Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLuty 20 2019 05:29:07
Obecny adres IP
3.84.243.246
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 308
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Malgosia
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Cudze chwalicie........

W dniach 10-12 sierpnia w Opocznie odbył się I Festiwal Płytki Ceramicznej. Oprócz największych producentów lokalnych i krajowych,produkujących płytki metodą przemysłową, w festiwalu wzięli udział także producenci wyrobów glinianych metodą chałupniczą. Pierwsze wzmianki historyczne o produktach ceramicznych w naszym regionie, nazywanym także zagłębiem ceramicznym, pochodzą z roku 1883.Od tego czasu, z małymi przerwami spowodowanymi pierwszą i drugą wojną światową, w opoczyńskim zagłębiu produkowało się i nadal produkuje największą ilość tego prostokątnego i kwadratowego wyrobu ceramicznego. Swoją ekspozycję wyrobów nie tylko ceramicznych,wystawił także producent z Białaczowa. ,,CERAMIK STUDIO”- bo taką nazwę nosi białaczowski zakład, przedstawił najnowsze produkty, będące alternatywą dla wyrobów ceramicznych. W rozmowie z przedstawicielami,, Ceramik Studio” można było dowiedzieć się że owa alternatywa, czyli wyroby ze szkła hartowanego, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem gości festiwalu, a także indywidualnych odbiorców. Drzwi przesuwne, ścianki widokowe, szklane podłogi czy podświetlane balustrady stały się hitem tegorocznego festiwalu.

Tak więc , niewielki zakład ceramiczny, znany przede wszystkim z produkcji mozaiki, dekorów, listew ozdobnych, dał się poznać na tegorocznym festiwalu jako producent alternatywnej ceramiki.

/czytaj więcej/
Informacja
Informacje EKGW piątek 03 sierpnia o godz 18,30 w świetlicy w Białaczowie, odbędzie się zebranie mieszkańców na które zaprasza sołtys tej miejscowości.Dalej zaproszenie zawiera informację iż na spotkaniu omówione zostaną bieżące sprawy a także temat wykorzystania ,,funduszu sołeckiego" Niniejszą informacją Redakcja,, EKG-Białaczów" zaprasza wszystkich którzy mają ciekawy pomysł jak wykorzystać niewielkie środki pod nazwą ,,fundusz sołecki. Z dotychczasowych ,,tradycji " nie tylko białaczowskich ,część tych niewielkich środków, sołtysi za zgodą kilku osób uczestniczących w zebraniu przeznaczali na remonty chodników. My chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom poszczególnych sołectw iż remonty dróg i chodników należą do zadań gminy.Tak więc zapraszamy. Przynieście ze sobą na zebranie ciekawe propozycje czy pomysły.

Z.S
Kto ważniejszy?
Informacje EKG Bardzo często, w rozmowie z mieszkańcami gminy słyszę ekscytację na temat tegorocznych wyborów samorządowych. Znikoma część rozmówców posiada kompleksową wiedzę na ten temat . Większość uznaje iż od tego kto zostanie wybrany na stanowisko wójta ,zależeć będzie prawie wszystko, co związane jest z życiem i rozwojem gminy. Jak błędne jest to rozumowanie świadczą niektóre opinie że Wójt, tu czy tam, przeznaczył za dużo pieniędzy gminnych ,by gdzieś indziej, komuś innemu ,uszczknąć. We wcześniejszych materiałach, na łamach ,,EKG”, informowałem o tym iż Wójt jest władzą wykonawczą i wykonuje zadania,uchwały, nakreślone przez Radę Gminy. To Radni poszczególnych sołectw są na danym terenie organem prawodawczym i kontrolnym.
Tak więc szanowni wyborcy ,proszę o skierowanie swojej uwagi na kandydatów na radnych,na ocenie ich dotychczasowego dorobku, na programach wyborczych do przyszłych wyborów.

Poniżej przedstawiam charakterystykę poszczególnych organów gminnych i ich kompetencję:


RADA GMINY
Rada gminy wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich. Głosowanie w takich sprawach jest tajne.

Rada gminy w naszym przypadku liczy 15 radnych. Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Wybiera go bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Do zadań przewodniczącego należy organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad. Rada wybiera również wiceprzewodniczących. Zadaniem wiceprzewodniczących jest pomoc przewodniczącemu, zastępują go oni podczas nieobecności.
Rada gminy zbiera się na sesjach. Sesje zwołuje przewodniczący rady w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołuje przewodniczący poprzedniej rady.
W ramach rady działają liczne komisje. Rada powołuję komisję rewizyjną. Komisja ta zajmuje się kontrolą organu wykonawczego, czyli wójta . W ramach komisji rewizyjnej muszą zasiadać przedstawiciele wszystkich klubów. Powołuję się też komisje branżowe, które mogą istnieć ale nie muszą.
W ramach rady mogą działać kluby radnyc
h.

RADNY

Radnym jest osoba wybrana do rady gminy. Przy sprawowaniu swojego mandatu radny musi kierować się dobrem wspólnoty, utrzymywać więź z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Przed rozpoczęciem kadencji radny składa ślubowanie o następującej treści: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji a także w innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub delegowany. Funkcji radnego nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody, członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.WÓJT

Wójt jest organem wykonawczym gminy. To on wykonuje uchwały rady gminy i prowadzi politykę gospodarczą gminy.

Funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z:

PAMIĘTAMY

Dziś o godzinie ,,W" zawyją w całym kraju syreny, na znak pamięci heroicznej, nierównej walki cywilnej ludności warszawy z niemieckim okupantem. Powstanie, w ocenie niektórych, miało trwać tylko kilka dni . Trwało 63 dni i pochłonęło ok 150 tys mieszkańców Warszawy. Niezależnie od interpretacji historyków, czy powstanie miało sens ,czy zryw ten to rozgrywka polityczna, UCZCIJMY DZIŚ PAMIĘĆ o tych co zginęli w powstaniu. O godzinie 17, gdy zawyją syreny zatrzymajmy, się na chwilę tak jak to robią inni w całym kraju.

Ps.
Kilka dni temu , jak co roku, wojewoda łódzki wydał zarządzenie nr 105 o treści ,,W celu sprawdzenia sprawności oraz skuteczności zadaniowej w działaniu systemu alarmowego, polecam w dniu 1 sierpnia 2018 roku o godz 17 przeprowadzić trening systemu..... (dalej czytamy) Trening polegać będzie na wyemitowaniu przez okres 1 minuty ciągłego dzwieku syren...." Pisałem już w zeszłym roku o hipokryzji i cynizmie zawartym w tej treści zarządzenia. Widać obecna władza nie uznaje faktu historycznego, jakim było powstanie warszawskie. Więcej. Władza gminy Białaczów w ogóle nie opublikowała tego zarządzenia (jest godz 10.00). Zaś niektórzy włodarze gminni (zapewne innej opcji politycznej) nadinterpretowali treść zarządzenia dopisując że włączone syreny mają także upamiętnić poległych w powstaniu. Szanowni decydenci gminni, wojewódzcy, krajowi-pamiętajcie że obok nas i was żyją równolatkowie poległych w tamtym czasie, w nierównej walce z okupantem. Tamci młodzi chłopcy i dziewczyny, nie poszli do powstania w celach ,,treningu systemu" ale oddali życie za ukochaną Warszawę, Polskę
.

Z.S.
Białaczów liczy 827 lat

Już wielokrotnie w naszych artykułach poruszaliśmy tematy historycznych dziejów gminy Białaczów. Mój kolega Piotr Kolczyński, dotarł do materiałów i zapisów historycznych, z których wynika że pierwsze wzmianki o istnieniu Białaczowa pochodzą z 1191 roku ,,Białaczów ma 825 lat"

,,Z tych informacji jasno wynika, że najdawniejszą datą, z którą mamy do czynienia jest rok 1191, gdzie można mówić już o istnieniu Białaczowa jako wioski dającej dziesięcinę do kaplicy w Żarnowie. Pozostałe fakty potwierdzają, że Białaczów już wtedy istniał. I choć pierwszy dokument, w którym miejscowość się wymienia jako siedzibę możnowładcy Krzesława Odrowąża pochodzi z roku 1233, to dla mnie osobiście nie ulega wątpliwości, że za datę istnienia Białaczowa należy przyjąć rok 1191. Z pewnością faktyczna data powstania to co najmniej kilka lub kilkanaście lat wcześniej, ale ustalenie tego obecnie jest niemożliwe.
A dlaczego to wszystko napisałem? Redakcja EKG chce zaproponować wszystkim, a szczególnie władzom gminy rozpoczęcie dyskusji w poruszonym temacie. Uważamy, że mieszkańcy miejscowości o tak długiej historii powinni postarać się o przyjęcie konkretnej daty jej powstania. Może to być data symboliczna, ale to przecież miłe móc powiedzieć, że mieszka się w miejscowości o ponad 800-letniej historii."


Piotr Kolczyński

OFERTA PRACY
Informacje EKG
PRACOWNIK PRODUKCJI - Opoczno -

Pracuj i zarabiaj około 2700 zł brutto

HR Global Group – jesteśmy certyfikowaną agencją pracy tymczasowej, doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy (certyfikat nr 12576)

Dla naszego klienta, reprezentującego najbardziej rozpoznawalną i cenioną markę na rynku polskim w branży ceramicznej, poszukujemy osób na stanowisko:

PRACOWNIK PRODUKCJI
Miejsce pracy: OPOCZNO


Zakres obowiązków:
- Praca na produkcji
- Obsługa maszyn i urządzeń ceramicznych
- Kontrola i pomiar parametrów procesu produkcyjnego
- Zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości i usterek przełożonemu
- Utrzymanie porządku

Wymagania:
- Gotowość podjęcia pracy w systemie 4-brygadowym, w systemie 3-zmianowym
- Mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku
- Motywacja i zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych zadań

Oferujemy:
- Zatrudnienie od zaraz na podstawie umowy o pracę
- Pracę w systemie 4 dni na rano od godziny 6, dzień wolny, 4 dni na po południe od godziny 14, dzień wolny, 4 dni na noc, od godziny 22, 2 dni wolnego
- Stawka 14,70 zł brutto
- Możliwość otrzymania dodatku 5%, ok 0,75 zł brutto do każdej godziny
- ZARABIAJ OKOŁO 2700 zł brutto miesięcznie
- Wsparcie koordynatora we wszelkich sprawach pracowniczych
- Zdobycie doświadczenia zawodowego w renomowanej firmie

ZGŁOSZENIA WRAZ Z CV PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES MAILOWY:opoczno@hrglobal.pl
PYTANIA I INFORMACJE POD NR TEL: 691 551 471. Klauzula Informacyjna w procesie rekrutacji
Administratorem danych osobowych jest HR GLOBAL GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1. Kontakt z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych możliwy jest pod adresem email: iodo(at)hrglobal. pl Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji procesu rekrutacji na stanowisko wymienione w ogłoszeniu w ramach realizacji obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze danych (podstawa prawna: 22(2)§1 KP w związku z art.6 ust.1 lit.c Rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji na stanowisko o którym mowa w ogłoszeniu. W przypadku wyrażenia dodatkowo dobrowolnej zgody, dane osobowe będą przetwarzane także dla przyszłych procesów rekrutacji i w zakresie wizerunku (podstawa prawna : 22(2)§1 KP w związku z art.6 ust.1 lit.a RODO) Podanie danych i wyrażenie dodatkowych zgód jest dobrowolne i nie wpływa na udział w procesie rekrutacji na stanowisko o którym mowa w ogłoszeniu i nie będzie podstawą niekorzystnego traktowania kandydata oraz nie będzie stanowiło przyczyny uzasadniającej odmowę zatrudnienia. Dodatkowo wyrażone zgody można zgłosić pisząc wiadomość na adres email: zgody(at)hrglobal. pl W każdym czasie przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgodę można wycofać pisząc wiadomość na adres email : zgody(at)hrglobal. pl Dane osobowe zbierane w celu realizacji procesu rekrutacji na stanowisko wymienione w ogłoszeniu będą przetwarzane przez okres 3 miesięcy od zamieszczenia ogłoszenia, a dane przetwarzane w oparciu o dodatkowe zgody na przyszłe rekrutacje i wizerunku przez okres 1 roku od dnia wyrażenia dodatkowej zgody. Osoba udostępniające dane osobowe w celu ich przetwarzania ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu oraz prawo przenoszenia danych osobowych. Osobie przysługuje również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzasadnione jest, że dane osobowe przetwarzane są przez Administratora niezgodnie z RODO.>PODZIĘKOWANIE
Informacje EKGPAN KRZYSZTOF DUKAT WŁAŚCICIEL APTEKI PRZY OŚRODKU ZDROWIA W BIAŁACZOWIE, ZA POŚREDNICTWEM ,,EKG-BIAŁACZÓW" W ZWIĄZKU Z ZAKOŃCZENIEM DZIAŁALNOŚCI Z DNIEM 31 LIPCA , SKŁADA WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM NASZEJ GMINY PODZIĘKOWANIE ZA 17 LAT WSPÓŁPRACY.

Od Redakcji:
W imieniu mieszkańców naszej gminy DZIĘKUJEMY za 17 lat życzliwości, empatii,i serdecznego uśmiechu.Będziemy Pana zawsze miło wspominać. Życzymy sukcesów w nowym wyzwaniu zawodowym.

Z.S.


Zdatna czy niezdatna do spozycia?


Powyższa informacja ukazała się na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Białaczów. Czytam, czytam, czytam i niczego z tej informacji nie wynoszę. Badano wodę (data poboru wody, wpływu pisma,nazwa jednostki badającej, punkt poboru wody) ale wyniku badań nie można zauważyć. Rozumiem przeoczenie, ale jakby woda była niezdatna do spożycia, to co wtedy? A może jednak jest niezdatna? Pewnie za chwile pojawi sie pełna informacja na którą czekam nie tylko ja.
Ps. Czemu Urząd Gminy badając okresowo wodę z gminnej kanalizacji korzysta z usług zewnetrzenej, komercyjnej firmy a nie z usług Państwowej Inspekcji Sanitarnej z Opoczna?

Zbigniew Szpoton
Nabór kandydatów na radnych
Informacje EKGBEZPARTYJNY KOMITET WYBORCZY ZBIGNIEWA SZPOTONA OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW NA RADNYCH Z NASTĘPUJACYCH MIEJSCOWOŚCI:
1.WĄGLANY
2.MIEDZNA DREWNIANA
3.PETRYKOZY
4.SĘDÓW
5.PARCZÓW
6.PARCZÓWEK
7.KURASZKÓW
8.SKRONINA

ZGŁOSZENIE KIEROWAĆ NA ADRES ekgbialaczow@poczta.fm lub telefonicznie: 794 430 275

Znów nas ubyło
Informacje EKGPierwsza połowa tego roku znów przynosi niekorzystne tendencje demograficzne. Ale nie ma co się dziwić, skoro bociany, w drodze na lęgowiska omijają naszą gminę. Ale już na poważnie: Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego na dzień 03 lipca gmina Białaczów liczy 5838 mieszkańców. W pierwszym półroczu urodziło się 36 dzieci. W tym samym czasie odnotowano 43 zgony.

Z.S.
Konkursy na stanowiska Dyrektora rozstrzygniete
NewsyRozstrzygnięto konkursy na stanowiska Dyrektorów szkół Podstawowych w Białaczowie i Petrykozach. Z nowym rokiem szkolnym placówkami w tych miejscowościach kierować bedą: w Białaczowie- Pani Anna Smolarczyk, w Petrykozach Pani Beata Purgat. Obu Paniom składamy gratulacje i życzymy sukcesów, poprzez innowacyjne spojrzenie na edukacje, odwagę we wdrażaniu pomysłów związanych nie tylko z modelowym i szablonowym kształceniem. Zaś w imieniu uczniów prosimy o zmniejszenie wagi tornistrów i więcej czasu na samorealizację pozaszkolną.

Redakcja ,,EKG-Białaczów"
Strona 4 z 87 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes