Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 30 2023 16:51:13
Obecny adres IP
34.229.63.28
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Białaczów w latach 60-tych (Ratusz)
Znany z miłości do historii Białaczowa, nasz kolega Piotr Jachowicz podesłał nam szereg fotek dawnego Białaczowa. Może to lata 50 te, może 60-te. Zabawmy się wspólnie i w komentarzach opiszmy, jaką funkcję w tamtych czasach pełnił ten zabytek, co znajdowało się w gmachu ratusza . To będzie również lekcja historii dla młodego pokolenia. Dzięki Piotr.

RATUSZ.

Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Kilka razy w roku przyjeżdżamy z dziećmi do Białaczowa. Zawsze tu odpoczywamy i biernie i czynnie. Urzeka nas spokój. cisza i do tej pory zapach świeżego powietrza. Do tych wakacji czuliśmy to wszystko. Tegoroczne wakacje w Białaczowie, na prośbę naszych dzieci, będziemy musieli skrócić. Piszę do Redakcji prośbę o interwencję w sprawie którą można nazwać śmierdzącą. Każdego dnia, o jednakowych porach przeraża smród dochodzący z gospodarstwa rolnego,(kiedyś PGR). Jest to fetor na tyle drażniący że nie da się otworzyć okien wieczorami. Kolacja przy takich zapachach również nie smakuje. Białaczów aspiruje do miana miasta (trzymam kciuki za powodzenie) ale z takimi ,,zapachami" nikt nie będzie chciał tu przyjeżdżać.. Pozdrawiam Redakcję ,,EKG i proszę o zainterweniowanie w powyższej sprawie."

Ps. Publikujemy treść listu naszej czytelniczki, ponieważ nie jest to pojedynczy sygnał alarmujący o problemie fetoru na terenie całego Białaczowa. Upalne dni potęgują problem. Zobowiązujemy się zająć tym problemem.
Redakcja EKG Białaczow

Urokliwe miejsce w Białaczowie
Raport o stanie gminy- Oświata
Informacje EKG Po przeanalizowaniu informacji zawartych w ,,Raporcie o stanie Gminy Białaczów" za rok 2022, postanowiłem wrócić do tematu stanu oświaty , a konkretnie kosztów funkcjonowania placówek w Skroninie i Petrykozach.

Przeglądając corocznie raport o stanie gminy, zawsze zatrważają mnie kwoty oświatowe (własne subwencje) ,które jak wynika z mojej analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Na terenie gminy liczącej ok 5.500 mieszkańców i 15 sołectw funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Dlaczego o tym nadmieniam? W tym miejscu chcę dać czytelnikom obraz zza miedzy, czyli gminy Żarnów. Gmina licząca ponad 6 tys mieszkańców i 30 sołectw, utrzymuje tylko 2 szkoły podstawowe. Jak nie trudno się domyśleć, nasi sąsiedzi, na utrzymanie placówek oświatowych, wydają corocznie o prawie połowę mniej pieniędzy z budżetu gminnego. Koszt utrzymania 4 placówek w naszej gminie rok do roku wzrasta, wraz z ogólnym wzrostem cen i usług, ale także z wynagrodzeniem nauczycieli i obsługi, i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. ( w roku 2018 było to 8,5 mln, dziś sporo powyżej 10 mln) )Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 3 lub 6 uczniów(SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że NIE.
Oto kolejne argumenty do mojej tezy:

W szkoła podstawowej w Skroninie funkcjonuje tylko 7 oddziałów (82 uczniów)
Kl. I – 7 uczniów
Kl. II 13 uczniów
Kl. III – 8 uczniów
kl. IV – 10 uczniów
kl. V – 16 uczniów
KLASY VI-BRAK
Kl. VII – 9 uczniów
kl. VIII – 19ucz.

Liczba pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych)- 18
Tak więc na jednego nauczyciele przypada (średnia) 4 uczniów. Można by pokusić się na sformułowanie że szkoła prowadzi indywidualne nauczania.
Trzeba też nadmienić że szkoła zatrudnia dodatkowy personel w obsłudze szkolnej stołówki

Subwencja oświatowa (środki celowe z budżetu państwa) – 1.211.434,78zł
Środki własne Gminy – 644.180zł

Szkoła Podstawowa w Petrykozach prowadzi już 8 oddziałów, ale za to jest mniejsza liczba uczniów. I tak

Kl. I – 3 uczniów
kl. II – 9 uczniów
kl. III – 9 uczniów
kl. IV – 9 uczniów
kl. V- 6 uczniów
kl. VI- 13 uczniów
kl. VII – 8 uczniów
kl.VIII – 21 uczniów.

Podobnie, jak w Skroninie, zatrudnionych jest 18 pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych), i podobnie na jednego nauczyciela przypada 4 uczniów.
Subwencja oświatowa wynosiła 1.322.092,78zł.
Środki własne Gminy – 556.764zł

Od lat zwracam się z apelem do władz gminnych by dokonać głębszej analizy edukacyjnej jak i ekonomicznej co do zasadności utrzymywania w tym kształcie takiej ilości szkól, tym bardziej że nie ma poprawy sytuacji

/czytaj więcej/
Wirualny cmentarz w Białaczowie

Bardzo pożyteczną i nowoczesną formę wyszukiwania grobów, nie tylko naszych bliskich, oferuje administrator strony internetowej ,,ecmentarze". We współpracy z lokalnym kościołem, opracowano internetową wyszukiwarkę, która nie tylko poprowadzi nas na grób osoby wyszukiwanej (włącznie ze zdjęciem grobu), ale także poinformuje czy zostały uregulowane opłaty związane z dzierżawą placu na cmentarzu. Ponadto dowiemy się wielu szczegółów na temat daty śmierci osób pochowanych wcześniej, a także najbliższych rocznic śmierci. Nasz cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela już jest na to przygotowany. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać ecmentarze Białaczów i po wypełnieniu rubryki dotyczącej imienia i nazwiska osoby zmarłej, dostarczone zostaną nam wszystkie wyżej wymienione informacje. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnego cmentarza w Białaczowie i gratulujemy pomysłu.


Ps. Wyszukiwarka informuje nas o grobach osób pochowanych w MIEŚCIE BIAŁCZÓW, wobec czego adekwatnie do nazewnictwa, prezentujemy zdjęcie pomnika Woyciecha Dydowicza, burmistrza miasta Białaczów.
DZIĘKUJĘ WAM SERDECZNIE
Informacje EKGDzięki Wam, tzn Waszym głosom, zająłem trzecie miejsce w w wojewódzkim finale plebiscytu ,,Lider Społeczności Lokalnej" -,,Mistrzowie Agro 2023r". Jest to dla mnie zaszczyt, że doceniliście efekty moich starań w promowaniu naszej gminy. 15 lat prowadzenia portalu ,,Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów" przyniosła zamierzony efekt w postaci skutecznego marketingu społecznego gminy Białaczów. Dziś wpisując w wyszukiwarce internetowej słowo ,,Białaczów" możemy dowiedzieć się więcej o naszej gminie, niż to miało miejsce kilka lat wstecz. Jeszcze raz wszystkim WAM dziękuje za wysłane smsy na moją kandydaturę.
Szczególne podziękowania kieruję do właścicieli (małżeństwa, proszący o anonimowość) firmy usługowej, którzy mnie nominowali w tym plebiscycie, i wsparli sporą ilością głosów.
Ps.
W dniach 26-27 sierpnia, podczas ,,Rol-Szansa 2023 (Wystawy Rolniczej) w Piotrkowie Trybunalskim, zostaną nam wręczone nagrody i dyplomy.


Zbigniew Szpoton
Lider Społeczności Lokalnej

Szanowni Czytelnicy
.


Jutro tj 31maja o godz 21 zamkniete zostanie okienko głosowań w plebiscycie LIDER SPOŁECZNOŚCI ROKU , organizowanym przez ,,Dziennik Łódzki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Bank PKO BP. W eliminacjach na szczeblu rejonowym, reprezentowałem powiaty: opoczyński i tomaszowski, zająłem drugie miejsce. W finale wojewódzkim ( dzień przed zakończeniem głosowania) także zajmuje drugie miejsce, z niewielką różnicą do lidera (5 głosów). Jutro zapewne, moi konkurenci, przystąpią do masowej ofensywy i zmieni się diametralnie układ w rankingu. Proszę Was o oddanie głosu na moją kandydaturę (jeśli uważacie, że zasługuję na to miano), wysyłając sms: na nr 7303 z treścią LDL.48 Dziękuję Wam serdecznie za nominację i oddanie na mnie głosu w dotychczasowej rywalizacji:
Zbigniew Szpoton
W HOŁDZIE NASZYM MAMOM
W hołdzie mamom, których nie ma wśród nas, napisałem polski tekst do francuskiej piosenki. Utwór nosi tytuł ,,O MAMO"
Zbigniew Szpoton

Mieszkańcy Inowłodza ,,żyją" świadomie.
Do zakupu takiego urządzenia Redakcja ,,EKG" namawiała Radnych i Wójt Gminy Białaczów.

W niektórych (odważnych) gminach, (to zdjęcie pochodzi z Inowłodza) takie słupki już funkcjonują, dając obraz czym lokalna społeczność oddycha. EkoSłupek, to nie tylko aspekt ekologiczny, ale przede wszystkim edukacyjny.
Co to więc za urządzenie?
EkoSłupek, wyposażony jest w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza - od zielonej przez żółtą, pomarańczową, czerwoną aż po ciemnobordową .Bieżące dane pomiarowe dostępne są poprzez darmową aplikację mobilną o nazwie EkoSłupek.
W ramach,, czyste powietrze", gmina Inowłódz zakupiła ,,Ekotablice" na której oprócz parametrów związanych z powietrzem i temperaturą, znajdują się informacje o liczbie złożonych wniosków i wartość przyznanych dotacji.
Chcielibyśmy, by to urządzenie pomiarowe stanęło także w centrum Białaczowa.
Koszt zakupu EkoSłupka to kwota od 3 do 4 tys zł (w zależności od opcji) Istnieje też możliwość dzierżawy urządzenia z opłatą miesięczną.


Zbigniew Szpoton
Zagłosuj-proszę
Białaczowski rezerwat przyrody
Dzisiejszy fotoreportaż dotyczy urokliwego, podległego ścisłej ochronie zakątka, czyli białaczowskiego rezerwatu przyrody. Zaraz po parkach narodowych, rezerwaty stanowią najwyższą krajową formę ochrony przyrody. Naturalny rezerwat przyrody pozwala na zachowanie jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych, dydaktycznych i naukowych, poprzez chronienie drzew, roślin czy zwierząt. Dlatego na tych obszarach brak jest ingerencji człowieka, a wszelkie zapędy w celu pozyskiwania runa leśnego czy pozyskiwania i niszczenia drzew, są regulowane ustawowo w drodze zarządzeń Dyrekcji Lasów Państwowych. Białaczowski rezerwat przyrody ustytuowany jest w zachodniej części Białaczowa, tuż poza granicami klasycystycznego pałacu. Całkowity obszar rezerwatu, utworzonego w 1976 roku, wynosi 22,05 hektara. Ten naturalny obszar przyrodniczy został utworzony w celu zachowania rzadko występującego na terenie kraju lasu grądowego z udziałem jaworu lipy czy buka. Teren chronionego obszaru bardzo często odwiedzają czy zamieszkują takie gatunki fauny jak bobry, sarny czy czarne bociany. Cichy, malowniczy obszar rezerwatu można podziwiać tylko spacerując ścieżkami wyznaczonymi przez zarządcę lasów czyli Nadleśnictwo.<

Zbigniew Szpoton
Strona 3 z 107 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes