|
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie podaje że liczba bezrobotnych w gminie Białaczów wynosi na koniec czerwca 2015r 395 osób i spadła od kwietnia o 33 osoby a od początku tego roku o 66 osób.
W tej ilości bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Opocznie 199 (spadek od kwietnia o 25 a od stycznia 2015 r o 61) stanowią kobiety.
Osoby do 30 roku życia to liczba -108 (spadek o 15 a od początku roku o 25)
Osoby powyżej 50 roku życia-103 (spadek o 28 a od stycznia tego roku o 32)
Długotrwale bezrobotni -214 (spadek o 30 osób a od początku roku o 44 osoby)
Nadal jednak po gminie Drzewica, gdzie liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 100 osób, zajmujemy przedostatnie miejsce spośród wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego, gdzie bezrobotnych jest najwięcej. W dalszym ciągu, będę trwał przy mojej wizji uzdrowienia sytuacji na rynku pracy w naszej gminie czyli stawiania na INFRASTRUKTURĘ W TURYSTYCE I REKREACJI |
|
Za moich czasów...
Mało co, tak bardzo wyprowadzało mnie niegdyś z równowagi, jak ten krótki tekst. Ulubiony wstęp mojej babci do komentarza na temat aktualnej rzeczywistości.
No, proszę... Nagle zaczynam rozumieć ukryty w nim sens. Nie wiem, czy to jakiś wyznacznik nadbiegającej starości, czy naturalna reakcja na zachodzące, a niezrozumiałe dla ustępującego pokolenia zmiany. Nie czuję się starym? Bardziej interesuje mnie, dlaczego stałem się książkowym przykładem outsidera? Czy to świadomy wybór, czy wpływ otoczenia? Niestety nie jestem socjologiem, a nawet socjologiem w amatorskim wydaniu. Pewne jednak spostrzeżenia kłębią się pod czaszką. I nie są miłe.
Coś niepokojącego dzieje się wokół. Społeczeństwo rozpada się, więzy międzyludzkie prostaczeją. Owszem, zauważyć można nadmierną nawet skłonność do zrzeszania się w grupy, ale jakież są tego motywy? My, ci dobrzy - oni źli, my mądrzy - oni durnie, my bogaci - oni motłoch, my wierni - oni bolszewicy, my z Legii - oni z Wisły... Zresztą nawet te sojusze wydają się chwilowe i koniunkturalne. |
|
Rozpoczęły się wakacje, nadchodzą upalne dni. Chciałoby się choć przez chwilę zażyć chłodnej kąpieli. Myślę przez chwilę gdzie by tu się udać by się ,,wymoczyć" i ochłodzić. Dla pewności zaglądam do internetu by wyszukać miejsce w powiecie opoczyńskim, na terenie którego istnieją zbiorniki, baseny, mają zgodę sanepidu i są bezpieczne. Niestety, przysłowiowa kicha. W gminie Białaczów od lat ten sam problem czyli nic nowego. Brak miejsca do kąpieli,choć niedaleko olbrzymi zbiornik retencyjny.W samej stolicy powiatu, kryta pływalnia ,,Fala"w remoncie. Niedawno wyremontowane kąpielisko na rzece Wąglance jest wyłączone z nadzoru sanepidu, a więc nie wiadomo czy można się tam kąpać. Jest !!!! znalazłem. W Drzewicy nad zalewem drzewickim woda nadaje się do kąpieli. Muszę tylko pomyśleć nad logistyką i ,,I feel good"
Ten sarkastyczny tekst dedykuję włodarzom gmin na terenie których istnieją martwe zbiorniki i akweny wodne.
Zbigniew Szpoton |
|
W związku z opieszałością w realizacji naszej oddolnej inicjatywy i akcenty lekceważące ze strony radnych, z dniem 15 lipca uruchamiamy proces tzw Inicjatywy lokalnej. Polegać ona będzie na zbieraniu podpisów mieszkańców gminy za uchwaleniem oddolnej inicjatywy, a w tym przypadku medalu ,,zasłużony dla gminy Białaczów". Pojęcie inicjatywy lokalnej wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa) z 2010 roku, definiując Inicjatywę Lokalną oraz poświęcając jej odrębną część. (Rozdział 2a ustawy art.19b ? 19h). Zgodnie z art. 2 pkt.4 inicjatywa lokalna ? to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. Tak więc z dniem 15 lipca w sklepach funkcjonujących na terenie gminy zostawimy listy do podpisu dla tych wszystkich, którzy naszą inicjatywę popierają. Przypomnijmy. Nasza inicjatywa o nazwie ,,Medal Zasłużony dla gminy Białaczów" to pomysł Redakcji EKG i jej czytelników. W wyniku konkursu na projekt medalu, wybrano zdaniem Redakcji, najlepszą pracę, a jej laureata nagrodzono nagrodą finansową. Nasze starania o wdrożenie, tej niskonakładowej inicjatywy (ok 3 tys zł), a honorującej tych mieszkańców naszej gminy, którzy bezinteresownie przyczynili się do rozwoju naszej małej ojczyzny (red. przyp.Państwo W i K Józwikowie, Pan Czesław Biernacki, Pan Andrzej Martyka i wiele innych osób i podmiotów), po konsultacji w miesiącu kwietniu na posiedzeniu komisji kultury, do dnia dzisiejszego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Słowa podziękowania należą się Panu Wójtowi, który na jednym z posiedzeń Rady Gminy, przypomniał radnym by tematu tego nie pozostawić bez rozstrzygnięcia. W związku z powyższym, zwracamy się już dziś do naszych czytelników i mieszkańców gminy Białaczów o wyrażanie, poprzez podpisy na listach, poparcia ,,Lokalnej Inicjatywy"
Redakcja |
|
Pytacie w listach co z tegorocznymi Dniami Białaczowa i jak przebiegają prace związane z wygranym konkursem ogłoszonym przez firmę ,,Garnier"
Jak poinformowała nas Pani Anna Kazimierczyk, Kierownik Referatu Promocji Urzędu Gminy Białaczów, tegoroczne Dni Białaczowa ,trochę w zmienionej formule, odbędą się 22 sierpnia 2015 roku. O sczegółach i programie poinformujemy Państwa wkrótce. A jeśli chodzi o realizację wygranego grantu w wysokości 10 tys zł w ramach konkursu ogłoszonego przez firmę ,,Garnier" to dostaliśmy informację iż gotowy projekt zagospodarowania skweru przy ul Piotrkowskiej został przesłany do zatwierdzenia przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Redakcja |
|
Pytanie o powstanie jakiejkolwiek miejscowości w Polsce i nie tylko jest trudne. Założyciele wsi, osad i miast nie troszczyli się o taki drobiazg jak data, a często nie za bardzo zdawali sobie sprawę jaka ta data jest. Niemniej w oparciu o źródła historyczne można pokusić się o próbę, choćby przybliżonego ustalenia czasu powstania Białaczowa, bo o ten stary "gródek" właśnie tu chodzi.
Rozważania na ten temat należy oprzeć przede wszystkim na dostępnych źródłach historycznych. Naturalnie ja nie mam dostępu do takich źródeł, dlatego muszę oprzeć moje przemyślenia na tym co dla mnie jest dostępne. Zdecydowałem się na książkę "Białaczów i okolica w latach 1233 - 1914" ks. Henryka Karbownika wydaną w 1998 r., ponieważ uważam to opracowanie za najbardziej wiarygodne z dostępnych. Nie wdając się w jakieś głębsze dywagacje przyjrzyjmy się co można znaleźć na kartach książki ks. profesora.
"(...) Po upowszechnieniu się w Polsce chrześcijaństwa i jego ugruntowaniu w społeczeństwie, śladem zachodniej Europy przystąpiono do organizowania sieci parafialnej na ziemiach polskich. Tworzenie parafii było spowodowane reformami papieża Grzegorza VII (1073 - 1086), który zmierzał do uniezależnienia Kościoła od władzy świeckiej. Jego reformy były wprowadzane w Polsce na początku XIII w. przez arcybiskupa Henryka Kietlicza (1199 - 1219)(...)
(...)Działo się to przy udziale i za wiedzą biskupa, który wystawiał akt erekcyjny dla tworzącej się parafii. W ten sposób powstały na przełomie XII i XIII w. parafie w Żarnowie, Bedlnie, Gowarczowie, Opocznie, a wśród nich był Białaczów.(...)" (ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. II, s. 34 i 35)
[W. Wiśniowski, "Rozwój organizacji parafialnej w Polsce do czasów reformacji", W: Kościół w Polsce, t. I, Średniowiecze pod redakcją J. Kłoczkowski, Lublin 1968, s. 249, 261.] |
|
Zapewne niewiele osób posiada tą wiedzę o tym że obowiązują przepisy w formie ustawy, na mocy których osoby które mając 16 lat pomagały w pracy na gospodarstwach rolnych rodziców, mogą ten okres (od 16 do 18 roku życia) wliczyć sobie do stażu pracy. Nie jest to jednak takie łatwe pod względem biurokratycznym, ale warte podjęcia próby. Przecież 2 lata stażu do emerytury, to w dzisiejszych czasach, braku pracy, umów śmieciowych to dwa lata ,,świetlne". A teraz ,,przepis" na 2 lata stażu:
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym rodziców (we wniosku należy podać okres pracy w gospodarstwie, powierzchnię i położenie gospodarstwa, informację gdzie przedłożone zostanie zaświadczenie).
2. Kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS (Rp-8); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza,
3. Kserokopia wypisu z ewidencji gruntów, potwierdzająca fakt posiadania gospodarstwa przez rodziców wnioskodawcy, określający jego położenie i powierzchnię.
Procedura:
Przed złożeniem wniosku należy potwierdzić załączone kserokopie dokumentów za zgodność z oryginałem w Urzędzie Gminy (wydział Rolnictwa) i przedstawić oryginały dokumentów do wglądu.
Do stażu pracowniczego mogą być zaliczone okresy pracy (po ukończeniu 16 roku życia) w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka przypadające przed 1 stycznia 1983 r. oraz przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:
- od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r - 0,2 ha,
- od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. - 0,5 ha
- od 01.07.1989 r. - 1,0 ha
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. nr 54 poz. 310).
2. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. nr 50 poz.291 z późniejszymi zmianami.
Ps. W dobie obietnic wyborczych Panów Prezydentów RP i nadchodzących obietnic przyszłych parlamentarzystów, warto się przygotować na wcześniejszą emeryturę tj po udokumentowaniu 40 letniego stażu pracy
Zbigniew Szpoton
|
|
Poniżej publikuję treść pisma jakie w styczniu tego roku przesłałem na ręce Przewodniczącego Rady Gminy. W piśmie zwracam się z prośbą o przyjęcie naszej inicjatywy pod nazwą medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" Na początku kwietnia osobiście uczestniczyłem w posiedzeniu komisji Kultury, Sportu i Zdrowia,na którym zreferowałem inicjatywę Redakcji. Minęło kilka tygodni i brak jest rozstrzygnięcia. Proszę więc Was o pomoc i lobbowanie naszego przedsięwzięcia, poprzez rozmowę z radnymi gminy bądź poprzez komentarze pod tym artykułem. Oświadczyłem członkom komisji iż w przypadku odrzucenia naszej inicjatywy będziemy zbierać podpisy mieszkańców gminy i przedstawiać pomysł jako inicjatywę obywatelską.Proszę również o komentarze w tej sprawie. A teraz treść pisma:
**************************************************************************
Kraków 14 stycznia 2015r
Przewodniczący
Rady Gminy Białaczów
Pan Zdzisław Prusek
Dotyczy: Medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów"
Jako właściciel gazety informacyjno-publicystycznej o nazwie ,,Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów? w skrócie ,,EKG-Białaczów" przesyłam projekt inicjatywy obywatelskiej z prośbą o możliwość procedowania w gminnej komisji kultury, a następnie przyjęcie tego projektu jako uchwały Rady Gminy Białaczów.
Inicjatywa naszej gazety dotyczy wyróżniania osób zasłużonych dla gminy honorowym odznaczeniem o nazwie ,,Zasłużony dla gminy Białaczów". Projekt medalu, jaki zamieszczamy poniżej jest wybranym i nagrodzonym w drodze konkursu ogłoszonego przez naszą redakcję. Zwycięzcą a jednocześnie autorem graficznego projektu medalu jest mieszkaniec gminy Pan Ireneusz Reszelewski .Medal ma pozostać w swych założeniach odznaczeniem honorowym, nadawanym przez władze gminne. Kandydaci do odznaczeń mogą być przedstawiani przez każdą osobę, jednak weryfikacją kryteriów zajmować się będzie społeczna kapituła medalu. W skład kapituły powinni wchodzić: po jednym przedstawicielu Rady gminy i Wójta gminy Białaczów, oraz 3 społecznych członków. Każda osoba odznaczona medalem ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" automatycznie będzie nowym członkiem honorowym kapituły. Członkowie tzw kapituły opracują formę statutu w którym zawarte będą szczegółowe kryteria przyznawania medalu.
Zwracamy się ty samym z prośbą o przeznaczenie niewielkich środków na tzw wybicie medalu zgodnie z projektem i kolorystyką oraz wydruk legitymacji potwierdzającej nadanie tego honorowego odznaczenia.
Wstępne założenia kryteriów wyboru osób do odznaczenia : ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów".
1. Nienaganna moralność.
2. Niekaralność.
3. Wyróżniająca się działalność w zakresie :
- Ogólnospołecznej
- Kultury,
- Sportu,
- Szkolnictwa i współpracy z młodzieżą szkolną,
- Gospodarki (tworzenie miejsc pracy w gminie),
- Bezpieczeństwa
- Wzorowa praca w strukturach samorządowych |
|
Zgodnie z obietnicą, promujemy młody, wschodzący talent w dziedzinie fotografii. Dziś przedstawiamy dwie prace Kacpra Kucharskiego,(15lat) ucznia Gimnazjum w Białaczowie, jak najbardziej na czasie. Pierwsza nosi tytuł,,Pszczółka", druga ,,Krople"-ulubiony temat Kacpra.
Polecam też stronę bloga Kacpra Kucharskiego , gdzie możemy obejrzeć dokonania młodego fotografika:http://www.photopasja23.blogspot.com/ |
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|