Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmCzerwiec 17 2019 01:51:14
Obecny adres IP
54.85.162.213
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 309
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Piotr
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Co dalej z pałacem w Białaczowie?
Pałac w Białaczowie zaczęto wznosić w 1797 roku dla Stanisława Małachowskiego. Projektantem był Jakub Kubicki. Następnie rezydencja przeszła w ręce brata Stanisława-Antoniego Małachowskiego. Kolejnym właścicielem został Ludwik Małachowski, syn Antoniego. Nie zostawił on po sobie męskiego potomstwa, a jedynie trzy córki (Hortensję, Taidę i Stefanię). Najstarsza z nich, Hortensja z tych samych powodów co Antoni zapisała majątek swemu siostrzencowi (a zarazem synowi Stefani), Ludwikowi Hrabiemu Broel-Plater. Od tego momentu, aż do roku 1944 pałac był w posiadaniu właścicieli o tym nazwisku. Następnie majątek należał do hrabiego Zygmunta. Miał on ośmioro dzieci. To było pokolenie, z którego pochodzili ostatni właściciele rezydencji. Wspomniany wcześniej Ludwik po pięcioletniej niewoli niemieckiej wstąpił do armii Pattona. Zmarł w roku 1946 w Loreto we Włoszech.
Zródło: www.zamkilodzkie.pl
Ta duma architektoniczna naszej gminy, skazana jest na dalsze cierpienia renowacyjne. Z każdym rokiem oddala się wizja odnowienia pałacu i przywrócenia jej funkcji użytkowej.
/czytaj wiecej/
OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA

W styczniu 2018 roku wprowadzono kilka istotnych zmian w ustawach samorządowych. Zmiany te obowiązują od nowej kadencji JST. Wśród nowych rozwiązań za szczególnie ważne uznać należy wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, dzięki której mieszkańcy mogą mieć wpływ na zmianę gminnej rzeczywistości.
Przeanalizujmy tę procedurę w odniesieniu do naszej gminy.
Grupa mieszkańców, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Białaczów może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.
Procedurę należy zacząć od powołania komitetu złożonego z 5 osób Następnie komitet informuje Przewodniczącego Rady Gminy o inicjatywie i składa wniosek zawierający projekt uchwały, oświadczenie o utworzeniu komitetu, wskazuje pełnomocnika i jego zasętpcę oraz wykaz co najmniej 200 mieszkańców gminy popierających tę inicjatywę. Wskazani pełnomocnicy mają reprezentować grupę inicjatywną na posiedzeniach komisji i na sesji Rady Gminy. Projekt, który spełni wymogi formalne staje się przedmiotem obrad rady.Dokładną procedurę określa uchwała Rady Gminy w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stwarza możliwość kreowania gminnej rzeczywistości, jednak nie oznacza to automatycznego sukcesu grupy inicjatywnej. Aby projekty przeszły ze sfery marzeń i oczekiwań do rzeczywistości konieczne jest uzyskanie wsparcia radnych.To ich głosy decydują ostatecznie o sukcesie bądz niepowodzeniu danego przedsięwzięcia.
Inicjatywy mieszkańców są również korzystne dla radnych, gdyż wskazują na ważne ,a czasami niedostrzegane problemy mieszkańców. Mogą one również wpłynąć pozytywnie na aktywność radnych.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to budowanie społeczeństwa obywatelskiego, to istotne narzędzie zwiększania partycypacji mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu gminnego.
Jestem przekonana, że w gminie Białaczów jest wielu entuzjastów, którzy poprzez swoją aktywność wprowadzą szereg dobrych rozwiążań w dziedzinie kultury, turystyki, sportu i edukacji.

Bożena Wojewoda
Na co możemy przeznaczyć fundusz sołecki

W związku ze zmianami w wydatkowaniu środków z tzw funduszu sołeckiego, wracamy do pomysłu fontanny w centrum Białaczowa. Przedstawiony powyżej i poniżej projekt to fontanna wloska o wysokości 180 cm, z wewnętrzną iluminacją, zamkniętym obiegiem wody wody. Koszt zakupu gotowej fontanny to ok 3.500 zł.

Inne propozycje:
1.Montaż kamer (monitoring) na Ratuszu w centrum Białaczowa
2.Zakup nagłosnienie w celu poprawy akustyki w Świetlicy bialaczowskiej.

W związku ze zblizajacym się terminem zebrania Rady sołeckiej z mieszkańcami (25/02/2019 godz 17-świetlica) prosimy o nadsyłanie swoich propozycji. Na co chcielibyście przeznaczyć środki finansowe w wysokości ok.40 tys zł . Wszystkie poważne propozycje zostaną przedstawione na spotkaniu.


Redakcja EKG-BiałaczówInformacja
Informacje EKGW związku z kolejną inicjatywą reaktywowania ,,Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów"oraz zapytaniami o szczegółowe informacje na temat celów i zadań Stowarzyszenia, informujemy, iż wszelkie odpowiedzi zawarte są w Statucie, z którym można się zapoznać wchodząc w zakładkę ,,nawigacja" oraz ,,statut" na stronie głównej stowbial. Na najbliższym spotkaniu Rady sołeckiej Białaczowa z władzami gminnymi oraz mieszkańcami( 25 lutego) odpowiemy na inne pytania związane ze Stowarzyszeniem.

Z.S
Powiew nadzieji w Radzie Sołeckiej Białaczowa
Informacje EKGZ inicjatywy Nowej Rady Sołeckiej, w dniu wczorajszym (07/02/2019r) w Świetlicy w Białaczowie, odbyło się pierwsze z cyklu spotkań mieszkańców z władzami gminnymi i samą Radą. Frekwencja na sali (ok 40 osób) świadczy o tym iż mieszkańcy Białaczowa wystawili nowej Radzie kredyt zaufania. Formuła spotkania także odbiegała od sztampowych i biernych spotkań. To właśnie przybyli na spotkanie mieszkańcy mogli swobodnie wypowiadać się na tematy ich nurtujące. Zaproszeni goście w osobach Przewodniczącej Rady Gminy jak i Pani Wójt czy też Pani Sołtys udzielały odpowiedzi na pytania. A pytano m.in. o połączenia autobusowe z miejscowością Końskie, miejsce lokalizacji siłowni zewnętrznej, formę zagospodarowania ,,Piekielnego Szlaku", budowę chodnika (pobocza) na ul. Sobieńskiej, możliwość zmiany przeznaczenia świetlicy. Członek Rady Sołeckiej Pani M. Hejda zaproponowała by w ramach integracji społecznej, w miesiącach wiosenno-letnich, zorganizować tzw potańcówkę a także wyjazd na wycieczkę lub do teatru. Propozycja została optymistycznie zaakceptowana. Moje propozycje dotyczyły reaktywacji Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów, włączenia się w redagowanie ,,EKG-Białaczów" oraz uczestnictwa w projekcie ,,Wokalna Grupa senioralna". Radny A. Martyka, krytycznie ocenił dotychczasową formę dystrybucji pieniędzy z tzw ,,Funduszu Sołeckiego" Na zakończenie łyżka dziekciu. Merytoryczna i swobodna dyskusja przerodziła się w chwilową wymianę argumentów, kiedy poruszono problem działalności tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Ustalono iż w dniu 14 lutego odbędzie się specjalne spotkanie członków KGW, na które już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Z.S
OGŁOSZENIE
Sołtys i Rada sołecka Białaczowa informują że dnia 07 lutego 2019 r ( czwartek) o godz 17,30 Świetlicy, odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Białaczowa. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Każdy będzie miał szansę wypowiedzieć się i zgłosić swoje pomysły. Prosimy o liczne przybycie.
Z listów do Redakcji
,,Chciałam napisać parę słów w sprawie EKG .Panie Zbyszku widzę że od dłuższego czasu nie angażuje się Pan w redagowaniu portalu. Doskonale to rozumię.Zaangażował się Pan nie raz by pomóc ludziom w Białaczowie i nie usłyszał Pan pewnie dziękuję.Niestety z dużą przykrością zauważyłam już od dawna ,że ludzie w Białaczowie są bardzo niewdzięczni.Tez miałam plany i pomysły ale czy warto to robić? By usłyszeć potem ciszę, która aż boli.Ja w swoim imieniu dziękuję za rzetelne informacje na tej stronie ,fajnie że taka strona powstała. Na razie nic się nie dzieje.Nie wiem czy Pan ją wznowi czy nie,ale jeszcze raz Panu dziękuję.Widzialam szczere chęci u Pana by duźo zrobić i zmienić dla mieszkańców.To się chwali.Życzę powodzenia i niech Pan myśli o sobie teraz.Pozdrawiam
Diana."
ZAPROSZENIE
Kawiarnio-Pizzeria w Białaczowie, Plac Wolności 13 zaprasza na:


ANDRZEJKI W ,,DA MIO MARITO"30 listopada (piątek) zapraszamy osoby 40+
1 grudnia (sobota) zapraszamy osoby 18+

W programie:
*andrzejkowe wróżby i konkursy
*karaoke
*muzyka taneczna
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
Druga tura wyborów
Miło nam poinformować, że w drugiej turze wyborów na wójta gminy Białaczów zwyciężyła pani Barbara Goworek.

GRATULUJEMY !WYNIKI - PKW


Wyniki wyborów 2018 - PKW
Wyniki wyborów do rady gminy :
1. Bożek Dominik Lista nr 17
2. Martyka Andrzej Lista nr 17
3 .Paduszyńska Marzanna Lista nr 10
4. Lasota Elżbieta Lista nr 17
5. Skalska Ewa Lista nr 10
6. Świtkowski Waldemar Lista nr 17
7. Wilk Beata Lista nr 2
8. Prusek Zdzisław Lista nr 10
9. Jóźwik Krystyna Lista nr 21
10. Pawłowski Marcin Lista nr 20
11. Trębarczyk zbigniew Lista nr 10
12. Duda Ireneusz Lista nr 2
13. Nowak Lidia Lista nr 17
14. Kucharski Dawid Lista nr 10
15. Szymczak Piotr Lista nr 17

Wyniki wyborów do rady gminy - PKW


Wybory na wójta gminy :
1. Goworek Barbara - 1412 głosów 47,69%
2. Reszelewski Jacek - 1009 głosów 34,8%
Druga tura.


Wybory na wójta - PKW

GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYBRANYM!
Chwalimy się
Informacje EKGW dniu wczorajszym, czyli 21 pazdziernika 2018 roku, nasz licznik na stronie Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów pokazał cyfrę 6 milionów 500 tys odwiedzin. W listopadzie tego roku upłynie 10 lat redagowania ,,EKG".Trzymając się statystyk, daje to średnią: 650 tys wejść na stronę w skali roku a 54 tys w skali miesiąca.W ciągu roku publikujemy ponad 120 różnych materiałów (reportaże, wywiady, felietony). Jak nasi czytelnicy pewnie wiedzą, portal ten prowadzony jest hobbystycznie.Ta pasja to nic innego ,jak troska o świadomość społeczną i jak i promocję gminy.Czy to nam się udaje to już do Państwa należy ocena.Bardzo dziękujemy że jesteście z nami od tylu lat.
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Strona 3 z 88 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes