Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmSierpie 20 2022 04:06:54
Obecny adres IP
18.204.56.185
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 324
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Jozek1961
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Wspomnienia
Kolejne zdjęcie przysłano do Redakcji. Tym razem jest to zdjęcie na którym widnieją między innymi członkowie białaczowskiej orkiestry dętej. Orkiestra funkcjonowała przez szereg lat /lata 70-te i 80-te / Może ktoś z czytelników rozpozna swojego przodka. Jeśli tak, to proszę o informację i opis na jakim instrumencie grał
A może ktoś coś więcej wie na temat tego zdjęcia?


Polsat News w telewizji naziemnej
NewsyNa kanale 28, w telewizji naziemnej, pojawiła się alternatywa dla rządowego TVP Info. Wystarczy przeszukać ręcznie kanał 28 by dotychczasową ofertę programów powiększyć o POLSAT NEWS.
ZAPROSZENIE I GRATULACJE

TA DRUŻYNA, TEN TRENER /GZREGORZ BRZESKI/ I TEN ZARZĄD KLUBU LKS BIAŁACZÓW wywalczyli awans do wyższej klasy rozgrywek /klasa A/, swoim osobistym zaangażowaniem, umiejętnościami, talentami, zdyscyplinowaniem, długo przed zakończeniem rundy wiosennej. Pogratulujmy i doceńmy ten sukces drużyny swoją obecnością na ostatnim meczu w tej grupie rozgrywek. Mecz z ,,Atom" Januszewice, w niedzielę 27 czerwca, o godz 17, na własnym obiekcie przy ul. Piotrkowskiej, będzie tą okazją.

Już dziś Redakcja Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów składa gratulacje wszystkim, którzy przyczynili się do awansu, po bardzo długim bycie w najniższej klasie rozgrywek.
Wspomnienia
Czytelnicy przysyłają i wspominają. ROCZNIK 1961.
Wspomnienia
Czytelnicy przysyłają i wspominają. ROCZNIK 1963.
Sonda na pólmetku
Mija 2lata i 6 miesięcy, a więc połowa kadencji Pani Barbary Goworek na stanowisku Wójta Gminy Białaczów. W związku z powyższym, nasza Redakcja przygotowała sondę na temat oceny pracy Pani Wójt, a konkretnie opinii na temat realizacji programu wyborczego jaki przedstawiła w swojej kampanii wyborczej w 2018 roku.

SONDA
Czy Pani/a zdaniem, obecna Wójt Gminy Białaczów realizuje swój program wyborczy?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Wspomnienia
Spełniamy prośbę czytelników i zamieszczamy zdjęcia wspomnieniowe. Pierwsze zdjęcie (poniżej) jest bardzo enigmatyczne. Jest więcej pytań niż odpowiedzi. Czytelnik zastanawia się jak wykonano to zdjęcie, gdzie stał fotograf (przecież to plan zbiornika wodnego w centrum) i w końcu kto jest na tym zdjęciu?

Kolejne zdjęcie nadesłała czytelniczka, wspominając koleżanki i kolegów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Białaczowie, rocznik 1972.
Zmarł Paweł Kozłowski

Ze smutkiem informujemy o śmierci emerytowanego lekarza medycyny Pana Pawła Kozłowskiego. Prawie przez 3 dekady, Pan Paweł pracował jako lekarz pierwszego kontaktu, kierownik Ośrodka Zdrowia w Białaczowie. Wspominając śp. doktora Kozłowskiego, widzimy jego ciągle pogodną twarz, uczynnego i dobrego fachowca. Wraz z żoną (pielęgniarką) przez długi okres mieszkali w Białaczowie.

Nasza Redakcja składa wyrazy współczucia najbliższej rodzinie.

Ps. Pogrzeb odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.

Z.S
Wiosna i jesień w inwestycjach?
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja, wieloletnie starania związane ze sprzedażą dawnej gorzelni w Białaczowie przyniosły owoce. Właściciel tej zabytkowej nieruchomości zbył ją (wraz z przylegającymi gruntami) inwestorowi z województwa mazowieckiego. Według doniesień, w pomieszczeniach po dawnej gorzelni, ma mieścić się zakład produkcyjny. Trzymamy kciuki za inwestora.

Trwają też rozmowy miejscowych władz samorządowych, na temat wydzierżawienia dawnego ośrodka zdrowia dla pewnej placówki opiekuńczej. Zaś miejscowi Radni z tzw klubu PiS , na ostatniej sesji Rady Gminy, zgłosili petycje w sprawie zagospodarowania tego miejsca, proponując przeniesienie tu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W pomieszczeniach Ratusza , gdzie dziś ma siedzibę GOPS, Radni proponują zorganizować Środowiskową Placówkę Kultury. Obie inicjatywy cenne.

Inwestor budujący market ,,DiNO" nie składa broni. Wprawdzie uzgodnienia w sprawie warunków inwestycji idą jak po grudzie, to jest nadzieja, ze nowy market powstanie do końca roku.

Niestety, nasza chluba zabytkowa, klasycystyczny zespół pałacowy, wybudowany w latach 1797-1800, przez Stanisława Małachowskiego, popadł chyba w niełaskę. Jak dowiedzieliśmy się , również nieoficjalnie, zbyt długie i kosztowne procedury odzyskania pałacu przez spadkobierców rodu Platerów, spaliły na przysłowiowej panewce, I znów, kolejne lata, kolejne miliony wydane na ochronę samotnego pałacu, nie sprawią że stanie się cud!!!! SZKODA!!!!!!!

Z.S.
Ośmioraki-Zabytki i wspomnienia
Ten niestety, już nie istniejący zabytek, należał do wyjątkowych w skali światowej budowli. Wzniesiony był pod koniec XIX wieku. Był to typowy ,ale jakże wyjątkowy pod względem architektonicznym na tamte czasy ,dom wielorodzinny dla służby dworskiej. OŚMIORAKI- bo o nich mowa, znajdowały się na Wygnanowie , południowej dzielnicy Białaczowa. Budynek zamieszkiwało osiem rodzin zatrudnionych w posiadłościach właścicieli ziemskich Białaczowa. Ośmioraki były budynkami szeroko frontowymi, drewnianymi, wzniesionymi na rzucie prostokąta. Znajdujące się w nich mieszkania posiadały sień, kuchnię i pokój. Mieszkania były tak zestawione że cztery sąsiadujące ze sobą izby posiadały jeden wspólny komin. Zdjęcie przesłane przez Pana Wiktora Biernackiego, przedstawia cztery ośmioraki. Niestety, w latach 70-tych ubiegłego wieku, podjęto decyzję o rozbiórce zbytkowych budowli.


Zbigniew Szpoton
Zabytki i wspomnienia
Tym razem Pan Piotr Jachowicz przysłał nam fotografie Białaczowa z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Poniżej prezentujemy i opisujemy je, zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą. W dalszym ciągu oczekujemy od Państwa na zdjęcia przedstawiające tzw ,,ośmioraki" (budynki mieszkalne dla pracowników i służby właściciela Białaczowa) unikatowe budowle tamtych czasów. Według zródeł historycznych, tzw ośmioraki istniały jedynie miejscowości położonej w dzisiejszej Belgii i w Białaczowie.
Zdjęcie po lewej, przedstawia dawne centrum edukacyjno-kulturalne. W tym budynku mieściły się: W lewym skrzydle- przedszkole, po środku- kino, zaś w prawym skrzydle świetlica. U góry znajdowały się mieszkania.

To zdjęcie przedstawia nie istniejący zabytkowy dworek, w którym prawdopodobnie mieszkał zarządca dóbr wcześniej Małachowskich, pózniej Platerów. Dworek usytuowany był na przeciwko świetlicy w Białaczowie, w miejscu gdzie dziś znajduje się składowisko materiałów sypkich UG. Dworek podobnie jak ośmioraki, został zburzony w latach 70 tych XX w.

/czytaj więcej/

Strona 5 z 101 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes