|
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
STOWARZYSZENIE
PROMOCJI I ROZWOJU GMINY BIAŁACZÓW
Z A P R A S Z A !!!!!
Nie lubisz się nudzić? Chcesz zrobić coś dla siebie ? Przyjdź do nas!!!
Wszystkich chętnych, szczególnie dzieci i młodzież Gminy Białaczów zapraszamy na lekcje nauki tańca towarzyskiego w cenie 25-35 zł/miesiąc oraz na warsztaty teatralne w cenie 5 zł/miesiąc po 2 godziny tygodniowo. (ceny uzależnione od liczby uczestników)
Zajęcia będą prowadzone w Białaczowie przez instruktora Domu Kultury z Opoczna.
Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białaczowie
lub pod numerem (0-44)- 758 13 88
|
|

Gminna Biblioteka Publiczna
w Białaczowie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Autorem zdjęć ukazujących cmentarz w Białaczowie jest znany fotografik krakowski
PIOTR SZYMASZEK
Wystawa będzie czynna cały listopad.
Spotkanie z autorem odbędzie się 3 listopada 2009r. (wtorek) w godz. 11.00 - 15.00.
Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu
Urzędu Gminy Białaczów.
|
|
Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – chrześcijańska uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
W dniu tym przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Jest to także święto wszystkich, dla których celem jest życie prowadzące do zbawienia.
Historia
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.
W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja.
Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.
Współczesność
Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, chrześcijański, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Święto to było również w czasach PRL dniem wolnym, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Zaduszki). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.
Za wikipedia.pl |
|

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów organizuje Pierwszy Mikołajkowy Turniej Szachowy.
Zawody odbędą się 06.12.2009 r. w sali sportowej szkoły w Białaczowie ul. Szkolna 36, o godzinie 10.00. Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach :
I kategoria - dzieci kl. IV - VI ;
II kategoria - Młodzież gimnazjalna ;
III kategoria - open ( b.o. wieku ).
Zgłoszenia przyjmują i wszelkich informacji udzielają :
- Gminna Biblioteka Publiczna w Białaczowie - tel. (44) 758 13 88
- Wiktor Biernacki ( SPiRGB ) - tel. +48 603 571 324
Nad turniejem patron medialny objął Tygodnik Opoczyński „TOP” i TVP Łódź.
Atrakcją turnieju jest upominek dla każdego uczestnika , puchary i wysokie nagrody dla zwycięzców trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii.
ZAPRASZAMY. |
|
Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie oraz Leśnictwem Białaczów zorganizował w dniu 18 października 2009 roku gminne manewry strażackie.
Manewry rozpoczęły się o godzinie 14.00. Sygnałem do rozpoczęcia akcji był głos syreny strażackiej we wszystkich jednostkach. Po ogłoszonym alarmie wszystkie jednostki stawiły się na miejscu akcji. Zadaniem strażaków było: ustawienie samochodów z podziałem na odcinki bojowe, rozprowadzenie linii gaśniczej oraz działania gaśnicze prowadzone przy pożarze lasu.
Ćwiczenia te miały na celu:
- przygotowanie terenu do działań gaśniczych
- doskonalenie sposobu zabezpieczania pogorzeliska
- sprawdzenie umiejętności współdziałania strażaków OSP między sobą w czasie prowadzenia akcji gaśniczej.
- sprawdzenie umiejętności obsługi posiadanego sprzętu gaśniczego.
- sprawdzenie wydajności pompy pływającej należącej do OSP Radwan.
- sprawdzenie umiejętności systemu dostarczania wody na dużej odległości.
W ćwiczeniach udział wzięły jednostki OSP z następujących miejscowości: Radwan, Parczów, Parczówek, Petrykozy, Skronina, Żelazowice, Wąglany, Białaczów, Miedzna Drewniana.
Całość manewrów podsumował Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Wiktorowicz (dowódca akcji), który stwierdził, iż ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem i przyniosły zamierzony efekt. Stwierdził również, iż zadanie było szczególnie trudne dla jednostek z Radwana, Parczowa i Parczówka. Zadaniem tych jednostek było zbudowanie linii zasilającej z rzeki Wąglanki do źródła pożaru. Długość linii wynosiła 300 metrów i składała się z 15 odcinków.
Manewry obserwował Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik oraz Leśniczy Leśnictwa Białaczów Bogusław Wojciechowski.
Na zakończenie Wójt Gminy Białaczów podziękował wszystkim strażakom za organizację oraz czynny udział w akcji. Podkreślił również wagę współpracy wszystkich jednostek przy tego typu akcjach a następnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na skromny poczęstunek przy ognisku.
FotoreportażAutor : Karolina Świątek |
|

DZIEŃ PAPIESKI w naszym kraju obchodzony jest od 2001 roku. W tym roku przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Wolności”. Jan Paweł II apelował o wolność narodów a także każdej ludzkiej istoty. Uczył przebaczenia, pojednania a także miłości. Dawał ludziom nadzieję i wiarę. Jego dar zjednywania sobie serc ludzkich spowodował, iż ludzie na świecie bez względu na swoje poglądy religijne darzyli go szacunkiem.
Dla uczczenia pamięci wyboru Karola Wojtyły na Papieża uczniowie Gimnazjum w Białaczowie przygotowali występ artystyczny.
Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym powitaniem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Wójta Gminy Białaczów Barbara Goworek, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, ks. Proboszcz parafii Białaczów Henryk Wójcik, ks. Proboszcz parafii Petrykozy Waldemar Gula oraz Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie Renata Konecka.
W swym programie uczniowie przedstawili pontyfikat Jana Pawła II, jego przesłania oraz myśli. Odbyła się także prezentacja multimedialna przedstawiająca fragmenty życia Naszego Papieża a chór dziewcząt działający przy Gimnazjum w Białaczowie śpiewał pieśni poświęcone Janowi Pawłowi II.
Na zakończenie wszyscy odśpiewali ulubioną pieśń Papieża „Barkę” oraz wspólnie modlono się o szybką beatyfikację.
Po części artystycznej głos zabrał ks. Proboszcz parafii Białaczów Henryk Wójcik, dziękując uczniom za przygotowanie tak wspaniałej akademii. Słowa podziękowania dla wszystkich złożyła także Pani Dyrektor Gimnazjum w Białaczowie Anna Smolarczyk.
Fotoreportaż
Informacja : UG Białaczów |
|

Zapraszamy na niecodzienny spektakl. W dniu 22 października (czwartek) o godzinie 18 w kawiarni MDK w
Opocznie odbędzie się premiera spektaklu słowno muzycznego pt. "Dojrzewanie z poezją".
Autorzy: literaci należący do Opoczyńskiego Klubu Literackiego "Nad Wąglanką"
Adaptacja i reżyseria Wiktor Biernacki
Wystąpią młodzi aktorzy z Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych Nr 1 W Opocznie.
Serdecznie zapraszamy!
|
|
W sobotę 17.10 br. rozpoczął się Turniej Piłki Siatkowej "O Puchar Wójta". W zawodach wystartowało osiem drużyn :
-Białaczów - starsi,
-Białaczów - młodsi,
-Parczówek,
-Skronina ,
-Radwan,
-Sobień ,
-Żelazowice,
-Wąglany.
W fazie grupowej system rozgrywek „każdy z każdym”, do wyłonienia półfinalistów. Turniej rozpoczął się z kilkudniowym opóźnieniem wynikającym z prac inwestycyjnych przy boisku oraz przebudową szatni na terenie hali sportowej.
O wynikach turnieju będziemy informować.
|
|
"Sztuka tkwi nie tylko w posiadaniu wiedzy o czymś,
ale także w przekazywaniu jej."
Cyceron
Dnia 14. 09. 2009 roku w Dzień Edukacji Narodowej odbył się w Petrykozach uroczysty odbiór Szkoły Podstawowej po dokonanej, termomodernizacji budynku.
Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem przez ks. proboszcza Parafii Petrykozy Waldemara Gulę budynku szkoły wraz z pomieszczeniami, w których obecnie znajduje się Biblioteka Gminna. Po poświęceniu wszyscy zaproszeni goście przenieśli się na halę sportową gdzie Pani Elżbieta Jaroszyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Petrykozach dokonała oficjalnego powitania. Wśród gości był Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, Przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty i Zdrowia Anna Brzozowska oraz Dyrektorzy wszystkich szkół z terenu Gminy Białaczów, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach oraz Radni i Sołtysi z terenu gminy.
Kolejnym punktem spotkania był przygotowany przez uczniów program artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne a na koniec złożyły podziękowania dla całego grona pedagogicznego za wkład włożony w ich wychowanie, przekazywanie wiedzy i poświęcaną cierpliwość.
Po części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik, który podziękował dzieciom za występ a wręczając kwiaty Pani Dyrektor Elżbiecie Jaroszyńskiej złożył podziękowania wszystkim nauczycielom za ich wzorową pracę. Dziękował również pracownikom Urzędu Gminy w Białaczowie za nadzór i własną pracę włożoną w remont budynku. Poinformował, iż w szkole dokonano wymiany centralnego ogrzewania, wykonano izolację przeciwwilgociową piwnic oraz dokończono elewację zewnętrzną. Starano się, aby szkoła stała się przyjazna dla uczniów. Podziękowania dla całego grona pedagogicznego złożyli również: Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, Przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty i Zdrowia Anna Brzozowska, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Petrykozach Pan Andrzej Urbańczyk oraz w imieniu wszystkich radnych i sołtysów z terenu gminy Radny Krzysztof Kowalczyk. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na tradycyjny skromny poczęstunek i symboliczną lampkę szampana.
Autor : Karolina Świątek
Fotoreportaż |
|
Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie, mieszczący się w zabytkowym pałacu Stanisława Małachowskiego, może funkcjonować w obecnej siedzibie jedynie do końca przyszłego roku. Władze powiatu mają więc zaledwie rok na wybudowanie nowego budynku placówki.
Zgodnie z przepisami z 2000 roku DPS-y, które nie spełniają obowiązujących standardów, muszą dostosować placówki do wszelkich wymogów do końca 2010 roku. Dotyczą one m.in. sposobu funkcjonowania DPS-ów, standardu świadczonych przez nie usług, typu kierowania i przyjmowania nowych podopiecznych oraz rodzajów dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie domu. Najkosztowniejsze dla większości placówek okazały się wymagania lokalowe, ściśle określone w rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie domów pomocy społecznej z 19 października 2005 roku. Placówki mają mieć określoną liczbę pomieszczeń, z metrażem dostosowanym do ilości osób, muszą być pozbawione barier architektonicznych, powinny mieć zamontowane windy, odpowiednią ilość łazienek i toalet. Ich spełnienie w przypadku domu pomocy w Białaczowie jest niemożliwe, bowiem obiekt jest wpisany w do rejestru zabytków i nie można go dowolnie przebudować. Tymczasem jego wnętrze ma formę amfilady- kolejne sale połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. To efektowne pod względem wizualnym rozwiązanie, wyklucza utworzenie pomieszczeń z indywidualnymi wejściami z korytarza. Nawet mniej znaczące prace budowlane muszą być wykonywane zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, ale po pierwsze nie rozwiążą one problemów lokalowych placówki, a po drugie wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego władze powiatu postanowiły wybudować dla DPS-u całkiem nowy budynek.
Nowa siedziba DPS-u powstanie również w Białaczowie, przy ul. Konstytucji 3 Maja, na działce o powierzchni około 4 ha, którą w czerwcu, z przeznaczeniem na ten cel, powiatowi przekazała nieodpłatnie Agencja Nieruchomości Rolnych. Budynek ma spełnić wszystkie wymagane standardy. Będzie przeznaczony dla 99 mieszkańców. Wstępny projekt zakłada, że będzie to budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z wbudowaną kotłownią oraz zapleczem gospodarczym, w którym znajdują się pralnia, suszarnia, dwa boksy garażowe, pomieszczenia magazynowe itp. Zostanie ocieplony od zewnątrz, drewniana konstrukcja dachu zostanie pokryta blachą. Wewnątrz powstaną pokoje mieszkalne jedno- dwu- i trzyosobowe, trzy pokoje pobytu dziennego z aneksem kuchennym w różnych częściach domu, dwa pokoje gościnne dla rodzin odwiedzających pensjonariuszy, gabinety lekarskie, pomieszczenia do terapii zajęciowej i rehabilitacji, a także pokoje dla administracji i pracowników socjalnych. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz wyposażony w system alarmowo- przeciwpożarowy.
Budowę obiektu zaplanowano na lata 2009-2010. Władze powiatu liczą, że uda się ja rozpocząć jeszcze w tym roku. Czasu jest jednak bardzo mało. Co prawda dokumentacja, która opracowuje Mazowieckie Biuro Projektów „Mapro” Płocka, ma być gotowa już za kilka dni, ale kolejne tygodnie zajmie przecież wyłonienie wykonawcy inwestycji. A w listopadzie warunki pogodowe mogą już uniemożliwić prowadzenie robót budowlanych. Bardzo możliwe, więc, że pierwsze prace przy budowie obiektu rozpoczną się dopiero wiosną. Czy uda się je dokończyć do końca 2010 roku, czas pokaże. Oby, bowiem w obecnych warunkach lokalowych placówka, funkcjonująca obecnie na podstawie pozwolenia warunkowego, może prowadzić działalność opiekuńczą jedynie do końca 2010 roku. Gdzie po tym okresie podzieją się pensjonariusze, jeśli nowy budynek nie będzie jeszcze gotowy? Dodajmy również, że już od stycznia 2009 DPS nie może przyjmować nowych mieszkańców. Obecnie w domu przebywają 74 osoby. W większości są to jednak osoby starsze, schorowane, nie można się więc dziwić, że każdego roku kilkoro z nich umiera.
W sytuacji, kiedy nie można przyjmować nowych osób, mieszkańców ubywa, a co za tym idzie, kurczą się stopniowo dochody placówki. A to przecież opłaty pobierane od podopiecznych są głównym źródłem utrzymania DPS-u (dom pobiera 70% ich dochodów, w niektórych przypadkach dopłaca kierujący do placówki urząd gminy, wojewoda lub rodzina). Zdaniem dyrektorki placówki, Renaty Koneckiej, w tym roku sytuacja finansowa domu nie jest zagrożona. Nie wiadomo jednak, jak będzie ona wyglądała w przyszłym roku.
Źródło : Tygodnik Opoczyński |
|
Razem - moje Złote Gody.
Minęły dni, minęły lata,
Zostały z nich wspomnienia
I zapisana biała kartka
Jak bilet z przedstawienia.
Ten spektakl jeszcze nadal trwa
Aktorzy są na scenie
A chociaż widzów coraz mniej
Gra toczy się niezmiennie.
Siwizna już pokryła czoła,
Sieć zmarszczek jest na twarzy
Energii życia jeszcze dużo
I wciąż się o czymś marzy.
Niech płyną, zatem dalej dni
I w sercach radość gości
Będziemy sobie dalej szli
Razem do późnej starości.
Elżbieta Opalińska
Dnia 30 września 2009 roku w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbyła się uroczystość złotych godów. W tym roku na terenie gminy Białaczów jubileusz 50-lecia małżeństwa świętowało aż 20 par. Medal „Za długie pożycie małżeńskie odebrały następujące pary: Anna i Marian Haładaj oraz Daniela i Lucjan Szymczyk z Parczówka, Leokadia
i Franciszek Ziębaczewscy z Parczowa, Marianna i Henryk Hejda z Sobienia, Stanisława
i Bolesław Jarząb oraz Zofia i Edward Sikora z Sędowa, Irena i Władysław Śliwińscy oraz Marianna i Stanisław Wilk ze Skroniny, Władysława i Henryk Trębarczyk z Kuraszkowa, Wanda i Feliks Tarnowscy z Radwana oraz Aniela i Kazimierz Zdral z Białaczowa.
Wśród szacownego grona jubilatów znalazła się także para, która w tym roku obchodziła 55 rocznicę pożycia małżeńskiego. Pani Cecylia i Pan Józef Brzóskowie
z Parczówka zostali jako pierwsi odznaczeni medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.
Dla jubilatów popłynęły serdeczne życzenia od Wójta Gminy Białaczów Jana Jóźwika, Zastępcy Wójta Barbary Goworek, Przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Ziębaczewskiej, Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białaczowie Zofii Kwaśniewskiej oraz ks. Kan. Henryka Wójcika. Po życzeniach wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne następnie odśpiewano tradycyjne „Sto lat” i wzniesiono toast lampką szampana. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na poczęstunek, podczas, którego podziwiali występ uczniów Szkoły Podstawowej w Białaczowie zaprezentowali specjalnie na tą okazję przygotowany występ artystyczny.
Niestety nie wszystkim parom udało się dotrzeć na spotkanie, odznaczenia i listy gratulacyjne zostaną im wręczone w późniejszym terminie.
Autor : Karolina Świątek
Fotoreportaż
|
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|