Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLipiec 04 2020 10:35:52
Obecny adres IP
3.236.126.69
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 317
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: AniaSklep20-ik
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Witamy
Informujemy, że strona internetowa EKG Białaczów(stowbial.pl) wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Jeśli nie zgadzają się Państwo na ich instalację, prosimy zmienić ustawienia przeglądarki.

Pogoda Białaczów z serwisu Twoja Pogoda


Nasz adres mailowy : ekgbialaczow@poczta.fm
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Informacje EKGDziś w godz 14-22 w powiecie opoczyńskim ,przewidywane są silne opady deszczu z gradem.
Jesteś włascicielem działki?-Zdecyduj sam!!!!!
NewsyW związku z przystąpieniem do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białaczów oraz przystąpienia do przeprowadzenia dla dokumentu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zachęcamy mieszkańców do składania wniosków dotyczących przeznaczenia działki, celem ujęcia ich w projekcie Studium.
Wnioski należy składać w terminie do 31 lipca 2020 r. w formie pisemnej bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Gminy Białaczów, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów w godzinach pracy urzędu lub przesyłać pocztą na adres Urzędu bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej z oznaczeniem tematu: „Wniosek do Studium” na adres: e-mail: ugbialaczow@wp.pl lub platformy ePUAP: /UGBialaczow/SkrytkaESP.
Wnioski przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, nie wymagają opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Druki wniosków będzie można również pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Białaczów i na stronach: www.bialaczow.biuletyn.net, www.bialaczow.pl w zakładce „druki do pobrania” oraz u sołtysa w danej miejscowości.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 44 758 14 14 wew. 115.

zródło www.bialaczow.pl
Liga Historyków- cz5
GryHISTORIA WSPÓŁCZESNA

1.W tym roku odbedzie się 39 edycja ,,Wąglańskiego Maja Poezji" międzynarodowego konkursu poetyckiego dedykowanego twórcom amatorom tej szlachetnej sztuki. Pomysłodawcą jest nasz kolega, mieszkaniec Wąglan, Waldemar Józwik. W którym roku odbył się pierwszy konkurs poetycki, wówczas znany pod hasłem ,,Szukamy Talentów Wsi".

2. Lata 1973 i 1974 były okresem przemian społeczno-kulturowych w naszej gminie. Mieszkańcy Gminy Białaczów przygotowywali sie do turnieju gmin. Mieszkańcy naszej gminy wspólnym wysiłkiem, w ramach tzw ,,czynu społecznego" oddali do użytku muszlę koncertową i Gminny Ośrodek Kultury. Z kim przyszło nam rywalizować ( z jaką gminą) w ramach Ogólnokrajowego Turnieju Gmin?

3.W roku 1976 powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury młodzieżowy zespół muzyczny, który w pózniejszym okresie reprezentował gminę na przeglądach muzycznych. W 1977 roku, zespół odniósł swój pierszy sukces, zajmując II miejsce w wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych, jaki odbywał się na stadionie w Sulejowie. W reperturze zespołu oprócz znanych rockowych coverów,były własne kompozycje takie jak ,,Jest mi naprawdę dobrze" ,,Do M", ,,W małym ciasnym pokoiku". Podaj nazwę zespołu.
Mieszkańcy osiedla Małachowskiego proszą o pomoc
Informacje EKGTen artykuł ukazał się 2 lata temu. Dziś publikujemy go ponownie ,gdyż psi problem powrócił. Jak napisała nam jedna z mieszkanek osiedla, temat obecności i agresji bezpańskich psów jest wciąż aktualny. Nadmienia ,że bezpańskie psy upodobały sobie szczególnie dwa domostwa, albo suczki znajdujące się za ogrodzeniem, bo o każdej porze dnia i nocy psy są tam obecne.

,,Osiedle i psy"

,,Stan nadzwyczajny – tak, z pewną tylko przesadą, można nazwać to, co od pewnego czasu dzieje się, a ostatnio wręcz nasila, na osiedlu Małachowskiego. Na pewno nie ma natomiast przesady w stwierdzeniu, że przestrzeń publiczną w tej części Białaczowa zdominowały … psy. To, niestety, nie żart. Czy można bowiem za normalne uznać wysłuchiwanie właściwie przez całą dobę, z większym zaś natężeniem w godzinach nocnych, psich koncertów? Dodać trzeba, że są to koncerty na wiele głosów, a w programie min. szczekanie, ujadanie, skamlenie a nawet wycie. Głównymi wykonawcami są bezpańskie – tak należy przypuszczać – psy, które najczęściej można zobaczyć na ulicy Poniatowskiego. Niekiedy opuszczają „swój” teren i ruszają w trasę koncertową po osiedlu. Wówczas, za sprawą psów za ogrodzeniami domostw,
" /czytaj więcej/
,,Liga historyków" cz-4
Z okazji 229 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej zwanej KONSTYTUCJĄ 3-MAJOWĄ, którego współautorem był bohater dzisiejszego quizu, pytamy o mało znane fakty z życia tego wielkiego polityka, reformatora, właściciela dóbr białaczowskich w XVIII wieku.

1. Stanisław Małachowski-herbu ,,Nałęcz", m.in. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów urodził się w:
a/Nałęczowie
b/Białaczowie
c/Końskich

2.Stanisław Małachowski, jako marszałek trybunału koronnego, człowiek prawy i sprawiedliwy, w kręgach nie tylko politycznych nosił przydomek. Jaki?

3/Stanisław Małachowski w życiu dwukrotnie żonaty w rodzinie Tomasza Czapskiego z :
a/córką i bratanicą
b/dwoma córkami
c/córką i siostrzenicą
Nosił wilk razy kilka......
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy kradzieży drzewa z prywatnego i państwowego lasu, jaka miała miejsce w naszej gminie w dniu 23 kwietnia. Ów sprawca miał dodatkowo pecha, bo podczas kradzieży uszkodził przewody linii energetycznej.
O zjawisku masowej kradzieży drzewa z lasów prywatnych na naszym terenie pisałem już we wcześniejszych materiałach. Podczas spotkania przedwyborczego z posłem ziemi opoczyńskiej, zwróciłem się z sugestią by prywatne lasy , Ministerstwo, a także sejmowa komisja rolnictwa, której poseł jest członkiem, objęto nadzorem centralnym. Zwróciłem przy tym uwagę, że służby zajmujące się ochroną leśnictwa, pośrednio przyczyniają się do masowego zjawiska kradzieży i dewastacji lasów prywatnych, gdyż nie sprawują nad nimi kontroli. Sądy zaś, w przypadku ujawnienia sprawcy kradzieży, z uwagi na niską społeczną szkodliwość czynu, wydają bardzo niskie wyroki, bądź ograniczają wyrok do zapłacenia grzywny. Niestety- nie było obietnicy zajęcia się tym zjawiskiem, wręcz problemem. Proceder trwa nadal.
W przypadku, kradzieży jaka miała miejsce 23 kwietnia, oprócz cytowanego pecha sprawcy, czujnością wykazał się jeden z pracowników Nadleśnictwa Opoczno, za co nasza Redakcja składa podziękowania.
Zbigniew Szpoton
LIGA HISTORYKÓW-CZ 3
GryPOSTACI:

1.Tu urodził się polski duchowny katolicki, pózniej biskup krakowski i fundator parasfii w Białaczowie. O kim mowa?

2. Niektóre ze zródeł historycznych podają iż w Białaczowie urodziła się i dłuższy czas zamieszkiwała matka dramaturga i poety Jana Kochanowskiego. Podaj jej imię i nazwisko oraz przynależność herbową.

3. Kto był fundatorem istniejącego do dziś Ratusza w Białaczowie?

Zbierajmy wodę deszczową.
Wiosna- czas pracy na polach i w ogródkach. Niezbędnym elementem do uzyskania właściwych plonów i efektów naszej pracy, jest woda. Skąd ją brać, skoro od kilkudziesięciu lat odnotowujemy narastający jej deficyt w glebie, zbiornikach czy studniach. Nasza gmina nie jest wyjątkiem. Już teraz właściciele studni przydomowych alarmują o drastycznych przypadkach spadku lustra wody. Wcześniejszym artykułem o wodzie jako dobru luksusowym,i dzisiejszym o praktycznym wykorzystaniu wody deszczowej, zachęcam wszystkich do przemyśleń w kwestii racjonalnego użytkowania wody i tej z wodociągu i tej opadowej.

Deszcz a ekonomia

Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m˛ można zebrać ok. 180 l wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" w pralce lub trzykrotnego umycia samochodu.

Wykorzystanie deszczówki w domu pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej o około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia, szacowanego na 200 l, w skali roku to oszczędność 30 m3.


Zalety wody deszczowej

Woda deszczowa jest miękka, gdyż nie zawiera magnezu i wapnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do prania i zmywania, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO PODLEWANIA PRZYDOMOWYCH OGRÓDKÓW. Jeśli chcemy ją w ten sposób zagospodarować, trzeba stworzyć przydomową instalację
(Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), ma właściwości korozyjne. Dlatego do wykonania instalacji rozprowadzającej stosuje się tylko rury z tworzyw sztucznych).


Deszczówka w świetle prawa

Zgodnie z prawem, wodę deszczową należy odprowadzać do kanalizacji deszczowej , a gdy ich brak - zagospodarować. Zabroniona jest zmiana jej naturalnego spływu i kierowania na sąsiadującą posesję (sąsiedzi mogą powiadomić inspektora nadzoru budowlanego i dochodzić odszkodowania za zniszczenia na swojej działce).

Niektóre samorządy zachęcają do zbierania deszczówki, dopłacając do montażu instalacji. Zachęcam naszych decydentów do pochylenia się nad powyższym zagadnieniem.

Zbigniew Szpoton
,,Liga historyków"- cz 2
Gry Część 2 dotyczy ZABYTKÓW. (przy podawaniu odpowiedzi prosimy o precyzyjne informacje)

1. Ta budowla istniała do połowy lat 70-tych.
Podaj poprawną nazwę tego nieistniejącego w Białaczowie zabytku


2. Podaj imię i nazwisko głównego architekta Pałacu.

3. Pod kolumnami tzw ,,glorietki" nazywanej również pergolą, wykute zostały imiona dzieci A i Z Platerów. Podaj te imiona.
Czy znasz historię Białaczowa?
GryJeśli interesujesz się historią i znane Ci są fakty historyczne z zycia naszej gminy, zapraszamy do uczestnictwa w ,,Lidze historyków". Od dziś do końca maja (dwa razy w tygodniu) Redakcja EKG-Białaczów zamiesczać bedzie 3 pytania. Za poprawną odpowiedz przyznany zostanie 1 punkt, za dwie poprawne odpowiedzi 3 punkt, za 3 poprawne odpowiedzi 5 punktów. Zdobyte w każdej serii punkty za prawidłowe odpowiedzi sumują się i tworzą ,,Ligę historyków" Odpowiedzi prosimy zamieszczać za pośrednictwem poczty mailowej ekgbialaczow.@poczta.fm lub bezposrednio w komentarzach( także na facebooku) O ewentualnych nagrodach dla najlepszych w ,,Lidze historyków" poinformujemy wkrótce.
Dziś kategoria ,,CYTAT
Y"

Gdzie znajdują się poniższe cytaty" (przypominamy że quiz dotyczy historii gminy Białaczów)

1.,,DZIECI NASZE KORONA NASZA"
2.,,MIEJSCE RADY I SPRAWIEDLIWOŚCI JEST ŚWIĘTE"
3.,,DZIĘKI RODZICOM UWIERZYLIŚMY MIŁOŚCI"Zginęli za niewinność

77 lat temu ,15 marca 1943 roku, w ten sam dzień i o przybliżonej porze, w sposób nieludzki zostali zamordowani niewinni mieszkańcy miejscowości Sobień i Skronina. W wyniku zaplanowanej akcji żandarmerii niemieckiej, która miała na celu zastraszenie ludności cywilnej ale przede wszystkim ukaranie tejże niewinnej ludności za pomoc i ukrywanie oddziałów partyzanckich, spaleni zostali niektórzy mieszkańcy Sobienia i Skroniny. W przypadku Sobienia ofiarami tego bestialskiego mordu stały się niemowlęta i nieco starsze dzieci a także kobiety , w tym kobieta w ciąży. Mężczyzni zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. W Skroninie, w miejscu w którym dziś stoi obelisk znajdowała się tzw olejarnia. Z podobnych pobudek spalono żywcem pracowników tegoż zakładu jak również inne osoby z tej miejscowości.
Cześć i Pamięć tym ofiarom w 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Zbigniew Szpoton
Strona 1 z 92 1 2 3 4 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes