Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 25 2024 16:52:06
Obecny adres IP
3.144.235.138
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Zygmunt Stefan Broel – Plater (1870 – 1934)


Poniższym tekstem autorstwa dr historii Tadeusza Wojewody, od niedawna mieszkańca Białaczowa, przybliżamy postać hrabiego Zygmunta Broel Platera. Mamy wciąż nadzieję że miejscowi radni podczas konsultacji w sprawie zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego,wezmą pod uwagę tę historyczną i zasłużoną postać,

,, Nie należał do osób pojawiających się na pierwszym planie historii, nie był wybitnym politykiem, wodzem czy działaczem gospodarczym. Jednak suma dokonań "pana na Białaczowie", a i też istniejące po dziś dzień w przestrzeni publicznej materialne ślady jego aktywności, pozwalają widzieć w nim postać wartą przypomnienia.
Urodził się w Jurkowie (powiat kościański) w 1870 r. Jego ojciec, Ludwik Kazimierz wszedł w posiadanie majątku Białaczów pod koniec lat 80. XIX w. na mocy testamentu Hortensji Małachowskiej, spowinowaconej z Broel – Platerami. Ród ten swoich antenatów umiejscowiał w średniowiecznej Westfalii, jednak w późniejszych wiekach liczni jego przedstawiciele polonizowali się, dając wielokrotnie dowody gorącego umiłowania nowej ojczyzny.Tytułem ilustracji dwa przyklady: Emilia Plater, symbol kobiecego patriotyzmu, ale i prekursorka wojskowej służby pań oraz Cezary August Plater, dziadek Zygmunta, uczestnik Powstania Listopadowgo, a nastepnie bliski współpracownik ks. Adama Czartoryskiego.
Zygmunt Broel- Plater, podobnie jak jego czterej młodsi bracia, odebrał gruntowne wykształcenie według wzorca obowiązującego w zamożnych rodzinach ziemiańskich. W przypadku Zygmunta składały się nań edukacja domowa, nastepnie nauka w elitarnym krakowskim gimnazjum, wreszcie studia na niemieckich uniwersytetach (Monachium, Berlin, Heidelberg) zwieńczone doktoratem z filozofii. Ważnym uzupełnieniem humanistycznego wykształcenia były roczne studia na Wydziale Leśnictwa Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
W 1900 r. Ludwik Plater przekazał Zygmuntowi zarząd majątku Białaczów, będącego rodowym gniazdem, natomiast jego braciom przypadły pozostałe składniki rodzinnego stanu posiadania. Konstanty otrzymał dobra w Chlewiskach, Józef w Niekłaniu, natomiast Edward – w Bliżynie.
Zygmunt Plater, po śmierci ojca w 1909 r. faktyczny senior rodu, wykazywał się wielostronną aktywnością. Otarł się o politykę, kierował bądź należał do kierownictw licznych organizacji społecznych, przewodził lokalnej społeczności w paternalistycznym stylu, realizował, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, przedsięwzięcia biznesowe. Dodać trzeba, że te ostatnie - ze zmiennym powodzeniem
Poglądy polityczne i społeczne sytuowały białaczowskiego dziedzica w gronie konserwatystów, jednakże słabość tego środowiska sprawiała, źe Zygmunt Plater związał się z formacją posiadajacą realne wpływy, mianowicie Narodową Demokracją. W czasie I wojny światowej, kiedy to od 1915 r. ziemie Królestwa Polskiego znalazły się pod zarządem wojskowym Niemiec i Austrii, hrabia Plater stanął na czele Komitetu Obywatelskiego powiatu opoczyńskiego, wchodził także w skład władz lubelskiego Komitetu Ratunkowego. Pierwszoplanowym celem tych organizacji było udzielanie pomocy bezdomnym, chorym, uciekinierom z terenów objętych działaniami zbrojnymi, zatem wszystkim tym, których okrucieństwa wojny dotknęły szczególnie mocno. Lokalna społeczność traktowała Zygmunta Platera jak naczelnika powiatu, toteż wielkie oburzenie wywołało aresztowanie go przez

Konsultacje bez ,,Zygmunta Platera"


Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Niestety nie padła w konsultacjach społecznych propozycja nazwania ulicy Zygmunta Platera, mimo silnego lobby. Czy ktoś mi może wyjaśnić ten precedens?
Z.S.
Plaga kradzieży

O zjawisku powszechnej i bezkarnej kradzieży drzewa z lasów w naszej gminie przekonują się na co dzień ich właściciele. Bezczelność ZŁODZIEI, ich świadomość o braku kontroli nad tym zjawiskiem, co roku doprowadza do wycinki setki dorodnych drzew, które zasadzone były przez naszych przodków .Prawie każdego dnia z naszych lasów jadą ciągniki załadowane pniami sosny, brzozy a nawet dębu i buka. Przypomnijmy, te dwa ostatnie gatunki są pod ochroną. Jedni ZŁODZIEJE LASÓW robią to w świetle dnia, bez zbędnych procedur administracyjnych, drudzy, ci przebieglejsi, na bazie jednej asygnaty (pozwolenia na wycinkę z nadleśnictwa) tną drzewa kilkakrotnie. Ci wyrachowani, miejsce przestępstwa zakrywają mchem i ściółką.

O tym że kradzież drzewa to już plaga i że bezczelność złodzieji osiągnęła apogeum,przekonali się ostatnio pracownicy straży leśnej z nadleśnictwa Opoczno, którzy odkryli wyrąb i kradzież drzew brzozowych, z lasu państwowego. Zdumiewająca była ich determinacja w tej sytuacji. Potrafili odwiedzić bez uprzedzenia, potencjalnych sprzedawców drewna a nawet jego nabywców. Zdumienie jest tym większe, że ci stróże tego co państwowe, posiadaja wiedzę ze kwitnie proceder kradzieży z lasów prywatnych, ale jak sami powiedzieli, kontrola nad tym zjawiskiem nie należy do ich kompetencji. Tak więc proceder zatacza co raz większe kręgi, drzew w naszych lasach ubywa, a ZŁODZIEJE czują się bezkarni.
Ps.
Panowie, obrońcy tego co państwowe!!!! Na ulicy Sobieńskiej, na przeciw ,,Piekielnego Szlaku" znajduja się dwie kamery rejestrujące ruch pojazdów i pieszych. Gdyby ktoś raz na dwa tygodnie zechciał przejrzeć nagrania, to mialby spore osiągnięcia w wykrywaniu sprawców kradzieży nie tylko tego co państwowe.

Zbigniew Szpoton

Ciekawostka botaniczna

To zdjęcie przysłała nam Marta, uczennica szkoły w Białaczowie. Zdjęcie przedstawia AGREST rosnący na kamiennym murze ogradzającym ogród pałacu. Nasuwa się pytanie, skąd roślina czerpie wodę do swojej egzystencji.
Rozbudowa oczyszczalni ścieków


Po wieloletnich kłopotach natury proceduralno-administracyjnych, rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Białaczowie. Na tę inwestycję mieszkańcy gminy a szczególnie Wąglan, czekali z niecierpliwością.Miejmy nadzieję że wraz ze zwiększeniem przepustowości sieci kanalizacyjnej,znikną koszmary okresowego wybijania nieczystości ze studzienek kanalizacyjnych i łazienek w domu. Inwestycja ta stanowi kolejny etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy. Realizacja tej inwestycji pozwoli na zwiększenie odsetka ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków na obszarze gminy Białaczów oraz zmniejszenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych.
Można powiedzieć, "ufff nareszczie" bo struna tolerancji wszystkich zainteresowanych nagięła się do granic możliwości.

Zdjęcie: www.bialaczow.pl
Z.S.

Ostrzeżenie meteorologiczne dla woj łodzkiego
NewsyOSTRZEŻENIE Nr 27
Burze z gradem/1

Obszar: województwo łódzkie
Ważność: od 2017-06-23 00:00:00 do 2017-06-23 12:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2017-06-22 13:25:00
Synoptyk: Lech Buchert
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych regionalne
BIAŁACZÓW ZAPRASZA-Część IV
Zbliża się wieczór. Jedni turyści , najczęściej młodszego pokolenia, poszukują atrakcji rozrywkowych. I tu niestety, gmina nie ma za dużo w ofercie. Może się trafić że w okresie wakacji , na muszli koncertowej, zlokalizowanej naprzeciw pałacu, odbywa się jakiś koncert. Sporadycznie w świetlicy odbywają się imprezy taneczne typu dyskoteka lub potańcówka.

Inni turyści, glodni pozamiejskiej ciszy, wieczornych melodii świerszczy na łakach, czy rechotu żab w miejscowych akwenach, wybiorą spacer o zachodzie słońca. A zachód w tych warunkach wyglada malowniczo i pobudza nasze wyobraznie.

DOBRANOC TURYSTO ,DOBRANOC-ŻYCZY BIALACZÓW I ZAPRASZA PONOWNIE.
A JEŚLI POBYT U NAS CI SIĘ SPODOBAŁ, OPOWIEDZ INNYM O UROKACH NASZEJ ZIEMI.


Od autora: Kopiowanie zdjęć i publikacja tylko za zgodą autora.
Zbigniew Szpoton


BIAŁACZÓW ZAPRASZA-Część III
Kontynuujemy spacer po Białaczowie. Warto zobaczyć sztandarowe zabytki, z których Bialaczów jest znany, a więc klasycystyczny pałac,który w końcu zwrócono spadkobiercom, czyli rodowi Platerów, Ratusz w centrum, czy też niedawno odrestaurowany przez właściciela (z własnych środków finansowych) obiekt - bramę dawnego spichlerza. Mam nadzieję że w niedługim czasie, inwestorzy zajmujący się renowacja pałacu przeznaczą czas i środki na badania archeologiczne w parku w którym znajduja się ruiny zamku Odrowążów. Stwierdzono podczas badań geologicznych iż od zamku odchodzą dwie linie korytarzy podziemnych. Jedna prowadzi do zabytkowego kościoła, druga zaś do pałacu Małachowskich a później Platerów.
D
Dla tych którzy ineteresuja się starymi nekropoliami czeka niedaleki spacer na miejscowy cmentarz. Można tam zagłębić się, czytając napisy na nagrobkach , w zamierzchłą historię Białaczowa. O tym że Białaczów miał dawno temu prawa miejskie (był miastem) nie tylko świadczą zapisy w kronikach historycznych, ale także nagrobek burmistrza miasta Białaczów.

Na miejscowej nekropoli znajdują się grobowce rodziny Platerów ( dawnych właścicieli dóbr białaczowskich) własciciela osady Sobień czy tez dziedzica Straszowej Woli.
Na strudzonych i głodnych turystów odwiedzajacych naszą gminę czeka, niestety, mała baza gastronomiczna. W miejscowości Parczówek, 4 km, oddalonej od centrum Białaczowa,znajduje
BIAŁACZÓW ZAPRASZA- czII

Czytelne oznakowanie ulic, zabytków i szlaków turystycznych nie pozwoli turyście błądzić, bo i tak wszystkie drogi zaprowadzą nas do centrum. Wieczorem poczujemy zapach swieżo pieczonego chleba w piekarni o kilkudziesięcioletniej tradycji, prowadzonej przez znaną mieszkańcom, białaczowską rodzinę.

Tam oprócz bardzo smacznego pieczywa, kupimy także wyroby cukiernicze z własnej produkcji.
Spacerując ulicami Białaczowa, szczególnie polecam odwiedzenie właściciela pasieki na ul Parczowskiej. To gospodarstwo, założone przez ojca, aktualnie prowadzi syn, który nie tylko zajmuje się produkcją przepysznego, ekologicznie czystego miodu, ale także......... No właśnie.

BIAŁACZÓW ZAPRASZA- Część I
Mój autorski foto album bądź widokówka jak kto woli, ma na celu zaprezentowanie walorów turystycznych Białaczowa, a więc tych wartości z których nasza miejscowość jest mniej znana. Już dziś zapraszam do odwiedzenia urokliwych zakątków i miejsc w których można czynnie i biernie wypoczywać.

O Bialaczowie mówi sie i piszę najczęściej mając na uwadze zbytki jakie się tu znajdują.Dziś pominę temat zabytkowych budowli a zajmę się bazą turystyczną i wypoczynkową. Dziś jest to jeszcze skromna baza, ale miejmy nadzieję ze za kilka lat ulegnie diametralnej poprawie. Ja w to wierzę.


Na odwiedzających naszą gminę czekają pokoje 2 osobowe z łazienkami w korytarzu.


Zaproszenie na 35 Sesję Rady Gminy Bialaczów
Informacje EKGInformuję, że w dniu 27 czerwca 2017 r. (wtorek) o godz. 8:30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Białaczowie, ul. Piotrkowska 12, 26 – 307 Białaczów odbędzie się XXXV Sesja Rady Gminy Białaczów.

Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Zatwierdzenie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXXIV Sesji Rady Gminy Białaczów.
4. Informacja Wójta Gminy Białaczów z realizacji zadań inwestycyjnych w I – półroczu 2017 roku.
5. Zapytania i Interpelacje Radnych.
6. Informacja Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej z działalności placówek kulturalnych.
7. Podjęcie uchwał w sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania rocznego z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego za 2016 rok
- udzielenia Wójtowi Gminy Białaczów absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za 2016 rok,
- statutu Gminy Białaczów,
- ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Białaczów,
- przyznania dodatku specjalnego dla Wójta Gminy Białaczów.
- zmiany uchwały nr XXX/170/2017 Rady Gminy Białaczów w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Białaczów w 2017 roku,
- zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na terenie Gminy Białaczów,
- zmian w budżecie gminy na 2017 rok,
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2017-2029,
8. Zapytania i wolne wnioski.
9. Zamknięcie obrad XXXV Sesji Rady Gminy Białaczów.

Przewodniczący Rady
Gminy
Zródło: www.bialaczow.pl (BiP)
Strona 39 z 113 << < 36 37 38 39 40 41 42 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes