|
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|

Szkoła Podstawowa im. H.Sienkiewicza w Miedznej Drewnianej bierze udział w konkursie "Dzieciaki do rakiet". W ramach konkursu wyłonionych zostanie 60 szkół podstawowych, które otrzymają zestawy profesjonalnego sprzętu do tenisa przystosowanego do nauki dzieci. 50 zwycięzców zostanie wyłonionych w drodze głosowania internautów, 10 zaś wybiorą organizatorzy konkursu. W związku z powyższym zachęcamy do oddania głosu na Szkołę Podstawową w Miedznej Drewnianej. Głosować można od 14.11 do 30.11 za pośrednictwem strony www.dzieciakidorakiet.pl |
|
Społeczeństwo mało obywatelskie
Tylko 1,5% mieszkańców Białaczowa uczestniczyło dziś w spotkaniu dotyczącym ,,odnowy miejscowości" 16 osób na 1133 stale zamieszkujących w naszej miejscowości zainteresowanych było strategią i koncepcją zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Bijemy smutny rekord
Srednia statystyczna jest bardzo smutna. 7 osób umiera miesięcznie w naszej gminie. 79 osób zmarło do dnia dzisiejszego. ( w miesiącu pazdzierniku 13) Takiej ilości zgonów nie odnotowano już dawno.
Nie należymy do zamożnych
1615 miejsce na 2478 gmin w Polsce zajmuje gmina Białaczów pod względem dochodowości na jednego mieszkańca. (Dane za 2018 rok) Przypomnijmy: Na dochód składają się podtki CiT, PiT i od nieruchomości
Białaczów bez WOŚP
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja, w styczniu przyszłego roku w Białaczowie nie zagra Wielka Orkiestra. Szlachetny cel i idea wypaczyły się? Szkoda, bo gmina w tym zrywie miała już swoje stałe sukcesy.
Z.S
|
|
Postanowiłem przypomnieć artykuł , który ukazał się na łamach EKG prawie 5 lat temu. Jest to wizja umożliwiająca rozwój infrastrukturalny gminy w czasie kiedy gmina Białaczów przygotowuje się do opracowania (w końcu) planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to też propozycja rozwiązania problemu komunikacyjnego mieszkańców Zakrzowa.
 Zakrzów- w XVI wieku miejscowość te zamieszkiwała szlachecka rodzina Załuskich. Wybudowali oni dwór, natomiast liczne wzmianki o samej rodzinie Załuskich zanotował ks.Praski w aktach urodzenia z XVII w. W tym czasie mieszkało w Zakrzowie małżeństwo Katarzyny z Olszowskich i Aleksandra Załuskiego. W małżeństwie tym urodziło się dziesięcioro dzieci, z siedmiu chłopców trzech zostało biskupami. Na początku XVIII rodzina Załuskich opuściła Zakrzów odstępując go Janowi Małachowskiemu. Obecnie Zakrzów zajmuje powierzchnię 464 ha i liczy 230 mieszkańców."-tylko tyle możemy przeczytać w internecie o samej miejscowości, samodzielnym sołectwie gminy Białaczów, położonej na wschód i oddalonej o 1200 metrów od samej stolicy gminy. Całkowity brak infrastruktury przemysłowej przy jednoczesnym spadku zainteresowania zawodem rolniczym spowodowało że w ostatnich dziesięcioleciach ludność zaczęła migrować za przysłowiowym chlebem. Najczęściej wybieranym przez mieszkańców Zakrzowa miastem , z którym nie tylko młodzi postanowili związać swoją przyszłość była i jest Łódz. W ostatnich latach zmniejszyła się też liczba mieszkańców. I tak na dzień dzisiejszy Zakrzów fizycznie zamieszkuje ok 120 osób z zameldowanych tam 180 osób. Jeszcze w 2013 roku zameldowanych było 230 mieszkańców. Tak więc statystyka jest bezwzględna i nakłania do pytania jaki los spotka to sołectwo za kilkanaście lat. Nie czekając na następstwa demograficzne za lat kilka, zrodził się nie tylko w mojej głowie pomysł przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Już dziś można zauważyć że realizowane inwestycje budowlane od strony Białaczowa, na drodze do Zakrzowa, znacznie zmniejszają dystans odległościowy. Przejeżdżając autem na tym odcinku, zegar wykazał odległość tylko 1 km. Będąc w Zakrzowie rozmawiałem z mieszkańcami Zakrzowa i Panią sołtys, zadając pytanie jak odnoszą się do pomysłu przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Sami mieszkańcy nie mają przeciwwskazań a jedynie wykazują obawy o wysokość podatków i opłat lokalnych.
Jakie korzyści może przynieść fuzja tych miejscowości? / Czytaj więcej/ |
|
Zbigniew Szpoton- Dzień dobry Panie doktorze, w ten czas nie do końca dobry dla gminnej służby zdrowia. Za kilka dni zamknięty zostanie publiczny ośrodek zdrowia, w którym przez kilkanaście lat pełnił Pan swoją służbę jako lekarz i jednocześnie kierownik placówki. Proszę przypomnieć nam ile lat?
Stanisaław Włodarski- W Gminnym Ośrodku Zdrowia ponad 9 lat
ZS- Redakcja Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów, postanowiła Pana umieścić w panteonie zasłużonych dla Gminy. Wprawdzie założeniem honorowania mieszkańców tym wyróżnieniem jest działalność społeczna, to uważamy że Pana oddanie ,zaangażowanie ale przede wszystkim niesienie pomocy medycznej, zasługuje na uznanie. Ale po kolei:
Stanisław Włodarski urodzony?
SW- W Białaczowie w roku 1937
ZS- Proszę w skrócie przedstawić swoją drogę zawodową.
SW-W 1957 roku ukończyłem Szkołę Felczerską i rozpocząłem pracę w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Opocznie. W 1958 roku pracowałem w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przysusze. Od 1.06.1959 do końca września 1961 roku w Ośrodku Zdrowia w Petrykozach. W 1961 roku podjąłem studia na Akademii Medycznej w Łodzi a także pracę w Obwodowej Przychodni Przemysłowej Łódz Górna. Po ukończeniu studiów wróciłem do pracy w Ośrodku Zdrowia w Petrykozach.Od 1971 roku do końca listopada 1976 pracowałem w Wydziale Zdrowia i Przychodni Rejonowej w Opocznie. Od 1.12.1976 roku kierowałem Terenową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opocznie Od 2002 roku epizody w prywatnym gabinecie lekarskim a od 2010 roku byłem lekarzem i kierownikiem GOZ w Białaczowie
ZS-Od 17 lat jest Pan na emeryturze i powiedzmy sobie otwarcie że nie miał Pan potrzeby dalszej pracy. Miał Pan przecież z czego godnie żyć i odpoczywać na zasłużonej emeryturze. Co więc Pana skłoniło do dalszej aktywności zawodowej?
SW- Pomimo że przeszedłem na emeryturę to nie przestałem być lekarzem. Czułem potrzebę poznawania nowych sposobów leczenia a przede wszystkim kontaktu z ludzmi. Zawsze z pasją i poświęceniem pomagałem ludziom i chciałbym to czynić do końca swoich możliwości i czuć się potrzebnym. Pacjenci przychodzili nie tylko z problemami zdrowotnymi a także z tymi codziennymi
ZS-Przez te wszystkie lata był Pan dla mieszkańców gminy Białaczów nie tylko lekarzem ale także powiernikiem a niejednokrotnie znajomym z lat młodości, z którymi grał Pan w drużynie piłkarskiej. Proszę o wspomnienia
SW-Białaczów i mieszkańcy Białaczowa są mi bardzo bliscy, ponieważ tu się urodziłem, skończyłem szkołę i tu podjąłem wszystkie decyzje. W latach młodzieńczych grałem w piłkę nozną z kolegami na boisku w parku. Do tej pory spotykamy się w wspominamy lata młodości. Po dzień dzisiejszy piłka nożna wzbudza we mnie fascynacje.
ZS-Decyzja o zamknięciu Ośrodka Zdrowia podyktowana jest względami ekonomicznymi. Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Opocznie wraz NFZ doszła do wniosku że dalsze /czytaj więcej/ |
|
1 listopada 2019 roku zapisze się w historii Białaczowa smutną datą, i nie ze względu na święto zmarłych. Jak już większość z nas wie, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w gminie i dla potrzeb społeczeństwa, przestaje istnieć Publiczny Ośrodek Zdrowia. Jest to decyzja właściciela placówki, czyli Szpitala Powiatowego w Opocznie. Decyzja o zamknięciu Ośrodka Zdrowia została podyktowana względami ekonomicznymi. Decyzje poparł Narodowy Fundusz Zdrowia, który jak wiemy finansuje polską służbę zdrowia. Tak więc żegnamy obiekt i personel, który przez wiele lat SŁUŻYŁ białaczowskiej społeczności. Wszyscy pacjenci, którzy do końca trwali z doktorem Włodarskim i średnim personelem medycznym dziękują za długie lata niesienia pomocy. Ale to nie koniec sagi pt ,,ośrodek zdrowia". Na ostatniej sesji Rady Gminy, radni z PiS, wnieśli petycje do Przewodniczącej Rady Gminy w sprawie przejęcia obiektu przez gminę na cele nie medyczne. Trwają więc rozmowy władz gminnych z Dyrekcją Szpitala w Opocznie, a o wynikach poinformujemy bezzwłocznie.
A co nasi czytelnicy myślą o pomyśle przejęcia obiektu przez gminę ? Co widzielibyście w tym miejscu gdyby udało się przejęcie? Czy gminę stać na inwestycje remontowe i adaptacyjne. Czekamy na komentarze
Ps. Nasza Redakcja przygotowuje wywiad z cyklu ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów" z doktorem Stanisławem Włodarskim, długoletnim kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Białaczowie.
Zbigniew Szpoton |
|

W najbliższych dniach zostanie oficjalnie otwarta i przekazana nieodpłatnie mieszkańcom Białaczowa tzw. Otwarta Strefa Aktywności. Przy skrzyżowaniu ulic Sobieńskiej i Ogrodowej, z funduszy Ministerstwa Sportu i Rady Sołeckiej Białaczowa, zakupiono i zamontowano urządzenia do ćwiczeń rekreacyjno-ruchowych, urządzono boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci. Pojawiły się też ławki dla wypoczywających w tym cichym zakątku Białaczowa. Teren w części zachodniej został ogrodzony, W części wschodniej zostaną nasadzone drzewa i krzewy. Jak powiedziała nam Pani Barbara Goworek- Wój gminy, w niedługim czasie, w celu poprawy bezpieczeństwa, zamontowany zostanie monitoring. Trzeba obiektywnie przyznać że OSA w tym miejscu to trafiona inicjatywa, a część funduszu sołeckiego właściwie spożytkowana. Czekamy więc na oficjalne otwarcie i przekazanie mieszkańcom w użytkowanie strefy aktywności.
Zbigniew Szpoton |
|
Ciepła jesień sprawiła że ten gatunek chrząszcza rozmnaża się w niespotykanym dotąd tempie i przypuszcza inwazje na nasze domy. O kim mowa? O BIEDRONCE AZJATYCKIEJ, w kolorze żółtym lub pomarańczowym w czarne kropki. (Pospolita biedronka wystepuje w kolorze czerwonym i ma siedem kropek). Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach.
W jednym miejscu może być ich nawet kilkaset, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki". Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne!Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak:
nieżyt nosa
astma
pokrzywka
obrzęk naczynioruchowy
Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.
Na zdjęciu obok biedronki wędrujące po elewacji jednego z domów w Białaczowie.
Z.S |
|
W zeszłym tygodniu (27 września) zaproszony, uczestniczyłem w posiedzeniu Rady Gminy Białaczów. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny oraz informacja na temat organizacji i funkcjonowania placówek oświatowych w gminie, w roku szkolnym 2019/20. W pierwszej części Dyrektorzy szkół dokonali analizy funkcjonowania placówki w poprzednim roku szkolnym. Przedstawiano w szczegółach stany osobowe uczniów , kadry nauczycielskiej, wyniki egzaminów uczniów kończących edukację w szkołach, osiągnięcia szkoły i uczniów w projektach i konkursach..Nie zamierzam omawiać poszczególne dane ( te dostępne są na stronie BIP UG Białaczów) , lecz skupić się na tym co zasługuje na uwagę, wysłuchawszy informacji Pań Dyrektorek i apelu Pani Wójt. Podczas oceny wyników egzaminów uczniów kończących podstawową edukację, każda z referujących zauważyła ze średnia ocen z matematyki, języka polskiego i angielskiego jest poniżej średniej ocen w powiecie i województwie. Wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa w Miedznej Drewnianej, której uczniowie uzyskali oceny z niektórych przedmiotów powyżej tej średniej. Najgorzej w tym rankingu wypadła Szkoła w Skroninie, której uczniowie uzyskali oceny na poziomie najniższym, czyli miernym i dopuszczającym. Szkołę w tej miejscowości charakteryzuje powtarzalność w ocenach końcowych, brak uczniów w klasach ( tylko 7 oddziałów i 88 uczniów), wysoki odsetek dzieci korzystających z porad pedagogiczno-psychologicznych,posiłków refundowanych przez gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i pozorność edukacyjna. Ostatnie sformułowanie odnosi się do statusu prawnego placówki, która wprawdzie stoi już na gruncie gminnym, ale nie można w niej prowadzić żadnych inwestycji. Szkoła nie posiada sali / czytaj więcej/ |
|
Do naszej redakcji przysłano zdjęcia Białaczowa wykonane 40 lat temu. Autor, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego , dziś odbył sentymentalną podróż w nasze rodzinne strony i odwiedził miejsca, które dawno temu uwiecznił na zdjęciach powyzej. Dziekujemy Panie Marianie i prosimy o jeszcze. A może jakieś płótno?

Autor zdjęć. Marian Wojewoda
|
|
Kolejne wybory parlamentarne odbyły się w nowej sytuacji politycznej. W 1926 r. doszedł do władzy Józef Piłsudski i kierowana przezeń formacja polityczna określana mianem sanacji. Po zakończeniu kadencji sejmu nowe wybory wyznaczono na 4 marca 1928 r. Z możliwości wybierania swoich przedstawicieli skorzystała wówczas rekordowa ilość obywateli polskiego państwa, mianowicie 78,3%. Także liczniej niż w 1922 r, stawili się w lokalach wyborczych mieszkańcy gminy Białaczów: w głosowaniu uczestniczyło tu 2855 osób, co w ujęciu procentowym dawało frekwencję 86,4%
W wyborach w 1928 r. brała udział partia nowej władzy, usiłująca już w nazwie ukryć swoje oblicze polityczne (podobnie jak to czynią niektóre partie dzisiaj) – Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Sanacyjna formacja w skali kraju uzyskała dobry wynik. Na jej kandydatów oddało głosy 21% wyborców,, co czyniło klub BBWR najsilniejszym w sejmie. W gminie Białaczów sanacyjna lista nie cieszyła się takim powodzeniem, bowiem głosowało na nią tylko 6,1%. Wielki sukces odniosły tu natomiast dwie partie parlamentarnej lewicy, PPS i PSL „Wyzwolenie”’, zgarniające odpowiednio 35,6 % i 34,4% głosów. Jednak sukces ten miał jedynie lokalny wymiar, bowiem w ogólnopolski wynik PPS (13,2%) i PSL „Wyzwolenia”(7,3%) nie mógł satysfakcjonować działaczy i zwolenników tych formacji. Jeszcze gorzej wypadła triumfatorka poprzednich wyborów – centroprawica. Tym razem chadecja zblokowała się z PSL „Piast”, ale taką kombinację źle ocenił elektorat obydwu partii. Wspólna lista dała jedynie 6,7% ogółu głosów. O prawdziwej klęsce można mówić w przypadku Narodowej Demokracji, występującej pod szyldem Bloku Katolicko - Narodowego. Ruch narodowy z wynikiem 8,1 % znalazł się dopiero na 4 miejscu wśród ugrupowań parlamentarnych. W przypadku Białaczowa skala porażki wydaje się mniejsza, BKN poparło 9,9%, zaś na chadecja i piastowcy uzyskali łącznie 11%. Jednakże na wyniki wyborów można spojrzeć inaczej: w 1922 r. centroprawica w gminie Białaczów uzyskała poparcie aż około 4/5 wyborców, natomiast w 1928 – tylko nieco powyżej 1/5. Podsumowując: wysoka frekwencja w wyborach do sejmu w 1928 r. potwierdziła zainteresowanie białaczowian polityką. Jeśli chodzi o ich sympatie polityczne, to można zaobserwować ich radykalne przesunięcie w lewo. /czytaj więcej/ |
|

Przy skrzyżowaniu ulic Spokojnej i Koneckiej, w Białaczowie , zabytkowa figurka uległa znacznemu odchyleniu od pionu. Pochylona jest w kierunku drogi do Zakrzowa i grozi zawaleniem w niedługim odstępie czasu. Ulicą Konecką przejeżdżają nie tylko samochody osobowe, co widać na zdjęciu. Zwracamy się do służb zajmujących się tego typu budowlami, by przystąpiły do ewentualnego ratowania kapliczki bądź wydały nakazu rozbiórki.
Z.S |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|