Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 15 2024 09:55:21
Obecny adres IP
18.119.162.204
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Co dalej z budynkiem po dawnym Ośrodku Zdrowia
Minęło pół roku od przejęcia przez Gminę Białaczów, za symboliczną złotówkę, nieruchomości po starym ośrodku zdrowia. W budynku na parterze znajduje się szereg pomieszczeń (po gabinetach i aptece) węzeł sanitarny. Na piętrze 3 pomieszczenia mieszkalne. Rada Gminy nie podjęła dotychczas decyzji o dalszym przeznaczeniu nieruchomości. Niniejszym artykułem i sondą chcielibyśmy zmobilizować radnych do zajęcia się tym tematem, gdyż czas upływa, a nie ogrzewany może podzielić losy miejscowego pałacu. Ponadto wiele rodzin oczekuje na mieszkania socjalne.
A oto kilka propozycji przeznaczenia nieruchomości:

1. Zakład Opiekuńczo Leczniczy. To forma stacjonarnej, całodobowej opieki, pielęgnacji i rehabilitacji osób nie wymagających już hospitalizacji, u których zakończono już proces leczenia, które jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego, fachowego nadzoru.

2.Gminny Ośrodek Kultury,Sportu i Turystyki. W budynku mogą znajdować się siedziby stowarzyszeń, Dom Senior Wigor, Ognisko czy Szkoła muzyczna.

3.Pomiesczenia administracyjno-biurowe - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Komisariat Policji, prywatne gabinety lekarskie i terapeutyczne.

Zapraszamy Państwa do sondy na temat przeznaczenia nieruchomości przy ul.Szkolnej.


SONDA
NA JAKI CEL PRZEZNACZYĆ NIERUCHOMOŚC PO DAWNYM OŚRODKU ZDROWIA

ZAKŁAD OPIEKUŃCZO LECZNICZY
GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU I TURYSTYKI
POMIESZCZENIA ADMINISTRACYJNO-BIUROWE
INNY CEL

SMOG W BIAŁACZOWIE

Z założenia miejscowość w której nie ma przemysłu, środowisko naturalne, w tym powietrze powinny być bez zarzutu. Niestety, podczas wieczornych spacerów, w moje nozdrza uderza zapach duszący i kwaśny. To efekt wieczornego ogrzewania domów różnymi paliwami i nie zawsze węglem kamiennym. Tak się już dzieje od wieków, że w okresie zimowym następuje w atmosferze większe gromadzenie trucizn spowodowane emisją trujących gazów z naszych domów. Wielu mieszkańców spala w swoich piecach tworzywa sztuczne nie zdając sobie sprawy z tego, że produkują niezwykle trujące gazy, których wdychanie powoduje działanie rakotwórcze, osłabienie odporności na choroby, intensywne alergie i wiele innych dolegliwości. Największe szkody gazy te powodują w organizmach dzieci. Niektóre choroby pojawiają się nawet po wielu latach. W okresie wiosenno letnim przyroda, czyli nasze pola, łąki, lasy są naszymi naturalnymi lekarzami, bo absorbują prawie wszystkie trujące związki, a przy tym produkują tlen. Do najbardziej zabójczych związków, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm należą:

- Tlenek węgla (CO) - jest bezzapachowym gazem trującym wywołuje utratę koordynacji ruchowej lub nawet śmierć.
- Dwutlenek węgla (CO2) - mniej szkodliwy od tlenku węgla, pobudza układ oddechowy do większej inhalacji innych związków toksycznych.
- Chlorowodór (HCl) - o ostrym kwaśnym zapachu, niszczy oczy, drogi oddechowe wywołując stany zapalne.
- Cyjanowodór (HCN) - jest gazem bezbarwnym o migdałowej woni paraliżuje system oddechowy.
- Nakroleina, aldehydy, kwas mrówkowy - drażnią błonę śluzową i spojówki.
- Fosgen (COCL2) - powstaje podczas procesu spalania przy obecności chloru w powietrzu, ma zapach zgniłego siana, wywołuje ostry obrzęk płuc i zmiany w krążeniu.
- Fenol (C6H5OH) - działa trująco na nerwy, powoduje zaburzenia słuchu, bóle głowy, skłonność do kaszlu, osłabienie, swędzenie skóry.
- Dwutlenek siarki (SO2) - wywołuje skurcz i obrzęki krtani, co może spowodować nawet śmierć.
- Formaldehyd - gaz o silnym zapachu, podrażnia spojówki i górne drogi oddechowe.
(Źródło: Dział Ekologii i Ochrony Środowiska Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach)

Pamiętać przy tym trzeba że gazy te najbardziej szkodliwe są dla dzieci, a choroby pochodne od tych trujących związków, rozwijają sie latami.>

Czytając powyższy felieton, proszę bardzo mieszkańców, na skupieniu sie nad problemem głównym i sugestie co można zaradzić by jesienią i zimą móc wychodzić na zdrowotne spacery, a ogrzewając swoje domy nie myśleć tylko o sobie. Miejscowym Radnym proponuję by rozwiązywać ten problem zaczynając od edukacji społecznej młodzieży ale także dorosłych. Proponuję zakup kilku słupków ekologicznych, które służą do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła, na terenach otwartych (koło szkół,w centrum Białaczowa). Szcególowe informacje o tym przydatnym urządzeniu na stronie www.e-gminy.pl/airsensor/..

"

Zbigniew Szpoton
Wnioski o nagrody dla sportowców
Informacje EKGNa podstawie Uchwały Nr XXIX/217/2013 Rady Gminy Białaczów z dnia 11 czerwca 2013 r,, w sprawie nagród i wyróżnień przyznawanych przez Gminę Białaczów za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym"
Kluby sportowe
Dyrektorzy szkół
Wójt gminy
mogą składać do tut. Urzędu, w terminie do 31 stycznia, wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia. Jednorazowa nagroda dla zawodnika- 2.000 tys zł
Wyróżnienie stanowią: statuetka, medal,puchar, dyplom lub inne upominki rzeczowe
Warunek niezbędny: zawodnik, mieszkaniec Gminy Białaczów lub uczeń szkoły z terenu Gminy Białaczów,uprawiajacy określoną dyscyplinę sportową w klubie sportowym, we współzawodnictwie sportowym uzyskał od pierwszego do trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski, Pucharach Polski,Ogólnoposkich Turniejach Klasyfikacyjnych, w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski,Mistrzostwach Polski Juniorów, Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży oraz INNYCH ZAWODACH OGÓLNOPOSKICH.

Z.S.
,,Starodawna Kuchnia Regionalna"

Dzisiaj zaczynamy nasz cykl pt.”Starodawna Kuchnia Regionalna”, w którym będziemy dzielić się z wami , przepisami naszych babć i mam.


Prezentację rozpoczynamy wizytą w Parczowie.

Odwiedziłem Panią Marię Szymańską mieszkankę Parczowa,(członkinię Koła Gospodyń Wiejskich) , która podzieliła się z naszymi czytelnikami kilkoma przepisami.Pierwszy przepis jaki otrzymaliśmy, jest to zalewajka na własnym zakwasie! Znaczenie słowa zalewajka : – to tradycyjna zupa wiejska, zawierająca ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki, zalane (stąd nazwa) przygotowanym osobno czystym żurem z zakwasu chlebowego.

W przepisie od Pani Marii podstawowym składnikiem zalewajki jest zakwas.


Zakwas

Mąkę żytnią zalewamy przegotowaną letnią wodą,(można dodać skórkę od chleba) , i odstawiamy w ciepłe miejsce w którym musi postać minimum 2 dni.

Zalewajka:

Obrane ziemniaki kroimy w kostkę i podgotowujemy. W międzyczasie cebulę pokrojoną w kostkę oraz boczek podsmażamy na oleju bądź smalcu. Po ugotowaniu ziemniaków dodajemy do nich wcześniej przygotowany (podsmażony) boczek z cebulką oraz 2 ząbki czosnku, sól, pieprz,majeranek,wegetę . Dolewamy nasz zakwas do zupy i dalej gotujemy Pod koniec gotowania dodajemy śmietanę, rozrobioną 2 łyżkami naszej zupy.

Kolejny Przepis jak otrzymaliśmy to kluski tarte! Smak dzieciństwa niejednego z czytelników!

Kluski tarte

Na początku gotujemy obrane ziemniaki i odstawiamy do wystygnięcia. Następnym punktem jest obranie i starcie surowych ziemniaków, które ścieramy na tarce na małych oczkach. Po wykonaniu tej czynności, starte ziemniaki przeciskamy dokładnie przez ścierkę (najlepiej lnianą), żeby wycisnąć z nich wodę. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez prasę, lub dobrze ugniatamy. W proporcji 1:1,mieszamy wszystko razem i dodajemy szklankę mąki ziemniaczanej , jajko i sól do smaku. Po wyrobieniu tzw. ciasta , formujemy z niego kluski w rękach i wrzucamy do gotowanej wody. Gdy zauważymy ze nasze kluski już wypływają gotujemy je jeszcze przez 5 min. Do naszego dania można dodać okrasę ze smażonego boczku i cebuli.
/czytaj więcej/


BARTŁOMIEJ CHMAL-Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów za 2020r
Przywitał nas w domu swoich rodziców, ciepłym, ujmującym uśmiechem, Ten 9- letni, czarnowłosy chłopiec, już przy pierwszym kontakcie, sprawia wrażenie pogodnego, dobrego, poukładanego chłopca, co potwierdza dalsza rozmowa z nim.

,,EKG”- Bartku, Gratulujemy Ci serdecznie zwycięstwa w naszym plebiscycie. Pewnie to co się teraz dzieje wokół Twojej osoby spowodowało mały zawrót głowy; no bo zwycięstwo z dużą przewagą głosów, dzisiejsze spotkanie i wywiad z nami,za chwilę ceremonia wręczenia statuetek. Pewnie jak wrócisz do szkoły też będą o Tobie mówić.

Bartłomiej Chmal- Dziękuję za gratulacje. Jestem zaskoczony że wygrałem ten plebiscyt. To że głosowało na mnie tyle osób to zasługa rodziny, która uruchomiła tę maszynę głosującą, nie tylko wśród znajomych i przyjaciół, ale także rodziny mieszkającej za granicą Polski .

,,EKG”- Zaskoczenie jest tym większe, że dyscyplina, którą reprezentujesz, jest mało popularna w tak małych środowiskach jak nasze. Tu zawsze jak wiesz, dominowała piłka nożna.

Bartłomiej Chmal- Ja też zacząłem od piłki nożnej i przez jakiś czas kopałem piłkę. To było do czasu kiedy nasz nauczyciel Wychowania Fizycznego, w ramach zajęć, zaprowadził moją klasę na basen. Kontakt z wodą spowodował że oboje, i ja i woda, poczuliśmy że się potrzebujemy.

,,EKG”- Fajnie to ująłeś. Przypomnij naszym czytelnikom, ile lat, jeśli w Twoim wieku można posługiwać się tą jednostką czasu, trenujesz pływanie?

Bartłomiej Chmal- Od dwóch lat. Trenuję trzy razy w tygodniu. Na treningi do Opoczna, zawożą mnie rodzice. Są też ze mną na zawodach .Bardzo im dziękuje za to.

,,EKG” Podziekuj też za geny sportowe po rodzicach. Twój Tata to absolwent AWF, mama fizjoterapeuta.
Bartłomiej Chmal- No właśnie. Dziękuję.
( uśmiech na twarzy Bartka)

,,EKG”- Jaki styl pływania lubisz najbardziej?

Bartłomiej Chmal- Najbardziej lubię styl dowolny. Tu mam największe swoje dotychczasowe sukcesy. Pływam też stylem grzbietowym. Ale tak jak powiedziałem na początku, najbardziej lubię pływać kraulem, bo tu się czuje moc.





ciąg dalszy - wejdz w zakładkę ,,czytaj wiecej"
Wyniki Plebiscytu ,,Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów za rok 2020"
Zakończyło się głosowanie na ,,Najpopularniejszego sportowca gmin Białaczów za rok 2020". Na nominowanych 10 sportowców oddano w sumie 5.676 głosów. Tegorocznym zwycięzcą został młody ,utalentowany sportowiec, który trenuje pływanie. Drugie miejsce zajął przedstawiciel tenisa ziemnego. Trzecie miejsce przypadło przedstawicielowi piłki nożnej. Wkrótce, w bezpośrednich wywiadach, szczegółowo opiszemy sylwetki laureatów. Nagrody dla laureatów i upominki dla pozostałych uczestników plebiscytu, zostaną wręczone na uroczystym spotkaniu. O terminie uroczystości poinformujemy w najbliższym czasie. Organizatorami plebiscytu byli: Urząd Gminy Białaczów i ,,Elektroniczna Kronika Gmin Białaczów"
A oto szczegółowe wyniki plebiscytu.


1.CHMAL BARTŁOMIEJ- (pływanie)- 2613 głosów (46%)
2.WERESZKA KACPER- (tenis ziemny)- 1838 głosów (32%)
3.GRZESIŃSKI MICHAŁ-(piłka nożna) - 308 głosów (5%)
4.GRZESIŃSKI MIŁOSZ-(piłka nożna) -220 głosów (4%)
5.ZIELIŃSKI DAWID -(piłka nożna) -168 głosów (3%)
6.POPECKI FILIP - (podnoszenie ciężarów)-151 głosów (3%)
6.POŻYCKI BARTŁOMIEJ-(boks) -151 głosów (3%)
8.MALINOWSKI MARCIN-(piłka nożna)- 127 głosów (2%)
9.SKATULSKI KAMIL- (piłka nożna)) - 51 głosów (1%)
10.DOLOT DAWID - (piłka nożna) - 48 głosów )1%)


G R A T U L U J E M Y
Pandemia bez skutków demograficznych
Informacje EKGAnalizując coroczne dane z Urzędu Stanu Cywilnego, można dziś wyraznie stwierdzić że pandemia covid-19, nie wpłynęła na wzrost umieralności mieszkańców naszej gminy. Stała umieralności w roku 2020 utrzymuje się na tym samym poziomie co w latach poprzednich i wynosi 87 (kobiety-41, mężczyzni-46) W tym samym czasie na świat przyszło 53 dzieci (dziewczynek-24, chłopców-29). Faktem niezmiennym pozostaje współczynnik umieralności do liczby urodzeń.

Z.S
Z listów do Redakcji
Informacje EKGPytacie, czy w gminie będzie można się się zaszczepić przeciwko covid-19. Otóż nasza Przychodnia Rodzinna , podobnie jak inne prywatne POZ-ty, z uwagi na problemy techniczne, oraz personalne, nie przystąpiła do programu szczepień. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, program szczepień w naszym powiecie, będzie realizować Szpital w Opocznie. Jeśli tylko będzie dostępny harmonogram szczepień, poinformujemy Państwa.

Z.S
Po sondażowy felieton redakcyjny
Na pytanie ,,Jak oceniasz pracę Rady Gminy Białaczów” odpowiedziano 649 głosami czytelników ,,EKG”. Miażdżącą ilością 587 głosów (90%) nasi czytelnicy negatywnie ocenili dotychczasową pracę (25 miesięczną) Radnych naszej gminy. Tylko 53 głosy (8%) były pozytywne.9 respondentów (1%) nie miało w tym temacie opinii. W artykule sondażowym, nasza redakcja poprosiła głosujących o uzasadnienia swoich uwag, jednak nikt z biorących udział w sondzie nie odważył się zaprezentować swojego uzasadnienia. Szkoda,gdyż w sposób merytoryczny można by było dokonać oceny. A tak, będę się opierał na ustnych przekazach mieszkańców, w rozmowach bezpośrednich z nimi. Najczęściej używanym argumentem oceniającym negatywnie pracę radnych było cytuję: ,,nic nie robią”.Pojawiały się też zdania że ,,panuje nepotyzm” czy ,,w kampanii wyborczej to umieli obiecać, a dziś nie mają odwagi zabrać głosu”. Są to skrajne, aczkolwiek często pojawiające się argumenty. Sami radni nie ukrywają że są zależni od panujących układów ,,nie będę się wychylał” bo w gminie lub podległych jednostkach zatrudnieni są członkowie ich rodzin. Negatywna ocena dzisiejszej Rady Gminy to wynik pokoleniowych zaniedbań regulacji administracyjnych, ale przede wszystkim niska świadomość społeczna samych wyborców. Od lat w wyborach nie tylko samorządowych obowiązuje zasada mierny ale wierny. Gubi się przy tym młodych, kreatywnych i niezależnych kandydatów. W swoich artykułach wielokrotnie podkreślałem znaczącą rolę młodych ludzi w kreowaniu rzeczywistości. Ale żeby ich przyciągnąć na swoją stronę, trzeba dać im do zrozumienia że w całej tej układance TAKŻE mają coś do powiedzenia.
Mój felieton na temat oceny pracy Rady Gminy, nie jest do końca obiektywny, z uwagi na brak bieżących informacji o bieżących dokonaniach tego organu.

1. BRAK POLITYKI INFORMACYJNEJ

O wszelkich działaniach Radnych i Rady Gminy możemy się dowiedzieć meandrując na
/ czytaj więcej/
GŁOSUJEMY
OD DZIŚ DO 10 STYCZNIA 2021R (WŁĄCZNIE) MOŻNA GŁOSOWAĆ NA SWOJEGO FAWORYTA W PLEBISCYCIE ,,NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC GMINY BIAŁACZÓW -2020R


SONDA
Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów-2020r

CHMAL BARTŁOMIEJ-pływanie
DOLOT DAWID-piłka nożna
GRZESIŃSKI MICHAŁ-piłka nożna
GRZESIŃSKI MIŁOSZ-piłka nożna
MALINOWSKI MARCIN-piłka nożna
POPECKI FILIP-podnoszenie ciężarów
POŻYCKI BARTŁOMIEJ-boks
SKATULSKI KAMIL-piłka nożna
WERESZKA KACPER-tenis ziemny
ZIELIŃSKI DAWID-piłka nożna

Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów-2020r cz-5
PIŁKA NOŻNA

MICHAŁ GRZESIŃSKI
Michał Grzesiński- wychowanek Ceramiki Opoczno, zawodnik KS.Paradyż, Woy Bukowiec Opoczyński.Obecnie reprezentuje klub LKS Białaczów, w którym gra jako środkowy obrońca .Król strzelców na turnieju halowym o mistrzostwo LZS w Moszczenicy. Według,, ŁĄCZY NAS PIŁKA" rozegrał 95 oficjalnych meczów strzelajac 18 bramek.

MIŁOSZ GRZESIŃSKI
Miłosz Grzesiński- wychowanek Ceramiki Opoczno zawodnik KS Paradyz, LKS Białaczów; obecnie rerezentuje KS RUCH CHORZÓW .Pozycja napastnik. Pięciokrotny król strzelców na turniejach halowych. W plebiscycie Dziennika Łódzkiego, w 2018r został najlepszym sportowcem powiatu Opoczyńskiego. Według,, ŁĄCZY NAS PIŁKA", rozegrał 130 oficjalnych meczów strzelając 112 bramek.
Strona 16 z 111 << < 13 14 15 16 17 18 19 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes