|
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Pierwsza połowa tego roku znów przynosi niekorzystne tendencje demograficzne. Ale nie ma co się dziwić, skoro bociany, w drodze na lęgowiska omijają naszą gminę. Ale już na poważnie: Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego na dzień 03 lipca gmina Białaczów liczy 5838 mieszkańców. W pierwszym półroczu urodziło się 36 dzieci. W tym samym czasie odnotowano 43 zgony.
Z.S. |
|
Rozstrzygnięto konkursy na stanowiska Dyrektorów szkół Podstawowych w Białaczowie i Petrykozach. Z nowym rokiem szkolnym placówkami w tych miejscowościach kierować bedą: w Białaczowie- Pani Anna Smolarczyk, w Petrykozach Pani Beata Purgat. Obu Paniom składamy gratulacje i życzymy sukcesów, poprzez innowacyjne spojrzenie na edukacje, odwagę we wdrażaniu pomysłów związanych nie tylko z modelowym i szablonowym kształceniem. Zaś w imieniu uczniów prosimy o zmniejszenie wagi tornistrów i więcej czasu na samorealizację pozaszkolną.
Redakcja ,,EKG-Białaczów" |
|
,, Prosimy Redakcje Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów o interwencję w sprawie systematycznego spalania nieczystości na tzw śmietniku przy cmentarzu w Białaczowie. Od kilku lat zamiast wywozu na składowisko nieczystości ,spalane są na miejscu miedzy innymi stare plastykowe wieńce i znicze. Swąd spalanych śmieci, zwłaszcza w takie upalne jak teraz dni drażni drogi oddechowe i zanieczyszcza powietrze.Mieszkańcy ulic Polnej i Łąkowej z konieczności zamykają okna. Prosimy za pośrednictwem ,,EKG"-odpowiednie służby gminne lub kościelne o pomoc i reakcję w powyższej sprawie.W przypadku braku reakcji zmuszeni będziemy powiadomić odpowiednie służby powiatowe" |
|
Ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu opoczyńskiego na dziś od godz 16 do godz 21,30
Burze z gradem
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h. Miejscami grad.
Zródło: imigw.gov.pl |
|
Jeszcze w lutym ubiegłego roku, niektóre sceny do filmu ,,Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego kręcone były w Białaczowie a dziś dzieło tego znakomitego twórcy filmowego można oglądać w kinach w Polsce. Stąd też moja obecność na projekcji tego filmu (przypomnę iż pośrednio uczestniczyłem w naborze do castingu statystów do niektórych scen kręconych w Białaczowie) w dniu wczorajszym. Sam film zanim wszedł na polskie ekrany miał znakomite recenzje europejskich krytyków filmowych (nagroda za reżyserię na festiwalu filmowym w Cannes) i bardzo dobrą promocję w Polsce. Ten filmowy poemat o smutnej miłości nakręcony jest w konwencji skrótów z życia dwojga bohaterów w czasach siermiężnego socjalizmu. Widz, poprzez niedopowiedzenia autora i reżysera, zmuszony jest do sięgnięcia w swej wyobrazni do wiedzy historycznej z tamtego okresu. Losy dwojga bohaterów, on kompozytor,pianista,aranżer w końcu współzałożyciel zespołu Pieśni i Tańca ,,Mazurek”, ona członkini tego zespołu, borykają się od samego początku znajomości z problemami natury obyczajowej, społecznej czy w końcu politycznej. Ich miłość od samego początku skazana na pasmo porażek. Sam finał tego pięknego poematu o smutnej miłości jest zaskakujący. Tym samym zapraszam wszystkich do obejrzenia tego dzieła Pawła Pawlikowskiego. Znakomita obsada aktorska i jeszcze świetniejsza muzyka towarzysząca filmowi.
Ps.
Zanim wybierzecie się na film radzę, zwłaszcza młodemu pokoleniu, sięgnąć po podręczniki historii PRL z lat 1949-1952 bo w tamtym okresie rozgrywana jest akcja filmu.
Mieszkańców Białaczowa spieszę poinformować że niektóre sceny filmu uwidoczniają nasz pałac z zewnątrz i wewnątrz. Sam główny bohater wypowiada nazwę Białaczów, próbując dodzwonić się z Francji do swej ukochanej.
Statyści z Białaczowa mogą również siebie odnależc w scenie kręconej przed pałacem.
Czekam również na Wasz opinie na temat filmu.
Zbigniew Szpoton
|
|
Po środowych występach w Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach, Białaczowska Grupa Artystyczna stworzona przez Panią Izę Wiktorowicz, tym razem wystąpiła w Domu Kultury w Żarnowie. W ramach nocy bibliotek, artyści amatorzy z Białaczowa, w sobotni wieczór 9 czerwca 2018r, zaprezentowali swój program przygotowany z okazji ,,Dnia Matki".Publiczność zgromadzona w Domu Kultury podziękowała wykonawcom z Białaczowa owacjami na stojąco.
Dyrektor Gminnej Biblioteki w Żarnowie składa podziękowania Pani Wiktorowicz.
A takim pięknym zachodem słońca Żarnów podziękował Białaczowskiej Grupie Artystycznej.
Zdjęcia autorstwa Huberta Wiktorowicza
Zbigniew Szpoton
|
|
Mało kto wie a tym bardziej pamięta że w Zakrzowie w latach 60-tych funkcjonowała Szkoła Podstawowa. Pod koniec dekady szkolę zlikwidowano, a uczniowie z Zakrzowa podjęli naukę w Białaczowie. Przedstawiamy unikatowe zdjęcie uczniów tamtej szkoły. Może komuś uda się rozpoznać osoby na tej mało czytelnej fotografii.
Z.S |
|
,,Osiedle i psy
Stan nadzwyczajny – tak, z pewną tylko przesadą, można nazwać to, co od pewnego czasu dzieje się, a ostatnio wręcz nasila, na osiedlu Małachowskiego. Na pewno nie ma natomiast przesady w stwierdzeniu, że przestrzeń publiczną w tej części Białaczowa zdominowały … psy. To, niestety, nie żart. Czy można bowiem za normalne uznać wysłuchiwanie właściwie przez całą dobę, z większym zaś natężeniem w godzinach nocnych, psich koncertów? Dodać trzeba, że są to koncerty na wiele głosów, a w programie min. szczekanie, ujadanie, skamlenie a nawet wycie. Głównymi wykonawcami są bezpańskie – tak należy przypuszczać – psy, które najczęściej można zobaczyć na ulicy Poniatowskiego. Niekiedy opuszczają „swój” teren i ruszają w trasę koncertową po osiedlu. Wówczas, za sprawą psów za ogrodzeniami domostw, hałas staje się nie do wytrzymania. Jeśli to noc, o śnie można zapomnieć. A przecież dorośli rano muszą wstać do pracy, dzieci iść do szkoły. Spotkanie z bezpańskimi zwierzakami też nie należy do przyjemnych, gdyż uznały się za struży terenu i w związku z tym agresywne reagują na przechodzących ludzi. Stwarza to szczególne zagrożenie dla dzieci, co w kontekście zbliżających się wakacji musi niepokoić.
Najwyższy czas, by władze gminy zainterweniowały i przywróciły normalność na osiedlu Małachowskiego. Tym bardziej, że obliguje je do tego uchwała Rady Gminy nr XLIV/242/2018 z dn. 28 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Białaczów na 2018 r.""
|
|
Od wczoraj czyli 7 czerwca kanał TVP Sport dostępny jest już w telewizji naziemnej. Jeśli nie masz tego kanału w swoim odbiorniku,trzeba ponownie przeszukać i zainstalować kanały na swoich dekoderach lub telewizorach.
Pisałem wcześniej o poszerzonej ofercie kanałów (EskaTV Extra,4Fun Gold, Stars TV,4Fun TV, NTL Radomska,TV Kielce, Warszawa, Łódz) w przypadku ustawienia anteny (także tzw siatkowej) w kierunku nadajnika w Radomsku (kierunek na zalew w Miedznej)
|
|
Proponujemy państwu wzięcie udziału w sondażu. Wybory na wójta zbliżają się szybko, warto zobaczyć jak rozkłada się poparcie. Osoby, kandydaci na wójta, nie są zarejestrowani oficjalnie. Głosować będzie można od dzisiaj, od godziny 20.00.
|
|
W zeszłym tygodniu w gminie Białaczów odbyły się dwa wydarzenia kulturalne. Używając słowa wydarzenia, mam wewnętrzne przeświadczenie że były to imprezy ponadprzeciętne,ambitne i z wyrazem. Czy wychodziły naprzeciw oczekiwaniom społecznym?-to już kwestia odbioru każdego z nas. Pierwsze wydarzenie, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Białaczowie i jej Dyrektor Panią Izę Wiktorowicz, miało charakter montażu słowno muzycznego i było dedykowane mamom z okazji ich święta. Uczestnicy, co zasługuje na uwagę to, to ludzie dorośli, amatorzy z gminy Białaczów, Najmłodsi mieli 18 lat a najstarsi to członkowie Domu ,,Senior Wigor”. O ile na próbach interpretacje wierszy i piosenek przybierały odzienie szarości i smutku o tyle podczas występu w sobotę 26 maja, w artystów ale także publiczność tknęła radosna wena. Publiczność wraz z wykonawcami śpiewali refreny takich piosenek jak ,,Radość najpiękniejszych dni”(z rep. A. Jantar) w wykonaniu P.Marzeny Grzesińskiej czy ,,Uśmiechnij się mamo” (z rep. W Koconia) w wykonaniu wszystkich artystów.
W ocenie autora tego felietonu, poziom wykonawczy piosenek i poezji, specjalnie przygotowanych na ten dzień,był ponad przeciętny. Artyści, amatorzy udowodnili części społeczeństwu (zwłaszcza malkontentom i prześmiewcom) że jak się ma tylko dobrą wolę i po trosze odwagi i talentu, to można stać się dawcą kultury , pisanej choćby przez małe ,,k”.
Inny rodzaj wydarzenia kulturalnego odbył się w niedzielę 27 maja w Wąglanach. Tam organizowany po raz 37 ,,Wągliński maj poezji”, którego animatorami od tylu lat są Krystyna i Waldemar Józwikowie, kierowany był i jest do wąskiego grona odbiorców, czyli sympatyków poezji. Na zaproszenie organizatorów, do Wąglan , jak co roku, przyjeżdzają poeci,amatorzy z Polski i Europy. Są to ,jak w jednym z wyróżnionych wierszy autorstwa Pana Jana Gumbisza z Kielc, ludzie na wskroś wrażliwi.Dla jednych wariat, dla innych szczęśliwy. Od wielu lat jestem obecny na podsumowaniu tego konkursu (bo jest to forma konkursowa z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi) i wydaje mi się że formuła tego święta amatorskiej poezji,wyczerpała się. Świadczy o tym znikoma ilość widzów. W tym roku jak i w latach poprzednich więcej było gości zaproszonych niż odbiorców, do których to wydarzenie kulturalne, finansowane także z funduszy gminnych, jest kierowane. W większości twórczości, poetów amatorów, dominuje patetyczny ton,opisy przyrody i tęsknota za młodością. Dlatego na moją uwagę zasługuje laureat III nagrody Pan Mikołaj Folta ze Stalowej Woli, który w swojej twórczości skupia uwagę (w metaforach jak i podczas przedstawiania wierszy) na swojej muzie czyli żonie. W trakcie wręczania nagród odbył się recital Pani Elżbiety Krajewskiej-Al Khouri, także przewodniczącej jury tegorocznego konkursu.
Niestety, Pani Elżbieta, obdarowana fajnym, ciepłym sopranem, swoją interpretacją piosenek z repertuaru artystów ,,Piwnicy pod Baranami”,w aranżacji towarzyszącego jej także zdolnego pianisty utrwaliła już panujący stan powagi, smutku, żalu. Wydarzenie artystyczne według oceny autora zasługuje na kontynuację ale także pomoc fachowców w dziedzinie opraw artystycznych.
Zbigniew Szpoton
W załączeniu (czytaj więcej) tekst Pani Elżbiety Krajewskiej-Al Khuri, odnoszący sie do mojego felietonu.
|
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|