Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmCzerwiec 19 2018 15:30:40
Obecny adres IP
54.81.197.24
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 282
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: palban101
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
74 lata temu w Łubach Sobieńskich-cz II

W 74 rocznicę uczczenia pamięci 16 żołnierzy grupy części oddziału AK ,,Błysk"(przypomnijmy;zaskoczonej nad ranem 9 maja 1944 r przez oddział niemiecki i zastrzelonej w Łubach Sobieńskich) na terenie gospodarstwa należącego dawniej i dziś do pp Cichockich,odbyła się wieczornica, której inicjatorkami były panie ze ,,Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich " z Sobienia.


Przewodnicząca Stowarzyszenia, radna z tego okręgu, Pani dr Elżbieta Lasota opracowała scenariusz tej podniosłej uroczystości.
W realizacji tego uroczystego apelu wzięły udział Panie:Bonter Wanda,Karbownik Teresa,Kupis Helena,Jarzębowska Maria, Nowakowska Grazyna,Hejda Ewa,Paduszyńska Agnieszka,Lasota Elżbieta-reprezentantki Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Sobienia oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Białaczowa.
Tradycyjnie wartę przed obeliskiem z tablicą zamordowanych partyzantów pełniła Jednostka Strzelecka z Paradyża.
Uroczystość poprzedziła msza polowa poprowadzona przez proboszcza parafii w Białaczowie. Następnie pod obeliskiem, delegacje władz gminnych i samorządowych oraz przedstawiciele koła PSL gminy Białaczów,Urzędu Miasta Opoczno,Jednostki Strzeleckiej z Paradyża,młodzieży szkolnej oraz reprezentantki Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich złożyły wiązanki kwiatów
(czytaj więcej)

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA
Informacje EKGJEŚLI CHCESZ ZAMIEŚCIĆ OGŁOSZENIE DROBNE O SPRZEDAŻY,ZAMIANIE,KUPNIE LUB ODDANIU ZA DARMO, MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEJ WITRYNY NA NASZEJ STRONIE. WYSTARCZY WEJŚĆ W ZAKŁADKĘ ,,OGŁOSZENIA DROBNE" I SPRECYZOWAĆ TREŚĆ OGŁOSZENIA A NASTĘPNIE PRZESŁAĆ DO NAS. JEŚLI CHCESZ DO OGŁOSZENIA DODAĆ ZDJĘCIE,PRZEŚLIJ JAKO ZAŁĄCZNIK NA NASZ ADRES MAILOWY ekgbialaczow@poczta.fm.

REDAKCJA EKG-BIAŁACZÓW
>
Dofinansowanie do wymiany pieca c.o.

Gmina Białaczów zaprasza osoby zainteresowane wymianą kotłów c.o. w swoich domach do zgłaszania swoich potrzeb do Urzędu Gminy w Białaczowie.
W b.r. samorząd Gminy Białaczów planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania polegającego na wymianie źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie gminy Białaczów ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji – edycja II
Głównym celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2 w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń i dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza.

Dofinansowanie udzielone będzie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Rozpoczęcie naboru wniosków przez WFOŚiGW po zamieszczeniu wzorów wniosków - maj 2018.
O uzyskanie dotacji będą mogły ubiegać się : osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego - korzystające z dofinansowania wyłącznie za pośrednictwem Beneficjenta: Gminy Białaczów.

Prosimy zainteresowanych mieszkańców Gminy Białaczów o składanie wstępnych deklaracji udziału w programie w terminie do dnia 20 maja 2018r.
Na podstawie deklaracji, które wpłyną, Gmina złoży wniosek o dofinansowanie a następnie po uzyskaniu pozytywnej decyzji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi podpisze umowę.
Okres kwalifikowalności kosztów: od daty zawarcia umowy pomiędzy Beneficjentem, a Funduszem do 30.09.2019 r.

74 lata temu w Łubach Sobieńskich

Nad ranem 9 maja 1944r stacjonujący w Łubach Sobieńskich oddział partyzancki „Błysk" został niespodziewanie zaatakowany przez Niemców i doszczętnie rozbity. Piotr Szymański „Mrówka” zginął podobno jako ostatni. Wystrzeliwszy amunicję z brena, rzucił go w ogień, a następnie ostatnim nabojem w pistolecie zastrzelił się.
Tak bardzo tragiczne w skutkach wydarzenie było prawdopodobnie skutkiem zdrady. Zwłoki partyzantów Niemcy dodatkowo podpalili. Po ich odjeździe mieszkańcy wioski ugasili ogień. Pochowaniem zwłok zajęli się nieuczestniczący w walce żołnierze OP „Błysk”. Tymczasowo pochowali ich w Łubach Sobieńskich, a pogrzeb partyzantów odbył się z 13 na 14 czerwca pod Zakrzowem. Po wojnie, 27 sierpnia 1945 r., ciała poległych ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Paradyżu.W Łubach Sobieńskich śmierć poniosło 16 partyzantów:
Por. „Góral” Wilhelm Franciszek Czulak lat 31(z Bystrej k. Bielska)
Plutonowy „Mrówka” Piotr Szymański lat 29 (z Piotrkowa Tryb.)
Kpr. pchor. „Kruczek” Mieczysław Cieślik lat 24 (z Żarnowa)
Kpr. „Tomala” Tadeusz Józef Tyczyński l. 31 (z Paradyża)
Kpr. „Mazur” Marian Jan Ambroszczyk lat 27(z Alfonsowa)
Kpr. „Sady”- Antoni Jędrzejczyk lat 27 (z Gościmowic)
St. Strz. „Lis” Mieczysław Śpiewak; lat 23 (z Paradyża)
St. Strz. „Zawisza”; Tadeusz Szczegielniak lat 21(z Paradyża)
St. Strz. „Żbik”- Mieczysław Stańczyk lat 24 (z Paradyża)
St. Strz. „Zenit” – Aleksander Stanisław Gałka lat 31 (z Tomaszowa Maz.)
St. Strz. „Dziki” Władysław Nowak, lat 17 (z Łodzi)
St. Strz. „Marek”; nazwisko nieznane, lat 17
St. Strz. „Mróz”; – Mytkowicz
St. Strz. „Jesion”; Tadeusz Odrowąż-Pieniążek, lat 19
Strz. „Sokół” Władysław Morawski, lat 25
„Poznańczyk”- dane nieustalone.
Z okazji 74 rocznicy tego heroicznego wydarzenia ,,Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sobieniu, organizuje w sobotę 12 maja o godz 15 Wieczornicę, na którą w imieniu organizatorów zapraszamy.


Zbigniew Szpoton

Generał Andrzej Galica – wybitny góral

Andrzej Galica urodził się w 1873 roku w Białym Dunajcu. Góral, o niesłychanej ambicji, ukończył Politechnikę we Lwowie i Wiedniu, i został inżynierem budowy dróg i mostów. Wybitnie uzdolniony był także poetą i regionalistą (działał w Związku Podhalan). Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do legionów i został dowódcą 4. i 6. Pułku Piechoty.
Po odzyskaniu niepodległości zorganizował na Podhalu Brygadę Górską, która uczestniczyła w walkach o ustalenie granic Rzeczpospolitej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Brygadę przeformowano w Dywizję Górską, a potem przemianowano na 21. Dywizję Piechoty. Jej dowódcą pozostał generał podporucznik Andrzej Galica. To wtedy pułki podhalańskie otrzymały charakterystyczne umundurowanie nawiązujące do tradycji góralskiej. Sam generał lubił powtarzać, że „piórko przy kapeluszu strzelca podhalańskiego jest jego drugim bagnetem”. Od 1925 roku dowodzona przez niego dywizja przemianowana została na 21. Dywizję Piechoty Górskiej.
W okresie międzywojnia w latach 1926 – 1930 był dowódcą Okręgu Korpusu X w Przemyślu. Był zaangażowany politycznie. Z ramienia Związku Podhalan został wybrany posłem na Sejm RP w 1928 roku, od 1935 do wybuchu wojny – senatorem. Po przejściu na emeryturę wojskową otworzył w Warszawie biuro miernicze. Zamieszkał w zakupionym majątku, w Majdanie niedaleko Trzepnicy w powiecie piotrkowskim. Szacunek sąsiadów zdobył budując własnoręcznie dom przy pomocy tylko jednego majstra! Mimo wysokiej pozycji społecznej nigdy nie zerwał z środowiskiem prostych ludzi, skąd sam się wywodził. Widać to szczególnie w jego twórczości literackiej, która ma charakter regionalny, silnie związany z Podhalem zarówno tematycznie jak i językowo. M.inn. napisał dramat „Przysięga”, pieśń dramatyczną „Janosik”, zbiór nowel „Gadki podhalańskie” oraz powieści "Miłość doktora Zapały”, „W Hamarykę nie jedziemy”.
Podczas okupacji nie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Skupił się na pracy w biurze mierniczym i gospodarzeniem w majątku. W Warszawie przetrwał powstanie, a po jego klęsce trafił z żoną i teściową do obozu w Pruszkowie. Prawdopodobnie ze względu na wiek (71 lat) uniknął wywózki do Niemiec. I tu ciekawostka! W drodze powrotnej do Majdanu generał Galica zatrzymał się na krótko w Białaczowie. Potem wyjechał do domu.
Wypadki wojenne bardzo źle wpłynęły na zdrowie generała. Zmarł 6 czerwca 1945 roku w swoim majątku w Majdanie. Pochowano go na cmentarzu w Bęczkowicach. Pogrzeb przerodził się w patriotyczną manifestację. Trumna okryta była biało-czerwoną flagą, na poduszce niesiono odznaczenia, a żołnierze z Piotrkowa Trybunalskiego pożegnali zmarłego salwą honorową. Niestety potem mogiła stała się zapomnianą. Dopiero w 1973 roku szczątki generał ekshumowano i przeniesiono do mogiły na Nowym Cmentarzu w Zakopanem. Twórca polskich, górskich formacji wojskowych, po latach wrócił do siebie.


Piotr Kolczyński

Źródło : Wikipedia, artykuł "Podhalański generał" w kwartalniku "60+" (R.B.), foto-wikipedia
Kolejna porażka LKS Białaczów

Kolejną z rzędu porażkę odnotowała miejscowa drużyna LKS Białaczów. O ile sobotni mecz z druzyną z Poświetnego (2:5)był blamażem to wczorajszy mecz, zaległej 12 kolejki z drużyną z Drzewicy, był już walką drużyn o równorzędnych umiejętnościach. Niestety, już w 20 minucie, po tzw kontrze, drużyna Gerlacha objęła prowadzenie.W naszej drużynie widać było wolę walki w celu wyrównania wyniku, ale sama wola widać nie wystarczyła. W tym okresie tzw walki boiskowej bardzo dobrze sprawowała się linia defensywy, kierowana przez kapitana LKS, Kamila Skatulskiego. Kamil wyróżniał się opanowaniem boiskowym i przemyślanymi zagraniami do napastników.Szkoda że w meczu nie funkcjonowała linia pomocy. Można było odnieść wrażenie ze niektórzy zawodnicy świadomie pozbywali się piłki, oddając ja szybko do innego zawodnika, by nie brać na siebie odpowiedzialności.Druga bramka Gerlacha nie zniechęciła jednak miejscowych do dalszej walki.Były też dobre sytuacje, z których LKS mógł zdobyć bramkę. W drugiej części meczu, od wyższej porażki, druzynę z Białaczowa uchronił bramkarz Mateusz Jarzębowski (na zdjęciu poniżej), który wczorajszy mecz może zaliczyć do bardzo udanego.

P.s
Pisałem już we wcześniejszych relacjach ze najwyższa pora (tu kierowałem swój apel do władz gminy) by pomóc tej dyscyplinie sportowej,bo młodzi amatorzy, którzy społecznie angażują sie w propagowanie białaczowskiej piłki nożnej a przy tym reklamują naszą gminę zasługują na tą pomoc. Wysupłanie z budżetu gminy kwoty na tzw diety czy stypendia wynoszącej rocznie ok 4-5 tys zł, zmotywuje tych sportowych społeczników do wiekszego zaangażowania w to czym sie pasjonują.Widać jednak że aktualne władze gminy nie maja właściwej empatii wobec oczekiwań białaczowskiej młodzieży. Juz na jesieni nadarzy się okazja by młodzież ta odwzajemniła swoją empatię do sprawujących dzis władzę w gminie.

Zbigniew Szpoton

Ostrzeżenie meteorologiczne dla woj łodzkiego
Informacje EKGMOŻLIWE BURZE Z GRDEM
Obszar: województwo łódzkie
Ważność: od 2018-04-30 17:00:00 do 2018-05-01 01:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm, lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo: 85% (Burze z gradem)
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2018-04-30 11:58:00
Synoptyk IMGW-PIB: Przemysław Szrama
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu

Zródło:www.pogodynka.pl
WSTYD W CENTRUM


Pisałem dwa lata temu o tym niechlubnym czymś, bo to nie dom, nie szopa, stojącym prawie w centrum Białaczowa. Mieszkańcy okolicznych zabudowań skarżą się że jest to wylęgarnia wszelkiego typu gryzoni. Budynkowi grozi niespodziewane zawalenie z niespodziewanymi skutkami. Szanowni włodarze gminy, proszę nie argumentować problemu z rozbiórką tego czegoś że jest to budowle zabytkowe. To nie zabytek -TO WSTYD!!!!. Podpowiem jak rozwiązać problem. Wystarczy napisać wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a ten już będzie wiedział jak sobie z tym czymś poradzić.

Zbigniew Szpoton

Ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego regionu
Newsy Jak informuje Instytut Meteorologi i i Gospodarki Wodnej dziś w godzinach popołudniowych przewiduje się zagrożenie meteorologiczne pierwszego stopnia.
Ze względu na przewidywane burze pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje we wschodnich rejonach woj. łodzkiego.

Jak informuje IMiGW, pierwszy stopień zagrożenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.
Przed poniedziałkowymi nawałnicami ostrzegło także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dzisiaj w ciągu dnia, a także w nocy, spodziewane są intensywne opady deszczu (do 40 mm), a także #burze, podczas których wiatr może osiągać prędkość do 70 km/h"
Zródło: www.imgw.pl
Bezpartyjny Komitet Wyborczy
Małymi krokami zbliżamy się do wyborów samorządowych, które w tym roku odbędą się w listopadzie 2018.roku. Dokładnej daty wyborów dziś jeszcze nie znamy i moim zdaniem tak szybko nie poznamy z uwagi na wymogi jakie stawia znowelizowany kodeks wyborczy (wybór bardzo dużej ilości komisarzy wyborczych czy instalacja systemów kamer w lokalach wyborczych). Nie czekając na ogłoszenie daty tegorocznych wyborów podjąłem decyzję o utworzeniu BEZPARTYJNEGO KOMITETU WYBORCZEGO.(nazwa tymczasowa) Do udziału w tym społecznym ruchu zapraszam mieszkańców poszczególnych sołectw, którym gmina widzi się jako innowacyjna i ukierunkowana na zaangażowanie młodego pokolenia. Bardzo więc liczę na zgłoszenia do udziału w Komitecie Wyborczym ludzi młodych duchem i bezpartyjnych. Zgłaszajcie swoje kandydatury na maila ekgbialaczow@poczta.fm.


Zbigniew Szpoton1. Kto może kandydować na radnego?
Kandydatem na radnego może być obywatel polski i obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, mieszka stale w gminie, w której kandyduje, i jest wpisany do stałego rejestru wyborców, właściwego dla danej gminy.

Nie może kandydować na radnego:
– osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
– osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
– osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów;
– osoba, która została pozbawiona biernego prawa wyborczego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem (dotyczy to obywateli UE, którzy nie są jednocześnie obywatelami polskimi).

2. Czy kandydat na radnego musi mieszkać na obszarze okręgu wyborczego, w którym zostanie zgłoszony?
Nie. Kandydat na radnego nie musi mieszkać na obszarze okręgu wyborczego, w którym zostanie zgłoszony. Musi natomiast stale mieszkać w gminie, na terenie której leży okręg wyborczy.

3. Ile podpisów poparcia musi mieć lista kandydatów na radnych?

"Integracja" mieszkańców.
Użytkownicy

Jakiś czas temu wyszłam z pomysłem by stworzyć w Białaczowie coś na kształt Klub dla mam.Miało to służyć mamom a jest ich trochę w Białaczowie w celu integracji spędzania wspólnie z dziećmi czasu.Miała to być forma by mamy ze swoimi pociechami miały swoje miejsce na wypicie kawy,zabawę,wszelkiego rodzaju rękodzieło,wspólne gotowanie,opieka nad dziećmi itp.Aby klub mógł zaistnieć potrzebne było miejsce i pomyślałam o Świetlicy Wiejskiej w Białaczowie .Przypomnę wszystkim definicję Świetlicy Wiejskiej-Świetlica to budynek lub pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu wolnego,rekreacji,rozwijania zainteresowań i integracji lokalnych społeczności.Jest to miejsce organizacji czasu dla dzieci i młodzieży oraz miejsce spotkań i zebrań mieszkańców.Niestety nie zauważyłam żadnego zainteresowania matek na dodatek zostałam poinformowana iż Gmina nie może użyczyć lokalu ponieważ wiąże się z to z kosztami(chodzi o sezon jesienno-zimowy).Mam taki apel do przyszłych radnych i rządących by wsparli incjatywę i zachęcam mamy by się zjednoczyły.Razem możemy stworzyć miejsce dla nas i naszych dzieci.Wiem,że w miastach prosperują świetnie takie kluby są nawet dotacje unijne na takie cele.Mamy czas więc warto to przemyśleć drogie mamy.

Strona 2 z 82 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes