Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmKwiecie 05 2020 23:38:50
Obecny adres IP
3.234.244.18
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 316
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: awozino
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
7 mln odwiedzin
Informacje EKGW dniu dzisiejszym, czyli 23 lipca 2019 roku, nasz licznik na stronie Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów pokazał cyfrę 7.000.000 odwiedzin. Nasz portal www.stowbial.pl redagowany jest od listopada 2008 roku. Jak nasi czytelnicy pewnie wiedzą, portal ten prowadzony jest hobbystycznie.Ta pasja to nic innego ,jak troska o świadomość społeczną i jak i promocję gminy.Czy to nam się udaje to już do Państwa należy ocena.Bardzo dziękujemy że jesteście z nami od tylu lat.
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Piknik Retro
Przypominamy: W dniu 24 sierpnia (sobota) odbędzie się PIKNIK RETRO. Program tego innowacyjnego wydarzenia przewiduje:
-GIEŁDĘ STAROCI
-POTAŃCÓWKĘ

Giełda staroci to miejsce sprzedaży, kupna, wymiany starych eksponatów, pamiątek, przedmiotów użytkowych, strojów, książek ( w tym także podręczników szkolnych) itp. Odbędzie się na placu przed świetlicą w Białaczowie w godzinach 10 do 18. Wstęp na giełdę dla wystawców i uczestników jest bezpłatny.

Potańcówka to forma kulturalnej zabawy oparta na tradycjach z lat 80-tych ubiegłego wieku. Osoby zainteresowane tworzą tzw grupy stolikowe (4-6 osób). Każda z grup przygotowuje własne menu i z gotowymi potrawami, przekąskami , napojami, przybywa na imprezę. Taką formę zabawy dawniej nazywano ,,koszykową". Uczestnicy również mogą przynieść ze sobą (na nośnikach dźwięku) własne nagrania muzyczne popularne w tamtych czasach. Warunkiem uczestnictwa w potańcówce jest stylizowany ubiór jaki panował w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, oraz opłata 15 złotych od osoby. Przypominamy że jest to opłata związana z wynajęciem świetlicy i kosztami mediów. Początek imprezy godzina 20.00.
Zgłoszenia przyjmuje nasza Redakcja ,,EKG-Białaczów" pod adresem ekgialaczow.@poczta.fm lub poprzez facebook.
Dni Białaczowa 2019
Czy gminie Białaczów grozi bankructwo?
Informacje EKG
Kiedyś to pytanie można by zaliczyć do pytań retorycznych. Dziś, po tym co spotkało gminę Ostrowice (zachodniopomorskie) a w kolejce czekają Raciechowice (małopolskie) Starozreby (płockie) , jest to realne ,aczkolwiek na tą chwilę mało prawdopodobne. Wprawdzie według polskiego ustawodawstwa gmina nie może zbankrutować, ale jak zwykle samo życie pokazuje że ustawodawca nie docenił pomysłowości wójtów w zakresie kreatywnego zarządzania finansami gminy. Gmina Białaczów nie należy do zamożnych, a można odważnie stwierdzić jest biedną. Nie jest to gmina rolnicza, a tym bardziej przemysłowa. Inne gałęzie gospodarki usługi, handel, turystyka,praktycznie nie istnieją. Tak więc, jak w rzeczywistości funkcjonuje taki twór samorządowy jak gmina. W odniesieniu do naszych realiów, można stwierdzić że gminna administracja nie posiadając własnych dochodów, ogranicza się do zarządzania budżetem (dotacjami, subwencjami) zgodnie z centralnymi wytycznymi .Analizując raport gminy Białaczów za 2018 rok można zauważyć ze 80 % budżetu w pozycji wydatki (koszty) zajmują tylko trzy działy; Oświata, Opieka Społeczna i Administracja Publiczna. Przypomnieć należy że lwia część środków na pokrycie tych zadań, zapisanych w statucie gminy i ustawie o samorządzie pochodzi z budżetu centralnego. Pozostałą część pokrywa gmina z tzw własnych dochodów. I tak corocznie na funkcjonowanie w obecnej strukturze placówek szkolnych , gmina dokłada ok 2 mln zł .Podobnie rzecz się ma z opieką społeczną
.
/czytaj więcej/
Czas na restruktyryzację w oswiacie
Informacje EKGSystematycznie, raz do roku powracam w swych felietonach do analizy kosztów ponoszonych przez gminę na funkcjonowanie placówek oświatowych (szkoły). Przeglądając tegoroczny raport o stanie gminy( raport obejmuje rok 2018) zatrważają kwoty oświatowe ,które jak wynika z mojej już analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Koszt utrzymania 4 placówek szkolnych w gminie Białaczów wynosi 8mln 500 tys i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 6 lub 10 uczniów (SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że nie. Na potwierdzenie mojej tezy, przeanalizujmy stan ilościowy uczniów i nauczycieli w poszczególnych szkołach:

SP Białaczów- 212 uczniów przy 18 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Miedzna Drew.-153 uczniów przy 13 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Skronina- 113 uczniów przy 10 pełnozatrudnionych nauczycielach
SP Petrykozy- 101 uczniów przy 11 pełnozatrudnionych nauczycielach
W analizie wzięto pod uwagę sumę uczniów plus dzieci w oddziałach przedszkolnych, natomiast nie ujęto tzw niepełnozatrudnionych nauczycieli.
Z moich wewnętrznych ustaleń i obliczeń wynika również że roczny koszt kształcenia jednego ucznia w odniesieniu do całkowitych kosztów oświatowych (8,5 mln) jest jednym

/czytaj więcej/
Cudze chwalimy bo swego nie mamy

Gmina Żarnów zrealizowała projekt zagospodarowania linii brzegowej zalewu w Miedznej Murowanej za kwotę 5,5 mln złotych. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego. Inwestycję rozpoczęto w 2017 roku a już w sobotę 22 czerwca 2019 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miedznej Murowanej. Zapraszamy więc mieszkańców naszej gminy na tę uroczystość i towarzyszące jej imprezy sportowo-rozrywkowe. Początek godz 15.

Ps. Władze gminy na czele z Wójtem Panem dr Krzysztofem Nawrockim znakomicie odczytują potrzeby lokalnej społeczności i przy jej udziale oraz wsparciu środków zewnętrznych rozwijają krok po kroku gałąź turystyczną. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się dalszych inwestycji w tej branży. Tak więc z rozwojem turystyki wzrośnie atrakcyjność gminy i lokalny budżet. Pisałem wielokrotnie o niewykorzystanych szansach w tej dziedzinie przez naszą gminę. Niestety, nasi gminni decydenci poprzez wcześniejsze zaniedbania i aktualne priorytety tracą dystans ,,cywilizacyjny" do podobnych nam gmin jak wspomniany Żarnów czy rozwojowe Sławno.


Zbigniew Szpoton
Otrzeżenie meteorologiczne dla pow. opoczyńskiego
Burze z gradem
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 85%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami GRAD!!!!!

Ostrzeżenie 45/2019
Ważne:
Od: 2019-06-13 15:00
Do: 2019-06-14 06:00
synoptyk IMGW-PIB: Lech Buchert
Czas wydania: 2019-06-13 10:25
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
W czasie wakacji dzieci się..............
To już za tydzień rozpoczynają się długo oczekiwane przez dzieci i młodzież WAKACJE. Dla jednych, tych bardzo zmęczonych i znużonych będzie to czas na bierny wypoczynek, dla innych, a zwłaszcza dla tych których ,,rozrywa" energia to okres nudy. Niestety, to już kolejne wakacje bez oferty programowej ze strony Urzędu Gminy i podległych instytucji. Nie wspomnę o Komisji Kultury i Sportu Rady Gminy Białaczów, bo ta w swoim programie ogranicza się do powielania tego co jest ogólnie akceptowalne. Czyżby brak,, środków motywacyjnych" dla animatorów wszelakich rozrywek? A może znowu w myśl lokalnego hasła ,,NIE DA SIĘ"? Tak czy inaczej ten 70 dniowy okres bez obowiązków szkolnych zapowiada się nie ciekawie. Tekstem tym znowu wyjdę na malkontenta, ale ja pamiętam że też byłem młody, że nie pozwalano mi się w wakacje nudzić, choć czasy były siermiężne. Istniały takie formy jak półkolonie, nie obozowe akcje letnie, czy samodzielnie organizowana wakacyjna liga piłki nożnej ( graliśmy ulica na ulicę lub miejscowość na miejscowość). Pozniej, tak się podziało że to ja zatrudniony w Urzędzie Gminy jako instruktor k-o organizowałem w Gminnym Ośrodku Kultury zajęcia (muzyczne, kabaretowe, taneczne, szachowe). Fajnie że mam co wspominać. Współczuję dzisiejszemu młodemu pokoleniu z dwóch powodów. Po pierwsze: Współczesne młode pokolenie najczęściej reprezentuje postawy roszczeniowe, pozbawione jest wyobraźni dziecięcej, któremu się najnormalniej nie chce. Po drugie: Jeśli już by się chciało, to nie ma jak i gdzie. Pozostaje więc telewizja no i wielka moc ,,internetu" a w nim wielki brat ,,portal społecznościowy lub komunikator". NUDNO!!!!!!!!

Zbigniew Szpoton
Co się stało?
Zdjęcie po lewej wykonano 12 maja,zdjęcie po prawej 09 czerwca. Jak nie trudno zauważyć, na grobie Zasłużonego dla Gminy Białaczów Jana Bielskiego ,zniknęły znicze i kwiaty. Czy ktoś coś wie?
Piknik Retro
Redakcja ,,EKG-Białaczów" będzie organizatorem w dniu 24 sierpnia 2019r Pikniku Retro. Dziś wstępnie anonsujemy imprezę a o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Impreza będzie mieć charakter otwarty (non profit). Organizatorami będą wszyscy uczestnicy którzy zadeklarują chęć uczestnictwa w giełdzie staroci czy też w potańcówce. Wstępnie ustaliliśmy że opłata za uczestnictwo będzie symboliczna ( na pokrycie kosztów wynajmu terenu i sali).
Program imprezy przewiduje:


Godz: 10-18- Giełda staroci ( pokaz,kupno, sprzedaż,wymiana) Konkurs na najstarszy eksponat

Godz: 20 do rana - Potańcówka przy muzyce lat 60-tych, 70-tych,80-tych. OBOWIĄZUJĄ STROJE Z TAMTEJ EPOKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wstepne zgłoszenia wystawców czy uczestników potańcówki przyjmujemy pod adresem mailowym ekgbialaczow@poczta.fm

Kalendarium ,,EKG" Białaczów-MAJ
1944r (26 maja) żandarmeria niemiecka wspomagana przez oddział ,,Kałmuków" przeprowadziła masową łapankę mieszkańców Białaczowa. Ta niespodziewana akcja miała na celu przeprowadzenie kontroli mieszkańców, ujęcie partyzantów i osób podejrzanych o udział w konspiracji. Otoczono miejscowość by zapobiec ucieczkom do lasu. Mieszkańców wypędzono z domów i zgromadzono najpierw na rynku, obok istniejącej w tamtym czasie piekarni a następnie do pałacowych stajni i wozowni. W pałacu odbyły się wstępne przesłuchania prowadzone przez funkcjonariuszy Gestapo z Tomaszowa Maz. Wiekszość mieszkańców zwolniono do domów. Kilkanaście osób aresztowano i przewieziono do siedziby Gestapo.


1979r (26 maja) W Gminnym Ośrodku Kultury w Białaczowie miało miejsce wydarzenie kulturalne, które później nikomu nie udało się powtórzyć. Koncert życzeń z okazji ,,Dnia Matki" zgromadził setki uczestników i odbiorców tego wydarzenia. Niektórym ,niestety przyszło wysłuchać koncert na zewnątrz , bo nie było możliwości obejrzenia .Z kronikarskiego obowiązku warto zaznaczyć że organizatorami tego przepięknego wydarzenia kulturalnego byli miejscowi animatorzy i członkowie sekcji kulturalnych działających w GOK-u (Zespół ,,Nautilus", kabaret ,,Kontrast" i sekcja wokalno-taneczna)1981r (maj) odbył się I Finał Światowego konkursu poezji amatorskiej, którego inicjatorem był poeta i animator kultury Waldemar Józwik. Jak co roku, finał tego konkursu odbywa się na terenie gminy Białaczów.

2009r( 1 maja)- odbył się I Rajd Rowerowy im St. Małachowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.


/czytaj więcej/
Strona 4 z 92 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes