|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Oferta ważna:od 2015-02-13 do 2015-02-20
Stanowisko:Pomoc księgowej
.Miejsce pracy:Opoczno, powiat opoczyński, gmina Opoczno, woj. ŁÓDZKIE
Kategoria:Oferta stażu dla bezrobotnych - osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy
Ilość miejsc1
Zakres obowiązków:Zgodnie z programem stażu
Wykształcenie:średnie ogólnokształcące
Inne:wykształcenie średnie, stypendium stażowe
Wynagrodzenie:0.00 - 0.00 PLN
System wynagrodzenia:Czasowy ze stawką miesięczną
2/
Oferta ważna:od 2015-02-13 do 2015-03-31
Stanowisko:Stolarz - operator pilarki tarczowej
Miejsce pracy:Kruszewiec, powiat opoczyński, gmina Opoczno, woj. ŁÓDZKIE
Kategoria:Oferta pracy stałej zgłoszona przez pracodawcę
Ilość miejsc:2 Zakres obowiązków:
Obróbka i montaż elementów drewnianych przy produkcji mebli i schodów z drewna litego.
Wykształcenie:zasadnicze zawodowe
Wymagane doświadczenie:min. 6 miesięcy doświadczenia na oferowanym stanowisku
Umiejętności i uprawnienia:
-umiejętność posługiwania się narzędziami pomiarowymi, mile widziane uprawnienia na wózki widłowe, umiejętność obsługi pilarki tarczowe, doświadczenie przy produkcji mebli
Inne:precyzja
Wynagrodzenie:1750.00 PLN
Wiecej, strona 2 |
|
W niedzielę 11 stycznia 2015 r. stycznia w hali sportowej Gimnazjum odbył się cykliczny turniej piłkarski, jakim niewątpliwie jest Memoriał im. Krzysztofa Podlewskiego. Już po raz dziesiąty organizatorem zawodów był Wójt Gminy Żarnów oraz Klub Sportowy Kasztelan Żarnów. Warto przypomnieć, iż Krzysztof Podlewski był jednym z pierwszych trenerów żarnowskiego klubu, który zmarł w 2005 roku.
Tym razem turniej miał trochę zmieniony charakter, ponieważ w rywalizacji wzięły udział drużyny oraz szkoły piłkarskie z 2004 rocznika i młodsi. W zespole gospodarzy można było zobaczyć dzieci byłych piłkarzy Kasztelana, którzy występowali właśnie w latach 2004-2005, gdy trenerem Żarnowa był Krzysztof Podlewski. W turnieju wzięło udział 7 zespołów z powiatu opoczyńskiego oraz koneckiego: Ceramika Opoczno, Skalnik Sulejów, PSS Końskie, Neptun Końskie, AP Fałków, KS Kasztelan Żarnów oraz druga drużyna Kasztelana Żarnów. Zebranych gości, piłkarzy, działaczy oraz kibiców przywitał Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki oraz Wicestarosta Opoczyński Marcin Baranowski. Głos zabrała również żona zmarłego trenera Małgorzata Podlewska, która otworzyła X Memoriał im. Krzysztofa Podlewskiego. Każde spotkanie trwało 1×12 minut a zespoły grały systemem każdy z każdym. Zawody prowadziło dwóch doświadczonych sędziów: Zenon Białas, Rafał Purgat, natomiast sędzią technicznym był Konrad Zwierzyński.
Jak co roku piłkarskie zmagania w hali Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie przyciągnęły rzeszę kibiców, a w szczególności rodziców, którzy z balkonu podziwiali swoich młodych piłkarzy. Po zaciętych spotkaniach, zwycięzcą turnieju okazała się drużyna PSS Końskie, której puchar wręczył honorowy gość Małgorzata Podlewska. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy KS Kasztelan Żarnów, a puchar wręczył w imieniu prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim Grzegorz Mikucki przewodniczący Wydziału Gier. Trzecie miejsce zajęła drużyna Ceramiki Opoczno, puchar wręczył Sekretarz Gminy Żarnów Bogdan Kubiszewski. Czwarte miejsce zdobył Skalnik Sulejów, który otrzymał puchar od Przewodniczącego Rady Gminy w Żarnowie Wojciecha Barana, piąte miejsce zajęła drużyna Neptuna Końskie, puchar wręczył Prezes KS Kasztelan Żarnów Adam Kmiecik, na szóstej lokacie uplasowali się zawodnicy z Akademii Piłkarskiej Fałków, puchar wręczył Wicestarosta Opoczyński Marcin Baranowski, natomiast siódme miejsce zajęli piłkarze z drugiej drużyny Kasztelana, którzy otrzymali statuetkę z rąk Marcina Podlewskiego.
Zródło:www.zarnów.eu
Od Redakcji: Trochę przykro że w memoriale upamiętniającym tak zacnego człowieka , jakim był Krzysztof, nie wzięła udziału reprezentacja gminy (miejscowości) w której Krzysztof się urodził,mieszkał,i grał w LKS Białaczów.
Ps. Do redakcji zadzwonił Prezes LKS Białaczów Pan Ireneusz Wilk i poinformował iż powodem nie uczestniczenia w tegorocznym memoriale jest brak sekcji młodzików (rocznik 2004 i młodsi). Dodał iż od tego roku zmieniono formułe rozgrywek, natomiast w poprzednich latach drużyna piłkarska seniorów LKS Białaczów uczestniczyła w memoriale im. Krzysztofa Podlewskiego, odnosząc sukcesy.
|
|
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Opocznie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem 8 letniego chłopca. Do zdarzenia doszło 5 lutego 2014 roku około godziny 14.30 w miejscowości Skronina.
Wstępnie policjanci ustalili, że chłopiec podczas zabawy na podwórku wybiegł na drogę i zza stojącego na przystanku autobusu wbiegł na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód ford galxy, kierowany przez 46 letniego mężczyznę. Dziecko z obrażeniami głowy lotniczym pogotowiem ratunkowym zostało przetransportowane do łódzkiego szpitala. Kierowca forda był trzeźwy.
Zródlo: www.opoczno.policja.gov.pl |
|
Gmina Białaczów przyznała nagrodę za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym
Gmina Białaczów z przyjemnością informuje, iż Pan Marcin Karbownik zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego AWF w Warszawie otrzymał nagrodę Gminy Białaczów za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym osiągnięte w 2014 roku. W dniu 5 lutego 2015 roku Wójt Gminy Białaczów Jacek Reszelewski, Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek oraz Sołtys miejscowości Sobień Elżbieta Lasota osobiście złożyli gratulacje utalentowanemu sportowcowi. Nie zabrakło ciepłych słów oraz życzeń dalszych sukcesów
Marcin Karbownik, pochodzący z Sobienia, uprawia zawodowo szermierkę na wózkach. W roku 2014 reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych w Paryżu i Pucharze Świata w Warszawie. Startował również w Mistrzostwach Polski seniorów w szermierce na wózkach, gdzie w turnieju szpady mężczyzn kat. B (zawodnicy najciężej poszkodowani) zdobył złoty medal sięgając tym samym po tytuł mistrza Polski. Na tych samych mistrzostwach w kategorii ?Open?, gdzie startują zarówno zawodnicy o znacznym jak i o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nasz zawodnik zajął bardzo wysokie 6 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Zródło:www.bialaczow.pl
Od Redakcji: Brawo włodarze gminy. Takich ludzi jak Pan Marcin Karbownik trzeba szukać ,oczy otwierając panoramicznie. Wielokrotnie pisaliśmy o tych którzy wyemigrowali z naszych stron, a którzy gdzieś przez nas zapomniani, zapisują się swymi dokonaniami w historię innych społeczeństw.
|
|
Pytanie o powstanie jakiejkolwiek miejscowości w Polsce i nie tylko jest trudne. Założyciele wsi, osad i miast nie troszczyli się o taki drobiazg jak data, a często nie za bardzo zdawali sobie sprawę jaka ta data jest. Niemniej w oparciu o źródła historyczne można pokusić się o próbę, choćby przybliżonego ustalenia czasu powstania Białaczowa, bo o ten stary "gródek" właśnie tu chodzi.
Rozważania na ten temat należy oprzeć przede wszystkim na dostępnych źródłach historycznych. Naturalnie ja nie mam dostępu do takich źródeł, dlatego muszę oprzeć moje przemyślenia na tym co dla mnie jest dostępne. Zdecydowałem się na książkę "Białaczów i okolica w latach 1233 - 1914" ks. Henryka Karbownika wydaną w 1998 r., ponieważ uważam to opracowanie za najbardziej wiarygodne z dostępnych. Nie wdając się w jakieś głębsze dywagacje przyjrzyjmy się co można znaleźć na kartach książki ks. profesora.
"(...) Po upowszechnieniu się w Polsce chrześcijaństwa i jego ugruntowaniu w społeczeństwie, śladem zachodniej Europy przystąpiono do organizowania sieci parafialnej na ziemiach polskich. Tworzenie parafii było spowodowane reformami papieża Grzegorza VII (1073 - 1086), który zmierzał do uniezależnienia Kościoła od władzy świeckiej. Jego reformy były wprowadzane w Polsce na początku XIII w. przez arcybiskupa Henryka Kietlicza (1199 - 1219)(...)
(...)Działo się to przy udziale i za wiedzą biskupa, który wystawiał akt erekcyjny dla tworzącej się parafii. W ten sposób powstały na przełomie XII i XIII w. parafie w Żarnowie, Bedlnie, Gowarczowie, Opocznie, a wśród nich był Białaczów.(...)" (ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. II, s. 34 i 35)
[W. Wiśniowski, "Rozwój organizacji parafialnej w Polsce do czasów reformacji", W: Kościół w Polsce, t. I, Średniowiecze pod redakcją J. Kłoczkowski, Lublin 1968, s. 249, 261.] |
|
,,Przeglądając oświadczenia majątkowe radnych na koniec poprzedniej kadencji, ubawiłem się informacjami zawartymi w tych oświadczeniach. Pierwsze to swobodna wycena nieruchomości jakimi dysponują radni. Jeden wycenił dom o pow 190 m2 na kwotę 200 tys a drugi dom o pow 90 m2 na 300 tys. Drugie to oświadczenia na temat dodatkowych źródeł dochodu.Jedni zrobili to solidnie inni zaś ukryli świadomie, albo nie np. dopłaty do gospodarstw rolnych, diety czy udział w komisjach rady gminy, czy w końcu dochód z działalności usługowej (muzycznej). Nie wiem czy ktoś to weryfikuje, ale jeśli nie to proszę Redakcję EKG o zajęcie się tą sprawą. Pozdrawiam. G"
Ps. Oświadczenia majątkowe można zobaczyć na stronie BIP Białaczów i są one dostępne dla każdego, bez potrzeby logowania. Redakcja, w najbliższym czasie zajmie się tym zgłoszeniem.
Dziękujemy za list. |
|
Od dzisiejszej soboty 24 stycznia rozpocznie się w Opocznie sezon studniówkowy. Bal do białego rana poprzedzi ostatni, około studniówkowy okres przygotowań do majowego egzaminu dojrzałości.
Dziś w sobotę, 24 stycznia na pierwszym dorosłym balu bawić się będą uczniowie z Zespołu Szkół Prywatnych. Impreza tradycyjnie odbędzie się w murach szkoły, a weźmie w niej udział około 70 osób, w tym 15 uczniów z osobami towarzyszącymi. W tym roku po raz pierwszy w tej szkole nie będzie poprawin.
Także 24 stycznia inauguracyjnego poloneza zatańczą uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Impreza tradycyjnie zostanie zorganizowana w murach szkoły i weźmie w niej udział około 400 osób, w tym około 220 uczniów z osobami towarzyszącymi. Na niedziele 25 zaplanowano poprawiny.
Natomiast w ostatnią sobotę stycznia(31) będą bawić się trzecioklasiści z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego. Tradycyjnie studniówka odbędzie się w budynku szkoły. Będzie się bawić 137 uczniów z osobami towarzyszącymi. W tym roku po raz pierwszy zdecydowano za to, że nauczyciele będą się bawić bez osób towarzyszących. Jest to wspólna decyzja grona pedagogicznego, która będzie miała okazję bawić się z wychowankami i w swoim gronie. Na 1 lutego zaplanowano poprawiny.
Tego samego dnia na studniówce bawić się będą także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Już tradycyjnie uczniowie będą się bawić poza szkołą, gdzie niestety nie ma zaplecza kuchennego. W tym roku, tak jak i ubiegłym, bal odbędzie się w Radzicach Dużych i bawić się na nim będzie około 250 osób, w tym około 150 uczniów. Choć uczniowie mają możliwość przyjścia na bal z osobą towarzyszącą, to zgodnie z kilkuletnią już tradycyjną szkoły, większość maturzystów decyduje się przyjść samemu. Dzięki czemu bal studniówkowy staje się doskonałą okazja, wspólnej zabawy społeczności szkolnej. Tego samego dnia poloneza zatańczą uczniowie ostatnich klas liceum i technikum w ZSP w Drzewicy.
Redakcja EKG-Białaczów życzy młodzieży z terenu Gminy Białaczów, którzy przygotowują się do balu studniówkowego, udanej zabawy studniówkowej i wytrwałości, jaka czeka ich w czasie przygotowania się do majowego egzaminu dojrzałości.
Sylwia Chałubińska |
|
Mało jest w mediach informacji na temat 70 rocznicy wyzwolenia poszczególnych ziem i miejscowości spod niemieckiej okupacji. W tym właśnie dniu nasza gmina powinna obchodzić 70 rocznicę wyzwolenia. Szukałem w internecie zapisów historyków, które by mówiły o wyzwoleniu Białaczowa, ale niestety, znalazłem jeden i to szczątkowy.
,,17 stycznia oddziały niemieckie wycofały się ze Stąporkowa drogą w kierunku Grzybowa - Koziej Woli, gdzie odbiły później na Smarków i dalej na Starą Kuźnicę, skąd dalsza trasa ich odwrotu biegła przez Nieświń - Komaszyce w kierunku Gowarczowa. Po zajęciu Nieświnia przez oddziały radzieckie nastąpiła pewna zmiana trasy odwrotu niemieckich jednostek. Z kierunku Starej Kuźnicy Niemcy wycofywali się odtąd na Baczynę - Paruchy - Gowarczów i dalej w ogólnym kierunku Białaczowa. Trasą tą cofało się z kierunku Stąporkowa gros jednostek XXIV KPanc., wskutek czego nie dostały się one w okrążenie w okolicach Bokowa - Ruskiego Brodu.
Już nocą z 17 na 18.01.1945 roku pierwsze wycofujące się z kierunku Ruskiego Brodu oddziały XXXXII KA w okolicach Gowarczowa - Białaczowa spotkały się z szpicą wycofującego się nieco inną trasą XXIV KPanc. Poszczególne dywizje piechoty XXXXII KA po poniesionych dotychczasowych ciężkich stratach przekształcone zostały w ,,kampfgruppen".
Rankiem dnia 19.01.1945 roku ,,wędrujący kocioł" składający się odtąd z połączonych sił XXIV KPanc. oraz XXXXII KA ruszył różnymi drogami dalej, w kierunku zachodnim. Dowództwo nad ,,wędrującym kotłem" objął wówczas General der Panzertruppen Walther Nehring."
Autor:Michał Huber- Stąporków-1945r
Tak, wiemy jak kontrowersyjna to była radość z wkroczenia sowietów na nasze ziemie. Dopiero od niedawna mówi się i pisze jakich niecnych czynów dopuszczali się żołnierze radzieccy na ludności polskiej. Niemniej jednak, trzeba pamiętać o tej dacie, bo od niej historia też pisała ciąg dalszy.
Zbigniew Szpoton |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|