Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 19 2025 19:52:27
Obecny adres IP
18.117.106.206
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Drzewiej było inaczej.
Lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku to okres największego rozkwitu społeczno-kulturowo-gospodarczego gminy Białaczów. Wprawdzie mieliśmy do czynienia z innym ustrojem politycznym i brakiem możliwości alternatywnej świadomości, to nie przeszkadzało mieszkańcom gminy w zaangażowaniu społecznym w rozwój małej ojczyzny. Mieliśmy do czynienie z postawami pro obywatelskimi. Wpojono w ówczesne pokolenie młodszych i starszych ideologię budowy wspólnej ojczyzny i także samej odpowiedzialności za ,,NIĄ”. W związku z tym wszechobecne były tzw ,,czyny społeczne. Władza uzbrajała społeczność w środki i materiały ale wykonanie danego przedsięwzięcia należało już do obywateli. Początek tak 70-tych to okres wielu inicjatyw i wielkie zaangażowanie społeczne. Na bazie takiej świadomości i postaw , czynem społecznym wybudowano w Białaczowie muszlę, koncertową, rekultywowano teren dawnego sadu owocowego należącego do Państwowego Gospodarstwa Rolnego i stworzono pierwszy z prawdziwego zdarzenia teren rekreacyjno-sportowy. Dawną remizę OSP w Białaczowie zaadaptowano pod potrzeby kulturalne. Pozniej w tym miejscu utworzono Gminny Ośrodek Kultury. Prawie w każdym z sołectw gminnych powstają też boiska piłkarskie. Pisząc takie sformułowania jak wybudowano,rekultywowano,zaadaptowano, mam przed oczami tą niesamowitą ilość mieszkańców, biorących bezpośredni udział w czynach społecznych. Dziś oczami trochę starszego obywatela, również uczestniczącego w tych inicjatywach, widzę kolegów i koleżanki z tamtych lat jak po godzinach swojej pracy lub w dni wolne od pracy angażują się w prace fizyczne przy budowie muszli, remoncie GOK-u, porządkowaniu sadu z korzeni i konarów drzew. Również sposobem gospodarczym przystąpiono do rewitalizacji stawu w centrum Białaczowa, który przez krótki okres posłużył jako miejsce do rekreacji. Władza wprowadziła też element rywalizacji obywatelskiej, by móc nagradzać najbardziej zaangażowane społeczności. Stąd na terenie Białaczowa odbywały się się turnieje i konkursy. (turniej gmin, wojewódzki konkurs traktorzystów i.t.p)
A jak wyglądało codzienne życie białaczowian? Nie było ono tak szare jak niektórzy uważają..Białaczów to ,,Małpi Gaik” w którym odbywały się potańcówki, kino w którym co weekend odbywały się seanse filmowe, świetlica , Bar ,,Zacisze” o którym kiedyś wspomniałem

/ czytaj więcej/
7,5 mln odwiedzin
Informacje EKG,,Ino sie obejrzoł, juz połówka pynkła"- Polówka, czyli 500 tys więcej odwiedzin od sierpnie ubiegłego roku , kiedy odnotowaliśmy 7 mln wejśc na naszą stronę. Tak więc dziś licznik odwiedzin ,,Elektroniczną Kronikę Gminy Białaczów"wynosi 7 mln 500 tys. Przy tej okazji chciałbym podziękować Państwu Dariuszowi i Grażynie T z Kanady, którzy po artykule ,,Zasłuzony dla Gminy Białaczów- Stanisław Kocemba, nie szczędzili mi komplementów i uszanownia dla tego co robię( a robię to, przypominam, hobbystycznie)

Z.S.


04/02.2020

Czy woda bedzie dobrem luksusowym?


Zdaniem klimatologów, klimat w Polsce w kolejnych latach będzie dążył do dwóch pór roku. Chłodnej pory deszczowej bez mrozów i śniegu oraz suchej, gorącej. Kryzys klimatyczny najbardziej odczują polscy rolnicy i bezpośredni konsumenci. Regionem, który może najbardziej odczuć te zmiany jest województwo łódzkie (w naszym regionie występuje największy deficyt wody). Nie sprzyja nam nizinne ukształtowanie terenu. Na tych terenach deszcz pada rzadziej. A jeżeli deszczu będzie mało, to może dojść do suszy hydrogeologicznej, czyli obniżenia się lustra wód podziemnych. Dlatego już od dziś my wszyscy, musimy się nauczyć dbania o środowisko, poprzez segregację śmieci i racjonalne gospodarowanie wodą.
Niniejszym felietonem sugeruję by władze naszej gminy, już od dziś , nie czekając na kolejne upalne lato,zajęły się problemem racjonalnej gospodarki wodą. Proponuję opracowanie programu mającego na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie poprzez:
*publikacje informujące o problemie
*zarządzenie Wójta o konieczności montażu wodomierzy
*sporządzenie raportu o stanie studni przydomowych
*organizację konkursu mającego na celu upowszechnienie recyklingu wody
*zachęcanie do tworzenia zbiorników wód deszczowych

Jeśli już od teraz nie zaczniemy oszczędzać i świadomie gospodarować, to za kilka woda stanie się dobrem luksusowym.

Zbigniew Szpoton

Demograficzno-statystyczny raport
Informacje EKGW roku 2019 znów nas ubyło. Według danych Gminnego Urzędu Stanu Cywilnego w Białaczowie, w zeszłym roku odnotowano 88 zgonów a tylko 48 urodzeń. Nowi obywatele gminy to: 28 chłopców i 20 dziewczynek. Najczęściej nadawane imię dla chłopców- Stanisław, Aleksander, Mikołaj ,Szymon, Jan. Dla dziewczynek-Zuzanna,Zofia, Marcelina,Emilia.

Przypomnijmy jak było w poprzednich latach. Rok 2018-88 zgony ,63 urodzenia. W 2017 roku 87 zgony a 62 urodzenia. W 2016 -84 zgony,44 urodzenia. W 2014 roku gmina odnotowała 79 zgonów a tylko 47 urodzeń. Jak można zauważyć od kilku odnotowujemy pewną stałą dotyczącą zgonów . Oscyluje wokół liczny 80.


Z.S
Zasłużony dla Gminy Białaczów-Stanisław Kocemba

,,W KAŻDYM Z NAS BIŁO SERCE POLAKA te słowa wypowiedziane przez naszego bohatera podczas ponad półtoragodzinnego wywiadu jakiego udzielił mi dziś 91 letni Pan Stanisław, niech będą kwintesencją jego dorobku życiowego,postawy i zaangażowania najpierw w wyzwalaniu małej i dużej Ojczyzny, a pózniej w kształtowaniu postaw prospołecznych.. Data urodzenia dzisiejszego rozmówcy, również nie pozostawiła Panu Stanisławowi wyboru innej drogi życiowej jak walka o wolność. Całość obszernego wywiadu przedstawimy w innym materiale.

STANISŁAW KOCEMBA ur. 11.11.1929 roku w Sochaczewie. Ojciec Jan, działacz przedwojenny, Prezes Hodowców Ryb Słodkowodnych, wraz z Matką Antoniną z Buczków, w roku 1936,podjęli decyzję o zakupie w Sobieniu 32 ha ziemi wraz z istniejącymi na tym terenie stawami rybnymi. W roku 1937 Pan Stanisław wraz z młodszym rodzeństwem; siostrą Marianną i bratem Kazimierzem odnalezli swoje nowe miejsce na ziemi. Jak się pózniej okazało, rodzinę Kocembów w okresie przed wybuchem wojny, w trakcie okupacji hitlerowskiej i zaraz po wojnie, prześladowało szereg niepowodzeń, ukształtowanych przez zawirowania historyczne. Lata okupacji hitlerowskiej to ciągłe meandry związane z kontyngentem, strach przed następstwami kwaterowania w rodzinnym domu oddziałów partyzanckich ( AL,BCh,AK). Dowództwo 25 pułku Armii Krajowej uznało dom Państwa Kocembów, jako bazę noclegową i wypadową. Jako 14 letni chłopiec, Pan Stanisław, za zgodą ojca, angażuje się w działalność partyzancką jednego z oddziałów AK, dowodzonego przez Henryka Furmańczyka i przyjmuje pseudonim ,,Mały Staś” Staje się łącznikiem Oddziału, ,,Henryka”.
Po wojnie, Pan Stanisław jako syn ,,kułaka” znów stawia czoło nowym wyzwaniom, tym razem edukacyjnym. Wytrwałość i decyzje o kształceniu się w różnych miejscach w kraju, doprowadziły naszego bohatera do,, małej i dużej matury”
Po powrocie do Sobienia, Stanisław Kocemba angażuje się w działalność Komitetu Elektryfikacyjnego ,Melioracyjnego i bierze czynny udział w komasacji gruntów rolnych.. Tworzy Kółko Rolnicze , a pozniej Spółdzielnię Kółek Rolniczych, w której pełni funkcję wiceprezesa.
W 1961 roku, Pan Stanisław poślubia Mariannę Danutę Serafin, z którą do dziś tworzą zgodny związek. W roku 1971, przejmuje po ojcu gospodarstwo rolne i stawy rybne. Te dwa ważne
/czytaj więcej/
Ogłoszenie
· Sprzedaję motor : SUZUKI : VX 800 rok produkcji 1990 , na chodzie . Już się boję tym jeżdzić ........ cena 3 tys. Telefon 606 733 065

OGŁOSZENIE
Informacje EKGSENIORZE- jeśli potrafisz śpiewać, znasz repertuar takich wykonawców jak A. Jantar, Stan Borys, Partita,Czerwone Gitary ,etc, pamiętasz stare tanga i walce- zgłoś się do udziału w projekcie ,,NOSTALGIA GROUP” Zgłoszenia przyjmuje Zbigniew Szpoton, Tel: 512 198 051
Wigilie Platerów

Fragmenty wspomnień Ś.p Pani Heleny Mycielskiej, jednej z córek hrabiego Broel Plater, o przedwojennych wigiliach w Pałacu w Białaczowie.

,,Wilie w Białaczowie


Co roku dzień wigilijny jest dniem niezwykłym, ale tamte Wilie pani Helena wspomina najcieplej.
Do ogromnego stołu zasiadało co najmniej kilkanaście osób, rodzice, ośmioro dzieci, krewni dalsi i bliżsi, panie guwernantki od języków : francuskiego, angielskiego, niemieckiego. W salonie w kominku płonął ogień. Nastrój podniosły. Ojciec brał do rąk
opłatek i rozpoczynał się najważniejszy moment tego wieczoru, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Potrawy były tradycyjne. Barszcz czerwony na grzybkach z uszkami, następnie zupa migdałowa na słodko, której ponoć dzieci nie cierpiały. Naturalnie na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć ryb. Karpie pochodziły z własnych stawów, których w białaczowskim parku było kilka. Surówek, sałatek było wiele, także z warzyw które dzisiaj już mało kto zna. Pani Helena zapamiętała z tamtych wilii szczególny smak ziemniaków. Ach co to były za kartofelki z kieleckich piaszczystych ziem. Takie kruchutkie, smaczne. W skład wieczerzy wigilijnej wchodziła naturalnie również makowa kutia podolska. Pszenicę na kutię obrabiano na stępie (stępa to wydrążony pień drzewa), ziarno się gotowało i przyrządzało z miodem. Osobno podawane były bakalie. Ojciec przywoził aż z Warszawy - figi, daktyle, pomarańcze, kandyzowane morele, czarne elipsowate orzechy amerykańskie. Były też plecione strucle, a do kutii oczywiście łamańce z makiem. Do bakalii, deserów pito białe wino.
Podczas wilii i przez święta, w jadalni, po rogach stały snopy zbóż - żyta, jęczmienia i owsa. Dzieci spożywały potrawy wigilijne z wypiekami na twarzy, myśląc o choince w sąsiednim pokoju i o prezentach. Po wieczerzy wszyscy przechodzili do gabinetu ojca.
Tutaj stała olbrzymia choinka z jodły, do samego sufitu, roziskrzona świeczkami, ozdobiona własnoręcznie wykonanymi świecidełkami. Przy choince zbierała się także służba, kucharz, kuchcik, dziewczęta z pralni. Wszyscy zebrani brali się za ręce i otaczali kołem choinkę.
Ojciec dzwoneczkami rozpoczynał kolejne, tradycyjne wydarzenie tego wieczoru. Prezenty najpierw otrzymywała służba. Było to przeważnie coś z ubrania-swetry, szaliki, skarpetki, rękawiczki, materiały na suknie i garnitury. Dopiero później obdarowywana była rodzina, dzieci. Dzieciom zwykle spełniały się marzenia, bo wcześniej wyjawiały je w listach do aniołka. Dopełnieniem pięknego wieczoru było śpiewanie kolęd i o północy pasterka, na którą przeważnie szli starsi."
Nie wszystkie wilie w czasach dzieciństwa pani Heleny upłynęły tak sielsko, pogodnie. Niektóre odbywały się także w okolicznościach dramatycznych. Zapamiętała je jednak równie ciepło, serdecznie z całkiem innych powodów.
O tym w następnym odcinku.

Zbigniew Szpoton


(na podstawie wywiadu dla "Głos TygodnikNowohucki
")

Sprawy ważniejsze
W pazdzierniku b.r. , na ręce Przewodniczącej Rady Gminy przesłałem pismo o treści jak poniżej.
Białaczów 30 pazdziernika 20



Przewodnicząca
Rady Gminy Białaczów
Pani Elżbieta Lasota


Dotyczy: Medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów”



Jako właściciel portalu informacyjno-publicystycznego o nazwie ,,Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów” w skrócie ,,EKG-Białaczów” a jednocześnie mieszkaniec gminy, załączam projekt autorskiej inicjatywy z prośbą o możliwość przyjęcie tego projektu jako uchwały Rady Gminy Białaczów.
Inicjatywa dotyczy wyróżniania osób zasłużonych dla gminy honorowym odznaczeniem o nazwie ,,Zasłużony dla gminy Białaczów”. Projekt medalu, jaki zamieszczam poniżej jest wybranym i nagrodzonym w drodze konkursu ogłoszonego przez naszą redakcję. Zwycięzcą a jednocześnie autorem graficznego projektu medalu jest mieszkaniec gminy Pan Ireneusz Reszelewski .Medal ma pozostać w swych założeniach odznaczeniem honorowym, nadawanym przez władze gminne. Kandydaci do odznaczeń mogą być przedstawiani przez każdą osobę, jednak weryfikacją kryteriów zajmować się będzie społeczna kapituła medalu. W skład kapituły powinni wchodzić: po jednym przedstawicielu Rady gminy i Wójta gminy Białaczów, oraz 3 społecznych członków. Każda osoba odznaczona medalem ,,Zasłużony dla gminy Białaczów” automatycznie będzie nowym członkiem honorowym kapituły” Członkowie tzw kapituły opracują formę statutu w którym zawarte będą szczegółowe kryteria przyznawania medalu.

Zwracam się ty samym z prośbą o przeznaczenie niewielkich środków na tzw wybicie medalu zgodnie z projektem i kolorystyką oraz wydruk legitymacji potwierdzającej nadanie tego honorowego odznaczenia.

Wstępne założenia kryteriów wyboru osób do odznaczenia : „Zasłużony dla Gminy Białaczów”.
1. Nienaganna moralność.
2. Niekaralność.
3. Wyróżniająca się działalność w zakresie :
- Ogólnospołecznej
Kultury,
Sportu,
Zdrowia
Szkolnictwa i współpracy z młodzieżą szkolną,
Gospodarki (tworzenie miejsc pracy w gminie),
Bezpieczeństwa
Wzorowa praca w strukturach samorządowych

/ czytaj więcej/


Flesz ,, EKG"-
Informacje EKGDobra wiadomość dla mieszkańców Skroniny ,Sędowa i Zakrzowa

Gmina Białaczów uzyskała promesę sfinansowanie inwestycji kanalizacji gminy. Dotyczy sołectw Skronina , Sędów, Zakrzów. Wysokość dotacji wynosi1 mln złotych, z czego 20 procent to wkład własny gminy. Konieczne więc będą korekty budżetu . Inwetycja ma rozpocząć się w przyszłym roku .

Wyższy podatek rolny.


Od nowego roku wzrasta o 10 zł od 1 ha podatek od gruntów rolnych. Taką decyzję , nie jednogłośnie, podjęli radni gminni na ostatniej sesji.

Budynek dawnego Ośrodka Zdrowia w dyspozycji gminy Białaczów

Gmina Białaczów będzie dysponentem nieruchomości na ul Szkolnej / dawny budynek Ośrodka Zdrowia/. W chwili obecnej trwają wstępne procedury związane z przekazaniem przez powiat i przejęciem przez gminę budynku wraz z przyległościami. W jaki sposób i na jakie cele gmina przeznaczy ową nieruchomość jeszcze nie wiemy. My zaś zwracamy się do Państwa z prośbą o komentarze na temat wykorzystania pomieszczeń dawnego Ośrodka Zdrowia.

,,Senior -Wigor ''chwilowo bez kierownika.

Z dniem 30 listopada 2019 roku dotychczasowa kierownik Dziennego Domu Pobytu ,,Senior -Wigor” w Miedznej Drewnianej Pani Marzena Grzesińska zakończyła wspaniały 4 letni okres
/ czytaj więcej/
OFERTA POTRAW WIGILIJNYCH
OFERTA DLA ZAKŁADÓW PRACY
w powiecie opoczyńskim
FIRMA E-MALUCH S.C -
93-478 Łódź, Ul. Prądzyńskiego 6


poleca potrawy wigilijne w formie cateringu:

Sałatki śledziowe
* Śledzie w pomidorach:
* Śledzie z cebula i papryka:
* Śledzie z cebulą:
* Śledzie rolmopsy:
*Śledzie z cebula i grzybami:

Sałatki

* Sałatka jarzynowa:
* Sałatka meksykanska:
* Sałatka grecka:
* Sałatka brokulowa:
* Sałatka z tuńczykiem, 
* Sałatka z selera naciowego:


Pierogi
* Pierogi
* Pierogi z pieczarka:
* Pierogi z serem:
* Pierogi ze szpinakiem:
* Pierogi ruskie:


Krokiety
* z pieczarka:
* że szpinakiem: szpinak cebulką ser przyprawy


Ryby
* Ryba smażona
* Ryba po grecku


 Uszka
z pieczarkami:

Barszcz czerwony czysty


Szczegółowe informacje dotyczące cennika, gramatury,sposobu dostawy pod nr tel 504 259 956 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16
Strona 23 z 113 << < 20 21 22 23 24 25 26 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes