Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 28 2023 12:57:19
Obecny adres IP
3.237.32.15
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 325
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: dominko
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Wspomnienia ze szkolnej ławy
Kolejne zdjęcia z cyklu ,,wspomnienia ze szkolnej ławy" przysłała nam Pani Monika Drzazga. Pierwsze ze zdjęć jest prawdziwą perełką. Przedstawia uczniów szkoły w Białaczowie - rocznik urodzenia 1944. Prosimy naszych czytelników o rozpoznawanie postaci ze zdjęć.


Zdjęcia poniżej to uczniowie SP. w Białaczowie, którzy urodzili się w roku 1971.
Jutro część dalsza prezentacji zdjęć Pani Moniki.
Regionalne archaizmy językowe
Informacje EKGPrzez 7 lat, podczas rozmów ze starszymi mieszkańcami naszej gminy, wyłuskiwałem wyrazy i zwroty językowe, które dziś praktycznie są nie znane i nie używane. Wyrazy lub konstrukcje składniowe, które wyszły dziś z użycia nazywane są ARCHAIZMAMI. W naszej gminie spotykamy się najczęściej z archaizmami językowymi fonetycznymi (wymowa ich różni się od wymowy współczesnej) i frazeologicznymi (powstały dawno temu, czasami rozumiemy ich znaczenie, ale nie wiemy co jest ich zródłem powstania).Takim językiem posługiwali się nasi pradziadowie, a dziś są w użyciu tylko nielicznie żyjących mieszkańców. W moim notatniku widnieje ponad 70 takich zwrotów, które nie do końca potrafię zinterpretować (przetłumaczyć). Często o znaczenie słowa pytałem bezpośrednio, ale bywało i tak że nie zapytałem rozmówce i stąd prośba do czytelników EKG o pomoc w tłumaczeniu słów, które dziś nazywamy REGIONALNYMI ARCHAIMAMI JĘZYKOWYMI. A wszystko zaczęło się od słowa ,,BEBŁOTY". Dziś w ramach ciekawostki i poczucia dobrego humoru przedstawię 20 zwrotów (wyrazów) bez tłumaczenia. Zachęcam tym samym naszych czytelników do zabawy językowej.
1. NAKLECHCIĆ
2.KLEKOCE
3.PYŚNIĆ SIĘ
4.TŁOPACY (CHMULI)
5.GLAJDA
6.PIERDEL
7.CŁAPOK
8.PIERDEL
9.BLESCY SIĘ
10.CIAPCIO
11.WYKOCUROŁ
12.CHERCHELE
13.GLAMZIOŁY
14.ZUZELEK
15.REJDOS
16.KLUMP
17.DUJDOS
18.JESCEK
19. CUBATO
20.PYNCEŁ

Zbigniew Szpoton
ZAPROSZENIE
Miał tylko wejść i wyjść
Informacje EKG,,To miała być standardowa wizyta u lekarza w Przychodni w Białaczowie. Miałem tylko ,,wejść i wyjść" Pani doktor zdiagnozowała moje schorzenie, przepisała leki i......... dodatkowo wykonała inne ,około chorobowe badania, których wcale nie musiała. Wizyta trwała dłużej niż standard i limit NFZ przewidują. Muszę przyznać że korzystając z usług, ciągle reformowanej służby zdrowia, jestem w tym wypadku mile rozczarowany. Za pośrednictwem EKG-Białaczów składam podziękowanie Pani doktor OLENIE OKHOTSKIEJ za podmiotowość i zaangażowanie w swej ,,misji"
Andrzej S."


Nie często zdarzają się takie pozytywne opinie o lekarzach i współczesnej służbie zdrowia w kraju. Publikujemy tego maila z przyjemnością, tym bardziej że dotyczy on naszego podwórka.
Redakcja
I stał się cud-Noworoczny felietonStali czytelnicy ,,EKG" Białaczów wiedzą, że piszący ten felieton, od kilku lat jest orędownikiem przywrócenia praw miejskich naszej miejscowości. Praktycznie od 7 lat, co roku powracam do koncepcji społecznej dyskusji i referendum w tej kwestii. Mój głos i pisane słowo, albo nie docierały do władzy gminnej, albo parafrazowane, poddawane były krytyce, włącznie ze stwierdzeniem że ,,piszę głupoty". I OTO STAŁ SIĘ CUD. Nie miejscowi radni, nie przedstawiciele Urzędu Gminy, ale Wojewoda łódzki usłyszał moje orędowanie. Jak oznajmiła na ostatniej sesji Rady Gminy Pani Wójt, Wojewoda łódzki w bezpośredniej z NIĄ rozmowie telefonicznej, zasugerował by Białaczów ubiegał się w tym roku o przywrócenie praw miejskich. Do tematu ,w trybie dość dla mnie zaskakującym, miejscowa władza przystąpiła ochoczo. Jednak da się, co bardzo cieszy autora tego felietonu i pomysłu by Białaczów znów stał się miastem. O zaletach bycia miastem bądz posiadaniu statusu gminy miejskiej pisałem już niejednokrotnie , Nadmienię że od 1 stycznia br prawa miejskie uzyskały w naszym województwie 4 gminy w tym Ujazd i Rozprza.
Tak więc wszystkie ręce na pokład i odzyskajmy to co kiedyś utraciliśmy.
Cieszy również że nasz głos, choć nie słuchany przez miejscową władzę, znajduje odbiorców w Polsce i zagranicą. Przypominamy że za sprawą naszego portalu:
- w najbliższym czasie pojawi się market ,,Dino",
-za kilka miesięcy, po uchwaleniu przez sejm stosownych przepisów, powstaną w naszej gminie elektrownie wiatrowe
-swoją filię zakładu produkcyjnego w Białaczowie, otworzy przedsiębiorca z Łodzi.

Zbigniew Szpoton


DANE DEMOGRAFICZNE ZA 2022ROK
Co roku donosimy o niekorzystnych tendencjach demograficznych w gminie Białaczów. Zeszłoroczne statystyki potwierdzają tendencje przewagi zgonów nad urodzeniami. I tak w roku 2022 :

- 94 osoby zmarły
- 42 dzieci przyszło na świat

Przypomnijmy jak było w latach poprzednich:
Zestawienie osób zmarłych:
2021r - 100 (rok pandemiczny)
2020r - 87
Zestawienie osób urodzonych:
2021r - 40
2020r - 53

Tak więc średnia statystyczna urodzeń i zgonów, od kilku lat ma wartości przybliżone, co nie napawa optymizmem na dalsze
lata.

A jak wygląda statystyka i struktura mieszkańców, którzy na stałe zamieszkują naszą gminę według miejscowości i płci, przedstawiamy poniżej:

MIEJSCOWOŚĆ / MĘŻCZYZNI / KOBIETY / RAZEM

BIAŁACZÓW 521 / 546 / 1067
KURASZKÓW 70 / 84 / 154
MIEDZNA DREWNIANA 262 / 275 / 537
OSSA 31 / 41 / 72
PARCZÓW 191 / 171 / 362
PARCZÓWEK 218 / 205 / 423
PETRYKOZY 261 / 255 / 516
RADWAN 98 / 110 / 208
SĘDÓW 154 / 157 311
SKRONINA 404/ 407 / 811
SOBIEŃ 136 / 126 / 262
WĄGLANY 179 / 185 / 364
ZAKRZÓW 96 / 83 / 179
ŻELAZOWICE 159 / 167 / 326

RAZEM GMINA BIAŁACZÓW, NA KONIEC 2022 ROKU LICZY 5592 MIESZKAŃCÓW

Z.S.
ŻYCZENIA OD REDAKCJI
NICH PIERWSZA GWIAZDA
ZAJAŚNEJE MAD WASZYMI DOMAMI,
TAK JASNO, JAK W BETLEJEM TEJ NIEZWYKŁEJ NOCY
I POPROWADZI WAS PROSTO DO MIŁOŚCI, KTÓRA SIĘ RODZI.WSZYSTKIM NASZYM CZYTELNIKOM, MIESZKAŃCOM GMINY BIAŁACZÓW, PRZYJACIOŁOM I SYMPATYKOM ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW
PIOTR KOLCZYŃSKI
ZBIGNIEW SZPOTON


center

2 tys za tonę miału z błotem


O przysłowiowym pechu, bądź nieuczciwości dystrybutora mogą mówić niektórzy mieszkańcy naszej gminy, którzy zakupili w ostatnich dniach, węgiel po preferencyjnej cenie. Z informacji jakie docierają do naszej Redakcji, słyszymy że zamiast węgla, odbiorcy indywidualni otrzymali paliwo złej jakości. Jest to:(cytujemy) ,,miał zmieszany z błotem i gdzieniegdzie bryłki węgla ". (Zdjęcie przesłał nam jeden z czytelników z naszej gminy). Próby reklamacji towaru kończą się na przysłowiowej ścianie. Przypominamy więc zasadę transakcji zakupu węgla od gminy.

1.Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy powinien otrzymać certyfikat potwierdzający jego jakość.
2.W przypadku niezgodności z ,,rzeczywistością", złej jakości węgiel wolno zareklamować.
3.Gminy, w przypadku reklamacji odbiorcy indywidualnego, będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi podpisano umowę na dostawę węgla.
Ponadto możemy sięgnąć do lektury Kodeksu Cywilnego, który przewiduje, że w przypadku problemów z reklamacją, możemy się zwrócić do Państwowej Inspekcji Handlowej ( z dokumentami zakupu)

Z przeprowadzonych rozmów z pracownikami samorządowymi wynika iż jedna z dostaw (jak nas poinformowano- węgiel pochodzi z polskiej kopalni) rzeczywiście obarczona była wadami jakościowymi.

Ile jest węgla w węglu, pytają pechowi odbiorcy, i za pomocą naszego portalu, zwracają się z prośbą do samorządu, o znalezienie rozwiązania tego ,,niesprawiedliwego" problemu.


Zbigniew Szpoton
Ogłoszenie
Sprzedam buty piłkarskie ,,Adidas-Predator". Rozmiar 42. Cena 100zł. Tel: 512 198 051
<
5 bezpłatnych kanałów w telewizji naziemnej
Informacje EKG


Po dłuższej przerwie, na kanał 36 telewizji naziemnej, powróciło 5 programów: filmowy, muzyczny, dla dzieci, informacyjny (telewizji lokalnej) i sprzedażowy. Wystarczy więc przeskanować (wyszukiwanie ręczne) kanał 36 i gotowe.
Porażka lokalnej demokracji


Dziś, to jest 6 listopada 2022r, w naszej gminie, zgodnie z zarządzeniem Wojewody łódzkiego i Komisarza wyborczego, a także z uchwałą Rady Gminy Białaczów, powinny odbyć się wybory uzupełniające na radnych z okręgu Żelazowice i Białaczów. Mandaty wygasły po tym jak radna z Żelazowic wygrała konkurs na stanowisko Dyrektora jednej ze szkół podstawowych w naszej gminie ,i wyniku śmierci radnego z jednego z okręgów w Białaczowie. Wybory nie odbędą się z powodu braku kandydatów z tych okręgów. Zastanówmy się co jest powodem tej lokalnej porażki demokracji. W pierwszej kolejności należy wskazać na niefrasobliwość miejscowego samorządu i władz wykonawczych, związaną z nadmierną wiarą w wiedzę wyborców. Zapewne wielu mieszkańców, gminy, o wyborach uzupełniających, dowiaduje się z niniejszego artykułu. Nie dało się także zauważyć obwieszczeń w miejscach publicznych czy też na internetowej stronie UG Białaczów. Innym aspektem braku kandydatów na radnych, może być rzeczywisty obraz kompetencji radnych w gminie. Współcześni radni to realizatorzy wytycznych, jakie przychodzą odgórnie. Dzisiejsze posiedzenia Rad gminnych to powtarzający się schemat głosowania bez własnej kreatywności czy opinii. Kolejnym czynnikiem powodującym niechęć do udziału w wyborach to wszelakie, skomplikowane procedury, jakie nakłada Kodeks wyborczy w przypadku rejestracji komitetu wyborczego.
Być może nasi czytelnicy mają inne spojrzenie na ten problem. Zapraszamy wiec do dyskusji.

Ps. Przypomnijmy. Sejm przegłosował że najbliższe wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku. Może po tej kadencji (trwającej 5 lat i 5 miesięcy) problem z lokalną demokracją samoistnie zaniknie.

Zbigniew Szpoton
Strona 2 z 104 < 1 2 3 4 5 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes