|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Cieszy styl gry, cieszą wysokie wygrane, cieszy radość z postawy tych młodych adeptów sztuki piłkarskiej. Marzeniem działaczy reaktywowanego zespołu piłkarskiego jest to, by na mecze piłkarskie lokalnej drużyny przychodziło sporo sympatyków.
Zaproszeniem na sobotni mecz z liderem naszej grupy KS Poświętne, który odbędzie się w sobotę 3 pazdziernika o godzinie 15,30 na stadionie przy ul. Piotrkowskiej, nasza redakcja włącza się do realizacji tego marzenia. Zapraszamy. Emocje gwarantowane. Pogoda również.
LKS BIAŁACZÓW- NOWA JAKOŚĆ |
|
 Z dziennikarskiego obowiązku informuje że we wtorek 29 września 2020r o godz 18, w świetlicy w Białaczowie odbędzie się zebranie mieszkańców Białaczowa, którego celem jest dyskusja na temat dyspozycji funduszu sołeckiego.
Z obywatelskiego obowiązku poddaję pod rozwagę propozycje podziału funduszu:
1. Fragmentaryczne odtworzenie i udrożnienie koryta ,,Strugi"
Uzasadnienie: Z uwagi na obniżający się poziom wód gruntowych oraz mając na uwadze perspektywiczną inwestycję gminną wokół zbiornika wodnego do której dopływa ,,Struga" proponuję już dziś zająć się udrożnieniem zródła, skąd bierze początek ta lokalna rzeczka, oraz udrożnienie jej koryta.
2.Dofinansowanie instalacji oświetlenia wokół boiska piłkarskiego
3. Dofinansowanie działalności LKS- Białaczów
Uzasadnienie: W ostatnim okresie obserwujemy dość duże zaangażowanie młodzieży i działaczy w ponowny rozwój Ludowego Klubu Sportowego. Wraz z zaangażowaniem odnotowujemy sukcesy młodych adeptów piłkarskich jak i sekcji seniorskiej. Nie pozwólmy zgasić ich zaangażowanie.
Ps. Przez kilka ostatnich lat uczestniczyłem w podobnych spotkaniach. Przebieg jak i realizacja zawsze przebiegają podobnie. Obecność mieszkańców wydaje się tu zbyteczna, bo referująca temat funduszu sołeckiego, przedstawia swoje priorytety i wokół nich odbywa się dyskusja i głosowanie kilkunastu (ciągle tych samych) osób. Żadna z moich propozycji nie doczekała się uznania a już nie wspomnę o realizacji. Zwracam też uwagę na to by czerpać wzorce od innych, którzy w sposób odpowiadający wymogom czasowym i technologicznym przeprowadzają konsultacje społeczne na temat podziału środków z funduszu sołeckiego czy budżetu obywatelskiego za pomocą INTERNETU.
Zbigniew Szpoton |
|
Ze smutkiem podajemy tą informację. W dniu 20 września 2020r,przeżywszy 79 lat ,po długiej chorobie, zmarł długoletni pedagog szkoły Podstawowej w Białaczowie, animator życia społecznego PAN ALEKSANDER BRZESKI.
Uroczystości żałobne odbędą się w dniu 22 września (wtorek) o godzinie 14 w kościele parafialnym w Białaczowie.
Wyrazy współczucia rodzinie Pana Aleksandra składają wychowankowie i właściciele portalu ,,EKG"- Białaczów:
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton |
|
Meczem z LKS Grabice, nasz zespół piłkarski wznawia rozgrywki piłkarskie na własnym boisku. Dotychczasowe zwycięstwa w sparingach napawają optymizmem i dają wiarę że reaktywacja klubu z wieloletnimi tradycjami przyniesie awans w następnym sezonie rozgrywek, do wyższej klasy. Sobotni mecz to nie tylko rywalizacja piłkarska. Działacze klubu, o których pisałem we wcześniejszym materiale ,postanowili przy okazji rozgrywek na stadionie w Białaczowie, zbierać, poprzez nabycie symbolicznej cegiełki (gadżet klubowy), fundusze na zakup sprzętu i wyposażenia (stroje piłkarskie itp.) Będzie można też zasmakować kiełbaskę z grilla. Tak więc za naszą sprawą pozwólmy dać szansę nie tylko działaczom i trenerom klubowym na rozwój tej oddolnej inicjatywy, ale przede wszystkim tej bardzo dużej grupie , uzdolnionych piłkarsko, uczestniczącej w treningach i rozgrywkach młodzieży.
Zapraszamy na mecz w sobotę 5 września o godz 16,30. LKS BIAŁACZÓW-LKS GRABICE
Liczymy na dużą frekwencję mieszkańców naszej gminy.
Ps. Redakcja ,,EKG-Białaczów" deklaruje swój patronat medialny.
Z.S |
|
 O tym jak przygotowana jest Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Białaczowie, na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/21, rozmawiam z Dyrektor placówki Panią Anną Smolarczyk.
Zbigniew Szpoton-Pani Dyrektor. 1 września dzieci, po dłuższej przerwie, wracają do szkół. Pomimo epidemii, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o kształceniu stacjonarnym, z wieloma zastrzeżeniami, ale o tym później. Nauczycielskie związki zawodowe mają wiele uwag do wytycznych MEN, a niektórzy z działaczy wieszczą progresje epidemiczną w związku z gromadzeniem dzieci w szkołach. Jak szkoła w Białaczowie przygotowana jest na to wyzwanie?
Anna Smolarczyk-Szkoła Podstawowa w Białaczowie przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS, z wykorzystaniem posiadanych zasobów lokalowych oraz na bieżąco monitorowaną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną. Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ dysponujemy powierzchnią i pomieszczeniami umożliwiającymi zapewnienie dzieciom odpowiedniej przestrzeni i dystansów. Sytuacja jest złożona, bo cała społeczność szkolna tęskni za nauką w trybie stacjonarnym, a jednocześnie wszyscy obawiają się zakażeń. Dlatego oprócz spełnienia wspomnianych wymagań niezbędne jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialności wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Opracowujemy, adekwatne do naszej szkoły i warunków, dokładne procedury postepowania, tak aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Przygotowujemy pomieszczenia.Szkoła Podstawowa w Białaczowie przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS, z wykorzystaniem posiadanych zasobów lokalowych oraz na bieżąco monitorowaną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną. Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ dysponujemy powierzchnią i pomieszczeniami umożliwiającymi zapewnienie dzieciom odpowiedniej przestrzeni i dystansów. Sytuacja jest złożona, bo cała społeczność szkolna tęskni za nauką w trybie stacjonarnym, a jednocześnie wszyscy obawiają się zakażeń. Dlatego oprócz spełnienia wspomnianych wymagań niezbędne jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialności wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Opracowujemy, adekwatne do naszej szkoły i warunków, dokładne procedury postepowania, tak aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Przygotowujemy pomieszczenia.Szkoła Podstawowa w Białaczowie przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS, z wykorzystaniem posiadanych zasobów lokalowych oraz na bieżąco monitorowaną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną. Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ dysponujemy powierzchnią i pomieszczeniami umożliwiającymi zapewnienie dzieciom odpowiedniej przestrzeni i dystansów. Sytuacja jest złożona, bo cała społeczność szkolna tęskni za nauką w trybie stacjonarnym, a jednocześnie wszyscy obawiają się zakażeń. Dlatego oprócz spełnienia wspomnianych wymagań niezbędne jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialności wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Opracowujemy, adekwatne do naszej szkoły i warunków, dokładne procedury postepowania, tak aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Przygotowujemy pomieszczenia.
Z.S.-Czy bierze się zatem pod uwagę naukę w systemie hybrydowym (część zajęć stacjonarnych, część w formie zdalnej) lub tylko w trybie zdalnym?
A.S.- Zgodnie z obowiązującymi przepisami i bieżącą sytuacją sanitarno-epidemiologiczną rozpoczynamy 1. września naukę w trybie stacjonarnym. Na system hybrydowy lub zdalny jesteśmy przygotowani. Opracowujemy również czytelne i jasne zasady pracy tymi systemami i sposoby odnotowywania frekwencji uczniów, do czego będziemy zobowiązani od 1. września niezależnie od systemu pracy.
Z.S-Wśród wytycznych MEN brak jest obowiązkowego zakrywania ust i nosa ale sugeruje się by przerwy lekcyjne zmodyfikować i dostosować do zajęć i wieku uczniów. / czytaj więcej/ |
|
Z naszą Redakcją skontaktował sie mieszkaniec Opola, który chciałby się podzielić z czytelnikami wspomnieniami z okresu pobytu i pracy swego ojca Wacława Dolnego w Białaczowie w latach 1941-1945. W miejscowej parafii uzyskał informację o dacie śmierci swojego najstarszego brata, natomiast nie zna daty wyjazdu rodziców z Bialaczowa. Za pośrednictwem czytelników ,,EKG-Białaczów" zwraca się z prośbą o wszelkie informacje od osób, które pamietają tamten okres.
Poniżej przedstawiamy wspomnienia Pana Tadeusza.
RELOKACJA
,,Zimą w miesiącu styczniu 1941 roku, ok godziny 5 rano, obudzono moich rodziców waleniem w drzwi. Po otwarciu drzwi, do mieszkania weszli uzbrojeni Niemcy, prowadzeni przez miejscowych (konińskich) członków mniejszości niemieckiej, tzw Volksdeutchów, pełniących rolę tłumaczy. Rodzicom dano 20 minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy dla siebie i dla dziesięciomiesięcznego syna Wojciecha. Kontrolowano każdą rzecz , którą rodzice chcieli zabrać ze sobą.Zabrali najniezbędniejsze rzeczy z garderoby po jednej walizce na osobę, trochę chleba i pieniądze. Wypędzonych z domów mieszkańców Konina przegnano pieszo na dworzec kolejowy. Rodziny przewieziono w wagonach towarowych do największego obozu przesiedleńczego w Łodzi przy ul. Łąkowej 4. Warunki transportu urągały wszelkim zasadom humanitaryzmu. Po przybyciu do obozu zostali zarejestrowani oraz poddani rewizji. Podczas rewizji zabrano im wartościowe przedmioty i pieniądze, zostawiono tylko po 100 zł. na osobę. Po zarejestrowaniu i rewizji umieszczono ich w halach fabrycznych. W obozie panowały nieludzkie warunki. Brakowało wody i urządzeń sanitarnych, hale nie były ogrzewane. Ludzie spali na słomie rozkładanej na cementowej posadzce. Brak elementarnych warunków higienicznych, złe wyżywienie, zimno. Dopiero na trzeci dzień pobytu w obozie dostali trochę chleba i czarnej kawy. Zabrany ze sobą z domu chleb pomógł przetrwać podróż i pierwsze dni pobytu w obozie. Bramy obozu, otoczone podwójnym drutem kolczastym, strzegli uzbrojeni wartownicy. W obozie przejściowym oczekiwali kilka tygodni na sformowanie transportu do Generalnej Guberni. W dniu 28 lutego moi rodzice z synem Wojciechem opuścili obóz przejściowy w Łodzi i transportem kolejowym przewiezieni zostali ze stacji Karolew do Tarnowa. W Tarnowie przebywali do dnia 6 marca 1941 roku skąd udali się do Białaczowa.
EPIZOD BIAŁACZOWSKI
W Białaczowie mieszkał młodszy brat ojca Seweryn. Pracował w majątku Platerów w gorzelni. Posiadał ukończoną szkołę dla gorzelanych. Pomógł rodzicom z małym dzieckiem znaleźć w Białaczowie locum do zamieszkania. /czytaj więcej/
|
|
W ostatnich dniach, zwłaszcza po artykule ,,Białaczów-Miasto?” licznik na dole strony, znacznie przyspieszył i wskazał 8 milionów unikalnych wizyt. Dziś to już 11 tys wejść więcej. Za każdym razem, kiedy chwalę się jak popularny jest nasz portal, nachodzi mnie refleksja na temat sensowności, tego co robię. Po co to robię i dla kogo? Dostaję dość dużo miłych i pozytywnych opinii, ale nadawcami podziękowań są czytelnicy mieszkający poza granicami gminy i kraju. Przez to co robię i co piszę, jak twierdzą, mają bieżące informacje co dzieje się w naszej gminie. Ostatni artykuł o niedawno zmarłym Stanisławie Kocembie, pobił wszelkie dotychczasowe dane o popularności artykułu. Dlaczego jeszcze jestem wytrwały w tym co robię? Dlatego, że robię to dla następnych pokoleń (proszę pamiętać że słowo i obraz raz zamieszczony w internecie, nigdy nie zaginie). Pisząc o historii Białaczowa, tej dawnej i współczesnej, przyczyniam się także do promocji gminy. Każdy artykuł, a jest ich rocznie ponad sto, to wysiłek intelektualny i czasowy, bo proszę wiedzieć o tym, że pisząc o czymś, biorę odpowiedzialność za słowo. Staram się przy tym poddawać pod przemyślenia swoje spostrzeżenia a zwłaszcza wizje. Niestety, wizje te, kompletnie nie mają uznania wśród ,,tubylców”. Dla nich to zwykłe fanaberie i ,,jątrzenie”jak orzekł jeden z czytelników w swoim komentarzu. Dalej cytując owego komentatora czytamy,,daj pomysł do działania,pomysł który zachęci mieszkańców gminy do wspólnego wysiłku i pracy na rzecz gminy”
Drogi czytelniku. Albo nieuważnie czytasz ,,EKG” albo w tobie pospolita zaściankowość. Nic innego nie robię od 11 lat , jak prawie w każdym autorskim tekście daję te pomysły. Bo na tym polega /czytaj więcej/ |
|
Każdego roku na mapie administracyjnej Polski pojawia się kilka nowych miast. Gminy, które starają się o status miasta, czynią to z powodów prestiżowych, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość większego i szybszego rozwoju gospodarczego w oparciu unijne fundusze dedykowane jednostkom wiejskim i miejskim (do 5 tys mieszkańców) .I tak w przyszłym roku przybędzie 10 nowych miast, a kolejni beneficjenci czekają w kolejce. Procedury regulujące zmianę gminy na miasto reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym. Wniosek o nadanie praw miejskich kierowany jest do Rady Ministrów. Przed przyjęciem uchwały w tym zakresie,gmina zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wniosek o przeprowadzenie referendum w tym zakresie może także złożyć społeczny komitet mieszkańców, składający się z 15 obywateli, którzy spełniają warunki wskazane w ustawie o referendum lokalnym. Ustawa o samorządzie gminnym (art 3 ust 4) wskazuje że nadanie gminie statusu miasta winno być dokonane w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. Niemniej przyjęło się, że wyróżnić można trzy główne kryteria
1/ Przestrzenno-urbanistyczne
2/ Historyczno-administracyjne
3/Funkcjonalno-demograficzne
W kryterium pierwszym wskazać należy, że miejscowość, która ubiega się o status miasta musi mieć właściwą infrastrukturę techniczno-komunalną (wodociąg i kanalizacja, oczyszczalnia ścieków) Miejscowość powinna mieć również uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie zakładał planowane zmiany.
Gmina powinna także wskazać że dysponuje odpowiednim układem urbanistycznym, zwartą zabudową typu miejskiego, oświetlenie uliczne.
Wśród kryteriów historyczno-administracyjnych, wskazać należy na posiadanie przez daną gminę praw miejskich w przeszłości. Poniżej krótki dowód na to że Białaczów spełnia to kryterium. /czytaj więcej/
|
|
Gdy w zeszłym roku ówczesny zarząd LKS Białaczów wycofał drużynę piłkarską z udziału w rozgrywkach, nikt nie spodziewał się że ze zdwojoną mocą w tym sezonie piłkarze miejscowego klubu przystąpią do rywalizacji. Wszystko to za sprawą ambicji i zaangażowania tzw świeżej krwi..Panowie Norbert Grzesiński i Przemysław Kowalczyk postanowili reaktywować piłkarski klub, który ma za sobą ciekawą historię i sukcesy. Przypomnieć należy że w czasach swojej świetności LKS występował w lidze okręgowej. Rekrutację zawodników prezesi LKS-u oparli na juniorach i juniorach młodszych. Nikt nie spodziewał się takiej odpowiedzi na wyzwanie. Efekt przerósł oczekiwania. Na treningach, systematycznie, pojawia się kilkunastu zawodników, a kadra dziś liczy 26 chętnych do gry. Do składu LKS-u w niedługim czasie dołączył zawodnik KS Paradyż, Miłosz Grzesiński i Dawid Dolot, były zawodnik IV ligowej ,,Ceramiki” Opoczno
Ten pierwszy to młody (18 letni) zawodnik obdarzony niesamowitym talentem piłkarskim. W ostatnim czasie Miłosz,przebywał na testach w KS ,,Ruch Chorzów”. Dawid Dolot to 19-letni ofensywny, bramkostrzelny napastnik.
Drużyna LKS Białaczów prowadzona przez Grzegorza Brzeskiego, nazywanego w lokalnym swiatku piłkarskim ,,ambitnym trenerem” rozegrała kilka sparingów, w których pokonywała swoich przeciwników dużym rozmiarem bramek np. 10:1.
Najważniejszy swój mecz, na początek sezonu, miejscowi rozegrają w niedzielę 19 lipca o godz 17 na stadionie przy ul. Piotrkowskiej w Białaczowie. Będzie to I runda Pucharu Polski, w której przeciwnikiem będzie drużyna ligi okręgowej MGKS ,,Gerlach Drzewica”.Zwycięzca tego pojedynku zmierzy się w następnej rundzie ze zwycięzcą meczu KS ,,Kasztelan” Żarnów- Olimpia Wola Załężna.
Trzymamy więc kciuki nie tylko za zwycięstwo zawodników, ale za plony reaktywacji LKS Białaczów.
ZAPRASZAMY NA RODZINNE SPEDZENIE POPOŁUDNIA Z NASZĄ DRUŻYNĄ
NIEDZIELA 19 lipca godz 17,(stadion przy ul. Piotrkowskiej) w Białaczowie |
|
Dziś w godz 14-22 w powiecie opoczyńskim ,przewidywane są silne opady deszczu z gradem. |
|
W związku z przystąpieniem do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białaczów oraz przystąpienia do przeprowadzenia dla dokumentu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zachęcamy mieszkańców do składania wniosków dotyczących przeznaczenia działki, celem ujęcia ich w projekcie Studium.
Wnioski należy składać w terminie do 31 lipca 2020 r. w formie pisemnej bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Gminy Białaczów, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów w godzinach pracy urzędu lub przesyłać pocztą na adres Urzędu bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej z oznaczeniem tematu: „Wniosek do Studium” na adres: e-mail: [email protected] lub platformy ePUAP: /UGBialaczow/SkrytkaESP.
Wnioski przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, nie wymagają opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Druki wniosków będzie można również pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Białaczów i na stronach: www.bialaczow.biuletyn.net, www.bialaczow.pl w zakładce „druki do pobrania” oraz u sołtysa w danej miejscowości.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 44 758 14 14 wew. 115.
zródło www.bialaczow.pl |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|