Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmStycze 24 2020 21:02:28
Obecny adres IP
3.229.142.175
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 314
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: PrzychodniaRodzinna
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Co dalej z Ośrodkiem Zdrowia w Białaczowie
1 listopada 2019 roku zapisze się w historii Białaczowa smutną datą, i nie ze względu na święto zmarłych. Jak już większość z nas wie, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w gminie i dla potrzeb społeczeństwa, przestaje istnieć Publiczny Ośrodek Zdrowia. Jest to decyzja właściciela placówki, czyli Szpitala Powiatowego w Opocznie. Decyzja o zamknięciu Ośrodka Zdrowia została podyktowana względami ekonomicznymi. Decyzje poparł Narodowy Fundusz Zdrowia, który jak wiemy finansuje polską służbę zdrowia. Tak więc żegnamy obiekt i personel, który przez wiele lat SŁUŻYŁ białaczowskiej społeczności. Wszyscy pacjenci, którzy do końca trwali z doktorem Włodarskim i średnim personelem medycznym dziękują za długie lata niesienia pomocy. Ale to nie koniec sagi pt ,,ośrodek zdrowia". Na ostatniej sesji Rady Gminy, radni z PiS, wnieśli petycje do Przewodniczącej Rady Gminy w sprawie przejęcia obiektu przez gminę na cele nie medyczne. Trwają więc rozmowy władz gminnych z Dyrekcją Szpitala w Opocznie, a o wynikach poinformujemy bezzwłocznie.

A co nasi czytelnicy myślą o pomyśle przejęcia obiektu przez gminę ? Co widzielibyście w tym miejscu gdyby udało się przejęcie? Czy gminę stać na inwestycje remontowe i adaptacyjne. Czekamy na komentarze


Ps. Nasza Redakcja przygotowuje wywiad z cyklu ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów" z doktorem Stanisławem Włodarskim, długoletnim kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Białaczowie.


Zbigniew Szpoton
OSA w Białaczowie

W najbliższych dniach zostanie oficjalnie otwarta i przekazana nieodpłatnie mieszkańcom Białaczowa tzw. Otwarta Strefa Aktywności. Przy skrzyżowaniu ulic Sobieńskiej i Ogrodowej, z funduszy Ministerstwa Sportu i Rady Sołeckiej Białaczowa, zakupiono i zamontowano urządzenia do ćwiczeń rekreacyjno-ruchowych, urządzono boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci. Pojawiły się też ławki dla wypoczywających w tym cichym zakątku Białaczowa. Teren w części zachodniej został ogrodzony, W części wschodniej zostaną nasadzone drzewa i krzewy. Jak powiedziała nam Pani Barbara Goworek- Wój gminy, w niedługim czasie, w celu poprawy bezpieczeństwa, zamontowany zostanie monitoring. Trzeba obiektywnie przyznać że OSA w tym miejscu to trafiona inicjatywa, a część funduszu sołeckiego właściwie spożytkowana. Czekamy więc na oficjalne otwarcie i przekazanie mieszkańcom w użytkowanie strefy aktywności.

Zbigniew Szpoton
Uwaga na te biedronki
Ciepła jesień sprawiła że ten gatunek chrząszcza rozmnaża się w niespotykanym dotąd tempie i przypuszcza inwazje na nasze domy. O kim mowa? O BIEDRONCE AZJATYCKIEJ, w kolorze żółtym lub pomarańczowym w czarne kropki. (Pospolita biedronka wystepuje w kolorze czerwonym i ma siedem kropek). Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach.
W jednym miejscu może być ich nawet kilkaset, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki". Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne!Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak:
nieżyt nosa
astma
pokrzywka
obrzęk naczynioruchowy
Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.
Na zdjęciu obok biedronki wędrujące po elewacji jednego z domów w Białaczowie.

Z.S
W trosce o dobro społeczne
Informacje EKGW zeszłym tygodniu (27 września) zaproszony, uczestniczyłem w posiedzeniu Rady Gminy Białaczów. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny oraz informacja na temat organizacji i funkcjonowania placówek oświatowych w gminie, w roku szkolnym 2019/20. W pierwszej części Dyrektorzy szkół dokonali analizy funkcjonowania placówki w poprzednim roku szkolnym. Przedstawiano w szczegółach stany osobowe uczniów , kadry nauczycielskiej, wyniki egzaminów uczniów kończących edukację w szkołach, osiągnięcia szkoły i uczniów w projektach i konkursach..Nie zamierzam omawiać poszczególne dane ( te dostępne są na stronie BIP UG Białaczów) , lecz skupić się na tym co zasługuje na uwagę, wysłuchawszy informacji Pań Dyrektorek i apelu Pani Wójt. Podczas oceny wyników egzaminów uczniów kończących podstawową edukację, każda z referujących zauważyła ze średnia ocen z matematyki, języka polskiego i angielskiego jest poniżej średniej ocen w powiecie i województwie. Wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa w Miedznej Drewnianej, której uczniowie uzyskali oceny z niektórych przedmiotów powyżej tej średniej. Najgorzej w tym rankingu wypadła Szkoła w Skroninie, której uczniowie uzyskali oceny na poziomie najniższym, czyli miernym i dopuszczającym. Szkołę w tej miejscowości charakteryzuje powtarzalność w ocenach końcowych, brak uczniów w klasach ( tylko 7 oddziałów i 88 uczniów), wysoki odsetek dzieci korzystających z porad pedagogiczno-psychologicznych,posiłków refundowanych przez gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i pozorność edukacyjna. Ostatnie sformułowanie odnosi się do statusu prawnego placówki, która wprawdzie stoi już na gruncie gminnym, ale nie można w niej prowadzić żadnych inwestycji. Szkoła nie posiada sali / czytaj więcej/
Białaczów -wrzesień 1979
Do naszej redakcji przysłano zdjęcia Białaczowa wykonane 40 lat temu. Autor, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego , dziś odbył sentymentalną podróż w nasze rodzinne strony i odwiedził miejsca, które dawno temu uwiecznił na zdjęciach powyzej. Dziekujemy Panie Marianie i prosimy o jeszcze. A może jakieś płótno?
Autor zdjęć. Marian Wojewoda
Wybory do sejmu w przedwojennej gminie Białaczów-cz II
JournalKolejne wybory parlamentarne odbyły się w nowej sytuacji politycznej. W 1926 r. doszedł do władzy Józef Piłsudski i kierowana przezeń formacja polityczna określana mianem sanacji. Po zakończeniu kadencji sejmu nowe wybory wyznaczono na 4 marca 1928 r. Z możliwości wybierania swoich przedstawicieli skorzystała wówczas rekordowa ilość obywateli polskiego państwa, mianowicie 78,3%. Także liczniej niż w 1922 r, stawili się w lokalach wyborczych mieszkańcy gminy Białaczów: w głosowaniu uczestniczyło tu 2855 osób, co w ujęciu procentowym dawało frekwencję 86,4%
W wyborach w 1928 r. brała udział partia nowej władzy, usiłująca już w nazwie ukryć swoje oblicze polityczne (podobnie jak to czynią niektóre partie dzisiaj) – Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Sanacyjna formacja w skali kraju uzyskała dobry wynik. Na jej kandydatów oddało głosy 21% wyborców,, co czyniło klub BBWR najsilniejszym w sejmie. W gminie Białaczów sanacyjna lista nie cieszyła się takim powodzeniem, bowiem głosowało na nią tylko 6,1%. Wielki sukces odniosły tu natomiast dwie partie parlamentarnej lewicy, PPS i PSL „Wyzwolenie”’, zgarniające odpowiednio 35,6 % i 34,4% głosów. Jednak sukces ten miał jedynie lokalny wymiar, bowiem w ogólnopolski wynik PPS (13,2%) i PSL „Wyzwolenia”(7,3%) nie mógł satysfakcjonować działaczy i zwolenników tych formacji. Jeszcze gorzej wypadła triumfatorka poprzednich wyborów – centroprawica. Tym razem chadecja zblokowała się z PSL „Piast”, ale taką kombinację źle ocenił elektorat obydwu partii. Wspólna lista dała jedynie 6,7% ogółu głosów. O prawdziwej klęsce można mówić w przypadku Narodowej Demokracji, występującej pod szyldem Bloku Katolicko - Narodowego. Ruch narodowy z wynikiem 8,1 % znalazł się dopiero na 4 miejscu wśród ugrupowań parlamentarnych. W przypadku Białaczowa skala porażki wydaje się mniejsza, BKN poparło 9,9%, zaś na chadecja i piastowcy uzyskali łącznie 11%. Jednakże na wyniki wyborów można spojrzeć inaczej: w 1922 r. centroprawica w gminie Białaczów uzyskała poparcie aż około 4/5 wyborców, natomiast w 1928 – tylko nieco powyżej 1/5. Podsumowując: wysoka frekwencja w wyborach do sejmu w 1928 r. potwierdziła zainteresowanie białaczowian polityką. Jeśli chodzi o ich sympatie polityczne, to można zaobserwować ich radykalne przesunięcie w lewo.
/czytaj więcej/
Na rozstaju dróg, gdzie...........Przy skrzyżowaniu ulic Spokojnej i Koneckiej, w Białaczowie , zabytkowa figurka uległa znacznemu odchyleniu od pionu. Pochylona jest w kierunku drogi do Zakrzowa i grozi zawaleniem w niedługim odstępie czasu. Ulicą Konecką przejeżdżają nie tylko samochody osobowe, co widać na zdjęciu. Zwracamy się do służb zajmujących się tego typu budowlami, by przystąpiły do ewentualnego ratowania kapliczki bądź wydały nakazu rozbiórki.
Z.S
Wybory do sejmu w przedwojennej gminie Białaczów-cz I
JournalIść czy nie iść na wybory? Jeśli iść, to na kogo głosować? Część Polaków już zadecydowała, jakiej odpowiedzi udzielić na te pytania, pozostali uczynią to wkrótce. A już 13 października zapisana zostanie kolejna karta polskiego nowoczesnego parlamentaryzmu, który w dojrzałej postaci zaistniał w odrodzonej Rzeczpospolitej. Wtedy też, w II RP, nasi pradziadowie stawali przed takimi samymi problemami, jak my obecnie.
W okresie międzywojennym obywatele Polski sześciokrotnie udawali się do urn wyborczych, by wskazać, kto ma być ich przedstawicielem w sejmie (w 1919, 1922, 1928, 1930, 1935 i 1938 roku). Za reprezentatywne i demokratyczne uznać należy drugie, trzecie i – z pewnymi zastrzeżeniami – czwarte wybory z wyżej wymienionych. Jeśli zatem przyjmiemy, że wyniki wyborów do sejmu najpełniej odzwierciedlają polityczne preferencje społeczeństwa, to warto przyjrzeć się danym statystycznym dotyczącym wyborów w 1922, 1928 i 1930 roku. Za najistotniejsze uznać należy informacje dotyczące frekwencji wyborczej oraz stopnia poparcia list poszczególnych komitetów wyborczych. Szczegółowe dane na ten temat znaleźć można w opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki nim możliwe jest dokonanie analizy zachowań wyborczych na szczeblu każdej gminy, a więc i gminy Białaczów.
/czytaj więcej/
Nauka gry na gitarze
Nauka gry na gitarze dla początkujących (nie jest konieczne posiadanie
własnego instrumentu) Szczegóły: Tel 512 198 051
Więcej kanałów telewizyjnych
Informacje EKGWystarczy ustawić antenę telewizji naziemnej w kierunku nadajnika telewizyjnego w Radomsku (kierunek zalew w Miedznej Mur.) a mamy do dyspozycji aż 36 kanałów. Na kanale 36 mamy programy muzyczne tj 4FUN GOLD,STARS TV( muzyka lat 60,70,80,90), 4 FUN TV,ESKA TV EXTRA (współczesne przeboje) oraz lokalny program telewizji Radomsko nadającej informacje również z naszego powiatu, na kanale 26 TV ŁÓDZ, na kanale 27 TV WARSZAWA, na kanale 47 TV KIELCE, na kanale 9 TV NOWA, ZOOM,METRO,WP.

Redakcja ,,EKG-Białaczów”
Zagospodarowanie stawu w Białaczowie-propozycje
Szanowna Pani Wójt, Szanowni Radni sołectwa Białaczów.
Od kilkunastu lat trwa dyskusja nad sposobem zagospodarowania zbiornika wodnego (stawu) w centrum Białaczowa. Za kadencji Wójta J. Józwika opracowano już stosowny plan w tej kwestii i zarezerwowano część środków na ten cel. Różne powody ,w tym finansowe ,z każdym rokiem oddalają realizację tego pomysłu. Mam świadomość że gminy nie stać na całkowite sfinansowanie melioracji,oczyszczenia dna zbiornika, zabudowy linii brzegowej (chodniki, ławki, oświetlenie, place relaksu) to tym bardziej widzę konieczność ,,tymczasowości”. Dzisiejsze otoczenie stawu przypomina małą dżunglę, a ścieżki a nawet drogi stworzone przez pasjonatów wędkarstwa tworzą chaos. Pisałem we wcześniejszych artykułach o czystości strugi, zasilającej ów staw (źródło strugi bije z lasku nieopodal Zakrzowa). W samej strudze a nawet stawie można natrafić na raki. Dziko rosnąca flora wokół stawu i na wodzie, stanowi miejsce lęgowisk różnych gatunków ptaków. Ba, nawet para łabędzi upodobała sobie to miejsce i stanowi atrakcję tego miejsca Nie ma więc mowy o argumentach zanieczyszczonej wody i fetorze. Powyższym wprowadzeniem, zwracam się do Państwa decydentów z sugestią, prośbą, by rozpocząć porządkowanie tego terenu. Uzgadniając tymczasowe koncepcje architektoniczne z konserwatorem zabytków sugeruję by wykorzystać odzyskane z rozbudowy drogi przy ul. Piotrkowskiej, płyty chodnikowe na tymczasowy trakt pieszy. Postawienie kilku energooszczędnych lamp oświetleniowych oraz ławek wokół stawu jest tak myślę, w możliwościach budżetowych gminy. Prace adaptacyjne także nie stanowią problemu finansowego i przetargowego dla gminy, gdyż dysponujemy silną grupą fachowców zatrudnionych w Urzędzie Gminy oraz pracowników interwencyjnych. O potencjale i możliwościach tychże pracowników przekonaliśmy się za kadencji P. Jacka Reszelewskiego ,kiedy odnawiano rowy melioracyjne czy rewitalizowano białaczowski rynek.
Zbigniew Szpoton
Strona 2 z 91 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes