Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmPadziernik 03 2022 08:40:16
Obecny adres IP
3.238.49.228
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 324
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Jozek1961
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Na górze róże, na dole fiołki
Oto co zobaczyłem, będąc na dzisiejszym meczu piłkarskim na obiekcie przy ulicy Piotrkowskiej. Ktoś sprayem wyznał swój grzech na wewnętrznej ścianie muszli koncertowej. Ten ktoś musi bardzo żałować, bo coś jeszcze próbował przekazać farbą w kolorze czerwonym. Na drugim zdjęciu widok z otwartego okienka podziemia. Ja już pominę zawartość składziku, ale chcę zwrócić uwagę na materiały łatwopalne znajdujące się pod muszlą.
Przywrócić prawa miejskie

Każdego roku na mapie administracyjnej Polski pojawia się kilka nowych miast. Gminy, które starają się o status miasta, czynią to z powodów prestiżowych, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość większego i szybszego rozwoju gospodarczego w oparciu unijne fundusze dedykowane jednostkom wiejskim i miejskim (do 5 tys mieszkańców) . Każdego roku przybywa kilka nowych miast,, a kolejne gminy składają swój akces . Chcę powrócić do tematu przywrócenia praw miejskich Białaczowowi, po tym jak przeczytałem informację ze kolejna gmina w naszym województwie-ROZPRZA, rozpoczęła konsultacje społeczne w tej kwestii.

Procedury regulujące zmianę gminy na miasto reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym. Wniosek o nadanie praw miejskich kierowany jest do Rady Ministrów. Przed przyjęciem uchwały w tym zakresie ,gmina zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wniosek o przeprowadzenie referendum w tym zakresie może także złożyć społeczny komitet mieszkańców, składający się z 15 obywateli, którzy spełniają warunki wskazane w ustawie o referendum lokalnym. Ustawa o samorządzie gminnym (art 3 ust 4) wskazuje że nadanie gminie statusu miasta winno być dokonane w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. Niemniej przyjęło się, że wyróżnić można trzy główne kryteria
1/ Przestrzenno-urbanistyczne
2/ Historyczno-administracyjne
3/Funkcjonalno-demograficzne

W kryterium pierwszym wskazać należy, że miejscowość, która ubiega się o status miasta musi mieć właściwą infrastrukturę techniczno-komunalną (wodociąg i kanalizacja, oczyszczalnia ścieków) Miejscowość powinna mieć również uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie zakładał planowane zmiany.
Gmina powinna także wskazać że dysponuje odpowiednim układem urbanistycznym, zwartą zabudową typu miejskiego ( rynek i odchodzące od niego uliczki) , oświetlenie uliczne.

Wśród kryteriów historyczno-administracyjnych, wskazać należy na posiadanie przez daną gminę praw miejskich w przeszłości. Poniżej krótki dowód na to że Białaczów spełnia to kryterium.


,,Już w 1233 r znany jest Krzesław comes de Balacow. Z Białaczowa pochodzi Prandota, biskup Krakowski (zm.1262r) założyciel miasteczka i parafii. Za Długosza,dziedzicem miasta był Odrowąż. Spalone w czasie pożaru przywileje miasta wznawia Piotr Odrowąż (dziedzic Białaczowa). Miasto miało przedmieścia: Ossę i Jeżów'' ,,Przywilej Kazimierza króla potwierdzili: w niedzielę kwietnia 1509 r w Piotrkowie król Zygmunt I, w piątek po Oczyszczeniu N.M.P 1563 r również w Piotrkowie Zygmunt August, dając miastu prawo magdeburskie. To samo Stefan Batory w dn.23 stycznia 1578 r. Zygmunt III dn.28 maja 1615r i Władysław IV dn 6 stycznia 1640 r w Warszawie. W tym samym czasie Białaczów w części należy do rodziny Straszów, herbu Odrowąż, w częśći zaś do Korwinów Kochanowskich.”,,W 1671 r w zameczku Białaczowskim dn. 12 grudnia między Antonim na Białaczowie Kochanowskim i Zofią Rudzińską, oraz innymi potomkami, następuje dział miasteczka Białaczowa.” W 1723 roku nabywcą części dóbr Białaczowa staje się Franciszek z Dębian Dembiński, kasztelan wojnicki.Po nim dziedziczy Ludwik Dembiński, kasztelaniec wojnicki. W 1727 roku nabyła Białaczów Jan Małachowski, starosta Opoczyński.,, W dniu 2 lipca 1787 roku Stanisław syn Jana hrabia Małachowski, marszałek wielkiego Sejmu, dziedzic Białaczowa, daje miastu przywilej, który wraz sześcioma poprzednimi w dniu 1788 roku potwierdza Stanisław August.” Przypomnijmy- przywilej między innymi uwalnia mieszczan od poddaństwa, potwierdza prawo magdeburskie i określa lokalizację miasta. „

Dotychczasowa konieczność posiadania przez daną miejscowość odpowiedniej liczby mieszkańców (powyżej 2 tys ) w praktyce nie jest przestrzegana (patrz nowe miasta w województwie świętokrzyskim).

Dlaczego o tym piszę. Otóż nie tylko ja uważam, że Białaczów powinien dołożyć wszelkich starań by wyjść z cienia miejscowości położonej na peryferiach województw łódzkiego i świętokrzyskiego.
( ciąg dalszy-czytaj więcej)

Inwestycje w gminie w 2022r
Rok 2022 zapowiada spory ruch w inwestycjach w gminie Białaczów. Wkrótce rusza budowa nowego marketu ,,Dino", trwają prace renowacyjne samego zbiornika wodnego i terenu wokół, kończy się długoletnia operacja przekazania prawowitym właścicielom Pałacu , parku i pozostałych nieruchomości. Trwają też prace remontowe w dawnej gorzelni w Białaczowie. Nowy nabywca obiektu, spółka ,,Eurokolagen" zapowiedział że w tym zabytkowym obiekcie utworzona zostanie filia zakładu, produkującego przysmaki dla czworonożnych przyjaciół . Jak zapowiedział w rozmowie z nami Prezes spółki Pan Krzysztof Żeromiński, już w czerwcu może ruszyć linia pakowania produktów wytwarzanych w zakładzie w Kraszkowie koło Opoczna. Prezes zapowiedział także uruchomienie pod koniec tego roku w Białaczowie, linii produkującej suplementy dla sportowców (odżywki). Trzymajmy więc kciuki za powodzenie wszystkich inwestycji.

Wkrótce szersze informacje o inwestycji w dawnej gorzelni oraz wywiad z Prezesem spółki, pasjonatem boksu, a także byłym zawodnikiem tej dyscypliny w klubach Broń Radom i Legia Warszawa.

Zbigniew Szpoton

Dodatek osłonowy
Informacje EKGZ uwagi na niejasności , a także brakiem informacji na stronie Urzędu Gminy w sprawie DODATKU OSŁONOWEGO informujemy:
W związku ze wzrostem kosztów energii, gazu i żywności Sejm przyjął ustawę o tzw. DODATKU OSŁONOWYM. Przysługiwać on będzie (każdemu domostwu, rodzinie) od stycznia br. pod pewnymi warunkami:
1.Trzeba pobrać z Urzędu Gminy lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wniosek, wypełnić i złożyć w UG Białaczów.
2.Dochód na prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo domowe nie może przekroczyć 2100zł
3.Dochód dla wieloosobowego gospodarstwa nie może przekroczyć 1500 zł (na jedną osobę)
UWAGA! Składając wniosek do końca stycznia br wpisujemy do wniosku dochód osiągnięty przez wszystkich członków rodziny w 2020roku
Ci którzy nie zdążą w tym terminie mogą złożyć wniosek do końca pazdziernika br pod warunkiem wskazania we wniosku dochód osiągnięty w roku 2021.
4. We wniosku należy podać numer konta bankowego na które zostanie przelany dodatek osłonowy.

WYSOKOŚĆ DODATKU uzależniony jest wiec od dochodu na jednego członka rodziny i ma wynieść :
400 zł- gospodarstwo jednoosobowe
600 zł- gospodarstwo 2-3 osobowe
850 zł- gospodarstwo 4-5 osobowe
1150 zł -gospodarstwo 6 i więcej osobowe

Dodatek osłonowy przyznawany będzie także tym gospodarstwom które przekroczyły kryterium dochodowe i będzie pomniejszone o kwotę tego przekroczenia .

I jeszcze jedna uwaga. Można ubiegać się o zwiększony dodatek jeśli do końca grudnia 2021r zgłoszono w ewidencji gminnej zródło ogrzewania domu ( piece co, piece kaflowe, kominki etc.) Dodatek do dotatku moze wynieść od 100 do 300 zł na gospodarstwo.

PROSZĘ ZAPAMIETAĆ- DODATEK PRZYSŁUGUJE NA RODZINĘ A NIE NA OSOBĘ I JEST WYPŁACANY RAZ W ROKU.

UWAGA. Dane podane powyżej pochodzą z dostępnych internetowych zródeł i własnej interpretacji. O szczegóły prosimy pytać w Urzędzie Gminy.

Dyskusyjna i otwarta jest wciąż sprawa wyliczania dochodu na osobę ,ale o tym napiszę jak pozyskam więcej szczegółowych interpretacji.

Zbigniew Szpoton
Demografia z niewiadomą
Informacje EKGZwlekałem z podaniem danych demograficznych za ubiegły rok w gminie Białaczów, z powodu braku jednej niewiadomej. Niestety, dane o które prosiłem, okazały się niedostępne z przyczyn niezrozumiałych ( jednostki bądz samorządy a także ,,Sanepid" albo nie posiadają takich danych, albo nie mogą udostępnić). Ale po kolei: 20%- o tyle w ubiegłym roku zmarło więcej mieszkańców naszej gminy. Rok 2021 przyniósł 100 zgonów. Aż 38 % mniej było urodzeń w gminie. Niestety białaczowski ,,bocian" przyniósł na świat 40 dzieci. Problem o którym pisałem na wstępie dotyczył zgonów z powodu covid-19. Nie mamy danych i nie możemy się dowiedzieć ile osób, z tego nadmiaru zgonów, zmarło w wyniku zakażenia wirusem. Może ktoś z naszych czytelników ma jakieś informacje?

Z.S
Strażacy z prośba
.

Białaczowscy strażacy zwracają się z prośbą do żyjących świadków, o rozpoznanie ,, bohaterów" ze zdjęcia. Prawdopodobnie ,zdjęcie pochodzi z lat 50- tych lub 60-tych ubiegłego wieku i przedstawia poczet sztandarowy straży pożarnej, podczas procesji Bożego Ciała. Prosimy o udostepnienie zdjęcia Waszym babciom i dziadkom, w celu rozpoznania czasów i bohaterów. Wszelkie informacje prosimy przekazywać w komentarzach.

Z.S
Bajkowy świat w Straszowej Woli
Taki oto baśniowy świat stworzył mieszkaniec Straszowej Woli (gm. Żarnów) Można ogladać i podziwiać jadąc drogą z Miedznej Mur. w stronę Straszowej Woli. Gratulujemy fantazji i kreatywności.

Z.S
Czy właściwe miejsce?
Czy Wy również uważacie że usytuowanie punktu obsługi klientów, jednej z sieci telefonii komórkowej, jest NIEFORTUNNE, nie tylko z punktu widzenia konsumenta sieci ,,Lewiatan"? Punkt usługowy, jak najbardziej tak ale miejsce nie koniecznie. Agent sieci handlowej, w trosce o dobro swojej marki a także bezpieczeństwo konsumentów parkujących swoje auta na pobliskim parkingu, powinien rozważyć przesunięcie kontenera na lewą cześć parkingu. Prosimy o Wasze opinie.

Z.S

,,To wszystko jest darem Boga"Każdego roku, w okresie przedświątecznym, publikujemy wspomnienia mieszkańców naszej gminy, którzy z perspektywy własnych przeżyć, opowiadają jak wyglądały wigilie i Święta Bożego Narodzenia. W każdym wspominaniu tamtych trudnych, nie tylko dla jednostek, ale także dla rodzin chwil, przebija się przez kąciki ust każdego rozmówcy, moment radości, swoistego szczęścia czy poczucia spełnienia się.
Naszej dzisiejszej sędziwej wiekowo rozmówczyni,przyszło żyć w czasach przed wybuchem II wojny, w okresie okupacji hitlerowskiej, siermiężnego socjalizmu, by w końcu doczekać spokojnej starości w dzisiejszych czasach.


Zbigniew Szpoton- Dziś rozmawiam z jedną z najstarszych mieszkanek Białaczowa, Panią MARIANNĄ ŁUKASIK. Zanim przejdziemy do wspomnień, chciałbym pogratulować Pani dobrego zdrowia i przy tej okazji zapytać o receptę na takie zdrowie i życie.


Marianna Łukasik – Chyba nikt nie zna recepty na takie zdrowie i życie. To wszystko jest darem Boga. Co daje, trzeba przyjąć. Poza tym RODZINA. Mam bardzo dobrą opiekę córki i miłość całej rodziny. Jestem z tego powodu szczęśliwa.

Zbigniew Szpoton – W tym roku będzie Pani obchodzić po raz 90 Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Porozmawiajmy o tym, jak wyglądały przedwojenne święta, wigilie w okresie wojny i okupacji

Marianna Łukasik – Z racji swego wieku, wiele wspomnień już się zatarło w mojej głowie. Przedwojenne święta kojarzą mi się z biedą . Tak, nie ze skromnością ale biedą. Na stole wigilijnym było to co obrodziło w małym gospodarstwie rodziców. I jak to przed świętami, na nas dzieciach spoczywały obowiązki związane z porządkami w domu i ubieranie choinki. W tamtych czasach nie było jeszcze elektryfikacji, więc na choince paliły się małe świeczki a w domu lampy naftowe. W czasie okupacji święta mało się różniły, za to były przesiąknięte strachem z jednej strony i nadzieją z drugiej. Po wojnie było już inaczej, radośniej. W tym okresie przed świętami,same przygotowania rozpoczynały się dość wcześnie, ponieważ starannie gromadzono niektóre składniki do potraw wigilijnych. W kuchni zaczynał panować gwar. Tradycja nakazywała, oprócz przyozdobienia drzewka iglastego, położyć pod obrusem sianko i gdzieś w chacie snopek nie młóconego zboża. Pierwsze miało symbolizować ubogą stajenkę, drugie zwiastować bogate żniwa. Po jakimś czasie doprowadzono do Białaczowa elektryfikacje i była to dodatkowa radość. Takie to były czasy.


Zbigniew Szpoton – Jakie potrawy wigilijne, w tych trudnych i biednych czasach pojawiały się na stole wigilijnym?


Marianna Łukasik – Potrawy wigilijne w tym czasie to groch z kapustą, pierogi z grzybami,kompot z suszonych jabłek i śliwek, barszcz wigilijny z grzybów, placki. To wszystko robiliśmy wspólnie. Pózniej na stole były także ryby. Tradycyjnie zmówiliśmy modlitwę i podzieliliśmy się opłatkiem.

Zbigniew Szpoton – Pasterka była obowiązkowa?

Marianna Łukasik – Tak pasterka była obowiązkowa. Pamiętam jak mrozne i śnieżne były tamte święta. Jak szliśmy na pasterkę to mróz skrzypiał pod nogami.

Zbigniew Szpoton – Pamiętam ,że Wasza liczna rodzina, w latach powojennych, aż do połowy lat 70- tych, mieszkała na ulicy wówczas Kościelnej, w tzw dworku modrzewiowym. Był to dworek<
/b>
/czytaj więcej/

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981r, o północy w naszym kraju wprowadzono stan wojenny. Trwał do 22 lipca 1983 roku. Ten szczególny okres w dziejach kraju, opisuję moimi oczami, żołnierza zasadniczej służby wojskowej, w jednostce w Krakowie. W moich wspomnieniach z tamtego okresu (niedokończona książka nosi roboczy tytuł ,,Stan wojenny w krzywym zwierciadle") zawieram opis zdarzeń tych przygnębiających i strasznych, ale także zabawne historie z bycia żołnierzem w tym czasie. Dziś przytoczę tylko fragmenty, początku zderzenia się z hasłem ,,stan wojenny"


,,Każdy z nas domyślał się że nic dobrego nas nie czeka. Jak to starzy, wprawieni w boju żołnierze pocieszaliśmy się wzajemnie. Jedni z uśmiechem na twarzy, inni z zasępionymi twarzami, rozważali swoją, naszą przyszłość. A co będzie jak naprawdę dojdzie do wojny? Tylko kogo z kim? Przecież nikt na nas nie napadł. A może chce napaść? Też nie, bo by trąbili o tym w dzienniku telewizyjnym (tuba propagandowa ówczesnej władzy), który wojsko musiało obowiązkowo, codziennie o 19,30, oglądać. Z codziennych informacji jakie dało się słyszeć w dzienniku, wynikało że władza już miała dość strajków i żądań związków zawodowych.
Nie, to niemożliwe , żeby Polak przeciwko Polakowi wystąpił. W żołnierskiej sali, w oczekiwaniu na dalsze rozkazy, rozgorzała dyskusja..............Minęło dobre 20 minut i do sali wszedł starszy kapral Góra, a za nim pozostali dowódcy drużyn. Z min, jakie towarzyszyły na ich twarzach, można było się spodziewać tylko niedobrych wieści. Ktoś bliżej drzwi włączył wszystkie lampy i żyrandole w sali. Zrobiło się niby jaśniej
/czytaj wiecej/

Z prośbą o interwencję

,,Chcę wymienić pokrycie dachowe na swoim domu, z eternitu na blachodachówkę. Chcę to zrobić NA SWOIM DOMU, ZA SWOJE PIENIĄDZE, ale to nie takie proste"
Z tym twierdzeniem, zgłosił się do nas mieszkaniec Białaczowa, który przyniósł również pismo od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tym piśmie, jak możecie Państwo przeczytać jest mnóstwo odwołań do przepisów administracyjnych i konserwatorskich. Urząd WZYWA petenta do uzupełnienia braków. I tu zaczynają się schody dla przeciętnego Kowalskiego. A to opłata w wysokości 82 zł z tytułu pozwolenia, a to wymóg dostarczenia tytułu prawnego do ,,korzystania z zabytku" (wyciąg z KRS ok 130 zł) i w końcu projekt budowlany badz część projektu budowlanego ,, w zakresie niezbędnym do oceny wpływu planowanych robót budowlanych na zabytek albo program robót budowlanych z podpisami autorów dokumentacji"

Przypomnijmy- petent chce tylko wymienić pokrycie dachowe!!!!!!!!!!!

Szanowni urzędnicy (urzędasy) takich i podobnych urzędów. Treść pisma powinna urzędowego powinna być zrozumiała także dla odbiorcy. Ale zostawmy ten odwieczny problem administracyjny i sztukę komunikacji.

Nasz czytelnik za naszym pośrednictwem zwraca się z prośbą do Urzędników i Radnych Białaczowa, by naprawić błąd, który popełnił w 1982 roku wójt i radni naszej gminy. Sprawujący wówczas władzę, zgodzili sie by obszar naszej gminy wpisać do rejestru zabytków ,,historycznego układu urbanistycznego, ruralistycznego......." Cokolwiek znaczą te sformułowania w ostatnim zdaniu, trzeba zrobić wszystko by wyłączyć cały obszar z rejestru zabytków, a pozostawić tylko obiekty zabytkowe ,a w najgorszym przypadku pozostawić w rejestrze ścisłe centrum Białaczowa.
Z takim postulatem, nasza redakcja, wspólnie z mieszkańcami naszej gminy, występuje do Pani Wójt i radnych gminnych. Jak nam wiadomo, podobne problemy maja mieszańcy Wąglan, Miedznej, Petrykóz. Tylko czy nasze władze gminne stać bedzie na taki wysiłek? Problem ten będziemy monitorować.

Zbigniew Szpoton

Strona 3 z 102 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes