Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmPadziernik 17 2018 19:41:04
Obecny adres IP
54.162.133.222
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 296
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: Bobo
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Z listów do redakcji
Informacje EKG,, Prosimy Redakcje Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów o interwencję w sprawie systematycznego spalania nieczystości na tzw śmietniku przy cmentarzu w Białaczowie. Od kilku lat zamiast wywozu na składowisko nieczystości ,spalane są na miejscu miedzy innymi stare plastykowe wieńce i znicze. Swąd spalanych śmieci, zwłaszcza w takie upalne jak teraz dni drażni drogi oddechowe i zanieczyszcza powietrze.Mieszkańcy ulic Polnej i Łąkowej z konieczności zamykają okna. Prosimy za pośrednictwem ,,EKG"-odpowiednie służby gminne lub kościelne o pomoc i reakcję w powyższej sprawie.W przypadku braku reakcji zmuszeni będziemy powiadomić odpowiednie służby powiatowe"
Ostrzeżenie metoeorologiczne
Informacje EKGOstrzeżenia meteorologiczne dla powiatu opoczyńskiego na dziś od godz 16 do godz 21,30
Burze z gradem
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h. Miejscami grad.


Zródło: imigw.gov.pl
,,Zimna wojna"- film skrótowo myśleniowyJeszcze w lutym ubiegłego roku, niektóre sceny do filmu ,,Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego kręcone były w Białaczowie a dziś dzieło tego znakomitego twórcy filmowego można oglądać w kinach w Polsce. Stąd też moja obecność na projekcji tego filmu (przypomnę iż pośrednio uczestniczyłem w naborze do castingu statystów do niektórych scen kręconych w Białaczowie) w dniu wczorajszym. Sam film zanim wszedł na polskie ekrany miał znakomite recenzje europejskich krytyków filmowych (nagroda za reżyserię na festiwalu filmowym w Cannes) i bardzo dobrą promocję w Polsce. Ten filmowy poemat o smutnej miłości nakręcony jest w konwencji skrótów z życia dwojga bohaterów w czasach siermiężnego socjalizmu. Widz, poprzez niedopowiedzenia autora i reżysera, zmuszony jest do sięgnięcia w swej wyobrazni do wiedzy historycznej z tamtego okresu. Losy dwojga bohaterów, on kompozytor,pianista,aranżer w końcu współzałożyciel zespołu Pieśni i Tańca ,,Mazurek”, ona członkini tego zespołu, borykają się od samego początku znajomości z problemami natury obyczajowej, społecznej czy w końcu politycznej. Ich miłość od samego początku skazana na pasmo porażek. Sam finał tego pięknego poematu o smutnej miłości jest zaskakujący. Tym samym zapraszam wszystkich do obejrzenia tego dzieła Pawła Pawlikowskiego. Znakomita obsada aktorska i jeszcze świetniejsza muzyka towarzysząca filmowi.
Ps.
Zanim wybierzecie się na film radzę, zwłaszcza młodemu pokoleniu, sięgnąć po podręczniki historii PRL z lat 1949-1952 bo w tamtym okresie rozgrywana jest akcja filmu.


Mieszkańców Białaczowa spieszę poinformować że niektóre sceny filmu uwidoczniają nasz pałac z zewnątrz i wewnątrz. Sam główny bohater wypowiada nazwę Białaczów, próbując dodzwonić się z Francji do swej ukochanej.
Statyści z Białaczowa mogą również siebie odnależc w scenie kręconej przed pałacem.

Czekam również na Wasz opinie na temat filmu.

Zbigniew Szpoton

Białaczowska Grupa Artystyczna.

Po środowych występach w Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach, Białaczowska Grupa Artystyczna stworzona przez Panią Izę Wiktorowicz, tym razem wystąpiła w Domu Kultury w Żarnowie. W ramach nocy bibliotek, artyści amatorzy z Białaczowa, w sobotni wieczór 9 czerwca 2018r, zaprezentowali swój program przygotowany z okazji ,,Dnia Matki".Publiczność zgromadzona w Domu Kultury podziękowała wykonawcom z Białaczowa owacjami na stojąco.

Dyrektor Gminnej Biblioteki w Żarnowie składa podziękowania Pani Wiktorowicz.

A takim pięknym zachodem słońca Żarnów podziękował Białaczowskiej Grupie Artystycznej.

Zdjęcia autorstwa Huberta Wiktorowicza

Zbigniew Szpoton

Uczniowie Szkoły Podstawowej w ZakrzowieMało kto wie a tym bardziej pamięta że w Zakrzowie w latach 60-tych funkcjonowała Szkoła Podstawowa. Pod koniec dekady szkolę zlikwidowano, a uczniowie z Zakrzowa podjęli naukę w Białaczowie. Przedstawiamy unikatowe zdjęcie uczniów tamtej szkoły. Może komuś uda się rozpoznać osoby na tej mało czytelnej fotografii.

Z.S
Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Osiedle i psy

Stan nadzwyczajny – tak, z pewną tylko przesadą, można nazwać to, co od pewnego czasu dzieje się, a ostatnio wręcz nasila, na osiedlu Małachowskiego. Na pewno nie ma natomiast przesady w stwierdzeniu, że przestrzeń publiczną w tej części Białaczowa zdominowały … psy. To, niestety, nie żart. Czy można bowiem za normalne uznać wysłuchiwanie właściwie przez całą dobę, z większym zaś natężeniem w godzinach nocnych, psich koncertów? Dodać trzeba, że są to koncerty na wiele głosów, a w programie min. szczekanie, ujadanie, skamlenie a nawet wycie. Głównymi wykonawcami są bezpańskie – tak należy przypuszczać – psy, które najczęściej można zobaczyć na ulicy Poniatowskiego. Niekiedy opuszczają „swój” teren i ruszają w trasę koncertową po osiedlu. Wówczas, za sprawą psów za ogrodzeniami domostw, hałas staje się nie do wytrzymania. Jeśli to noc, o śnie można zapomnieć. A przecież dorośli rano muszą wstać do pracy, dzieci iść do szkoły. Spotkanie z bezpańskimi zwierzakami też nie należy do przyjemnych, gdyż uznały się za struży terenu i w związku z tym agresywne reagują na przechodzących ludzi. Stwarza to szczególne zagrożenie dla dzieci, co w kontekście zbliżających się wakacji musi niepokoić.
Najwyższy czas, by władze gminy zainterweniowały i przywróciły normalność na osiedlu Małachowskiego. Tym bardziej, że obliguje je do tego uchwała Rady Gminy nr XLIV/242/2018 z dn. 28 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Białaczów na 2018 r.
""

TVP Sport w ofercie telewizji naziemnej

Od wczoraj czyli 7 czerwca kanał TVP Sport dostępny jest już w telewizji naziemnej. Jeśli nie masz tego kanału w swoim odbiorniku,trzeba ponownie przeszukać i zainstalować kanały na swoich dekoderach lub telewizorach.
Pisałem wcześniej o poszerzonej ofercie kanałów (EskaTV Extra,4Fun Gold, Stars TV,4Fun TV, NTL Radomska,TV Kielce, Warszawa, Łódz) w przypadku ustawienia anteny (także tzw siatkowej) w kierunku nadajnika w Radomsku (kierunek na zalew w Miedznej)

Sondaż
Proponujemy państwu wzięcie udziału w sondażu. Wybory na wójta zbliżają się szybko, warto zobaczyć jak rozkłada się poparcie. Osoby, kandydaci na wójta, nie są zarejestrowani oficjalnie. Głosować będzie można od dzisiaj, od godziny 20.00.

Mało obiektywny felieton kulturalny

W zeszłym tygodniu w gminie Białaczów odbyły się dwa wydarzenia kulturalne. Używając słowa wydarzenia, mam wewnętrzne przeświadczenie że były to imprezy ponadprzeciętne,ambitne i z wyrazem. Czy wychodziły naprzeciw oczekiwaniom społecznym?-to już kwestia odbioru każdego z nas. Pierwsze wydarzenie, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Białaczowie i jej Dyrektor Panią Izę Wiktorowicz, miało charakter montażu słowno muzycznego i było dedykowane mamom z okazji ich święta. Uczestnicy, co zasługuje na uwagę to, to ludzie dorośli, amatorzy z gminy Białaczów, Najmłodsi mieli 18 lat a najstarsi to członkowie Domu ,,Senior Wigor”. O ile na próbach interpretacje wierszy i piosenek przybierały odzienie szarości i smutku o tyle podczas występu w sobotę 26 maja, w artystów ale także publiczność tknęła radosna wena. Publiczność wraz z wykonawcami śpiewali refreny takich piosenek jak ,,Radość najpiękniejszych dni”(z rep. A. Jantar) w wykonaniu P.Marzeny Grzesińskiej czy ,,Uśmiechnij się mamo” (z rep. W Koconia) w wykonaniu wszystkich artystów.


W ocenie autora tego felietonu, poziom wykonawczy piosenek i poezji, specjalnie przygotowanych na ten dzień,był ponad przeciętny. Artyści, amatorzy udowodnili części społeczeństwu (zwłaszcza malkontentom i prześmiewcom) że jak się ma tylko dobrą wolę i po trosze odwagi i talentu, to można stać się dawcą kultury , pisanej choćby przez małe ,,k”.

Inny rodzaj wydarzenia kulturalnego odbył się w niedzielę 27 maja w Wąglanach. Tam organizowany po raz 37 ,,Wągliński maj poezji”, którego animatorami od tylu lat są Krystyna i Waldemar Józwikowie, kierowany był i jest do wąskiego grona odbiorców, czyli sympatyków poezji. Na zaproszenie organizatorów, do Wąglan , jak co roku, przyjeżdzają poeci,amatorzy z Polski i Europy. Są to ,jak w jednym z wyróżnionych wierszy autorstwa Pana Jana Gumbisza z Kielc, ludzie na wskroś wrażliwi.Dla jednych wariat, dla innych szczęśliwy. Od wielu lat jestem obecny na podsumowaniu tego konkursu (bo jest to forma konkursowa z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi) i wydaje mi się że formuła tego święta amatorskiej poezji,wyczerpała się. Świadczy o tym znikoma ilość widzów. W tym roku jak i w latach poprzednich więcej było gości zaproszonych niż odbiorców, do których to wydarzenie kulturalne, finansowane także z funduszy gminnych, jest kierowane. W większości twórczości, poetów amatorów, dominuje patetyczny ton,opisy przyrody i tęsknota za młodością. Dlatego na moją uwagę zasługuje laureat III nagrody Pan Mikołaj Folta ze Stalowej Woli, który w swojej twórczości skupia uwagę (w metaforach jak i podczas przedstawiania wierszy) na swojej muzie czyli żonie. W trakcie wręczania nagród odbył się recital Pani Elżbiety Krajewskiej-Al Khouri, także przewodniczącej jury tegorocznego konkursu.

Niestety, Pani Elżbieta, obdarowana fajnym, ciepłym sopranem, swoją interpretacją piosenek z repertuaru artystów ,,Piwnicy pod Baranami”,w aranżacji towarzyszącego jej także zdolnego pianisty utrwaliła już panujący stan powagi, smutku, żalu. Wydarzenie artystyczne według oceny autora zasługuje na kontynuację ale także pomoc fachowców w dziedzinie opraw artystycznych.Zbigniew Szpoton
W załączeniu (czytaj więcej) tekst Pani Elżbiety Krajewskiej-Al Khuri, odnoszący sie do mojego felietonu.
ZAPROSZENIE
Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Witam.Mam takie spostrzeżenie dotyczące prac interwencyjnych na terenie Gminy Białaczów.Już sama nazwa "robotnik gospodarczy" dla ludzi pracujących w pracach interwencyjnych jest użyta niepoprawnie .Definicja robotnik-osoba świadcząca pracę na terenie budowy lub w zakładzie przemysłowym.Jeśli już to pracownik prac interwencyjnych.I kolejna rzecz ,która mnie zatrważa to ,że kobiety zajmują się taką ciężką pracą jak układanie kostki brukowej i jazda traktorem bez uprawnień.Czy to są funkcje ,które powinna wykonywać kobieta? Według pracodawcy tak bo widział i nie zareagował/ Czy to zgodne z przepisami? pytam władze Gminy jako były pracownik i kobieta."


Strona 4 z 86 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes