|
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
|
|
Do końca września 2023 roku, w każdym sołectwie powinny się odbyć spotkania mieszkańców w sprawie rozdysponowania przyszłorocznych funduszy sołeckich. Co to są fundusze sołeckie. W skrócie można powiedzieć że jest to wyodrębniony z budżetu gminy fundusz obywatelski, o którego sposobie wydatkowania decydują mieszkańcy. Aby być dysponentem tych środków, ,sołectwo, za pośrednictwem mieszkańców w ramach określenia własnych priorytetów, decyduje na co przeznaczyć środki finansowe .Tak więc to sami, podkreślamy, sami mieszkańcy, przeznaczają fundusz sołecki na inicjatywy i projekty inwestycyjne. Dlaczego podkreślamy słowo ,,sami"? Otóż dlatego że od wielu, wielu lat, ta sama grupa mieszkańców przy udziale pracowników Urzędu Gminy i wójta ,,sugerują" na co przeznaczyć dość spore środki. Padają sugestie by np wybudować chodnik czy zakupić oświetlenie uliczne. Owszem, jest to inicjatywa potrzebna, jednak trzeba pamiętać że to zadanie leży w gestii gminy. Jakie więc przedsięwzięcia mogą być realizowane z funduszu sołeckiego? Takie które wzbogacą infrastrukturę wiejską, poprawią warunki życia i funkcjonowania mieszkańców ( np zbudowanie lub wyremontowanie placu zabaw czy przystanku, zadbanie o estetykę wsi.) Przy obliczaniu wysokości środków finansowych na fundusz sołecki, decyduje algorytm odnoszący się do liczby mieszkańców w danym sołectwie. Proszę zauważyć że kwota funduszu sołeckiego dla Skroniny jest taka sama jak dla samego Białaczowa. W tym tym roku, to trzeba przyznać, środki na fundusz sołecki są dość spore. Zwracamy się niniejszym do mieszkańców o uczestnictwo w spotkaniach konsultacyjnych w sprawie przeznaczenia ,,swojego" funduszu sołeckiego. Nasz portal również jest otwarty na Wasze sugestie. My obiecujemy , że Wasze propozycje dostarczymy Waszym sołtysom. Poniżej przedstawiamy wysokości funduszy w poszczególnych sołectwach.
Ps. Piszący ten tekst, przez kilka lat uczestniczył w spotkaniach w sprawie rozdziału środków funduszu, jednak po którymś razie doszedł do wniosku ,że to nie ma nic wspólnego z demokracją, (liczyły się sugestie określone odgórnie). Podobną postawę zajął śp Andrzej Martyka, przypomnę , wieloletni radny naszej gminy.
1 Białaczów 69 725,80 zł
2 Kuraszków 24 892,11 zł
3 Miedzna Drewniana 51 248,46 zł
4 Ossa 18 895,69 zł
5 Parczów 39 046,45 zł
6 Parczówek 43 369,45 zł
7 Petrykozy 49 923,67 zł
8 Radwan 28 238,95 zł
9 Sędów 35 490,43 zł
10 Skronina 69 725,80 zł
11 Sobień 32 422,50 zł
12 Wąglany 39 325,35 zł
13 Zakrzów 26 286,63 zł
14 Żelazowice 37 373,03 zł
Łącznie 565 964,32 zł
Zbigniew Szpoton
|
|
Uwaga, Uwaga!!!!!!!! Przyjechało zaopatrzenie z towarem z Niechcic. ( O jaki towar chodzi?) Te same lata 60-te i do dziś istniejący sklep, najpierw spożywczy, pózniej tekstylno obuwniczy , a dziś ponownie spożywczy.
 |
|
Czy pamiętacie punkt apteczny w Białaczowie w latach 70-tych? W tym punkcie ,,panią aptekarką" była Pani Łuczkowska Bogumiła. Pozdrawiamy Panią Bogusię.
 |
|
To pewnie lata 50-te. Tak wyglądał Rynek Białaczowa. Krajobraz jak po wojnie.
 |
|
Tym razem pytanie o budowle przy Ratuszu w części południowej ( po lewej stronie zdjęcia). Czy ktoś pamieta? A może jakieś anegdoty przy okazji?
A może też ktoś rozpozna te dwie postaci na zdjęciu?
 |
|
Znany z miłości do historii Białaczowa, nasz kolega Piotr Jachowicz podesłał nam szereg fotek dawnego Białaczowa. Może to lata 50 te, może 60-te. Zabawmy się wspólnie i w komentarzach opiszmy, jaką funkcję w tamtych czasach pełnił ten zabytek, co znajdowało się w gmachu ratusza . To będzie również lekcja historii dla młodego pokolenia. Dzięki Piotr.
RATUSZ.
 |
|
,,Kilka razy w roku przyjeżdżamy z dziećmi do Białaczowa. Zawsze tu odpoczywamy i biernie i czynnie. Urzeka nas spokój. cisza i do tej pory zapach świeżego powietrza. Do tych wakacji czuliśmy to wszystko. Tegoroczne wakacje w Białaczowie, na prośbę naszych dzieci, będziemy musieli skrócić. Piszę do Redakcji prośbę o interwencję w sprawie którą można nazwać śmierdzącą. Każdego dnia, o jednakowych porach przeraża smród dochodzący z gospodarstwa rolnego,(kiedyś PGR). Jest to fetor na tyle drażniący że nie da się otworzyć okien wieczorami. Kolacja przy takich zapachach również nie smakuje. Białaczów aspiruje do miana miasta (trzymam kciuki za powodzenie) ale z takimi ,,zapachami" nikt nie będzie chciał tu przyjeżdżać.. Pozdrawiam Redakcję ,,EKG i proszę o zainterweniowanie w powyższej sprawie."
Ps. Publikujemy treść listu naszej czytelniczki, ponieważ nie jest to pojedynczy sygnał alarmujący o problemie fetoru na terenie całego Białaczowa. Upalne dni potęgują problem. Zobowiązujemy się zająć tym problemem.
Redakcja EKG Białaczow
|
|
Po przeanalizowaniu informacji zawartych w ,,Raporcie o stanie Gminy Białaczów" za rok 2022, postanowiłem wrócić do tematu stanu oświaty , a konkretnie kosztów funkcjonowania placówek w Skroninie i Petrykozach.
Przeglądając corocznie raport o stanie gminy, zawsze zatrważają mnie kwoty oświatowe (własne subwencje) ,które jak wynika z mojej analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Na terenie gminy liczącej ok 5.500 mieszkańców i 15 sołectw funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Dlaczego o tym nadmieniam? W tym miejscu chcę dać czytelnikom obraz zza miedzy, czyli gminy Żarnów. Gmina licząca ponad 6 tys mieszkańców i 30 sołectw, utrzymuje tylko 2 szkoły podstawowe. Jak nie trudno się domyśleć, nasi sąsiedzi, na utrzymanie placówek oświatowych, wydają corocznie o prawie połowę mniej pieniędzy z budżetu gminnego. Koszt utrzymania 4 placówek w naszej gminie rok do roku wzrasta, wraz z ogólnym wzrostem cen i usług, ale także z wynagrodzeniem nauczycieli i obsługi, i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. ( w roku 2018 było to 8,5 mln, dziś sporo powyżej 10 mln) )Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 3 lub 6 uczniów(SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że NIE.
Oto kolejne argumenty do mojej tezy:
W szkoła podstawowej w Skroninie funkcjonuje tylko 7 oddziałów (82 uczniów)
Kl. I – 7 uczniów
Kl. II 13 uczniów
Kl. III – 8 uczniów
kl. IV – 10 uczniów
kl. V – 16 uczniów
KLASY VI-BRAK
Kl. VII – 9 uczniów
kl. VIII – 19ucz.
Liczba pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych)- 18
Tak więc na jednego nauczyciele przypada (średnia) 4 uczniów. Można by pokusić się na sformułowanie że szkoła prowadzi indywidualne nauczania.
Trzeba też nadmienić że szkoła zatrudnia dodatkowy personel w obsłudze szkolnej stołówki
Subwencja oświatowa (środki celowe z budżetu państwa) – 1.211.434,78zł
Środki własne Gminy – 644.180zł
Szkoła Podstawowa w Petrykozach prowadzi już 8 oddziałów, ale za to jest mniejsza liczba uczniów. I tak
Kl. I – 3 uczniów
kl. II – 9 uczniów
kl. III – 9 uczniów
kl. IV – 9 uczniów
kl. V- 6 uczniów
kl. VI- 13 uczniów
kl. VII – 8 uczniów
kl.VIII – 21 uczniów.
Podobnie, jak w Skroninie, zatrudnionych jest 18 pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych), i podobnie na jednego nauczyciela przypada 4 uczniów.
Subwencja oświatowa wynosiła 1.322.092,78zł.
Środki własne Gminy – 556.764zł
Od lat zwracam się z apelem do władz gminnych by dokonać głębszej analizy edukacyjnej jak i ekonomicznej co do zasadności utrzymywania w tym kształcie takiej ilości szkól, tym bardziej że nie ma poprawy sytuacji
/czytaj więcej/ |
|

Bardzo pożyteczną i nowoczesną formę wyszukiwania grobów, nie tylko naszych bliskich, oferuje administrator strony internetowej ,,ecmentarze". We współpracy z lokalnym kościołem, opracowano internetową wyszukiwarkę, która nie tylko poprowadzi nas na grób osoby wyszukiwanej (włącznie ze zdjęciem grobu), ale także poinformuje czy zostały uregulowane opłaty związane z dzierżawą placu na cmentarzu. Ponadto dowiemy się wielu szczegółów na temat daty śmierci osób pochowanych wcześniej, a także najbliższych rocznic śmierci. Nasz cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela już jest na to przygotowany. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać ecmentarze Białaczów i po wypełnieniu rubryki dotyczącej imienia i nazwiska osoby zmarłej, dostarczone zostaną nam wszystkie wyżej wymienione informacje. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnego cmentarza w Białaczowie i gratulujemy pomysłu.
Ps. Wyszukiwarka informuje nas o grobach osób pochowanych w MIEŚCIE BIAŁCZÓW, wobec czego adekwatnie do nazewnictwa, prezentujemy zdjęcie pomnika Woyciecha Dydowicza, burmistrza miasta Białaczów. |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|