Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmSierpie 20 2022 04:18:35
Obecny adres IP
18.204.56.185
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 324
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Jozek1961
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
DZIĘKUJEMY CI ANDRZEJU
W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ ANDRZEJA MARTYKI, ZASŁUŻONEGO DLA GMINY BIAŁACZÓW,przypominam wywiad jaki przeprowadziłem z Andrzejem w grudniu 2015 roku.


Rozmowa ,,EKG-Białaczów" z Panem Andrzejem Martyką-działaczem i radnym Gminy Białaczów
EKG- Witam Cię Andrzeju. Tak naprawdę to nikomu nie trzeba Cię przedstawiać, Jesteś ogólnie znaną postacią starszemu pokoleniu i temu trochę młodszemu. Mogę śmiało powiedzieć, bo znamy się już trochę, że jesteś na trwale wkomponowany w krajobraz gminny.
AM- Obecnie jestem Radnym Rady Gminy Białaczów, natomiast w latach ubiegłych byłem Przewodniczącym Gminnego Związku Młodzieży Wiejskiej, V - Ce Przewodniczącym do spraw społeczno - zawodowych Zarządu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Prezesem Ludowego Klubu Sportowego w Białaczowie. Mogę określić siebie jako mieszkańca kochającego Białaczów.

EKG- Zakładałeś gdzieś tam w swojej świadomości że zaraz po ukończeniu szkoły powrócisz w rodzinne strony i zajmiesz sie pracą na rzecz środowiska, gminy?
AM- Wyjazd w poszukiwaniu pracy do Bydgoszczy nie wróżył mi długiej emigracji. Tęsknota za domem rodzinnym, za Białaczowem była silniejsza niż piękno dużych miast i lepszej przyszłości. Po siedmiu latach wróciłem.

EKG-Ale poukładajmy te twoją pracę w sposób chronologiczny: Zaczęło się od?
AM- W roku 1973 ruszyła produkcja zakładu OPTEX w Opocznie. Zatrudniłem się w tym zakładzie i zamieszkałem z rodzicami w Białaczowie.

EKG-Dokładnie pamiętam jak wspólnie reaktywowaliśmy Związek Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie. Co z tamtego okresu wspominasz najmilej?
AM- Początek mojej pracy społecznej to Gminny Ośrodek Kultury w Białaczowie. Póżniej to wielka przygoda w Związku Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie, to chwile, których życzę młodzieży lubiącej robić coś dla otoczenia. Wspaniałe zloty biwakowe, dożynki wojewódzkie, konkursy rolnicze, topienie marzanny. Przez Wiele lat pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarządu Gminnego

EKG- Przeżyłeś już w swej działalności kilku włodarzy gminy. Nie wnikając w przynależność partyjną i pochodzenie, powiedz z kim najlepiej układała się współpraca?
Dodatek węglowy i dodatek energetyczny
Informacje EKGW związku z chaosem informacyjnym , nie tylko w naszym środowisku, a związanym z przygotowywanymi przez Rząd dodatkami węglowym i energetycznym informujemy:
1. Dodatek węglowy przysługiwać będzie jednorazowo tym, którzy palą węglem.
2. Wysokość dodatku to kwota 3 tys zł
3. Ustawa o dodatku czeka na podpis Prezydenta, co zapewne stanie się za kilka dni
4.Wnioski będzie można pobrać przez internet lub w Urzędzie Gminy
5. Wniosek o dopłatę dodatku węglowego składa się do 30 listopada w Urzędzie Gminy
6. Warunkiem przyznania dodatku jest konieczność zgłoszenia zródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (jeśli ktoś wcześniej zgłosił, nie ma konieczności ponownego zgłaszania)
7. Dodatek, który otrzymamy w formie finansowej, zwolniony jest z podatku i egzekucji

Podobnie się ma co do wsparcia energetycznego. Dodatek przysługiwać będzie tym, którzy ogrzewają swoje nieruchomości alternatywnym zródłem niż węgiel. Używający pelletu mają otrzymać 3 tys zł, oleju-2 tys zł, drewna 1 tys zł, gazu (LPG) 500 zł.
Pisząc mają otrzymać, mamy na dziś taką wiedzę, że ta ustawa jeszcze nie jest procedowana w Parlamencie.. Propozycję do ustawy przyjął Rząd, a najbliższe posiedzenie Sejmu ok połowy września.(WAKACJE POSŁÓW).
Procedury z otrzymaniem dodatku energetycznego zapewne będą analogiczne jak w przypadku dodatku węglowego. Tu, niestety ogrzewający alternatywnym zródłem do węgla, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Z.S
10.000.000 odsłon
Przywróćmy Strudze życie

W związku z trwającymi pracami rewitalizacji zbiornika wodnego w centrum Białaczowa ( przyp. termin zakończenia prac-pazdziernik 2022r) przypomnę artykuł z roku 2019, o małej rzeczce zasilającej ów zbiornik, który potocznie nazywamy STRUGĄ.
,,Jak podaje Wikipedia ,,Struga – niewielki ciek uchodzący do rzeki, płynący wolno w terenie o małych deniwelacjach.
Struga w odróżnieniu od potoku płynie na terenie nizinnym. Charakteryzuje się spadkami do 2‰, a na obszarach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie czasami więcej – do 5‰. Zlewnie strug, podobnie jak zlewnie potoków, nie przekraczają 100 km². Struga może wypływać zarówno ze źródła, jak i ze zbiornika wodnego, np. z jeziora. Nazwa "struga" jest nazwą oficjalną, występującą także w oficjalnych dokumentach dot. hydrologii, choć w języku potocznym strugi nazywane są po prostu rzeczkami lub małymi rzekami" Nasza Struga to mała rzeczka, która zasila rzekę ,,Wąglankę". Ale zanim znajdzie ujście, na odcinku ponad 2 km, dostarcza wodę do trzech zbiorników położonych w Białaczowie. Od zawsze ,,Struga" wywoływała moje zaciekawienie związane z jej początkiem. Białaczowska ,,Struga" wypływa ze zródła znajdującego się w okolicach miejscowości Zakrzów.

Czemu piszę o tej rzeczce? Myślę że warto by było w przyszłości opracować projekt właściwego wykorzystania białaczowskiej ,,Strugi" z naciskiem na jej początek czyli zródła. Dotarłem do źródełka, bardzo zamulonego i zanieczyszczonego przez rozkładającą się florę. Po minimalnym oczyszczeniu miejsca, skąd wypływa ,,Struga", ujrzałem na powierzchni wody pęcherzyki powietrza. To znak że jest to jednak zródło. Od samego początku rzeczki aż do końca brak jest jakiejkolwiek regulacji, a tym samym nasza ,,Struga" pokonuje meandry związane z porośniętym korytem."
Niniejszym zwracam się z sugestią do Rady Sołeckiej by część funduszy przeznaczyć na udrożnienie koryta Strugi, bo może się tak stać że oto będziemy mieć piękny, odnowiony zbiornik, tylko bez wody. Proszę wziąć pod uwagę że z każdym rokiem będziemy przezwyciężać suszę hydrologiczną.

Zdjęcie pierwsze przedstawia miejsce początku (zródło),drugie zaś stan regulacji koryta rzeczki przy ul. Sobieńskiej.

Ps. Informacja dla młodszego pokolenia.W latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) władze gminne przeprowadziły akcję oczyszczenia pierwszego ze stawów, zasilanych przez ,,Strugę". Powstało naturalne kąpielisko. Była frajda. A zimą?-naturalne lodowisko.,, Dawniej jakoś inaczej się żyło i się wszystkim chciało"

Zbigniew Szpoton
Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w powiecie opoczyńskim
Informacje EKGMinisterstwo Finansów opublikowało najnowszy raport o stanie dochodów gmin, powiatów i województw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Stan na 2022 rok. Dochody gminy to najczęściej wpływy z podatków, subwencje i wpływy ze sprzedaży np nieruchomości. I tak: Na 2477 gmin w Polsce, pierwsze miejsce zajmuje gmina Kleszczów (woj. Łódzkie) z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 29.704 zł, drugie gmina Kobierzyce, woj. dolnośląskie -8.125 zł , a trzecie gmina Rząśnia-woj Łódzkie-7384zł. A jak wyglądają gminy w naszym powiecie?

373 miejsce zajmuje Inowłódz z dochodem na jednego mieszakańca-2.199zł
802 miejsce, gmina Opoczno - 1.758 zł
1586 miejsce zajmuje Mniszków- dochód 1.307 zł
1661 miejsce zajmuje Paradyż z dochodem na jednego mieszkańca 1.276 zł
2006 miejsce-Poświętne- 1.103 zł
2122 miejsce gmina Drzewica- 1.308zł
2291 miejsce przypada gminie Żarnów z dochodem 912 zł
Stawkę w naszym powiecie zamyka, niestety, nasza gmina zajmując 2300 miejsce, z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 905 zł.
Najbiedniejsze gminy zajmujące 2477 i 2476 miejsce pochodzą z województw podlaskiego i lubelskiego z dochodem ok 550zł.

Z. S
NASZE I WASZE ŻYCZENIA
Informacje EKGSzanowni CZYTELNICY ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW. W najbliższych dniach licznik naszego portalu wskaże 10.000.000 odsłon. Dla nas redagujących ten lokalny portal, jest to powód do dumy i radości, ponieważ dajemy niezależny przekaz o tym co dzieje się w gminie, a ilość odsłon wskazuje, że jesteśmy także potrzebni tym wszystkim którzy nie mają tego przekazu. Czas na podsumowanie naszej pracy wkrótce na łamach EKG.
Dziś, w związku z naszym lokalnym tzw jubileuszem, mamy do Was prośbę. Napiszcie nazwy miejscowości w kraju i zagranicy, do których dociera EKG. Jeśli przy okazji podzielicie się opiniami na temat tego co robimy, będziemy wdzięczni.
Zespół Redagujący ,,EKG" Białaczów

Ps. Na tę chwilę licznik wskazuje 9.958.208 unikalnych wizyt.
Jesteśmy także na Facebooku i tam można napisać do nas bez konieczności logowania.
Widok centrum Białaczowa z dachu Ratusza
PANORAMA CENTRUM BIAŁACZOWA Z DACHU RATUSZA
Grochem o ścianę
Informacje EKGSusza doskwiera coraz większej ilości miejscowości w Polsce. Wydłuża się wykaz gmin, które apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody i informują o przerwach w jej dostawie. Dziś prawie 170 gmin boryka się z tym problemem. Susza zaczyna coraz bardziej przeszkadzać Polakom, nie tylko w codziennym życiu ale także w utrzymaniu owoców i warzyw na swoich działkach i polach.
Jedna z naszych czytelniczek, apelowała o to by oszczędzać wodę, widząc jak beztrosko strażacy ochotnicy z naszej gminy, zaopatrują swoje wozy strażackie w wodę z hydrantów ,wodę uzdatnioną do picia. Dziś byłem świadkiem, że apel odbił się jak przysłowiowy groch od ściany. Jednostka OSP Radwan ok. godz 19,40 ,,załadowała" swój wóz strażacki w kilkaset litrów wody z hydrantu znajdującego się przed Urzędem Gminy Białaczów. Na moje sugestie by wodę w czasie, poza stanem wyższej konieczności, czerpać ze zbiorników retencyjnych, które znajdują się w każdym sołectwie, nie usłyszałem odpowiedzi. A może ja o czymś nie wiem. Nie wiem na przykład że zbiorniki wody w wozach strażackich dostosowane są tylko do wody pitnej lub zmineralizowanej?

Mieszkańcy ul. Parczowskiej w Białaczowie już mają problem z niskim ciśnieniem wody.
Z.S
13 kanałów telewizji naziemnej za free
Informacje EKGMieszkańcy naszej gminy mogą odbierać dodatkowe 13 kanałów telewizji naziemnej bez opłat. Wystarczy przekierować antenę na nadajnik na Górze Kamieńsk ( kierunek- zalew w Miedznej Mur) i przeskanować swój telewizor lub dekoder. Niekiedy potrzebny jest wzmacniacz antenowy. Nadajnik ten przekazuje wszystkie stacje tv, i oprócz tego na kanale 36 można odbierać:
TV: Red Carpet- kanał filmowy
TV : FILMAX- kanał filmowy
TV: TVC- kanał regionalno-filmowy
TV: Nuta Gold- kanał muzyczny
TV: Stars TV- kanał muzyczny
TV: Junior music- kanał muzyczny dla dzieci
TV: Xtreme- kanał dla wędkarzy i pasjonatów łowiectwa
TV: Power- kanał muzyczny
TV: Nuta.TV- kanał muzyczny
TV: Antena -kanał rozrywkowy
TV: Okazje- kanał sprzedażowy
TV: Puls i Puls2
TV: Kielce, Warszawa. Łódz- kanały regionalne

Z.S
Ludzie tworzą historię
Ta przydrożna figurka przy ulicy Parczowskiej w Białaczowie, jedna z kilkunastu w naszej gminie, powstała a właściwie zbudowali ją nasi pradziadowie, zaraz po powstaniu styczniowym. Przetrwała burze wojenne i okres komunizmu. Zbudowano ją na bazie ówczesnych możliwych materiałów budowlanych a więc kamienia i gliny. Osadzona na kamienistym podłożu, z upływem czasu, traciła stabilność i przechylała się w kierunku południowym. Pani Maria Wierzbicka wraz ze swym mężem Grzegorzem, właściciele nieruchomości sąsiadującej z figurką, postanowili zainteresować tym problemem służby gminne i wojewódzkie. Z pisma Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dowiedzieli się że jest to obiekt wpisany w rejestr zabytków, i podlega on (po wizycie przedstawicieli Konserwatora) specyficznym renowacjom ( tu wymieniono szereg zaleceń konserwatorskich). Państwo Wierzbiccy, nie widząc w piśmie od Konserwatora Zabytków przeciwskazań ani zakazów renowacji figurki, wzięli sprawy w swoje ręce. Zakupili niezbędny materiał budowlany, zamówili ogrodzenie, ale z każdą następną czynnością przychodziła obawa. Naruszenie ubytku fundamentu groziło zawaleniem cokołu. W tym momencie z pomocą pojawiają się sąsiedzi Państwa Wierzbickich. Pan Jan Kwaśniewski dostarczył rusztowanie, Pan Wiesław Światek pasy do zabezpieczenia cokołu, deski do zrobienia tzw ,,gorsetu" Panowie Piotr Watychowicz i Wojciech Papiernik, także mieszkańcy ulicy Parczowskiej, dołączają do grupki ,,konserwatorów" . Po wymianie spostrzeżeń i doświadczeń, przystąpiono, krok po kroku do prac rewitalizacyjnych , które przypominały prace saperskie. Centymetr po centymetrze figurka prostuje się, by w końcu osiągnąć pion. Kolejne czynności polegały na usztywnieniu cokołu. Nieopisaną radość z wykonanej, zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków, rewitalizacji figurki, dopełniła społeczna zbiórka pieniędzy mieszkańców ulicy Parczowskiej, w celu rekompensaty poniesionych kosztów przez Państwo Marię I Grzegorza Wierzbickich.
Dziękując społeczeństwu z ul. Parczowskiej, za tak cenną inicjatywę, zacytuję słowa Pani Marii Wierzbickiej po zakończeniu prac. ,,TRWAJ FIGURKO-BO JESTEŚ HISTORIĄ"Państwo Maria i Grzegorz Wierzbiccy, za pośrednictwem EKG-Białaczów, składają podziękowania za wsparcie i okazaną pomoc Panu Andrzejowi Dworakowi za nieodpłatne zrobienie ogrodzenia wokół figurki, oraz Panu Jarkowi Skalskiemu za użyczenie wsporników do konstrukcji budowli oraz wszystkim mieszkańcom ulicy Parczowskiej za okazaną solidarność.

Zbigniew Szpoton


POZYTYWNI,POŻYTECZNI,POPRAWNI
Żyją wśród nas ,zamknięci w swojej wrażliwości. Jeśli już postanowią wpuścić do swojego życia promyk otwartości, lękają się jak odbierze ich uzewnętrznienie lokalna społeczność. Obdarzeni talentami, często bywają pozytywnymi, pożytecznymi i poprawnymi ludzmi.

Zbigniew Szpoton- Witam Cie Bartku. W środowisku, nie tylko naszej gminy znany jesteś bardziej pod pseudonimem ,,Cialu” Czy mógłbyś zdradzić skąd taki pseudonim?

Bartłomiej Pożycki- Witam Panie Zbyszku. Tak , rzeczywiście. Mało kto zwraca się do mnie po imieniu. W Opocznie czy w Białaczowie znany jestem jako ,,Cialu” A skąd taka ksywa? Wymyślił mi ją znajomy moich rodziców, który sam nosił identyczny. Miałem wtedy może 2 a może 3 lata.

Z.S.- Od kiedy, w naszym środowisku, usłyszałem o Tobie pozytywne opinie, zacząłeś we mnie wzbudzać chęci poznania Cię bliżej. Nie będę ukrywał ze z racji Twojego zamiłowania do muzyki. Twoja postać z czasem stała się bardziej intrygująca. Ale o tych i innych Twoich pasjach za chwilę. Teraz powiedz co skłoniło Cię do zamieszkania w Białaczowie?

(na twarzy Bartka pojawił się uśmiech)

B.P. Kiedyś, a to było dawno temu, przyjechałem wraz kolegą na wakacje do Białaczowa. Serce me mocniej zabiło na widok pewnej dziewczyny z ulicy Kościelnej. I tak zostało do dzisiaj. Jesteśmy ze sobą od młodzieńczych lat. Owocem naszej miłości jest nasza córunia.

Z.S.-Z Twojej biografii jaka znam, bo przygotowywałem rys Twojej sylwetki jako sportowca, do plebiscytu ,,Najpopularniejszy sportowiec gminy Białaczów” za 2021 r, wynika że pasje do sportu zaszczepił Ci Twój tata. Opowiedz proszę o tym.

B.P.- Tak, tata ,,zaraził” mnie pasją do sportu. Sam zaczął trenować na siłowni tzw samoróbce. W tamtych latach nie było profesjonalnych siłowni, więc każdy robił co mógł. Liczyła się pasja. Spodobało mi się to i zaczęliśmy trenować wspólnie. Pózniej, poprzez moich przyjaciół, trafiłem na lekcje boksu, pod okiem wspaniałego trenera Adama Pokusy, który poprzez swoją wiedzę i podejście do nas jak i do sportu, sprawiła że pokochaliśmy tą dyscyplinę. W 2012 roku stoczyłem swoje pierwsze walki na ringu. W 2015 roku, zdobyłem wicemistrzostwo województwa w swojej wadze. I tak to trwa do dziś. Po drodze ze zwykłej ciekawości zacząłem trenować MMA i Boks Tajski czyli Muai Thai. Choć już nie trenuję intensywnie jak dawniej to w dalszym ciągu sport ten mnie wciąga. Przez godzinę czy dwie, podczas zajęć. jestem w swoim świecie. Jestem wolny.

Z.S. Widzę z jaką pasją opowiadasz o tych sztukach walki. Porozmawiajmy ponownie o Twoim tacie, bo ten natchnął w Ciebie pasje do muzyki. Mam tu na uwadze grę na gitarze i zamiłowanie do rock-blues'a.

B.P. Zamiłowanie do muzyki także wyniosłem z domu. Pamiętam że bardzo często w domu słuchano ,,Dżem”,,Perfect” ,,Lady Punk” ale i zagraniczne kapele jak ,,Metallica” Dla mnie i dla wielu moich rówieśników idolem wówczas był Rysiek Riedel z zespołem ,,Dżem” Zawsze imponowały mi riffy gitarowe w utworach no i oczywiście teksty Riedla. Sam dziś próbuję coś komponować w tych klimatach.


Z.S.-Muszę naszym czytelnikom zdradzić, że Bartek świetnie sobie radzi także jako wokalista. Przed wywiadem słuchałem jego wykonań bluesowych. W nagraniach oczywiście słyszy się inspiracje ,,Dżemu” Twoje,autorskie teksty , syntetyzują obecną rzeczywistość. Warstwa wokalna jest bardziej niż poprawna. Jak udaje Ci się w natłoku życiowych obowiązków odnależć wenę?

B.P- Myślę ze to jakoś samo przychodzi. Coś przeżywamy a mam tu na myśli pozytywne lub negatywne emocje. Ubieram te emocje w słowa i powstaje opowieść. Dodaje do tego muzykę i zawsze coś fajnego wychodzi.

,,Czy wiesz jak to jest, gdy pali Ci się grunt. I w końcu musisz wybrać jedną z kilku dróg. I ten żal, bo nie możesz wrócić już, gdy czujesz że spieprzyłeś. Chcesz schować się jak tchórz. Na liście nie ma mnie. Bóg wykreslił sam me imię z księgi nieba. Z datą tamtego dnia" - fragment tekstu Bartka do własnej kompozycji bluesowej.

Z.S.- Kolej na inną Twoją pasję. Rysunek, szkic, karykatura a nawet projekty tatuaży. Czy uczyłeś się tej sztuki?

ciąg dalszy-czytaj więcejStrona 1 z 101 1 2 3 4 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes