Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmPadziernik 25 2016 20:03:44
Obecny adres IP
54.145.222.161
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 207
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: wiedza
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Witamy
Informujemy, że strona internetowa EKG Białaczów(stowbial.pl) wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Jeśli nie zgadzają się Państwo na ich instalację, prosimy zmienić ustawienia przeglądarki.

Pogoda Białaczów z serwisu Twoja Pogoda


Nasz adres mailowy : ekgbialaczow@poczta.fm
Reaktywujemy Stowarzyszenie
Informacje EKGPRZYPOMINAMY- SOBOTA 29 PAZDZIERNIKA 2016, SALA KONFERENCYJNA URZĘDU GMINY BIAŁACZÓW,GODZINA 18. SPOTYKAMY SIE I ROZMAWIAMY NIE TYLKO O PRZYSZŁOŚCI STOWARZYSZENIA.
ZAPROSZENIE KIERUJEMY DO WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW I SYMPATYKÓW NASZEJ GMINY. LICZYMY TEŻ NA OBECNOŚĆ MŁODEGO POKOLENIA , DLA KTÓREGO STOWARZYSZENIE MA CIEKAWE PROPOZYCJE.

Z.S
Statut stowarzyszenia
Informacje EKGW związku z licznymi pytaniami informujemy, że statut Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów jest już dostępny w panelu nawigacyjnym, w lewej kolumnie strony.

REDAKCJA
Link do statutu
Jak będzie tegoroczna zimaJaka będzie w tym roku zima, czy będzie mrozno, czy będzie padał śnieg a jeśli to kiedy. Te pytania najczęściej zadają sobie właściciele domów jednorodzinnych, w których źródłem ciepła jest piec opalany węglem lub gazem. Prognozowałem w zeszłym roku jak będzie wyglądać zima 2015/16 na podstawie zakwitania dziewanny. Tegoroczna obserwacja tej rosnącej dziko rośliny przynosi pewne podobieństwo do prognozy zeszłorocznej zimy. Ale żeby nie być posądzony o dziwactwo i wprowadzanie czytelników w błąd posłużę się przepowiednią za portalem www.pogodana.com.pl.

 


,,Sam początek zimy, czyli koniec grudnia 2016 roku nie zapowiada się źle, temperatury będą na ogół plusowe, do 3 stopni ciepła. Ochłodzenie nastąpi w styczniu, w pierwszej połowie miesiąca będzie od -4 stopni mrozu do 6 stopni ciepła, ale w drugiej połowie stycznia będzie zimniej, stale towarzyszyć nam będą przymrozki do -6 stopni. W nocy temperatura może spadać natomiast do -14 stopni. Początek lutego będzie dość  zimny, z temperaturą do -4 stopni w dzień, ale druga połowa miesiąca przyniesie odwilż i będziemy mogli się cieszyć nawet  temperaturą na plusie. Marzec zapowiada się natomiast całkiem pogodnie. W tym miesiącu możemy się spodziewać nawet 11 stopni ciepła i w takiej miłej aurze pożegna nas zima 2017. Jeszcze nocą możemy spodziewać się wtedy lekkich przymrozków.
Zima zapowiada się nienajgorzej w 2016 i w 2017 roku. Nie będzie tak zimno jak bywało w poprzednich latach, kiedy temperatury potrafiły spadać do ponad 20 stopni poniżej zera. Dodatkowo już w marcu czekają nas plusowe temperatury, co jest bardzo miła wiadomością."


Zbigniew Szpoton

Społeczeńswtwo obywatelskie
Nie doczekawszy się realizacji prośby skierowanej do Urzędu Gminy, mieszkańcy Parczówka sami z własnych środków, zafundowali sobie taki oto znak informacyjno-drogowy.
Z.S.

Pałac w Białaczowie miejscem zdjęć do filmu fabularnego

Pisałem wcześniej że nad naszą gminna perłą architektoniczną tj klasycystycznym pałacem, widnieje jakieś widmo, które nie pozwala ożyć temu zabytkowi. Przetargi na wydzierżawienie tego jakże pięknego, aczkolwiek trochę zaniedbanego miejsca, zazwyczaj kończyły się fiaskiem z różnych przyczyn. Jest nadzieja że od stycznia przyszłego roku aż do końca wakacji, miejsce to będzie wypełnione aktorami i statystami. Nasz zabytek producenci filmu fabularnego, którego reżyserem będzie Pan Paweł Pawlikowski, twórca oscarowej ,,Idy", wybrali sobie jako najbardziej odpowiadający do nakręcenia scen. Tak więc trzymamy kciuki za pomyślność wszelakich procedur administracyjnych, które pozwolą producentom zrealizować film, za satysfakcję z wyboru właśnie tego miejsca reżyserowi i aktorom, którzy odwiedzą naszą gminę. Nie trudno też zauważyć że produkcja filmu przyczyni się także do promocji naszej malej ojczyzny.

Zbigniew Szpoton

Zaproszenie
Informacje EKGZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY ALE TAKŻE MIESZKAŃCÓW INNYCH MIEJSCOWOŚCI, KTÓRYM BLISKI JEST NASZ REGION, DO UDZIAŁU W REAKTYWOWANYM STOWARZYSZENIU PROMOCJI I ROZWOJU GMINY BIAŁACZÓW.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNO- WYBORCZE ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 29 PAZDZIERNIKA O GODZINIE 18 W SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU GMINY BIAŁACZÓW.

PROMOCJA I ROZWÓJ GMINY TO NASZ CEL ZASADNICZY ZAPISANY W STATUCIE.KAŻDY WIĘC MOŻE PRZEDSTAWIĆ SWOJE WIZJE PRZYSZŁOŚCI NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY LUB PODZIELIĆ SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI Z PRAKTYK I OBSERWACJI Z INNYCH ŚRODOWISK


Piotr Kolczyński i Zbigniew Szpoton
Muzeum Niepodległości w Warszawie - "Kresowe Portrety"
Informacje EKG

Kresowe Portrety – konkurs
OGŁOSZENIE O KONKURSIE
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, dr Tadeusz Skoczek ogłasza IV edycję konkursu ,,Kresowe Portrety”.
Konkurs prowadzony jest pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Organizatorem Konkursu jest Muzeum Niepodległości w Warszawie.Celami konkursu są:
1. rozbudzanie zainteresowań historią Polski poprzez poznawanie indywidualnych dziejów rodzin wywodzących się z Kresów.
2. propagowanie godnych naśladowania patriotycznych wzorców osobowych i moralnych.
3. kształtowanie umiejętności kreatywno – krytycznego myślenia oraz korzystania ze źródeł historycznych.REGULAMIN KONKURSU ,,KRESOWE PORTRETY”
1. I. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży uczącej się w kraju i zagranicą. Celem konkursu jest przybliżenie i udokumentowanie życia osób związanych z przedwojennymi Kresami RP.
Poczet Burmistrzów, Wójtów i Naczelników gminy Białaczów


1818r- Karasiński Andrzej- Burmistrz
1818r- Borkowski Stefan - Wójt
1820r- Płoszowski Franciszek-Burmistrz
1835r- Dydowicz Wojciech - Burmistrz miasta Białaczów
1835r- Knytel Maurycy- Wójt
1838r- Lubański Wojciech- Wójt
1842r- Karczewski Stanisław-Burmistrz
1855r- Święcicki Stanisław- Burmistrz
1860r-Wandurski Marcin-Burmistrz
1865r-Kwiatkowski Julian- Burmistrz
1865r-Skorupa Wawrzyniec-Wójt
1870r-Paduch Kazimierz- Wójt
1875r-Zalewski Jan-Wójt
1885r- Reniec Antoni-Wójt
1890r-Milczarek Franciszek-Wójt
1896r-Kędziora Józef-Wójt
1903r-Bartosik Antoni-Wójt
1905-Franaszczyk Lucjan-Wójt
Dalsze lata-BRAK DANYCH
aż:
1972r-Telus Tadeusz-Naczelnik Gminy
1976r-Gregorczyk Józef-Naczelnik Gminy
1980r-Dziedzic Józef-Naczelnik Gminy
1983r-Rzeznik Tadeusz-Naczelnik Gminy
1990r-Wtorek Stanisław-Wójt
1998r-Tochman Franciszek-Wójt
2006r-Józwik Jan-Wójt
2014r Reszelewski Jacek-Wójt

Białaczów prawa miejskie posiadał prawdopodobnie już od 1262 za czasów Jana Prandoty. Dokumenty potwierdzające te fakty uległy zniszczeniu. Dopiero w 1456 r, król Kazimierz Jagiellończyk na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim nadał miastu Białaczów kolejny przywilej lokacyjny. W roku 1869 Białaczów utracił prawa miejskie.

Zbigniew Szpoton
23 Posiedzenie Rady Gminy- oceny, analizy,ciekawostki
Informacje EKGPROTOKÓŁ NR XXIII/23/2016
 Z SESJI RADY GMINY BIAŁACZÓW
 22 czerwca 2016 r.
Protokół Nr XXIII/23/2016
z Sesji Rady Gminy z dnia 22 czerwca 2016 r.
 
Ad.1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum 

Sesja Rady Gminy Białaczów rozpoczęła się o godzinie 8:00 w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Białaczowie. Na wstępie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek witając wszystkich zaproszonych gości – lista obecności gości na sesji stanowi załącznik nr 1, następnie Przewodniczący powitał sołtysów – lista obecności sołtysów stanowi załącznik Nr 2 do protokołu, oraz radnych - według listy obecności, która stanowi stanowi załącznik Nr 3 do protokołu. Następnie na podstawie listy obecności Radnych stwierdzono, iż Rada Gminy Białaczów władna jest podejmowania decyzji.
Obecnych radnych – 15
Ad. 2. Zatwierdzenie porządku obrad
Przed zatwierdzeniem porządku obrad radni E. Lasota, A. Martyka, W. Świtkowski, Z. Wereszka złożyli wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego przeprowadzenia przez Komisję Rewizyjną kompleksowej kontroli w oparciu o kryteria zgodności z prawem, gospodarności, rzetelności, celowości i efektywności realizacji projektu pn. "Zakup i montaż instalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii na terenie gminy Białaczów - pismo stanowi załącznik Nr 4 do protokołu.
Przewodniczący Rady Z. Prusek - poinformował, że wniosek zostanie przekazany Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej celem przeprowadzenia kontroli przez członków Komisji Rewizyjnej realizacji projektu przedstawionego we wniosku a informacja zostanie przedstawiona Radnym na Sesji Rady.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy zapoznał zebranych z porządkiem obrad, który przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Zatwierdzenie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Gminy Białaczów.
4. Informacja Wójta z realizacji zadań inwestycyjnych w I-półroczu 2016 r.
5. Zapytania i Interpelacje Radnych.
6. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2015/2016
7. Informacja Dyrektora GBP w Białaczowie z działalności placówek kulturalnych.
8. Podjęcie uchwał w sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania rocznego z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego za 2015 r.
- udzielenia Wójtowi Gminy Białaczów absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za 2015 r.
- nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Białaczowie.
- ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum dla których organem prowadzącym jest Gmina Białaczów.
- organizacji zapewnienia wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej dla jednostki budżetowej Gminy Białaczów,
- udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Opoczyńskiego,
- zmian w budżecie gminy na 2016 rok,
- zmiany WPF na lata 2016 - 2025.
- przyjęcia "Strategii Rozwoju Gminy Białaczów na lata 2016-2020"
- przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białaczów.
- określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
9. Zapytania i wolne wnioski.
10. Zamknięcie obrad XXIII Sesji Rady Gminy Białaczów.
Porządek obrad został przez radnych przyjęty jednogłośnie.
Za opowiedziało się 15 radnych.

Ad.3. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Gminy Białaczów
Przewodniczący Rady Gminy poinformował że był wyłożony do wglądu protokół z dwudziestej drugiej sesji, nikt w tym czasie nie wniósł żadnych zastrzeżeń i uwag do protokołu w związku z czym zarządził głosowanie w sprawie przyjęcia przedmiotowego protokołu.
W wyniku głosowania:
15 Radnych opowiedziało się za przyjęciem protokołu,

Radny Z. Wereszka - odczytał oświadczenie dotyczące nadużywania jego dobrego imienia jak i jego rodziny - pismo stanowi załącznik Nr 5 do protokołu.,,Niewykorzystane szanse likwidacji Adolfa Hitlera"

Dziś, tj 10 września przypada 77 rocznica lądowania i krótkiego pobytu przywódcy III Reszy Adolfa Hitlera w Białaczowie. Tak, tak ,młodzi internauci i czytelnicy EKG-Białaczów, w naszej miejscowości było lotnisko polowe. Zlokalizowane ono było w tej części Białaczowa, gdzie aktualnie znajduje się osiedle ,,Małachowskiego”. Lotnisko i ,,aeroplany” to była wielka pasja hr. Ludwika Platera. Już jako młody chłopiec jezdził ze swoimi rodzicami po tzw świecie i widział w jakim tempie następuje rozwój cywilizacyjny. Jak wspominał mój tata, hr.Ludwik , z pasją opowiadał, wówczas im małym dzieciom o ,,stalowych ptakach” które unoszą się w powietrzu i któregoś dnia przywędrują do Białaczowa na lotnisko. Czy hr.Ludwik doczekał chwili lądowania ,,stalowego ptaka” na swoim lotnisku tego nie wiemy. Wiemy za to z opowiadań i zapisów w dokumentach historycznych i wspomnieniach jak choćby Władysława Naruszewicza byłego żołnierza 77 p.p Armii Krajowej.
Pan Władysław w liście z 2011 roku napisanym do Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów wspomina nieudany zamach na Hitlera w dniu 10 września 1939 roku na drodze prowadzącej z Opoczna do Inowłodza (w okolicach Krasnicy). W swojej książce pt ,,Wspomnienia Łodzianina” Pan Władysław opisuje nieudany zamach na Hitlera natomiast w liście do Stowarzyszenia pisał ,,przed wykorzystaniem moich przesłanych Pani (Teresie Długowolskiej, wówczas przewodniczącej Stowarzyszenia) materiałów,konieczne jest zapoznanie się z książką, a szczególnie z częścią II, a w niej z rozdziałami od XXVII do XXXII włącznie. Podstawowym jest jednak rozdział XXX ,,Niewykorzystane szanse likwidacji Hitlera”. Z przesłanych uprzednio materiałów jest sprawozdanie (b.ciekawe) d-cy zmotoryzowanego rzutu kwatery Głównej Hitlera- Bertrama,którego zadaniem było zabezpieczenie lotniska polowego w Białaczowie przed lądowaniem Hitlera w dniu 10.09,1939r” W innym liście do nas Pan Władysław pisze ,,Otóż fakt pobytu Hitlera (a razem z nim Himmlera) w Białaczowie w dniu 10 września 1939, a także śmierć generała SS i Policji Wilhelma Roettiga na łuku szosy Opoczno-Inowłódz opisałem w rozdziale XXX mojej książki pt ,,Niewykorzystane szanse likwidacji Hitlera”
To tyle wspomnień jednego ze świadków historycznego zdarzenia, tj krótkiego pobytu Hitlera w Białaczowie.
Jak zapewne zauważyli czytający od początku ,,EKG” z faktem tym zmierzam się od kilku lat, po tym jak usłyszałem wspomnienia z tego dnia z ust nieżyjącego już mojego TATY. Spotkałem się z opiniami że pobyt Hitlera to fikcja, że zdjęcie jakie prezentujemy nie jest zrobione na zapleczu Pałacu w Białaczowie. Niedowiarkom radzę trochę głębiej sięgnąć do archiwów.Zbigniew Szpoton


Od autora:

W komentarzach pod tekstem zarzuca mi się kompletny brak wyczucia smaku i wyobraźni by pisać o takich faktach jak w tytule. Dla tych którzy przeczytali tekst w sposób subiektywny wyjaśniam:
Intencją autora nie było czczenie jakiejś tam rocznicy tylko zarys pewnych zdarzeń historycznych z tamtych lat. Autor listu do naszego Stowarzyszenia (rękopis listu posiadam) zadaje pytanie, jakby potoczyły się losy II wojny gdyby na odcinku cytowanej trasy z Opoczna do Inowłodza zamach na Hitlera był udany. Warto w tym miejscu wspomnieć o nieudanym zamachu na Hitlera w Gierwałdzie. Tamtejsza gmina umiała to wykorzystać do celów promocyjnych. Ja widzę taką konieczność by młode pokolenie nie tylko z naszej gminy, wiedziało o takim fakcie. Początek tekstu to informacja, również z gatunku, ciekawostka historyczna, że w Białaczowie było polowe lotnisko. O tym nie wszyscy wiedzą i wiedzieli. Reasumując: Poszukuję faktów i zdarzeń i będę to czynił w dalszym ciągu by gmina Białaczów była ,,rozpoznawalną marką".


Zbigniew Szpoton
Czy tylko ul. K Świerczewskiego?

We wrześniu weszła w życie ,,ustawa dekomunizacyjna" co oznacza ze samorząd gminy Białaczów musi usunąć lub zamienić wszystkie symbole, nazwy w tym nazwy ulic które nawiązują do czasów słusznie minionych. Oznacza na przykład to że z mapy Białaczowa zniknie ulica Karola Świerczewskiego. Jej mieszkańcy w przyszłym roku będą mieszkańcami innego patrona lub wydarzenia. Nie oznacza to jednak wydatków bezpośrednich dla mieszkańców. Ustawa nakłada obowiązek zmiany nazw, pieczęci służbowych, zapisów w korektach map, na samorządy. Stąd w planach budżetowych muszą być zabezpieczone środki finansowe na ten cel. Wcześniej wspomniałem że mieszkańcy nie poniosą wydatków bezpośrednich ale nie jest to teza do końca prawdziwa. Bo na przykład dowody osobiste mieszkańców np ulicy K Świerczewskiego będą ważne ze starą nazwą aż do zakończenia terminu ważności. Jak można domniemywać, nadejdą czasy barejowskie (przypomnę-Stanisław Bareja;reżyser, scenarzysta, aktor),kiedy to korespondencja trafiała tam gdzie nie powinna trafić. Co zaś z innymi dokumentami tychże mieszkańców, bo np prawo jazdy nie podlega wymianie z urzędu. Nie wspomnę już o wszelakich dokumentach związanych z zatrudnieniem, emeryturą czy rentą. Oj będzie się działo.
W związku z artykułem, zwracam się z prośbą o przesyłanie propozycji nowej nazwy ul Świerczewskiego. Od razu też uprzedzam iż niepoważne propozycje lub komentarze będą przez nas usuwane.
Ps. Czy w gminie występują jeszcze jakieś miejsca upamiętniające czasy tzw komunizmu? Prosimy Was o informacje.Z S

Strona 1 z 66 1 2 3 4 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes