|
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Jutro (30.12.2008 r. ) w Białaczowie odbędzie się pogrzeb ś.p. Marii Milcarz byłej Dyrektor i nauczycielki Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza.
W imieniu Pani Prezes Teresy Długowolskiej oraz Zarządu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów składamy na ręce Rodziny zmarłej oraz Dyrekcji Szkoły wyrazy szczerego współczucia.
W zmarłej tracimy wielkiego pedagoga i wychowawcę młodzieży. |
|
W niedzielę dnia 14.12.2008roku, Hala sportowa Gimnazjum w Białaczowie była areną zmagań tenisistów sportowych o puchar Wójta Gminy Białaczów. W turnieju wzięło udział 16 zawodników z terenu całej gminy. Finałowy pojedynek rozegrał się pomiędzy Andrzejem Dolotem (ojciec) i Damianem Dolotem (syn), mieszkańcami wsi Zakrzów. Po zaciętej walce wygrała młodość nad wiekiem i doświadczeniem. Trzecie miejsce w turnieju zajął Norbert Skalski- mieszkaniec Parczowa. Pamiątkowy puchar oraz dyplomy dla zwycięzców wręczył Ireneusz Wilk- radny Gminy Białaczów.
Klasyfikacja :
1.Damian Dolot-Zakrzów
2.Andrzej Dolot-Zakrzów
3.Norbert Skalski-Parczów
Informacje i fotografie dzięki uprzejmości UG Białaczów. |
|
Dnia 11.12.2008 roku w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w WĄGLANACH odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli Wójtowie oraz Koordynatorzy ośmiu gmin z woj. Łódzkiego (tj: Białaczów, Paradyż, Poświętne, Sławno, Żarnów, Budziszewice, Rzeczyca, Żelechlinek) współpracujących z Regionalnym Koordynatorem Panią Krystyną Fuerst. Gospodarzem był Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik.
dalsza część informacji w rubryce " czytaj więcej" |
|
Dnia 12.12.2008r odbyło się spotkanie Zarządu i członków Stowarzyszenia PiRGB.
Podczas posiedzenia Zarządu został podpisany komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji Stowarzyszenia w sądzie łódzkim. Następnie zatwierdzono uchwałą:
- Regulamin Pracy Zarządu
- Regulamin Komisji Rewizyjnej
- Regulamin Sądu koleżeńskiego
Kolejnym tematem było pozyskanie lokalu dla Stowarzyszenia. Wysunięto dwie propozycje, o których wiadomości zostaną umieszczone po wstępnych rozmowach z administratorami budynków.
Podjęto również decyzję , iż po uprawomocnieniu się decyzji sądowej Zarząd będzie ubiegał sie o fundusze na rozwój i dalszą działalność Stowarzyszenia z dwóch źródeł.
O godzinie 19.00 odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia, na którym został odczytany protokół założycielski Stowarzyszenia. Zebrani zostali zapoznani z regulaminami :
Komisji rewizyjnej,
Sądu Koleżeńskiego,
Sekcji d/s Kultury , Sportu i Turystki
Sekcji Społecznej.
( Regulaminy Sekcji są dostępne na życzenie członków Stowarzyszenia przez "Teresa p.w." naszej strony z podaniem adresu skrzynki pocztowej).
W sprawach organizacyjnych zaproponowano zgłoszenie się członków do poszczególnych sekcji w.g. własnych zainteresowań i możliwości działania co ułatwi realizacje zadań statutowych i planu pracy Stowarzyszenia. Następnie podjęto decyzje o umieszczeniu w centrum Białaczowa za zgodą Wójta Gminy "gabloty informacyjnej" Stowarzyszenia oraz objęcie opieką skwerku zieleni koło biblioteki . Gablota ma służyć promocji Stowarzyszenia i Gminy Białaczów, na której proponuje się umieszczenie mapy Gminy z zaznaczonymi zabytkami. Każdego miesiąca będzie umieszczane jedno zdjęcie z opisem zabytku. Druga strona będzie informowała o działalności Stowarzyszenia. Na skwerku będą posadzone rośliny ufundowane przez Stowarzyszenie.
Stowarzyszenie ogłasza dla wszystkich mieszkańców Gminy konkurs na logo stowarzyszenia. Regulamin będzie podany w TOP i na stronie SPiRGB.
Przekazana została również informacja o pozyskaniu dla Stowarzyszenia budynku po dawnej Policji. Otóż o zagospodarowanie tego budynku złożyła również wniosek do Starosty w Opocznie Pani Dyrektor PDPS-u, która prawdopodobnie uzyska zgodę (pierwszeństwo celu przeznaczenia budynku).
Na zakończenie zebrania 14 osób złożyło deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia.
ZAINTERESOWANIĄ STOWARZYSZENIA MOGĄ POBIERAĆ DEKLARACJE Z NASZEJ STRONY I SKłADAĆ DO CZłONKÓW ZARZĄDU STOWARZYSZENIA W DOWOLNYM TERMINIE.
Fotoreportaż
Z pozdrowieniami Teresa Długowolska
|
|
Dnia 8.12.2008 odbył się w hali sportowej w Białaczowie finał turnieju piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy Białaczów.
W turnieju wzięło udział 8 drużyn z terenu całej Gminy.
Czwarte miejsce zajęła drużyna z Wąglan. Na miejscu trzecim znalazł się Radwan. Finał rozegrał się między drużynami ze Skroniny i Białaczowa. Po zaciętej walce w tie- breaku wynikiem 15-11 zwyciężyli zawodnicy ze Skroniny.
Drużyny zwycięskie otrzymały nagrody rzeczowe oraz medale i puchar ufundowane przez Wójta Gminy Białaczów. ( Na zdjęciu : Wójt Gminy Jan Jóźwik )
Informacja za zgodą UG w Białaczowie.
|
|
W dniu 23.11.2008r. we wsi Żelazowice podczas Mszy Świętej odbyło się uroczyste poświęcenie samochodu strażackiego marki STAR 266. Darczyńcą wozu bojowego dla OSP Żelazowice jest Gmina Kleszczów. Pozyskano go przy pomocy i zaangażowaniu Wicemarszałka Sejmiku Woj. Łódzkiego Artura Bagieńskiego. W uroczystości udział wzięli: Wicemarszałek Sejmiku Artur Bagieński, poseł na Sejm Robert Telus oraz lokalne władze Gminy Białaczów : Wójt Jan Jóźwik, zastępca Wójta Barbara Goworek i przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska a także poczty sztandarowe z jednostek OSP Białaczów, Wąglany, Petrykozy i Żelazowice. Uroczystą Mszę Świętą celebrowali ksiądz proboszcz Parafii Żelazowice Jan Wiktorowicz oraz ksiądz kanonik Stanisław Groszek. Chrzestnymi zostali: Wicemarszałek Artur Bagieński wraz z zastępcą Wójta Gminy Białaczów Barbarą Goworek. Na cześć Wicemarszałka samochód ochrzczono imieniem „Artur”. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości w budynku OSP Żelazowice odbył się tradycyjny poczęstunek z udziałem zaproszonych gości przygotowany przez KGW Żelazowice oraz radę sołecką.
Na fotografii : Wójt Jan Jóźwik, Wicemarszałek Artur Bagieński, wicewójt Barbara Goworek, przewodnicząca RG Krystyna Ziębaczewska,Krzysztof Rek Prezes OSP Żelazowice i poseł Telus.
Zdjęcie i informacja UG w Białaczowie. |
|
Aż 29 par z terenu gminy Białaczów wspólnie świętowało swoje Diamentowe i Złote Gody. Nic więc dziwnego, że spodziewając się przybycia ponad 80 gości, władze gminy zdecydowały się przenieść całą uroczystość do sali gimnastycznej szkoły. Były, jak zwykle przy takiej okazji serdeczne życzenia składane przez wójta Jana Jóźwika, przewodniczącą Rady Gminy Krystynę Ziębaczewską oraz proboszcza Henryka Wójcika. Tradycyjnie jubilaci złożyli sobie wzajemnie podziękowania za minione 50 lat wraz z obietnicą następnych, potem lampka wręczenie medali, szampana, wspólne zdjęcie, koncert w wykonaniu uczniów i poczęstunek. Nasza redakcja przyłącza się do wszystkich życzeń dla jubilatów.
W tym roku, medale nadane przez Prezydenta RP wręczone przez wójta gminy otrzymali:
w 63 rocznicę zawarcie związku małżeńskiego: Leokadia i Konstanty Łukasikowie z Petrykóz
w 61 rocznicę pożycia małżeńskiego: Zofia i Stanisław Szczepańczykowie z Kuraszkowa
w 58 rocznice wstąpienia w związek małżeński: Jadwiga i Eugeniusz Zawadowie z Ossy
Złote Gody, a więc pięćdziesięciolecie zawarcia związku małżeńskiego świętowali:
Danuta i Mieczysław Borończykowie z Białaczowa
Marianna i Stanisław Lisowie z Białaczowa
Jadwiga i Edward Masztalerzowie z Białaczowa
Genowefa i Stefan Bartosikowie z Kuraszkowa
Jadwiga i Edward Wojdałowie z Kuraszkowa
Marianna i Jan Wojdałowie z Kuraszkowa
Zofia i Wacław Dębowscy z Miedznej Drewnianej
Marianna i Tadeusz Gwaderowie z Miedznej Drewnianej
Janina i Stanisław Purgatowie z Miedznej Drewnianej
Janina i Józef Gwaderowie z Parczowa
Zofia i Stanisław Zielińscy z Parczowa
Zofia i Stanisław Kowalczykowie z Parczówka
Marianna i Antoni Błaszczykowie z Parczówka
Marianna i Julian Mijasowie z Petrykóz
Stanisława i Stanisław Włodarczykowie z Petrykóz
Krystyna i Zygmunt Śpiewakowie z Radwana
Janina i Józef Duperasowie z Sędowa
Marianna i Jan Czerczakowie ze Skroniny
Honorata i Stefan Rutkowscy ze Skroniny
Marianna i Ryszard Kołbowie z Sobienia
Marianna i Roman Basińscy z Zakrzowa
Helena i Bolesław Fornalowie z Zakrzowa
Marianna i Adam Kaniowie z Zakrzowa
Zofia i Jan Wiktorowiczowie z Zakrzowa
Marianna i Jan Lisowie z Żelazowic
Janina i Józef Jędrzejewscy z Żelazowic.
Żródło : "Tygodnik Opoczyński" |
|
Okres przygotowań do Święta Zmarłych mobilizuje nas do pamięci o tych, którzy już odeszli. Porządkujemy groby, zdobimy je kwiatami, zapalamy znicze. Z cmentarzy znikają śmieci, dzikie zarośla, a zaniedbane groby wracają do swojej świetności. Tak też było na cmentarzu w Białaczowie.
W czwartek, dwa dni przed 1 listopada siedmioro uczniów klas piatej i szóstej szkoły podstawowej z własnej inicjatywy czyściło kamienne groby rodziny Broël Platerów. Wygrabione liście, usunięte suche kwiaty, czyste nagrobki były dowodem, że mimo braku najbliższej rodziny, mieszkańcy dbają o miejsce spoczynku osob zasłużonych dla lokalnej społeczności.
O miejsce ostatniego spoczynku zmarłych mieszkańców Państwowego Domu Pomocy Społecznej zadbali dyrekcja, pracownicy i pensjonariusze. Opuszczone, ale czyste, z symbolicznym zniczem, groby pensjonariuszy wzywały do zadumy na ludzkim życiem.
Na uwagę zasługuje również wysprzątany teren wokół cmentarza, systematycznie zanieczyszczany przez tych, dla których droga do śmietnika kończyła się w najbliższym miejscu za murem cmentarnym.
W dzień Wszystkich Świętych młodzież z gimnazjum zorganizowała kwestę cmentarną „Odnawiamy stare pomniki”. Od godziny 9.00 do 15.00 dwudziestu czterech młodych wolontariuszy podzielonych na czteroosobowe zespoły zbierało datki. Dobrze przygotowaną akcję (rozwieszone plakaty we wszystkich wsiach należących do parafii, ogłoszenia w kościele) zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką Magdaleny Szołowskiej. Po zakończeniu kwesty puszki z pieniędzmi zostały przekazane protokolarnie ks. proboszczowi Henrykowi Wójcikowi. Zebrano 835,58 zł, tj dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Wiosną zapadnie decyzja, który pomnik będzie poddany renowacji. Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim ofiarodawcom.
Teresa Długowolska |
|
8 listopada w sobotni wieczór na scenie opoczyńskiego MDK-u odbył się niecodzienny koncert zorganizowany przez harcerzy opoczyńskiego hufca. Niecodzienny dlatego bo jak długo mieszkam w Opocznie to nie pamiętam, żeby piękna poezja ubarwiona wspaniałą muzyką zgromadziła tak liczną widownię. Tym bardziej było mi miło, że po raz pierwszy opoczyńskiej i nie tylko publiczności zaprezentował się pochodzący z Petrykóz - Łukasz Nowak z zespołem "Caryna". A wystapił wspólnie z takim gwiazdami tego gatunku sztuki jak zespół "Cisza jak ta", czy "grupa bez Jacka". Wykonanie przez Łukasza i jego zaspół pięknej choć już zapomnianej nieco ballady z filmu "Prawo i pięść" do słów Agnieszki Osieckiej było prawdziwą ucztą dla duszy. Mam cichą nadzieję, że kiedyś zobaczymy i posłuchamy Łukasza w Białaczowie.
ps. niżej pozwoliłem sobie zamieścić ten piękny tekst Agnieszki Osieckiej.
Ze świata czterech stron,
z jarzębinowych dróg,
gdzie las spalony,
wiatr zmęczony,
noc i front,
gdzie nie zebrany plon,
gdzie poczerniały głóg,
wstaje dzień.
Słońce przytuli nas do swych rąk.
I spójrz: ziemia aż ciężka od krwi,
znowu urodzi nam zboża łan,
złoty kurz.
Przyjmą kobiety nas pod swój dach.
I spójrz: będą śmiać się przez łzy.
Znowu do tańca ktoś zagra nam.
Może już
za dzień, za dwa,
za noc, za trzy,
choć nie dziś.
Chleby upieką się w piecach nam.
I spójrz: tam gdzie tylko był dym,
kwiatem zabliźni się wojny ślad,
barwą róż.
Dzieci urodzą się nowe nam.
I spójrz: będą śmiać się, że my
znów wspominamy ten podły czas,
porę burz.
Za dzień, za dwa,
za noc, za trzy,
choć nie dziś,
za noc, za dzień,
doczekasz się,
wstanie świt. |
|
Pamięć o zmarłych żyje wśród nas, ale tylko wówczas, gdy o nią dbamy.
Stare, zniszczone, zapomniane przez wszystkich pomniki na wielu cmentarzach to historia miejsca, w którym żyjemy. Często ukryte gdzieś w cieniu dzikiego bzu, straszą zielenią mchu i złamanym krzyżem. Dzieje wielkich zabytków zostały otoczone opieką przed zniszczeniem i zapomnieniem. Tymczasem trzeba także otoczyć opieką i te o nieco mniejszej wadze zabytku, ale jakże ważne dla społeczności lokalnej.
Cmentarz w Białaczowie ma wiele takich swoistych świadectw, które mówią o historii regionu, znamienitych postaciach, czy są choćby dziełem sztuki kamieniarskiej. Ich zaniedbany stan jest często dowodem naszej obojętności na przeszłość i braku troski o estetykę miejsca sąsiadującego z grobem naszych bliskich. Czy tak musi być?
Jak uratować stare pomniki, pokazała nam w ubiegłym roku młodzież z Gimnazjum w Białaczowie. Pod opieką Justyny Włodarczyk zorganizowali kwestę cmentarną w dzień Wszystkich Świętych. Zebrane pieniądze, w kwocie około 400 zł, zostały przekazane protokolarnie proboszczowi, ks. Henrykowi Wójcikowi, który zorganizował prace renowacyjne pomnika właściciela wsi Sobień.
Podobnie w tym roku, uczniowie pod opieką nauczycielki gimnazjum Magdaleny Szołowskiej przeprowadzą kwestę w dzień Wszystkich Świętych pod hasłem „Ratujemy stare pomniki”.
Akcję „Ratujmy stare pomniki” popierają również inicjatorzy Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Białaczów.
Wysokość zebranej kwoty i cel jej przeznaczenia będzie podany w Tygodniku Opoczyńskim. |
|
Historia , zabytki i położenie gminy w czystym środowisku daje nam szerokie możliwości rozwoju gospodarczego , kulturalnego i turystycznego gminy Białaczów. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że ograniczony budżet gminy, nie jest wystarczający na realizację wielu zadań . Priorytetem jest zawsze dobro mieszkańców i polepszanie stanu infrastruktury w całej gminie. W celu wsparcia działań „władz gminnych” oraz wykorzystanie możliwości jakie tkwią w lokalnych zasobach terytorialnych i kulturowych oraz kapitale ludzkim naszej gminy powstało Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Gminy Białaczów.
Pierwsze spotkanie organizacyjne inicjatorów stowarzyszenia , ludzi „ pozytywnie zakręconych” odbyło się we wrześniu b.r., na którym omówiono podstawowe założenia statutowe Do podstawowych celów stowarzyszenia należą ;
1. - promocja gminy w sferze kulturalnej i gospodarczej
2. – kształtowanie opinii publicznej w żywotnych sprawach gminy i Białaczowa
3. – upowszechnianie wiedzy o historii regionu, pielęgnowanie tradycji i obyczajów
4. – współudział w inicjowaniu i koordynacji działań zmierzających do rozwoju gospodarczego, społecznego i duchowego mieszkańców
5. – prowadzenie działalności w zakresie oświaty, poradnictwa i pomocy w inicjatywach wpływających na rozwój naszego środowiska
6. – organizacja życia społecznego we wszystkich jego przejawach
7. – pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych służących realizacji celów statutowych
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków nie zrzeszonych w opcjach politycznych.
Osoby otwarte na pracę w stowarzyszeniu, z dużym potencjałem intelektualnym , myślących pozytywnie , mających wizje rozwoju naszej gminy, lubiących wyzwania, tych z bliska i z daleka (mieszkających poza gminą Białaczów)
zapraszamy w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz.18
na zebranie stowarzyszenia w budynku Urzędu Gminy Białaczów.
INICJATORZY
Autor : Teresa Długowolska |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|