Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 26 2024 05:28:21
Obecny adres IP
3.149.251.26
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
8 MILIONÓW WIZYT-AUTOREFLEKSJA

W ostatnich dniach, zwłaszcza po artykule ,,Białaczów-Miasto?” licznik na dole strony, znacznie przyspieszył i wskazał 8 milionów unikalnych wizyt. Dziś to już 11 tys wejść więcej. Za każdym razem, kiedy chwalę się jak popularny jest nasz portal, nachodzi mnie refleksja na temat sensowności, tego co robię. Po co to robię i dla kogo? Dostaję dość dużo miłych i pozytywnych opinii, ale nadawcami podziękowań są czytelnicy mieszkający poza granicami gminy i kraju. Przez to co robię i co piszę, jak twierdzą, mają bieżące informacje co dzieje się w naszej gminie. Ostatni artykuł o niedawno zmarłym Stanisławie Kocembie, pobił wszelkie dotychczasowe dane o popularności artykułu. Dlaczego jeszcze jestem wytrwały w tym co robię? Dlatego, że robię to dla następnych pokoleń (proszę pamiętać że słowo i obraz raz zamieszczony w internecie, nigdy nie zaginie). Pisząc o historii Białaczowa, tej dawnej i współczesnej, przyczyniam się także do promocji gminy. Każdy artykuł, a jest ich rocznie ponad sto, to wysiłek intelektualny i czasowy, bo proszę wiedzieć o tym, że pisząc o czymś, biorę odpowiedzialność za słowo. Staram się przy tym poddawać pod przemyślenia swoje spostrzeżenia a zwłaszcza wizje. Niestety, wizje te, kompletnie nie mają uznania wśród ,,tubylców”. Dla nich to zwykłe fanaberie i ,,jątrzenie”jak orzekł jeden z czytelników w swoim komentarzu. Dalej cytując owego komentatora czytamy,,daj pomysł do działania,pomysł który zachęci mieszkańców gminy do wspólnego wysiłku i pracy na rzecz gminy”
Drogi czytelniku. Albo nieuważnie czytasz ,,EKG” albo w tobie pospolita zaściankowość. Nic innego nie robię od 11 lat , jak prawie w każdym autorskim tekście daję te pomysły. Bo na tym polega
/czytaj więcej/

BIAŁACZÓW-MIASTO?
Każdego roku na mapie administracyjnej Polski pojawia się kilka nowych miast. Gminy, które starają się o status miasta, czynią to z powodów prestiżowych, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość większego i szybszego rozwoju gospodarczego w oparciu unijne fundusze dedykowane jednostkom wiejskim i miejskim (do 5 tys mieszkańców) .I tak w przyszłym roku przybędzie 10 nowych miast, a kolejni beneficjenci czekają w kolejce. Procedury regulujące zmianę gminy na miasto reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym. Wniosek o nadanie praw miejskich kierowany jest do Rady Ministrów. Przed przyjęciem uchwały w tym zakresie,gmina zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wniosek o przeprowadzenie referendum w tym zakresie może także złożyć społeczny komitet mieszkańców, składający się z 15 obywateli, którzy spełniają warunki wskazane w ustawie o referendum lokalnym. Ustawa o samorządzie gminnym (art 3 ust 4) wskazuje że nadanie gminie statusu miasta winno być dokonane w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. Niemniej przyjęło się, że wyróżnić można trzy główne kryteria
1/ Przestrzenno-urbanistyczne
2/ Historyczno-administracyjne
3/Funkcjonalno-demograficzne

W kryterium pierwszym wskazać należy, że miejscowość, która ubiega się o status miasta musi mieć właściwą infrastrukturę techniczno-komunalną (wodociąg i kanalizacja, oczyszczalnia ścieków) Miejscowość powinna mieć również uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie zakładał planowane zmiany.
Gmina powinna także wskazać że dysponuje odpowiednim układem urbanistycznym, zwartą zabudową typu miejskiego, oświetlenie uliczne.
Wśród kryteriów historyczno-administracyjnych, wskazać należy na posiadanie przez daną gminę praw miejskich w przeszłości. Poniżej krótki dowód na to że Białaczów spełnia to kryterium.
/czytaj więcej/
LKS Białaczów-REAKTYWACJA
Gdy w zeszłym roku ówczesny zarząd LKS Białaczów wycofał drużynę piłkarską z udziału w rozgrywkach, nikt nie spodziewał się że ze zdwojoną mocą w tym sezonie piłkarze miejscowego klubu przystąpią do rywalizacji. Wszystko to za sprawą ambicji i zaangażowania tzw świeżej krwi..Panowie Norbert Grzesiński i Przemysław Kowalczyk postanowili reaktywować piłkarski klub, który ma za sobą ciekawą historię i sukcesy. Przypomnieć należy że w czasach swojej świetności LKS występował w lidze okręgowej. Rekrutację zawodników prezesi LKS-u oparli na juniorach i juniorach młodszych. Nikt nie spodziewał się takiej odpowiedzi na wyzwanie. Efekt przerósł oczekiwania. Na treningach, systematycznie, pojawia się kilkunastu zawodników, a kadra dziś liczy 26 chętnych do gry. Do składu LKS-u w niedługim czasie dołączył zawodnik KS Paradyż, Miłosz Grzesiński i Dawid Dolot, były zawodnik IV ligowej ,,Ceramiki” Opoczno
Ten pierwszy to młody (18 letni) zawodnik obdarzony niesamowitym talentem piłkarskim. W ostatnim czasie Miłosz,przebywał na testach w KS ,,Ruch Chorzów”. Dawid Dolot to 19-letni ofensywny, bramkostrzelny napastnik.
Drużyna LKS Białaczów prowadzona przez Grzegorza Brzeskiego, nazywanego w lokalnym swiatku piłkarskim ,,ambitnym trenerem” rozegrała kilka sparingów, w których pokonywała swoich przeciwników dużym rozmiarem bramek np. 10:1.

Najważniejszy swój mecz, na początek sezonu, miejscowi rozegrają w niedzielę 19 lipca o godz 17 na stadionie przy ul. Piotrkowskiej w Białaczowie. Będzie to I runda Pucharu Polski, w której przeciwnikiem będzie drużyna ligi okręgowej MGKS ,,Gerlach Drzewica”.Zwycięzca tego pojedynku zmierzy się w następnej rundzie ze zwycięzcą meczu KS ,,Kasztelan” Żarnów- Olimpia Wola Załężna.
Trzymamy więc kciuki nie tylko za zwycięstwo zawodników, ale za plony reaktywacji LKS Białaczów
.

ZAPRASZAMY NA RODZINNE SPEDZENIE POPOŁUDNIA Z NASZĄ DRUŻYNĄ
NIEDZIELA 19 lipca godz 17,(stadion przy ul. Piotrkowskiej) w Białaczowie
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Informacje EKGDziś w godz 14-22 w powiecie opoczyńskim ,przewidywane są silne opady deszczu z gradem.
Jesteś włascicielem działki?-Zdecyduj sam!!!!!
NewsyW związku z przystąpieniem do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białaczów oraz przystąpienia do przeprowadzenia dla dokumentu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zachęcamy mieszkańców do składania wniosków dotyczących przeznaczenia działki, celem ujęcia ich w projekcie Studium.
Wnioski należy składać w terminie do 31 lipca 2020 r. w formie pisemnej bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Gminy Białaczów, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów w godzinach pracy urzędu lub przesyłać pocztą na adres Urzędu bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej z oznaczeniem tematu: „Wniosek do Studium” na adres: e-mail: [email protected] lub platformy ePUAP: /UGBialaczow/SkrytkaESP.
Wnioski przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, nie wymagają opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Druki wniosków będzie można również pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Białaczów i na stronach: www.bialaczow.biuletyn.net, www.bialaczow.pl w zakładce „druki do pobrania” oraz u sołtysa w danej miejscowości.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 44 758 14 14 wew. 115.

zródło www.bialaczow.pl
Liga Historyków- cz5
GryHISTORIA WSPÓŁCZESNA

1.W tym roku odbedzie się 39 edycja ,,Wąglańskiego Maja Poezji" międzynarodowego konkursu poetyckiego dedykowanego twórcom amatorom tej szlachetnej sztuki. Pomysłodawcą jest nasz kolega, mieszkaniec Wąglan, Waldemar Józwik. W którym roku odbył się pierwszy konkurs poetycki, wówczas znany pod hasłem ,,Szukamy Talentów Wsi".

2. Lata 1973 i 1974 były okresem przemian społeczno-kulturowych w naszej gminie. Mieszkańcy Gminy Białaczów przygotowywali sie do turnieju gmin. Mieszkańcy naszej gminy wspólnym wysiłkiem, w ramach tzw ,,czynu społecznego" oddali do użytku muszlę koncertową i Gminny Ośrodek Kultury. Z kim przyszło nam rywalizować ( z jaką gminą) w ramach Ogólnokrajowego Turnieju Gmin?

3.W roku 1976 powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury młodzieżowy zespół muzyczny, który w pózniejszym okresie reprezentował gminę na przeglądach muzycznych. W 1977 roku, zespół odniósł swój pierszy sukces, zajmując II miejsce w wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych, jaki odbywał się na stadionie w Sulejowie. W reperturze zespołu oprócz znanych rockowych coverów,były własne kompozycje takie jak ,,Jest mi naprawdę dobrze" ,,Do M", ,,W małym ciasnym pokoiku". Podaj nazwę zespołu.
Mieszkańcy osiedla Małachowskiego proszą o pomoc
Informacje EKGTen artykuł ukazał się 2 lata temu. Dziś publikujemy go ponownie ,gdyż psi problem powrócił. Jak napisała nam jedna z mieszkanek osiedla, temat obecności i agresji bezpańskich psów jest wciąż aktualny. Nadmienia ,że bezpańskie psy upodobały sobie szczególnie dwa domostwa, albo suczki znajdujące się za ogrodzeniem, bo o każdej porze dnia i nocy psy są tam obecne.

,,Osiedle i psy"

,,Stan nadzwyczajny – tak, z pewną tylko przesadą, można nazwać to, co od pewnego czasu dzieje się, a ostatnio wręcz nasila, na osiedlu Małachowskiego. Na pewno nie ma natomiast przesady w stwierdzeniu, że przestrzeń publiczną w tej części Białaczowa zdominowały … psy. To, niestety, nie żart. Czy można bowiem za normalne uznać wysłuchiwanie właściwie przez całą dobę, z większym zaś natężeniem w godzinach nocnych, psich koncertów? Dodać trzeba, że są to koncerty na wiele głosów, a w programie min. szczekanie, ujadanie, skamlenie a nawet wycie. Głównymi wykonawcami są bezpańskie – tak należy przypuszczać – psy, które najczęściej można zobaczyć na ulicy Poniatowskiego. Niekiedy opuszczają „swój” teren i ruszają w trasę koncertową po osiedlu. Wówczas, za sprawą psów za ogrodzeniami domostw,
" /czytaj więcej/
,,Liga historyków" cz-4
Z okazji 229 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej zwanej KONSTYTUCJĄ 3-MAJOWĄ, którego współautorem był bohater dzisiejszego quizu, pytamy o mało znane fakty z życia tego wielkiego polityka, reformatora, właściciela dóbr białaczowskich w XVIII wieku.

1. Stanisław Małachowski-herbu ,,Nałęcz", m.in. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów urodził się w:
a/Nałęczowie
b/Białaczowie
c/Końskich

2.Stanisław Małachowski, jako marszałek trybunału koronnego, człowiek prawy i sprawiedliwy, w kręgach nie tylko politycznych nosił przydomek. Jaki?

3/Stanisław Małachowski w życiu dwukrotnie żonaty w rodzinie Tomasza Czapskiego z :
a/córką i bratanicą
b/dwoma córkami
c/córką i siostrzenicą
Nosił wilk razy kilka......
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy kradzieży drzewa z prywatnego i państwowego lasu, jaka miała miejsce w naszej gminie w dniu 23 kwietnia. Ów sprawca miał dodatkowo pecha, bo podczas kradzieży uszkodził przewody linii energetycznej.
O zjawisku masowej kradzieży drzewa z lasów prywatnych na naszym terenie pisałem już we wcześniejszych materiałach. Podczas spotkania przedwyborczego z posłem ziemi opoczyńskiej, zwróciłem się z sugestią by prywatne lasy , Ministerstwo, a także sejmowa komisja rolnictwa, której poseł jest członkiem, objęto nadzorem centralnym. Zwróciłem przy tym uwagę, że służby zajmujące się ochroną leśnictwa, pośrednio przyczyniają się do masowego zjawiska kradzieży i dewastacji lasów prywatnych, gdyż nie sprawują nad nimi kontroli. Sądy zaś, w przypadku ujawnienia sprawcy kradzieży, z uwagi na niską społeczną szkodliwość czynu, wydają bardzo niskie wyroki, bądź ograniczają wyrok do zapłacenia grzywny. Niestety- nie było obietnicy zajęcia się tym zjawiskiem, wręcz problemem. Proceder trwa nadal.
W przypadku, kradzieży jaka miała miejsce 23 kwietnia, oprócz cytowanego pecha sprawcy, czujnością wykazał się jeden z pracowników Nadleśnictwa Opoczno, za co nasza Redakcja składa podziękowania.
Zbigniew Szpoton
LIGA HISTORYKÓW-CZ 3
GryPOSTACI:

1.Tu urodził się polski duchowny katolicki, pózniej biskup krakowski i fundator parasfii w Białaczowie. O kim mowa?

2. Niektóre ze zródeł historycznych podają iż w Białaczowie urodziła się i dłuższy czas zamieszkiwała matka dramaturga i poety Jana Kochanowskiego. Podaj jej imię i nazwisko oraz przynależność herbową.

3. Kto był fundatorem istniejącego do dziś Ratusza w Białaczowie?

Zbierajmy wodę deszczową.
Wiosna- czas pracy na polach i w ogródkach. Niezbędnym elementem do uzyskania właściwych plonów i efektów naszej pracy, jest woda. Skąd ją brać, skoro od kilkudziesięciu lat odnotowujemy narastający jej deficyt w glebie, zbiornikach czy studniach. Nasza gmina nie jest wyjątkiem. Już teraz właściciele studni przydomowych alarmują o drastycznych przypadkach spadku lustra wody. Wcześniejszym artykułem o wodzie jako dobru luksusowym,i dzisiejszym o praktycznym wykorzystaniu wody deszczowej, zachęcam wszystkich do przemyśleń w kwestii racjonalnego użytkowania wody i tej z wodociągu i tej opadowej.

Deszcz a ekonomia

Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m˛ można zebrać ok. 180 l wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" w pralce lub trzykrotnego umycia samochodu.

Wykorzystanie deszczówki w domu pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej o około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia, szacowanego na 200 l, w skali roku to oszczędność 30 m3.


Zalety wody deszczowej

Woda deszczowa jest miękka, gdyż nie zawiera magnezu i wapnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do prania i zmywania, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO PODLEWANIA PRZYDOMOWYCH OGRÓDKÓW. Jeśli chcemy ją w ten sposób zagospodarować, trzeba stworzyć przydomową instalację
(Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), ma właściwości korozyjne. Dlatego do wykonania instalacji rozprowadzającej stosuje się tylko rury z tworzyw sztucznych).


Deszczówka w świetle prawa

Zgodnie z prawem, wodę deszczową należy odprowadzać do kanalizacji deszczowej , a gdy ich brak - zagospodarować. Zabroniona jest zmiana jej naturalnego spływu i kierowania na sąsiadującą posesję (sąsiedzi mogą powiadomić inspektora nadzoru budowlanego i dochodzić odszkodowania za zniszczenia na swojej działce).

Niektóre samorządy zachęcają do zbierania deszczówki, dopłacając do montażu instalacji. Zachęcam naszych decydentów do pochylenia się nad powyższym zagadnieniem.

Zbigniew Szpoton
Strona 21 z 113 << < 18 19 20 21 22 23 24 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes