Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAPa�dziernik 22 2024 07:04:07
Obecny adres IP
3.129.63.50
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
"Idziemy razem".

Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie informuje, iż dn.03.09.2009r. na terenie zabytkowego parku odbyła się impreza integracyjna dla mieszkańców i pracowników DPS w Drzewicy oraz DPS w Białaczowie w ramach projektu "Idziemy razem" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla Priorytetu VII. Pod działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.

Było to już drugie spotkanie w ramach tego projektu. W imprezie wzięli udział mieszkańcy i pracownicy obydwu domów - razem 140 osób . Podczas imprezy zaproponowano jej uczestnikom szereg różnych gier i zabaw między innymi: konkurs piosenki, familiada, zawody sportowe, za które uczestnicy otrzymali nagrody. Podczas całej imprezy zapewniony był poczęstunek w formie catheringu. Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnego wieczora. Wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni, wnioskowali o kolejną imprezę.

Żródło : Powiat Opoczno
WALNE ZEBRANIE.
ZAWIADOMIENIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA O ZWOŁANIU NADZWYCZAJNEGO ZEBRANIA WALNEGO
.


Na podstawie Uchwały Nr 13/2009 z dnia 21.08 Zarządu SPiRGB zwołuje się w dniu 25.09.2009r (piątek)o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Białaczów Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia.
Tematem zebrania jest podjęcie uchwały o dokonaniu zmian w statucie dotyczących rejestracji stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego oraz zmian w zakresie działalności gospodarczej Stowarzyszenia.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA!!!!

Prezes SPiRGB

Teresa Długowolska
Poszukują czystej wody.
Dwie płytkie studnie w Miedznej nie dają gwarancji czystej wody. Stąd pomysł, by pojawiła się trzecia studnia, tym razem głęboka, usytuowana wyżej od pozostałych. To ma rozwiązać problem gminnego wodociągu, w którym co chwila pojawiają się bakterie coli. Wójt Jan Jóźwik chce przekonać w środę radę, że budowa nowej studni w Białaczowie to jedyna szansa na zapewnienie gminie czystej wody w kranach. - Nawet jeśli wyniki wody się poprawią, to i tak ta studnia rezerwowa jest nam bardzo potrzebna. Bo tylko dzięki niej możemy uniknąć sytuacji, z którą teraz mamy do czynienia - mówi wójt.

W gminie Białaczów już od miesiąca jest poważny problem z wodą. Ta w kranach do użytku nadaje się tylko po przegotowaniu. Po gminie nadal jeżdżą beczkowozy. By to zmienić potrzebna jest nowa studnia usytuowana wyżej od tych w Miedznej, do których co chwila dostają się bakterie. Wywiercenie studni będzie kosztować gminę co najmniej 100 tysięcy złotych.

Źródło : Radio Plus (Marcin Prejs)
Dni Białaczowa i dożynki.
Tegoroczne obchody Dni Białaczowa połączone zostały ze świętem plonów – dlatego program dwudniowego świętowania miał bardzo różnorodny charakter i zgromadził sporo gości.

Obchody Dni Białaczowa rozpoczęły sobotnie pokazy ratownictwa przedmedycznego. Czterdziestu druhów z OSP i z młodzieżowych drużyn pożarniczych w ramach projektu „Niosąc pomoc innym, pomagasz również sobie” do końca września zdobywać będzie niezbędną wiedzę i umiejętności, by móc nieść pomoc, np. przy wypadkach drogowych czy utonięciach. Jak wiadomo, najważniejsze są cztery minuty od chwili, gdy ustaje akcja serca, do chwili jej przywrócenia. Najczęściej do wypadku jako pierwsi przyjeżdżają strażacy z OSP. Pojawiają się jeszcze przed pogotowiem. Dlatego ważne jest, by w każdej jednostce był ktoś, kto potrafi pomóc rannym. Na ten cel gmina zdobyła środki unijne (50 tys. zł), z których m.in. pokryte będą koszty szkolenia, zakup noszy i kołnierzy ortopedycznych służących usztywnieniu kręgosłupa. A pokaz na fantomie przyciągnął kilkusetosobową grupę zainteresowanych.

O II Biegu Białaczowskim im. Zdzisława Banasia pod patronatem przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego napiszemy w osobnym materiale za tydzień, na stronach sportowych.
Sobotni wieczór poświęcony był muzyce i zabawie. Na stadion, dzięki temu, że pogoda dopisała, ściągnęły całe rodziny, przyjechało też sporo osób spoza gminy, które chciały posłuchać m.in. muzyki w wykonaniu akordeonisty Jacka Kurzawy oraz zobaczyć gwiazdę wieczoru – Iwana Komarenko by wspólnie zaśpiewać przebój „Czarne oczy”. Zabawa taneczna, która zakończyła sobotnie obchody Dni Białaczowa, zgromadziła blisko trzy tysiące ludzi, którzy do 4 rano bawili się przy wtórze zespołu WSW z Tomaszowa.

Niedziela, 23 sierpnia, była poświęcona dożynkom i rolnikom. Za tegoroczne plony podziękowano podczas uroczystej mszy, którą w kościele św. Jana Chrzciciela w Białaczowie celebrowali ks. infułat Józef Wójcik i ks. kanonik Henryk Wójcik. Starostami tegorocznych obchodów święta plonów byli: Ewa Skalska i Maciej Franaszczyk. Pani Ewa mieszka w Parczowie, razem z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 38 ha, specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Pan Maciej również mieszka w Parczowie i gospodaruje na 44 ha, specjalizując się w produkcji zbóż.
Po mszy barwny korowód dożynkowy, przy akompaniamencie uczniowskiej orkiestry dętej z Białaczowa pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Kopańskiego, przemaszerował na stadion. Korowód poprowadziła grupa wieńcowa gospodarzy, za którą swe wieńce poniosły gminy: Opoczno, Drzewica, Mniszków, Paradyż, Sławno i Żarnów (zabrakło gm. Poświętne).
Po uroczystym przywitaniu gości i podziękowaniu rolnikom za ich całoroczny trud oraz krótkim omówieniu dorobku społeczno – gospodarczego gminy i przyszłych zadań, Koło Gospodyń Wiejskich z Żelazowic, reprezentujące gminę Białaczów, przekazało wójtowi wieniec wykonany z tegorocznych kłosów zbóż, a następnie żartobliwie i nieco uszczypliwie (jak to jest w zwyczaju) gospodynie zaśpiewały o tym jak to mieszkańcy gminy musieli się ostatnio zmagać z brakiem wody. Nie obyło się też bez tradycyjnego obtańcowania i trzeba tu zaznaczyć, że schodząc ze sceny wójt zebrał zupełnie zasłużone oklaski za oberka.
Prowadząca program Agata Andrzejewska przeczytała listy gratulacyjne, które nadeszły od tych, którzy nie mogli się pojawić na obchodach święta plonów w Białaczowie, a następnie kolejne gminy przekazywały wieńce i bochny chleba zaproszonym gościom. Gmina Opoczno, reprezentowana przez KGW w Januszewicach, przekazała swój wieniec staroście, ks. infułat Józef Wójcik obdarowany został przez delegację gm. Drzewica. Mniszków uhonorował Janusza Wojciechowskiego – europosła oraz parlamentarzystów: Stanisława Witaszczyka i Roberta Telusa. Gmina Paradyż wręczyła wieniec przedstawicielowi wojewody, Sławno przewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego Markowi Mazurowi, a Żarnów prezesowi WFOŚiGW Andrzejowi Budzyńskiemu. Cały czas towarzyszyły ceremonii przyśpiewki w wykonaniu grup ludowych oraz występy: orkiestry dętej z Mniszkowa, zespołu dziecięcego „Koniczynki” z gm. Paradyż i zespołu „Róża” z gm. Sławno.
Po części oficjalnej, przemówieniach i podziękowaniach, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Sołtys roku” – który wygrała Dorota Gacparska z Antoniówki (gm. Sławno). W nagrodę otrzymała… rower i zaproszenie na wycieczkę do Brukseli.
A potem nadszedł już czas na radowanie się i wspólną zabawę. Obecni podziwiali kulinarne umiejętności gospodyń, prezentujące na stoiskach gminnych swoje wyroby, mogli zapoznać się z ofertami ARMiR–u, ODR, podziwiać osiągnięcia Lokalnej Grupy Działania „U źródeł” lub zadbać o swoje zdrowie, dokonując pomiaru ciśnienia, poziomu cukru lub zbadać dno oka – te badania można było bezpłatnie i bez kolejki w stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej. Nic więc dziwnego, że kto mógł i chciał ten badał się profilaktycznie, a stoisko ani przez chwilę nie przestawało być oblegane.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna „Białaczowskie wspomnienia światłem w kadrze zapisane” dokumentującą historię Białaczowa i działania Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gm. Białaczów. A że stowarzyszenie organizuje minimum jedną imprezę w miesiącu, to i zebrało się już sporo pamiątkowych fotografii.
Organizatorzy ponadto przygotowali mnóstwo innych atrakcji – dzieci mogły wyhasać się do woli na zjeżdżalniach, karuzelach, w piłeczkach itp., kupić sobie balonika lub watę cukrową.
Dwudniowe obchody Dni Białaczowa połączone z dożynkami zakończyła zabawa. Można było potańczyć w rytmach disco podczas występów gwiazdy wieczoru – zespołu Skaner lub powspominać stare, dobre przeboje, które zaprezentował zespół Seet Combo. Zabawa taneczna trwała do północy.

Informacja i zdjęcie : Tygodnik Opoczyński
Wystawa na dożynkach.




Prezentujemy wszystkie fotografie przedstawione przez Stowarzyszenie PiRGB, na naszym stoisku, w czasie trwania Dożynek i Dni Białaczowa.
Kompozycję zaplanował i wykonał W. Biernacki. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów rodzinnych autora i innych białaczowian.


WYSTAWA
Dni Białaczowa oraz Dożynki Powiatowo- Gminne w Białaczowie.
Dnia 22 i 23 sierpnia 2009 roku odbyły się na terenie naszej Gminy „Dni Białaczowa” oraz Dożynki Powiatowo- Gminne.

Impreza rozpoczęła się w sobotę pokazem ratownictwa medycznego zorganizowanego w ramach realizowanego projektu z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki działanie 7.3. inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji pt.: „Niosąc pomoc innym pomagasz również sobie”. Zaraz po pokazie nabytych umiejętności w ramach realizowanego projektu uczestnicy imprezy dopingowali biegaczy biorących udział w II Biegu Białaczowskim imienia Zdzisława Banasia. Do udziału w biegu zgłosiło się 33 zawodników w tym również osoby niepełnosprawne. Po biegu mogliśmy posłuchać występu akordeonisty Jacka Kurzawy jednak największe zainteresowanie wzbudził występ gwiazdy wieczoru Ivana Komarenko, który dał wspaniały koncert a następnie rozdawał autografy wszystkim zgromadzonym fanom. Po koncercie uczestnicy imprezy bawili się na zabawie tanecznej.

Dzień drugi to Dożynki Powiatowo- Gminne, które rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Białaczowie. Mszy przewodniczył infułat Józef Wójcik. Po mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego przy dźwiękach muzyki dziecięco- młodzieżowej orkiestry dętej na stadion sportowy. W korowodzie pięknie prezentowały się również wieńce dożynkowe przywiezione z każdej gminy powiatu opoczyńskiego. Na stadionie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek i wręczenie chleba i przemówienia zaproszonych gości. Stadion zdobiły również liczne stoiska wystawiane przez koła gospodyń wiejskich, na których można było spróbować tradycyjnych potraw z regionu opoczyńskiego. Rozstrzygnięto też i wręczono nagrody w konkursie na najpopularniejszego sołtysa Powiatu Opoczyńskiego, zorganizowanym przez posła Roberta Telusa. Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu SKANER a następnie bawiliśmy się przy muzyce zespołu, SWEET COMBO.

Poza występami zapewniono też liczne atrakcje dla dzieci oraz starszych. Pogoda, która dopisała sprawiła, że tegoroczne białaczowskie święto było wyjątkowo udane.
Fotoreportaż

Informacja i zdjęcia UG Białaczów.
Trzy orliki w jednym roku.

Kolejne orliki powstają na terenie powiatu opoczyńskiego. - Budujemy już drugiego orlika w mieście. Powstanie on przy ul. Kossaka w Opocznie - wyjaśnia burmistrz miasta Jan Wieruszewski. - Prace już ruszyły i potrwają do końca października - dodaje. Obiekt będzie kosztował 1,2 mln zł. Obok niego, jak zapewnia burmistrz, powstanie jeszcze plac zabaw.

Prace przy budowie orlika trwają także w Białaczowie. - Taki obiekt to dla naszej młodzieży fantastyczna sprawa - nie ma wątpliwości wójt Białaczowa Jan Jóźwik. Orlik powstaje przy białaczowskich szkołach i wraz z halą stanowił będzie znakomitą bazę sportową dla lokalnej społeczności. Podobnie jak w Opocznie, obiekt kosztował tu będzie około 1,2 mln zł, a ma być gotowy w połowie października.

- My na naszego orlika wydamy prawie 1,5 mln zł - wyjaśnia Tadeusz Wojciechowski, wójt Sławna. Obiekt ma powstać przy gimnazjum w Szadkowicach. - Składał się będzie również z dwóch boisk. Jednak w odróżnieniu od standardowych orlików, powstanie tu dużo bardziej solidny budynek zaplecza, stąd właśnie różnica w cenie - wyjaśnia. Teren pod budowę już został przekazany firmie. Z pracami ma się ona uporać do połowy listopada.

Orliki w całym kraju powstają w ramach rządowego programu. Pieniądze na obiekty wykładają: ministerstwo, urzędy marszałkowskie i poszczególne samorządy realizujące inwestycje. Na terenie powiatu opoczyńskiego działają już dwa orliki: w Drzewicy i przy Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie.

Źródło : Radio Plus (Marcin Prejs)
WYSTAWA.





Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów zaprasza na wystawę

fotograficzną „Ocalić od zapomnienia” – Cmentarz w Białaczowie w fotografii Piotra Szymaszka.

• 04.09 – 28.10.2009r - Muzeum Regionalne w Opocznie Ul. Plac Zamkowy 1

• 02.11 – 13.11.2009r – Biblioteka Publiczna w Białaczowie

Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Białaczów.



Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym w Opocznie nastąpi 04.09.2009r. o godzinie 14.00.
Dożynki Powiatowe i Dni Białaczowa 2009.
UDZIAŁ STOWARZYSZENIA W DOŻYNKACH.
Dnia 23 sierpnia 2009 r odbyły się w Białaczowie Dożynki Gminno-Powiatowe. Po mszy odprawionej w kościele parafialnym korowód dożynkowy przemaszerował na stadion sportowy. Bogato zdobione wieńce dożynkowe przywiezione z każdej gminy powiatu, były uzupełnieniem pięknej dekoracji wykonanej przez pracowników gminy i chętnych do pomocy mieszkańców. Stadion zdobiły liczne stoiska wystawiane przez Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin. Nie zabrakło również "jadła opoczyńskiego" , którym chętnie częstowali się uczestnicy i goście dożynek. Uśmiechnięte i pełne dowcipu gospodynie KGW Wąglany serwowały pierogi, barszczyk i gołąbki. Na innych stoiskach pachniało swojskimi wyrobami, wypiekami, a oko cieszyły dorodne, tegoroczne plony -symbole trudu gospodarzy ziemi opoczyńskiej.
Swoje stoisko miało również Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów prezentując swoje pierwsze "produkty" tj. folder ulotka oraz trzy rodzaje pocztówek z pięknymi zabytkami Białaczowa. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna p.t. "Białaczowskie wspomnienia światłem w kadrze zapisana", która obudziła wiele wspomnień z dawnych lat mieszkańców Białaczowa. Wiele fotografii zostało zakupionych przez rodziny , które rozpoznały swoich rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Zainteresowanie wzbudziła również księga pamiątkowa , gdzie odwiedzający mogli przeczytać i obejrzeć fotografie z dotychczasowych osiągnięć Stowarzyszenia. Wiele osób dokonało wpisów składając gratulacje z osiągnięć i życzenia powodzenia w dalszej działalności jak np. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski.
„ Trzymam kciuki za rozwój Białaczowa i powodzenia w działaniach Stowarzyszenia”.
Odwiedzający stoisko mogli również zakupić książki związane z ziemią opoczyńską , pocztówki z Opoczna i Białaczowa oraz grafiki komputerowe najciekawszych miejsc naszej gminy. Stoisko odwiedzili min. Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Marek Mazur, poseł Stanisław Witaszczyk, poseł do PE Janusz Wojciechowski, Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik, Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, proboszcz Parafii w Petrykozach Waldemar Gula.
Wszyscy odwiedzający stoisko otrzymywali w prezencie folder ulotkę Stowarzyszenia.
Zarząd SPiRGB składa serdeczne podziękowania wszystkim imiennym i anonimowym Sponsorom akcji „ I Ty możesz promować Gminę Białaczów”.(Jednocześnie informujemy ,że sponsorzy nie umieszczeni imiennie na obecnym folderze z powodu późnej wpłaty i zmniejszonego wydania wydruku , będą uwzględnieni w następnej, powiększonej edycji folderu. Stowarzyszenie nadal przyjmuje zgłoszenia firm na umieszczenie reklam w kolejnej edycji folderu.)
Ogłoszona akcja , to nie tylko promocja w okresie dożynek, ale długofalowy proces w trakcie którego będą realizowane cele Stowarzyszenia. Poprzez swoją działalność pragniemy:
• Ożywić życie kulturalne, sport i turystykę wśród mieszkańców Gminy ( rajdy rowerowe, spływy kajakowe, wycieczki, turnieje sportowe, szachowe itp.)
• Podnieść atrakcyjność Naszej Gminy poprzez akcję ukwiecania jej centralnych miejsc, umieszczenie tablic informacyjnych na zabytkach, wydanie przewodnika turystycznego itp.,
• Pozyskać fundusze unijne na tworzenie miejsc kultury , rozrywki, sportu i rekreacji oraz na lokalną gazetę,
• Utworzyć stały kalendarz imprez w Gminie,
• Wydać monografię Gminy Białaczów..
Ufamy, że tak jak w chwili obecnej, będziemy dalej mieli wielu zwolenników tj, ludzi , którzy , którzy chcą zostawić cząstkę siebie w naszej Gminie. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę , kreatywność i pomoc w każdym wymiarze.
Wierzymy ,że poparcie oraz opracowanie realnej i rozumnej strategii współpracy z przedstawicielami Władz Gminy i Powiatu oraz organizacjami pozarządowymi pozwoli nam na realizację wspólnego celu jakim jest PROMOCJA I ROZWÓJ GMINY BIAŁACZÓW

Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowanie Koledze Wiktorowi Biernackiemu za przygotowanie i wykonanie całej wystawy na stoisko dożynkowe.

Fotoreportaż
II RAJD ROWEROWY.

Zarząd SPiRGB zaprasza wszystkich chętnych na II Rajd Rowerowy im S. Małachowskiego organizowany w dniu 22 sierpnia 2009r - sobota
Wyjazd spod Ratusza w Białaczowie o godz.11.00 trasą : Parczów, Parczówek, Petrykozy, Kuraszków Skronina (przystanek na poczęstunek w Szkole Podstawowej),Sędów, Zakrzów, Białaczów.
Wpisowe 5 zł dla osób jadących pierwszy raz. Uczestnicy pierwszej edycji rajdu nie uiszczają opłaty.
RAJD jest zorganizowany z okazji obchodów "Dni Białaczowa"
UWAGA!!!!
Ze względu na nieobecność w bibliotece Pani Izy, spowodowanej organizacją dekoracji dożynkowej- zgłoszenia można kierować na PW - TERESA, FORUM,osobiście do Piotra Jachowicza lub innego członka Zarządu. Opłaty za wpisowe na miejscu podczas rajdu.

Ps.
Obecnie zgłosiło się już 19 osób . Zapraszamy życząc miłej zabawy.

Teresa Długowolska
Pątnicy.
W niedzielę, 9 sierpnia wyruszyła piesza pielgrzymka ziemi opoczyńskiej na Jasną Górę. Już po raz dziewiętnasty swoje prośby do jasnogórskiego klasztoru zaniesie ponad tysiąc mieszkańców miasta i okolic.
Już od samego rana pod kościołem Podwyższenia Krzyża św. zaczęli się zbierać pątnicy ze wszystkich pięciu grup. W pierwszej maszerowali parafianie z kościoła Podwyższenia Krzyża św., w drugiej wierni z kościoła św. Bartłomieja, w trzeciej mieszkańcy Białaczowa, Żelazowic, Żarnowa, w czwartej parafianie z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w piątej grupie, najbardziej licznej, wędrowali drzewiczanie.
Wymarsz pielgrzymów poprzedziła msza w kościele, podczas której otrzymali błogosławieństwo. Opoczyńską grupę prowadził, już po raz siódmy ksiądz Wojciech Solecki.

Tegoroczna grupa był nieco mniejsza od tej ubiegłorocznej. Wśród pielgrzymów najwięcej było młodzieży, ale także małe dzieci, które sporą część trasy z pewnością pokonają w wózkach. Najstarszą uczestniczką opoczyńskiej pielgrzymki była 83–letnia Anna Kępska, która każdego roku już od 28 lat wędruje do Częstochowy, by tam pomodlić się o zdrowie swoje i swojej rodziny.
Po mszy przed kościołem były tłumy wiernych. Jedni z nich za chwilę mieli wyruszyć w 130–kilometrową trasę, inni przyszli by ich pożegnać i życzyć im szczęśliwej drogi. Ale także po to, by popatrzeć na uśmiechnięte twarze pątników i posłuchać radosnych pielgrzymkowych piosenek.

Pątnicy przez pięć dni wędrówki będą mieli do przejścia każdego dnia około 25 km. Ci, którzy z różnych powodów nie mogli wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, mogą wspierać wędrujących w swoich domach poprzez modlitwę.

W tym roku można śledzić wędrówkę pątników na wirtualnej mapie pielgrzymek. Sami pielgrzymi mogą wysyłać zdjęcia zrobione telefonami komórkowymi do specjalnej galerii. Taka relacja na żywo jest dostępna na stronie e–pielgrzymka.pl.

Informacja i zdjęcie : Tygodnik Opoczyński
Strona 106 z 112 << < 103 104 105 106 107 108 109 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes