Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIALipiec 21 2024 08:40:04
Obecny adres IP
100.28.0.143
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Witamy
Informujemy, że strona internetowa EKG Białaczów(stowbial.pl) wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Jeśli nie zgadzają się Państwo na ich instalację, prosimy zmienić ustawienia przeglądarki.

Pogoda Białaczów z serwisu Twoja Pogoda


Nasz adres mailowy : [email protected]
Woda już zdatna do spożycia.
Informacje EKGKomunikat Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Opocznie z dnia dzisiejszego, potwierdza iż w kolejnych badaniach wody nie wykryto bakterii coli. Tak więc możemy przyjąć że woda z ujęcia Miedzna Drewniana , jest ZDATNA DO SPOŻYCIA.

Z.S
Czy to może być miejsce skażenia wody?
Po wczorajszym opublikowaniu komunikatu PTIS w Opocznie, o skażeniu wody pitnej bakteriami coli, zadzwonił do redakcji czytelnik, który wskazał miejsce wycieku wody z głównej nitki wodociągu lokalnego. Dodał, że o awarii poinformował służby miejskie w Białaczowie. Od tego faktu minęło 25 dni i....nic się nie dzieje ( jak w monologu Macieja Sthura). Wyciekająca woda spływa aż do drogi prowadzącej do Zakrzowa.
Pojechałem na wskazane przez czytelnika miejsce i potwierdzam fakt zaobserwowany przez naszego czytelnika. Skojarzyłem też sobie, iż wokół tego miejsca znajdują się grunty orne największego gospodarstwa rolnego w Białaczowie, na które to grunty, wywożony jest i składowany corocznie obornik tegoż gospodarstwa. Czy to może być powód skażenia wody bakteriami coli, pewnie nie dowiemy się nigdy. Uczulamy jednak służby odpowiedzialne za jakość wody pitnej, do częstego nadzoru sanitarnego.
Poniżej zdjęcia z wizji lokalnej na miejscu wycieku wody z wodociągu.Ps. Dziś odbędą się kolejne badania wody wykonywane przez ,,Sanepid"

Zbigniew Szpoto
n
Woda nie nadaje się do spożycia !!!!!!!
Informacje EKGJak wynika z komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego woda z wodociągu Miedzna Drewniana, przebadana w dniu 15 lipca 2024 roku, pobrana z z trzech ujęć na terenie miasta i gminy Białaczów NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA
*do przygotowywania posiłków
*mycia owoców i warzyw
*naczyń kuchennych
*zębów i kąpieli
W próbkach wody stwierdzono obecność bakterii ESCHERICHIA COLI oraz bakterii z grupy COLI

Do spożycia należy używać wodę dostarczoną przez Gminę Białaczów z cystern i zbiorników, po jej uprzednim zagotowaniu lub korzystać z wody w opakowaniach jednostkowych

Przypomnijmy: Woda z wodociągu Miedzna Drewniana zaopatruje mieszkańców Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Kuraszkowa, Petrykóz, Parczowa, Parczówka, Skroniny, Sędowa, Wąglan, Zakrzowa, Sobienia.

Zalecenie obowiązuje do wydania przez Sanepid kolejnego komunikatu

Z.S
Prośba czytelnika
Dzień dobry,

Z wielkim zainteresowaniem czytam Kronikę Białaczowa, na którą natrafiłem w Internecie. Znalazłem stronę przypadkowo szukając swoich antenatów mieszkających w Waszym mieście w XIX w. Nazywali się Strojeccy. Prawdopodobnie pierwszy z zamieszkałych w Białaczowie, Franciszek Strojecki, który był mistrzem kotlarskim, przybył z Częstochowy. Poślubił w dość późnym wieku młodszą o 25 lat Mariannę Könich (nazwisko pisane było różnie, np. Keynig). Rodzicami chrzestnymi ich syna Wacława urodzonego dn. 15.09.1838r. byli Hrabia Henryk Małachowski i Hrabina Ludwika Małachowska z Białaczowa. W załączeniu akt metrykalny chrztu.
Poza zawartymi w tym dokumencie informacjami nic więcej nie znalazłem o osobach w nim wymienionych, w tym również o rodzicach chrzestnych noszących nazwisko jakże znaczące w historii Polski. Może źle szukałem?
Jeśli są Wam znane jakieś inne informacje o osobach wyżej wymienionych, to byłbym wdzięczny za ich przesłanie. Mogą być też wszelkie inne przydatne wskazówki dla moich poszukiwań i badań genealogicznych.

Pozdrawiam serdecznie
Dariusz Nowak
Gliwice


BON (DODATEK) ENERGETYCZNY
Informacje EKGW związku ze wzrostem cen detalicznych energii elektrycznej i gazu ziemnego od 1 lipca 2024 r, rząd RP wydał ustawę o tzw bonie energetycznym. Bon energetyczny przysługiwać będzie za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024roku. Wypełnione wnioski (druki dostępne w MOPS-Białaczów) można składać dopiero od 1 sierpnia do 30 września 2024r. Organ rozpatrujący wnioski o dodatek energetyczny ma 60 dni na rozpatrzenie. Wypłata zaś, realizowana będzie po tych dniach.
Bon energetyczny przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, których przeciętny dochód w roku 2023 nie przekroczył:
*2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym
*1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym
(mowa o dochodzie netto)
Gospodarstwa, w których dochód netto przekroczy przyjętą granicę, także dostaną dodatek, z tą tylko różnicą, że wysokość wypłaty będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia (zasad- złotówka za złotówkę)

Ustawa przewiduje zróżnicowanie wysokości wypłat bonu energetycznego. I tak:
*dla 1-osobowego gospodarstwa domowego 300 zł
*dla 2lub 3 osobowego gospodarstwa domowego 400 zł
*dla 4lub 5 osobowego gospodarstwa domowego 500 zł
*dla 6 i więcej osobowego gospodarstwa domowego 600 zł


Dla osób korzystających z pompy ciepła czy piecu akumulacyjnego, wsparcie finansowe zwiększone jest o 100%


Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych wynosi 20 zł. Poniżej 20 zł bon energetyczny nie będzie wypłacany.


UWAGA!
Wiele osób pyta o ile wzrośnie cena energii elektrycznej w drugiej połowie roku. Otóż jest to trudne pytanie a jeszcze trudniejsza odpowiedz. Na cenę energii składa się mnóstwo opłat, których zwykły zjadacz chleba nie umie rozszyfrować. Wiemy tyle że cena za 1 kilowat dla gospodarstw domowych wzrośnie z 0,412 zł do 0,621 zł (podwyżka o 51%). Trzeba podkreślić że cena prądu obowiązując do 30 czerwca 2024 roku nie zawierała akcyzy i podatku VAT). Nie sugerujmy się też, że całość kwoty, dotychczas widniejącej na fakturach, otrzymywanych z z zakładów energetycznych bądz sprzedawców energii wzrośnie o 51%, gdyż niektóre dodatkowe opłaty ( tak jak mocowa) nie ulegają wzrostowi ceny.


Zbigniew Szpoton


Renowacja kościoła w Białaczowie
Upływ czasu, a konkretnie jego ząb, kruszy zabytki, zwłaszcza wtedy gdy nie są one należycie zabezpieczone i dodatkowo narażone na różne, powodujące ich zniszczenie, czynniki . Niezależnie od przyczyny, gdy zabytek jest narażony na uszkodzenie, lub już w jego strukturze dostrzegamy zmiany, warto zawczasu zadbać o konserwację, renowację czy też rewaloryzację. We wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia w Białaczowie.
Dobiegają końca prace renowacyjne polegające na odświeżeniu wyglądu (elewacji zewnętrznej) kościoła p.w Jana Chrzciciela. Efekt pracy, firmy z Przysuchy, daje kościołowi nowy wyraz. Zabezpieczone przed pęknięciami i pomalowane ściany elewacji zewnętrznej, stworzyły inny, weselszy image obiektu sakralnego. Z odnowioną dzwonnicą, a wkrótce bramą główną dadzą też pełną kompozycję.
Zewnętrzna elewacja kościoła w Białaczowie została odnowiona dzięki dotacjom z budżetu państwa i datkom parafian.
Poniżej zdjęcia przedstawiające efekt prac renowacyjnych.

Z.S


Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Na lody do Białaczowa przyjechałam z wnuczkami z Sitowej. W kolejce po lody dowiedziałam się że tuż obok odbędą się obrzędy związane z nocą świętojańską czy jak kto woli nocą Kupały. Postanowiłam zabrać wnuczki na tą uroczystość. Jakie było moje zdziwienie i rozczarowanie kiedy zamiast obrzędów ludowych zobaczyłam ,,widowisko" niczym nie przypominające tradycji (oprócz puszczania wianków), czyli palenia ogniska, tańców i śpiewów piosenek ludowych z okazji nocy świętojańskiej. Owszem, usłyszałam kilka piosenek weselnych przy akompaniamencie akordeonisty. Zobaczyłam też śmieszne sceny, gdy wianki na wodę puszczały starsze panie a i trafił się też mężczyzna, który puścił na wodę wianek. Nie mogłam w żaden sposób wytłumaczyć ten zwyczaj swoim wnuczkom. Mam pytanie do władz miejsko gminnych. Czy nie ma w tym środowisku choreografa który poprowadził by to z należytym obrzędem. Impreza zakończyła się po 40 minutach, a jak się dowiedziałam od ludzi tam obecnych, ciąg dalszy imprezy, czyli zabawa przy drzwiach zamkniętych miała mieć miejsce w tamtejszej świetlicy. Czy na ty polega charakter społecznej kulturowej działalności Waszej placówki kultury? Nie wiem kto był organizatorem tego ,,wydarzenia" ale jest sporo do poprawki. A moje wnuczki niczego z tej imprezy nie wyniosły."
(nazwisko do wiadomości redakcji Kroniki Białaczowa.)
Władze Miasta i Gminy Białaczów-2024rPrzewodniczący Rady Miejskiej- Świtkowski Waldemar
Wiceprzewodniczący - Nowak Lidia
Wiceprzewodniczący - Szymczyk Piotr

Radni:
Bąk Marcin
Bożek Dominik- Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Józwik Stanisław
Kołodziejczyk Artur
Kupis Włodzimierz
Paduszyńska Marzanna
Pawłowski Marcin - Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Prusek Zdzisław- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Skalska Ewa- Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Gospodarki Gruntami
Taczykowski Bartłomiej
Telecka Małgorzata- Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia
Trębarczyk Zbigniew


Od Redakcji:
Przedstawiając nazwiska i funkcje Radnych, natknęliśmy się na swoisty, charakterystyczny dla tak małych gmin, paradoks. Otóż w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą radni, którzy sami siebie będą kontrolować i sprawdzać, kierując przy okazji innymi komisjami. I tak np radny Bożek jest szefem bardzo ważnej komisji Budżetu ,Finansów i Inwestycji a przy tym jest członkiem Komisji Rewizyjnej , która będzie sprawdzać i oceniać jego pracę. Podobnie jest w przypadku Pani Ewy Skalskiej.

Przypominamy również, że w Sadzie Administracyjnym trwa weryfikacja zgodności wyboru Pani Teleckiej Małgorzaty, która uzyskała w wyborach, taką samą ilość głosów co Pani Krajewska-Al Khouri.

Uwaga: Oświadczenia majątkowe władz miasta oraz radnych możecie znalezć na stronie www.bialaczow.biuletyn.net w zakładce ,,Oświadczenia majątkowe"

Z.S

Poczet Burmistrzów.Wójtów, Naczelników Białaczowa1818r- Karasiński Andrzej- Burmistrz
1818r- Borkowski Stefan - Wójt
1820r- Płoszowski Franciszek-Burmistrz
1835r- Dydowicz Wojciech - Burmistrz miasta Białaczów
1835r- Knytel Maurycy- Wójt
1838r- Lubański Wojciech- Wójt
1842r- Karczewski Stanisław-Burmistrz
1855r- Święcicki Stanisław- Burmistrz
1860r-Wandurski Marcin-Burmistrz
1865r-Kwiatkowski Julian- Burmistrz

1865r-Skorupa Wawrzyniec-Wójt
1870r-Paduch Kazimierz- Wójt
1875r-Zalewski Jan-Wójt
1885r- Reniec Antoni-Wójt
1890r-Milczarek Franciszek-Wójt
1896r-Kędziora Józef-Wójt
1903r-Bartosik Antoni-Wójt
1905-Franaszczyk Lucjan-Wójt

Dalsze lata-BRAK DANYCH
aż:
1972r-Telus Tadeusz-Naczelnik Gminy
1976r-Gregorczyk Józef-Naczelnik Gminy
1980r-Dziedzic Józef-Naczelnik Gminy
1983r-Rzeznik Tadeusz-Naczelnik Gminy

1990r-Wtorek Stanisław-Wójt
1998r-Tochman Franciszek-Wójt
2006r-Józwik Jan-Wójt
2014r- Reszelewski Jacek-Wójt
2018r-Goworek Barbara-Wójt


01 stycznia 2024- odzyskanie praw miejskich
2024r-Goworek Barbara-BurmistrzZbigniew Szpoton
ZGINĘLI O ŚWICIE

Przy okazji 80 rocznicy bestialskiego mordu jaki się wydarzył w sobieńskich Łubach (śmierć 18 partyzantów Oddziału AK ,,Błysk") nie możemy zapomnieć o osobach cywilnych, które padły ofiarami nieludzkich zachowań faszystów. Przypadkowe ofiary, o świcie 9 maja 1944r, faszyści zastrzelili kiedy te spoczywały jeszcze w łóżkach. Chcący wypędzić ludność cywilną z domów, niemieccy oprawcy strzelali do wnętrz domostw przez okna i drewniane ściany. Ofiarami tamtego świtu byli:

NATALIA PADUSZYŃSKA Z DOMU KARBOWNIK- LAT 21 (była w 9 miesiącu ciąży)
MICHAŁ KARBOWNIK (SYN NATALII) - LAT 2

Pani Natalia zginęła w miejscu w którym spoczywała, natomiast jej syn postrzelony w brzuch umarł na rękach swojej babci, wypowiadając ostatnie swoje słowo ,,BABA".

Wypędzeni na podwórka pozostali mieszkańcy tego niewielkiego przysiółka, zostali w kilka chwil bez domów (wszystkie spalono) a rodzina Paduszyńskich bez synowej i wnuka. Mąż Pani Natalii Paduszyńskiej, w pierwszej akcji zbrojnej przeciwko oprawcom, wkrótce zginął.


ODDAJMY CZEŚĆ I HOŁD TAKŻE TYM NIEWINNYM OFIAROM.

Ps. Nasza Redakcja zwraca się z prośbą do administratora i zarządcy cmentarza w Białaczowie o zwolnienie z opłat z tytułu użytkowania tego pomnika pamięci i zdjęcie informacji jakoby ,,grób nie posiada dysponenta".
Księże Proboszczu, dysponentami tego grobu oprócz rodziny, jest społeczeństwo miasta i gminy Białaczów.


Ps. Dziękujemy Pani Wandzie z Bartoszyc za informacje o bohaterach tego materiału.

Zbigniew Szpoton

80 lat temu na Łubach Sobieńskich


,,Było to 9 maja 1944 roku. Niemcy wraz,, Mongołami" , ale nie jestem pewien, w liczbie ok 300, otoczyli wieś Ludwików, gmina Sworzyce. We wsi znajdowali się wówczas polscy partyzanci w liczbie 18. Wywiązała się obustronna strzelanina, która trwała około cztery i pół godziny. Wszyscy partyzanci zostali zabici. Po ustaniu strzelaniny, Niemcy podpalili wieś, wrzucając zabitych do ognia. Cała wieś spłonęła doszczętnie."
to treść protokołu przesłuchania jednego ze świadków tamtego tragicznego dnia. Przypuszczamy że ,,Mongołowie" jak nazywa świadek wspólników oprawców to mogli być tzw ,,własowcy" czyli rosyjscy jeńcy walczący u boku faszystów. Kolonia Ludwików to dzisiejsze Łuby Sobieńskie.

To wydarzenie a właściwie tragedia wydarzyła się dokładnie 80 lat temu, 9 maja 1944 roku na Łubach Sobieńskich (4km od Białaczowa). Dziś, w związku z kolejną rocznicą przytoczę fragment wspomnień Pani BOŻENY NIEMIEROWSKIEJ-SZCZEPAŃCZYK,żołnierza Armii Krajowej ps. ,,Zorza", naocznego świadka ,zamieszkującej w tamtym czasie w Białaczowie, autorki książki ,,Z przeżyć okupacyjnych na ziemi opoczyńskiej"

Pani Bożena relacjonuje:

,,Tragedia oddziału ,,Błysk" rozegrała się na kolonii Łuby Sobieńskie, położonej na skraju lasów białaczowskich, w kierunku na Końskie. Oddział przybył tam w dniu 9 maja po długim marszu i zatrzymał się na postój. Kolonia Łuby Sobieńskie liczyła zaledwie kilka zagród, w których partyzanci rozlokowali się na odpoczynek. Z chwilą przybycia partyzantów wszyscy mężczyzni uszli do pobliskich lasów, w obawie przed nadejściem niemieckich oddziałów pacyfikacyjnych. Zostali jedynie starcy, kobiety i dzieci....Pięciu żołnierzy oddziału, w tym zastępca dowódcy, Jan Włodarski ps .,,Tomek" otrzymało przepustki i udało się do rodzin w Białaczowie i okolicy. Nad ranem oddział został zaskoczony atakiem przybyłej z Końskich niemieckiej żandarmerii i granatowej policji w sile 1 kompanii, uzbrojonej w ciężki sprzęt maszynowy ,broń automatyczną i granaty. W akcji dodatkowo brał udział niemiecki samolot. W nierównej walce jaka się wywiązała zginęło 16 partyzantów, a jeden o pseudonimie ,,Sady"(nazwisko nieznane) dostał się do niewoli. Z ludności miejscowej zginęli Natalia Paduszyńska, kobieta w ciąży, oraz jej synek Michałek, zastrzeleni przez Niemców. W toku walki spłonęły wszystkie zabudowania kolonii. Zwłoki poległych partyzantów Niemcy ułożyli w stosie chrustu drewna i podpalili go.


ciąg dalszy materiału, zaproszenie i podziękowania - wejdz w zakładkę poniżej ,,czytaj więcej"
Strona 1 z 111 1 2 3 4 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes