Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmWrzesie 25 2020 15:10:18
Obecny adres IP
18.208.202.194
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 316
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Tadeusz
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Cudze chwalimy bo swego nie mamy

Gmina Żarnów zrealizowała projekt zagospodarowania linii brzegowej zalewu w Miedznej Murowanej za kwotę 5,5 mln złotych. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego. Inwestycję rozpoczęto w 2017 roku a już w sobotę 22 czerwca 2019 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miedznej Murowanej. Zapraszamy więc mieszkańców naszej gminy na tę uroczystość i towarzyszące jej imprezy sportowo-rozrywkowe. Początek godz 15.

Ps. Władze gminy na czele z Wójtem Panem dr Krzysztofem Nawrockim znakomicie odczytują potrzeby lokalnej społeczności i przy jej udziale oraz wsparciu środków zewnętrznych rozwijają krok po kroku gałąź turystyczną. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się dalszych inwestycji w tej branży. Tak więc z rozwojem turystyki wzrośnie atrakcyjność gminy i lokalny budżet. Pisałem wielokrotnie o niewykorzystanych szansach w tej dziedzinie przez naszą gminę. Niestety, nasi gminni decydenci poprzez wcześniejsze zaniedbania i aktualne priorytety tracą dystans ,,cywilizacyjny" do podobnych nam gmin jak wspomniany Żarnów czy rozwojowe Sławno.


Zbigniew Szpoton
Otrzeżenie meteorologiczne dla pow. opoczyńskiego
Burze z gradem
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 85%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami GRAD!!!!!

Ostrzeżenie 45/2019
Ważne:
Od: 2019-06-13 15:00
Do: 2019-06-14 06:00
synoptyk IMGW-PIB: Lech Buchert
Czas wydania: 2019-06-13 10:25
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
W czasie wakacji dzieci się..............
To już za tydzień rozpoczynają się długo oczekiwane przez dzieci i młodzież WAKACJE. Dla jednych, tych bardzo zmęczonych i znużonych będzie to czas na bierny wypoczynek, dla innych, a zwłaszcza dla tych których ,,rozrywa" energia to okres nudy. Niestety, to już kolejne wakacje bez oferty programowej ze strony Urzędu Gminy i podległych instytucji. Nie wspomnę o Komisji Kultury i Sportu Rady Gminy Białaczów, bo ta w swoim programie ogranicza się do powielania tego co jest ogólnie akceptowalne. Czyżby brak,, środków motywacyjnych" dla animatorów wszelakich rozrywek? A może znowu w myśl lokalnego hasła ,,NIE DA SIĘ"? Tak czy inaczej ten 70 dniowy okres bez obowiązków szkolnych zapowiada się nie ciekawie. Tekstem tym znowu wyjdę na malkontenta, ale ja pamiętam że też byłem młody, że nie pozwalano mi się w wakacje nudzić, choć czasy były siermiężne. Istniały takie formy jak półkolonie, nie obozowe akcje letnie, czy samodzielnie organizowana wakacyjna liga piłki nożnej ( graliśmy ulica na ulicę lub miejscowość na miejscowość). Pozniej, tak się podziało że to ja zatrudniony w Urzędzie Gminy jako instruktor k-o organizowałem w Gminnym Ośrodku Kultury zajęcia (muzyczne, kabaretowe, taneczne, szachowe). Fajnie że mam co wspominać. Współczuję dzisiejszemu młodemu pokoleniu z dwóch powodów. Po pierwsze: Współczesne młode pokolenie najczęściej reprezentuje postawy roszczeniowe, pozbawione jest wyobraźni dziecięcej, któremu się najnormalniej nie chce. Po drugie: Jeśli już by się chciało, to nie ma jak i gdzie. Pozostaje więc telewizja no i wielka moc ,,internetu" a w nim wielki brat ,,portal społecznościowy lub komunikator". NUDNO!!!!!!!!

Zbigniew Szpoton
Co się stało?
Zdjęcie po lewej wykonano 12 maja,zdjęcie po prawej 09 czerwca. Jak nie trudno zauważyć, na grobie Zasłużonego dla Gminy Białaczów Jana Bielskiego ,zniknęły znicze i kwiaty. Czy ktoś coś wie?
Piknik Retro
Redakcja ,,EKG-Białaczów" będzie organizatorem w dniu 24 sierpnia 2019r Pikniku Retro. Dziś wstępnie anonsujemy imprezę a o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Impreza będzie mieć charakter otwarty (non profit). Organizatorami będą wszyscy uczestnicy którzy zadeklarują chęć uczestnictwa w giełdzie staroci czy też w potańcówce. Wstępnie ustaliliśmy że opłata za uczestnictwo będzie symboliczna ( na pokrycie kosztów wynajmu terenu i sali).
Program imprezy przewiduje:


Godz: 10-18- Giełda staroci ( pokaz,kupno, sprzedaż,wymiana) Konkurs na najstarszy eksponat

Godz: 20 do rana - Potańcówka przy muzyce lat 60-tych, 70-tych,80-tych. OBOWIĄZUJĄ STROJE Z TAMTEJ EPOKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wstepne zgłoszenia wystawców czy uczestników potańcówki przyjmujemy pod adresem mailowym ekgbialaczow@poczta.fm

Kalendarium ,,EKG" Białaczów-MAJ
1944r (26 maja) żandarmeria niemiecka wspomagana przez oddział ,,Kałmuków" przeprowadziła masową łapankę mieszkańców Białaczowa. Ta niespodziewana akcja miała na celu przeprowadzenie kontroli mieszkańców, ujęcie partyzantów i osób podejrzanych o udział w konspiracji. Otoczono miejscowość by zapobiec ucieczkom do lasu. Mieszkańców wypędzono z domów i zgromadzono najpierw na rynku, obok istniejącej w tamtym czasie piekarni a następnie do pałacowych stajni i wozowni. W pałacu odbyły się wstępne przesłuchania prowadzone przez funkcjonariuszy Gestapo z Tomaszowa Maz. Wiekszość mieszkańców zwolniono do domów. Kilkanaście osób aresztowano i przewieziono do siedziby Gestapo.


1979r (26 maja) W Gminnym Ośrodku Kultury w Białaczowie miało miejsce wydarzenie kulturalne, które później nikomu nie udało się powtórzyć. Koncert życzeń z okazji ,,Dnia Matki" zgromadził setki uczestników i odbiorców tego wydarzenia. Niektórym ,niestety przyszło wysłuchać koncert na zewnątrz , bo nie było możliwości obejrzenia .Z kronikarskiego obowiązku warto zaznaczyć że organizatorami tego przepięknego wydarzenia kulturalnego byli miejscowi animatorzy i członkowie sekcji kulturalnych działających w GOK-u (Zespół ,,Nautilus", kabaret ,,Kontrast" i sekcja wokalno-taneczna)1981r (maj) odbył się I Finał Światowego konkursu poezji amatorskiej, którego inicjatorem był poeta i animator kultury Waldemar Józwik. Jak co roku, finał tego konkursu odbywa się na terenie gminy Białaczów.

2009r( 1 maja)- odbył się I Rajd Rowerowy im St. Małachowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.


/czytaj więcej/
Czy padła wygrana?

Czy padła wygrana? Na pytanie potrafią tylko odpowiedzieć uczestnicy wczorajszej albo dzisiejszej imprezy w centrum Białaczowa, tuż przy obelisku. Przedstawiamy zdjęcia na których widnieje mnóstwo kuponów loterii zakupionych w pobliskim sklepie, butelki po mocnych trunkach.

P.s. Niniejszym wracamy do pomysłu instalacji monitoringu w centrum Białaczowa.

Z.S.

75 lat temu na Łubach
To wydarzenie a właściwie tragedia wydarzyła się dokładnie 75 lat temu, 9 maja 1944 roku na Łubach Sobieńskich (4km od Białaczowa). O faktach z tym związanych pisałem w zeszłym roku. Dziś,w związku z kolejną rocznicą przytoczę fragment wspomnień Pani BOŻENY NIEMIEROWSKIEJ-SZCZEPAŃCZYK,żołnierza Armii Krajowej ps. ,,Zorza",naocznego świadka,zamieszkujacej w tamtym czasie w Białaczowie, autorki ksiązki ,,Z przeżyć okupacyjnych na ziemi opoczyńskiej"

Pani Bożena relacjonuje:

,,Tragedia oddziału ,,Błysk" rozegrała się na koloni Łuby Sobieńskie, położonej na skraju lasów białaczowskich, w kierunku na Końskie. Oddział przybył tam w dniu 9 maja po długim marszu i zatrzymał się na postój.Kolonia Łuby Sobieńskie liczyła zaledwie kilka zagród, w których partyzanci rozlokowali się na odpoczynek. Z chwilą przybycia partyzantów wszyscy mężczyzni uszli do pobliskich lasów, w obawie przed nadejściem niemieckich oddziałów pacyfikacyjnych. Zostali jedynie starcy, kobiety i dzieci....Pięciu żołnierzy oddziału, w tym zastępca dowódcy, Jan Włodarski ps.,,Tomek"otrzymało przepustki i udało się do rodzin w Białaczowie i okolicy. Nad ranem oddział został zaskoczony atakiem przybyłej z Końskich niemieckiej żandarmerii i granatowej policji w sile 1 kompanii, uzbrojonej w cięzki sprzęt maszynowy,broń automatyczną i granaty. W akcji dodatkowo brał udział niemiecki samolot. W nierównej walce jaka się wywiązała zginęło 16 partyzantów, a jeden o pseudonimie ,,Sady"(nazwisko nieznane) dostał się do niweoli. Z ludności miejscowej zginęli Natalia Paduszyńska,kobieta w ciązy, oraz jej synek Michałek, zastrzeleni przez Niemców. W toku walki spłonęły wszystkie zabudowania kolonii. Zwłoki poległych partyzantów Niemcy ułożyli w stosie chrustuni drewna i podpalili go.
/czytaj więcej/
Białaczowska,,Struga"
Jak podaje Wikipedia ,,Struga – niewielki ciek uchodzący do rzeki, płynący wolno w terenie o małych deniwelacjach.
Struga w odróżnieniu od potoku płynie na terenie nizinnym. Charakteryzuje się spadkami do 2‰, a na obszarach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie czasami więcej – do 5‰. Zlewnie strug, podobnie jak zlewnie potoków, nie przekraczają 100 km². Struga może wypływać zarówno ze źródła, jak i ze zbiornika wodnego, np. z jeziora. Nazwa "struga" jest nazwą oficjalną, występującą także w oficjalnych dokumentach dot. hydrologii, choć w języku potocznym strugi nazywane są po prostu rzeczkami lub małymi rzekami" Nasza Struga to mała rzeczka, która zasila rzekę ,,Wąglankę". Ale zanim znajdzie ujście, na odcinku ponad 2 km, dostarcza wodę do trzech zbiorników położonych w Białaczowie. Od zawsze ,,Struga" wywoływała moje zaciekawienie związane z jej początkiem. Białaczowska ,,Struga" wypływa ze zródła znajdującego się w okolicach miejscowości Zakrzów.

Czemu piszę o tej rzeczce? Myślę że warto by było w przyszłości opracować projekt właściwego wykorzystania białaczowskiej ,,Strugi" z naciskiem na jej początek czyli zródła. Dotarłem do źródełka, bardzo zamulonego i zanieczyszczonego przez rozkładającą się florę. Po minimalnym oczyszczeniu miejsca, skąd wypływa ,,Struga", ujrzałem na powierzchni wody pęcherzyki powietrza. To znak że jest to jednak zródło. Od samego początku rzeczki aż do końca brak jest jakiejkolwiek regulacji, a tym samym nasza ,,Struga" pokonuje meandry związane z porośniętym korytem. Tak, wiem, każde takie przedsięwzięcie to wydatki z gminnego budżetu. Wiem i rozumiem że priorytety, opóźnienia,lokalna infrastruktura. Mam nadzieję że tak jak na przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych (nierentownych) tak na właściwe wykorzystanie i ochronę środowiska, znajdą się kiedyś pieniądze nie tylko w budżecie centralnym.

Ps. Informacja dla młodszego pokolenia.W latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) władze gminne przeprowadziły akcję oczyszczenia pierwszego ze stawów, zasilanych przez ,,Strugę". Powstało naturalne kąpielisko. Była frajda. A zimą?-naturalne lodowisko.,, Dawniej jakoś inaczej się żyło i się wszystkim chciało"


Zbigniew Szpoton
AD VOCEM-Zasłużony dla Gminy Białaczów
Informacje EKGArtykuł przedstawiający sylwetkę Jana Bielskiego w galerii ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" dostarczył niespodziewanych reakcji czytelników. Wspominając ,,gminnego fotografa" zamierzałem przywołać wspomnienia wśród starszych mieszkańców, a młodemu pokoleniu przybliżyć postać człowieka, dzięki któremu wspomnienia te nie zaginęły i myślę nie zaginą. Największą poczytnością artykuł cieszył się na jednym z portali społecznościowych i pobił rekord oglądalności i udostepnień. Przy tym posypały się bardzo miłe komentarze na temat bohatera artykułu, pytania i niespodziewane sugestie. Wielu z Was sugerowało by Panu Jankowi w dowód wdzięczności ufundować pomnik. Padła propozycja by powołać w tym temacie społeczny komitet. Inni pytali gdzie znajduje się mogiła i czy samodzielnie można zaopiekować się bardzo skromnym grobem. Bardzo dużo zapytań dotyczyło samej inicjatywy ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" Spieszę więc z odpowiedziami.

1. Nasza Redakcja popiera inicjatywę powołania społecznego komitetu budowy pomnika Pana Jana Bielskiego
2.Mogiła JB znajduje się od strony płn-zachodniej cmentarza w Białaczowie, w części przeznaczonej do pochówku pensjonariuszy dawnego Domu Pomocy Społecznej .

3,,.Zasłużony dla gminy Białaczów" to nasza inicjatywa./czytaj więcej/


Zmarła ANNA BRUDNICKA
Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie, jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość. W dniu 1 maja odeszła od nas na wieczny spoczynek ANNA BRUDNICKA- wieloletni pedagog, były dyrektor Szkoły w Białaczowie.Ze smutkiem i pogrążeni w żałobie żegnamy Cię Pani Aniu. Twoi wychowankowie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 04 maja (sobota) o godz 12 w Kościele Parafialnym w Białaczowie.Redakcja ,,EKG-Białaczów"


Strona 6 z 93 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes