Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmPadziernik 03 2022 09:26:46
Obecny adres IP
3.238.49.228
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 324
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Jozek1961
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Witamy
Informujemy, że strona internetowa EKG Białaczów(stowbial.pl) wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Jeśli nie zgadzają się Państwo na ich instalację, prosimy zmienić ustawienia przeglądarki.

Pogoda Białaczów z serwisu Twoja Pogoda


Nasz adres mailowy : [email protected]
Informacja dla pasjonatów historii Białaczowa
Informacje EKGWczoraj w Białaczowie gościła ekipa programu ,,Było nie minęło"" .Poszukiwano śladów po mogile jednego z powstańców styczniowych, którego sąd wojenny skazał na karę śmierci. Tym powstańcem był Walenty Lewandowski przez Moskali zwany ,,Lawenda". Wyrok został wykonany publicznie w Białaczowie na Błoniach (teren ten nie był zabudowany) Egzekucja odbyła się na terenie posesji przy obecnej ulicy Partyzantów 11, gdzie wówczas rosły 3 ogromne topole. Z ustnego przekazu mieszkańców Białaczowa wynika że ciało powieszonego powstańca, zakopano w rejonie miejsca egzekucji.
W 70 rocznicę stracenia księdza Lewandowskiego ( przypomnijmy że nasz bohater przyjął święcenia kapłańskie, jednak na czas powstania ukrył swój stan duchowny), mieszkańcy Białaczowie , staraniem ówczesnego kierownika szkoły powszechnej, porucznika rezerwy, Zygmunta Helona, usypali na terenie szkolnym pagórek i wystawili krzyż brzozowy z napisem ,, 1865-1935. Dla uczczenia pamięci uczestników powstania 1863r i stracenia przez moskali w 1865 r powstańca śp Lewandowskiego. W 17 rocznicę odzyskania Niepodległości-Obywatele gminy Białaczów"
Niestety, krzyż i kopczyk nie dotrwały obecnych czasów.

Zbigniew Szpoton
OGŁOSZENIE
1.ODDAM ZA DARMO KAMIEŃ (PIASKOWIEC) Z ROZBIÓRKI DOMU.
2.SPRZEDAM DACHÓWKĘ CERAMICZNĄ Z ROZBIÓRKI DOMU- 1 zł sztuk
a

Białaczów Tel:889416229


<
90 URODZINY PANA CZESŁAWADziś swoje 90 urodziny obchodzi ZASŁUŻONY DLA GMINY BIAŁACZÓW, wieloletni pedagog, późniejszy Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, działacz społeczny, aktywny Senior Pan CZESLAW BIERNACKI.
Panie Czesławie, Redakcja Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów, składa Panu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Wszelakiej pomyślności ,dalszego życia w ZDROWIU. Aktywności w ..Wigorze".

STO LAT PANIE CZESŁAWIE

Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoto
n
Ciekawostki demograficzne dla gminy Białaczów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pochodzących z ostatniego spisu powszechnego, z każdym rokiem ubywa nas. Jeszcze w 2013 roku w gminie Białaczów było 5.944 mieszkańców. Wg danych za 2021 rok liczba mieszkańców w naszej gminie wynosi 5.687. (50,1% kobiety, 49,9% mężczyźni)
Średni wiek mieszkańca naszej gminy to 41 lat
27,8% mieszkańcy stanu wolnego
57,8% żyje w małżeństwie
2,6% jest po rozwodzie
10,8% to wdowy i wdowcy

Gmina od kilku lat ma ujemny przyrost naturalny
Najczęstszymi przyczynami zgonów są:
-choroby układu krążenia 43%
-nowotwory 22%
-choroby układu oddechowego 6%
Na 1000 ludności w gminie Białaczów przypada prawie 16 zgonów. Jest to więcej od średniej dla województwa i znacznie więcej od średniej krajowej.

Z.Sz


DZIĘKUJEMY CI ANDRZEJU
W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ ANDRZEJA MARTYKI, ZASŁUŻONEGO DLA GMINY BIAŁACZÓW,przypominam wywiad jaki przeprowadziłem z Andrzejem w grudniu 2015 roku.


Rozmowa ,,EKG-Białaczów" z Panem Andrzejem Martyką-działaczem i radnym Gminy Białaczów
EKG- Witam Cię Andrzeju. Tak naprawdę to nikomu nie trzeba Cię przedstawiać, Jesteś ogólnie znaną postacią starszemu pokoleniu i temu trochę młodszemu. Mogę śmiało powiedzieć, bo znamy się już trochę, że jesteś na trwale wkomponowany w krajobraz gminny.
AM- Obecnie jestem Radnym Rady Gminy Białaczów, natomiast w latach ubiegłych byłem Przewodniczącym Gminnego Związku Młodzieży Wiejskiej, V - Ce Przewodniczącym do spraw społeczno - zawodowych Zarządu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Prezesem Ludowego Klubu Sportowego w Białaczowie. Mogę określić siebie jako mieszkańca kochającego Białaczów.

EKG- Zakładałeś gdzieś tam w swojej świadomości że zaraz po ukończeniu szkoły powrócisz w rodzinne strony i zajmiesz sie pracą na rzecz środowiska, gminy?
AM- Wyjazd w poszukiwaniu pracy do Bydgoszczy nie wróżył mi długiej emigracji. Tęsknota za domem rodzinnym, za Białaczowem była silniejsza niż piękno dużych miast i lepszej przyszłości. Po siedmiu latach wróciłem.

EKG-Ale poukładajmy te twoją pracę w sposób chronologiczny: Zaczęło się od?
AM- W roku 1973 ruszyła produkcja zakładu OPTEX w Opocznie. Zatrudniłem się w tym zakładzie i zamieszkałem z rodzicami w Białaczowie.

EKG-Dokładnie pamiętam jak wspólnie reaktywowaliśmy Związek Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie. Co z tamtego okresu wspominasz najmilej?
AM- Początek mojej pracy społecznej to Gminny Ośrodek Kultury w Białaczowie. Póżniej to wielka przygoda w Związku Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie, to chwile, których życzę młodzieży lubiącej robić coś dla otoczenia. Wspaniałe zloty biwakowe, dożynki wojewódzkie, konkursy rolnicze, topienie marzanny. Przez Wiele lat pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarządu Gminnego

EKG- Przeżyłeś już w swej działalności kilku włodarzy gminy. Nie wnikając w przynależność partyjną i pochodzenie, powiedz z kim najlepiej układała się współpraca?
Dodatek węglowy i dodatek energetyczny
Informacje EKGW związku z chaosem informacyjnym , nie tylko w naszym środowisku, a związanym z przygotowywanymi przez Rząd dodatkami węglowym i energetycznym informujemy:
1. Dodatek węglowy przysługiwać będzie jednorazowo tym, którzy palą węglem.
2. Wysokość dodatku to kwota 3 tys zł
3. Ustawa o dodatku czeka na podpis Prezydenta, co zapewne stanie się za kilka dni
4.Wnioski będzie można pobrać przez internet lub w Urzędzie Gminy
5. Wniosek o dopłatę dodatku węglowego składa się do 30 listopada w Urzędzie Gminy
6. Warunkiem przyznania dodatku jest konieczność zgłoszenia zródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (jeśli ktoś wcześniej zgłosił, nie ma konieczności ponownego zgłaszania)
7. Dodatek, który otrzymamy w formie finansowej, zwolniony jest z podatku i egzekucji

Podobnie się ma co do wsparcia energetycznego. Dodatek przysługiwać będzie tym, którzy ogrzewają swoje nieruchomości alternatywnym zródłem niż węgiel. Używający pelletu mają otrzymać 3 tys zł, oleju-2 tys zł, drewna 1 tys zł, gazu (LPG) 500 zł.
Pisząc mają otrzymać, mamy na dziś taką wiedzę, że ta ustawa jeszcze nie jest procedowana w Parlamencie.. Propozycję do ustawy przyjął Rząd, a najbliższe posiedzenie Sejmu ok połowy września.(WAKACJE POSŁÓW).
Procedury z otrzymaniem dodatku energetycznego zapewne będą analogiczne jak w przypadku dodatku węglowego. Tu, niestety ogrzewający alternatywnym zródłem do węgla, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Z.S
10.000.000 odsłon
Przywróćmy Strudze życie

W związku z trwającymi pracami rewitalizacji zbiornika wodnego w centrum Białaczowa ( przyp. termin zakończenia prac-pazdziernik 2022r) przypomnę artykuł z roku 2019, o małej rzeczce zasilającej ów zbiornik, który potocznie nazywamy STRUGĄ.
,,Jak podaje Wikipedia ,,Struga – niewielki ciek uchodzący do rzeki, płynący wolno w terenie o małych deniwelacjach.
Struga w odróżnieniu od potoku płynie na terenie nizinnym. Charakteryzuje się spadkami do 2‰, a na obszarach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie czasami więcej – do 5‰. Zlewnie strug, podobnie jak zlewnie potoków, nie przekraczają 100 km². Struga może wypływać zarówno ze źródła, jak i ze zbiornika wodnego, np. z jeziora. Nazwa "struga" jest nazwą oficjalną, występującą także w oficjalnych dokumentach dot. hydrologii, choć w języku potocznym strugi nazywane są po prostu rzeczkami lub małymi rzekami" Nasza Struga to mała rzeczka, która zasila rzekę ,,Wąglankę". Ale zanim znajdzie ujście, na odcinku ponad 2 km, dostarcza wodę do trzech zbiorników położonych w Białaczowie. Od zawsze ,,Struga" wywoływała moje zaciekawienie związane z jej początkiem. Białaczowska ,,Struga" wypływa ze zródła znajdującego się w okolicach miejscowości Zakrzów.

Czemu piszę o tej rzeczce? Myślę że warto by było w przyszłości opracować projekt właściwego wykorzystania białaczowskiej ,,Strugi" z naciskiem na jej początek czyli zródła. Dotarłem do źródełka, bardzo zamulonego i zanieczyszczonego przez rozkładającą się florę. Po minimalnym oczyszczeniu miejsca, skąd wypływa ,,Struga", ujrzałem na powierzchni wody pęcherzyki powietrza. To znak że jest to jednak zródło. Od samego początku rzeczki aż do końca brak jest jakiejkolwiek regulacji, a tym samym nasza ,,Struga" pokonuje meandry związane z porośniętym korytem."
Niniejszym zwracam się z sugestią do Rady Sołeckiej by część funduszy przeznaczyć na udrożnienie koryta Strugi, bo może się tak stać że oto będziemy mieć piękny, odnowiony zbiornik, tylko bez wody. Proszę wziąć pod uwagę że z każdym rokiem będziemy przezwyciężać suszę hydrologiczną.

Zdjęcie pierwsze przedstawia miejsce początku (zródło),drugie zaś stan regulacji koryta rzeczki przy ul. Sobieńskiej.

Ps. Informacja dla młodszego pokolenia.W latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) władze gminne przeprowadziły akcję oczyszczenia pierwszego ze stawów, zasilanych przez ,,Strugę". Powstało naturalne kąpielisko. Była frajda. A zimą?-naturalne lodowisko.,, Dawniej jakoś inaczej się żyło i się wszystkim chciało"

Zbigniew Szpoton
Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w powiecie opoczyńskim
Informacje EKGMinisterstwo Finansów opublikowało najnowszy raport o stanie dochodów gmin, powiatów i województw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Stan na 2022 rok. Dochody gminy to najczęściej wpływy z podatków, subwencje i wpływy ze sprzedaży np nieruchomości. I tak: Na 2477 gmin w Polsce, pierwsze miejsce zajmuje gmina Kleszczów (woj. Łódzkie) z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 29.704 zł, drugie gmina Kobierzyce, woj. dolnośląskie -8.125 zł , a trzecie gmina Rząśnia-woj Łódzkie-7384zł. A jak wyglądają gminy w naszym powiecie?

373 miejsce zajmuje Inowłódz z dochodem na jednego mieszakańca-2.199zł
802 miejsce, gmina Opoczno - 1.758 zł
1586 miejsce zajmuje Mniszków- dochód 1.307 zł
1661 miejsce zajmuje Paradyż z dochodem na jednego mieszkańca 1.276 zł
2006 miejsce-Poświętne- 1.103 zł
2122 miejsce gmina Drzewica- 1.308zł
2291 miejsce przypada gminie Żarnów z dochodem 912 zł
Stawkę w naszym powiecie zamyka, niestety, nasza gmina zajmując 2300 miejsce, z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 905 zł.
Najbiedniejsze gminy zajmujące 2477 i 2476 miejsce pochodzą z województw podlaskiego i lubelskiego z dochodem ok 550zł.

Z. S
NASZE I WASZE ŻYCZENIA
Informacje EKGSzanowni CZYTELNICY ELEKTRONICZNEJ KRONIKI GMINY BIAŁACZÓW. W najbliższych dniach licznik naszego portalu wskaże 10.000.000 odsłon. Dla nas redagujących ten lokalny portal, jest to powód do dumy i radości, ponieważ dajemy niezależny przekaz o tym co dzieje się w gminie, a ilość odsłon wskazuje, że jesteśmy także potrzebni tym wszystkim którzy nie mają tego przekazu. Czas na podsumowanie naszej pracy wkrótce na łamach EKG.
Dziś, w związku z naszym lokalnym tzw jubileuszem, mamy do Was prośbę. Napiszcie nazwy miejscowości w kraju i zagranicy, do których dociera EKG. Jeśli przy okazji podzielicie się opiniami na temat tego co robimy, będziemy wdzięczni.
Zespół Redagujący ,,EKG" Białaczów

Ps. Na tę chwilę licznik wskazuje 9.958.208 unikalnych wizyt.
Jesteśmy także na Facebooku i tam można napisać do nas bez konieczności logowania.
Widok centrum Białaczowa z dachu Ratusza
PANORAMA CENTRUM BIAŁACZOWA Z DACHU RATUSZA
Strona 1 z 102 1 2 3 4 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes