Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAWrzesie� 23 2023 18:19:12
Obecny adres IP
3.236.46.172
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Nie do wiary
Informacje EKGTo co zobaczyłem dziś, będąc gościem prezesa i inwestora firmy ,,EUROKOLAGEN" Pana Krzysztofa Żeromińskiego, w pomieszczeniach dawnej białaczowskiej gorzelni, zrobiło na mnie oszałamiające wrażenie. Kiedyś zakład produkujący spirytus, dziś stał się nowoczesnym zakładem produkcji przysmaków dla naszych czworonożnych przyjaciół. Produkcja, a właściwie cały ciąg hal obróbki i przygotowania do sprzedaży tychże wyrobów, znajdują się w jasnych, zautomatyzowanych pomieszczeniach. (Produkcja podstawowa i obróbka wstępna) w dalszym ciągu odbywać się będą w Kraszkowie koło Opoczna.) Jak oznajmił Prezes firmy, jeszcze w tym miesiącu ruszy linia technologiczna do pakowania gotowych wyrobów.
Obszerny materiał, wywiad z Prezesem spółki ,,EUROKOLAGEN" już wkrótce.

Zbigniew Szpoton
BIAŁACZÓW MIASTEM
Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Białaczów ,Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości BIALACZÓW statusu MIASTA. Wkrótce rozpoczną się społeczne konsultacje w tym temacie. Zostanie też powołany roboczy zespół do przeprowadzenia najpierw konsultacji a potem technicznych procedur związanych z nadaniem miejscowości Białaczów praw miejskich. Ambitnym celem miejscowych władz, co zasługuje na pochwałę, jest zakończenie w możliwie szybkim czasie wszelkich procedur, po to by Białaczów z dniem 1 stycznia 2024 roku posiadał już prawa miejskie. Przypomnieć należy że wcześniejsze wymagania regulujące ubieganie się o przywrócenie praw miejskich, bądz nadanie statusu miasta, były długotrwale i nie zawsze kończące się pozytywnym efektem. Dzięki inicjatywie m.in. Wójta Gminy Żarnów, dr Krzysztofa Nawrockiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, uprościło te wymagania wobec lokalnych społeczeństw. Tak więc przed nami ambitne cele, ale nie wiele czasu.
Jak już wcześniej pisałem, Białaczów nie należy do miejscowości ani rolniczych ani przemysłowych. Powinniśmy poprzez uzyskanie praw GMINY MIEJSKO-WIEJSKIEJ postawić m.in na rozwój turystyki (mając do tego wszelkie walory) , jako głównej gałęzi rozwoju społeczno-gospodarczego.

Miejscowość na prawach miejskich to:
*WIEKSZY PRESTIŻ
*ZASPOKOJENIE SENTYMENTÓW I AMBICJI MIESZKAŃCÓW
*MOŻLIWOŚĆ POZYSKANIA ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA ROZWÓJ MIASTA I GMINY (dwa żródła)

Z góry też uprzedzam pytania związane z większymi kosztami zmian. Są znikome (nawet nie trzeba zmieniać dowodów osobistych) a wysokość podatków w dalszym ciągu będzie zależeć od włodarzy miasta i gminy.

TAK WIĘC DRODZY MIESZKAŃCY BIAŁACZOWA- SPEŁNIJMY POWINNOŚĆ WOBEC HISTORII.

Ps. Dziś w rozmowie telefonicznej z Panią Sekretarz Urzędu Miasta Radoszyce, (przypomnijmy-gmina Radoszyce uzyskała prawa miejskie w roku 2018) uzyskałem szereg pozytywnych informacji na temat statusu gminy miejsko-wiejskiej. Wspomnę tylko o dwóch dużych inwestycjach jakie powstały i powstają po tym jak Radoszyce stały się miastem. Powstał zalew, powstaje hotel. W planach jest także budowa amfiteatru.
Wspomnienia ze szkolnej ławy
Kolejne zdjęcia z cyklu ,,wspomnienia ze szkolnej ławy" przysłała nam Pani Monika Drzazga. Pierwsze ze zdjęć jest prawdziwą perełką. Przedstawia uczniów szkoły w Białaczowie - rocznik urodzenia 1944. Prosimy naszych czytelników o rozpoznawanie postaci ze zdjęć.


Zdjęcia poniżej to uczniowie SP. w Białaczowie, którzy urodzili się w roku 1971.
Jutro część dalsza prezentacji zdjęć Pani Moniki.
Regionalne archaizmy językowe
Informacje EKGPrzez 7 lat, podczas rozmów ze starszymi mieszkańcami naszej gminy, wyłuskiwałem wyrazy i zwroty językowe, które dziś praktycznie są nie znane i nie używane. Wyrazy lub konstrukcje składniowe, które wyszły dziś z użycia nazywane są ARCHAIZMAMI. W naszej gminie spotykamy się najczęściej z archaizmami językowymi fonetycznymi (wymowa ich różni się od wymowy współczesnej) i frazeologicznymi (powstały dawno temu, czasami rozumiemy ich znaczenie, ale nie wiemy co jest ich zródłem powstania).Takim językiem posługiwali się nasi pradziadowie, a dziś są w użyciu tylko nielicznie żyjących mieszkańców. W moim notatniku widnieje ponad 70 takich zwrotów, które nie do końca potrafię zinterpretować (przetłumaczyć). Często o znaczenie słowa pytałem bezpośrednio, ale bywało i tak że nie zapytałem rozmówce i stąd prośba do czytelników EKG o pomoc w tłumaczeniu słów, które dziś nazywamy REGIONALNYMI ARCHAIMAMI JĘZYKOWYMI. A wszystko zaczęło się od słowa ,,BEBŁOTY". Dziś w ramach ciekawostki i poczucia dobrego humoru przedstawię 20 zwrotów (wyrazów) bez tłumaczenia. Zachęcam tym samym naszych czytelników do zabawy językowej.
1. NAKLECHCIĆ
2.KLEKOCE
3.PYŚNIĆ SIĘ
4.TŁOPACY (CHMULI)
5.GLAJDA
6.PIERDEL
7.CŁAPOK
8.PIERDEL
9.BLESCY SIĘ
10.CIAPCIO
11.WYKOCUROŁ
12.CHERCHELE
13.GLAMZIOŁY
14.ZUZELEK
15.REJDOS
16.KLUMP
17.DUJDOS
18.JESCEK
19. CUBATO
20.PYNCEŁ

Zbigniew Szpoton
ZAPROSZENIE
Miał tylko wejść i wyjść
Informacje EKG,,To miała być standardowa wizyta u lekarza w Przychodni w Białaczowie. Miałem tylko ,,wejść i wyjść" Pani doktor zdiagnozowała moje schorzenie, przepisała leki i......... dodatkowo wykonała inne ,około chorobowe badania, których wcale nie musiała. Wizyta trwała dłużej niż standard i limit NFZ przewidują. Muszę przyznać że korzystając z usług, ciągle reformowanej służby zdrowia, jestem w tym wypadku mile rozczarowany. Za pośrednictwem EKG-Białaczów składam podziękowanie Pani doktor OLENIE OKHOTSKIEJ za podmiotowość i zaangażowanie w swej ,,misji"
Andrzej S."


Nie często zdarzają się takie pozytywne opinie o lekarzach i współczesnej służbie zdrowia w kraju. Publikujemy tego maila z przyjemnością, tym bardziej że dotyczy on naszego podwórka.
Redakcja
I stał się cud-Noworoczny felietonStali czytelnicy ,,EKG" Białaczów wiedzą, że piszący ten felieton, od kilku lat jest orędownikiem przywrócenia praw miejskich naszej miejscowości. Praktycznie od 7 lat, co roku powracam do koncepcji społecznej dyskusji i referendum w tej kwestii. Mój głos i pisane słowo, albo nie docierały do władzy gminnej, albo parafrazowane, poddawane były krytyce, włącznie ze stwierdzeniem że ,,piszę głupoty". I OTO STAŁ SIĘ CUD. Nie miejscowi radni, nie przedstawiciele Urzędu Gminy, ale Wojewoda łódzki usłyszał moje orędowanie. Jak oznajmiła na ostatniej sesji Rady Gminy Pani Wójt, Wojewoda łódzki w bezpośredniej z NIĄ rozmowie telefonicznej, zasugerował by Białaczów ubiegał się w tym roku o przywrócenie praw miejskich. Do tematu ,w trybie dość dla mnie zaskakującym, miejscowa władza przystąpiła ochoczo. Jednak da się, co bardzo cieszy autora tego felietonu i pomysłu by Białaczów znów stał się miastem. O zaletach bycia miastem bądz posiadaniu statusu gminy miejskiej pisałem już niejednokrotnie , Nadmienię że od 1 stycznia br prawa miejskie uzyskały w naszym województwie 4 gminy w tym Ujazd i Rozprza.
Tak więc wszystkie ręce na pokład i odzyskajmy to co kiedyś utraciliśmy.
Cieszy również że nasz głos, choć nie słuchany przez miejscową władzę, znajduje odbiorców w Polsce i zagranicą. Przypominamy że za sprawą naszego portalu:
- w najbliższym czasie pojawi się market ,,Dino",
-za kilka miesięcy, po uchwaleniu przez sejm stosownych przepisów, powstaną w naszej gminie elektrownie wiatrowe
-swoją filię zakładu produkcyjnego w Białaczowie, otworzy przedsiębiorca z Łodzi.

Zbigniew Szpoton


DANE DEMOGRAFICZNE ZA 2022ROK
Co roku donosimy o niekorzystnych tendencjach demograficznych w gminie Białaczów. Zeszłoroczne statystyki potwierdzają tendencje przewagi zgonów nad urodzeniami. I tak w roku 2022 :

- 94 osoby zmarły
- 42 dzieci przyszło na świat

Przypomnijmy jak było w latach poprzednich:
Zestawienie osób zmarłych:
2021r - 100 (rok pandemiczny)
2020r - 87
Zestawienie osób urodzonych:
2021r - 40
2020r - 53

Tak więc średnia statystyczna urodzeń i zgonów, od kilku lat ma wartości przybliżone, co nie napawa optymizmem na dalsze
lata.

A jak wygląda statystyka i struktura mieszkańców, którzy na stałe zamieszkują naszą gminę według miejscowości i płci, przedstawiamy poniżej:

MIEJSCOWOŚĆ / MĘŻCZYZNI / KOBIETY / RAZEM

BIAŁACZÓW 521 / 546 / 1067
KURASZKÓW 70 / 84 / 154
MIEDZNA DREWNIANA 262 / 275 / 537
OSSA 31 / 41 / 72
PARCZÓW 191 / 171 / 362
PARCZÓWEK 218 / 205 / 423
PETRYKOZY 261 / 255 / 516
RADWAN 98 / 110 / 208
SĘDÓW 154 / 157 311
SKRONINA 404/ 407 / 811
SOBIEŃ 136 / 126 / 262
WĄGLANY 179 / 185 / 364
ZAKRZÓW 96 / 83 / 179
ŻELAZOWICE 159 / 167 / 326

RAZEM GMINA BIAŁACZÓW, NA KONIEC 2022 ROKU LICZY 5592 MIESZKAŃCÓW

Z.S.
ŻYCZENIA OD REDAKCJI
NICH PIERWSZA GWIAZDA
ZAJAŚNEJE MAD WASZYMI DOMAMI,
TAK JASNO, JAK W BETLEJEM TEJ NIEZWYKŁEJ NOCY
I POPROWADZI WAS PROSTO DO MIŁOŚCI, KTÓRA SIĘ RODZI.WSZYSTKIM NASZYM CZYTELNIKOM, MIESZKAŃCOM GMINY BIAŁACZÓW, PRZYJACIOŁOM I SYMPATYKOM ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW
PIOTR KOLCZYŃSKI
ZBIGNIEW SZPOTON


center

2 tys za tonę miału z błotem


O przysłowiowym pechu, bądź nieuczciwości dystrybutora mogą mówić niektórzy mieszkańcy naszej gminy, którzy zakupili w ostatnich dniach, węgiel po preferencyjnej cenie. Z informacji jakie docierają do naszej Redakcji, słyszymy że zamiast węgla, odbiorcy indywidualni otrzymali paliwo złej jakości. Jest to:(cytujemy) ,,miał zmieszany z błotem i gdzieniegdzie bryłki węgla ". (Zdjęcie przesłał nam jeden z czytelników z naszej gminy). Próby reklamacji towaru kończą się na przysłowiowej ścianie. Przypominamy więc zasadę transakcji zakupu węgla od gminy.

1.Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy powinien otrzymać certyfikat potwierdzający jego jakość.
2.W przypadku niezgodności z ,,rzeczywistością", złej jakości węgiel wolno zareklamować.
3.Gminy, w przypadku reklamacji odbiorcy indywidualnego, będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi podpisano umowę na dostawę węgla.
Ponadto możemy sięgnąć do lektury Kodeksu Cywilnego, który przewiduje, że w przypadku problemów z reklamacją, możemy się zwrócić do Państwowej Inspekcji Handlowej ( z dokumentami zakupu)

Z przeprowadzonych rozmów z pracownikami samorządowymi wynika iż jedna z dostaw (jak nas poinformowano- węgiel pochodzi z polskiej kopalni) rzeczywiście obarczona była wadami jakościowymi.

Ile jest węgla w węglu, pytają pechowi odbiorcy, i za pomocą naszego portalu, zwracają się z prośbą do samorządu, o znalezienie rozwiązania tego ,,niesprawiedliwego" problemu.


Zbigniew Szpoton
Ogłoszenie
Sprzedam buty piłkarskie ,,Adidas-Predator". Rozmiar 42. Cena 100zł. Tel: 512 198 051
<
Strona 4 z 106 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes