Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 28 2023 14:45:09
Obecny adres IP
3.237.32.15
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 325
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: dominko
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Wspomnienia
Czytelnicy przysyłają i wspominają. ROCZNIK 1961.
Wspomnienia
Czytelnicy przysyłają i wspominają. ROCZNIK 1963.
Sonda na pólmetku
Mija 2lata i 6 miesięcy, a więc połowa kadencji Pani Barbary Goworek na stanowisku Wójta Gminy Białaczów. W związku z powyższym, nasza Redakcja przygotowała sondę na temat oceny pracy Pani Wójt, a konkretnie opinii na temat realizacji programu wyborczego jaki przedstawiła w swojej kampanii wyborczej w 2018 roku.

SONDA
Czy Pani/a zdaniem, obecna Wójt Gminy Białaczów realizuje swój program wyborczy?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Wspomnienia
Spełniamy prośbę czytelników i zamieszczamy zdjęcia wspomnieniowe. Pierwsze zdjęcie (poniżej) jest bardzo enigmatyczne. Jest więcej pytań niż odpowiedzi. Czytelnik zastanawia się jak wykonano to zdjęcie, gdzie stał fotograf (przecież to plan zbiornika wodnego w centrum) i w końcu kto jest na tym zdjęciu?

Kolejne zdjęcie nadesłała czytelniczka, wspominając koleżanki i kolegów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Białaczowie, rocznik 1972.
Zmarł Paweł Kozłowski

Ze smutkiem informujemy o śmierci emerytowanego lekarza medycyny Pana Pawła Kozłowskiego. Prawie przez 3 dekady, Pan Paweł pracował jako lekarz pierwszego kontaktu, kierownik Ośrodka Zdrowia w Białaczowie. Wspominając śp. doktora Kozłowskiego, widzimy jego ciągle pogodną twarz, uczynnego i dobrego fachowca. Wraz z żoną (pielęgniarką) przez długi okres mieszkali w Białaczowie.

Nasza Redakcja składa wyrazy współczucia najbliższej rodzinie.

Ps. Pogrzeb odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.

Z.S
Wiosna i jesień w inwestycjach?
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja, wieloletnie starania związane ze sprzedażą dawnej gorzelni w Białaczowie przyniosły owoce. Właściciel tej zabytkowej nieruchomości zbył ją (wraz z przylegającymi gruntami) inwestorowi z województwa mazowieckiego. Według doniesień, w pomieszczeniach po dawnej gorzelni, ma mieścić się zakład produkcyjny. Trzymamy kciuki za inwestora.

Trwają też rozmowy miejscowych władz samorządowych, na temat wydzierżawienia dawnego ośrodka zdrowia dla pewnej placówki opiekuńczej. Zaś miejscowi Radni z tzw klubu PiS , na ostatniej sesji Rady Gminy, zgłosili petycje w sprawie zagospodarowania tego miejsca, proponując przeniesienie tu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W pomieszczeniach Ratusza , gdzie dziś ma siedzibę GOPS, Radni proponują zorganizować Środowiskową Placówkę Kultury. Obie inicjatywy cenne.

Inwestor budujący market ,,DiNO" nie składa broni. Wprawdzie uzgodnienia w sprawie warunków inwestycji idą jak po grudzie, to jest nadzieja, ze nowy market powstanie do końca roku.

Niestety, nasza chluba zabytkowa, klasycystyczny zespół pałacowy, wybudowany w latach 1797-1800, przez Stanisława Małachowskiego, popadł chyba w niełaskę. Jak dowiedzieliśmy się , również nieoficjalnie, zbyt długie i kosztowne procedury odzyskania pałacu przez spadkobierców rodu Platerów, spaliły na przysłowiowej panewce, I znów, kolejne lata, kolejne miliony wydane na ochronę samotnego pałacu, nie sprawią że stanie się cud!!!! SZKODA!!!!!!!

Z.S.
Ośmioraki-Zabytki i wspomnienia
Ten niestety, już nie istniejący zabytek, należał do wyjątkowych w skali światowej budowli. Wzniesiony był pod koniec XIX wieku. Był to typowy ,ale jakże wyjątkowy pod względem architektonicznym na tamte czasy ,dom wielorodzinny dla służby dworskiej. OŚMIORAKI- bo o nich mowa, znajdowały się na Wygnanowie , południowej dzielnicy Białaczowa. Budynek zamieszkiwało osiem rodzin zatrudnionych w posiadłościach właścicieli ziemskich Białaczowa. Ośmioraki były budynkami szeroko frontowymi, drewnianymi, wzniesionymi na rzucie prostokąta. Znajdujące się w nich mieszkania posiadały sień, kuchnię i pokój. Mieszkania były tak zestawione że cztery sąsiadujące ze sobą izby posiadały jeden wspólny komin. Zdjęcie przesłane przez Pana Wiktora Biernackiego, przedstawia cztery ośmioraki. Niestety, w latach 70-tych ubiegłego wieku, podjęto decyzję o rozbiórce zbytkowych budowli.


Zbigniew Szpoton
Zabytki i wspomnienia
Tym razem Pan Piotr Jachowicz przysłał nam fotografie Białaczowa z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Poniżej prezentujemy i opisujemy je, zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą. W dalszym ciągu oczekujemy od Państwa na zdjęcia przedstawiające tzw ,,ośmioraki" (budynki mieszkalne dla pracowników i służby właściciela Białaczowa) unikatowe budowle tamtych czasów. Według zródeł historycznych, tzw ośmioraki istniały jedynie miejscowości położonej w dzisiejszej Belgii i w Białaczowie.
Zdjęcie po lewej, przedstawia dawne centrum edukacyjno-kulturalne. W tym budynku mieściły się: W lewym skrzydle- przedszkole, po środku- kino, zaś w prawym skrzydle świetlica. U góry znajdowały się mieszkania.

To zdjęcie przedstawia nie istniejący zabytkowy dworek, w którym prawdopodobnie mieszkał zarządca dóbr wcześniej Małachowskich, pózniej Platerów. Dworek usytuowany był na przeciwko świetlicy w Białaczowie, w miejscu gdzie dziś znajduje się składowisko materiałów sypkich UG. Dworek podobnie jak ośmioraki, został zburzony w latach 70 tych XX w.

/czytaj więcej/

Radni nie chcą urządzenia monitorującego stan powietrza

We wtorek,23 marca, uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Kultury, Oswiaty i Zdrowia Rady Gminy Białaczów, na którym miałem przyjemność przedstawić propozycję zakupu i zamontowania przez naszą gminę urządzenia monitorującego stan powietrza. Urządzenie o nazwie ,,EkoSłupek" jest zaawansowanym narzędziem do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Oświetlenie ledowe zamontowane w tym urządzeniu, na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza (od ciemno zielonego, wskazującego bardzo dobry stan powietrza, do ciemno czerwonego, informującego o bardzo złym stanie)Zakup i zamontowanie ,,EkoSłupka" służy do zwiększenia świadomości społecznej o jakości powietrza, ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych, ale ma także , a może przede wszystkim aspekt EDUKACYJNY. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń można za pomocą aplikacji odczytać na urządzeniach mobilnych
Koszt zakupu ,,EkoSłupka" 3500zł.
Niestety, obecni na posiedzeniu członkowie Komisji zanegowali pomysł, podając argumenty przeciw, które nie koniecznie nadają się do publikacji. Przytoczę tylko jeden ,,Zle to wpłynie na wizerunek naszej gminy"
Kolejna nasza inicjatywa nie uzyskała akceptacji.
Z dziennikarskiego obowiązku podam nazwiska radnych obecnych na KOMISJI ZDROWIA:
1.Dawid Kucharski
2.Elżbieta Lasota
3.Andrzej Martyka
4.Marzanna Paduszyńska
5.Krystyna Józwik
Obecni też byli: Pani Barbara Goworek-Wójt Gminy i Andrzej Urbańczyk-Sekretarz Gminy

Zbigniew Szpoton
8,500,000 wizyt
Informacje EKG15 sierpnia ubiegłego roku , chwaliliśmy się że licznik na dole strony (EKG-Białaczów), liczący odwiedzających nas internautów, pokazał 8 mln. Dziś, tj 18 marca 2021r liczba wyświetleń zwiększyła się o 500 tys, co daje dzienną średnią-2336 odwiedzin. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom, tym w gminie, w kraju i zagranicą, że jesteście z nami i dajecie nam motywacje do trwania.

Zespół Redakcyjny:
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Tomasz Krawczyk
Miła uroczystość
W piątek 12 marca, w Urzędzie Gminy, odbyła sie dawno oczekiwana uroczystość podsumowania i wręczenia nagród w Plebiscycie ,,Najpopularniejszy Sportowiec Gminy Białaczów w 2020r. Naszą inicjatywę docenili przybyli goście w osobach: Pan Marek Mazur -V-ce Przewodniczący Rady Krajowej Ludowe Zespoły Sportowe oraz Pan Konrad Gwódz -inspektor Rady Wojweódzkiej LZS. Wspaniałe statuetki z imiennymi dedykacjami, które ufundowała Pani Barbara Goworek-Wójt Gminy Białaczów, oraz torby sportowe zakupione przez nasz portal ,obecnym na uroczystości laureatom, z dumą i radością wręczyli: Pani Wójt, Pan Przewodniczący LZS i współwłaściciel portalu ,,EKG- Białaczów". Wspólnie, sportowcy, organizatorzy oraz opiekunowie uznali iż inicjatywę należy kontynuować.

Zbigniew Szpoton
Strona 8 z 104 << < 5 6 7 8 9 10 11 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes