Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 26 2024 17:30:55
Obecny adres IP
18.117.81.240
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Termin otwarcia ,,Dino" w Białaczowie

Zasypujecie mnie pytaniami na temat terminu otwarcia w Białaczowie marketu ,,Dino".
Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie nie było i nie jest łatwe z uwagi na specyficzną politykę informacyjną tej marki. Jednak dziś, nieoficjalnie, udało mi się uzyskać odpowiedz. Jest duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością że w ciągu 2 lub 3 tygodni, powinien nastąpić ostatni z odbiorów inwestycji. Tym ostatnim ogniwem jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opocznie. Trwają ostatnie przygotowania kosmetyczne do otwarcia marketu w Białaczowie.


Ps. Nie łatwa jest droga inwestora w naszej gminie. Jak dowiedziałem się, Dino w Białaczowie, było jedną z najtrudniejszych inwestycji w kraju. Najpierw wymagania stawiał Wojewódzki Konserwator Zabytków a pózniej Zakład Energetyczny. Sprostanie wymogów stawianych przez te instytucje to duży wysiłek papierologiczny dla inwestora. Nawet dwie lampy oświetlające parking przy markecie są zaprojektowane przez WKZ, i na wykonanie ich trzeba było czekać 2 miesiące.
Pisałem już we wcześniejszych materiałach, że Białaczów, uchwałą miejscowych radnych ubiegłych kadencji, pozostaje w jurysdykcji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wymiana pokrycia dachowego w prywatnych nieruchomościach wymaga zgody tej instytucji, a co dopiero budowa nowej inwestycji. To jest i będzie problem dla mieszkańców i przyszłych inwestorów i to jest temat do rozwiązania dla przyszłej Rady Miasta.

Zbigniew Szpoton
Historia Białaczowa cz.1- NAZWA



Do powstania cyklu materiałów o historii i zabytkach Białaczowa, zainspirował mnie Pan Paweł Szafran, który w jednym ze swoich komentarzy odnosi się do potrzeby zapoznania czytelników z historią i zabytkami naszej miejscowości. Sugeruje również by zorganizować stałą ekspozycję historycznych zdjęć. Uważamy że pomysł Pana Pawła jest ze wszech miar zasadny, tym bardziej że od stycznia 2024 roku staniemy się gminą miejsko-wiejską, na terenie której Białaczów będzie posiadał status miasta. Wielokrotnie, na spotkaniach z osobami decyzyjnymi w gminie, podnosiłem temat opracowania monografii Białaczowa, ponieważ istnieją w przestrzeni publicznej różne informacje historyczne z dziejów naszej miejscowości, ale większość z nich nie jest potwierdzona przez tzw badaczy historii, ludzi którzy mają dostęp do archiwów i posiadają stosowną do tego wiedzę. Przez 15 lat, redagując ,,EKG", również opieram się na dostępnych w internecie zródłach historycznych, informujących o dziajach Białaczowa. Tak też będzie nie inaczej. W materiale pt ,,Poczet Burmistrzów, Naczelników i Wójtów Białaczowa" opierałem się na opracowaniach mojego brata Szymona. Dziś zajmę się problemem nazwy ,,Białaczów. I tak jak wcześniej sugerowałem, będą to informacje pochodzące z dostępnych zródeł, tak więc , nie jestem ich autorem.

NAZWA BIAŁCZÓW.

Od roku 1233, miejscowość znana jest jako ,,comes de Balacow", za sprawą komesa Krzesława Odrowąża. Pózniej możemy przeczytać że miejscowość w roku 1390 zmieniła nazwę na,, de Balaczew" ,w 1405 na ,,Byalaczow" by w roku 1577 stać się Białaczowem.
Nazwa Białaczów, prawdopodobnie wywodzi się od rośliny zwanej ,,białacz", lub od słowiańskiego imienia ,,Białacz", które nosił jeden z założycieli Białaczowa.


Zbigniew Szpoton
Fontanna na Rynku?
Już wkrótce ( do końca września br) powinny się odbyć zebrania sołeckie z mieszkańcami, w sprawie propozycji rozdysponowania funduszy sołeckich. Jak już wcześniej pisaliśmy, każde z sołectw, ma do dyspozycji dość spore środki na ten cel. Nasza redakcja postanowiła powrócić do pomysłu zakupu dla Białaczowa, z tychże środków elementu dekoracyjnego, zdobiącego zabytkową część starego rynku, FONTANNY. Pomysł nasz, 4 lata temu nie zyskał uznania, wąskiej grupy decydentów z naszej miejscowości. W związku z tym że w przyszłym roku Białaczów odzyska prawa miejskie, widzimy potrzebę zmiany image naszej miejscowości. Poniżej przedstawiamy poglądowy obraz fontanny miejskiej wraz z iluminacjami, której koszt zakupu wynosi ok 12 tys zł.

Teraz kilka słów uzasadnienia naszej propozycji:

1.W części zachodniej parku przy Rynku istnieje do dziś, zakryta przez służby gminne, murowana, kamienna studnia o średnicy ok 1,5 m. Do lat 80 tych, ubiegłego wieku, istniała na tym miejscu pompa, z której mieszkańcy zamieszkujący w tej części Białaczowa, czerpali wodę dla własnych potrzeb. Zasoby tej studni były nieograniczone. Korzystając z tych zasobów,( fontanna funkcjonuje w obiegu zamkniętym), nie ponosimy kosztów związanych z eksploatacją wody.
2.Woda użytkowana w fontannie nie wymaga stałych badań sanepidu. Piszemy o tym, gdyż spotkaliśmy się z głosem przywrócenia w tym miejscu zabytkowej pompy.
3.Fontanna musi się jednak wkomponować w istniejącą architekturę zabytkowego Rynku.
4.Park w tej części stanie się całoroczną atrakcją nie tylko dla mieszkańców, a w miesiącach letnich, fontanna i okoliczne drzewa parkowe przyniosą ochłodę.


Zbigniew Szpoton
Dla kogo ta droga i pobocza?












Najpewniej projektant przebudowy drogi w Wąglanach wywodzi się z samych Wąglan. Patrząc na realizację przebudowy odcinka drogi Białaczów-Wąglany, można odnieść wrażenie że projektantowi nie starczyło wyobrazni, a inspektorowi nadzoru woli, by stwierdzić że droga ta będzie służyć użytkownikom przez kilka lat (jak to w naszym kraju) a nie kilkanaście. Wprawdzie odcinek tej drogi przeznaczony jest dla pojazdów o całkowitej masie do 5 ton, ale z wyłączeniem autobusów. Już dziś auta osobowe wymijają się z należytą ostrożnością by nie urwać sobie lusterek, a co to będzie jak na drodze spotkają się z autobusem. Już strach sobie wyobrazić jak ominą się dwa autobusy. A co z przyszłością. Czy nie należy sobie zadać pytanie, co będzie jak na ten krótki odcinek (poważny skrót w drodze do i z Opoczna ) wjadą za zgodą zarządcy auta ciężarowe. Nie pomyślano o przyszłości tak jak w przypadku projektowania oczyszczalni ścieków. Kolejny negatywny aspekt tej przebudowy to szerokość poboczy i miejsc wjazdowych na posesje.

















Jak można zauważyć na zamieszczonym zdjęciu. szerokość pobocza z jednej strony jest tak duża, że może tam swobodnie wjechać auto osobowe, z drugiej zaś, wykonuje się wjazdy na posesję, że auta osobowe właścicieli ( już to można zauważyć) swobodnie parkują prostopadle do osi jezdni. Stąd wzięła się nasza hipoteza, że projektant przebudowywanej drogi musi wywodzić się z Wąglan, albo jest ich mieszkańcem.

Powyższy artykuł podyktowany jest licznymi uwagami, jakie skierowano do naszej redakcji, z prośbą o publikację interwencji. Czy doczekamy się odpowiedzi od adresatów tych uwag?-wątpliwa sprawa

Zbigniew Szpoton.
Gdzie jest Herkules?
Informacje EKG









Wczoraj na portalu społecznościowym EKG Białaczów, zapytaliśmy o posąg jaki znajdował się w parku pałacowym w Białaczowie. Chodziło o rzezbę Herkulesa. Dziś już poznaliśmy miejsce tego zabytkowego dzieła.
Herkules is dead / link do filmiku na samym dole/
Skandal. W zaroślach pałacowego ogrodu w Białaczowie leży sobie historyczny posąg Herkulesa. Przez trzy wieki był ozdobą pięknego parku. Gdyby nie nasz czytelnik, pewnie Herkules podobnie jak inne ozdoby tego parku, przepadłby w zapomnienie, bo park zalewany jest wodą w wyniku osiedlenia sie tam bobrów. Już w zeszłym roku miałem problem z dotarciem do miejsca gdzie znajduje sie Glorieta, kolejny klejnot pozostawiony przez Platerów. Może ta informacja dotrze tam gdzie powinna . Dziękujemy Panie Jurku za szybką reakcję na nasze pytanie o losy Herkulesa.
https://www.facebook.com/100064650977966/posts/672419801589713/?app=fbl


Z.S
W dzisiejszym ,,Dzienniku Łódzkim"
Białaczów w starej fotografii
Tym razem zabytki w zachodniej części Białaczowa (jeden niestety już nie istnieje). Poniżej prezentujemy i opisujemy je, zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą.




Zdjęcie po lewej, przedstawia dawne centrum edukacyjno-kulturalne. W tym budynku mieściły się: W lewym skrzydle- przedszkole, po środku- kino, zaś w prawym skrzydle świetlica. U góry znajdowały się mieszkania.





To zdjęcie przedstawia nie istniejący zabytkowy dworek, w którym prawdopodobnie mieszkał zarządca dóbr wcześniej Małachowskich, pózniej Platerów. Dworek usytuowany był na przeciwko świetlicy w Białaczowie, w miejscu gdzie dziś znajduje się składowisko materiałów sypkich UG. Dworek podobnie jak ośmioraki, został zburzony w latach 70 tych XX w.


Z.S
Poczet Burmistrzów ,Naczelników i Wójtów Białaczowa

154 lata temu, Białaczów utracił prawa miejskie . Poniżej przedstawiamy poczet Burmistrzów miasta, Wójtów i Naczelników Gminy.

1818r- Karasiński Andrzej- Burmistrz
1818r- Borkowski Stefan - Wójt
1820r- Płoszowski Franciszek-Burmistrz
1835r- Dydowicz Wojciech - Burmistrz miasta Białaczów
1835r- Knytel Maurycy- Wójt
1838r- Lubański Wojciech- Wójt
1842r- Karczewski Stanisław-Burmistrz
1855r- Święcicki Stanisław- Burmistrz
1860r-Wandurski Marcin-Burmistrz
1865r-Kwiatkowski Julian- Burmistrz
1865r-Skorupa Wawrzyniec-Wójt
1870r-Paduch Kazimierz- Wójt
1875r-Zalewski Jan-Wójt
1885r- Reniec Antoni-Wójt
1890r-Milczarek Franciszek-Wójt
1896r-Kędziora Józef-Wójt
1903r-Bartosik Antoni-Wójt
1905-Franaszczyk Lucjan-Wójt
Dalsze lata-BRAK DANYCH
aż:
1972r-Telus Tadeusz-Naczelnik Gminy
1976r-Gregorczyk Józef-Naczelnik Gminy
1980r-Dziedzic Józef-Naczelnik Gminy
1983r-Rzeznik Tadeusz-Naczelnik Gminy
1990r-Wtorek Stanisław-Wójt
1998r-Tochman Franciszek-Wójt
2006r-Józwik Jan-Wójt
2014r Reszelewski Jacek-Wójt
2018-Goworek Barbara


Białaczów prawa miejskie posiadał prawdopodobnie już od 1262 za czasów Jana Prandoty. Dokumenty potwierdzające te fakty uległy zniszczeniu. Dopiero w 1456 r, król Kazimierz Jagiellończyk na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim nadał miastu Białaczów kolejny przywilej lokacyjny. W roku 1869 Białaczów utracił prawa miejskie.

Zbigniew Szpoton
Fundusz sołecki
Informacje EKGDo końca września 2023 roku, w każdym sołectwie powinny się odbyć spotkania mieszkańców w sprawie rozdysponowania przyszłorocznych funduszy sołeckich. Co to są fundusze sołeckie. W skrócie można powiedzieć że jest to wyodrębniony z budżetu gminy fundusz obywatelski, o którego sposobie wydatkowania decydują mieszkańcy. Aby być dysponentem tych środków, ,sołectwo, za pośrednictwem mieszkańców w ramach określenia własnych priorytetów, decyduje na co przeznaczyć środki finansowe .Tak więc to sami, podkreślamy, sami mieszkańcy, przeznaczają fundusz sołecki na inicjatywy i projekty inwestycyjne. Dlaczego podkreślamy słowo ,,sami"? Otóż dlatego że od wielu, wielu lat, ta sama grupa mieszkańców przy udziale pracowników Urzędu Gminy i wójta ,,sugerują" na co przeznaczyć dość spore środki. Padają sugestie by np wybudować chodnik czy zakupić oświetlenie uliczne. Owszem, jest to inicjatywa potrzebna, jednak trzeba pamiętać że to zadanie leży w gestii gminy. Jakie więc przedsięwzięcia mogą być realizowane z funduszu sołeckiego? Takie które wzbogacą infrastrukturę wiejską, poprawią warunki życia i funkcjonowania mieszkańców ( np zbudowanie lub wyremontowanie placu zabaw czy przystanku, zadbanie o estetykę wsi.) Przy obliczaniu wysokości środków finansowych na fundusz sołecki, decyduje algorytm odnoszący się do liczby mieszkańców w danym sołectwie. Proszę zauważyć że kwota funduszu sołeckiego dla Skroniny jest taka sama jak dla samego Białaczowa. W tym tym roku, to trzeba przyznać, środki na fundusz sołecki są dość spore. Zwracamy się niniejszym do mieszkańców o uczestnictwo w spotkaniach konsultacyjnych w sprawie przeznaczenia ,,swojego" funduszu sołeckiego. Nasz portal również jest otwarty na Wasze sugestie. My obiecujemy , że Wasze propozycje dostarczymy Waszym sołtysom. Poniżej przedstawiamy wysokości funduszy w poszczególnych sołectwach.


Ps. Piszący ten tekst, przez kilka lat uczestniczył w spotkaniach w sprawie rozdziału środków funduszu, jednak po którymś razie doszedł do wniosku ,że to nie ma nic wspólnego z demokracją, (liczyły się sugestie określone odgórnie). Podobną postawę zajął śp Andrzej Martyka, przypomnę , wieloletni radny naszej gminy.


1 Białaczów 69 725,80 zł
2 Kuraszków 24 892,11 zł
3 Miedzna Drewniana 51 248,46 zł
4 Ossa 18 895,69 zł
5 Parczów 39 046,45 zł
6 Parczówek 43 369,45 zł
7 Petrykozy 49 923,67 zł
8 Radwan 28 238,95 zł
9 Sędów 35 490,43 zł
10 Skronina 69 725,80 zł
11 Sobień 32 422,50 zł
12 Wąglany 39 325,35 zł
13 Zakrzów 26 286,63 zł
14 Żelazowice 37 373,03 zł
Łącznie 565 964,32 zł


Zbigniew Szpoton
Rynek-część 3

Uwaga, Uwaga!!!!!!!! Przyjechało zaopatrzenie z towarem z Niechcic. ( O jaki towar chodzi?) Te same lata 60-te i do dziś istniejący sklep, najpierw spożywczy, pózniej tekstylno obuwniczy , a dziś ponownie spożywczy.


Rynek-część 2
Czy pamiętacie punkt apteczny w Białaczowie w latach 70-tych? W tym punkcie ,,panią aptekarką" była Pani Łuczkowska Bogumiła. Pozdrawiamy Panią Bogusię.

Strona 5 z 110 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes