Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 01 2024 06:27:09
Obecny adres IP
3.17.75.27
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Formalności rejestracji Komitetu Wyborczego za nami
Informacje EKGW tegorocznych wyborach samorządowych swój akces zgłosił Komitet Wyborczy Wyborców BEZPARTYJNI Zbigniewa Szpotona. Same procedury rejestracji Komitetu to szereg dokumentacji i wyjazdy poza teren gminy. Pisemne zgłoszenie Komitetu oraz listy jego założycieli trzeba było dostarczyć do Komisarza Wyborczego w Skierniewicach. W dniu 23 sierpnia otrzymaliśmy postanowienie o utworzeniu Komitetu Wyborczego. Następnie Urząd Statystyczny w Piotrkowie Trybunalskim przyjął nasz wniosek i wydał numeru regon. Kolejna wizyta to Urząd Skarbowy w Opocznie by tam otrzymać numer NIP. Ostatnia biurokratyczna procedura związana z rejestracją Komitetu Wyborczego to Bank Spółdzielczy i założenie rachunku bankowego. No ale to już za nami, Teraz nasi kandydaci na radnych będą pozyskiwać Państwa podpisy na listach udzielających poparcia.
Komitet Wyborczy Wyborców BEZPARTYJNI Zbigniewa Szpotona przystępuje do wyborów samorządowych w gminie z hasłem ,,WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ TURYSTYCZNY GMINY BIAŁACZÓW" Szczegółowy program Komitetu przedstawimy w dniu 21 września czyli miesiąc przed wyborami. Jak łatwo się domyśleć, czytając hasło naszej kampanii, jesteśmy ukierunkowani na obszar dotychczas niezagospodarowany i zaniedbywany przez wiele pokoleń. Nasz program wyborczy ukierunkowany jest także na bardzo ścisłą współpracę z młodym pokoleniem mieszkańców gminy.
Nasi kandydaci na radnych, to osoby bezpartyjne, niezależne w żadnym stopniu od sprawujących dziś władzę uchwałodawczą czy wykonawczą w Białaczowie. Tylko takie osoby dają gwarancję bezstronności w podejmowaniu ważnych decyzji w sprawach mieszkańców i gminy.

Zbigniew Szpoton

Pizzeria-Kawiarnia w Białaczowie
Już za dwa tygodnie, 8 września rusza bardzo oczekiwana przez mieszkańców naszej gminy, pizzeria-kawiarnia Lokal mieści się w wyremontowanym lokalu w Białaczowie na Placu Wolności 13. Dziś prezentujemy pierwsze zdjęcia lokalu. Wkrótce więcej szczegółów.


Z.S.
Następcy Ronaldo i Lewandowskiego

Serce się raduje kiedy widzi się takie obrazki. Uśmiechnięte, pełne zaangażowania w treningu,z wolą wewnętrznej rywalizacji dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Te obrazki pochodzą z dnia dzisiejszego, z popołudniowego treningu najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Właściwie to jeszcze nie profesjonalny trening , ale około piłkarskie gry i zabawy prowadzone przez Pana Przemysława Kowalczyka.Na taką inicjatywę czekaliśmy długo. W rozmowie z rodzicami usłyszałem że ,,wreszcie nasze dzieci mają jak i gdzie rozładować dziecięcą energię" Inna z matek, obecna na zajęciach chwaląc tą inicjatywę stwierdziła że ,,dwa razy w tygodniu przez 1,5 godziny dzieci zapominają o komputerach, smartfonach" Brawo Panie Przemysławie za fajny pomysł.Z reporterskiego obowiązku dodam że zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 18. W jednym czasie trenuje też grupa trochę starszych kolegów z rocznika 2006 i starsi. Tak więc Ludowy Klub Sportowy zaprasza dzieci (pod opieką rodzica) do uczestnictwa w zajęciach. Zapisy u Pana Przemysława Kowalczyka-Prezesa LKS-u

Zdjęcia-czytaj więcej
Prośba o pomoc
Informacje EKG
Do Redakcji EKG nadszedł list od Pani Moniki z Warszawy z prośbą o pomoc w odnalezieniu miejsca pochówku Marianny Gwadery. List w całości publikujemy, tym samym zwracając się do Państwa z prośbą o przekaz tych szczegółowych danych starszemu pokoleniu. Może ktoś, coś?!

Dzień dobry,
Serdecznie proszę o pomoc w poszukiwaniach rodzinnych. Chciałabym odnaleźć grób siostry mojego pradziadka Marianny Gwadery z domu Karykowskiej.
Marianna Karykowska wyszła za mąż w 1919 roku w Białaczowie za Józefa Gwaderę mieszkającego w Miedznej Murowanej. Prawdopodobnie mieli córkę Helenę urodzoną w 1923 i syna Władysława urodzonego w 1928. Józef Gwadera zmarł 17 marca 1945 roku w Miedznej Murowanej, chorował na nerki. Byłam w Miedznej Murowanej w nadziei, że odnajdę dzieci lub wnuki Józefa i Marianny Gwaderów. Niestety Pan Jan Gwadera urodzony jeszcze przed wojną nie pamięta takiej rodziny. Rozmawiałam z kilkoma osobami z rodu Gwaderów, ale nie uzyskałam żadnej informacji o Mariannie Gwaderze, wdowie po Józefie i jej dzieciach. Na cmentarzu w Białaczowie nie znalazłam ich grobów. Znalazłam tylko grób siostry Józefa Gwadery – Weroniki i jej męża Stanisława Kwaśniewskiego. Pozostałe rodzeństwo Józefa Gwadery to siostra Józefa Gwadera, która wyszła za mąż za Jana Adamusa i prawdopodobnie zamieszkała we wsi Sobień oraz brat Albin Gwadera, który ożenił się w Kazimierzu Biskupim i tam mieszkał. Wydaje się, że Józef Gwadera mieszkał w Miedznej Murowanej na ojcowiźnie, przy założeniu, że jego siostra Józefa zamieszkała u męża Stanisława Kwaśniewskiego. Nie udało mi się ustalić, na której posesji mógł mieszkać Józef Gwadera.
W spisach mieszkańców Miedznej Murowanej z roku 1940 znajdujących się w Archiwum w Kielcach nie ma poszukiwanej przez ze mnie rodziny. Księgi meldunkowe z tych lat nie zachowały się, a w USC Białaczów nie ma aktu zgonu Marianny Gwadery z domu Karykowskiej. Z aktu zgonu Józefa Gwadery wystawionego w 1945 w Białaczowie dowiedziałam się, że zgon zgłosili Franciszek Wilk i Marcin Kwaśniewski, prawdopodobnie sąsiedzi. Józef Gwadera był synem Andrzeja i Anastazji z Jędrzejewskich, urodził się i zmarł w Miedznej Murowanej, co

(czytaj więcej)
Cudze chwalicie........

W dniach 10-12 sierpnia w Opocznie odbył się I Festiwal Płytki Ceramicznej. Oprócz największych producentów lokalnych i krajowych,produkujących płytki metodą przemysłową, w festiwalu wzięli udział także producenci wyrobów glinianych metodą chałupniczą. Pierwsze wzmianki historyczne o produktach ceramicznych w naszym regionie, nazywanym także zagłębiem ceramicznym, pochodzą z roku 1883.Od tego czasu, z małymi przerwami spowodowanymi pierwszą i drugą wojną światową, w opoczyńskim zagłębiu produkowało się i nadal produkuje największą ilość tego prostokątnego i kwadratowego wyrobu ceramicznego. Swoją ekspozycję wyrobów nie tylko ceramicznych,wystawił także producent z Białaczowa. ,,CERAMIK STUDIO”- bo taką nazwę nosi białaczowski zakład, przedstawił najnowsze produkty, będące alternatywą dla wyrobów ceramicznych. W rozmowie z przedstawicielami,, Ceramik Studio” można było dowiedzieć się że owa alternatywa, czyli wyroby ze szkła hartowanego, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem gości festiwalu, a także indywidualnych odbiorców. Drzwi przesuwne, ścianki widokowe, szklane podłogi czy podświetlane balustrady stały się hitem tegorocznego festiwalu.

Tak więc , niewielki zakład ceramiczny, znany przede wszystkim z produkcji mozaiki, dekorów, listew ozdobnych, dał się poznać na tegorocznym festiwalu jako producent alternatywnej ceramiki.

/czytaj więcej/
Informacja
Informacje EKGW piątek 03 sierpnia o godz 18,30 w świetlicy w Białaczowie, odbędzie się zebranie mieszkańców na które zaprasza sołtys tej miejscowości.Dalej zaproszenie zawiera informację iż na spotkaniu omówione zostaną bieżące sprawy a także temat wykorzystania ,,funduszu sołeckiego" Niniejszą informacją Redakcja,, EKG-Białaczów" zaprasza wszystkich którzy mają ciekawy pomysł jak wykorzystać niewielkie środki pod nazwą ,,fundusz sołecki. Z dotychczasowych ,,tradycji " nie tylko białaczowskich ,część tych niewielkich środków, sołtysi za zgodą kilku osób uczestniczących w zebraniu przeznaczali na remonty chodników. My chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom poszczególnych sołectw iż remonty dróg i chodników należą do zadań gminy.Tak więc zapraszamy. Przynieście ze sobą na zebranie ciekawe propozycje czy pomysły.

Z.S
Kto ważniejszy?
Informacje EKG Bardzo często, w rozmowie z mieszkańcami gminy słyszę ekscytację na temat tegorocznych wyborów samorządowych. Znikoma część rozmówców posiada kompleksową wiedzę na ten temat . Większość uznaje iż od tego kto zostanie wybrany na stanowisko wójta ,zależeć będzie prawie wszystko, co związane jest z życiem i rozwojem gminy. Jak błędne jest to rozumowanie świadczą niektóre opinie że Wójt, tu czy tam, przeznaczył za dużo pieniędzy gminnych ,by gdzieś indziej, komuś innemu ,uszczknąć. We wcześniejszych materiałach, na łamach ,,EKG”, informowałem o tym iż Wójt jest władzą wykonawczą i wykonuje zadania,uchwały, nakreślone przez Radę Gminy. To Radni poszczególnych sołectw są na danym terenie organem prawodawczym i kontrolnym.
Tak więc szanowni wyborcy ,proszę o skierowanie swojej uwagi na kandydatów na radnych,na ocenie ich dotychczasowego dorobku, na programach wyborczych do przyszłych wyborów.

Poniżej przedstawiam charakterystykę poszczególnych organów gminnych i ich kompetencję:


RADA GMINY
Rada gminy wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich. Głosowanie w takich sprawach jest tajne.

Rada gminy w naszym przypadku liczy 15 radnych. Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Wybiera go bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Do zadań przewodniczącego należy organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad. Rada wybiera również wiceprzewodniczących. Zadaniem wiceprzewodniczących jest pomoc przewodniczącemu, zastępują go oni podczas nieobecności.
Rada gminy zbiera się na sesjach. Sesje zwołuje przewodniczący rady w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołuje przewodniczący poprzedniej rady.
W ramach rady działają liczne komisje. Rada powołuję komisję rewizyjną. Komisja ta zajmuje się kontrolą organu wykonawczego, czyli wójta . W ramach komisji rewizyjnej muszą zasiadać przedstawiciele wszystkich klubów. Powołuję się też komisje branżowe, które mogą istnieć ale nie muszą.
W ramach rady mogą działać kluby radnyc
h.

RADNY

Radnym jest osoba wybrana do rady gminy. Przy sprawowaniu swojego mandatu radny musi kierować się dobrem wspólnoty, utrzymywać więź z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Przed rozpoczęciem kadencji radny składa ślubowanie o następującej treści: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji a także w innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub delegowany. Funkcji radnego nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody, członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.



WÓJT

Wójt jest organem wykonawczym gminy. To on wykonuje uchwały rady gminy i prowadzi politykę gospodarczą gminy.

Funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z:

PAMIĘTAMY

Dziś o godzinie ,,W" zawyją w całym kraju syreny, na znak pamięci heroicznej, nierównej walki cywilnej ludności warszawy z niemieckim okupantem. Powstanie, w ocenie niektórych, miało trwać tylko kilka dni . Trwało 63 dni i pochłonęło ok 150 tys mieszkańców Warszawy. Niezależnie od interpretacji historyków, czy powstanie miało sens ,czy zryw ten to rozgrywka polityczna, UCZCIJMY DZIŚ PAMIĘĆ o tych co zginęli w powstaniu. O godzinie 17, gdy zawyją syreny zatrzymajmy, się na chwilę tak jak to robią inni w całym kraju.

Ps.
Kilka dni temu , jak co roku, wojewoda łódzki wydał zarządzenie nr 105 o treści ,,W celu sprawdzenia sprawności oraz skuteczności zadaniowej w działaniu systemu alarmowego, polecam w dniu 1 sierpnia 2018 roku o godz 17 przeprowadzić trening systemu..... (dalej czytamy) Trening polegać będzie na wyemitowaniu przez okres 1 minuty ciągłego dzwieku syren...." Pisałem już w zeszłym roku o hipokryzji i cynizmie zawartym w tej treści zarządzenia. Widać obecna władza nie uznaje faktu historycznego, jakim było powstanie warszawskie. Więcej. Władza gminy Białaczów w ogóle nie opublikowała tego zarządzenia (jest godz 10.00). Zaś niektórzy włodarze gminni (zapewne innej opcji politycznej) nadinterpretowali treść zarządzenia dopisując że włączone syreny mają także upamiętnić poległych w powstaniu. Szanowni decydenci gminni, wojewódzcy, krajowi-pamiętajcie że obok nas i was żyją równolatkowie poległych w tamtym czasie, w nierównej walce z okupantem. Tamci młodzi chłopcy i dziewczyny, nie poszli do powstania w celach ,,treningu systemu" ale oddali życie za ukochaną Warszawę, Polskę
.

Z.S.
Białaczów liczy 827 lat





Już wielokrotnie w naszych artykułach poruszaliśmy tematy historycznych dziejów gminy Białaczów. Mój kolega Piotr Kolczyński, dotarł do materiałów i zapisów historycznych, z których wynika że pierwsze wzmianki o istnieniu Białaczowa pochodzą z 1191 roku ,,Białaczów ma 825 lat"

,,Z tych informacji jasno wynika, że najdawniejszą datą, z którą mamy do czynienia jest rok 1191, gdzie można mówić już o istnieniu Białaczowa jako wioski dającej dziesięcinę do kaplicy w Żarnowie. Pozostałe fakty potwierdzają, że Białaczów już wtedy istniał. I choć pierwszy dokument, w którym miejscowość się wymienia jako siedzibę możnowładcy Krzesława Odrowąża pochodzi z roku 1233, to dla mnie osobiście nie ulega wątpliwości, że za datę istnienia Białaczowa należy przyjąć rok 1191. Z pewnością faktyczna data powstania to co najmniej kilka lub kilkanaście lat wcześniej, ale ustalenie tego obecnie jest niemożliwe.
A dlaczego to wszystko napisałem? Redakcja EKG chce zaproponować wszystkim, a szczególnie władzom gminy rozpoczęcie dyskusji w poruszonym temacie. Uważamy, że mieszkańcy miejscowości o tak długiej historii powinni postarać się o przyjęcie konkretnej daty jej powstania. Może to być data symboliczna, ale to przecież miłe móc powiedzieć, że mieszka się w miejscowości o ponad 800-letniej historii."


Piotr Kolczyński

PODZIĘKOWANIE
Informacje EKGPAN KRZYSZTOF DUKAT WŁAŚCICIEL APTEKI PRZY OŚRODKU ZDROWIA W BIAŁACZOWIE, ZA POŚREDNICTWEM ,,EKG-BIAŁACZÓW" W ZWIĄZKU Z ZAKOŃCZENIEM DZIAŁALNOŚCI Z DNIEM 31 LIPCA , SKŁADA WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM NASZEJ GMINY PODZIĘKOWANIE ZA 17 LAT WSPÓŁPRACY.

Od Redakcji:
W imieniu mieszkańców naszej gminy DZIĘKUJEMY za 17 lat życzliwości, empatii,i serdecznego uśmiechu.Będziemy Pana zawsze miło wspominać. Życzymy sukcesów w nowym wyzwaniu zawodowym.

Z.S.


Nabór kandydatów na radnych
Informacje EKGBEZPARTYJNY KOMITET WYBORCZY ZBIGNIEWA SZPOTONA OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW NA RADNYCH Z NASTĘPUJACYCH MIEJSCOWOŚCI:
1.WĄGLANY
2.MIEDZNA DREWNIANA
3.PETRYKOZY
4.SĘDÓW
5.PARCZÓW
6.PARCZÓWEK
7.KURASZKÓW
8.SKRONINA

ZGŁOSZENIE KIEROWAĆ NA ADRES [email protected] lub telefonicznie: 794 430 275

Strona 30 z 112 << < 27 28 29 30 31 32 33 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes