|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|

Mój tata, każdego lata, obserwował kwitnienie dziewanny i z wielkości jej liści oraz przerw na łodydze przewidywał prognozę zimową. Najczęściej były to trafione prognozy. Na samym początku mojej edukacji podchodziłem sceptycznie do tego rodzaju przepowiedni, jednak od pewnego czasu sam przyglądam się tej roslinie i o dziwo prognozy zimowe odpowiadają teorii mojego taty. Zdjęcie dziewnny zrobiłem 27 lipca br. A więc w skrócie. Kwiaty dziewnny są niewielkie, rosną jednostajnie (bez przerw) prawie na całej długości łodygi. Kwiatostan jest jednolity. A więc jaka może być zima? Długa,(odwiedzi nas w tym roku wcześniej) aczkolwiek łagodna,z niewielkimi opadami śniegu i temperaturami ujemnymi ..A co Wy o tym myślicie. Może macie swoje odniesienia do wróżby. A może zapytajcie swoich rodziców czy dziadków co o tym myślą. Oczekuję komentarzy związanych z tematem artykułu.
Z.S.
|
|
Na stronie Urzędu Gminy Białaczów czytamy ,,Mirosława Młynarczyk – Sołtys Sołectwa Parczów, została laureatką konkursu na Sołtysa Roku 2017 Powiatu Opoczyńskiego. Konkurs w regionie opoczyńskim zorganizowany został przez Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Roberta Telusa oraz Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Opoczyńskiej. Pani Mirosława zebrała 403 głosy. Zwyciężczyni konkursu na Sołtysa Roku 2017 Powiatu Opoczyńskiego otrzymała w nagrodę rower damski, a także wycieczkę dla dwóch osób do Strasburga ufundowaną przez Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego.
W Strasburgu laureaci konkursu zwiedzali m.in.: budynek Parlamentu Europejskiego, Katedrę Najświętszej Marii Panny i Zabytkowe Śródmieście. Dodatkową atrakcją był rejs po rzece Ren.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy. "- My również Pani sołtys gratulujemy, ale irytuje nas przekaz że Pani Mirosława została laureatką za dokonania w roku 2017. Przecież mamy dopiero połowę roku. No chyba że kalendarz biura poselskiego rządzi się, tak jak aktualnie demokracja w kraju, swoimi prawami. Może ktoś z czytelników coś więcej wie na ten temat to poprosimy o komentarze.
Redakcja |
|
Obradowały komisje Rady Gminy w sprawie nazw ulic. I tak: Obecna ulica Karola Świerczewskiego będzie nosić nazwę ulicy Spokojnej a nowa ulica prowadząca do Zakrzowa będzie nosić nazwę Koneckiej.
Z.S |
|
OSTRZEŻENIE Nr 34
Burze z gradem
Obszar: województwo łódzkie
Ważność: od 2017-07-10 13:00:00 do 2017-07-11 00:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 110 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo: 90% (Burze z gradem)
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2017-07-10 07:29:00
Synoptyk: Piotr Szewczak
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zródło: www. IMiGW
|
|

ODDAM 2 MIESIĘCZNE KOTKI W DOBRE RĘCE. Odbiór w Białaczowie. Tel 794 430 275 |
|
27 czerwca 2017r
Odbyła się 35 Sesja Rady Gminy Białaczów.
1. Uchwalono zmiany w budżecie gminy w wyniku czego:
Dochody w roku 2017 mają wynieść 26.104.624,73 zł
Wydatki 28.491.214,76 zł
Deficyt budżetu w roku 2017 ma wynieść 2.386.590.03
2.Udzielono absolutorium Wójtowi Gminy stosunkiem głosów 10 za 4 przeciw
3.Nie podjęto uchwały zmieniającej wynagrodzenie Wójta (przypomnę, wniosek złożył radny Z. Wereszka)
Za zmianą głosowali radni:Franaszczyk,Martyka,Świtkowski,Lasota,Prusek,Wereszka.
28 czerwca 2017 r
Ogłoszono wyniki konsultacji z mieszkańcami gminy na nazwy ulic w Białaczowie. Pomimo działań marketingowych ze strony spadkobierców rodu Platerów i lobbowaniu przez naszą redakcję, mieszkańcy nie oddali żadnego głosu na ,,Zygmunta Broel Platera"
30 czerwca 2017r
W pierwszym półroczu w naszej gminie bez większych zmian demograficznych. Wciąż więcej nas umiera niż się rodzi. Od stycznia do czerwca przyszło na świat a właściwie do naszej gminy 31 dzieci. Zgonów w tym samym czasie było 48.
30 czerwca 2017r
Odbyly się konkursy na stanowiska dyrektorów szkól w Miedznej Drewnianej, Petrykozach i Skroninie.W Miedznej na kolejną kadencję wybrano Panią Mariolę Zalegę, w Skroninie wygrała konkurs dotychczas pelniąca obowiązki Dyrektora Pani Ewa Raczyńska. Natomisat w Petrykozach wydarzyła sie dośc dziwna sytuacja. Komisja odrzuciła zgłoszenie jedynej kandydatki na to stanowisko. Po dość nieoczekiwanej deklaracji nie uczestniczeniu w konkursie dotychczasowej Dyrektor Pani Elżbiety Jaroszyńskiej, stanowisko Dyrektora szkoły pozostaje nieobsadzone
1 lipca 2017r
Oddano do użytku kolejną świetlicę wiejską, tym razem w Radwanie. Ale czy na pewno świetlicę? Tak czy inaczej odbyła się z tej okazji mila uroczystość.
Zbigniew Szpoton
|
|

Poniższym tekstem autorstwa dr historii Tadeusza Wojewody, od niedawna mieszkańca Białaczowa, przybliżamy postać hrabiego Zygmunta Broel Platera. Mamy wciąż nadzieję że miejscowi radni podczas konsultacji w sprawie zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego,wezmą pod uwagę tę historyczną i zasłużoną postać,
,, Nie należał do osób pojawiających się na pierwszym planie historii, nie był wybitnym politykiem, wodzem czy działaczem gospodarczym. Jednak suma dokonań "pana na Białaczowie", a i też istniejące po dziś dzień w przestrzeni publicznej materialne ślady jego aktywności, pozwalają widzieć w nim postać wartą przypomnienia.
Urodził się w Jurkowie (powiat kościański) w 1870 r. Jego ojciec, Ludwik Kazimierz wszedł w posiadanie majątku Białaczów pod koniec lat 80. XIX w. na mocy testamentu Hortensji Małachowskiej, spowinowaconej z Broel – Platerami. Ród ten swoich antenatów umiejscowiał w średniowiecznej Westfalii, jednak w późniejszych wiekach liczni jego przedstawiciele polonizowali się, dając wielokrotnie dowody gorącego umiłowania nowej ojczyzny.Tytułem ilustracji dwa przyklady: Emilia Plater, symbol kobiecego patriotyzmu, ale i prekursorka wojskowej służby pań oraz Cezary August Plater, dziadek Zygmunta, uczestnik Powstania Listopadowgo, a nastepnie bliski współpracownik ks. Adama Czartoryskiego.
Zygmunt Broel- Plater, podobnie jak jego czterej młodsi bracia, odebrał gruntowne wykształcenie według wzorca obowiązującego w zamożnych rodzinach ziemiańskich. W przypadku Zygmunta składały się nań edukacja domowa, nastepnie nauka w elitarnym krakowskim gimnazjum, wreszcie studia na niemieckich uniwersytetach (Monachium, Berlin, Heidelberg) zwieńczone doktoratem z filozofii. Ważnym uzupełnieniem humanistycznego wykształcenia były roczne studia na Wydziale Leśnictwa Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
W 1900 r. Ludwik Plater przekazał Zygmuntowi zarząd majątku Białaczów, będącego rodowym gniazdem, natomiast jego braciom przypadły pozostałe składniki rodzinnego stanu posiadania. Konstanty otrzymał dobra w Chlewiskach, Józef w Niekłaniu, natomiast Edward – w Bliżynie.
Zygmunt Plater, po śmierci ojca w 1909 r. faktyczny senior rodu, wykazywał się wielostronną aktywnością. Otarł się o politykę, kierował bądź należał do kierownictw licznych organizacji społecznych, przewodził lokalnej społeczności w paternalistycznym stylu, realizował, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, przedsięwzięcia biznesowe. Dodać trzeba, że te ostatnie - ze zmiennym powodzeniem
Poglądy polityczne i społeczne sytuowały białaczowskiego dziedzica w gronie konserwatystów, jednakże słabość tego środowiska sprawiała, źe Zygmunt Plater związał się z formacją posiadajacą realne wpływy, mianowicie Narodową Demokracją. W czasie I wojny światowej, kiedy to od 1915 r. ziemie Królestwa Polskiego znalazły się pod zarządem wojskowym Niemiec i Austrii, hrabia Plater stanął na czele Komitetu Obywatelskiego powiatu opoczyńskiego, wchodził także w skład władz lubelskiego Komitetu Ratunkowego. Pierwszoplanowym celem tych organizacji było udzielanie pomocy bezdomnym, chorym, uciekinierom z terenów objętych działaniami zbrojnymi, zatem wszystkim tym, których okrucieństwa wojny dotknęły szczególnie mocno. Lokalna społeczność traktowała Zygmunta Platera jak naczelnika powiatu, toteż wielkie oburzenie wywołało aresztowanie go przez |
|

Zródło: www.bialaczow.pl
Ps. Niestety nie padła w konsultacjach społecznych propozycja nazwania ulicy Zygmunta Platera, mimo silnego lobby. Czy ktoś mi może wyjaśnić ten precedens?
Z.S.
|
|
O zjawisku powszechnej i bezkarnej kradzieży drzewa z lasów w naszej gminie przekonują się na co dzień ich właściciele. Bezczelność ZŁODZIEI, ich świadomość o braku kontroli nad tym zjawiskiem, co roku doprowadza do wycinki setki dorodnych drzew, które zasadzone były przez naszych przodków .Prawie każdego dnia z naszych lasów jadą ciągniki załadowane pniami sosny, brzozy a nawet dębu i buka. Przypomnijmy, te dwa ostatnie gatunki są pod ochroną. Jedni ZŁODZIEJE LASÓW robią to w świetle dnia, bez zbędnych procedur administracyjnych, drudzy, ci przebieglejsi, na bazie jednej asygnaty (pozwolenia na wycinkę z nadleśnictwa) tną drzewa kilkakrotnie. Ci wyrachowani, miejsce przestępstwa zakrywają mchem i ściółką. O tym że kradzież drzewa to już plaga i że bezczelność złodzieji osiągnęła apogeum,przekonali się ostatnio pracownicy straży leśnej z nadleśnictwa Opoczno, którzy odkryli wyrąb i kradzież drzew brzozowych, z lasu państwowego. Zdumiewająca była ich determinacja w tej sytuacji. Potrafili odwiedzić bez uprzedzenia, potencjalnych sprzedawców drewna a nawet jego nabywców. Zdumienie jest tym większe, że ci stróże tego co państwowe, posiadaja wiedzę ze kwitnie proceder kradzieży z lasów prywatnych, ale jak sami powiedzieli, kontrola nad tym zjawiskiem nie należy do ich kompetencji. Tak więc proceder zatacza co raz większe kręgi, drzew w naszych lasach ubywa, a ZŁODZIEJE czują się bezkarni.
Ps.
Panowie, obrońcy tego co państwowe!!!! Na ulicy Sobieńskiej, na przeciw ,,Piekielnego Szlaku" znajduja się dwie kamery rejestrujące ruch pojazdów i pieszych. Gdyby ktoś raz na dwa tygodnie zechciał przejrzeć nagrania, to mialby spore osiągnięcia w wykrywaniu sprawców kradzieży nie tylko tego co państwowe.
Zbigniew Szpoton
|
|

To zdjęcie przysłała nam Marta, uczennica szkoły w Białaczowie. Zdjęcie przedstawia AGREST rosnący na kamiennym murze ogradzającym ogród pałacu. Nasuwa się pytanie, skąd roślina czerpie wodę do swojej egzystencji. |
|

Po wieloletnich kłopotach natury proceduralno-administracyjnych, rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Białaczowie. Na tę inwestycję mieszkańcy gminy a szczególnie Wąglan, czekali z niecierpliwością.Miejmy nadzieję że wraz ze zwiększeniem przepustowości sieci kanalizacyjnej,znikną koszmary okresowego wybijania nieczystości ze studzienek kanalizacyjnych i łazienek w domu. Inwestycja ta stanowi kolejny etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy. Realizacja tej inwestycji pozwoli na zwiększenie odsetka ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków na obszarze gminy Białaczów oraz zmniejszenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych.
Można powiedzieć, "ufff nareszczie" bo struna tolerancji wszystkich zainteresowanych nagięła się do granic możliwości.
Zdjęcie: www.bialaczow.pl
Z.S. |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|