Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmWrzesie 25 2020 14:44:29
Obecny adres IP
18.208.202.194
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 316
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Tadeusz
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Więcej kanałów telewizyjnych
Informacje EKGWystarczy ustawić antenę telewizji naziemnej w kierunku nadajnika telewizyjnego w Radomsku (kierunek zalew w Miedznej Mur.) a mamy do dyspozycji aż 36 kanałów. Na kanale 36 mamy programy muzyczne tj 4FUN GOLD,STARS TV( muzyka lat 60,70,80,90), 4 FUN TV,ESKA TV EXTRA (współczesne przeboje) oraz lokalny program telewizji Radomsko nadającej informacje również z naszego powiatu, na kanale 26 TV ŁÓDZ, na kanale 27 TV WARSZAWA, na kanale 47 TV KIELCE, na kanale 9 TV NOWA, ZOOM,METRO,WP.

Redakcja ,,EKG-Białaczów”
Zagospodarowanie stawu w Białaczowie-propozycje
Szanowna Pani Wójt, Szanowni Radni sołectwa Białaczów.
Od kilkunastu lat trwa dyskusja nad sposobem zagospodarowania zbiornika wodnego (stawu) w centrum Białaczowa. Za kadencji Wójta J. Józwika opracowano już stosowny plan w tej kwestii i zarezerwowano część środków na ten cel. Różne powody ,w tym finansowe ,z każdym rokiem oddalają realizację tego pomysłu. Mam świadomość że gminy nie stać na całkowite sfinansowanie melioracji,oczyszczenia dna zbiornika, zabudowy linii brzegowej (chodniki, ławki, oświetlenie, place relaksu) to tym bardziej widzę konieczność ,,tymczasowości”. Dzisiejsze otoczenie stawu przypomina małą dżunglę, a ścieżki a nawet drogi stworzone przez pasjonatów wędkarstwa tworzą chaos. Pisałem we wcześniejszych artykułach o czystości strugi, zasilającej ów staw (źródło strugi bije z lasku nieopodal Zakrzowa). W samej strudze a nawet stawie można natrafić na raki. Dziko rosnąca flora wokół stawu i na wodzie, stanowi miejsce lęgowisk różnych gatunków ptaków. Ba, nawet para łabędzi upodobała sobie to miejsce i stanowi atrakcję tego miejsca Nie ma więc mowy o argumentach zanieczyszczonej wody i fetorze. Powyższym wprowadzeniem, zwracam się do Państwa decydentów z sugestią, prośbą, by rozpocząć porządkowanie tego terenu. Uzgadniając tymczasowe koncepcje architektoniczne z konserwatorem zabytków sugeruję by wykorzystać odzyskane z rozbudowy drogi przy ul. Piotrkowskiej, płyty chodnikowe na tymczasowy trakt pieszy. Postawienie kilku energooszczędnych lamp oświetleniowych oraz ławek wokół stawu jest tak myślę, w możliwościach budżetowych gminy. Prace adaptacyjne także nie stanowią problemu finansowego i przetargowego dla gminy, gdyż dysponujemy silną grupą fachowców zatrudnionych w Urzędzie Gminy oraz pracowników interwencyjnych. O potencjale i możliwościach tychże pracowników przekonaliśmy się za kadencji P. Jacka Reszelewskiego ,kiedy odnawiano rowy melioracyjne czy rewitalizowano białaczowski rynek.
Zbigniew Szpoton
W Białaczowie powstanie Klub Dziecięcy "MALUCH
NewsyZ radością informujemy, że w Białaczowie w budynku byłego gimnazjum (I piętro) zostanie zlokalizowana placówka opieki nad dziećmi do lat 3 pn.: Klub Dziecięcy „MALUCH” zlokalizowany przy ul. Szkolnej 36.
W wyniku realizacji tego zadania zostanie utworzonych 17 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w wymiarze 10 godzin dziennie przez okres całego roku, tj. z uwzględnieniem okresu wakacji i ferii zimowych. Z oferty usług opiekuńczych będą mogli korzystać rodzice dzieci z terenu całej gminy Białaczów. Do dyspozycji dzieci oddane zostaną odpowiednio przebudowane atrakcyjne sale wraz z wyposażeniem oraz plac zabaw.
Koszt pobytu dziecka w Klubie Dziecięcym MALUCH zostanie częściowo współfinansowany
/czytaj więce
j/
Paczkomat InPost w Białaczowie
W Białaczowie na parkingu przy sklepie ,,Lewiatan" od dwóch dni funkcjonuje paczkomat firmy InPost. Jak funkcjonuje paczkomat i jakie są procedury by korzystać z tej alternatywnej dla Poczty Polskiej usługi opisujemy poniżej..
Załóż konto na paczkomaty.pl
Załóż konto na stronie www.paczkomaty.pl i wybierz swój Paczkomat. Twój adres e-mail będzie rozpoznawalny dla sklepów oferujących opcję wysyłki do Paczkomatów InPost). Otrzymasz również dostęp do Managera Paczek, który umożliwia nadawanie i śledzenie przesyłek.
Jak odebrać przesyłkę w Paczkomacie
Przy zakupach w sklepie internetowym wybierz opcję dostawy do Paczkomatu. Podaj swój numer telefonu i adres e-mail oraz wybierz Paczkomat, który znajduje się w najbardziej dogodnej dla Ciebie lokalizacji.
Zaczekaj na powiadomienie
W momencie nadania paczki przez nadawcę, otrzymasz specjalny komunikat mailowy. Co więcej – w chwili dostarczenia przesyłki do Twojego Paczkomatu otrzymasz z InPost powiadomienie z kodem odbioru (6 cyfr). Zachowaj je, by móc odebrać paczkę!
Odbierz paczkę
Podejdź do Paczkomatu i podaj na ekranie swój numer telefonu oraz kod odbioru. Po chwili otworzy się skrytka z Twoją paczką. Na odbiór masz 48 godzin od momentu otrzymania powiadomienia. Jeśli nie masz czasu, poproś kogoś zaufanego, by zrobił to za Ciebie!

Więcej szczegółów na stronie www.inpost.pl
Piknik Retro odwołany
Informacje EKGW związku ze znikomym zainteresowaniem , impreza pt ,,PIKNIK RETRO" zostaje odwołana.

Redakcja ,,EKG- Białaczów"
Z listów do Redakcji
Informacje EKG,,Witam Pana. Postanowiłem napisać do Redakcji z prośbą o interwencję w sprawie która nie tylko mnie bulwersuje. Chodzi mi o zjawisko spożywania alkoholu w miejscu publicznym jakim jest nasz rynek w Białaczowie. Codziennie przesiaduje tam grupa tych samych osób i nie bojąc się konsekwencji pije alkohol. Czasami jest tam tak dużo osób że oprócz ławek w parku okupuje schody pod ratuszem i pobliskie sklepy. Kiedyś w gminie powstała komisja d/s przeciwdziałaniu temu zjawisku, ale teraz uważam że jest to komisja teoretyczna. Kiedyś uchwalono że ta komisja będzie sprawdzać zgodność sprzedaży alkoholu w naszych sklepach z ustawą antyalkoholową .Też pewnie nie zrealizowano tego bo sklepy są oblegane przez ,,konsumentów".W związku z tym postanowiłem nie robić zakupów w tych sklepach w których alkohol pije się w środku a wokół śmierdzi moczem. Piszę ten list do Pana Redaktora bo Pan w swojej kampanii wyborczej stawiał na montaż kamer na Ratuszu. Dziś za pośrednictwem EKG wzywam radnych i Panią Wójt do realizacji tego postulatu. M.Z."
7 mln odwiedzin
Informacje EKGW dniu dzisiejszym, czyli 23 lipca 2019 roku, nasz licznik na stronie Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów pokazał cyfrę 7.000.000 odwiedzin. Nasz portal www.stowbial.pl redagowany jest od listopada 2008 roku. Jak nasi czytelnicy pewnie wiedzą, portal ten prowadzony jest hobbystycznie.Ta pasja to nic innego ,jak troska o świadomość społeczną i jak i promocję gminy.Czy to nam się udaje to już do Państwa należy ocena.Bardzo dziękujemy że jesteście z nami od tylu lat.
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Piknik Retro
Przypominamy: W dniu 24 sierpnia (sobota) odbędzie się PIKNIK RETRO. Program tego innowacyjnego wydarzenia przewiduje:
-GIEŁDĘ STAROCI
-POTAŃCÓWKĘ

Giełda staroci to miejsce sprzedaży, kupna, wymiany starych eksponatów, pamiątek, przedmiotów użytkowych, strojów, książek ( w tym także podręczników szkolnych) itp. Odbędzie się na placu przed świetlicą w Białaczowie w godzinach 10 do 18. Wstęp na giełdę dla wystawców i uczestników jest bezpłatny.

Potańcówka to forma kulturalnej zabawy oparta na tradycjach z lat 80-tych ubiegłego wieku. Osoby zainteresowane tworzą tzw grupy stolikowe (4-6 osób). Każda z grup przygotowuje własne menu i z gotowymi potrawami, przekąskami , napojami, przybywa na imprezę. Taką formę zabawy dawniej nazywano ,,koszykową". Uczestnicy również mogą przynieść ze sobą (na nośnikach dźwięku) własne nagrania muzyczne popularne w tamtych czasach. Warunkiem uczestnictwa w potańcówce jest stylizowany ubiór jaki panował w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, oraz opłata 15 złotych od osoby. Przypominamy że jest to opłata związana z wynajęciem świetlicy i kosztami mediów. Początek imprezy godzina 20.00.
Zgłoszenia przyjmuje nasza Redakcja ,,EKG-Białaczów" pod adresem ekgialaczow.@poczta.fm lub poprzez facebook.
Dni Białaczowa 2019
Czy gminie Białaczów grozi bankructwo?
Informacje EKG
Kiedyś to pytanie można by zaliczyć do pytań retorycznych. Dziś, po tym co spotkało gminę Ostrowice (zachodniopomorskie) a w kolejce czekają Raciechowice (małopolskie) Starozreby (płockie) , jest to realne ,aczkolwiek na tą chwilę mało prawdopodobne. Wprawdzie według polskiego ustawodawstwa gmina nie może zbankrutować, ale jak zwykle samo życie pokazuje że ustawodawca nie docenił pomysłowości wójtów w zakresie kreatywnego zarządzania finansami gminy. Gmina Białaczów nie należy do zamożnych, a można odważnie stwierdzić jest biedną. Nie jest to gmina rolnicza, a tym bardziej przemysłowa. Inne gałęzie gospodarki usługi, handel, turystyka,praktycznie nie istnieją. Tak więc, jak w rzeczywistości funkcjonuje taki twór samorządowy jak gmina. W odniesieniu do naszych realiów, można stwierdzić że gminna administracja nie posiadając własnych dochodów, ogranicza się do zarządzania budżetem (dotacjami, subwencjami) zgodnie z centralnymi wytycznymi .Analizując raport gminy Białaczów za 2018 rok można zauważyć ze 80 % budżetu w pozycji wydatki (koszty) zajmują tylko trzy działy; Oświata, Opieka Społeczna i Administracja Publiczna. Przypomnieć należy że lwia część środków na pokrycie tych zadań, zapisanych w statucie gminy i ustawie o samorządzie pochodzi z budżetu centralnego. Pozostałą część pokrywa gmina z tzw własnych dochodów. I tak corocznie na funkcjonowanie w obecnej strukturze placówek szkolnych , gmina dokłada ok 2 mln zł .Podobnie rzecz się ma z opieką społeczną
.
/czytaj więcej/
Czas na restruktyryzację w oswiacie
Informacje EKGSystematycznie, raz do roku powracam w swych felietonach do analizy kosztów ponoszonych przez gminę na funkcjonowanie placówek oświatowych (szkoły). Przeglądając tegoroczny raport o stanie gminy( raport obejmuje rok 2018) zatrważają kwoty oświatowe ,które jak wynika z mojej już analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Koszt utrzymania 4 placówek szkolnych w gminie Białaczów wynosi 8mln 500 tys i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 6 lub 10 uczniów (SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że nie. Na potwierdzenie mojej tezy, przeanalizujmy stan ilościowy uczniów i nauczycieli w poszczególnych szkołach:

SP Białaczów- 212 uczniów przy 18 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Miedzna Drew.-153 uczniów przy 13 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Skronina- 113 uczniów przy 10 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Petrykozy- 101 uczniów przy 11 pełnozatrudnionych nauczycielach
W analizie wzięto pod uwagę sumę uczniów plus dzieci w oddziałach przedszkolnych, natomiast nie ujęto tzw niepełnozatrudnionych nauczycieli.
Z moich wewnętrznych ustaleń i obliczeń wynika również że roczny koszt kształcenia jednego ucznia w odniesieniu do całkowitych kosztów oświatowych (8,5 mln) jest jednym

/czytaj więcej/
Strona 5 z 93 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes