|
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Zapraszamy na niecodzienny spektakl. W dniu 22 października (czwartek) o godzinie 18 w kawiarni MDK w
Opocznie odbędzie się premiera spektaklu słowno muzycznego pt. "Dojrzewanie z poezją".
Autorzy: literaci należący do Opoczyńskiego Klubu Literackiego "Nad Wąglanką"
Adaptacja i reżyseria Wiktor Biernacki
Wystąpią młodzi aktorzy z Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych Nr 1 W Opocznie.
Serdecznie zapraszamy!
|
|
W sobotę 17.10 br. rozpoczął się Turniej Piłki Siatkowej "O Puchar Wójta". W zawodach wystartowało osiem drużyn :
-Białaczów - starsi,
-Białaczów - młodsi,
-Parczówek,
-Skronina ,
-Radwan,
-Sobień ,
-Żelazowice,
-Wąglany.
W fazie grupowej system rozgrywek „każdy z każdym”, do wyłonienia półfinalistów. Turniej rozpoczął się z kilkudniowym opóźnieniem wynikającym z prac inwestycyjnych przy boisku oraz przebudową szatni na terenie hali sportowej.
O wynikach turnieju będziemy informować.
|
|
"Sztuka tkwi nie tylko w posiadaniu wiedzy o czymś,
ale także w przekazywaniu jej."
Cyceron
Dnia 14. 09. 2009 roku w Dzień Edukacji Narodowej odbył się w Petrykozach uroczysty odbiór Szkoły Podstawowej po dokonanej, termomodernizacji budynku.
Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem przez ks. proboszcza Parafii Petrykozy Waldemara Gulę budynku szkoły wraz z pomieszczeniami, w których obecnie znajduje się Biblioteka Gminna. Po poświęceniu wszyscy zaproszeni goście przenieśli się na halę sportową gdzie Pani Elżbieta Jaroszyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Petrykozach dokonała oficjalnego powitania. Wśród gości był Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, Przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty i Zdrowia Anna Brzozowska oraz Dyrektorzy wszystkich szkół z terenu Gminy Białaczów, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach oraz Radni i Sołtysi z terenu gminy.
Kolejnym punktem spotkania był przygotowany przez uczniów program artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne a na koniec złożyły podziękowania dla całego grona pedagogicznego za wkład włożony w ich wychowanie, przekazywanie wiedzy i poświęcaną cierpliwość.
Po części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik, który podziękował dzieciom za występ a wręczając kwiaty Pani Dyrektor Elżbiecie Jaroszyńskiej złożył podziękowania wszystkim nauczycielom za ich wzorową pracę. Dziękował również pracownikom Urzędu Gminy w Białaczowie za nadzór i własną pracę włożoną w remont budynku. Poinformował, iż w szkole dokonano wymiany centralnego ogrzewania, wykonano izolację przeciwwilgociową piwnic oraz dokończono elewację zewnętrzną. Starano się, aby szkoła stała się przyjazna dla uczniów. Podziękowania dla całego grona pedagogicznego złożyli również: Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, Przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty i Zdrowia Anna Brzozowska, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Petrykozach Pan Andrzej Urbańczyk oraz w imieniu wszystkich radnych i sołtysów z terenu gminy Radny Krzysztof Kowalczyk. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na tradycyjny skromny poczęstunek i symboliczną lampkę szampana.
Autor : Karolina Świątek
Fotoreportaż |
|
Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie, mieszczący się w zabytkowym pałacu Stanisława Małachowskiego, może funkcjonować w obecnej siedzibie jedynie do końca przyszłego roku. Władze powiatu mają więc zaledwie rok na wybudowanie nowego budynku placówki.
Zgodnie z przepisami z 2000 roku DPS-y, które nie spełniają obowiązujących standardów, muszą dostosować placówki do wszelkich wymogów do końca 2010 roku. Dotyczą one m.in. sposobu funkcjonowania DPS-ów, standardu świadczonych przez nie usług, typu kierowania i przyjmowania nowych podopiecznych oraz rodzajów dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie domu. Najkosztowniejsze dla większości placówek okazały się wymagania lokalowe, ściśle określone w rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie domów pomocy społecznej z 19 października 2005 roku. Placówki mają mieć określoną liczbę pomieszczeń, z metrażem dostosowanym do ilości osób, muszą być pozbawione barier architektonicznych, powinny mieć zamontowane windy, odpowiednią ilość łazienek i toalet. Ich spełnienie w przypadku domu pomocy w Białaczowie jest niemożliwe, bowiem obiekt jest wpisany w do rejestru zabytków i nie można go dowolnie przebudować. Tymczasem jego wnętrze ma formę amfilady- kolejne sale połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. To efektowne pod względem wizualnym rozwiązanie, wyklucza utworzenie pomieszczeń z indywidualnymi wejściami z korytarza. Nawet mniej znaczące prace budowlane muszą być wykonywane zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, ale po pierwsze nie rozwiążą one problemów lokalowych placówki, a po drugie wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego władze powiatu postanowiły wybudować dla DPS-u całkiem nowy budynek.
Nowa siedziba DPS-u powstanie również w Białaczowie, przy ul. Konstytucji 3 Maja, na działce o powierzchni około 4 ha, którą w czerwcu, z przeznaczeniem na ten cel, powiatowi przekazała nieodpłatnie Agencja Nieruchomości Rolnych. Budynek ma spełnić wszystkie wymagane standardy. Będzie przeznaczony dla 99 mieszkańców. Wstępny projekt zakłada, że będzie to budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z wbudowaną kotłownią oraz zapleczem gospodarczym, w którym znajdują się pralnia, suszarnia, dwa boksy garażowe, pomieszczenia magazynowe itp. Zostanie ocieplony od zewnątrz, drewniana konstrukcja dachu zostanie pokryta blachą. Wewnątrz powstaną pokoje mieszkalne jedno- dwu- i trzyosobowe, trzy pokoje pobytu dziennego z aneksem kuchennym w różnych częściach domu, dwa pokoje gościnne dla rodzin odwiedzających pensjonariuszy, gabinety lekarskie, pomieszczenia do terapii zajęciowej i rehabilitacji, a także pokoje dla administracji i pracowników socjalnych. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz wyposażony w system alarmowo- przeciwpożarowy.
Budowę obiektu zaplanowano na lata 2009-2010. Władze powiatu liczą, że uda się ja rozpocząć jeszcze w tym roku. Czasu jest jednak bardzo mało. Co prawda dokumentacja, która opracowuje Mazowieckie Biuro Projektów „Mapro” Płocka, ma być gotowa już za kilka dni, ale kolejne tygodnie zajmie przecież wyłonienie wykonawcy inwestycji. A w listopadzie warunki pogodowe mogą już uniemożliwić prowadzenie robót budowlanych. Bardzo możliwe, więc, że pierwsze prace przy budowie obiektu rozpoczną się dopiero wiosną. Czy uda się je dokończyć do końca 2010 roku, czas pokaże. Oby, bowiem w obecnych warunkach lokalowych placówka, funkcjonująca obecnie na podstawie pozwolenia warunkowego, może prowadzić działalność opiekuńczą jedynie do końca 2010 roku. Gdzie po tym okresie podzieją się pensjonariusze, jeśli nowy budynek nie będzie jeszcze gotowy? Dodajmy również, że już od stycznia 2009 DPS nie może przyjmować nowych mieszkańców. Obecnie w domu przebywają 74 osoby. W większości są to jednak osoby starsze, schorowane, nie można się więc dziwić, że każdego roku kilkoro z nich umiera.
W sytuacji, kiedy nie można przyjmować nowych osób, mieszkańców ubywa, a co za tym idzie, kurczą się stopniowo dochody placówki. A to przecież opłaty pobierane od podopiecznych są głównym źródłem utrzymania DPS-u (dom pobiera 70% ich dochodów, w niektórych przypadkach dopłaca kierujący do placówki urząd gminy, wojewoda lub rodzina). Zdaniem dyrektorki placówki, Renaty Koneckiej, w tym roku sytuacja finansowa domu nie jest zagrożona. Nie wiadomo jednak, jak będzie ona wyglądała w przyszłym roku.
Źródło : Tygodnik Opoczyński |
|
Razem - moje Złote Gody.
Minęły dni, minęły lata,
Zostały z nich wspomnienia
I zapisana biała kartka
Jak bilet z przedstawienia.
Ten spektakl jeszcze nadal trwa
Aktorzy są na scenie
A chociaż widzów coraz mniej
Gra toczy się niezmiennie.
Siwizna już pokryła czoła,
Sieć zmarszczek jest na twarzy
Energii życia jeszcze dużo
I wciąż się o czymś marzy.
Niech płyną, zatem dalej dni
I w sercach radość gości
Będziemy sobie dalej szli
Razem do późnej starości.
Elżbieta Opalińska
Dnia 30 września 2009 roku w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbyła się uroczystość złotych godów. W tym roku na terenie gminy Białaczów jubileusz 50-lecia małżeństwa świętowało aż 20 par. Medal „Za długie pożycie małżeńskie odebrały następujące pary: Anna i Marian Haładaj oraz Daniela i Lucjan Szymczyk z Parczówka, Leokadia
i Franciszek Ziębaczewscy z Parczowa, Marianna i Henryk Hejda z Sobienia, Stanisława
i Bolesław Jarząb oraz Zofia i Edward Sikora z Sędowa, Irena i Władysław Śliwińscy oraz Marianna i Stanisław Wilk ze Skroniny, Władysława i Henryk Trębarczyk z Kuraszkowa, Wanda i Feliks Tarnowscy z Radwana oraz Aniela i Kazimierz Zdral z Białaczowa.
Wśród szacownego grona jubilatów znalazła się także para, która w tym roku obchodziła 55 rocznicę pożycia małżeńskiego. Pani Cecylia i Pan Józef Brzóskowie
z Parczówka zostali jako pierwsi odznaczeni medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.
Dla jubilatów popłynęły serdeczne życzenia od Wójta Gminy Białaczów Jana Jóźwika, Zastępcy Wójta Barbary Goworek, Przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Ziębaczewskiej, Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białaczowie Zofii Kwaśniewskiej oraz ks. Kan. Henryka Wójcika. Po życzeniach wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne następnie odśpiewano tradycyjne „Sto lat” i wzniesiono toast lampką szampana. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na poczęstunek, podczas, którego podziwiali występ uczniów Szkoły Podstawowej w Białaczowie zaprezentowali specjalnie na tą okazję przygotowany występ artystyczny.
Niestety nie wszystkim parom udało się dotrzeć na spotkanie, odznaczenia i listy gratulacyjne zostaną im wręczone w późniejszym terminie.
Autor : Karolina Świątek
Fotoreportaż
|
|
Na prośbę Dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Pana Tomasza Łuczkowskiego prezentujemy na naszej stronie plakat zachęcający do wzięcia udziału w imprezie zorganizowanej przez muzeum, w dniu 11.10 br. ( niedziela g. 11.00 – 17.00). Plakat można obejrzeć po kliknięciu jego miniatury w newsie.
Plakat zawiera wszystkie informacje związane z przebiegiem pokazu w muzeum. Zapraszamy! |
|
W dniu 25.09.2009r. w ramach realizowanego programu pn „Niosąc pomoc innym pomagasz również sobie”(działanie 7.3.inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego została zorganizowana dla grupy 40 uczniów z czterech szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów wizyta studyjna do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie w ramach której uczestnicy wycieczki mieli możliwość zapoznania się z warunkami i specyfiką pracy strażaka. Dzięki uprzejmości Zastępcy Komendanta PSP w Opocznie Pana Andrzeja Urbańczyka grupa dzieci miała możliwość zwiedzenia całego budynku Komendy PSP wraz z centrum dowodzenia, w którym grupa chłopców „wcieliła” się w rolę i obowiązki dyżurnego kierującego akcją ratowniczą. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła również prezentacja umiejętności strażaków podczas próbnego alarmu ogłoszonego dla drużyny pożarniczej. Jednak największe emocje wśród dzieci wywarła niespodzianka przygotowana przez strażaków tj. przejażdżka podnośnikiem hydraulicznym, z którego dzieci mogły podziwiać panoramę Opoczna i okolic. Mamy nadzieję, że zorganizowany wyjazd i spotkanie dla najmłodszych uczestników projektu przełoży się na wypracowanie właściwych postaw i zachowań w sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Po odbytej wizycie studyjnej wielu chłopców oraz kilka dziewcząt zadeklarowało chęć zostania w przyszłości „strażakiem”.
Mirosław Wierzbicki
W zakładce "czytaj więcej..." pozostałe zdjęcia z wycieczki. |
|
Szanowni Państwo,
11 października w ramach "Niedzieli w muzeum" odbędzie się wyjątkowy pokaz. Na parkingu przed muzeum będzie można zobaczyć dwa czołgi, w tym legendarny 7 TP.
Będzie to niewątpliwie duża atrakcja dla wszystkich interesujących się militariami, bowiem czołg 7 TP to jedyny egzemplarz na świecie. W odbudowę tej maszyny zaangażowała się m.in. Kancelaria Prezydenta RP. W pierwszych dniach września tego roku czołg był eksponowany właśnie przed Pałacem Prezydenckim. Maszyna została zrekonstruowany przez Fundację Wojskowości Polskiej z Bielsko Białej.
Konstrukcja czołgu 7 TP była oparta na czołgu angielskim Vickers E, produkowanym w Polsce na licencji. Czołg został zatwierdzony do produkcji wiosną 1935 r. W porównaniu z czołgiem Vickers, 7 TP miał mocniejszy silnik wysokoprężny i był pierwszym w historii czołgiem wyposażonym w tego rodzaju silnik. Takie rozwiązanie było znacznie bezpieczniejsze niż stosowane powszechnie w tamtym okresie silniki benzynowe, ze względu na mniejszą łatwopalność oleju napędowego. Zmiany układu napędowego pociągnęły za sobą zmianę sylwetki czołgu, wóz otrzymał też nieco grubszy pancerz. Pierwsze 24 czołgi wyprodukowano w przejściowym wariancie dwu-wieżowym. Ostateczny wariant jedno-wieżowy miał armatę przeciwpancerną 37 mm Bofors. Wyprodukowano łącznie 139 sztuk, w tym w Ursusie 134 sztuki. W chwili wybuchu wojny polski czołg 7 TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej. Posiadał szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha, czy zastosowanie silnika Diesla.
Dodatkowo, niejako dla porównania, na parkingu przed opoczyńskim muzeum, pojawi się niemiecki czołg lekki Panzerkampfwagen II. Ten czołg był wykorzystywany w latach II wojny światowej. Aż do 1941 roku był podstawowym czołgiem w dywizjach pancernych III Rzeszy. Przed opoczyńskim muzeum 11 października będzie można zobaczyć „żołnierzy” w mundurach polskich i niemieckich z lat II wojny światowej oraz uzbrojenie z tego okresu.
Natomiast w salach muzeum nie zabraknie innych atrakcji. A szczegóły podamy wkrótce.
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną włączyć się w organizację imprezy, mile widziani sponsorzy. Wszelkich informacji udzielają pracownicy muzeum w godzinach pracy placówki, tel. 044 7552319. Serdecznie zapraszam do opoczyńskiego muzeum
Tomasz Łuczkowski
dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie
|
|
Coraz bliżej nowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie. Jak wyjaśnia Jan Wieruszewski, wicestarosta opoczyński, prace przy budowie DPS-u mają szansę ruszyć jeszcze w tym roku. - W pierwszych dniach października powinniśmy już otrzymać gotową dokumentację, po jej weryfikacji będziemy chcieli wyłonić wykonawcę inwestycji. Dlatego, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pozwoli na to pogoda, prace budowlane będą miały szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku – mówi.
Wstępne koszty związane z wybudowaniem obiektu szacowane są na 12 milionów złotych. Docelowo w placówce znajdzie opiekę 99 osób.
Źródło : Opocznianie.pl
|
|
Ruszyła rozbudowa zabytkowego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Białaczowie, w powiecie opoczyńskim. Prace prowadzi firma z Opoczna zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Inwestycja kosztować będzie prawie 1,2 mln zł. Unia dołoży do niej 500 tys. zł.
- Obecnie prowadzone jest odgrzybianie i osuszanie zabytkowej części obiektu - mówi Jan Jóźwik, wójt gminy. - Równolegle stawiane są mury części zaplecza kuchennego i strażackiej.
Źródło : Polska Dziennik Łódzki (aw) |
|
4 października br. odbędzie się już 6 Opoczyński Rajd Rowerowy. Rajd przejeżdżał będzie przez Białaczów. Organizatorzy zapraszają chętnych do udziału. Poniżej zamieszczamy linki z planem trasy Rajdu i regulaminem.
Plan
Regulamin |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|