Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMaj 02 2024 10:37:30
Obecny adres IP
3.144.193.129
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Zakończono remont budynku zabytkowego ratusza w...


Zakończono remont budynku zabytkowego ratusza w Białaczowie. Przypominamy, iż Gmina Białaczów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" otrzymała na ten cel wsparcie finansowe w wysokości ok. 111 000 zł. Prace wykonała Firma Usługowo-Budowlana Jacek Ciapała z Białej koło Sulejowa. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 221 765,94 zł.
Celem inwestycji był wzrost funkcjonalności i atrakcyjności turystycznej zabytkowego ratusza. Prace polegały między innymi: wymianie drzwi wejściowych zewnętrznych, demontażu
istniejącej podłogi, wymianie parapetów pod oknami, wykonaniu warstw podłogowych, wymianie drzwi wewnętrznych, malowaniu pomieszczeń, czyszczeniu i lakierowaniu boazerii i schodów, wymianie wewnętrznej linii zasilającej, wymianie instalacji elektrycznej wewnętrznej (instalacji oświetlenia wewnętrznego, instalacji gniazd wtykowych, nowej instalacji teletechniczna) oraz wymianie instalacji centralnego ogrzewania i kotłowni.

Zródło: www.bialaczow.pl

26 sierpnia -Święto Matki Bożej Częstochowskiej


Dziś święto Matki Boskiej Częstochowskiej kościół katolicki obchodzi to święto Matki Bożej Częstochowskiej. W Polsce to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Na ten dzień na Jasną Górę, do Czarnej Madonny, zmierzają pielgrzymi z całej Polski, najczęściej w pieszych pielgrzymkach.
Obraz ma długą i dramatyczną historię i jest nierozłącznie związany z dziejami naszej Ojczyzny. Według podania, powstał na desce ze stołu, przy którym posiłki jadała Święta Rodzina. Obraz namalowano prawdopodobnie między VII a XIII wiekiem. Nieznany jest jego autor, przypuszcza się, że to malarz włoski lub bizantyjski.

Do Polski przywiózł wizerunek Madonny książę Władysław Opolczyk. Jak twierdził książę Władysław chciał przewieźć obraz do Opola, ale gdy zatrzymał się w Częstochowie, konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży, książę zostawił obraz w klasztorze paulinów.
W 1430 r. sanktuarium zostało napadnięte przez grupę przestępców dowodzonych przez polską szlachtę. Wówczas, jak podaje Długosz - obraz został zniszczony i sprofanowany: "Sam nawet obraz Najchwalebniejszej Pani naszej odarli z złota i klejnotów, którymi go ludzie pobożni przyozdobili. Niezaspokojeni łupem, oblicze obrazu mieczem na wylot przebili, a deskę, do której wizerunek przylegał, połamali, tak iż zdawało się, że to nie Polacy, ale Czesi kacerze dopuścili się czynów tak srogich i bezbożnych. Po dopełnieniu takowego czynu, raczej skalani zbrodnią niż zbogaceni, z niewielką zdobyczą pouciekali" , jak pisze Jan Długosz obraz został wówczas poddany renowacji przez króla Władysława Jagiełłę i otrzymał srebrne blachy i korony.
Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu, który obraz był na zamku Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej.
Obraz od początku pobytu na Jasnej Górze otaczany był szczególną czcią, o czym świadczą choćby liczne wota przywożone dla Czarnej Madonny.
Wielką sławę i cześć w całej Polsce obraz zyskał po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.
Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych ślubów Jana Kazimierza, Ks. Prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.
Podczas obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski obraz, który peregrynował wówczas po kraju, został aresztowany przez władze komunistyczne. Nie przeszkodziło to wiernym, a podczas kolejnych nabożeństw zostawiano dla Pani Jasnogórskiej pusty tron, na którym umieszczano puste ramy. Przez 6 lat obraz był uwięziony na Jasnej Górze, mimo że cały czas trwała peregrynacja. Dopiero w 1972 r. w tajemnicy przewieziono Go do diecezji sandomierskiej. Komuniści nie odważyli się wówczas ponownie Go aresztować.
Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej z całej Polski zmierza dziś tysiące pielgrzymów, Jej zawierzając swoje troski i dziękując za otrzymane od Niej łaski.

Sylwia Chałubińska

Redakcja EKG-Białaczów zaprasza do współpracy
JournalJeśli posiadasz zdolności edytorskie, potrafisz znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, umiesz udokumentować wydarzenie swoim aparatem fotograficznym choćby w telefonie komórkowym, ZAPRASZAMY do współpracy z ,,EKG-Białaczów". Nie bój się ortografii i stylistyki. Nasi koledzy z Redakcji będą Ci służyć pomocą. Jeśli sobie nie życzysz by Twoje artykuły i reportaże były podpisywane z imienia i nazwiska, możesz posługiwać się Nickiem, jednak dla potrzeb Redakcji musisz podać swoje dane. ZAPRASZAMY

Nasz adres mailowy : [email protected]
Redakcja EKG-Białaczów
Z listów czytelników
Gry

Pisze do nas czytelnik ,,Piotr93"-,,pisze Pan i przedstawia zdjęcia z otwarcia kolejnej świetlicy w gminie Białaczów, o remontach istniejących, a rzeczywistość ma się nijak do tej Pana propagandy (przepraszam za to określenie).W tych świetlicach nie ma miejsca dla młodzieży, a oferuje się nam młodym kulturę niskich lotów. Czy my mamy wszyscy wstępować w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich żeby mieć dostęp do świetlic? A może nas interesują inne rzeczy? Dziś nasze pokolenie myśli inaczej i tak też chciałoby się samorealizować. Czy nie stać kogoś w Urzędzie Gminy by przeprowadzić mały marketing na zapotrzebowanie na kulturę wśród młodych? Przebywam często w Łodzi i wiem że w okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki w darta. Dlaczego nie spróbować tego u nas. Są w tej dyscyplinie rozgrywki ligowe. To jeden z pomysłów, ale także inne takie jak muzyka (nauka gry na instrumentach), formy kabaretowe i teatralne,kawiarenki internetowe itd. A tak w Sobieniu, Zakrzowie, Petrykozach, Żelazowicach czy Miedznej i Białaczowie, w świetlicach organizuje się imprezy pod OSP i KGW no i tradycyjnie wesela. Nie o taką kulturę nam chodzi. Pozdrawiam Pana i czytelników ,,EKG-Białaczów. Piotr93"

Od redakcji:
Dziękuję Piotr93 za bardzo fajny i konstruktywny list. Przyznam że od dawna nasza redakcja oczekiwała na dialog na temat tego o czym piszemy. Twoje uwagi i pomysły na temat wykorzystywania świetlic w gminie są bardzo cenne. Mam nadzieje że nie jesteś jedynym tak myślącym. To prawda że w wielu przypadkach inicjatorem życia kulturalnego, albo jak ty to nazywasz kultury niskich lotów jest Koło Gospodyń albo OSP. Zgadzam się z Twoim pomysłem prowadzenia dialogu z młodzieżą i badania sondażowego na temat potrzeb. Z tego co mi wiadomo to w Urzędzie Gminy nie ma stanowiska instruktora ds. kultury. Ale zbliża się czas wyborów, samorządowych i czas zebrań kandydatów na wójta i radnych. Wykorzystajcie taką okazję. Rozmawiajcie o swoich potrzebach. I na koniec. Podoba mi się pomysł na organizowanie rozgrywek w darta a może nawet i stworzenie klubu ligowego. Brawo, fajny pomysł. A co to jest dart? To tradycyjna tarcza i lotki, tylko że rzuty są punktowane. Zdjęcie maszyny do darta obok.


Redakcja-EKG
Wycieczka do:



Miejscowość położona 3 km od centrum Białaczowa w kierunku południowym. Wjeżdżając do tego sołectwa, już na początku miejscowości zauważymy obelisk ku czci pomordowanych i spalonych mieszkańców Sobienia podczas pacyfikacji w dniu 15 marca 1943 r. Na tablicy wyryto imiona i nazwiska.
Przejeżdżając przez miejscowość nie sposób nie trafić do zagrody rodziny, która jeszcze kilka lat wstecz prowadziła gospodarstwo agroturystyczne. Dziś pozostały tam piękne stawy rybne i zagroda pszczelarska. Może jeszcze kiedyś gospodarze tego gospodarstwa reaktywują agroturystykę, bo na tę formę wypoczynku jest coraz większe zapotrzebowanie.


ZAPRASZAMY DO SOBIENIA

Zdjęcia i tekst: Z Szpoton







Uniwersytet III wieku w Gminie Białaczów
JournalW sierpniu b.r. na terenie gminy Białaczów rozpoczynają się zajęcia Uniwersytetu III wieku. Będą one realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko" w Miedznej Drewnianej w ramach projektu ,,Piękny wiek". Projekt jest finansowany ze środków:

- Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014- 2020, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
- Gminy Białaczów- funduszu na realizację zadań z obszaru kultury fizycznej i sportu,
- środków własnych Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko".
Projekt ten jest adresowany do osób z terenu gminy Białaczów, które ukończyły 60 roku życia. Celem projektu jest stworzenie osobom w tej grupie wiekowej przestrzeni do samorealizacji.
W ramach Uniwersytetu III wieku prowadzone będą zajęcia obejmujące:
- wieczorki taneczne z instruktorem,
- zajęcia z obsługi komputera,
- trening usprawniania pamięci,
- warsztaty kulinarne,
- warsztaty rękodzielnicze (wyroby z wiórów osikowych i makrama),
- spotkania z rehabilitantem i lekarzem pt. ?zdrowy kręgosłup?,
- gimnastyka usprawniająca kręgosłup,
- nordic walking,
- spotkania turystyczne ,,poznaj swój region" (wycieczki),
- wyjazdy do kina,
- działalność społeczna - warsztaty wolontarystyczne,
- spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin: prawnikiem, lekarzami itp.,
Zajęcia realizowane będą w okresie od VIII do XII 2014 r. na terenie gminy w 3 grupach:
- w świetlicy wiejskiej w Miedznej Drewnianej,
- w świetlicy w Białaczowie,
- w świetlicy wiejskiej w Sędowie.

Rekrutacja, w ramach której deklaracje udziału złożyło 61 osób, została zakończona.
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim sołtysom, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia założeń projektu w swoich miejscowościach.

Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Brawo za fajną inicjatywę, ale martwi fakt że tak małe zainteresowanie wykazali mieszkańcy samego Białaczowa.
Znamy losy pałacu w Białaczowie

Jak dowiedziała się nieoficjalnie nasza redakcja, rozstrzygają się losy klasycystycznego pałacu w Białaczowie. Decyzją sądu i wojewody łodzkiego grunty i sam pałac przechodzą w użytkowanie powiatu opoczyńskiego (szkoda że nie naszej gminy).Wkrótce a więc we wrześniu starosta opoczyński rozpocznie procedury przetargowe na użytkowanie naszego dobra kultury. Nieoficjalnie także uzyskaliśmy informacje że na dzień dzisiejszy zgłosiło się już dwóch oferentów którzy chcą użytkować pałac.Pierwszy z nich chciałby przekształcić pałac w jednostkę kultury, drugi zaś w placówkę opiekuńczą. Czekamy na oficjalne potwierdzenie naszych informacji a póki co prosimy o przesyłanie na adres redakcji propozycji jak waszym zdaniem powinno się zagospodarować tereny i sam pałac. A może macie w swoich miejscach zamieszkania inwestorów którzy mają oprócz pieniędzy inne propozycje?

Zbigniew Szpoton


Dziś tj 21 sierpnia Starostwo Powiatowe w Opocznie oficjalnie, mailem do naszej Redakcji, potwierdziło nasze informacje nt dalszych losów zespołu pałacowo-parkowego w Białaczowie. W korespondencji m.in. czytamy że była własność Ludwika, Jana Huberta Platera podlegała dekretowi PKWN z 1944r o przeprowadzeniu reformy rolnej na mocy której Skarb Panstwa przejął tę nieruchomość na własność. Wobec takiej decyzji Wojewody łodzkiego, pełnomocnik rodziny spadkobierców w lipcu tego roku, złożył odwołanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie Powiat Opoczyński zamierza w drodze przetargu wydzierżawić tę nieruchomość na 25 lat.

Smutny widok


Właściwie ten obrazek powinienem pozostawić bez komentarza. Widok tak zarośniętego miejsca spoczynku historycznych postaci naszej gminy, właścicieli dóbr białaczowskich, woła o natychmiastową reakcję właściciela cmentarza.

Zbigniew Szpoton

Nowa świetlica w gminie

Dziś o godzinie 15 mieszkańcy Miedznej Drewnianej rozpoczęli świętowanie z okazji uroczystego otwarcia świetlicy wiejskiej. Po wieloletnich staraniach o możliwość adaptacji pomieszczeń remizy, a w końcu pozyskanie na ten cel pieniędzy ze środków unijnych ,inicjator tego przedsięwzięcia, przewodniczący Rady Gminy Białaczów a jednocześnie mieszkaniec Miedznej Pan Zdzisław Prusek i grupa jego druhów strażaków, mogła dziś mieć powody do dumy. Na uroczystość otwarcia świetlicy przybyły władze województwa, powiatu i gminy. Po mszy świętej i poświęceniu pomieszczeń świetlicy odbyły się uroczystości artystyczne które zakończyć ma zabawa taneczna.Pomieszczenia świetlicy to przestronne dwie sale z zapleczem kuchennym. Zapytany przeze mnie mieszkaniec Miedznej p.Krzysztof, uczestniczący w uroczystości stwierdził iż świetlica jest jak najbardziej potrzebna, ale wyraził obawy że będą tam najczęściej organizowane imprezy zarobkowe typu wesela. Oby obawy Pana Krzysztofa były płonne, a z oddanej dziś do użytku pięknej świetlicy radośc czerpali wszyscy mieszkańcy Miedznej Drewnianej.

(galeria zdjęć na drugiej stronie)

Zbigniew Szpoton
Ostrzeżenie meteorologiczne
Newsy

OSTRZEŻENIE Nr 55
Zjawisko: Intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 2

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych regionalne
Obszar: Województwo łódzkie
Ważność: od 2014-08-07 17:00:00 do 2014-08-08 11:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, głównie w subregionie piotrkowskim. Prognozowana wysokość opadów od 45 mm do 60 mm, lokalnie do 80 mm. Z prawdopodobieństwem 30% lokalnie wysokość opadów do 100 mm. Miejscami wystąpią burze. Porywy wiatru w czasie burz do 70 km/h.
Prawdopodobieństwo: 80%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2014-08-07 12:10:00
Synoptyk: Leszek Szaradowski
Zródło: Biuro Prognoz Meteorologicznych
Zasłużeni dla gminy Białaczów
,,żeby realizować swoje pasje, trzeba mieć marzenia"

Urodził się w roku 1932 w miejscowości Kobylany, powiat opatowski. Kiedy przestąpił progi szkoły powszechnej w Stodołach wybuchła II wojna światowa. W roku 1944 wraz z rodziną zostaje wysiedlony, a jego ojca okupant aresztuje i wywozi do obozu koncentracyjnego w Niemczech. W czasie okupacji pobiera naukę w ramach tzw. ,,tajnego nauczania". Po wyzwoleniu i powrocie ojca z obozu,decyduje się wraz z rodziną powrócić do rodzinnych Stoduł, ale jego domu tam już nie ma. Został spalony. Przez prawie rok zamieszkuje, choć trudno to nazwać mieszkaniem, w poniemieckim bunkrze. Wiosną 1945 roku ojciec postanawia odbudować dom. Wreszcie skończyła się tułaczka.
Pan Czesław Biernacki, zwany w naszym środowisku Panem Czesławem albo Panem Dyrektorem Biernackim, opowiada mi swoją historię mając wciąż przed oczami tamto pasmo nieszczęść jakie spotkało jego i jego rodzinę. Dziś Pan Czesław, ojciec trojga dzieci, dziadek 8 wnucząt i 4 prawnucząt, wygląda jakby czas dla niego się zatrzymał. W dalszym ciągu sylwetka smukła i wyprostowana, poprawna i płynna erudycja, bardzo dobra pamięć, no trochę więcej siwych włosów.
Na moje pytanie o początkach związków z naszymi stronami, Pan Czesław opowiada anegdotę. ,, Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, profil pedagogiczny, w roku 1952 dostałem nakaz pracy. Skierowano mnie do Białaczowa, więc wsiadłem do pociągu i dojechałem do stacji kolejowej Białaczów. Poszedłem do dyrektora tamtejszej szkoły, i już prawie się rozgościłem w tej szkole, kiedy dowiedziałem się, że znalazłem się w miejscowości i szkole Petrykozy. Wyjaśniono mi że stacja kolejowa nosi nazwę Białaczów, ale znajduje się w Petrykozach. Do Białaczowa miałem więc jeszcze 5 km. Pierwszy kontakt z jak się później okaże wykonywanym do emerytury zawodem nauczycielskim, przypadł więc na wrzesień 1952 rok. Pan Czesław dostaję pod opiekę klasę IV Szkoły Powszechnej w Białaczowie, szkoły,która mieściła się w Białaczowie w dwóch miejscach, w Ratuszu i w Pałacu. Kolejne lata z życia Pana Czesława to: służba wojskowa, studia pedagogiczne, powrót do Białaczowa. Kolejny rozdział zatytułowany praca pedagogiczna. Pan Czesław rozpoczyna w Białaczowie w nowo oddanym budynku szkoły podstawowej. Naucza takich przedmiotów jak technika, plastyka, wychowanie fizyczne, j. rosyjski, matematyka. W 1955 roku wstępuje w związek małżeński z Heleną Siudzińską. Marzeniem Pana Czesława w tamtych czasach była szkoła innowacyjna. Pracując jako społeczny inspektor oświaty przy Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Opocznie, wykorzystywał w pozytywnym tego słowa znaczeniu swoje koneksje i sprowadzał do szkoły w Białaczowie a to maszyny do pracowni technicznej, a to sprzęt do zajęć z wychowania fizycznego. Oprócz prowadzenia obowiązkowych zajęć, Pan Czesław zarażał swoją pasją młodzież, która bardzo chętnie uczyła się korzystać z dobrodziejstw postępu . W pracowni technicznej organizował koła techniczne, w której po godzinach nauki uczniowie szkoły podstawowej, bawili się w tzw młodych techników. Tworzyli, wiercili, rzeźbili, lutowali, wycinali,szlifowali, malowali, lakierowali. Później z tych prac w szkole organizowana była wystawa. Kolejną pasją Pana Czesława było wychowanie fizyczne. Na uwagę zasługuje postawa prekursorska w dyscyplinie gimnastyka artystyczna we współpracy z istniejącą w Białaczowie orkiestrą dętą. Wolne chwile Pan Czesław poświęca na tworzenie szkolnych klubów sportowych w takich dyscyplinach jak, piłka ręczna, czwórbój lekkoatletyczny, rzut piłką palantową. W skoku wzwyż jego wychowanka Maria Podlewska była mistrzynią okręgu a uczennica Urbańczyk (niestety Pan Czesław nie pamięta imienia) mistrzynią powiatu w rzucie piłką palantową. Pan Czesław wspomina z rozrzewnieniem tamte czasy i sposób w jaki załatwił w Kielcach siatki na bramki do piłki ręcznej. Szkoła w Białaczowie w tamtych czasach należała do nielicznych szkół w województwie które miały takie wyposażenie do zajęć wychowania fizycznego. Następną pasją jaką zaraził Pan Czesław młodzież w Białaczowie to strzelectwo. Jako działacz Ligi Obrony Kraju organizował zawody strzeleckie z wiatrówki. Tu także jak skromnie wspomina, były sukcesy w województwie. W latach 70-tych jego zaangażowanie doceniają władze oświatowe i powierzają najpierw stanowisko z-cy dyrektora a później dyrektora szkół w Białaczowie i w Miedznej Drewnianej. W Miedznej Pan Czesław kończy swoją pracę zawodową i przechodzi na zasłużoną emeryturę. ,,Bo widzisz Zbyszku, żeby realizować swoje pasje, trzeba mieć marzenia. Ja nigdy nie zakładałem niepowodzeń i zawsze wierzyłem w młodzież"Te słowa Pana Czesława Biernackiego mogłyby posłużyć jako puenta, ale należy wymienić odznaczenia i medale jakie Pan Czesław otrzymał podczas swej pracy zawodowej jako nauczyciel i wychowawca.

1.Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (uchwała Rady Państwa)
2.Złoty Krzyż Zasługi (uchwała Rady Państwa)
3.Brązowy Krzyż Zasługi Ligi Obrony Kraju
4.Złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego
5.Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki)


Panie Czesławie, dziękujemy Panu za te pasje i umiejętność przekazywania ich młodym, w tamtych może trudnych dla niektórych czasach, oświetlanych kagankiem Pana predyspozycji zawodowych.


Życzymy Panu duuuuuuuuuuuuuuuuuużo zdrowia. DZIĘKUJEMY

Zbigniew Szpoton
Strona 69 z 110 << < 66 67 68 69 70 71 72 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes