Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 26 2024 07:42:39
Obecny adres IP
18.119.121.234
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Ośmioraki-Zabytki i wspomnienia




Ten niestety, już nie istniejący zabytek, należał do wyjątkowych w skali światowej budowli. Wzniesiony był pod koniec XIX wieku. Był to typowy ,ale jakże wyjątkowy pod względem architektonicznym na tamte czasy ,dom wielorodzinny dla służby dworskiej. OŚMIORAKI- bo o nich mowa, znajdowały się na Wygnanowie , południowej dzielnicy Białaczowa. Budynek zamieszkiwało osiem rodzin zatrudnionych w posiadłościach właścicieli ziemskich Białaczowa. Ośmioraki były budynkami szeroko frontowymi, drewnianymi, wzniesionymi na rzucie prostokąta. Znajdujące się w nich mieszkania posiadały sień, kuchnię i pokój. Mieszkania były tak zestawione że cztery sąsiadujące ze sobą izby posiadały jeden wspólny komin. Zdjęcie przesłane przez Pana Wiktora Biernackiego, przedstawia cztery ośmioraki. Niestety, w latach 70-tych ubiegłego wieku, podjęto decyzję o rozbiórce zbytkowych budowli.


Zbigniew Szpoton
Zabytki i wspomnienia
Tym razem Pan Piotr Jachowicz przysłał nam fotografie Białaczowa z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Poniżej prezentujemy i opisujemy je, zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą. W dalszym ciągu oczekujemy od Państwa na zdjęcia przedstawiające tzw ,,ośmioraki" (budynki mieszkalne dla pracowników i służby właściciela Białaczowa) unikatowe budowle tamtych czasów. Według zródeł historycznych, tzw ośmioraki istniały jedynie miejscowości położonej w dzisiejszej Belgii i w Białaczowie.




Zdjęcie po lewej, przedstawia dawne centrum edukacyjno-kulturalne. W tym budynku mieściły się: W lewym skrzydle- przedszkole, po środku- kino, zaś w prawym skrzydle świetlica. U góry znajdowały się mieszkania.





To zdjęcie przedstawia nie istniejący zabytkowy dworek, w którym prawdopodobnie mieszkał zarządca dóbr wcześniej Małachowskich, pózniej Platerów. Dworek usytuowany był na przeciwko świetlicy w Białaczowie, w miejscu gdzie dziś znajduje się składowisko materiałów sypkich UG. Dworek podobnie jak ośmioraki, został zburzony w latach 70 tych XX w.

/czytaj więcej/





Radni nie chcą urządzenia monitorującego stan powietrza

We wtorek,23 marca, uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Kultury, Oswiaty i Zdrowia Rady Gminy Białaczów, na którym miałem przyjemność przedstawić propozycję zakupu i zamontowania przez naszą gminę urządzenia monitorującego stan powietrza. Urządzenie o nazwie ,,EkoSłupek" jest zaawansowanym narzędziem do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Oświetlenie ledowe zamontowane w tym urządzeniu, na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza (od ciemno zielonego, wskazującego bardzo dobry stan powietrza, do ciemno czerwonego, informującego o bardzo złym stanie)Zakup i zamontowanie ,,EkoSłupka" służy do zwiększenia świadomości społecznej o jakości powietrza, ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych, ale ma także , a może przede wszystkim aspekt EDUKACYJNY. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń można za pomocą aplikacji odczytać na urządzeniach mobilnych
Koszt zakupu ,,EkoSłupka" 3500zł.
Niestety, obecni na posiedzeniu członkowie Komisji zanegowali pomysł, podając argumenty przeciw, które nie koniecznie nadają się do publikacji. Przytoczę tylko jeden ,,Zle to wpłynie na wizerunek naszej gminy"
Kolejna nasza inicjatywa nie uzyskała akceptacji.
Z dziennikarskiego obowiązku podam nazwiska radnych obecnych na KOMISJI ZDROWIA:
1.Dawid Kucharski
2.Elżbieta Lasota
3.Andrzej Martyka
4.Marzanna Paduszyńska
5.Krystyna Józwik
Obecni też byli: Pani Barbara Goworek-Wójt Gminy i Andrzej Urbańczyk-Sekretarz Gminy

Zbigniew Szpoton
8,500,000 wizyt
Informacje EKG15 sierpnia ubiegłego roku , chwaliliśmy się że licznik na dole strony (EKG-Białaczów), liczący odwiedzających nas internautów, pokazał 8 mln. Dziś, tj 18 marca 2021r liczba wyświetleń zwiększyła się o 500 tys, co daje dzienną średnią-2336 odwiedzin. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom, tym w gminie, w kraju i zagranicą, że jesteście z nami i dajecie nam motywacje do trwania.

Zespół Redakcyjny:
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Tomasz Krawczyk
Miła uroczystość
W piątek 12 marca, w Urzędzie Gminy, odbyła sie dawno oczekiwana uroczystość podsumowania i wręczenia nagród w Plebiscycie ,,Najpopularniejszy Sportowiec Gminy Białaczów w 2020r. Naszą inicjatywę docenili przybyli goście w osobach: Pan Marek Mazur -V-ce Przewodniczący Rady Krajowej Ludowe Zespoły Sportowe oraz Pan Konrad Gwódz -inspektor Rady Wojweódzkiej LZS. Wspaniałe statuetki z imiennymi dedykacjami, które ufundowała Pani Barbara Goworek-Wójt Gminy Białaczów, oraz torby sportowe zakupione przez nasz portal ,obecnym na uroczystości laureatom, z dumą i radością wręczyli: Pani Wójt, Pan Przewodniczący LZS i współwłaściciel portalu ,,EKG- Białaczów". Wspólnie, sportowcy, organizatorzy oraz opiekunowie uznali iż inicjatywę należy kontynuować.

Zbigniew Szpoton
ZAPROSZENIE
Informacje EKGW dniu 12 marca(piątek), o godz 14, w sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Białaczów, odbędzie się uroczyste podsumowanie plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Gminy Białaczów, za rok 2020. Inicjatorem plebiscytu była Redakcja ,,Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów. Współorganizatorem-Urząd Gminy Białaczów.

Niniejsze zaproszenie kierujemy do naszych 10 laureatów. Miejmy nadzieję że w przyszłym roku, przy okazji organizacji kolejnego plebiscytu, będziemy mogli na podsumowanie, zaprosić kibiców i sympatyków poszczególnych dyscyplin sportowych. W tym roku postaramy się przekazać relację na żywo, poprzez popularny portal społecznościowy.

Przypominamy- Nagrody i statuetki dla uczestników naszej internetowej zabawy ufundowali:
*Wójt Gminy Białaczów
*Redakcja ,,EKG-Białaczów"

Przypominamy wyniki naszego plebiscytu:


1.CHMAL BARTŁOMIEJ- (pływanie)- 2613 głosów (46%)
2.WERESZKA KACPER- (tenis ziemny)- 1838 głosów (32%)
3.GRZESIŃSKI MICHAŁ-(piłka nożna) - 308 głosów (5%)
4.GRZESIŃSKI MIŁOSZ-(piłka nożna) -220 głosów (4%)
5.ZIELIŃSKI DAWID -(piłka nożna) -168 głosów (3%)
6.POPECKI FILIP - (podnoszenie ciężarów)-151 głosów (3%)
6.POŻYCKI BARTŁOMIEJ-(boks) -151 głosów (3%)
8.MALINOWSKI MARCIN-(piłka nożna)- 127 głosów (2%)
9.SKATULSKI KAMIL- (piłka nożna)) - 51 głosów (1%)
10.DOLOT DAWID - (piłka nożna) - 48 głosów )1%)

Ciekawostka historyczna



Pan Piotr Jachowicz, wielki miłośnik i pasjonat dawnej historii Białaczowa, wyszukał w internecie takie oto zdjęcie. Autor zdjęcia opisuje że jest to fragment lotniska polowego w Białaczowie. Zdjęcie pochodzi z roku 1939. O historii związanej z lądowaniem przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera na tym lotnisku, we wrześniu 1939 roku pisałem we wcześniejszych materiałach. Redakcja zwraca się z serdeczną prośbą do osób które tamte czasy pamiętają, o potwierdzenie wiarygodności zdjęcia.
Zródło: www.fotopolska.eu

Ponadto, Piotr kieruje prośby do osób mających wiedzę o dawnej gajówce usytuowanej w lesie przy drodze do Sobienia (po prawej stronie), o podzielenie się informacjami o tym zapomnianym, już nie istniejącym historycznym obiekcie. Przypominamy. Gajówka została spalona przez hitlerowców w 1944r.

Zbigniew Szpoton
Problem parkingowy w centrum Bialaczowa






Problem braku miejsc parkingowych i usystematyzowanej komunikacji w tej części Białaczowa poruszany był już kilkakrotnie na sesjach Rady Gminy. Zmieniała się władza a wraz z nią koncepcje, ale problem pozostał. Więcej, z każdym rokiem narasta. Konsumenci, klienci instytucji handlowych i usługowych parkują swoje auta po obydwu stronach ulicy. Szanowni Radni. To już najwyższy czas zaangażować odpowiednie służby do opracowania projektu zmian w ruchu drogowym w tej części miejscowości.

Z.S
PRACA JAKO RACHMISTRZ SPISOWY
Informacje EKGTrwa nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych, wykonujących czynności związane z przeprowadzeniem na terenie naszej gminy spisu powszechnego.
Zgłoszenie przyjmowane są do dnia 9 lutego w Urzędzie Gminy Białaczów .
Kandydat na rachmistrza powinien spełniać następujące warunki:
*mieć ukończone 18 lat
*posiadać co najmniej średnie wykształcenie
*nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Spis będzie prowadzony od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca 2021r
Kandydat na rachmistrza odbędzie szkolenie online

Więcej informacji na temat spisu oraz wynagrodzenia za pracę, można uzyskać na stronie internetowej UG Białaczów lub telefonicznie 44 7581414

UWAGA!!!. DO 16 LUTEGO PRZEDŁUŻONO TERMIN NABORU NA RACHMISTRZA SPISOWEGO.
Z.S
Co dalej z budynkiem po dawnym Ośrodku Zdrowia
Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Białaczów, Radny Pan Dawid Kucharski, skierował pytanie do Pani Wójt Gminy, w sprawie działań w kierunku adaptacji nieruchomości po dawnym ośrodku zdrowia. Wyraził obawy o stan techniczny samego budynku. W odpowiedzi usłyszał że 10 grudnia ubiegłego roku, gmina podpisała akt notarialny i stała się prawnym właścicielem nieruchomości. Dodała przy tym, że to nieprawdą jest, jakoby gmina już pół roku temu przejęła budynek. Ponadto Pani Wójt oznajmiła że toczą się już rozmowy w sprawie zagospodarowania tej nieruchomości. A co do samej koncepcji stwierdziła, cytuję:,,niech to wyjdzie od nas, bo to my będziemy zarządzać.......... my będziemy odpowiadać"
Redakcja EKG-Białaczów" dziękuje Panu Radnemu na reakcję na nasz wcześniejszy artykuł pt ,,Co dalej z budynkiem po dawnym Ośrodku Zdrowia"
A teraz ad vocem do wypowiedzi Pani Wójt.
1.Z informacji jaką posiadamy, nieruchomość przy ul. Szkolnej uchwałą Rady Powiatu, przekazano juz kilka miesięcy temu. Dopiero w grudniu podpisano akt notarialny.
2.Pozwolę się nie zgodzić z tezą, jakoby to radni czy sama Pani Wójt, mieliby decydować o losach nieruchomości, która powstała ze środków NFZ, ale przy udziale samego społeczeństwa. Przypomnieć należy że budynek oddano do użytku 22 lipca 1986 roku ,którego tzw. czynem społecznym, wybudowali białaczowscy murarze ( tak jak dzisiejszą świetlice, czy muszlę koncertową).
3.Bezpośredni udział społeczeństwa w konsultacjach, choćby internetowo, to forma zachęcenia do decydowania w sprawach ważnych z punku widzenia wyborców. Głos wypowiedziany choćby w sondzie internetowej, jest bardzo istotnym głosem w formule demokracji i samorządności. (Zachęcamy do korzystania z tej formuły podczas głosowania nad rozdziałem funduszu sołeckiego).
4.Konsultacje społeczne a pożniejsza dyskusja nad propozycjami (NIE ODWROTNIE) pozwolą się Pani jak i Radnym pozbyć balastu insynuacji i pomówień.

Z wyrazami szacunku, bez cienia ,,szkalowania"
Zbigniew Szpoton
EKO-Słupek
Do zakupu takiego urządzenia będziemy namawiać Radnych i Wójt Gminy Białaczów. W niektórych (odważnych) gminach, takie słupki już funkcjonują, dając obraz czym lokalna społeczność oddycha. EkoSłupek, to nie tylko aspekt ekologiczny, ale przede wszystkim edukacyjny.
Co to więc za urządzenie?
EkoSłupek, wyposażony jest w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza - od zielonej przez żółtą, pomarańczową, czerwoną aż po ciemnobordową .Bieżące dane pomiarowe dostępne są poprzez darmową aplikację mobilną o nazwie EkoSłupek.
Chcielibyśmy, by to urządzenie pomiarowe stanęło w centrum Białaczowa, na zieleńcu, na przeciw wejścia do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Koszt zakupu EkoSłupka to kwota od 3 do 4 tys zł (w zależności od opcji) Istnieje też możliwość dzierżawy urządzenia z opłatą miesięczną.
W najbliższych dniach nasza Redakcja sporządzi wniosek do Rady Gminy o zakup lub dzierżawę EkoSłupka.

Zbigniew Szpoton

Strona 17 z 113 << < 14 15 16 17 18 19 20 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes