|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
HISTORIA WSPÓŁCZESNA
1.W tym roku odbedzie się 39 edycja ,,Wąglańskiego Maja Poezji" międzynarodowego konkursu poetyckiego dedykowanego twórcom amatorom tej szlachetnej sztuki. Pomysłodawcą jest nasz kolega, mieszkaniec Wąglan, Waldemar Józwik. W którym roku odbył się pierwszy konkurs poetycki, wówczas znany pod hasłem ,,Szukamy Talentów Wsi".
2. Lata 1973 i 1974 były okresem przemian społeczno-kulturowych w naszej gminie. Mieszkańcy Gminy Białaczów przygotowywali sie do turnieju gmin. Mieszkańcy naszej gminy wspólnym wysiłkiem, w ramach tzw ,,czynu społecznego" oddali do użytku muszlę koncertową i Gminny Ośrodek Kultury. Z kim przyszło nam rywalizować ( z jaką gminą) w ramach Ogólnokrajowego Turnieju Gmin?
3.W roku 1976 powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury młodzieżowy zespół muzyczny, który w pózniejszym okresie reprezentował gminę na przeglądach muzycznych. W 1977 roku, zespół odniósł swój pierszy sukces, zajmując II miejsce w wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych, jaki odbywał się na stadionie w Sulejowie. W reperturze zespołu oprócz znanych rockowych coverów,były własne kompozycje takie jak ,,Jest mi naprawdę dobrze" ,,Do M", ,,W małym ciasnym pokoiku". Podaj nazwę zespołu. |
|
Ten artykuł ukazał się 2 lata temu. Dziś publikujemy go ponownie ,gdyż psi problem powrócił. Jak napisała nam jedna z mieszkanek osiedla, temat obecności i agresji bezpańskich psów jest wciąż aktualny. Nadmienia ,że bezpańskie psy upodobały sobie szczególnie dwa domostwa, albo suczki znajdujące się za ogrodzeniem, bo o każdej porze dnia i nocy psy są tam obecne.
,,Osiedle i psy"
,,Stan nadzwyczajny – tak, z pewną tylko przesadą, można nazwać to, co od pewnego czasu dzieje się, a ostatnio wręcz nasila, na osiedlu Małachowskiego. Na pewno nie ma natomiast przesady w stwierdzeniu, że przestrzeń publiczną w tej części Białaczowa zdominowały … psy. To, niestety, nie żart. Czy można bowiem za normalne uznać wysłuchiwanie właściwie przez całą dobę, z większym zaś natężeniem w godzinach nocnych, psich koncertów? Dodać trzeba, że są to koncerty na wiele głosów, a w programie min. szczekanie, ujadanie, skamlenie a nawet wycie. Głównymi wykonawcami są bezpańskie – tak należy przypuszczać – psy, które najczęściej można zobaczyć na ulicy Poniatowskiego. Niekiedy opuszczają „swój” teren i ruszają w trasę koncertową po osiedlu. Wówczas, za sprawą psów za ogrodzeniami domostw, " /czytaj więcej/ |
|
Z okazji 229 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej zwanej KONSTYTUCJĄ 3-MAJOWĄ, którego współautorem był bohater dzisiejszego quizu, pytamy o mało znane fakty z życia tego wielkiego polityka, reformatora, właściciela dóbr białaczowskich w XVIII wieku.
1. Stanisław Małachowski-herbu ,,Nałęcz", m.in. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów urodził się w:
a/Nałęczowie
b/Białaczowie
c/Końskich
2.Stanisław Małachowski, jako marszałek trybunału koronnego, człowiek prawy i sprawiedliwy, w kręgach nie tylko politycznych nosił przydomek. Jaki?
3/Stanisław Małachowski w życiu dwukrotnie żonaty w rodzinie Tomasza Czapskiego z :
a/córką i bratanicą
b/dwoma córkami
c/córką i siostrzenicą |
|
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy kradzieży drzewa z prywatnego i państwowego lasu, jaka miała miejsce w naszej gminie w dniu 23 kwietnia. Ów sprawca miał dodatkowo pecha, bo podczas kradzieży uszkodził przewody linii energetycznej.
O zjawisku masowej kradzieży drzewa z lasów prywatnych na naszym terenie pisałem już we wcześniejszych materiałach. Podczas spotkania przedwyborczego z posłem ziemi opoczyńskiej, zwróciłem się z sugestią by prywatne lasy , Ministerstwo, a także sejmowa komisja rolnictwa, której poseł jest członkiem, objęto nadzorem centralnym. Zwróciłem przy tym uwagę, że służby zajmujące się ochroną leśnictwa, pośrednio przyczyniają się do masowego zjawiska kradzieży i dewastacji lasów prywatnych, gdyż nie sprawują nad nimi kontroli. Sądy zaś, w przypadku ujawnienia sprawcy kradzieży, z uwagi na niską społeczną szkodliwość czynu, wydają bardzo niskie wyroki, bądź ograniczają wyrok do zapłacenia grzywny. Niestety- nie było obietnicy zajęcia się tym zjawiskiem, wręcz problemem. Proceder trwa nadal.
W przypadku, kradzieży jaka miała miejsce 23 kwietnia, oprócz cytowanego pecha sprawcy, czujnością wykazał się jeden z pracowników Nadleśnictwa Opoczno, za co nasza Redakcja składa podziękowania.
Zbigniew Szpoton |
|
POSTACI:
1.Tu urodził się polski duchowny katolicki, pózniej biskup krakowski i fundator parasfii w Białaczowie. O kim mowa?
2. Niektóre ze zródeł historycznych podają iż w Białaczowie urodziła się i dłuższy czas zamieszkiwała matka dramaturga i poety Jana Kochanowskiego. Podaj jej imię i nazwisko oraz przynależność herbową.
3. Kto był fundatorem istniejącego do dziś Ratusza w Białaczowie?
|
|
Wiosna- czas pracy na polach i w ogródkach. Niezbędnym elementem do uzyskania właściwych plonów i efektów naszej pracy, jest woda. Skąd ją brać, skoro od kilkudziesięciu lat odnotowujemy narastający jej deficyt w glebie, zbiornikach czy studniach. Nasza gmina nie jest wyjątkiem. Już teraz właściciele studni przydomowych alarmują o drastycznych przypadkach spadku lustra wody. Wcześniejszym artykułem o wodzie jako dobru luksusowym,i dzisiejszym o praktycznym wykorzystaniu wody deszczowej, zachęcam wszystkich do przemyśleń w kwestii racjonalnego użytkowania wody i tej z wodociągu i tej opadowej.
Deszcz a ekonomia
Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m˛ można zebrać ok. 180 l wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" w pralce lub trzykrotnego umycia samochodu.
Wykorzystanie deszczówki w domu pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej o około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia, szacowanego na 200 l, w skali roku to oszczędność 30 m3.
Zalety wody deszczowej
Woda deszczowa jest miękka, gdyż nie zawiera magnezu i wapnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do prania i zmywania, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO PODLEWANIA PRZYDOMOWYCH OGRÓDKÓW. Jeśli chcemy ją w ten sposób zagospodarować, trzeba stworzyć przydomową instalację
(Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), ma właściwości korozyjne. Dlatego do wykonania instalacji rozprowadzającej stosuje się tylko rury z tworzyw sztucznych).
Deszczówka w świetle prawa
Zgodnie z prawem, wodę deszczową należy odprowadzać do kanalizacji deszczowej , a gdy ich brak - zagospodarować. Zabroniona jest zmiana jej naturalnego spływu i kierowania na sąsiadującą posesję (sąsiedzi mogą powiadomić inspektora nadzoru budowlanego i dochodzić odszkodowania za zniszczenia na swojej działce).
Niektóre samorządy zachęcają do zbierania deszczówki, dopłacając do montażu instalacji. Zachęcam naszych decydentów do pochylenia się nad powyższym zagadnieniem.
Zbigniew Szpoton |
|
Część 2 dotyczy ZABYTKÓW. (przy podawaniu odpowiedzi prosimy o precyzyjne informacje)
1. Ta budowla istniała do połowy lat 70-tych. Podaj poprawną nazwę tego nieistniejącego w Białaczowie zabytku
2. Podaj imię i nazwisko głównego architekta Pałacu.
3. Pod kolumnami tzw ,,glorietki" nazywanej również pergolą, wykute zostały imiona dzieci A i Z Platerów. Podaj te imiona. |
|
Jeśli interesujesz się historią i znane Ci są fakty historyczne z zycia naszej gminy, zapraszamy do uczestnictwa w ,,Lidze historyków". Od dziś do końca maja (dwa razy w tygodniu) Redakcja EKG-Białaczów zamiesczać bedzie 3 pytania. Za poprawną odpowiedz przyznany zostanie 1 punkt, za dwie poprawne odpowiedzi 3 punkt, za 3 poprawne odpowiedzi 5 punktów. Zdobyte w każdej serii punkty za prawidłowe odpowiedzi sumują się i tworzą ,,Ligę historyków" Odpowiedzi prosimy zamieszczać za pośrednictwem poczty mailowej [email protected] lub bezposrednio w komentarzach( także na facebooku) O ewentualnych nagrodach dla najlepszych w ,,Lidze historyków" poinformujemy wkrótce.
Dziś kategoria ,,CYTATY"
Gdzie znajdują się poniższe cytaty" (przypominamy że quiz dotyczy historii gminy Białaczów)
1.,,DZIECI NASZE KORONA NASZA"
2.,,MIEJSCE RADY I SPRAWIEDLIWOŚCI JEST ŚWIĘTE"
3.,,DZIĘKI RODZICOM UWIERZYLIŚMY MIŁOŚCI"
|
|
77 lat temu ,15 marca 1943 roku, w ten sam dzień i o przybliżonej porze, w sposób nieludzki zostali zamordowani niewinni mieszkańcy miejscowości Sobień i Skronina. W wyniku zaplanowanej akcji żandarmerii niemieckiej, która miała na celu zastraszenie ludności cywilnej ale przede wszystkim ukaranie tejże niewinnej ludności za pomoc i ukrywanie oddziałów partyzanckich, spaleni zostali niektórzy mieszkańcy Sobienia i Skroniny. W przypadku Sobienia ofiarami tego bestialskiego mordu stały się niemowlęta i nieco starsze dzieci a także kobiety , w tym kobieta w ciąży. Mężczyzni zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. W Skroninie, w miejscu w którym dziś stoi obelisk znajdowała się tzw olejarnia. Z podobnych pobudek spalono żywcem pracowników tegoż zakładu jak również inne osoby z tej miejscowości.
Cześć i Pamięć tym ofiarom w 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Zbigniew Szpoton |
|
W gminach rozpoczęło się planowanie roku szkolnego 2020/2021. Niektórzy odważni i odpowiedzialni za budżet gmin wójtowie , zapowiadają, że wskutek zaniżonej subwencji oświatowej będą musieli mocno ograniczyć wydatki na edukację .
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dyrektorzy szkół otrzymują - bardziej lub mniej formalne - wytyczne, które sprowadzają się do ograniczenia liczby etatów i łączenia klas. Zapowiedziane od września podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli bardzo pogorszą sytuację budżetową. W budżet centralnym na podwyzki zaplanowano tylko 100 mln zł, podczas gdy wyliczono że potrzeba jest 8x więcej.
Tak więc samorządy, aby wywiązać się z podstawowych zobowiązań płacowych wobec nauczycieli , będą musiały szukać oszczędności.
Systematycznie, raz do roku powracam w swych felietonach do analizy kosztów ponoszonych przez gminę na funkcjonowanie placówek oświatowych (szkoły). Przeglądając corocznie raport o stanie gminy zawsze zatrważają kwoty oświatowe ,które jak wynika z mojej już analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Koszt utrzymania 4 placówek szkolnych w gminie Białaczów w roku 2018 wynosił 8mln 500 tys i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 6 lub 10 uczniów(SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że nie.
Od lat zwracam się z apelem do władz gminnych by dokonać głębszej analizy edukacyjnej jak i ekonomicznej co do zasadności utrzymywania w tym kształcie takiej ilości szkól.
Szanowni Radni, Szanowna Pani Wójt
Wybory samorządowe zakończyły się w listopadzie 2018 roku. Czas na odpowiedzialne i odważne działania na rzecz ratowania gminnego budżetu. Działania te dziś mogą obniżyć wasze notowania u wyborców, ale jutro możecie odpowiedzieć że zrobiliście wszystko by gmina nie zbankrutowała.
Ps.
Od wielu lat sugeruję zmniejszenie kosztów w oświacie poprzez połączenie szkół w Skroninie i Petrykozach .Ta forma restrukturyzacji plus decyzja o żywieniu cateringowym we wszystkich szkołach ( kuchnia w szkole w Białaczowie ma odpowiednie możliwości w tym względzie) spowodują oszczędności ok 800 tys w skali roku.
Z.S |
|
Cały czas trwają prace związane z formalno-prawnym przekazaniem w użytkowanie gminie Białaczów, nieruchomości po dawnym Ośrodku Zdrowia. Prace te wcześniej czy pózniej zakończą się, to radni gminni jak i władze Białaczowa wciąż dyskutują nad przeznaczeniem tej nieruchomości. Mając na względzie ogólnie przyjęte zasady samorządności jak i demokracji, sugeruję władzom gminnym rozpocząć społeczne konsultacje, tak jak to dzieje się w innych gminach po likwidacji np. gimnazjów.
Do zajęcia się tym tematem sprowokowali mnie sami mieszkańcy Białaczowa podczas osobistych rozmów. Padają różne sugestie i propozycje. Wszystkie są godne rozważenia i społecznej dyskusji.
Dziś zajmę się bardzo ciekawą propozycją jaką zaproponowali starsi mieszkańcy.
ZAKŁAD OPIEKUŃCZO LECZNICZY
Jak podaje pl.wikipedia.org
Zakład opiekuńczo-leczniczy to przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, albo jednostka organizacyjna przedsiębiorstwa, która udziela stacjonarnie i całodobowo usług medycznych obejmujących długoterminową opiekę medyczną oraz pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji. Zakłady opiekuńczo-lecznicze powinny dysponować pomieszczeniami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferować rozwiązania dietetyczne zgodne z zapotrzebowaniem i stanem zdrowia podopiecznych, a także zapewniać produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Celem działalności ZOL jest przywrócenie pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej oraz psychicznej, co w przyszłości pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie w warunkach domowych]. Zakład opiekuńczo-leczniczy zapewnia pielęgnację oraz rehabilitację w zakresie podstawowym. Lekarze dyżurują w dzień, w razie potrzeby wzywani są na oddział również w godzinach nocnych. Przez całą dobę zapewniona jest pomoc pielęgniarska. /czytaj więcej/ |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|