Dnia 13 sierpnia 2011r odbył się już trzeci spływ kajakowy po rzece Pilicy, w którym brali udział członkowie SPiRGB oraz miłośnicy aktywnego wypoczynku. Trasa spływu od Tomaszowa do Inowłodza (około 17 km) obfitowała w wiele niezaplanowanych „atrakcji”: kąpiele mniej doświadczonych kajakarzy oraz krótki prysznic, jaki zafundowała uczestnikom spływu kapryśna tegoroczna aura. Jednak po tych niedogodnościach pogodowych na zakończenie wodnego odcinka wszyscy uczestnicy mogli obserwować przepiękną tęczę. Spływ zakończył się tradycyjnym pieczeniem kiełbasek i suszeniem ubrań przy ognisku.
Nawałnica przeszła nad Łódzkiem, z domów zrywało dachy.
Informacja za RMF FM :
I
"Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powalone drzewa oraz zalane piwnice - to efekt burz z silnym wiatrem i ulewami, które przeszły nad powiatem opoczyńskim w Łódzkiem. Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno.
Na razie mamy informacje o kilku dachach zerwanych z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Cały czas przyjmujemy jednak kolejne zgłoszenia. Usuwamy też powalone drzewa i połamane gałęzie, które blokują drogi - powiedział dyżurny straży pożarnej w Opocznie.
Po południu i w nocy w regionie mają przejść kolejne burze.
W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM."
II
"Przez Łódzkie przeszła potężna nawałnica. Silny wiatr zrywał dachy z budynków, wyrywał drzewa z korzeniami. W regionie uszkodzone są setki domów. Jak informuje reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka, najgorzej jest w powiecie opoczyńskim. Burze nawiedziły także Mazowsze, tam najpoważniej sytuacja wygląda w powiecie przysuskim.
W gminach Białaczów, Żarnów i Paradyż około 150 dachów zostało zerwanych lub uszkodzonych, tylko w Parczowie zniszczonych jest 50 domów i ponad 60 budynków gospodarczych. Z kolei w Petrykozach wichura uszkodziła dach szkoły. W zabytkowym parku drzewa zostały wyrwane z korzeniami.
Kilkaset powalonych drzew i konarów blokuje dojazd do wielu miejscowości w regionie. Zerwanych zostało kilkadziesiąt linii energetycznych. Przy usuwaniu skutków burz i nawałnic pracuje prawie 200 strażaków.
Z kolei na Mazowszu nawałnice najwięcej szkód wyrządziły w powiecie przysuskim. Tam zostało zerwanych lub uszkodzonych kilkadziesiąt domów."
WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW SPORTÓW WODNYCH ZAPRASZAMY NA
III SPŁYW KAJAKOWY
W DNIU 13 SIERPNIA 2011 (sobota)
Wyjazd o godz. 14.00 spod ratusza w Białaczowie
Trasa spływu Tomaszów Mazowiecki - Inowłódz - około 3 godzin
Koszt od jednej osoby 60 -70 zł ( uzależniony od liczby uczestników) w trym:
- dowóz do miejsca spływu i powrót
- wynajem kajaków
- organizacja ogniska ( kiełbaski, pieczywo , napoje ...)
- miłe wrażenia i dobra zabawa
Powrót około godziny 21.00
Zapisy i opłata w Gminnej Bibliotece Publicznej tel : 44 7581388 lub 692422557
do końca lipca.
W wyjątkowych sytuacja opłatę można uiścić w dniu wyjazdu u organizatora po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
UWAGA:
W przypadku złej pogody spływ kajakowy będzie odwołany , a wniesione opłaty
zwracane w w.w. bibliotece.
We wtorek, 14 czerwca 2011 roku, na orliku w Białaczowie odbył się Turniej o przechodni Puchar Prezesa Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów realizowany w partnerstwie z LKS-em Białaczów. W turnieju brały udział cztery drużyny ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Białaczów. Bezapelacyjnie najlepszą ekipą okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej z Petrykóz. Zwycięzcy otrzymali z rąk wiceprezesa SPiRGB - Pani Ewy Raczyńskiej przechodni Puchar Prezesa Stowarzyszenia Promoc ji i Rozwoju Gminy Białaczów, natomiast najlepszy zawodnik turnieju - Bartek Stołek z SP Petrykozy otrzymał oficjalną piłkę mistrzostw świata RPA 2010 (tzw. "Jabulani") podpisaną przez Grzegorza Piechnę. Po turnieju wszyscy zawodnicy zaproszeni zostali na kiełbaskę z grilla ufundowaną przez Skład Opału Zofia Piechna Robert Piechna Zofia Michałowska Zdzisława Milewska z Opoczna.
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej, podczas których dla uczniów młodszych klas zrealizowane były następujące tematy: "W krainie bajek i baśni", "Czego uczą nas bajki?" i "Zapoznanie z funkcjonowaniem biblioteki". Uczniowie klas starszych poznali różnice między słownikiem a encyklopedią oraz uczestniczyli w spotkaniu z rzeźbiarzem z Białaczowa, Dominikiem Jóźwikiem. Prezentował on uczniom swoje rzeźby oraz interesująco odpowiadał na wszystkie pytania młodzieży.
11 maja odbyło się głośne czytanie bajek zorganizowane dla uczniów klas przedszkolnych. Lektorem był wójt gminy Jan Jóźwik. Dzieci z zaciekawieniem słuchały bajek i prześcigały się w odpowiadaniu na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania każde dostało słodki upominek.
13 maja uczniowie klasy pierwszej, którzy przybyli do biblioteki wraz z wychowawczynią, wysłuchali bajki pt. "Kopciuszek", a następnie narysowali do niej ilustrację. Rysunki można oglądać na wystawie w bibliotece.
W niedzielę w słonecznej i miłej atmosferze w Wąglanach o godz. 14 .00 rozpoczął się 30 Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Poezji Opoczno - Wąglany 8 maja 2011.
Jak co roku, na konkurs przybyli najlepsi, nagrodzeni uczestnicy z kraju i za granicy (Węgry, Niemcy). Udział w konkursie wzięło 261 osób z 25 krajów, którzy przysłali łącznie 900 wierszy .
Tradycyjnym "Szczęść Boże" oraz z imienia i nazwiska gospodarz - Waldemar Jóźwik powitał przybyłych gości , a następnie wszyscy uczcili chwilą ciszy uczcili zmarłych aktywistów konkursu .
Na szczególną uwagę zasługuje obecność tak znamienitych gości jak Premier Roman Jagieliński z małżonką, Przewodniczący Sejmiku Łódzkiego Marek Mazur z małżonką, z-ca burmistrza Opoczna Janusz Macierzyński, przedstawiciele wielu instytucji kulturalnych z Opoczna, wójtowie zaprzyjaźnionych gmin , przedstawiciele władz Gminy Białaczów liczni sponsorzy i przyjaciele Towarzystwa Przyjaciół Węglan.
Po oficjalnym powitaniu nastąpiła prezentacja nagrodzonych wierszy oraz rozdawanie nagród na łączną kwotę 7.750 zł. Atrakcją spotkania była część artystyczna w wykonaniu Anny Kubickiej i Łukasza Nowaka. Nie można pominąć, jak zawsze wspaniałego klimatu i nastroju jaki towarzyszył uroczystości ,co jest zasługą całej Rodziny Jóźwików oraz ich przyjaciół. Na zakończenie wszyscy gości zostali zaproszeni na suto podaną i wspaniale przygotowaną kolację i tańce przy zespole MAREX. Na uroczystość zostali zaproszeni również członkowie SPiRGB, którzy w miarę swoich możliwości finansowo i praktycznie wspierali organizację konkursu.
W imieniu wszystkich członków SPiRGB składamy słowa uznania, podziwu i gratulacje za wytrwałość, walkę i ZWYCIĘSTWO w prowadzonej działalności.
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm zwany Wielkim ( jego marszałkiem był Stanisław Małachowski ). Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej.
Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką - spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".
Na podst. (wikipedia)
W zakładce "Artykuły" zamieszczamy treść Konstytucji. Zachęcamy do lektury.
W 35-lecie swojego istnienia Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wyjątkową Noc…Noc Muzeów 2011! Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konferencji, obejrzeć wystawy stałe i czasowe oraz posłuchać pieśni Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy!
Program :
- godz. 17.00 – konferencja 35 lat Muzeum Regionalnego w Opocznie
- otwarcie wystawy : Między ziemią a niebem – fascynujący świat ikon Kataríny Kasagrandovej z Bytczy (Słowacja) i Andrzeja Oliwy z Opoczna
- otwarcie wystawy Wspomnienia poplenerowe – malarstwo Marii Bunzel
- wystawa fotograficzna koła MDK Edwarda Zagdańskiego
- wystawa Jarocin w obiektywach bezpieki – z Oddziału IPN w Łodzi
-wystawy stałe
- godz. 20.00 - koncert zespołu DE PRESS – Myśmy rebelianci – pieśni Żołnierzy Wyklętych (dziedziniec zamkowy)
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w drugiego człowieka.
Wszystkim Mieszkańcom Gminy Białaczów
życzymy , aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość, by stały się źródłem wzmocnienia ducha.
Niech ten czas napełni Was spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności, pozwoli dostrzec piękno tego świata oraz umocni wiarę w siebie i swoje możliwości.
E. White napisał „Zrób coś każdego dnia aby ulepszyć, upiększyć i uszlachetnić swoje życie”. Niech jego myśl będzie po jesienno–zimowych wyborach, dla wszystkich nowych radnych, sołtysów i rad sołeckich świetnym drogowskazem, jaką drogą powinni pójść gospodarze swoich małych ojczyzn. Wszyscy wokół potrafimy tylko narzekać, że niczego nie można w swoich środowiskach zrobić, a w szczególności porządków i to zarówno w różnorakich układach lokalnej władzy, jak też z plagą dzikich wysypisk śmieci w naszych okolicznych lasach. I rzeczywiście tam gdzie pojawia się współczesny, cywilizowany „niby–człowiek”, przydrożne rowy i nie tylko kwitną, szczególnie po zimie, „pachnidłem” wyrzuconych pampersów przez troskliwych opiekunów dzieci i schorowanych staruszków, szklanymi bezzwrotnymi butelkami po alkoholu, plastikowymi po napojach, papierem po słodyczach i gumą porzuconych opon i dętek wszelakiego kalibru. Metale i puszki po piwie długo nie poleżą, mają swoich zbieraczy chwała im za to, że takich mamy!
W sobotę, 9 kwietnia z inicjatywy radnej mieszkańcy Wąglan, dzieci i młodzież oraz członkowie LZS, OSP, KGW, Towarzystwo Przyjaciół Wąglan, oczywiście sołtys i Rada Sołecka i nawet policjant – w przydrożnych rowach wzdłuż szosy przecinającej Wąglany, od granicy gmin spod Ostrowa pod Miedznę Drewnianą i przez Wąglany do drogi: Miedzna – Białaczów, zebrali śmieci po przejeżdżąjących autach, których z ledwością zmieściły się na przyczepie!
Było to już trzecie wielkie sprzątanie Wąglan, wcześniej zainicjowane przez działaczki Koła Gospodyń Wiejskich w ramach „Sprzątania świata”.
I na pewno nie ostatnie!