Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 01 2024 02:31:10
Obecny adres IP
3.145.32.73
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Białaczów -wrzesień 1979
Do naszej redakcji przysłano zdjęcia Białaczowa wykonane 40 lat temu. Autor, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego , dziś odbył sentymentalną podróż w nasze rodzinne strony i odwiedził miejsca, które dawno temu uwiecznił na zdjęciach powyzej. Dziekujemy Panie Marianie i prosimy o jeszcze. A może jakieś płótno?
Autor zdjęć. Marian Wojewoda
Wybory do sejmu w przedwojennej gminie Białaczów-cz II
JournalKolejne wybory parlamentarne odbyły się w nowej sytuacji politycznej. W 1926 r. doszedł do władzy Józef Piłsudski i kierowana przezeń formacja polityczna określana mianem sanacji. Po zakończeniu kadencji sejmu nowe wybory wyznaczono na 4 marca 1928 r. Z możliwości wybierania swoich przedstawicieli skorzystała wówczas rekordowa ilość obywateli polskiego państwa, mianowicie 78,3%. Także liczniej niż w 1922 r, stawili się w lokalach wyborczych mieszkańcy gminy Białaczów: w głosowaniu uczestniczyło tu 2855 osób, co w ujęciu procentowym dawało frekwencję 86,4%
W wyborach w 1928 r. brała udział partia nowej władzy, usiłująca już w nazwie ukryć swoje oblicze polityczne (podobnie jak to czynią niektóre partie dzisiaj) – Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Sanacyjna formacja w skali kraju uzyskała dobry wynik. Na jej kandydatów oddało głosy 21% wyborców,, co czyniło klub BBWR najsilniejszym w sejmie. W gminie Białaczów sanacyjna lista nie cieszyła się takim powodzeniem, bowiem głosowało na nią tylko 6,1%. Wielki sukces odniosły tu natomiast dwie partie parlamentarnej lewicy, PPS i PSL „Wyzwolenie”’, zgarniające odpowiednio 35,6 % i 34,4% głosów. Jednak sukces ten miał jedynie lokalny wymiar, bowiem w ogólnopolski wynik PPS (13,2%) i PSL „Wyzwolenia”(7,3%) nie mógł satysfakcjonować działaczy i zwolenników tych formacji. Jeszcze gorzej wypadła triumfatorka poprzednich wyborów – centroprawica. Tym razem chadecja zblokowała się z PSL „Piast”, ale taką kombinację źle ocenił elektorat obydwu partii. Wspólna lista dała jedynie 6,7% ogółu głosów. O prawdziwej klęsce można mówić w przypadku Narodowej Demokracji, występującej pod szyldem Bloku Katolicko - Narodowego. Ruch narodowy z wynikiem 8,1 % znalazł się dopiero na 4 miejscu wśród ugrupowań parlamentarnych. W przypadku Białaczowa skala porażki wydaje się mniejsza, BKN poparło 9,9%, zaś na chadecja i piastowcy uzyskali łącznie 11%. Jednakże na wyniki wyborów można spojrzeć inaczej: w 1922 r. centroprawica w gminie Białaczów uzyskała poparcie aż około 4/5 wyborców, natomiast w 1928 – tylko nieco powyżej 1/5. Podsumowując: wysoka frekwencja w wyborach do sejmu w 1928 r. potwierdziła zainteresowanie białaczowian polityką. Jeśli chodzi o ich sympatie polityczne, to można zaobserwować ich radykalne przesunięcie w lewo.
/czytaj więcej/
Na rozstaju dróg, gdzie...........







Przy skrzyżowaniu ulic Spokojnej i Koneckiej, w Białaczowie , zabytkowa figurka uległa znacznemu odchyleniu od pionu. Pochylona jest w kierunku drogi do Zakrzowa i grozi zawaleniem w niedługim odstępie czasu. Ulicą Konecką przejeżdżają nie tylko samochody osobowe, co widać na zdjęciu. Zwracamy się do służb zajmujących się tego typu budowlami, by przystąpiły do ewentualnego ratowania kapliczki bądź wydały nakazu rozbiórki.
Z.S
Wybory do sejmu w przedwojennej gminie Białaczów-cz I
JournalIść czy nie iść na wybory? Jeśli iść, to na kogo głosować? Część Polaków już zadecydowała, jakiej odpowiedzi udzielić na te pytania, pozostali uczynią to wkrótce. A już 13 października zapisana zostanie kolejna karta polskiego nowoczesnego parlamentaryzmu, który w dojrzałej postaci zaistniał w odrodzonej Rzeczpospolitej. Wtedy też, w II RP, nasi pradziadowie stawali przed takimi samymi problemami, jak my obecnie.
W okresie międzywojennym obywatele Polski sześciokrotnie udawali się do urn wyborczych, by wskazać, kto ma być ich przedstawicielem w sejmie (w 1919, 1922, 1928, 1930, 1935 i 1938 roku). Za reprezentatywne i demokratyczne uznać należy drugie, trzecie i – z pewnymi zastrzeżeniami – czwarte wybory z wyżej wymienionych. Jeśli zatem przyjmiemy, że wyniki wyborów do sejmu najpełniej odzwierciedlają polityczne preferencje społeczeństwa, to warto przyjrzeć się danym statystycznym dotyczącym wyborów w 1922, 1928 i 1930 roku. Za najistotniejsze uznać należy informacje dotyczące frekwencji wyborczej oraz stopnia poparcia list poszczególnych komitetów wyborczych. Szczegółowe dane na ten temat znaleźć można w opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki nim możliwe jest dokonanie analizy zachowań wyborczych na szczeblu każdej gminy, a więc i gminy Białaczów.
/czytaj więcej/
Nauka gry na gitarze
Nauka gry na gitarze dla początkujących (nie jest konieczne posiadanie
własnego instrumentu) Szczegóły: Tel 512 198 051
Więcej kanałów telewizyjnych
Informacje EKGWystarczy ustawić antenę telewizji naziemnej w kierunku nadajnika telewizyjnego w Radomsku (kierunek zalew w Miedznej Mur.) a mamy do dyspozycji aż 36 kanałów. Na kanale 36 mamy programy muzyczne tj 4FUN GOLD,STARS TV( muzyka lat 60,70,80,90), 4 FUN TV,ESKA TV EXTRA (współczesne przeboje) oraz lokalny program telewizji Radomsko nadającej informacje również z naszego powiatu, na kanale 26 TV ŁÓDZ, na kanale 27 TV WARSZAWA, na kanale 47 TV KIELCE, na kanale 9 TV NOWA, ZOOM,METRO,WP.

Redakcja ,,EKG-Białaczów”
Zagospodarowanie stawu w Białaczowie-propozycje
Szanowna Pani Wójt, Szanowni Radni sołectwa Białaczów.
Od kilkunastu lat trwa dyskusja nad sposobem zagospodarowania zbiornika wodnego (stawu) w centrum Białaczowa. Za kadencji Wójta J. Józwika opracowano już stosowny plan w tej kwestii i zarezerwowano część środków na ten cel. Różne powody ,w tym finansowe ,z każdym rokiem oddalają realizację tego pomysłu. Mam świadomość że gminy nie stać na całkowite sfinansowanie melioracji,oczyszczenia dna zbiornika, zabudowy linii brzegowej (chodniki, ławki, oświetlenie, place relaksu) to tym bardziej widzę konieczność ,,tymczasowości”. Dzisiejsze otoczenie stawu przypomina małą dżunglę, a ścieżki a nawet drogi stworzone przez pasjonatów wędkarstwa tworzą chaos. Pisałem we wcześniejszych artykułach o czystości strugi, zasilającej ów staw (źródło strugi bije z lasku nieopodal Zakrzowa). W samej strudze a nawet stawie można natrafić na raki. Dziko rosnąca flora wokół stawu i na wodzie, stanowi miejsce lęgowisk różnych gatunków ptaków. Ba, nawet para łabędzi upodobała sobie to miejsce i stanowi atrakcję tego miejsca Nie ma więc mowy o argumentach zanieczyszczonej wody i fetorze. Powyższym wprowadzeniem, zwracam się do Państwa decydentów z sugestią, prośbą, by rozpocząć porządkowanie tego terenu. Uzgadniając tymczasowe koncepcje architektoniczne z konserwatorem zabytków sugeruję by wykorzystać odzyskane z rozbudowy drogi przy ul. Piotrkowskiej, płyty chodnikowe na tymczasowy trakt pieszy. Postawienie kilku energooszczędnych lamp oświetleniowych oraz ławek wokół stawu jest tak myślę, w możliwościach budżetowych gminy. Prace adaptacyjne także nie stanowią problemu finansowego i przetargowego dla gminy, gdyż dysponujemy silną grupą fachowców zatrudnionych w Urzędzie Gminy oraz pracowników interwencyjnych. O potencjale i możliwościach tychże pracowników przekonaliśmy się za kadencji P. Jacka Reszelewskiego ,kiedy odnawiano rowy melioracyjne czy rewitalizowano białaczowski rynek.
Zbigniew Szpoton
W Białaczowie powstanie Klub Dziecięcy "MALUCH
NewsyZ radością informujemy, że w Białaczowie w budynku byłego gimnazjum (I piętro) zostanie zlokalizowana placówka opieki nad dziećmi do lat 3 pn.: Klub Dziecięcy „MALUCH” zlokalizowany przy ul. Szkolnej 36.
W wyniku realizacji tego zadania zostanie utworzonych 17 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w wymiarze 10 godzin dziennie przez okres całego roku, tj. z uwzględnieniem okresu wakacji i ferii zimowych. Z oferty usług opiekuńczych będą mogli korzystać rodzice dzieci z terenu całej gminy Białaczów. Do dyspozycji dzieci oddane zostaną odpowiednio przebudowane atrakcyjne sale wraz z wyposażeniem oraz plac zabaw.
Koszt pobytu dziecka w Klubie Dziecięcym MALUCH zostanie częściowo współfinansowany
/czytaj więce
j/
Paczkomat InPost w Białaczowie
W Białaczowie na parkingu przy sklepie ,,Lewiatan" od dwóch dni funkcjonuje paczkomat firmy InPost. Jak funkcjonuje paczkomat i jakie są procedury by korzystać z tej alternatywnej dla Poczty Polskiej usługi opisujemy poniżej..
Załóż konto na paczkomaty.pl
Załóż konto na stronie www.paczkomaty.pl i wybierz swój Paczkomat. Twój adres e-mail będzie rozpoznawalny dla sklepów oferujących opcję wysyłki do Paczkomatów InPost). Otrzymasz również dostęp do Managera Paczek, który umożliwia nadawanie i śledzenie przesyłek.
Jak odebrać przesyłkę w Paczkomacie
Przy zakupach w sklepie internetowym wybierz opcję dostawy do Paczkomatu. Podaj swój numer telefonu i adres e-mail oraz wybierz Paczkomat, który znajduje się w najbardziej dogodnej dla Ciebie lokalizacji.
Zaczekaj na powiadomienie
W momencie nadania paczki przez nadawcę, otrzymasz specjalny komunikat mailowy. Co więcej – w chwili dostarczenia przesyłki do Twojego Paczkomatu otrzymasz z InPost powiadomienie z kodem odbioru (6 cyfr). Zachowaj je, by móc odebrać paczkę!
Odbierz paczkę
Podejdź do Paczkomatu i podaj na ekranie swój numer telefonu oraz kod odbioru. Po chwili otworzy się skrytka z Twoją paczką. Na odbiór masz 48 godzin od momentu otrzymania powiadomienia. Jeśli nie masz czasu, poproś kogoś zaufanego, by zrobił to za Ciebie!

Więcej szczegółów na stronie www.inpost.pl
Piknik Retro odwołany
Informacje EKGW związku ze znikomym zainteresowaniem , impreza pt ,,PIKNIK RETRO" zostaje odwołana.

Redakcja ,,EKG- Białaczów"
Z listów do Redakcji
Informacje EKG,,Witam Pana. Postanowiłem napisać do Redakcji z prośbą o interwencję w sprawie która nie tylko mnie bulwersuje. Chodzi mi o zjawisko spożywania alkoholu w miejscu publicznym jakim jest nasz rynek w Białaczowie. Codziennie przesiaduje tam grupa tych samych osób i nie bojąc się konsekwencji pije alkohol. Czasami jest tam tak dużo osób że oprócz ławek w parku okupuje schody pod ratuszem i pobliskie sklepy. Kiedyś w gminie powstała komisja d/s przeciwdziałaniu temu zjawisku, ale teraz uważam że jest to komisja teoretyczna. Kiedyś uchwalono że ta komisja będzie sprawdzać zgodność sprzedaży alkoholu w naszych sklepach z ustawą antyalkoholową .Też pewnie nie zrealizowano tego bo sklepy są oblegane przez ,,konsumentów".W związku z tym postanowiłem nie robić zakupów w tych sklepach w których alkohol pije się w środku a wokół śmierdzi moczem. Piszę ten list do Pana Redaktora bo Pan w swojej kampanii wyborczej stawiał na montaż kamer na Ratuszu. Dziś za pośrednictwem EKG wzywam radnych i Panią Wójt do realizacji tego postulatu. M.Z."
Strona 24 z 112 << < 21 22 23 24 25 26 27 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes