|
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
W związku z przygotowywanym materiałem z cyklu ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" zwracamy się z prośbą o przysyłanie na adres redakcji wszelkich informacji na temat życia jednego z pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie, zmarłego w 1995 roku JANA BIELSKIEGO, potocznie nazywanego w naszym środowisku ,,Helikoptera". Pan Jan był w naszej gminie prekursorem i pasjonatem fotografowania i fotografii rodzinnej. W naszych domowych zbiorach pozostały tysiące zdjęć zrobionych jego ręką.
Redakcja ,,EKG" |
|
Producenci węgla rozpoczynają sprzedaż przez internet
6.07.2016, Katowice (PAP) - Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomiła w środę internetowy sklep z paczkowanym węglem, stosowanym do ogrzewania domów. W połowie sierpnia przez internet będzie można kupić także węgiel z konkurencyjnej spółki - Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).
W ostatnim czasie zarówno PGG, jak i związana z KHW spółka Katowicki Węgiel, a także firma Węglokoks Kraj, zwiększają ilość paczkowanego węgla, kupowanego przez gospodarstwa domowe. Uruchomienie sprzedaży przez internet ma ułatwić dostęp do tego produktu i wzmocnić pozycję polskich producentów wobec podobnego węgla z importu.
W paczkach po 25 kg sprzedawane są tzw. ekologiczne gatunki węgla - ekogroszki, powstające z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Spalanie takiego paliwa w nowoczesnych kotłach ogranicza emisję szkodliwych substancji.
|
|
Przedstawiamy fragmenty pracy dyplomowej naszej,, rodaczki" Pani Urszuli Banasiak z d. Strzelecka pt ,,Potencjał turystyczny gminy Białaczów" Publikowanie pracy zaczynamy od jej końcowej treści zawierającej najistotniejsze wnioski i analizy, jakie Pani Urszula zawarła po starannych badaniach naszej gminy.
,,Autorka pracy podjęła się zbadania potencjału turystycznego gminy Białaczów, który do tej pory pozostawał poza strefą zainteresowań badaczy, mając nadzieję na to, iż wnioski płynące z badań pozwolą na przygotowanie atrakcyjnej oferty turystycznej tego obszaru.
Przedmiotem badań były wszelkie zasoby strukturalne i funkcjonalne warunkujące rozwój turystyki na w/w obszarze. Rozpoznano walory turystyczne, zagospodarowanie turystyczne i dostępność komunikacyjną gminy. Określono zasoby funkcjonalne. Uzyskano odpowiedzi na pytania o atrakcyjność turystyczną obszaru gminy Białaczów.Oceniono wartość występujących w tej przestrzeni geograficznej walorów turystycznych dla rozwoju turystyki w gminie.Dokonano oceny zagospodarowania turystycznego.......
Zgromadzone informacje pozwalają na stwierdzenie, iż obszar gminy Białaczów może być atrakcyjny turystycznie.
Czytaj dalej |
|
Jeszcze żaden z historyków czy współczesnych miłośników naszej małej ojczyzny, nie podjął się szczegółowych badań na temat dawności Białaczowa. Nasza Redakcja już od kilku lat próbuje zainicjować dyskusję na temat historii powstania poszczególnych miejscowości w gminie. Corocznie publikujemy fragmenty zapisów historycznych, z których wynika że rok 1191 jest tą datą od której możemy mówić o historii naszej gminy.
"(...) W dokumentach źródłowych nie ma najmniejszej wzmianki o dawności Białaczowa. Jedynie profesor St. Arnold dowodzi w sposób pośredni, iż Białaczów i niektóre okoliczne wioski już istniały przy końcu XII w., a swoje stwierdzenia opiera na fakcie mającym miejsce w r. 1191, kiedy arcybiskup Piotr nadał kościołowi NMP w Sandomierzu wszystkie dochody należące do kaplicy w Żarnowie. Tymi dochodami były dziesięciny z ról kmiecych, którymi były obciążone wioski istniejące już w r. 1191. Do takich należały: Białaczów, Miedzna Drewniana, Parczów, Sędów, Radwan, Wąglany i Żelazowice.(...)
(...) Nazwa miejscowości Białaczów występuje w dokumentach po raz pierwszy w r. 1233. Jest w nim mowa Krzesławie Odrowążu jako komesie, możnowładcy pochodzącym z tejże miejscowości. (...)"
(ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. IV, s. 111) |
|
Wiele kobiet, zwłaszcza w małych środowiskach, badania z zakresu mammografii czy cytologii traktuje w sposób marginalny. Bo wstyd, bo za późno, bo może coś wyjdzie. Takie myślenie towarzyszy, czasami przez całe życie, naszym córkom, żonom. Wiele kobiet w wyniku zaniedbań okresowych badań kontrolnych, dowiaduje się o chorobach zbyt późno na leczenie. Drogie Panie. Macie możliwość zbadać swoje piersi w ramach akcji czy programu wczesnego wykrywania raka piersi. Przyjdzcie 27 lipca, pewnie do mammobusu, który będzie podstawiony przy Urzędzie Gminy w Bialaczowie. Pamiętajcie by wcześniej dokonać rejestracji dzwoniąc na numer telefonu podanego na plakacie.
|
|
Panu Piotrowi Jachowiczowi
z okazji imienin, najlepsze życzenia składają
członkowie Białaczowskiej Sekcji Taekwondo |
|
Czytelnicy pytają:
1/,,Kiedy w tym roku będą ,,Dni Białaczowa"?
Odpowiadamy:
Tegoroczne ,,Dni Białaczowa" w nowej formule jako festyn rodzinny odbędą się dnia 20 sierpnia 2016 r na stadionie i muszli koncertowej przy ul Piotrkowskiej. Nie znamy szczegółów imprezy ani gwiazdy która uświetni festyn. Z nieoficjalnych informacji wynika że będzie to wykonawca z Ukrainy.
2/ Do kiedy trzeba zgłaszać uczestnictwo w trzecim rajdzie ,,BSC" na trasie Białaczów-Sieplia-Białaczów"
Odpowiadamy:
Cieszy nas że nasza nowa formuła rekreacji i turystyki rowerowej zyskuje coraz to większe zainteresowanie. Nowi uczestnicy zgłaszają swoje deklaracje do dnia 14 lipca 2016 r na adres redakcji ,,EKG". Przypominamy że startujemy dnia 16 lipca o godz 11 spod Ratusza w Białaczowie. |
|
Samych serdeczności oraz szybkiego powrotu do zdrowia
panu Janowi Jóźwikowi życzy
REDAKCJA EKG-BIAŁACZÓW
Fotografia : Sylwia Chałubińska |
|
Na jutrzejszej Sesji Rady Gminy, jednym z punktów posiedzenia będzie ocena organizacji oświaty w gminie. Zwracam się z sugestią do Pań i Panów Radnych by przeanalizowali przedstawiany projekt organizacji roku szkolnego 2016/17 i odpowiedzieli sobie i społeczeństwu na wątpliwość, czy stać naszą gminę na utrzymywanie tylu jednostek oświatowych przy ograniczonej ilości dzieci w klasach i bardzo niskim naborze na nowy rok szkolny. Czy potrzebne są dwie szkoły oddalone niedaleko od siebie, mam tu na myśli szkoły w Petrykozach i Skroninie. Czy nie jest to odpowiedni moment by podjąć decyzje oszczędności wydatków na cele oświatowe (subwencje). Mam świadomość że decyzje takie nie są wygodne dla sprawujących władzę i drastyczne dla kadry zatrudnionej w tych placówkach, ale jak się zagłębimy w wydatki na te cele to stwierdzimy że gminę, przy sporym planowanym zadłużeniu, nie jest stać na prowadzenie tylu jednostek oświatowych przy ograniczonej ilości dzieci w szkołach.
Zbigniew Szpoton |
|
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja, Minister Rolnictwa w całości uchylił decyzję Wojewody łódzkiego w sprawie odmowy przekazania Pałacu w Białaczowie rodzinie Platerów, którą to rodzinę prawnie reprezentuje Pan Ignacy Dembiński. Co to w praktyce oznacza? W dalszym ciągu, przez kilka a może kilkanaście miesięcy, urzędnicy administracji państwowej będą się ,,boksować" z przepisami i interpretacjami prawnymi by jak przypuszczamy w ostateczności oddać pałac w ręce spadkobiercy. I oby tak się stało bo mijają kolejne lata i zimy a pomysłu na zagospodarowanie tego pięknego zabytku Starostwo powiatowe w Opocznie, reprezentujące skarb państwa nie ma. Mamy przekonanie że decyzja oddania nieruchomości spadkobiercy, zdejmie ze Starostwa niechciany balast.
Redakcja |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|