Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmListopad 30 2020 04:35:17
Obecny adres IP
18.232.146.10
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 317
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: TadeuszALipien
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Nosił wilk razy kilka......
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy kradzieży drzewa z prywatnego i państwowego lasu, jaka miała miejsce w naszej gminie w dniu 23 kwietnia. Ów sprawca miał dodatkowo pecha, bo podczas kradzieży uszkodził przewody linii energetycznej.
O zjawisku masowej kradzieży drzewa z lasów prywatnych na naszym terenie pisałem już we wcześniejszych materiałach. Podczas spotkania przedwyborczego z posłem ziemi opoczyńskiej, zwróciłem się z sugestią by prywatne lasy , Ministerstwo, a także sejmowa komisja rolnictwa, której poseł jest członkiem, objęto nadzorem centralnym. Zwróciłem przy tym uwagę, że służby zajmujące się ochroną leśnictwa, pośrednio przyczyniają się do masowego zjawiska kradzieży i dewastacji lasów prywatnych, gdyż nie sprawują nad nimi kontroli. Sądy zaś, w przypadku ujawnienia sprawcy kradzieży, z uwagi na niską społeczną szkodliwość czynu, wydają bardzo niskie wyroki, bądź ograniczają wyrok do zapłacenia grzywny. Niestety- nie było obietnicy zajęcia się tym zjawiskiem, wręcz problemem. Proceder trwa nadal.
W przypadku, kradzieży jaka miała miejsce 23 kwietnia, oprócz cytowanego pecha sprawcy, czujnością wykazał się jeden z pracowników Nadleśnictwa Opoczno, za co nasza Redakcja składa podziękowania.
Zbigniew Szpoton
LIGA HISTORYKÓW-CZ 3
GryPOSTACI:

1.Tu urodził się polski duchowny katolicki, pózniej biskup krakowski i fundator parasfii w Białaczowie. O kim mowa?

2. Niektóre ze zródeł historycznych podają iż w Białaczowie urodziła się i dłuższy czas zamieszkiwała matka dramaturga i poety Jana Kochanowskiego. Podaj jej imię i nazwisko oraz przynależność herbową.

3. Kto był fundatorem istniejącego do dziś Ratusza w Białaczowie?

Zbierajmy wodę deszczową.
Wiosna- czas pracy na polach i w ogródkach. Niezbędnym elementem do uzyskania właściwych plonów i efektów naszej pracy, jest woda. Skąd ją brać, skoro od kilkudziesięciu lat odnotowujemy narastający jej deficyt w glebie, zbiornikach czy studniach. Nasza gmina nie jest wyjątkiem. Już teraz właściciele studni przydomowych alarmują o drastycznych przypadkach spadku lustra wody. Wcześniejszym artykułem o wodzie jako dobru luksusowym,i dzisiejszym o praktycznym wykorzystaniu wody deszczowej, zachęcam wszystkich do przemyśleń w kwestii racjonalnego użytkowania wody i tej z wodociągu i tej opadowej.

Deszcz a ekonomia

Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m˛ można zebrać ok. 180 l wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" w pralce lub trzykrotnego umycia samochodu.

Wykorzystanie deszczówki w domu pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej o około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia, szacowanego na 200 l, w skali roku to oszczędność 30 m3.


Zalety wody deszczowej

Woda deszczowa jest miękka, gdyż nie zawiera magnezu i wapnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do prania i zmywania, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO PODLEWANIA PRZYDOMOWYCH OGRÓDKÓW. Jeśli chcemy ją w ten sposób zagospodarować, trzeba stworzyć przydomową instalację
(Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), ma właściwości korozyjne. Dlatego do wykonania instalacji rozprowadzającej stosuje się tylko rury z tworzyw sztucznych).


Deszczówka w świetle prawa

Zgodnie z prawem, wodę deszczową należy odprowadzać do kanalizacji deszczowej , a gdy ich brak - zagospodarować. Zabroniona jest zmiana jej naturalnego spływu i kierowania na sąsiadującą posesję (sąsiedzi mogą powiadomić inspektora nadzoru budowlanego i dochodzić odszkodowania za zniszczenia na swojej działce).

Niektóre samorządy zachęcają do zbierania deszczówki, dopłacając do montażu instalacji. Zachęcam naszych decydentów do pochylenia się nad powyższym zagadnieniem.

Zbigniew Szpoton
,,Liga historyków"- cz 2
Gry Część 2 dotyczy ZABYTKÓW. (przy podawaniu odpowiedzi prosimy o precyzyjne informacje)

1. Ta budowla istniała do połowy lat 70-tych.
Podaj poprawną nazwę tego nieistniejącego w Białaczowie zabytku


2. Podaj imię i nazwisko głównego architekta Pałacu.

3. Pod kolumnami tzw ,,glorietki" nazywanej również pergolą, wykute zostały imiona dzieci A i Z Platerów. Podaj te imiona.
Czy znasz historię Białaczowa?
GryJeśli interesujesz się historią i znane Ci są fakty historyczne z zycia naszej gminy, zapraszamy do uczestnictwa w ,,Lidze historyków". Od dziś do końca maja (dwa razy w tygodniu) Redakcja EKG-Białaczów zamiesczać bedzie 3 pytania. Za poprawną odpowiedz przyznany zostanie 1 punkt, za dwie poprawne odpowiedzi 3 punkt, za 3 poprawne odpowiedzi 5 punktów. Zdobyte w każdej serii punkty za prawidłowe odpowiedzi sumują się i tworzą ,,Ligę historyków" Odpowiedzi prosimy zamieszczać za pośrednictwem poczty mailowej ekgbialaczow.@poczta.fm lub bezposrednio w komentarzach( także na facebooku) O ewentualnych nagrodach dla najlepszych w ,,Lidze historyków" poinformujemy wkrótce.
Dziś kategoria ,,CYTAT
Y"

Gdzie znajdują się poniższe cytaty" (przypominamy że quiz dotyczy historii gminy Białaczów)

1.,,DZIECI NASZE KORONA NASZA"
2.,,MIEJSCE RADY I SPRAWIEDLIWOŚCI JEST ŚWIĘTE"
3.,,DZIĘKI RODZICOM UWIERZYLIŚMY MIŁOŚCI"Zginęli za niewinność

77 lat temu ,15 marca 1943 roku, w ten sam dzień i o przybliżonej porze, w sposób nieludzki zostali zamordowani niewinni mieszkańcy miejscowości Sobień i Skronina. W wyniku zaplanowanej akcji żandarmerii niemieckiej, która miała na celu zastraszenie ludności cywilnej ale przede wszystkim ukaranie tejże niewinnej ludności za pomoc i ukrywanie oddziałów partyzanckich, spaleni zostali niektórzy mieszkańcy Sobienia i Skroniny. W przypadku Sobienia ofiarami tego bestialskiego mordu stały się niemowlęta i nieco starsze dzieci a także kobiety , w tym kobieta w ciąży. Mężczyzni zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. W Skroninie, w miejscu w którym dziś stoi obelisk znajdowała się tzw olejarnia. Z podobnych pobudek spalono żywcem pracowników tegoż zakładu jak również inne osoby z tej miejscowości.
Cześć i Pamięć tym ofiarom w 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Zbigniew Szpoton
Czas na restrukturyzację w oświacie - czII
Informacje EKGW gminach rozpoczęło się planowanie roku szkolnego 2020/2021. Niektórzy odważni i odpowiedzialni za budżet gmin wójtowie , zapowiadają, że wskutek zaniżonej subwencji oświatowej będą musieli mocno ograniczyć wydatki na edukację .
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dyrektorzy szkół otrzymują - bardziej lub mniej formalne - wytyczne, które sprowadzają się do ograniczenia liczby etatów i łączenia klas. Zapowiedziane od września podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli bardzo pogorszą sytuację budżetową. W budżet centralnym na podwyzki zaplanowano tylko 100 mln zł, podczas gdy wyliczono że potrzeba jest 8x więcej.
Tak więc samorządy, aby wywiązać się z podstawowych zobowiązań płacowych wobec nauczycieli , będą musiały szukać oszczędności.

Systematycznie, raz do roku powracam w swych felietonach do analizy kosztów ponoszonych przez gminę na funkcjonowanie placówek oświatowych (szkoły). Przeglądając corocznie raport o stanie gminy zawsze zatrważają kwoty oświatowe ,które jak wynika z mojej już analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Koszt utrzymania 4 placówek szkolnych w gminie Białaczów w roku 2018 wynosił 8mln 500 tys i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 6 lub 10 uczniów(SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że nie.
Od lat zwracam się z apelem do władz gminnych by dokonać głębszej analizy edukacyjnej jak i ekonomicznej co do zasadności utrzymywania w tym kształcie takiej ilości szkól.
Szanowni Radni, Szanowna Pani Wójt
Wybory samorządowe zakończyły się w listopadzie 2018 roku. Czas na odpowiedzialne i odważne działania na rzecz ratowania gminnego budżetu. Działania te dziś mogą obniżyć wasze notowania u wyborców, ale jutro możecie odpowiedzieć że zrobiliście wszystko by gmina nie zbankrutowała.
Ps.
Od wielu lat sugeruję zmniejszenie kosztów w oświacie poprzez połączenie szkół w Skroninie i Petrykozach .Ta forma restrukturyzacji plus decyzja o żywieniu cateringowym we wszystkich szkołach ( kuchnia w szkole w Białaczowie ma odpowiednie możliwości w tym względzie) spowodują oszczędności ok 800 tys w skali roku.

Z.
S
Co dalej z budynkiem po dawnym Ośrodku Zdrowia
Cały czas trwają prace związane z formalno-prawnym przekazaniem w użytkowanie gminie Białaczów, nieruchomości po dawnym Ośrodku Zdrowia. Prace te wcześniej czy pózniej zakończą się, to radni gminni jak i władze Białaczowa wciąż dyskutują nad przeznaczeniem tej nieruchomości. Mając na względzie ogólnie przyjęte zasady samorządności jak i demokracji, sugeruję władzom gminnym rozpocząć społeczne konsultacje, tak jak to dzieje się w innych gminach po likwidacji np. gimnazjów.
Do zajęcia się tym tematem sprowokowali mnie sami mieszkańcy Białaczowa podczas osobistych rozmów. Padają różne sugestie i propozycje. Wszystkie są godne rozważenia i społecznej dyskusji.
Dziś zajmę się bardzo ciekawą propozycją jaką zaproponowali starsi mieszkańcy.


ZAKŁAD OPIEKUŃCZO LECZNICZY

Jak podaje pl.wikipedia.org
Zakład opiekuńczo-leczniczy to przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, albo jednostka organizacyjna przedsiębiorstwa, która udziela stacjonarnie i całodobowo usług medycznych obejmujących długoterminową opiekę medyczną oraz pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji. Zakłady opiekuńczo-lecznicze powinny dysponować pomieszczeniami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferować rozwiązania dietetyczne zgodne z zapotrzebowaniem i stanem zdrowia podopiecznych, a także zapewniać produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Celem działalności ZOL jest przywrócenie pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej oraz psychicznej, co w przyszłości pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie w warunkach domowych]. Zakład opiekuńczo-leczniczy zapewnia pielęgnację oraz rehabilitację w zakresie podstawowym. Lekarze dyżurują w dzień, w razie potrzeby wzywani są na oddział również w godzinach nocnych. Przez całą dobę zapewniona jest pomoc pielęgniarska. /czytaj więcej/
Drzewiej było inaczej.
Lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku to okres największego rozkwitu społeczno-kulturowo-gospodarczego gminy Białaczów. Wprawdzie mieliśmy do czynienia z innym ustrojem politycznym i brakiem możliwości alternatywnej świadomości, to nie przeszkadzało mieszkańcom gminy w zaangażowaniu społecznym w rozwój małej ojczyzny. Mieliśmy do czynienie z postawami pro obywatelskimi. Wpojono w ówczesne pokolenie młodszych i starszych ideologię budowy wspólnej ojczyzny i także samej odpowiedzialności za ,,NIĄ”. W związku z tym wszechobecne były tzw ,,czyny społeczne. Władza uzbrajała społeczność w środki i materiały ale wykonanie danego przedsięwzięcia należało już do obywateli. Początek tak 70-tych to okres wielu inicjatyw i wielkie zaangażowanie społeczne. Na bazie takiej świadomości i postaw , czynem społecznym wybudowano w Białaczowie muszlę, koncertową, rekultywowano teren dawnego sadu owocowego należącego do Państwowego Gospodarstwa Rolnego i stworzono pierwszy z prawdziwego zdarzenia teren rekreacyjno-sportowy. Dawną remizę OSP w Białaczowie zaadaptowano pod potrzeby kulturalne. Pozniej w tym miejscu utworzono Gminny Ośrodek Kultury. Prawie w każdym z sołectw gminnych powstają też boiska piłkarskie. Pisząc takie sformułowania jak wybudowano,rekultywowano,zaadaptowano, mam przed oczami tą niesamowitą ilość mieszkańców, biorących bezpośredni udział w czynach społecznych. Dziś oczami trochę starszego obywatela, również uczestniczącego w tych inicjatywach, widzę kolegów i koleżanki z tamtych lat jak po godzinach swojej pracy lub w dni wolne od pracy angażują się w prace fizyczne przy budowie muszli, remoncie GOK-u, porządkowaniu sadu z korzeni i konarów drzew. Również sposobem gospodarczym przystąpiono do rewitalizacji stawu w centrum Białaczowa, który przez krótki okres posłużył jako miejsce do rekreacji. Władza wprowadziła też element rywalizacji obywatelskiej, by móc nagradzać najbardziej zaangażowane społeczności. Stąd na terenie Białaczowa odbywały się się turnieje i konkursy. (turniej gmin, wojewódzki konkurs traktorzystów i.t.p)
A jak wyglądało codzienne życie białaczowian? Nie było ono tak szare jak niektórzy uważają..Białaczów to ,,Małpi Gaik” w którym odbywały się potańcówki, kino w którym co weekend odbywały się seanse filmowe, świetlica , Bar ,,Zacisze” o którym kiedyś wspomniałem

/ czytaj więcej/
7,5 mln odwiedzin
Informacje EKG,,Ino sie obejrzoł, juz połówka pynkła"- Polówka, czyli 500 tys więcej odwiedzin od sierpnie ubiegłego roku , kiedy odnotowaliśmy 7 mln wejśc na naszą stronę. Tak więc dziś licznik odwiedzin ,,Elektroniczną Kronikę Gminy Białaczów"wynosi 7 mln 500 tys. Przy tej okazji chciałbym podziękować Państwu Dariuszowi i Grażynie T z Kanady, którzy po artykule ,,Zasłuzony dla Gminy Białaczów- Stanisław Kocemba, nie szczędzili mi komplementów i uszanownia dla tego co robię( a robię to, przypominam, hobbystycznie)

Z.S.


04/02.2020

Czy woda bedzie dobrem luksusowym?


Zdaniem klimatologów, klimat w Polsce w kolejnych latach będzie dążył do dwóch pór roku. Chłodnej pory deszczowej bez mrozów i śniegu oraz suchej, gorącej. Kryzys klimatyczny najbardziej odczują polscy rolnicy i bezpośredni konsumenci. Regionem, który może najbardziej odczuć te zmiany jest województwo łódzkie (w naszym regionie występuje największy deficyt wody). Nie sprzyja nam nizinne ukształtowanie terenu. Na tych terenach deszcz pada rzadziej. A jeżeli deszczu będzie mało, to może dojść do suszy hydrogeologicznej, czyli obniżenia się lustra wód podziemnych. Dlatego już od dziś my wszyscy, musimy się nauczyć dbania o środowisko, poprzez segregację śmieci i racjonalne gospodarowanie wodą.
Niniejszym felietonem sugeruję by władze naszej gminy, już od dziś , nie czekając na kolejne upalne lato,zajęły się problemem racjonalnej gospodarki wodą. Proponuję opracowanie programu mającego na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie poprzez:
*publikacje informujące o problemie
*zarządzenie Wójta o konieczności montażu wodomierzy
*sporządzenie raportu o stanie studni przydomowych
*organizację konkursu mającego na celu upowszechnienie recyklingu wody
*zachęcanie do tworzenia zbiorników wód deszczowych

Jeśli już od teraz nie zaczniemy oszczędzać i świadomie gospodarować, to za kilka woda stanie się dobrem luksusowym.

Zbigniew Szpoton

Strona 3 z 94 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes