|
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Opoczyńscy Policjanci w dniach 11 września oraz 15 września 2009 roku brali udział w cyklu spotkań z dziećmi i młodzieżą ze szkół w gminie Białaczów. Spotkania organizowane były w ramach realizowanego przez gminę projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod hasłem "Niosąc pomoc innym pomagasz również sobie".
Policjanci wraz ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Petrykozach odwiedzili cztery placówki oświatowe - w Skroninie, Petrykozach, Białaczowie oraz w Miedznej Murowanej. Podczas wizyt dzieci dowiedziały się jak należy umiejętnie udzielać pierwszej pomocy przed medycznej. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Petrykozach pan Andrzej Urbańczyk (na co dzień funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie) omówił, a następnie pokazał dzieciom najważniejsze zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnych nieszczęśliwych zdarzeń.
Kolejnym etapem spotkania były zajęcia profilaktyczne przeprowadzone przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.
Mł.asp. Barbara Stępień omówiła z dziećmi zagadnienia związane z profilaktyką uzależnień, odpowiedzialnością karną nieletnich oraz zachowania w grupie rówieśniczej.
Mamy nadzieję, iż w myśl powiedzenia "Gram profilaktyki jest cenniejszy niż kilogram leczenia" - spotkanie z najmłodszymi przyniesie oczekiwane efekty.
Źródło: Opocznianie.pl |
|
Białaczowski cmentarz w fotografiach Piotra Szymaszka. Młody krakowski fotografik prezentuje w opoczyńskim muzeum 35 swoich prac. - To co najbardziej zainspirowało mnie w tym cmentarzu i zachęciło do jego fotografowania, to wyjątkowa atmosfera tego miejsca - mówi. Fotografowanie białaczowskiego cmentarza zajęło Piotrowi Szymaszkowi trzy lata. - To naprawdę duże i wymagające przedsięwzięcie. By uchwycić odpowiedni kadr, często musiałem wstawać nawet o 3 rano. A bywało i tak, że przez miesiąc udawało mi się zrobić tylko jedno dobre zdjęcie - wspomina.
- Zabytki białaczowskiego cmentarza zasłuży na taką wystawę - mówi Jan Jóźwik, wójt Białaczowa. - Nie miałem wątpliwości, że taką inicjatywę warto wesprzeć - dodaje. Białaczowski urząd gminy wyłożył pieniądze na powstanie ekspozycji. Wystawę pt. "Ocalić od zapomnienia" z pracami Piotra Szymaszka można oglądać w opoczyńskim muzeum do końca października.
Źródło: Radio Plus (Marcin Prejs) |
|
SPŁYW KAJAKOWY TRAFI DO KALENDARZA IMPREZ SPiRGB.
W sobotę 12 września 2009 r SPiRGB zorganizowało dla miłośników sportów wodnych i dobrego, aktywnego wypoczynku spływ kajakowy.
Na spływ zgłosiło się komplet uczestników zarezerwowanych miejsc. W cenie 70 zł uczestnicy mieli zapewniony transport, wypożyczenie kajaków , ubezpieczenie i posiłek przy ognisku.
W promieniach przebijającego się przez chmury słońca i miłej atmosferze uczestnicy spływu podziwiali przez 4 godziny uroki na trasie Tomaszów Mazowiecki - Inowłódz. Mimo deszczowej prognozy , pogoda słoneczna i pogoda ducha dopisała wszystkim uczestnikom , którzy sami sobie dyktowali tempo spływu. Wiele osób pierwszy raz wsiadło do kajaka, ale pod opieką doświadczonych w tym sporcie kolegów czuli się bezpiecznie. O godzinie 16.00 – trochę zmoczeni, ale zadowoleni- wszyscy dotarli do przystani w Inowłodzu, gdzie czekało na nich przygotowane ognisko.
Po zmianie odzieży na suchą , przy zapachu piekących się kiełbasek nastąpiło opowiadanie wrażeń przeplatane wybuchami śmiechu. Ale to nie koniec wrażeń spływu!
Największą i najmilszą niespodzianką były ZARĘCZYNY OLI WRÓBEL i ADAMA WOJCIECHOWSKIEGO z Opoczna. Oboje szczęśliwi i zakochani zdecydowali podzielić się z nami swoim szczęściem. Przy cieple płomieni ogniska , z pierścionkiem w ręku, Adam klęknął prosząc Olę o rękę. Nie czekał długo. Ola szczęśliwa, z uśmiechem na ustach wypowiedziała magiczne słowo „TAK” . Burza oklasków i okrzyki radości towarzyszyły szczęśliwemu Adamowi, który całował rękę narzeczonej.
Nie obyło się również bez "gorzkiej wódki", toastu "sto lat", uścisków , gratulacji i życzeń szczęścia od wszystkich uczestników spływu. Młodzi narzeczeni zadeklarowali członkostwo w Stowarzyszeniu. Ponieważ nikt nie wiedział o planowanych zaręczynach Prezes Zarządu Stowarzyszenia wręczyła bukiet zerwanych w pobliżu polnych kwiatów , a prezentem jest zwolnienie z opłat składek członkowskich przez rok czasu. Gromkimi brawami przyjęto nowych członków Stowarzyszenia.
Uwieńczeniem imprezy był udział całej grupy spływu w koncercie zespołów muzycznych w Opocznie , na którą zaprosili wszystkich szczęśliwi narzeczeni.
Na zakończenie udanego dnia podjęto decyzje ,że spływ kajakowy będzie wpisany do Kalendarza Imprez Gminy Białaczów. Do końca roku Stowarzyszenie planuje zorganizować turniej szachowy, kulig i wypad na narty. Terminy i dokładne informacje będą podawane na stronie www.stowbial.pl i w gablocie Stowarzyszenia w Białaczowie. Już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy.
Fotoreportaż |
|
Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie informuje, iż dn.03.09.2009r. na terenie zabytkowego parku odbyła się impreza integracyjna dla mieszkańców i pracowników DPS w Drzewicy oraz DPS w Białaczowie w ramach projektu "Idziemy razem" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla Priorytetu VII. Pod działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.
Było to już drugie spotkanie w ramach tego projektu. W imprezie wzięli udział mieszkańcy i pracownicy obydwu domów - razem 140 osób . Podczas imprezy zaproponowano jej uczestnikom szereg różnych gier i zabaw między innymi: konkurs piosenki, familiada, zawody sportowe, za które uczestnicy otrzymali nagrody. Podczas całej imprezy zapewniony był poczęstunek w formie catheringu. Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnego wieczora. Wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni, wnioskowali o kolejną imprezę.
Żródło : Powiat Opoczno |
|
ZAWIADOMIENIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA O ZWOŁANIU NADZWYCZAJNEGO ZEBRANIA WALNEGO.
Na podstawie Uchwały Nr 13/2009 z dnia 21.08 Zarządu SPiRGB zwołuje się w dniu 25.09.2009r (piątek)o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Białaczów Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia.
Tematem zebrania jest podjęcie uchwały o dokonaniu zmian w statucie dotyczących rejestracji stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego oraz zmian w zakresie działalności gospodarczej Stowarzyszenia.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA!!!!
Prezes SPiRGB
Teresa Długowolska
|
|
Dwie płytkie studnie w Miedznej nie dają gwarancji czystej wody. Stąd pomysł, by pojawiła się trzecia studnia, tym razem głęboka, usytuowana wyżej od pozostałych. To ma rozwiązać problem gminnego wodociągu, w którym co chwila pojawiają się bakterie coli. Wójt Jan Jóźwik chce przekonać w środę radę, że budowa nowej studni w Białaczowie to jedyna szansa na zapewnienie gminie czystej wody w kranach. - Nawet jeśli wyniki wody się poprawią, to i tak ta studnia rezerwowa jest nam bardzo potrzebna. Bo tylko dzięki niej możemy uniknąć sytuacji, z którą teraz mamy do czynienia - mówi wójt.
W gminie Białaczów już od miesiąca jest poważny problem z wodą. Ta w kranach do użytku nadaje się tylko po przegotowaniu. Po gminie nadal jeżdżą beczkowozy. By to zmienić potrzebna jest nowa studnia usytuowana wyżej od tych w Miedznej, do których co chwila dostają się bakterie. Wywiercenie studni będzie kosztować gminę co najmniej 100 tysięcy złotych.
Źródło : Radio Plus (Marcin Prejs) |
|
Tegoroczne obchody Dni Białaczowa połączone zostały ze świętem plonów – dlatego program dwudniowego świętowania miał bardzo różnorodny charakter i zgromadził sporo gości.
Obchody Dni Białaczowa rozpoczęły sobotnie pokazy ratownictwa przedmedycznego. Czterdziestu druhów z OSP i z młodzieżowych drużyn pożarniczych w ramach projektu „Niosąc pomoc innym, pomagasz również sobie” do końca września zdobywać będzie niezbędną wiedzę i umiejętności, by móc nieść pomoc, np. przy wypadkach drogowych czy utonięciach. Jak wiadomo, najważniejsze są cztery minuty od chwili, gdy ustaje akcja serca, do chwili jej przywrócenia. Najczęściej do wypadku jako pierwsi przyjeżdżają strażacy z OSP. Pojawiają się jeszcze przed pogotowiem. Dlatego ważne jest, by w każdej jednostce był ktoś, kto potrafi pomóc rannym. Na ten cel gmina zdobyła środki unijne (50 tys. zł), z których m.in. pokryte będą koszty szkolenia, zakup noszy i kołnierzy ortopedycznych służących usztywnieniu kręgosłupa. A pokaz na fantomie przyciągnął kilkusetosobową grupę zainteresowanych.
O II Biegu Białaczowskim im. Zdzisława Banasia pod patronatem przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego napiszemy w osobnym materiale za tydzień, na stronach sportowych.
Sobotni wieczór poświęcony był muzyce i zabawie. Na stadion, dzięki temu, że pogoda dopisała, ściągnęły całe rodziny, przyjechało też sporo osób spoza gminy, które chciały posłuchać m.in. muzyki w wykonaniu akordeonisty Jacka Kurzawy oraz zobaczyć gwiazdę wieczoru – Iwana Komarenko by wspólnie zaśpiewać przebój „Czarne oczy”. Zabawa taneczna, która zakończyła sobotnie obchody Dni Białaczowa, zgromadziła blisko trzy tysiące ludzi, którzy do 4 rano bawili się przy wtórze zespołu WSW z Tomaszowa.
Niedziela, 23 sierpnia, była poświęcona dożynkom i rolnikom. Za tegoroczne plony podziękowano podczas uroczystej mszy, którą w kościele św. Jana Chrzciciela w Białaczowie celebrowali ks. infułat Józef Wójcik i ks. kanonik Henryk Wójcik. Starostami tegorocznych obchodów święta plonów byli: Ewa Skalska i Maciej Franaszczyk. Pani Ewa mieszka w Parczowie, razem z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 38 ha, specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Pan Maciej również mieszka w Parczowie i gospodaruje na 44 ha, specjalizując się w produkcji zbóż.
Po mszy barwny korowód dożynkowy, przy akompaniamencie uczniowskiej orkiestry dętej z Białaczowa pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Kopańskiego, przemaszerował na stadion. Korowód poprowadziła grupa wieńcowa gospodarzy, za którą swe wieńce poniosły gminy: Opoczno, Drzewica, Mniszków, Paradyż, Sławno i Żarnów (zabrakło gm. Poświętne).
Po uroczystym przywitaniu gości i podziękowaniu rolnikom za ich całoroczny trud oraz krótkim omówieniu dorobku społeczno – gospodarczego gminy i przyszłych zadań, Koło Gospodyń Wiejskich z Żelazowic, reprezentujące gminę Białaczów, przekazało wójtowi wieniec wykonany z tegorocznych kłosów zbóż, a następnie żartobliwie i nieco uszczypliwie (jak to jest w zwyczaju) gospodynie zaśpiewały o tym jak to mieszkańcy gminy musieli się ostatnio zmagać z brakiem wody. Nie obyło się też bez tradycyjnego obtańcowania i trzeba tu zaznaczyć, że schodząc ze sceny wójt zebrał zupełnie zasłużone oklaski za oberka.
Prowadząca program Agata Andrzejewska przeczytała listy gratulacyjne, które nadeszły od tych, którzy nie mogli się pojawić na obchodach święta plonów w Białaczowie, a następnie kolejne gminy przekazywały wieńce i bochny chleba zaproszonym gościom. Gmina Opoczno, reprezentowana przez KGW w Januszewicach, przekazała swój wieniec staroście, ks. infułat Józef Wójcik obdarowany został przez delegację gm. Drzewica. Mniszków uhonorował Janusza Wojciechowskiego – europosła oraz parlamentarzystów: Stanisława Witaszczyka i Roberta Telusa. Gmina Paradyż wręczyła wieniec przedstawicielowi wojewody, Sławno przewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego Markowi Mazurowi, a Żarnów prezesowi WFOŚiGW Andrzejowi Budzyńskiemu. Cały czas towarzyszyły ceremonii przyśpiewki w wykonaniu grup ludowych oraz występy: orkiestry dętej z Mniszkowa, zespołu dziecięcego „Koniczynki” z gm. Paradyż i zespołu „Róża” z gm. Sławno.
Po części oficjalnej, przemówieniach i podziękowaniach, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Sołtys roku” – który wygrała Dorota Gacparska z Antoniówki (gm. Sławno). W nagrodę otrzymała… rower i zaproszenie na wycieczkę do Brukseli.
A potem nadszedł już czas na radowanie się i wspólną zabawę. Obecni podziwiali kulinarne umiejętności gospodyń, prezentujące na stoiskach gminnych swoje wyroby, mogli zapoznać się z ofertami ARMiR–u, ODR, podziwiać osiągnięcia Lokalnej Grupy Działania „U źródeł” lub zadbać o swoje zdrowie, dokonując pomiaru ciśnienia, poziomu cukru lub zbadać dno oka – te badania można było bezpłatnie i bez kolejki w stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej. Nic więc dziwnego, że kto mógł i chciał ten badał się profilaktycznie, a stoisko ani przez chwilę nie przestawało być oblegane.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna „Białaczowskie wspomnienia światłem w kadrze zapisane” dokumentującą historię Białaczowa i działania Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gm. Białaczów. A że stowarzyszenie organizuje minimum jedną imprezę w miesiącu, to i zebrało się już sporo pamiątkowych fotografii.
Organizatorzy ponadto przygotowali mnóstwo innych atrakcji – dzieci mogły wyhasać się do woli na zjeżdżalniach, karuzelach, w piłeczkach itp., kupić sobie balonika lub watę cukrową.
Dwudniowe obchody Dni Białaczowa połączone z dożynkami zakończyła zabawa. Można było potańczyć w rytmach disco podczas występów gwiazdy wieczoru – zespołu Skaner lub powspominać stare, dobre przeboje, które zaprezentował zespół Seet Combo. Zabawa taneczna trwała do północy.
Informacja i zdjęcie : Tygodnik Opoczyński |
|
Prezentujemy wszystkie fotografie przedstawione przez Stowarzyszenie PiRGB, na naszym stoisku, w czasie trwania Dożynek i Dni Białaczowa.
Kompozycję zaplanował i wykonał W. Biernacki. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów rodzinnych autora i innych białaczowian.
WYSTAWA |
|
Dnia 22 i 23 sierpnia 2009 roku odbyły się na terenie naszej Gminy „Dni Białaczowa” oraz Dożynki Powiatowo- Gminne.
Impreza rozpoczęła się w sobotę pokazem ratownictwa medycznego zorganizowanego w ramach realizowanego projektu z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki działanie 7.3. inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji pt.: „Niosąc pomoc innym pomagasz również sobie”. Zaraz po pokazie nabytych umiejętności w ramach realizowanego projektu uczestnicy imprezy dopingowali biegaczy biorących udział w II Biegu Białaczowskim imienia Zdzisława Banasia. Do udziału w biegu zgłosiło się 33 zawodników w tym również osoby niepełnosprawne. Po biegu mogliśmy posłuchać występu akordeonisty Jacka Kurzawy jednak największe zainteresowanie wzbudził występ gwiazdy wieczoru Ivana Komarenko, który dał wspaniały koncert a następnie rozdawał autografy wszystkim zgromadzonym fanom. Po koncercie uczestnicy imprezy bawili się na zabawie tanecznej.
Dzień drugi to Dożynki Powiatowo- Gminne, które rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Białaczowie. Mszy przewodniczył infułat Józef Wójcik. Po mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego przy dźwiękach muzyki dziecięco- młodzieżowej orkiestry dętej na stadion sportowy. W korowodzie pięknie prezentowały się również wieńce dożynkowe przywiezione z każdej gminy powiatu opoczyńskiego. Na stadionie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek i wręczenie chleba i przemówienia zaproszonych gości. Stadion zdobiły również liczne stoiska wystawiane przez koła gospodyń wiejskich, na których można było spróbować tradycyjnych potraw z regionu opoczyńskiego. Rozstrzygnięto też i wręczono nagrody w konkursie na najpopularniejszego sołtysa Powiatu Opoczyńskiego, zorganizowanym przez posła Roberta Telusa. Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu SKANER a następnie bawiliśmy się przy muzyce zespołu, SWEET COMBO.
Poza występami zapewniono też liczne atrakcje dla dzieci oraz starszych. Pogoda, która dopisała sprawiła, że tegoroczne białaczowskie święto było wyjątkowo udane.
Fotoreportaż
Informacja i zdjęcia UG Białaczów. |
|
Kolejne orliki powstają na terenie powiatu opoczyńskiego. - Budujemy już drugiego orlika w mieście. Powstanie on przy ul. Kossaka w Opocznie - wyjaśnia burmistrz miasta Jan Wieruszewski. - Prace już ruszyły i potrwają do końca października - dodaje. Obiekt będzie kosztował 1,2 mln zł. Obok niego, jak zapewnia burmistrz, powstanie jeszcze plac zabaw.
Prace przy budowie orlika trwają także w Białaczowie. - Taki obiekt to dla naszej młodzieży fantastyczna sprawa - nie ma wątpliwości wójt Białaczowa Jan Jóźwik. Orlik powstaje przy białaczowskich szkołach i wraz z halą stanowił będzie znakomitą bazę sportową dla lokalnej społeczności. Podobnie jak w Opocznie, obiekt kosztował tu będzie około 1,2 mln zł, a ma być gotowy w połowie października.
- My na naszego orlika wydamy prawie 1,5 mln zł - wyjaśnia Tadeusz Wojciechowski, wójt Sławna. Obiekt ma powstać przy gimnazjum w Szadkowicach. - Składał się będzie również z dwóch boisk. Jednak w odróżnieniu od standardowych orlików, powstanie tu dużo bardziej solidny budynek zaplecza, stąd właśnie różnica w cenie - wyjaśnia. Teren pod budowę już został przekazany firmie. Z pracami ma się ona uporać do połowy listopada.
Orliki w całym kraju powstają w ramach rządowego programu. Pieniądze na obiekty wykładają: ministerstwo, urzędy marszałkowskie i poszczególne samorządy realizujące inwestycje. Na terenie powiatu opoczyńskiego działają już dwa orliki: w Drzewicy i przy Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie.
Źródło : Radio Plus (Marcin Prejs) |
|
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów zaprasza na wystawę
fotograficzną „Ocalić od zapomnienia” – Cmentarz w Białaczowie w fotografii Piotra Szymaszka.
• 04.09 – 28.10.2009r - Muzeum Regionalne w Opocznie Ul. Plac Zamkowy 1
• 02.11 – 13.11.2009r – Biblioteka Publiczna w Białaczowie
Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Białaczów.
Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym w Opocznie nastąpi 04.09.2009r. o godzinie 14.00. |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|