Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 29 2024 17:45:22
Obecny adres IP
13.59.100.42
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
CZAS NA PODSUMOWANIE

Redakcja ,,EKG-Białaczów" zwraca się z prośbą do wszystkich Radnych Gminy Białaczów (także do Przewodniczącego Rady) o ocenę mijającej kadencji, ocenę widzianą Waszymi oczami. Co uznajecie za sukces, a może sukcesy, a czego wg Was nie udało się dokonać. Macie też Państwo przy tej okazji możliwość zaprezentowania swoich przemyśleń na temat następnej kadencji, w przypadku gdy ktoś podjął decyzję o kandydowaniu.
Nasza Redakcja ma nadzieję że wśród Radnych nie zabraknie tych którzy odważą się napisać do nas, bo mają coś do powiedzenia i nic do ukrycia.



Ps. Prosimy naszych czytelników o przekazanie naszej powyższej prośby, tym Radnym którzy
może nie wiedzą o istnieniu ,,EKG-Białaczów"

Nasz adres mailowy - [email protected]

Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Duma Białaczowa-uczniowie miejscowego gimnazjum

Otwarcie wystawy poświęconej działalności AK na ziemi opoczyńskiej. Zapraszamy do obejrzenia materiału z sejmu i szczególne zwrócenie uwagi na naszych ,,małych partyzantów" (pod koniec filmu). Gratulujemy!


Ossa niewykorzystanych szans

Trwają prace remontowe zbiornika retencyjnego w Miedznej We wcześniejszych artykułach nasza koleżanka Sylwia Chałubińska pisała o zakresie tych prac. Dziś skupimy się na problemie wykorzystania części nadbrzeża dla potrzeb rekreacyjnych mieszkańców nie tylko gminy Białaczów.
Kiedy byłem w sierpniu w miejscowości Ossa, miejscowości należącej do gminy Białaczów,zauważyłem że część nadbrzeża zbiornika, przez część ludności zwana zalewem, nie posiada zabezpieczeń w postaci wału. Jest to początkowy odcinek zbiornika. Okoliczny teren z racji tej, stał się atrakcyjny dla inwestorów, którzy wybudowali sobie w ostatnich latach swoje domki wypoczynkowe. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że od wielu, wielu lat, dużo się mówi i pisze o konieczności stworzenia w gminie pola namiotowego,placu campingowego, plaży i kąpieliska dla potencjalnych turystów odwiedzających naszą gminę.

Mam wrażenie że ten panujący od kilku lat status quo, to potwierdzenie tego co powiedzieli mi niektórzy mieszkańcy Ossy. Twierdzą oni że właściciele atrakcyjnych domków letniskowych położonych blisko zalewu, nie życzą sobie potencjalnych intruzów, zakłócających im prywatny mir. Padły też opinie bardzo niekorzystne dla tutejszego sołtysa, któremu zarzuca się ,,brak aktywności i układ z letnikami. Próbowałem skontaktować się na miejscu z sołtysem, ale niestety nie zastałem go, więc zostawiłem swój numer telefonu z prośbą o kontakt. Do dnia dzisiejszego Pan sołtys nie zadzwonił, tak więc przedstawiam wypowiedzi jednej ze stron, mającej inne spojrzenie na rozwój sołectwa. Słyszałem też opinię że zbiornika nie można wykorzystywać do innych celów, niż jego przeznaczenie. W rozmowie przeprowadzonej z zarządcą zbiornika w Miedznej Panem Czesławem Pawlikiem usłyszałem iż jest to nieprawda. Na potwierdzenie podał informację iż kilka lat wstecz, Wojewódzki Zarząd Melioracji zwrócił się z pismem do wójtów gmin Białaczów. Drzewicy i Żarnowa, informując o możliwości adaptacji nadbrzeży zbiorników retencyjnych, dla celów rekreacyjnych. Fakt jest taki że na dzień dzisiejszy tylko wójt gminy Drzewica wykorzystał tą możliwość. Stworzył
w Drzewicy przystanie kajakowe, miejsce na czynny wypoczynek nad wodą. Pytam więc, czemu wójtowie pozostałych gmin nie myśleli podobnie? Nasza Redakcja od początku publikacji artykułów o gminie, duży nacisk kładzie na rozwój infrastruktury turystycznej i wypoczynkowej. Będziemy więc w dalszym ciągu wywierać presję na sprawujących władzę w gminie radnych i wójta i namawiać do aktywnego działania w celu promocji i rozwoju gminy.

Zbigniew Szpoton

Ponad 3 mln wizyt
NewsyWczoraj przekroczyliśmy liczbę 3.000.000 odwiedzin naszej strony. Jest powód do zadowolenia. Jest powód do dalszej pracy na rzecz społeczeństwa i gminy. Dziękujemy wszystkim bez wyjątku.

Redakcja ,,EKG-Białaczów"
Wyrazy współczucia
WYRAZY WSPÓŁCZUCIA PRZYJACIELOWI,KOLEDZE, PIOTROWI KOLCZYŃSKIEMU, Z POWODU ŚMIERCI OJCA-SKŁADA REDAKCJA ,,EKG-BIAŁACZÓW"
Dożynki parafialne w Białaczowie


W niedzielę 7 września 2014 o godzinie 12, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzcicielem w Białaczowie odbyły się dożynki parafialne.
Reprezentanci z miejscowości wchodzących w skład parafii tradycyjnie przyniosły do kościoła parafialnego piękne wieńce żniwne, bochenki chleba kwiaty i zioła, by tu złożyć je w ofierze i w ten sposób podziękować za tegoroczny zbiór planów, które w tym roku odbywały się w bardzo ciężkich warunkach.
Na początku Mszy Św. koncelebrowanej przez księdza proboszcza oraz wikarego, celebranci przywitali Starostów Dożynek oraz procesyjnie wprowadzili korowód dożynkowy do świątyni. Na zakończenie uroczystości ksiądz proboszcz Henryk Wójcik poświęcił wieńce oraz potrawy.


Z okazji tego Święta Plonów pragnę przedstawić nieco informacji na temat historii i obrzędów związanych z tym świętem.
Dożynki to ludowe święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za pomyślne ukończenie żniw i plony. W dawnej Polsce nazywano je również Wieńcowem (od ich najważniejszego symbolu wieńca) lub Okrężnem (od obyczaju jesiennego okrążania pól po sprzątaniu zbóż). Pochodzenie i wiek tego obrzędu nie zostały w pełni wyjaśnione. Zygmunt Gloger wywodzi je ze zwyczajów pogańskich, związanych z kultem bóstw urodzaju. W przedchrześcijańskich czasach było to etniczne święto słowiańskie i przypadało na równonoc jesienną, czyli 23 września. Wraz z rozwojem rolnictwa i gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki stały się npowszechną tradycją na dworach. Gospodarzem święta był zwykle dziedzic, który w ten sposób chciał podziękować służbie folwarcznej i najemnym pracownikom za pracę wykonaną przy żniwach i zebrane plony. Finałem dożynek były tańce i poczęstunek na terenie dworu lub w karczmach, a następny dzień po dożynkach był dniem wolnym od pracy. Dożynkom towarzyszyły różne obrzędy i zwyczaje. Jedno z nich było związane z ostatnią garścią lub kępą niezżętego zboża, które po żniwach zostawiano jeszcze na jakiś czas na pustym polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione kłosy ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, a później wręczane najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca dożynkowego. Równie ważny był zwyczaj związany z ostatnim zżętym snopem, ponieważ w wielu regionach Polski to z jego ziarna rozpoczynano siew w następnym roku.

Środki finansowe na edukację
JournalOferta szkolenia:
Dofinansowanie projektów dla edukacji z Funduszy Unijnych w latach 2014-2020


W nowej perspektywie w latach 2014-2020 Polska ma otrzymać 82,5 mld euro z unijnego budżetu. W Umowie Partnerstwa podpisanej przez Polskę i Komisją Europejską na cel tematyczny 10 dotyczący: edukacji, rynku pracy i włączenia społecznego zapisano ponad 4 018 313 658 euro. Regionalne Programy Operacyjne będą dofinansowywać projekty beneficjentów lokalnych celu 10 na kwotę 2 399 401 320 euro. Dodatkowo edukacja będzie wykorzystywała 252 mln euro przeznaczone na wsparcie bezrobotnej młodzieży i część środków przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.

Z krajowych i regionalnych programów operacyjnych będą mogły pozyskać dofinansowanie w latach 2014-2020 na projekty miękkie i inwestycyjne z zakresu edukacji: gminy, starostwa, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, zawodowe, szkoły dla dorosłych, placówki kultury, firmy szkoleniowe i inne placówki oraz wszyscy inni zajmujący się edukacją.

Ponadto na projekty edukacyjne można będzie pozyskiwać dofinansowanie z programu w zakresie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu bezpośrednio kierowanego przez Komisję Europejską Erasmus +, który jest skierowany do edukacji szkolnej, zawodowej, dorosłych, szkolnictwa wyższego i młodzieży, dysponujący pulą 14,7 mld euro.

* Jakie projekty inwestycyjne i miękkie w zakresie edukacji znajdą dofinansowanie z funduszy unijnych do roku 2020?
* Jakie są źródła dofinansowania projektów inwestycyjnych i miękkich związanych z edukacją?
* Jakie są nowe zasady pozyskiwania dofinansowania, jakie koszty i w jakim procencie zostaną dofinansowane?
* Jaka jest pomoc na szkolenia i co to jest RUR?
* Jakie są założenia, wytyczne i rekomendacje dla programów cyfrowa szkoła i wyposażenia pracowni przyrodniczych?
* Kiedy będą ogłaszane konkursy o dofinansowanie?
* Gdzie samemu można szukać informacji na temat realizacji nowych programów w latach 2014-2020?
* Na jakie projekty można uzyskać dofinansowanie i jak aplikować do programu Erasmus +?
Osoby zainteresowane dotacjami ze środków Unii Europejskiej na projekty inwestycyjne i miękkie związane z edukacją w Państwa jednostce w latach 2014-2020, zapraszamy na nasze profesjonalne szkolenie:
Dofinansowanie projektów dla edukacji z Funduszy Unijnych w latach 2014-2020.

Cel szkolenia:
Przygotowanie beneficjentów do pozyskiwania dofinansowania na projekty związane z edukacją w latach 2014-2020.
Dla kogo nie jest to szkolenie: dla osób, które poprzez udział w jednym szkoleniu oczekują, iż pozyskają wszystkie informacje o dofinansowaniu projektu w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
* Poznanie możliwości pozyskania dofinansowania w latach 2014-2020 na projekty związane z edukacją.
* Poznanie kierunków rozwoju edukacji i głównych priorytetów wyznaczonych na lata 2014-2020.
* Przygotowanie się do pozyskiwania dofinansowania na projekty edukacyjne.
* Poznanie opracowanych już najważniejszych dokumentów, wytycznych, rekomendacji obowiązujących w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
* Identyfikacja źródeł dofinansowania dla własnego projektu.
* Uzyskanie umiejętności wyszukiwania aktualnych informacji na temat dofinansowania projektów dla edukacji ze środków Unii Europejskiej

Szkolenie będzie prowadziła Pani Agata Ratuska trener/doradca z 18-letnim doświadczeniem w zakresie przygotowywania projektów i ich realizacji z dofinansowaniem funduszy międzynarodowych. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej działającej z powodzeniem na rynku od 10 lat.




Ogłoszono przetarg na dzierżawę pałacu w Białaczowie
Newsy

W dniu 9 września 2014 roku Zarząd Powiatu Opoczyńskiego ogłosił przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę zespołu pałacowo-parkowego w Białaczowie. Pałac został przeznaczony do wydzierżawienia na okres 25 lat. Celem dzierżawy jest zagospodarowanie nieruchomości oraz racjonalne gospodarowanie mieniem stanowiącym własność Powiatu Opoczyńskiego. Jak informuje ogłoszenie dla przedmiotowej nieruchomości zgłoszone są roszczenia spadkobierców byłego właściciela.

Oferty można składać do dnia 14 października 2014 roku do godziny 15.30. Cena wywoławcza miesięcznego czynszu za dzierżawę wynosi 3000 złotych. Informacje i materiały przetargowe wraz z formularzem ofert można otrzymać bezpłatnie w Starostwie Powiatowym w Opocznie, ul. Rolna 6, pokój nr 202 lub pobrać ze strony internetowej www.bip.opocznopowiat.pl


Żródło : bialaczow.pl
I po wakacjach

Tydzień temu w poniedziałek 1 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Przed nimi długi okres wytężonej pracy, tym bardziej, że na następne wakacje trzeba będzie poczekać aż do 26 czerwca. Warto poświecić ten okres na sumienne zdobywanie wiedzy, aby kolejne wakacje witać z satysfakcją ze swoich dokonań.
Początek roku szkolnego zawsze oznacza zmiany. Zarówno dla uczniów i , ich rodziców, jaki i dla nauczycieli. Przede wszystkim kończy się okres wakacyjnej laby, a rozpoczyna czas obowiązków - poranne wstawanie, dojazdy do szkoły, kilka godzin w szkolnej ławie, a potem jeszcze odrabianie zadanych lekcji i nauka w domu. Po dwóch miesiącach wakacyjnego leniuchowania uczniowie muszą na nowo do tego przywyknąć.
Początek września to zawsze bardzo ważny czas dla najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem czy pierwszą klasą. Ale również starsi uczniowie muszą się liczyć ze zmianami inne zajęcia, nowi nauczyciele, bywa też, że nowa szkoła. Z biegiem czasu uczniowie sami muszą podejmować ważne decyzję, wybrać szkolę, profil w szkole ponadgimnazjalnej czy przedmiot, który będą zdawać na maturze
.
Rok szkolny zapowiada się wyjątkowo pracowicie tak więc redakcja EKG- Białaczów już teraz tradycyjnie wszystkim uczniom z okazji nowego roku szkolnego 2014/2015 życzy, jak najlepszych wyników w nauce.

Sylwia Chałubińska

,,Jesień wyborcza"
Newsy

I nieuchronnie kończy się lato a wraz z nim okres beztroskiego fragmentu życia każdego z nas, no bo przecież wakacje, mniej obowiązków domowych,dłuższy dzień. Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w corocznych ,,Dniach Białaczowa. Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem znów zajmujemy miejsce w życiowym kieracie. Zaczynamy wykonywać obowiązki przynależne do tej pory roku. Rodzice dzieci jak co roku we wrześniu przeżywają koszmary związane z BEZPŁATNĄ EDUKACJĄ (zaopatrzenie dziecka w podręczniki, przybory i opłaty wszelkich haraczy wymaganych przez szkoły to wydatek ok 500-1000 zł na jedno dziecko),rolnicy przystępują do prac związanych ze zbiorami plonów ,choć opłacalność tej działalności w związku z sytuacją zimnej wojny europejsko-rosyjskiej stoi pod znakiem sensowności. Generalnie nie ma powodów do euforii, ale życie toczy się do przodu i jak stwierdziła w jednym ze swoich wywiadów Pani Irena Santor,powinniśmy się w swym życiu kierować zasadą że ważne co przed nami, co jest za następnym zakrętem. Nie wiemy co może nas czekać za przysłowiowy zakrętem, no i dobrze, ale wiemy że przed nami jesień wyborów samorządowych. Będziemy wybierać radnych do Rady Gminy i władzę wykonawczą (wójta).Celowo użyłem sformułowania ,,władza wykonawcza, gdyż większość z nas nie zna kompetencji wójta czy burmistrza. Często uosobiamy tę funkcję z rolą ,,wszechmogącego". Na ulicach, w sklepach, parkach, przystankach rozpocznie się ożywiona dyskusja Polaków na temat kandydatów na radnych czy wójta. Mało się będzie dyskutować o programach, realnych i tych populistycznych, a więcej o personach. Świadomość polityczna Polaków ( jest to moje zdanie) jest wprost proporcjonalna do stopnia agresji polityków i mediów. Im więcej epatuje się krytyki tym bardziej wyborcy przekonują się do kandydatów. Czasami też bywa przekornie. Jak wcześniej wskazałem nie ma tu miejsca dyskusji o programach, o tym co dany kandydat proponuje i jak te obietnice zamierza realizować. Taki już urok kampanii wyborczych. Nasza Redakcja zamierza włączyć się w tegoroczne wybory samorządowe i ułatwić Państwu podjęcie decyzji. Będziemy starali się przybliżać sylwetki kandydatów na radnych i na wójta gminy. Zwrócimy się do każdego z nich o sprecyzowanie swoich zamierzeń. Postaramy się też dokonać oceny pracy dotychczasowych radnych. Osobne miejsce poświęcimy kandydatom na stanowisko wójta ( na dzień dzisiejszy znamy już dwóch kandydatów). Wywiad z jednych z nim ukaże się już w najbliższym czasie.

Ps. Pisząc ten felieton natchnęła mnie pewna myśl, którą kieruję do przyszłych władz gminnych i aktualnych wychowawców (edukatorów) szkolnych. Tyle się mówi o braku świadomości politycznej i społecznej Polaków, to może zacznijmy wspólnie coś w tym kierunku robić .Proponuję wraz z wyborami samorządowymi przeprowadzić wybory wśród młodzieży gimnazjalnej w gminie, i utworzyć Młodzieżową Radę Gminy. Niech poprzez uczestnictwo młodych mieszkańców w ważnych dla gminy wydarzeniach, podnosi się edukacja wiedzy o społeczeństwie,wzrasta świadomośc polityczna i najważniejsze,przygotuję się następców do sprawowania władzy.



Zbigniew Szpoton
Konkurs rozstrzygnięty
Nasza Redakcja rozstrzygnęła wewnętrzny konkurs na projekt medalu ,,Zasłużony dla gminy Białaczów". Prace-projekty nadesłano zgodnie z ogłoszonymi przez nas zasadami. Nadesłano prace opracowane odręcznie i projekty komputerowe. Naszym zdaniem najlepszym projektem jest praca ,,Irka612" (niestety autor posłużył się Nickiem).Oto awers i rewers medalu.


ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ DO AUTORA O PRZESŁANIE NA ADRES REDAKCJI PEŁNEGO IMIENIA I NAZWISKA ORAZ ADRESU NA KTÓRY ZOSTANIE PRZESŁANA NAGRODA

Do czytelników ,,EKG-Białaczów" zwracamy się z prośbą o Wasze opinie na temat nagrodzonej pracy.
Zgodnie z zapowiedziami i procedurami praca (projekt medalu) zostanie przedstawiony obecnej lub przyszłej Radzie Gminy Białaczów do zaopiniowania i wdrożenia jako projekt uchwały.
UWAGA! WSZELKIE KOPIOWANIE I EDYTOWANIE MEDALU JEST ZABRONIONE ZGODNIE Z USTAWĄ O PRAWIE AUTORSKIM


Ps: Znamy już nazwisko i imię laureata naszego konkursu. Jest nim Pan Ireneusz R, mieszkaniec Białaczowa. Na adres przesłany przez Pana, Redakcja ,,EKG" prześle nagrodę. GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY

Strona 68 z 110 << < 65 66 67 68 69 70 71 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes