Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMarzec 28 2024 08:18:44
Obecny adres IP
35.175.212.5
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
SONDA

SONDA
Czy jest Pan/Pani za nadaniem miejscowości Białaczów statusu miasta?

TAK
NIE
WSTRZYMUJĘ SIĘ

Nareszcie ruszyły prace



Pozwolenie na budowę marketu Dino" w Białaczowie, inwestor uzyskał już kilkanaście miesięcy temu. Długo trwały uzgodnienia energetyczne z Zakładem Energetycznym. Wczoraj tj 13 marca 2023 roku zobaczyliśmy na budowie koparki. To znak że prace przy budowie marketu rozpoczęto.
KONSULTACJE SPOŁECZNE I ODPOWIEDZI
NewsyKonsultacje społeczne w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Białaczów
Szanowni mieszkańcy Gminy Białaczów!


W zawiązku z podjętą przez Radę Gminy Białaczów uchwałą w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Białaczów w sprawie nadania miejscowości Białaczów statusu miasta, zobowiązana jestem do przeprowadzenia badania ankietowego. Jednak przed wypełnieniem przez Państwa ankiet, chciałabym odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości w sprawie odzyskania praw miejskich przez miejscowość Białaczów.

Wraz z Radą Gminy mamy świadomość, że przywrócenie praw miejskich nie będzie możliwe bez Państwa zaangażowania.

W załączeniu przekazuję w Państwa ręce ankietę, którą należy wypełnić i przekazać do Urzędu Gminy Białaczów w terminie do 24 marca 2023 roku. Ankiety mogą wypełniać wszyscy mieszkańcy Gminy. Liczymy na Państwa zaangażowanie i przemyślane decyzje.

W razie potrzeby ankiety będą również dostępne u Sołtysów, w budynku Urzędu Gminy Białaczów i na stronie www.bialaczow.pl oraz bialaczow.biuletyn.net – w zakładce NADANIE PRAW MIEJSKICH MIEJSCOWOŚCI BIAŁACZÓW.

Wójt Gminy Białaczów

Barbara Goworek

Zarządzenie nr 0050/30/2023 Wójta Gminy Białaczów z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Białaczów, dotyczących nadania miejscowości Białaczów statusu miasta

Ogłoszenie Wójta Gminy Białaczów o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Białaczów dotyczących nadania miejscowości Białaczów statusu miast



► ARGUMENTY PRZEMAWIAJĄCE ZA ODZYSKANIEM PRAW MIEJSKICH:

Powrót do wieloletniej tradycji i historii. Miejscowość posiadała prawa miejskie.
Białaczów jako miasto i tym samym cała gmina nie stracą możliwości ubiegania się o środki finansowe dostępne dla gmin wiejskich.
Wzrośnie ranga i znaczenie całej gminy Białaczów w powiecie oraz województwie.
Miasto stworzy lepsze warunki przedsiębiorczości.
Pojawią się nowe możliwości promocji miasta i gminy.
Zwiększy się atrakcyjność i prestiż Białaczowa w oczach młodych ludzi.
► ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Czy wzrosną podatki od nieruchomości? NIE!
Stawki podatku od nieruchomości uchwalane są przez radę gminy. Nie ma więc podstaw prawnych do ich zwiększania po zmianie statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską.

Jak wygląda kwestia podatku rolnego?
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego, niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Wyjątek stanowią tylko grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolna, które są opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

Czy będzie potrzebna wymiana dowodów osobistych? NIE!
Zmiana nazwy organu wydającego dowód osobisty, nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowego dowodu.

Czy nauczyciele stracą dodatki wiejskie? Jak wygląda kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży oraz subwencji oświatowej?
a) dodatki wiejskie dla nauczycieli:

NAUCZYCIELE NIE STRACĄ DODATKÓW WIEJSKICH!

Dodatek wiejski należy się:,,nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców”.

b) kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży:

NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY USTALANIA STYPENDIÓW!

Ustawodawca nie uzależnia przyznania stypendium od miejsca zamieszkania.

c) subwencja oświatowa:

NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY USTALANIA SUBWENCJI!

W obecnie obowiązującym stanie prawnym ustawodawca określa wysokość subwencji oświatowej na jednakowym poziomie na terenach wiejskich, jak w miastach do 5 tys. mieszkańców.

Jaki będzie dostęp do funduszy z UE?
Z punktu widzenia dostępu do środków UE, utworzenie miasta daje nam jeszcze większe możliwości w pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie.

Czy w związku z przywróceniem statusu miasta zmieni się liczba radnych? NIE!
Liczba radnych rady gminy uzależniona jest wyłącznie od liczby mieszkańców. Odzyskanie praw miejskich nie wpływa także na wzrost diet radnych.

Czy w przypadku uzyskania statusu miasta będą potrzebne nowe wybory radnych i burmistrza? NIE!
W związku z uzyskaniem statusu miasta, nie przeprowadza się przedterminowych wyborów radnych i burmistrza. Organy te tylko zmienią swoją nazwę.

Jak wygląda kwestia opłat za wodę, ścieki i wywóz śmieci? NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY USTALANIA OPŁAT!
Opłaty te ustalane są niezależnie od statusu miejscowości.

Czy zmianie ulegnie wynagrodzenie burmistrza? NIE!
/czytaj więcej/
Nie do wiary
Informacje EKGTo co zobaczyłem dziś, będąc gościem prezesa i inwestora firmy ,,EUROKOLAGEN" Pana Krzysztofa Żeromińskiego, w pomieszczeniach dawnej białaczowskiej gorzelni, zrobiło na mnie oszałamiające wrażenie. Kiedyś zakład produkujący spirytus, dziś stał się nowoczesnym zakładem produkcji przysmaków dla naszych czworonożnych przyjaciół. Produkcja, a właściwie cały ciąg hal obróbki i przygotowania do sprzedaży tychże wyrobów, znajdują się w jasnych, zautomatyzowanych pomieszczeniach. (Produkcja podstawowa i obróbka wstępna) w dalszym ciągu odbywać się będą w Kraszkowie koło Opoczna.) Jak oznajmił Prezes firmy, jeszcze w tym miesiącu ruszy linia technologiczna do pakowania gotowych wyrobów.
Obszerny materiał, wywiad z Prezesem spółki ,,EUROKOLAGEN" już wkrótce.

Zbigniew Szpoton
BIAŁACZÓW MIASTEM
Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Białaczów ,Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości BIALACZÓW statusu MIASTA. Wkrótce rozpoczną się społeczne konsultacje w tym temacie. Zostanie też powołany roboczy zespół do przeprowadzenia najpierw konsultacji a potem technicznych procedur związanych z nadaniem miejscowości Białaczów praw miejskich. Ambitnym celem miejscowych władz, co zasługuje na pochwałę, jest zakończenie w możliwie szybkim czasie wszelkich procedur, po to by Białaczów z dniem 1 stycznia 2024 roku posiadał już prawa miejskie. Przypomnieć należy że wcześniejsze wymagania regulujące ubieganie się o przywrócenie praw miejskich, bądz nadanie statusu miasta, były długotrwale i nie zawsze kończące się pozytywnym efektem. Dzięki inicjatywie m.in. Wójta Gminy Żarnów, dr Krzysztofa Nawrockiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, uprościło te wymagania wobec lokalnych społeczeństw. Tak więc przed nami ambitne cele, ale nie wiele czasu.
Jak już wcześniej pisałem, Białaczów nie należy do miejscowości ani rolniczych ani przemysłowych. Powinniśmy poprzez uzyskanie praw GMINY MIEJSKO-WIEJSKIEJ postawić m.in na rozwój turystyki (mając do tego wszelkie walory) , jako głównej gałęzi rozwoju społeczno-gospodarczego.

Miejscowość na prawach miejskich to:
*WIEKSZY PRESTIŻ
*ZASPOKOJENIE SENTYMENTÓW I AMBICJI MIESZKAŃCÓW
*MOŻLIWOŚĆ POZYSKANIA ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA ROZWÓJ MIASTA I GMINY (dwa żródła)

Z góry też uprzedzam pytania związane z większymi kosztami zmian. Są znikome (nawet nie trzeba zmieniać dowodów osobistych) a wysokość podatków w dalszym ciągu będzie zależeć od włodarzy miasta i gminy.

TAK WIĘC DRODZY MIESZKAŃCY BIAŁACZOWA- SPEŁNIJMY POWINNOŚĆ WOBEC HISTORII.

Ps. Dziś w rozmowie telefonicznej z Panią Sekretarz Urzędu Miasta Radoszyce, (przypomnijmy-gmina Radoszyce uzyskała prawa miejskie w roku 2018) uzyskałem szereg pozytywnych informacji na temat statusu gminy miejsko-wiejskiej. Wspomnę tylko o dwóch dużych inwestycjach jakie powstały i powstają po tym jak Radoszyce stały się miastem. Powstał zalew, powstaje hotel. W planach jest także budowa amfiteatru.
Wspomnienia ze szkolnej ławy
Kolejne zdjęcia z cyklu ,,wspomnienia ze szkolnej ławy" przysłała nam Pani Monika Drzazga. Pierwsze ze zdjęć jest prawdziwą perełką. Przedstawia uczniów szkoły w Białaczowie - rocznik urodzenia 1944. Prosimy naszych czytelników o rozpoznawanie postaci ze zdjęć.


Zdjęcia poniżej to uczniowie SP. w Białaczowie, którzy urodzili się w roku 1971.




Jutro część dalsza prezentacji zdjęć Pani Moniki.
Regionalne archaizmy językowe
Informacje EKGPrzez 7 lat, podczas rozmów ze starszymi mieszkańcami naszej gminy, wyłuskiwałem wyrazy i zwroty językowe, które dziś praktycznie są nie znane i nie używane. Wyrazy lub konstrukcje składniowe, które wyszły dziś z użycia nazywane są ARCHAIZMAMI. W naszej gminie spotykamy się najczęściej z archaizmami językowymi fonetycznymi (wymowa ich różni się od wymowy współczesnej) i frazeologicznymi (powstały dawno temu, czasami rozumiemy ich znaczenie, ale nie wiemy co jest ich zródłem powstania).Takim językiem posługiwali się nasi pradziadowie, a dziś są w użyciu tylko nielicznie żyjących mieszkańców. W moim notatniku widnieje ponad 70 takich zwrotów, które nie do końca potrafię zinterpretować (przetłumaczyć). Często o znaczenie słowa pytałem bezpośrednio, ale bywało i tak że nie zapytałem rozmówce i stąd prośba do czytelników EKG o pomoc w tłumaczeniu słów, które dziś nazywamy REGIONALNYMI ARCHAIMAMI JĘZYKOWYMI. A wszystko zaczęło się od słowa ,,BEBŁOTY". Dziś w ramach ciekawostki i poczucia dobrego humoru przedstawię 20 zwrotów (wyrazów) bez tłumaczenia. Zachęcam tym samym naszych czytelników do zabawy językowej.
1. NAKLECHCIĆ
2.KLEKOCE
3.PYŚNIĆ SIĘ
4.TŁOPACY (CHMULI)
5.GLAJDA
6.PIERDEL
7.CŁAPOK
8.PIERDEL
9.BLESCY SIĘ
10.CIAPCIO
11.WYKOCUROŁ
12.CHERCHELE
13.GLAMZIOŁY
14.ZUZELEK
15.REJDOS
16.KLUMP
17.DUJDOS
18.JESCEK
19. CUBATO
20.PYNCEŁ

Zbigniew Szpoton
ZAPROSZENIE
Miał tylko wejść i wyjść
Informacje EKG,,To miała być standardowa wizyta u lekarza w Przychodni w Białaczowie. Miałem tylko ,,wejść i wyjść" Pani doktor zdiagnozowała moje schorzenie, przepisała leki i......... dodatkowo wykonała inne ,około chorobowe badania, których wcale nie musiała. Wizyta trwała dłużej niż standard i limit NFZ przewidują. Muszę przyznać że korzystając z usług, ciągle reformowanej służby zdrowia, jestem w tym wypadku mile rozczarowany. Za pośrednictwem EKG-Białaczów składam podziękowanie Pani doktor OLENIE OKHOTSKIEJ za podmiotowość i zaangażowanie w swej ,,misji"
Andrzej S."


Nie często zdarzają się takie pozytywne opinie o lekarzach i współczesnej służbie zdrowia w kraju. Publikujemy tego maila z przyjemnością, tym bardziej że dotyczy on naszego podwórka.
Redakcja
I stał się cud-Noworoczny felieton



Stali czytelnicy ,,EKG" Białaczów wiedzą, że piszący ten felieton, od kilku lat jest orędownikiem przywrócenia praw miejskich naszej miejscowości. Praktycznie od 7 lat, co roku powracam do koncepcji społecznej dyskusji i referendum w tej kwestii. Mój głos i pisane słowo, albo nie docierały do władzy gminnej, albo parafrazowane, poddawane były krytyce, włącznie ze stwierdzeniem że ,,piszę głupoty". I OTO STAŁ SIĘ CUD. Nie miejscowi radni, nie przedstawiciele Urzędu Gminy, ale Wojewoda łódzki usłyszał moje orędowanie. Jak oznajmiła na ostatniej sesji Rady Gminy Pani Wójt, Wojewoda łódzki w bezpośredniej z NIĄ rozmowie telefonicznej, zasugerował by Białaczów ubiegał się w tym roku o przywrócenie praw miejskich. Do tematu ,w trybie dość dla mnie zaskakującym, miejscowa władza przystąpiła ochoczo. Jednak da się, co bardzo cieszy autora tego felietonu i pomysłu by Białaczów znów stał się miastem. O zaletach bycia miastem bądz posiadaniu statusu gminy miejskiej pisałem już niejednokrotnie , Nadmienię że od 1 stycznia br prawa miejskie uzyskały w naszym województwie 4 gminy w tym Ujazd i Rozprza.
Tak więc wszystkie ręce na pokład i odzyskajmy to co kiedyś utraciliśmy.
Cieszy również że nasz głos, choć nie słuchany przez miejscową władzę, znajduje odbiorców w Polsce i zagranicą. Przypominamy że za sprawą naszego portalu:
- w najbliższym czasie pojawi się market ,,Dino",
-za kilka miesięcy, po uchwaleniu przez sejm stosownych przepisów, powstaną w naszej gminie elektrownie wiatrowe
-swoją filię zakładu produkcyjnego w Białaczowie, otworzy przedsiębiorca z Łodzi.

Zbigniew Szpoton


DANE DEMOGRAFICZNE ZA 2022ROK
Co roku donosimy o niekorzystnych tendencjach demograficznych w gminie Białaczów. Zeszłoroczne statystyki potwierdzają tendencje przewagi zgonów nad urodzeniami. I tak w roku 2022 :

- 94 osoby zmarły
- 42 dzieci przyszło na świat

Przypomnijmy jak było w latach poprzednich:
Zestawienie osób zmarłych:
2021r - 100 (rok pandemiczny)
2020r - 87
Zestawienie osób urodzonych:
2021r - 40
2020r - 53

Tak więc średnia statystyczna urodzeń i zgonów, od kilku lat ma wartości przybliżone, co nie napawa optymizmem na dalsze
lata.

A jak wygląda statystyka i struktura mieszkańców, którzy na stałe zamieszkują naszą gminę według miejscowości i płci, przedstawiamy poniżej:

MIEJSCOWOŚĆ / MĘŻCZYZNI / KOBIETY / RAZEM

BIAŁACZÓW 521 / 546 / 1067
KURASZKÓW 70 / 84 / 154
MIEDZNA DREWNIANA 262 / 275 / 537
OSSA 31 / 41 / 72
PARCZÓW 191 / 171 / 362
PARCZÓWEK 218 / 205 / 423
PETRYKOZY 261 / 255 / 516
RADWAN 98 / 110 / 208
SĘDÓW 154 / 157 311
SKRONINA 404/ 407 / 811
SOBIEŃ 136 / 126 / 262
WĄGLANY 179 / 185 / 364
ZAKRZÓW 96 / 83 / 179
ŻELAZOWICE 159 / 167 / 326

RAZEM GMINA BIAŁACZÓW, NA KONIEC 2022 ROKU LICZY 5592 MIESZKAŃCÓW

Z.S.
Strona 7 z 110 << < 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes