Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMarzec 20 2018 06:11:25
Obecny adres IP
54.198.195.201
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 280
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: csgotokens100
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Druga rocznica Domu Senior- WIGOR


9 listopada 2017 roku Dzienny Dom Pobytu „Senior – WIGOR” w Miedznej Drewnianej świętował drugą rocznicę powstania placówki. W uroczystościach wzięli udział: Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego Marcin Baranowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Chomicz, Wójt Gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki wraz z Kierownikiem DDP Senior –WIGOR z Niemojowic – Anna Świątek. Władze Samorządu Gminy Białaczów reprezentował Wójt Gminy: Jacek Reszelewski, Sekretarz - Andrzej Urbańczyk, Przewodniczący Rady Gminy - Zdzisław Prusek wraz z Radnymi Rady Gminy. Wśród gości obecna była również Kierownik GOPS w Białaczowie - Teresa Łukasik oraz Proboszcz parafii Białaczów ks. kan. Henryk Wójcik.
W składanych życzeniach zarówno na ręce Kierownika placówki - Marzeny Grzesińskiej, jak i samych Uczestników doceniano oddziaływanie tego typu placówek na usprawnianie i integrację społeczną środowiska seniorów. Miłą niespodzianką dla Gości okazała się prezentacja zdjęć z dwuletniej działalności placówki, opatrzona humorystycznymi komentarzami.
Uroczystość połączona została z podsumowaniem projektu „Senior z Wigorem” na realizację którego środki w wysokości 4800 zł pozyskała Gminna Biblioteka Publiczna z Białaczowa. Dyrektor placówki Izabela Wiktorowicz zaprezentowała działania, które zostały zrealizowane w ramach projektu, a w części artystycznej, przygotowanej pod kierunkiem Piotra Kuby Kubowicza, związanego artystycznie z „Piwnicą pod Baranami” w Krakowie oraz „Stajnią Artystyczną” Marzeny Michalik z Marcinkowa (prowadzącą część zajęć w projekcie), swe wokalne umiejętności przedstawili sami seniorzy uczestniczący w projekcie.
PS. Nasza Redakcja przyłącza się do gratulacji i życzeń dla uczestników tego projektu. Szczególne gratulacje i podziękowania kierujemy do Pani Marzeny Grzesińskiej kierownika placówki, która od początku istnienia Domu ,,Senior-Wigor" wykazuje się inwencją twórczą i każdego dnia stara się nadawać kolorytu tej placówce. Tak trzymajcie.

Zródlo: www.bialaczow.pl

Zbigniew Szpoton

Nie jesteśmy zamożną gminą
Informacje EKGNa 2478 gmin w Polsce gmina Białaczów zajmuje 2244 miejsce z dochodem 739,26 zł na jednego mieszkańca. W powiecie opoczyńskim wyprzedzamy jedynie o jedno miejsce Drzewicę. Z kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tys. zł na jednego mieszkańca Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, w której wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe, wynosząc 390,29 zł per capita.
Chodzi m.in. o dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Ministerstwo Finansów opublikowało w zeszłym tygodniu wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2018 r. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 r. (według stanu na 30 czerwca 2017 r.).
Rekordzistą pod względem dochodów podatkowych per capita jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypada tam 31 962,75 zł, co jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów.

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowała się Rząśnia (woj. łódzkie). Wpływy z podatków dały jednostce 8 634,17 zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Kobierzyce (woj. dolnośląskie) z dochodem w wysokości 5 808,52 zł na jednego mieszkańca.
Kolejne miejsca na liście najbogatszych zajęły: Mielnik w województwie podlaskim (5 793,09 zł), Jerzmanowa w województwie dolnośląskim (5 753,53) i Rewal w województwie zachodniopomorskim (5 741,33 zł).

Najbiedniejszą gminą okazały się Przytuły w woj. podlaskim, gdzie podatki przyniosły 390,29 zł na głowę mieszkańca. Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Potok Górny w woj. lubelskim (417,18 zł), Turośl w woj. podlaskim (453,88 zł) oraz Rościszewo w woj. mazowieckim (463,32 zł).


Z.S.
Duże zainteresowanie biletami na bal sylwestrowy


Pomimo znikomej informacji o balu sylwestrowym, zarezerwowano już ponad 3/4 zaproszeń. Pytacie czy można rezerwować bilety przez telefon gdyż nie wszyscy mają dostęp do internetu. Tak, można zgłaszać rezerwację na numer 794 430 275. Prosicie o info na temat oprawy balu. Nie zdradzamy do końca scenariusza, ale uczestników balu czekają niespodzianki. Muzyczną oprawą zajmuje się sam osobiście. Tak więc będzie muzyka na żywo jak również odtwarzana przez Dj. Bal rozpoczynamy o godz 20.oo. Wpłaty za bilety będzie można dokonywać elektronicznie lub osobiście już od 20 listopada (szczegóły już wkrótce).
Z.S.

Zapomniane i zaniedbane
Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych odwiedzamy groby naszych bliskich by odnowić płyty nagrobkowe, powyrywać chwasty wokół grobów, uporządkować teren cmentarza.Nasze kroki i oczy skierowane są na miejsca pochówku naszych najbliższych. Na wielu nekropoliach, w tym także na naszym cmentarzu są groby, płyty nagrobkowe wręcz kwalifikujące się jako zabytki o których już się nie pamięta.W tych szczególnych dniach wyglądają jak,, bezdomni tego miejsca".
Poniżej przedstawiam kilka miejsc na naszym cmentarzu, zapomnianych przez nas. Z niektórych tablic nagrobkowych da się jeszcze co nieco przeczytać, z innych zaś są tylko fragmenty ,które jeszcze da się rozszyfrować. Tak więc możemy odnależć płytę proboszcza parafii zmarłegow XVIII w, oficera Wojsk Polskich z początku XIX w . Te miejsca powinno się otoczyć społeczną opieką, wszak to są nie tylko miejsca pochówku ale także zabytki architektoniczne.

Inne zdjęcia- ,,czytaj więcej"
UWAGA-zółtaczka zakazna już w woj łodzkim
Informacje EKGW całym 2016 odnotowano w Polsce 35 przypadków zakażenia żółtaczką pokarmową. A w tym roku do końca września - aż 1685. W aptekach i hurtowniach zaczyna brakować szczepionek.
Żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), nazywa się też „chorobą brudnych rąk”. Wywołuje ją wirus HAV wydalany z kałem. Człowiek jest jedynym rezerwuarem tego wirusa.
W ciągu ostatnich lat liczba zachorowań na WZW A była nikła. W 2014 r. – 76; rok później – 49; w 2016 – tylko 35. Dlatego tegoroczny gwałtowny wzrost zachorowań specjaliści uznają za epidemię.
Szerzenie się żółtaczki typu A obserwuje się od marca. – W porównaniu z medianą z lat 2009-16 mamy aż 32-krotny wzrost! – mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, kierowniczka Zakładu Epidemiologii w Państwowym Zakładzie Higieny.
Żółtaczka pokarmowa. Gdzie najwięcej zachorowań?

Najwięcej przypadków odnotowano dotąd w woj. mazowieckim (do 15 października – aż 580, z czego 504 w samej Warszawie), wielkopolskim, łódzkim, zachodniopomorskim, małopolskim i śląskim (prawie 200 zakażonych, z czego połowa w ciągu ostatniego miesiąca). Co gorsza, z tygodnia na tydzień zachorowań przybywa. Internauci na Śląsku alarmują, że brakuje już miejsc na oddziałach zakaźnych. Sanepid potwierdza, że zaczyna brakować szczepionek. Mieszkańcy Śląska próbują kupować je w Czechach. Nie zawsze się udaje, bo wzrost liczby zakażeń WZW A dotyczy dziś także kilkunastu innych krajów Europy.

>Żółtaczka pokarmowa. Objawy choroby
Objawy choroby to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, czasem gorączka i ból w okolicach wątroby, żółty kolor skóry, swędzenie. Nie ma leku, który przyspiesza ustąpienie wirusa z organizmu. Chorym zaleca się na ogół tylko stosowanie odpowiedniej diety i ograniczenie aktywności fizycznej. W razie powikłań może dojść do uszkodzenia szpiku i wątroby.

Zródło:www.dzienniklodzki.pl
Rezerwacja miejsc na bal sylwestrowy w Białaczowie

OD DZIŚ MOŻECIE PAŃSTWO REZERWOWAĆ MIEJSCA NA BAL SYLWESTROWY, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W BIALACZOWIE W ŚWIETLICY.
ORGANIZATOR- ZBIGNIEW SZPOTON
REZERWCJĘ PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES MAILOWY ekgbialaczow@poczta.fm

FELIETONIK WĘGLOWY
Informacje EKGInformacja amerykańskich meteorologów o ostrej zimie miała bezpośredni wpływ na cenę węgla w Najjaśniejszej czy bredzenie lobbystów polskiego przemysłu węglowego o cenie węgla w Polsce ogłupiła amerykańskich meteorologów? Tak czy inaczej uważam że UOKiK powinien jak najszybciej zająć się zmową Polskich Kompanii Węglowych co do podaży i ceny węgla. To skandal i zgodnie ze standardami polskiej polityki, powinno się powołać 468 komisję śledczą. Mamy przykład jak można uzdrowić przemysł węglowy w kraju w którym kopalnie zawsze miały problem ze zbytem węgla,a koszt wydobycia 1 tony był jednym z największych na świecie. Tylko rządzący nie pomyśleli że takie manewry z ,,ciemnym narodem" uderzą w najbiedniejszych, których nie będzie stać na zakup opału na zimę, więc ci biedni będą palić w piecach czym się da.

Z.S.
Zasłużony nie tylko dla gminy Białaczów

Sejmik Województwa Łódzkiego po raz drugi przyznał nagrody w dziedzinie kultury. Wśród laureatów znalazł się Waldemar Jóźwik z Wąglan. Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury ustanowiona została dla uhonorowania twórców, artystów, wydarzeń, projektów kulturalnych, które w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczyniają się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej. Opis ten jak ulał pasuje do osoby Pana Waldemara Jóźwika. Jest on artystą (rzeźbiarzem, pisarzem) działaczem, współorganizatorem wydarzeń kulturalnych, które promują Gminę Białaczów w kraju i za granicą, postacią niezwykle charyzmatyczną, otwartą i pozytywną. Pan Waldemar, to osoba wyróżniająca się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, działająca społecznie od kilku dekad.

Zródło:www.bialaczow.pl

Z.S.

Tak trzeba!!!!!!!!!

Niektórzy twierdzą że jest wynik naszej interwencji. Dziś tak wygląda obelisk por. Mariana Suskiewicza. Niniejszym dziękujemy tym wszystkim którzy przyczynili się do zmiany wizerunku pamiątki z II wojny światowej.
Z.S.

Burzliwie ale merytorycznie

W środę 27 września odbyła się XXXVII Sesja Rady Gminy Białaczów. Już przewidywany porządek obrad gwarantował że sesja przebiegać będzie w burzliwej atmosferze, gdyż powrócił temat wynagrodzenia dla Wójta Gminy. Już sam początek sesji a konkretnie wystąpienie radnego Pana Franaszczyka Macieja by do porządku obrad wprowadzić Jego autorski projekt, przywracający stawki wynagrodzenia dla Wójta sprzed lutego tego roku, wywołał ożywioną dyskusję. Radny Zbigniew Wereszka zadał w ramach interpelacji pytania o powodach decyzji Wójta w sprawie obniżenia wynagrodzenia. W odpowiedzi usłyszał ,,uważam że podwyżka była za duża i w związku z tym taki jest projekt". Rozpoczęto głosowanie wprowadzenia pod obrady Sesji uchwał przygotowanych przez Macieja Franaszczyka i drugi autorstwa samego Wójta. Tak jak można było się spodziewać głosami 5 za,5 wstrzymujących się i 5 przeciw, odrzucono projekt Radnego Franaszczyka a głosami 10 za i 5 przeciw przyjęto pod obrady Sesji projekt Wójta obniżający sobie wynagrodzenia o 800 zł. Dalej w ramach interpelacji Radni zadawali pytania Wójtowi. I tak: Maciej Franaszczyk, który w tym dniu był bardzo aktywny a przy tym merytoryczny, zadał pytanie dotyczące kosztów Urzędu Gminy zatrudnienia i utrzymania w okresie 6 miesięcznym pracowników interwencyjnych. Radny Martyka zapytał Wójta dlaczego zmieniła się polityka Wójta w sprawie oczyszczenia rowu na tzw ,,księżej łące". Dodał, że to On już kiedyś proponował by zająć się tym tematem, jednak wtedy nie było można. Radny dalej zapytał o sens zlecania firmie zewnętrznej organizację tzw ,,festynu rodzinnego" skoro w gminie jest dział który się tym powinien zająć. Pan Martyka dalej zaproponował by rozwiązać problem miejsc parkingowych na Placu Wolności w Białaczowie, poprzez budowę zatoczek lub miejsc postojowych, gdyż dziś nie można tam znaleźć miejsca na krótki postój i są trudności z wymijaniem się aut. Po wystąpieniu Wójta, który ustosunkował się do interpelacji przystąpiono do dalszej części obrad. Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Prusek oraz Wójt Pan Jacek Reszelewski, podziękowali dotychczasowej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Petrykozach Pani Elżbiecie Jaroszyńskiej, za 15 lat pracy na tym stanowisku, podkreślając że przez ten czas szkoła przeszła pozytywne i wymierne zmiany. Następnie dyrektorzy placówek oświatowych w gminie Białaczów, zapoznali Radnych ze stanem ilościowym dzieci w poszczególnych szkołach. I tak najliczniejszą szkołą Podstawową jest szkoła w Białaczowie liczącą 145 uczniów i 63 dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zatrudniona kadra to 15 nauczycieli. Szkoła w Petrykozach to 85 uczniów i 25 dzieci oddziału przedszkolnego. Kadra ucząca liczy 10 nauczycieli. Szkoła w Skroninie liczy 77 uczniów (bez I Klasy) i 21 przedszkolaków. Zatrudniona kadra w pełnym wymiarze liczy 10 nauczycieli.
Kolejny punkt to głosowanie nad uchwałą obniżającą wynagrodzenie zasadnicze ( tzw podstawę) dla Wójta do kwoty 5.500 (brutto). Przypomnę od marca była to kwota 5.900zł brutto. Głosami 8 za 4 wstrzymujące się (Lasota, Świtkowski, Martyka, Wereszka) uchwała została przegłosowana. Inny przebieg miało głosowanie w sprawie dodatku specjalnego dla

Nauka gry na instrumentach muzycznych


W związku z zamiarem zorganizowania w Białaczowie, 6 miesięcznego kursu nauki gry na wyżej wymienionych instrumentach (keyboard,perkusja, gitara basowa, gitara elektryczne) zwracam się z prośbą do młodzieży i rodziców dzieci chętnych w uczestniczniczeniu na kursie, o zgłaszanie swoich deklaracji na adres mailowy :,,ekgbialaczow.@poczta.fm".
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu po 90 minut.
Nauka będzie odpłatna a wysokość czesnego zależna od ilości chętnych na dany instrument.
Instruktorzy muzyczni to czynni muzycy z Kielc i Krakowa.
Uwaga! NIE WYMAGANE JEST POSIADANIE WŁASNEGO INSTRUMENTU
>


.


Istnieje także możliwość uczestniczenia w warsztatach wokalnych (emisja głosu, technika spiewu).

Zapraszam

Zbigniew Szpoton


Strona 3 z 80 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes