|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
SENIORZE- jeśli potrafisz śpiewać, znasz repertuar takich wykonawców jak A. Jantar, Stan Borys, Partita,Czerwone Gitary ,etc, pamiętasz stare tanga i walce- zgłoś się do udziału w projekcie ,,NOSTALGIA GROUP” Zgłoszenia przyjmuje Zbigniew Szpoton, Tel: 512 198 051 |
|
Fragmenty wspomnień Ś.p Pani Heleny Mycielskiej, jednej z córek hrabiego Broel Plater, o przedwojennych wigiliach w Pałacu w Białaczowie.
,,Wilie w Białaczowie
Co roku dzień wigilijny jest dniem niezwykłym, ale tamte Wilie pani Helena wspomina najcieplej.
Do ogromnego stołu zasiadało co najmniej kilkanaście osób, rodzice, ośmioro dzieci, krewni dalsi i bliżsi, panie guwernantki od języków : francuskiego, angielskiego, niemieckiego. W salonie w kominku płonął ogień. Nastrój podniosły. Ojciec brał do rąk
opłatek i rozpoczynał się najważniejszy moment tego wieczoru, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Potrawy były tradycyjne. Barszcz czerwony na grzybkach z uszkami, następnie zupa migdałowa na słodko, której ponoć dzieci nie cierpiały. Naturalnie na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć ryb. Karpie pochodziły z własnych stawów, których w białaczowskim parku było kilka. Surówek, sałatek było wiele, także z warzyw które dzisiaj już mało kto zna. Pani Helena zapamiętała z tamtych wilii szczególny smak ziemniaków. Ach co to były za kartofelki z kieleckich piaszczystych ziem. Takie kruchutkie, smaczne. W skład wieczerzy wigilijnej wchodziła naturalnie również makowa kutia podolska. Pszenicę na kutię obrabiano na stępie (stępa to wydrążony pień drzewa), ziarno się gotowało i przyrządzało z miodem. Osobno podawane były bakalie. Ojciec przywoził aż z Warszawy - figi, daktyle, pomarańcze, kandyzowane morele, czarne elipsowate orzechy amerykańskie. Były też plecione strucle, a do kutii oczywiście łamańce z makiem. Do bakalii, deserów pito białe wino.
Podczas wilii i przez święta, w jadalni, po rogach stały snopy zbóż - żyta, jęczmienia i owsa. Dzieci spożywały potrawy wigilijne z wypiekami na twarzy, myśląc o choince w sąsiednim pokoju i o prezentach. Po wieczerzy wszyscy przechodzili do gabinetu ojca.
Tutaj stała olbrzymia choinka z jodły, do samego sufitu, roziskrzona świeczkami, ozdobiona własnoręcznie wykonanymi świecidełkami. Przy choince zbierała się także służba, kucharz, kuchcik, dziewczęta z pralni. Wszyscy zebrani brali się za ręce i otaczali kołem choinkę.
Ojciec dzwoneczkami rozpoczynał kolejne, tradycyjne wydarzenie tego wieczoru. Prezenty najpierw otrzymywała służba. Było to przeważnie coś z ubrania-swetry, szaliki, skarpetki, rękawiczki, materiały na suknie i garnitury. Dopiero później obdarowywana była rodzina, dzieci. Dzieciom zwykle spełniały się marzenia, bo wcześniej wyjawiały je w listach do aniołka. Dopełnieniem pięknego wieczoru było śpiewanie kolęd i o północy pasterka, na którą przeważnie szli starsi."
Nie wszystkie wilie w czasach dzieciństwa pani Heleny upłynęły tak sielsko, pogodnie. Niektóre odbywały się także w okolicznościach dramatycznych. Zapamiętała je jednak równie ciepło, serdecznie z całkiem innych powodów.
O tym w następnym odcinku.
Zbigniew Szpoton
(na podstawie wywiadu dla "Głos TygodnikNowohucki") |
|
W pazdzierniku b.r. , na ręce Przewodniczącej Rady Gminy przesłałem pismo o treści jak poniżej.
Białaczów 30 pazdziernika 20
Przewodnicząca
Rady Gminy Białaczów
Pani Elżbieta Lasota
Dotyczy: Medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów”
Jako właściciel portalu informacyjno-publicystycznego o nazwie ,,Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów” w skrócie ,,EKG-Białaczów” a jednocześnie mieszkaniec gminy, załączam projekt autorskiej inicjatywy z prośbą o możliwość przyjęcie tego projektu jako uchwały Rady Gminy Białaczów.
Inicjatywa dotyczy wyróżniania osób zasłużonych dla gminy honorowym odznaczeniem o nazwie ,,Zasłużony dla gminy Białaczów”. Projekt medalu, jaki zamieszczam poniżej jest wybranym i nagrodzonym w drodze konkursu ogłoszonego przez naszą redakcję. Zwycięzcą a jednocześnie autorem graficznego projektu medalu jest mieszkaniec gminy Pan Ireneusz Reszelewski .Medal ma pozostać w swych założeniach odznaczeniem honorowym, nadawanym przez władze gminne. Kandydaci do odznaczeń mogą być przedstawiani przez każdą osobę, jednak weryfikacją kryteriów zajmować się będzie społeczna kapituła medalu. W skład kapituły powinni wchodzić: po jednym przedstawicielu Rady gminy i Wójta gminy Białaczów, oraz 3 społecznych członków. Każda osoba odznaczona medalem ,,Zasłużony dla gminy Białaczów” automatycznie będzie nowym członkiem honorowym kapituły” Członkowie tzw kapituły opracują formę statutu w którym zawarte będą szczegółowe kryteria przyznawania medalu.
Zwracam się ty samym z prośbą o przeznaczenie niewielkich środków na tzw wybicie medalu zgodnie z projektem i kolorystyką oraz wydruk legitymacji potwierdzającej nadanie tego honorowego odznaczenia.
Wstępne założenia kryteriów wyboru osób do odznaczenia : „Zasłużony dla Gminy Białaczów”.
1. Nienaganna moralność.
2. Niekaralność.
3. Wyróżniająca się działalność w zakresie :
- Ogólnospołecznej
Kultury,
Sportu,
Zdrowia
Szkolnictwa i współpracy z młodzieżą szkolną,
Gospodarki (tworzenie miejsc pracy w gminie),
Bezpieczeństwa
Wzorowa praca w strukturach samorządowych
/ czytaj więcej/
|
|
Dobra wiadomość dla mieszkańców Skroniny ,Sędowa i Zakrzowa
Gmina Białaczów uzyskała promesę sfinansowanie inwestycji kanalizacji gminy. Dotyczy sołectw Skronina , Sędów, Zakrzów. Wysokość dotacji wynosi1 mln złotych, z czego 20 procent to wkład własny gminy. Konieczne więc będą korekty budżetu . Inwetycja ma rozpocząć się w przyszłym roku .
Wyższy podatek rolny.
Od nowego roku wzrasta o 10 zł od 1 ha podatek od gruntów rolnych. Taką decyzję , nie jednogłośnie, podjęli radni gminni na ostatniej sesji.
Budynek dawnego Ośrodka Zdrowia w dyspozycji gminy Białaczów
Gmina Białaczów będzie dysponentem nieruchomości na ul Szkolnej / dawny budynek Ośrodka Zdrowia/. W chwili obecnej trwają wstępne procedury związane z przekazaniem przez powiat i przejęciem przez gminę budynku wraz z przyległościami. W jaki sposób i na jakie cele gmina przeznaczy ową nieruchomość jeszcze nie wiemy. My zaś zwracamy się do Państwa z prośbą o komentarze na temat wykorzystania pomieszczeń dawnego Ośrodka Zdrowia.
,,Senior -Wigor ''chwilowo bez kierownika.
Z dniem 30 listopada 2019 roku dotychczasowa kierownik Dziennego Domu Pobytu ,,Senior -Wigor” w Miedznej Drewnianej Pani Marzena Grzesińska zakończyła wspaniały 4 letni okres / czytaj więcej/ |
|
OFERTA DLA ZAKŁADÓW PRACY
w powiecie opoczyńskim
FIRMA E-MALUCH S.C -
93-478 Łódź, Ul. Prądzyńskiego 6
poleca potrawy wigilijne w formie cateringu:
Sałatki śledziowe
* Śledzie w pomidorach:
* Śledzie z cebula i papryka:
* Śledzie z cebulą:
* Śledzie rolmopsy:
*Śledzie z cebula i grzybami:
Sałatki
* Sałatka jarzynowa:
* Sałatka meksykanska:
* Sałatka grecka:
* Sałatka brokulowa:
* Sałatka z tuńczykiem,
* Sałatka z selera naciowego:
Pierogi
* Pierogi
* Pierogi z pieczarka:
* Pierogi z serem:
* Pierogi ze szpinakiem:
* Pierogi ruskie:
Krokiety
* z pieczarka:
* że szpinakiem: szpinak cebulką ser przyprawy
Ryby
* Ryba smażona
* Ryba po grecku
Uszka
z pieczarkami:
Barszcz czerwony czysty
Szczegółowe informacje dotyczące cennika, gramatury,sposobu dostawy pod nr tel 504 259 956 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16 |
|
Szkoła Podstawowa im. H.Sienkiewicza w Miedznej Drewnianej bierze udział w konkursie "Dzieciaki do rakiet". W ramach konkursu wyłonionych zostanie 60 szkół podstawowych, które otrzymają zestawy profesjonalnego sprzętu do tenisa przystosowanego do nauki dzieci. 50 zwycięzców zostanie wyłonionych w drodze głosowania internautów, 10 zaś wybiorą organizatorzy konkursu. W związku z powyższym zachęcamy do oddania głosu na Szkołę Podstawową w Miedznej Drewnianej. Głosować można od 14.11 do 30.11 za pośrednictwem strony www.dzieciakidorakiet.pl |
|
Społeczeństwo mało obywatelskie
Tylko 1,5% mieszkańców Białaczowa uczestniczyło dziś w spotkaniu dotyczącym ,,odnowy miejscowości" 16 osób na 1133 stale zamieszkujących w naszej miejscowości zainteresowanych było strategią i koncepcją zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Bijemy smutny rekord
Srednia statystyczna jest bardzo smutna. 7 osób umiera miesięcznie w naszej gminie. 79 osób zmarło do dnia dzisiejszego. ( w miesiącu pazdzierniku 13) Takiej ilości zgonów nie odnotowano już dawno.
Nie należymy do zamożnych
1615 miejsce na 2478 gmin w Polsce zajmuje gmina Białaczów pod względem dochodowości na jednego mieszkańca. (Dane za 2018 rok) Przypomnijmy: Na dochód składają się podtki CiT, PiT i od nieruchomości
Białaczów bez WOŚP
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja, w styczniu przyszłego roku w Białaczowie nie zagra Wielka Orkiestra. Szlachetny cel i idea wypaczyły się? Szkoda, bo gmina w tym zrywie miała już swoje stałe sukcesy.
Z.S
|
|
Postanowiłem przypomnieć artykuł , który ukazał się na łamach EKG prawie 5 lat temu. Jest to wizja umożliwiająca rozwój infrastrukturalny gminy w czasie kiedy gmina Białaczów przygotowuje się do opracowania (w końcu) planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to też propozycja rozwiązania problemu komunikacyjnego mieszkańców Zakrzowa.
Zakrzów- w XVI wieku miejscowość te zamieszkiwała szlachecka rodzina Załuskich. Wybudowali oni dwór, natomiast liczne wzmianki o samej rodzinie Załuskich zanotował ks.Praski w aktach urodzenia z XVII w. W tym czasie mieszkało w Zakrzowie małżeństwo Katarzyny z Olszowskich i Aleksandra Załuskiego. W małżeństwie tym urodziło się dziesięcioro dzieci, z siedmiu chłopców trzech zostało biskupami. Na początku XVIII rodzina Załuskich opuściła Zakrzów odstępując go Janowi Małachowskiemu. Obecnie Zakrzów zajmuje powierzchnię 464 ha i liczy 230 mieszkańców."-tylko tyle możemy przeczytać w internecie o samej miejscowości, samodzielnym sołectwie gminy Białaczów, położonej na wschód i oddalonej o 1200 metrów od samej stolicy gminy. Całkowity brak infrastruktury przemysłowej przy jednoczesnym spadku zainteresowania zawodem rolniczym spowodowało że w ostatnich dziesięcioleciach ludność zaczęła migrować za przysłowiowym chlebem. Najczęściej wybieranym przez mieszkańców Zakrzowa miastem , z którym nie tylko młodzi postanowili związać swoją przyszłość była i jest Łódz. W ostatnich latach zmniejszyła się też liczba mieszkańców. I tak na dzień dzisiejszy Zakrzów fizycznie zamieszkuje ok 120 osób z zameldowanych tam 180 osób. Jeszcze w 2013 roku zameldowanych było 230 mieszkańców. Tak więc statystyka jest bezwzględna i nakłania do pytania jaki los spotka to sołectwo za kilkanaście lat. Nie czekając na następstwa demograficzne za lat kilka, zrodził się nie tylko w mojej głowie pomysł przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Już dziś można zauważyć że realizowane inwestycje budowlane od strony Białaczowa, na drodze do Zakrzowa, znacznie zmniejszają dystans odległościowy. Przejeżdżając autem na tym odcinku, zegar wykazał odległość tylko 1 km. Będąc w Zakrzowie rozmawiałem z mieszkańcami Zakrzowa i Panią sołtys, zadając pytanie jak odnoszą się do pomysłu przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Sami mieszkańcy nie mają przeciwwskazań a jedynie wykazują obawy o wysokość podatków i opłat lokalnych.
Jakie korzyści może przynieść fuzja tych miejscowości? / Czytaj więcej/ |
|
Zbigniew Szpoton- Dzień dobry Panie doktorze, w ten czas nie do końca dobry dla gminnej służby zdrowia. Za kilka dni zamknięty zostanie publiczny ośrodek zdrowia, w którym przez kilkanaście lat pełnił Pan swoją służbę jako lekarz i jednocześnie kierownik placówki. Proszę przypomnieć nam ile lat?
Stanisaław Włodarski- W Gminnym Ośrodku Zdrowia ponad 9 lat
ZS- Redakcja Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów, postanowiła Pana umieścić w panteonie zasłużonych dla Gminy. Wprawdzie założeniem honorowania mieszkańców tym wyróżnieniem jest działalność społeczna, to uważamy że Pana oddanie ,zaangażowanie ale przede wszystkim niesienie pomocy medycznej, zasługuje na uznanie. Ale po kolei:
Stanisław Włodarski urodzony?
SW- W Białaczowie w roku 1937
ZS- Proszę w skrócie przedstawić swoją drogę zawodową.
SW-W 1957 roku ukończyłem Szkołę Felczerską i rozpocząłem pracę w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Opocznie. W 1958 roku pracowałem w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przysusze. Od 1.06.1959 do końca września 1961 roku w Ośrodku Zdrowia w Petrykozach. W 1961 roku podjąłem studia na Akademii Medycznej w Łodzi a także pracę w Obwodowej Przychodni Przemysłowej Łódz Górna. Po ukończeniu studiów wróciłem do pracy w Ośrodku Zdrowia w Petrykozach.Od 1971 roku do końca listopada 1976 pracowałem w Wydziale Zdrowia i Przychodni Rejonowej w Opocznie. Od 1.12.1976 roku kierowałem Terenową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opocznie Od 2002 roku epizody w prywatnym gabinecie lekarskim a od 2010 roku byłem lekarzem i kierownikiem GOZ w Białaczowie
ZS-Od 17 lat jest Pan na emeryturze i powiedzmy sobie otwarcie że nie miał Pan potrzeby dalszej pracy. Miał Pan przecież z czego godnie żyć i odpoczywać na zasłużonej emeryturze. Co więc Pana skłoniło do dalszej aktywności zawodowej?
SW- Pomimo że przeszedłem na emeryturę to nie przestałem być lekarzem. Czułem potrzebę poznawania nowych sposobów leczenia a przede wszystkim kontaktu z ludzmi. Zawsze z pasją i poświęceniem pomagałem ludziom i chciałbym to czynić do końca swoich możliwości i czuć się potrzebnym. Pacjenci przychodzili nie tylko z problemami zdrowotnymi a także z tymi codziennymi
ZS-Przez te wszystkie lata był Pan dla mieszkańców gminy Białaczów nie tylko lekarzem ale także powiernikiem a niejednokrotnie znajomym z lat młodości, z którymi grał Pan w drużynie piłkarskiej. Proszę o wspomnienia
SW-Białaczów i mieszkańcy Białaczowa są mi bardzo bliscy, ponieważ tu się urodziłem, skończyłem szkołę i tu podjąłem wszystkie decyzje. W latach młodzieńczych grałem w piłkę nozną z kolegami na boisku w parku. Do tej pory spotykamy się w wspominamy lata młodości. Po dzień dzisiejszy piłka nożna wzbudza we mnie fascynacje.
ZS-Decyzja o zamknięciu Ośrodka Zdrowia podyktowana jest względami ekonomicznymi. Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Opocznie wraz NFZ doszła do wniosku że dalsze /czytaj więcej/ |
|
1 listopada 2019 roku zapisze się w historii Białaczowa smutną datą, i nie ze względu na święto zmarłych. Jak już większość z nas wie, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w gminie i dla potrzeb społeczeństwa, przestaje istnieć Publiczny Ośrodek Zdrowia. Jest to decyzja właściciela placówki, czyli Szpitala Powiatowego w Opocznie. Decyzja o zamknięciu Ośrodka Zdrowia została podyktowana względami ekonomicznymi. Decyzje poparł Narodowy Fundusz Zdrowia, który jak wiemy finansuje polską służbę zdrowia. Tak więc żegnamy obiekt i personel, który przez wiele lat SŁUŻYŁ białaczowskiej społeczności. Wszyscy pacjenci, którzy do końca trwali z doktorem Włodarskim i średnim personelem medycznym dziękują za długie lata niesienia pomocy. Ale to nie koniec sagi pt ,,ośrodek zdrowia". Na ostatniej sesji Rady Gminy, radni z PiS, wnieśli petycje do Przewodniczącej Rady Gminy w sprawie przejęcia obiektu przez gminę na cele nie medyczne. Trwają więc rozmowy władz gminnych z Dyrekcją Szpitala w Opocznie, a o wynikach poinformujemy bezzwłocznie.
A co nasi czytelnicy myślą o pomyśle przejęcia obiektu przez gminę ? Co widzielibyście w tym miejscu gdyby udało się przejęcie? Czy gminę stać na inwestycje remontowe i adaptacyjne. Czekamy na komentarze
Ps. Nasza Redakcja przygotowuje wywiad z cyklu ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów" z doktorem Stanisławem Włodarskim, długoletnim kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Białaczowie.
Zbigniew Szpoton |
|
W najbliższych dniach zostanie oficjalnie otwarta i przekazana nieodpłatnie mieszkańcom Białaczowa tzw. Otwarta Strefa Aktywności. Przy skrzyżowaniu ulic Sobieńskiej i Ogrodowej, z funduszy Ministerstwa Sportu i Rady Sołeckiej Białaczowa, zakupiono i zamontowano urządzenia do ćwiczeń rekreacyjno-ruchowych, urządzono boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci. Pojawiły się też ławki dla wypoczywających w tym cichym zakątku Białaczowa. Teren w części zachodniej został ogrodzony, W części wschodniej zostaną nasadzone drzewa i krzewy. Jak powiedziała nam Pani Barbara Goworek- Wój gminy, w niedługim czasie, w celu poprawy bezpieczeństwa, zamontowany zostanie monitoring. Trzeba obiektywnie przyznać że OSA w tym miejscu to trafiona inicjatywa, a część funduszu sołeckiego właściwie spożytkowana. Czekamy więc na oficjalne otwarcie i przekazanie mieszkańcom w użytkowanie strefy aktywności.
Zbigniew Szpoton |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|