Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 28 2023 13:32:13
Obecny adres IP
3.237.32.15
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 325
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: dominko
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Przywróćmy Strudze życie

W związku z trwającymi pracami rewitalizacji zbiornika wodnego w centrum Białaczowa ( przyp. termin zakończenia prac-pazdziernik 2022r) przypomnę artykuł z roku 2019, o małej rzeczce zasilającej ów zbiornik, który potocznie nazywamy STRUGĄ.
,,Jak podaje Wikipedia ,,Struga – niewielki ciek uchodzący do rzeki, płynący wolno w terenie o małych deniwelacjach.
Struga w odróżnieniu od potoku płynie na terenie nizinnym. Charakteryzuje się spadkami do 2‰, a na obszarach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie czasami więcej – do 5‰. Zlewnie strug, podobnie jak zlewnie potoków, nie przekraczają 100 km². Struga może wypływać zarówno ze źródła, jak i ze zbiornika wodnego, np. z jeziora. Nazwa "struga" jest nazwą oficjalną, występującą także w oficjalnych dokumentach dot. hydrologii, choć w języku potocznym strugi nazywane są po prostu rzeczkami lub małymi rzekami" Nasza Struga to mała rzeczka, która zasila rzekę ,,Wąglankę". Ale zanim znajdzie ujście, na odcinku ponad 2 km, dostarcza wodę do trzech zbiorników położonych w Białaczowie. Od zawsze ,,Struga" wywoływała moje zaciekawienie związane z jej początkiem. Białaczowska ,,Struga" wypływa ze zródła znajdującego się w okolicach miejscowości Zakrzów.

Czemu piszę o tej rzeczce? Myślę że warto by było w przyszłości opracować projekt właściwego wykorzystania białaczowskiej ,,Strugi" z naciskiem na jej początek czyli zródła. Dotarłem do źródełka, bardzo zamulonego i zanieczyszczonego przez rozkładającą się florę. Po minimalnym oczyszczeniu miejsca, skąd wypływa ,,Struga", ujrzałem na powierzchni wody pęcherzyki powietrza. To znak że jest to jednak zródło. Od samego początku rzeczki aż do końca brak jest jakiejkolwiek regulacji, a tym samym nasza ,,Struga" pokonuje meandry związane z porośniętym korytem."
Niniejszym zwracam się z sugestią do Rady Sołeckiej by część funduszy przeznaczyć na udrożnienie koryta Strugi, bo może się tak stać że oto będziemy mieć piękny, odnowiony zbiornik, tylko bez wody. Proszę wziąć pod uwagę że z każdym rokiem będziemy przezwyciężać suszę hydrologiczną.

Zdjęcie pierwsze przedstawia miejsce początku (zródło),drugie zaś stan regulacji koryta rzeczki przy ul. Sobieńskiej.

Ps. Informacja dla młodszego pokolenia.W latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) władze gminne przeprowadziły akcję oczyszczenia pierwszego ze stawów, zasilanych przez ,,Strugę". Powstało naturalne kąpielisko. Była frajda. A zimą?-naturalne lodowisko.,, Dawniej jakoś inaczej się żyło i się wszystkim chciało"

Zbigniew Szpoton
Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w powiecie opoczyńskim
Informacje EKGMinisterstwo Finansów opublikowało najnowszy raport o stanie dochodów gmin, powiatów i województw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Stan na 2022 rok. Dochody gminy to najczęściej wpływy z podatków, subwencje i wpływy ze sprzedaży np nieruchomości. I tak: Na 2477 gmin w Polsce, pierwsze miejsce zajmuje gmina Kleszczów (woj. Łódzkie) z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 29.704 zł, drugie gmina Kobierzyce, woj. dolnośląskie -8.125 zł , a trzecie gmina Rząśnia-woj Łódzkie-7384zł. A jak wyglądają gminy w naszym powiecie?

373 miejsce zajmuje Inowłódz z dochodem na jednego mieszakańca-2.199zł
802 miejsce, gmina Opoczno - 1.758 zł
1586 miejsce zajmuje Mniszków- dochód 1.307 zł
1661 miejsce zajmuje Paradyż z dochodem na jednego mieszkańca 1.276 zł
2006 miejsce-Poświętne- 1.103 zł
2122 miejsce gmina Drzewica- 1.308zł
2291 miejsce przypada gminie Żarnów z dochodem 912 zł
Stawkę w naszym powiecie zamyka, niestety, nasza gmina zajmując 2300 miejsce, z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 905 zł.
Najbiedniejsze gminy zajmujące 2477 i 2476 miejsce pochodzą z województw podlaskiego i lubelskiego z dochodem ok 550zł.

Z. S
NASZE I WASZE ŻYCZENIA
Informacje EKGSzanowni CZYTELNICY ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW. W najbliższych dniach licznik naszego portalu wskaże 10.000.000 odsłon. Dla nas redagujących ten lokalny portal, jest to powód do dumy i radości, ponieważ dajemy niezależny przekaz o tym co dzieje się w gminie, a ilość odsłon wskazuje, że jesteśmy także potrzebni tym wszystkim którzy nie mają tego przekazu. Czas na podsumowanie naszej pracy wkrótce na łamach EKG.
Dziś, w związku z naszym lokalnym tzw jubileuszem, mamy do Was prośbę. Napiszcie nazwy miejscowości w kraju i zagranicy, do których dociera EKG. Jeśli przy okazji podzielicie się opiniami na temat tego co robimy, będziemy wdzięczni.
Zespół Redagujący ,,EKG" Białaczów

Ps. Na tę chwilę licznik wskazuje 9.958.208 unikalnych wizyt.
Jesteśmy także na Facebooku i tam można napisać do nas bez konieczności logowania.
Widok centrum Białaczowa z dachu Ratusza
PANORAMA CENTRUM BIAŁACZOWA Z DACHU RATUSZA
Grochem o ścianę
Informacje EKGSusza doskwiera coraz większej ilości miejscowości w Polsce. Wydłuża się wykaz gmin, które apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody i informują o przerwach w jej dostawie. Dziś prawie 170 gmin boryka się z tym problemem. Susza zaczyna coraz bardziej przeszkadzać Polakom, nie tylko w codziennym życiu ale także w utrzymaniu owoców i warzyw na swoich działkach i polach.
Jedna z naszych czytelniczek, apelowała o to by oszczędzać wodę, widząc jak beztrosko strażacy ochotnicy z naszej gminy, zaopatrują swoje wozy strażackie w wodę z hydrantów ,wodę uzdatnioną do picia. Dziś byłem świadkiem, że apel odbił się jak przysłowiowy groch od ściany. Jednostka OSP Radwan ok. godz 19,40 ,,załadowała" swój wóz strażacki w kilkaset litrów wody z hydrantu znajdującego się przed Urzędem Gminy Białaczów. Na moje sugestie by wodę w czasie, poza stanem wyższej konieczności, czerpać ze zbiorników retencyjnych, które znajdują się w każdym sołectwie, nie usłyszałem odpowiedzi. A może ja o czymś nie wiem. Nie wiem na przykład że zbiorniki wody w wozach strażackich dostosowane są tylko do wody pitnej lub zmineralizowanej?

Mieszkańcy ul. Parczowskiej w Białaczowie już mają problem z niskim ciśnieniem wody.
Z.S
13 kanałów telewizji naziemnej za free
Informacje EKGMieszkańcy naszej gminy mogą odbierać dodatkowe 13 kanałów telewizji naziemnej bez opłat. Wystarczy przekierować antenę na nadajnik na Górze Kamieńsk ( kierunek- zalew w Miedznej Mur) i przeskanować swój telewizor lub dekoder. Niekiedy potrzebny jest wzmacniacz antenowy. Nadajnik ten przekazuje wszystkie stacje tv, i oprócz tego na kanale 36 można odbierać:
TV: Red Carpet- kanał filmowy
TV : FILMAX- kanał filmowy
TV: TVC- kanał regionalno-filmowy
TV: Nuta Gold- kanał muzyczny
TV: Stars TV- kanał muzyczny
TV: Junior music- kanał muzyczny dla dzieci
TV: Xtreme- kanał dla wędkarzy i pasjonatów łowiectwa
TV: Power- kanał muzyczny
TV: Nuta.TV- kanał muzyczny
TV: Antena -kanał rozrywkowy
TV: Okazje- kanał sprzedażowy
TV: Puls i Puls2
TV: Kielce, Warszawa. Łódz- kanały regionalne

Z.S
Ludzie tworzą historię
Ta przydrożna figurka przy ulicy Parczowskiej w Białaczowie, jedna z kilkunastu w naszej gminie, powstała a właściwie zbudowali ją nasi pradziadowie, zaraz po powstaniu styczniowym. Przetrwała burze wojenne i okres komunizmu. Zbudowano ją na bazie ówczesnych możliwych materiałów budowlanych a więc kamienia i gliny. Osadzona na kamienistym podłożu, z upływem czasu, traciła stabilność i przechylała się w kierunku południowym. Pani Maria Wierzbicka wraz ze swym mężem Grzegorzem, właściciele nieruchomości sąsiadującej z figurką, postanowili zainteresować tym problemem służby gminne i wojewódzkie. Z pisma Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dowiedzieli się że jest to obiekt wpisany w rejestr zabytków, i podlega on (po wizycie przedstawicieli Konserwatora) specyficznym renowacjom ( tu wymieniono szereg zaleceń konserwatorskich). Państwo Wierzbiccy, nie widząc w piśmie od Konserwatora Zabytków przeciwskazań ani zakazów renowacji figurki, wzięli sprawy w swoje ręce. Zakupili niezbędny materiał budowlany, zamówili ogrodzenie, ale z każdą następną czynnością przychodziła obawa. Naruszenie ubytku fundamentu groziło zawaleniem cokołu. W tym momencie z pomocą pojawiają się sąsiedzi Państwa Wierzbickich. Pan Jan Kwaśniewski dostarczył rusztowanie, Pan Wiesław Światek pasy do zabezpieczenia cokołu, deski do zrobienia tzw ,,gorsetu" Panowie Piotr Watychowicz i Wojciech Papiernik, także mieszkańcy ulicy Parczowskiej, dołączają do grupki ,,konserwatorów" . Po wymianie spostrzeżeń i doświadczeń, przystąpiono, krok po kroku do prac rewitalizacyjnych , które przypominały prace saperskie. Centymetr po centymetrze figurka prostuje się, by w końcu osiągnąć pion. Kolejne czynności polegały na usztywnieniu cokołu. Nieopisaną radość z wykonanej, zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków, rewitalizacji figurki, dopełniła społeczna zbiórka pieniędzy mieszkańców ulicy Parczowskiej, w celu rekompensaty poniesionych kosztów przez Państwo Marię I Grzegorza Wierzbickich.
Dziękując społeczeństwu z ul. Parczowskiej, za tak cenną inicjatywę, zacytuję słowa Pani Marii Wierzbickiej po zakończeniu prac. ,,TRWAJ FIGURKO-BO JESTEŚ HISTORIĄ"Państwo Maria i Grzegorz Wierzbiccy, za pośrednictwem EKG-Białaczów, składają podziękowania za wsparcie i okazaną pomoc Panu Andrzejowi Dworakowi za nieodpłatne zrobienie ogrodzenia wokół figurki, oraz Panu Jarkowi Skalskiemu za użyczenie wsporników do konstrukcji budowli oraz wszystkim mieszkańcom ulicy Parczowskiej za okazaną solidarność.

Zbigniew Szpoton


POZYTYWNI,POŻYTECZNI,POPRAWNI
Żyją wśród nas ,zamknięci w swojej wrażliwości. Jeśli już postanowią wpuścić do swojego życia promyk otwartości, lękają się jak odbierze ich uzewnętrznienie lokalna społeczność. Obdarzeni talentami, często bywają pozytywnymi, pożytecznymi i poprawnymi ludzmi.

Zbigniew Szpoton- Witam Cie Bartku. W środowisku, nie tylko naszej gminy znany jesteś bardziej pod pseudonimem ,,Cialu” Czy mógłbyś zdradzić skąd taki pseudonim?

Bartłomiej Pożycki- Witam Panie Zbyszku. Tak , rzeczywiście. Mało kto zwraca się do mnie po imieniu. W Opocznie czy w Białaczowie znany jestem jako ,,Cialu” A skąd taka ksywa? Wymyślił mi ją znajomy moich rodziców, który sam nosił identyczny. Miałem wtedy może 2 a może 3 lata.

Z.S.- Od kiedy, w naszym środowisku, usłyszałem o Tobie pozytywne opinie, zacząłeś we mnie wzbudzać chęci poznania Cię bliżej. Nie będę ukrywał ze z racji Twojego zamiłowania do muzyki. Twoja postać z czasem stała się bardziej intrygująca. Ale o tych i innych Twoich pasjach za chwilę. Teraz powiedz co skłoniło Cię do zamieszkania w Białaczowie?

(na twarzy Bartka pojawił się uśmiech)

B.P. Kiedyś, a to było dawno temu, przyjechałem wraz kolegą na wakacje do Białaczowa. Serce me mocniej zabiło na widok pewnej dziewczyny z ulicy Kościelnej. I tak zostało do dzisiaj. Jesteśmy ze sobą od młodzieńczych lat. Owocem naszej miłości jest nasza córunia.

Z.S.-Z Twojej biografii jaka znam, bo przygotowywałem rys Twojej sylwetki jako sportowca, do plebiscytu ,,Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów” za 2021 r, wynika że pasje do sportu zaszczepił Ci Twój tata. Opowiedz proszę o tym.

B.P.- Tak, tata ,,zaraził” mnie pasją do sportu. Sam zaczął trenować na siłowni tzw samoróbce. W tamtych latach nie było profesjonalnych siłowni, więc każdy robił co mógł. Liczyła się pasja. Spodobało mi się to i zaczęliśmy trenować wspólnie. Pózniej, poprzez moich przyjaciół, trafiłem na lekcje boksu, pod okiem wspaniałego trenera Adama Pokusy, który poprzez swoją wiedzę i podejście do nas jak i do sportu, sprawiła że pokochaliśmy tą dyscyplinę. W 2012 roku stoczyłem swoje pierwsze walki na ringu. W 2015 roku, zdobyłem wicemistrzostwo województwa w swojej wadze. I tak to trwa do dziś. Po drodze ze zwykłej ciekawości zacząłem trenować MMA i Boks Tajski czyli Muai Thai. Choć już nie trenuję intensywnie jak dawniej to w dalszym ciągu sport ten mnie wciąga. Przez godzinę czy dwie, podczas zajęć. jestem w swoim świecie. Jestem wolny.

Z.S. Widzę z jaką pasją opowiadasz o tych sztukach walki. Porozmawiajmy ponownie o Twoim tacie, bo ten natchnął w Ciebie pasje do muzyki. Mam tu na uwadze grę na gitarze i zamiłowanie do rock-blues'a.

B.P. Zamiłowanie do muzyki także wyniosłem z domu. Pamiętam że bardzo często w domu słuchano ,,Dżem”,,Perfect” ,,Lady Punk” ale i zagraniczne kapele jak ,,Metallica” Dla mnie i dla wielu moich rówieśników idolem wówczas był Rysiek Riedel z zespołem ,,Dżem” Zawsze imponowały mi riffy gitarowe w utworach no i oczywiście teksty Riedla. Sam dziś próbuję coś komponować w tych klimatach.


Z.S.-Muszę naszym czytelnikom zdradzić, że Bartek świetnie sobie radzi także jako wokalista. Przed wywiadem słuchałem jego wykonań bluesowych. W nagraniach oczywiście słyszy się inspiracje ,,Dżemu” Twoje,autorskie teksty , syntetyzują obecną rzeczywistość. Warstwa wokalna jest bardziej niż poprawna. Jak udaje Ci się w natłoku życiowych obowiązków odnależć wenę?

B.P- Myślę ze to jakoś samo przychodzi. Coś przeżywamy a mam tu na myśli pozytywne lub negatywne emocje. Ubieram te emocje w słowa i powstaje opowieść. Dodaje do tego muzykę i zawsze coś fajnego wychodzi.

,,Czy wiesz jak to jest, gdy pali Ci się grunt. I w końcu musisz wybrać jedną z kilku dróg. I ten żal, bo nie możesz wrócić już, gdy czujesz że spieprzyłeś. Chcesz schować się jak tchórz. Na liście nie ma mnie. Bóg wykreslił sam me imię z księgi nieba. Z datą tamtego dnia" - fragment tekstu Bartka do własnej kompozycji bluesowej.

Z.S.- Kolej na inną Twoją pasję. Rysunek, szkic, karykatura a nawet projekty tatuaży. Czy uczyłeś się tej sztuki?

ciąg dalszy-czytaj więcejMecz z miłym akcentem
O dzisiejszym meczu naszej drużyny przeciwko LKS Mniszków można by napisać tylko tyle że się odbył, gdyby nie miły akcent i oprawa spotkania. Ostatni, w swojej 23 letniej zawodniczej karierze mecz, rozegrał
IRENEUSZ WILK. Dziś, symbolicznie , wyszedł na murawę, z numerem 9 na koszulce, człowiek, o którym można śmiało powiedzieć PASJONAT SPORTU. Przez wiele lat zawodnik LKS Białaczów , prezes klubu a dziś działacz z funkcją sekretarza. IRENEUSZ WILK, to także pedagog i nauczyciel sportu , znany w środowisku sportu szkolnego, z wieloma sukcesami jego podopiecznych. Irek, dziś po raz ostatni przywdział koszulkę klubu z Białaczowa, a zawodnicy, kibice i działacze zgotowali mu owacje na stojąco. DZIEKUJEMY CI IRKU. Spełniaj się i realizuj jako działacz, bo masz wiedzę, pasje i chęci.


A o meczu? Krótko: Kontuzje wielu podstawowych zawodników sprawiły że trener musiał skorzystać z naboru, którym w dniu dzisiejszym dysponował. Mecz był chaotyczny, bez taktyki i polotu. W dalszym ciągu brakuje środkowego, który na boisku rządzi i dzieli. Goście z Mniszkowa, przeważali pod względem wyszkolenia technicznego i pomysłem na pokonanie gospodarzy.

LKS Białaczów- LKS Mniszków 0:3


Z.S.
Oszczędzajmy wodę

Jak co roku o tej porze przypominamy temat związany z wodą, a właściwie z prognozą jej deficytu.

Zdaniem klimatologów, klimat w Polsce w kolejnych latach będzie dążył do dwóch pór roku. Chłodnej pory deszczowej bez mrozów i śniegu oraz suchej, gorącej. Kryzys klimatyczny najbardziej odczują polscy rolnicy i bezpośredni konsumenci. Regionem, który może najbardziej odczuć te zmiany jest województwo łódzkie (w naszym regionie występuje największy deficyt wody). Nie sprzyja nam nizinne ukształtowanie terenu. Na tych terenach deszcz pada rzadziej. A jeżeli deszczu będzie mało, to może dojść do suszy hydrogeologicznej, czyli obniżenia się lustra wód podziemnych. Dlatego już od dziś my wszyscy, musimy się nauczyć dbania o środowisko, racjonalne gospodarowanie wodą.
Niniejszym felietonem sugeruję by władze naszej gminy , nie czekając na kolejne upalne lato ,zajęły się problemem racjonalnej gospodarki wodą. Proponuję by radni z Komisji Rolnictwa opracowali program mający na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie poprzez:

*publikacje informujące o problemie
* wydanie zaleceń o konieczności montażu wodomierzy w gospodarstwach domowych
*sporządzenie raportu o stanie studni przydomowych
*organizację konkursu mającego na celu upowszechnienie recyklingu wody
*zachęcanie do tworzenia zbiorników wód deszczowych
*wydanie zaleceń zakazujących korzystanie wody pitnej do podlewania ogródków , trawników i działek


Jeśli już od teraz nie zaczniemy oszczędzać i świadomie gospodarować wodą, to za lat kilka, woda stanie się dobrem luksusowym.

Ps. Przy okazji tego apelu, zwracamy się z sugestią do Rad Sołeckich by część środków przeznaczyć na ratowanie znajdujących się na naszym terenie zródeł , czystej, niczym nie skażonej wody. Takie zródełka znajdują się m.in. w okolicach Zakrzowa, a jedno z nich zasila naszą strugę, która z kolei ma zasilać rewitalizowany zbiornik w centrum Białaczowa. Na zdjęciu bardzo zarośnięte i wysychąjące zródło Strugi.

Zbigniew Szpoton
Zmiana systemu nadawania w telewizji naziemnej
Informacje EKGOd poniedziałku, 23 maja br. w niektórych odbiornikach telewizyjnych w naszym rejonie zanikła część kanałów , a na ekranach pojawił się obraz z napisem ,,brak sygnału" Jest to efekt dawno zapowiadanych zmian w technologii nadawania standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiadamy. Po pierwsze. Trzeba ponownie przeskanować swój dekoder lub telewizor korzystając z funkcji automatycznego przeszukiwania kanałów. Właściciele nowszych odbiorników telewizyjnych czy dekoderów, po zeskanowaniu, powinni odnalezć programy na innych kanałach. W przypadku braku w dalszym ciągu programów, niestety czeka nas zakup nowego dekodera telewizji naziemnej. I tu uwaga. Przy zakupie, proszę się kierować informacją na opakowaniu, czy dekoder przystosowany jest do odbioru systemu DVB-T2 HEVC. Nie zagłębiając się w znaczenie tych symboli, prosimy szczególną uwagę zwrócić na symbol HEVC. A gdzie najbliżej zakupić taki dekoder? Dziś widziałem iż nasz oddział Poczty Polskiej w Białaczowie, dysponuje odpowiednimi dekoderami.

Uwaga! Programy telewizji ,,publicznej" nadają JESZCZE w starym systemie, ale to tzw. przywilej.

Z.S
Strona 4 z 104 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes