Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 21 2024 07:36:02
Obecny adres IP
3.235.20.185
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Kandydaci Radnych Miasta Białaczów
Informacje EKGPrzedstawiamy listę kandydatów na Radnych z Komitetu Wyborczego Rafała Gruszczyńskiego.

Okręg nr 1 Białaczów- Stanisław Światek
Okręg nr 2 Białaczów- Elżbieta Krajewska - Al Khouri
Okręg nr 3 Białaczów- Paweł Szafran
Okręg nr 4 Zakrzów - Marcin Kucharczyk
Okręg nr 7 Żelazowice- Bogumiła Krawczyk
Okręg nr 8 Miedzna Drew. -Wioletta Gołąb-Kobylarz
Okręg nr 9 Wąglany - Robert Kujawski
Okręg nr 10 Parczówek- Lucyna Rudolf
Okręg nr 12 Patrykozy- Mariola Zalega


Komentarz :
Wprawdzie nie we wszystkich okręgach wyborczych Komitet wystawił swoich kandydatów, ale trzeba przyznać że jest to mocna ekipa, dająca gwarancję że potencjalni Radni nie będą kontynuatorami programu ,,rodzina na swoim"
Pytacie czemu czwarty kandydat nie zdecydował się zamieścić swojego programu wyborczego i ,,swoich" kandydatów na radnych. Jak już wielokrotnie pisałem, obecna Burmistrz i przyszła kandydatka na to stanowisko, przez 5 lat nie wyrażała chęci współpracy z naszym portalem, i tak też uczyniła teraz.
Z.S


Kandydat na burmistrza- GRUSZCZYŃSKI RAFAŁ
Kolej na trzeciego kandydata na Burmistrza Białaczowa.
RAFAŁ GRUSZCZYŃSKI- przedsiębiorca, działacz społeczny, Prezes Stowarzyszenia ,,Wilczym Tropem" i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieniu.Kandydat na Burmistrza- KUCHARSKI DAWID
Dziś prezentacja programu wyborczego kandydata na Burmistrza Białaczowa Pana Dawida Kucharskiego, mieszkańca Skroniny, radnego naszej gminy, społecznego asystenta Posła RP R. Telusa, Zawodowo Pan Dawid pełni funkcję z-cy Burmistrza miasta Żarnów.

12 MILIONÓW ODSŁON
Informacje EKGW dniu dzisiejszym, 3 marca 2024 roku licznik ,,ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW" (znajdujący się na dole strony) złamał 12 mln. Bardzo nas to cieszy, gdyż jest to dowód, że pozostajemy w dalszym ciągu lokalnym, poczytnym, organem informacyjno- opiniotwórczym. Gdy 8 pazdziernika 2008 roku, ukazał się pierwszy nasz artykuł, nikt z nas nie przypuszczał że starczy nam sil i materiałów do dalszej, 16 letniej pracy. Życie jednak inspiruje nas do prezentacji tego, jak wygląda lokalne życie, z punktu widzenia obserwatora. Bardzo nas to cieszy że coraz częściej wspieracie nas swoimi licznymi uwagami i sugestiami. Jak nie trudno też nie zauważyć, nie każda władza gminna cieszy się z naszego jestestwa. Trwamy nadal, bo mamy świadomość że XXI wiek, stawia większe a zarazem wygodniejsze wymagania w polityce informacyjnej. Wystarczy kliknąć na stronę www.stowbial.pl ,by dowiedzieć się co dzieje się w mojej ukochanej gminie.
Tych wszystkich, którzy chcieliby współredagować nasz portal, a nie koniecznie są ,,profesjonalistami" prosimy o nadsyłanie swoich materiałów ( zdjęcia, artykuły, felietony, reportaże )
na adres e-mail ekgbialaczow@poczta. fm

Statystyka:
1.Ostatni materiał informacyjny o programie wyborczym kandydata na Burmistrza Białaczowa, w ciągu doby, przeczytało 5.678 osób.
2. Ponad 23 tys wejść odnotowano po felietonie ,,Gdybym był burmistrzem"


Podziekowania:

Szczególne podziękowania w tym szczególnym dniu składamy PIOTROWI KMICIE, przedsiębiorcy z Łodzi, naszemu ziomkowi, który od 16 lat, bezinteresownie, utrzymuje nasz portal na swoim prywatnym serwerze. Dziękujemy CI PIOTR.


Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Kandydat na Burmistrza-RESZELEWSKI JACEK
Od dzisiejszego dnia będziemy prezentować programy wyborcze kandydatów na Burmistrza Miasta Białaczów.
Zachęcamy tym samym radnych, którzy utworzyli niezależne komitety wyborcze , do przedstawienia swoich wizji wyborczych w nadchodzących wyborach do Rady Miasta Białaczów.

Kandydatów, oraz ich programy wyborcze, przedstawiamy według daty przysłania do redakcji swoich materiałów.

Za treści zawarte w programach wyborczych , redakcja ,,EKG" nie ponosi odpowiedzialności.


Kandydat nr 1 JACEK RESZELEWSKI - (Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Reszelewskiego) w latach 2014-2018 Wójt Gminy Białaczów, a wcześniej radny. W ostatnich latach pełnił funkcję z-cy dyr. Oddziału KRUS w Łodzi.

SUWEREN PODWYŻSZA BELKĘ
Na portalu społecznościowym zamieściłem taki oto wpis ,, Kandydacie na Burmistrza czy Radnego. Przedstaw swój program wyborcom, bo jeśli tego nie zrobisz, znaczy że startujesz dla kasy" Przyznam, że jest to wpis prowokujący, ale z pozytywnymi intencjami. Namawiam wszystkich, którym się zamarzyło byciem włodarzem miasta i gminy a także ,,posłem gminnym" by skorzystali z naszego portalu czyli ,,Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów" do zaprezentowania swoich programów wyborczych. Dlaczego do tego namawiam? Otóż uważam że czasy kiedy wystarczyło złożyć deklaracje chęci bycia wójtem czy radym, minęły bezpowrotnie. Spotkania z mieszkańcami, czyli suwerenem, w takich środowiskach jak nasze mijają się z sensem. Uczestnicząc w zebraniach z kandydatami na Wójta w roku 2018, widziałem marną frekwencję (10-20 0sób) i grupę wiekową uczestników. Na zebrania nie przychodzą młodzi. Stąd mój przekaz by skorzystać z mediów społecznościowych.

Suweren podwyższa belkę startową na 24 i wymaga by skoki poszczególnych kandydatów były transparentne.

Dla tych, którzy nie wiedzą jak napisać swój program, przedstawiam swój autorski z 2018 roku, kiedy kandydowałem do Rady Gminy. Niestety, mój skok z 18 belki był bez telemarku, stąd niskie punkty.


Z,S
OBYWATEL, CZYLI NIKT.
Informacje EKG
Przypominają sobie o nas (wyborcach) gdy zbliżają się nowe wybory, i czas zebrać podpisy w deklaracjach wyborczych. Składają kolejne deklaracje i obietnice, włącznie z pomocą w zatrudnieniu, byle by osiągnąć swój cel, czyli móc kolejny raz kandydować na Wójta, Burmistrza czy do Rady Miasta. Po wyborach, niezależnie od przynależności partyjnej, wizji pełnienia mandatu, stają się usłużnymi maszynkami do głosowania. Wczorajszy Radny opozycyjny dziś przemienia się w patoradnego, bo z tyłu głowy ma fakt zatrudnienia przez Wójta / Burmistrza jego bliskiego lub członka rodziny w gminnej jednostce budżetowej (szkole, przedszkolu, bibliotece, urzędzie). W trakcie pełnienia ,,zaszczytnej" funkcji Burmistrza i Radnego, zapominają że stali się z naszego wyboru, NASZYMI REPREZENTANTAMI. Przez 4 lata, a w przypadku ostatniej kadencji 5 i pół roku, uczestniczą tylko w spotkaniach z nami, w których wypada uczestniczyć, by o NIM nie zapomnieli. W trakcie kadencji ani razu nie spotykają się z wyborcami, by przedyskutować problemy lokalne, czy usłyszeć opinie o swojej dotychczasowej pracy. Pracy, bo za każdy miesiąc biernego uczestnictwa w komisjach, lub na sesjach, pobierają sowite wynagrodzenia. Zawsze pamiętają, że zwrócenie uwagi, zadanie pytanie czy interpelacja może zdenerwować Burmistrza, tak jak to miało miejsce na jednej z sesji, gdy Radny zapytał o zadłużenie gminy. Ów Radny miał odwagę zadać pytanie, bo nikt z jego bliskich nie jest zatrudniony przez Burmistrza. Dlatego w ciągu 5 i pół roku padło aż 16 interpelacji ( średnia 3 na rok). Jeśli dobrze liczę, to w tej kadencji, na 15 Radnych, tylko pięcioro nie musi się lękać Burmistrza. Piszę o tym, bo w lokalnych środowiskach, takie jak nasze, ten zamknięty układ to publiczna tajemnica poliszynela. Pytacie mnie osobiście ,piszecie maile i smsy, prosząc by poruszyć ten problem. Obiecałem, więc temat wrzucam, do przemyśleń każdego z nas, do podjęcia właściwej decyzji przy urnach wyborczych. Rozważcie, czy naszym reprezentantem musi być osoba rozpoznawalna, pani nauczycielka, pan strażak. A może czas najwyższy postawić na osoby: nieuwikłane w zależności służbowe, mające swoje, czasami kontrowersyjne poglądy, chcących realizować swoje wizje na przyszłość społeczeństwa, miasta i gminy. W nadchodzących wyborach na listach wyborczych zaręczam, znajdziecie takie.
Tytuł dzisiejszego felietonu to po części prowokacja , ale także gorzkie żale autora.

Czytający ,,EKG Białaczów" pamiętają że przez ostatnie 5 i pół roku podejmowałem szereg inicjatyw m.in
- medal ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów"
- utworzenie stypendium dla sportowców w gminie (także piłkarzy LKS Białaczów)
-Postawienie ,,EKO-Słupka w centrum, wskazującego poziom zanieczyszczenia powietrza
-Utworzenie ,,Ligi Sołectw" (międzypokoleniowego turnieju wielu dyscyplin)
-utworzenie w podziemiach Ratusza kafejki i muzeum regionalnego
- sportowiec gminy za rok 2021
-zakup i postawienie fontanny w centrum Białaczowa
- uhonorowanie śp Andrzeja Martyki, działacza społecznego, poprzez nadanie jego imieniem nazwy akwenu wodnego wraz z promenadą w Białaczowie.
-opracowanie scenariusza obchodów nadania praw miejskich .

Było jeszcze kilka drobnych ale ważnych społecznie

Tylko jedną udało się zrealizować ,,Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów za 2021r.

Fiasko pozostałych jest odniesieniem do tytułu felietonu.
Miałem odczucie że przeszkadzam, że jestem ,,OBYWATEL, CZYLI NIKT"


Zbigniew Szpoton

Czas na programy.
Informacje EKGRedakcja ,,Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów" zachęca kandydatów na Burmistrza Białaczowa i Radnych Gminy Białaczów do PREZENTACJI SWOICH PROGRAMÓW WYBORCZYCH. Powinnością każdego, kto zechce być naszym reprezentantem jest przedstawienie wyborcom, swojej osoby , ale przede wszystkim programu z jakim aspiruje do władzy uchwałodawczej i wykonawczej. Miasto jak i gmina osiągnęły wyższy status administracyjny, wobec czego reprezentanci władzy, także powinni reprezentować wyższy level. Liczymy więc na odwagę wszystkich, którzy mają swoje wizje rozwoju miasta i gminy.

Propozycje programowe prosimy przesyłać na adres naszej poczty [email protected]


Z.S
Swego nie znacie
Film o pałacu w Białaczowie, pochodzi ze zbiorów archiwalnych TVP Historia. Autorem jest Maciej Wojtyński.
Film jak i sam ,,bohater" od chwili nagrania, stracił na aktualności i wartości. Niestety, każdy kolejny rok przynosi olbrzymie straty w zachowanych, unikalnych strukturach architektonicznych. Najgorsze jest to, że sytuacja prawna tego klasycystycznego zabytku, chluby powiatu i miasta Białaczów, pozostaje bez rozwiązania od kilkunastu lat.
Pozwoliłem sobie na przesłanie maila do aktualnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z prośbą o interwencję. Co przyniesie moja prośba-zobaczymy?
Zbigniew Szpoton


GDYBYM BYŁ BURMISTRZEM
Informacje EKG
/Piszący ten felieton nie aspiruje do żadnego stanowiska ani funkcji w Radzie Miasta Białaczów/


7 kwietnia 2024 roku, odbędą się wybory samorządowe, podczas których wybierzemy przedstawicieli władzy lokalnej. W przypadku naszej gminy będą to radni (organ uchwałodawczy) i Burmistrz Miasta (organ wykonawcy). Celowo podkreślam tytuły organów, gdyż w małych środowiskach, takich jak nasze, mieszkańcy trwają w mylnym przeświadczeniu że najważniejszym organem jest wójt czy burmistrz.
Po trwającej 5 i pół roku kadencji (przyp. kadencja ustawowa to 4 lata) radnych i wójta/burmistrza czas na nowe otwarcie rozdziału w historii Białaczowa, a więc wybór nowych władz. Nowe otwarcie ma wyłonić personalnie reprezentantów naszych spraw. W związku z nowymi realiami i możliwościami jakie stworzyła nam historia, a więc powrót Białaczowa do praw miejskich, wybierzmy spośród kandydatów skupionych w komitetach wyborczych, radnych i burmistrza, otwartych na wyzwania. W radzie miasta powinni zasiąść nowi ludzie, którzy zachowają swoją niezależność w poglądach i ocenach. Niestety w naszym środowisku, od kilku kadencji dajemy swoje wsparcie przedstawicielom, którzy nie koniecznie są niezależni od władzy wykonawczej, czyli burmistrza. Zależność zawodowa a często też nepotyzm, daje w pozniejszym okresie wójtowi czy burmistrzowi przestrzeń do władzy autorytarnej. Tak się dzieje gdy do rady miasta kandydują nauczyciele, strażacy czy reprezentanci innych zawodów, których przełożonym jest wójt czy burmistrz. Jest to w pewnym znaczeniu konflikt interesów.


DROGA GMINA


Od kilkudziesięciu lat jestem obserwatorem życia społecznego w naszej gminie. Wcześniej, czyli w latach 70-tych ubiegłego wieku, byłem jej częścią od strony praktycznej. Jak sięgam pamięcią w tamte lata, i staram się odnieść je do współczesności, to mam wrażenie że ,,tamci radni" byli bardziej postępowi w kreowaniu rzeczywistości i przyszłości. Dla współczesnych radnych tematem życia lub śmierci (no bo to obietnica wyborcza) jest stan dróg w gminie. Każda sesja rady gminy ,to odwieczny problem remontu i budowy dróg. Rozumiem że jest to ważny element pracy rady gminy, ale nie tylko problemem dróg żyje społeczeństwo. W obecnej rzeczywistości radni powinni się skupić nad rozwiązaniami związanymi z poszukiwaniem inwestorów (miejsc pracy), gazyfikacji gminy, rozwoju turystyki, budowy mieszkań komunalnych, domu kultury, amfiteatru przy muszli koncertowej czy rozbudowy bazy sportowej. To wszystko jest potrzebne by zatrzymać odpływ młodego pokolenia, bo za lat kilkanaście, w gminie zamieszkiwać będzie bardzo duży odsetek ludzi starszych.
W podtytule użyłem sformułowania ,,droga gmina". Jest to odniesienie do stanu zadłużenia gminy Białaczów, jaki szykuje się nam na koniec 2023 roku. Według zródeł zaczerpniętych z dokumentu urzędowego czyli ,,Raportu o stanie gminy Białaczów za 2022 rok" dług gminy wyniesie ok 12 milionów złotych, podczas gdy na koniec 2022 roku wynosił 5 milinów złotych. Do tego trzeba dodać, że jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce a najbiedniejszą w powiecie opoczyńskim. Z czego wynika takie zadłużenie? Z zaciągania pożyczek i kredytów na inwestycje związane m.in z budową i remontem dróg. Nikt inny jak Prawo i Sprawiedliwość, czyli poprzednia władza w kraju, zadłużyła większość słabych i małych samorządów. Dobroduszność władzy centralnej polegała na dotowaniu w określonej wysokości np 80% inwestycji drogowych na terenie gminy, Tym samym zmuszała samorządy do korzystania z oferty i zaciągania pożyczek na uzupełnienie kosztów realizacji inwestycji drogowych.

OŚWIATA

Kolejnym aspektem związanym z dużymi kosztami działalności gminy są wydatki na oświatę. Przypomnieć należy czytelnikom, że część środków w postaci subwencji oświatowych pochodzi z budżetu państwa. Pozostałą część, związaną choćby z utrzymaniem szkół czy wynagrodzeniami nauczycieli pokrywa gmina z własnych środków. Zapytacie, co w tym dziwnego?. Otóż gmina Białaczów utrzymuje 4 szkoły podstawowe ( gmina Żarnów tylko 2, choć liczba ludności jest większa) do których z każdym rokiem przybywa coraz mniej dzieci w wieku szkolnym. Są take klasy, które liczą 6-9 uczniów. Czy gminę stać na to? Pisałem już wielokrotnie o połączeniu szkół w Petrykozach i w Skroninie, a w miejscu zwolnionej nieruchomości stworzyć szkołę branżową /zawodową/. Jak dotychczas, żaden z wójtów z tego rozwiązania nie skorzystał .Wydatki gminy na oświatę to ponad 12 mionów złotych czyli 27% ogólnych wydatków.

KULTURA,SPORT,TURYSTYKA


KULTURA

My (radni i urzędnicy) udajemy że coś w tym zakresie robimy a Wy (mieszkańcy) powinniście się z tego cieszyć. Tak, dosadnie można by ocenić sytuację w kulturze, sporcie czy turystyce. Funkcję instytucji kultury od kilku dekad na terenie gminy Białaczów pełni biblioteka w Białaczowie i jej filia w Petrykozach. Wprawdzie w każdym sołectwie funkcjonują świetlice, to ich rola sprowadza się do organizowania komercyjnych wydarzeń (wesela, komunie, urodziny czy stypy) Czy do tego celu służą te placówki? W mieście Białaczów, konieczna jest inwestycja w Miejski Dom Kultury. Miejscowości, które od stycznia tego roku, podobnie jak Białaczów, stały się miastami ,posiadają ośrodki kultury ( Inowłódz, Żarnów, Gowarczów). Wydatki na kulturę w naszej gminie to kwota 892 tys. złotych

SPORT

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w kulturze fizycznej. Wydatki na ten dział to tylko 115 tys. zł. Białaczów posiada bogate zaplecze infrastrukturalne ( dwa pełnowymiarowe boiska, ,,Orlik" halę sportową). W tym miejscu przypomina mi się cytat z polskiej komedii ,, Kogel mogel" gdzie jedna z bohaterek filmu zapytana czy ma łazienkę w domu, odpowiedziała ,,a jakże mamy", tylko problem że łazienka nigdy nie była użytkowana. Nasza gmina, podobnie jak w filmie posiada infrastrukturę sportową ,tylko że nie jest ona w sposób docelowy wykorzystywana, Konieczna jest restrukturyzacja w sporcie.

TURYSTYKA


Kuriozalnym jest temat turystyki w gminie. Każdy raport o stanie gminy wskazuje nana ekspansje w tym kierunku. Nasza czytelniczka, pochodząca z Białaczowa, kilkanaście lat temu napisała pracę magisterską na temat niewykorzystanych szans w turystyce w gminie Białaczów ( fragmenty pracy publikowałem na ,,EKG"). Na turystykę, w roku 2022, nasza gmina przeznaczyła-uwaga- 5 tys. zł. Posiadając walory turystyczne nie potrafimy od lat przekuć to dobro w pieniądz.


PODSUMOWANIE

Zapewne nasi czytelnicy będą mieć swoje uwagi do koncepcji rozwoju miasta i gminy. Powyższy artykuł niech będzie inspiracją w pracy przyszłych gospodarzy gminy. Gospodarzy kreatywnych, nie bojących się wyzwań, wyzbytych defetyzmów i lokalnej zawiści.
Wybierając przyszłych włodarzy miasta i gminy, krytycznie spójrzmy na trwający bez konsekwencji nepotyzm i zależności służbowe. Czas więc na przewietrzenie korytarzy, wszak nadchodzi wiosna.

Zbigniew Szpoton


,,Poczuliśmy się jak w mieście"
,,Poczuliśmy się jak w mieście" to cytat najczęściej powtarzający się przy okazji oceny tego co miało miejsce w sobotnie popołudnie 20 stycznia 2024r. Olbrzymią strawę duchową, w tym dniu, dostarczyli nam organizatorzy, artyści ale także widzowie spektaklu pt ,,Wieczór
Świętego Mikołaja Tradycji i Pastorałek. A było wszystko. Dobra jakość techniczna (choć hala sportowa nie jest przygotowana na imprezy z nagłośnieniem), poziom artystyczny i owacje na stojąco. Zacznijmy więc od początku.
Organizatorzy, przypomnijmy, Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Militarne ,,Wilczym Tropem" oraz OSP w Sobieniu, pozyskawszy środki finansowe od darczyńcy, Fundacji ,,Orlen" zaprosili do udziału w tym wydarzeniu świętego Mikołaja, który w dniach 18 i 19 stycznia, w szkołach podstawowych w naszej gminie , dla dzieci z klas I-III , rozdał 256 paczek.W sobotnie popołudnie zaplanowano część artystyczną podsumowującą mijający świąteczny okres, na który zaproszono mieszkańców miasta i gminy Białaczów. Piszący ten tekst, skorzystał z zaproszenia organizatorów (przez 5 lat animatorzy życia kulturalnego ale także władze gminne nie postrzegały ,,EKG" jako partnera medialnego i nigdy nie skorzystały z tej formy informacji czy reklamy". Przyznam obiektywnie, że idąc na tę uroczystość, nie wiedziałem czego spodziewać się po organizacji, z podniesioną poprzeczką, wydarzenia.
Już pierwsi wykonawcy, czyli orkiestra a właściwie Big Band z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żawadzie (powiat tomaszowski) pozytywnie zaskoczył publiczność, czego końcowym efektem był standing ovation. Big Bend, w którego składzie można było dostrzec sporą ilość młodych ludzi, grających na trąbkach, saksofonach, puzonach, a więc na mało popularnych w środowisku młodzieżowym instrumentach, zaczął swój występ od popularnych kolęd i pastorałek. W części drugiej, usłyszeliśmy utwory taneczne i światowe standardy muzyczne. Były utwory m.in,,The Beatles" ,,The Rubettes' i na końcu standardy orkiestrowe, w tym rockendrollowe.
/dalsza część artykułu- wejdz w odnośnik ,,czytaj więcej"Strona 3 z 111 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes