Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMaj 23 2017 19:33:36
Obecny adres IP
54.224.2.186
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 217
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Diana
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Witamy
Informujemy, że strona internetowa EKG Białaczów(stowbial.pl) wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Jeśli nie zgadzają się Państwo na ich instalację, prosimy zmienić ustawienia przeglądarki.

Pogoda Białaczów z serwisu Twoja Pogoda


Nasz adres mailowy : ekgbialaczow@poczta.fm
Mały cud natury
Jest w Białaczowie pewna aleja przy której drzewa różnego gatunku zechciały się uformować w kształcie nietypowym. Możemy ten kształt nazwać kielichem lub tulipanem, Drzew tych rośnie tam kilka, tworząc w jakimś sensie ,,cud natury". W związku z tym mam dla Państwa pytanie konkursowe (bez nagród). W jakim miejscu znajduje się ta aleja? I jeszcze jedna prośba do Was. Przydałoby się nazwać tą aleję. Czekam na propozycje.


Zdjęcia: Zbigniew Szpoton
Z ostatniej chwili
Newsy

Zespół pałacowo-parkowy w Białaczowie przestaje być własnością powiatu opoczyńskiego. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda łódzki.
Wojewoda łódzki stwierdził, że pałac i park w Białaczowie nie podlegały przepisom dekretu o reformie rolnej, zostały więc zarekwirowane niezgodnie z prawem. Tak więc zespół pałacowo-parkowy przestaje być własnością powiatu opoczyńskiego. Prawa do niego nabywają spadkobiercy byłych właścicieli.

Prośba Redakcji EKG-Białaczów
Informacje EKGRedakcja ,,EKG-Białaczów" rozpoczyna cykl bezpłatnych artykułów promujący przedsiębiorców, usługodawców, ludzi kultury i sztuki, zamieszkałych w naszej gminie. Stąd do czytelników nasza prośba by nominować w/w do portretu pozytywnych białaczowian. Jeśli na waszym terenie mieszka ktoś kto zasługuje na to wyróżnienie, napisz do nas albo zamieść informację w komentarzach.

REDAKCJA
Wieczornica w Sobieniu

W Łubach Sobieńskich śmierć poniosło 16 partyzantów:
Por. „Góral” Wilhelm Franciszek Czulak lat 31(z Bystrej k. Bielska)
Plutonowy „Mrówka” Piotr Szymański lat 29 (z Piotrkowa Tryb.)
Kpr. pchor. „Kruczek” Mieczysław Cieślik lat 24 (z Żarnowa)
Kpr. „Tomala” Tadeusz Józef Tyczyński l. 31 (z Paradyża)
Kpr. „Mazur” Marian Jan Ambroszczyk lat 27(z Alfonsowa)
Kpr. „Sady”- Antoni Jędrzejczyk lat 27 (z Gościmowic)
St. Strz. „Lis” Mieczysław Śpiewak; lat 23 (z Paradyża)
St. Strz. „Zawisza”; Tadeusz Szczegielniak lat 21(z Paradyża)
St. Strz. „Żbik”- Mieczysław Stańczyk lat 24 (z Paradyża)
St. Strz. „Zenit” – Aleksander Stanisław Gałka lat 31 (z Tomaszowa Maz.)
St. Strz. „Dziki” Władysław Nowak, lat 17 (z Łodzi)
St. Strz. „Marek”; nazwisko nieznane, lat 17
St. Strz. „Mróz”; – Mytkowicz
St. Strz. „Jesion”; Tadeusz Odrowąż-Pieniążek, lat 19
Strz. „Sokół” Władysław Morawski, lat 25
„Poznańczyk”- dane nieustalone.
W/w poległym partyzantów z oddziału ,,Błysk" w dniu 9 maja 1944 roku, cześć i pamięć w 73 rocznicę tamtych wydarzeń oddali mieszkańcy i władze gminy Białaczów,Paradyż i Żarnów. Wieczornica, zorganizowana przez ,,Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sobieniu" z jej szefową, miejscową radną dr Elżbietą Lasotą, miała charakter skromny i polowy, adekwatny do życia tych 16 poległych w tamtym czasie młodych chłopców z oddziału partyzanckiego.

Po polowej mszy przy obelisku upamiętniającym wydarzenia z maja 1944 roku, władze przybyłych na tą uroczystość gmin oraz delegacje Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, dowództwo Jednostki Strzeleckiej nr 2036 z Paradyża a także przedstawiciel posła na Sejm RP z powiatu opoczyńskiego Roberta Telusa, złożyli wiązanki i kwiaty.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież i członkini SKW z Sobienia.Na zakończenie zabrali głos wójtowie z gmin Żarnów i Białaczów, odnosząc się do historycznych, jakże dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce rankiem 9 maja 1944 roku. Obecny na tej uroczystości, dr historii Tadeusz Wojewoda, od niedawna mieszkaniec Białaczowa ,w rozmowie ze mną, nawiązał do wypowiedzi wójta Białaczowa, Pana Reszelewskiego i powiedział:

Chaos i brak pomyslu

W sobotę 13 maja odbył się kolejny mecz w ramach rozgrywek piłkarskich w grupie piotrkowskiej ,klasa. A. Gospodarze spotkania, drużyna LKS Białaczów tym razem odnotowała porażkę, przegrywając z Pionierem Baby 2:4 (1:2). I właściwie na tym można zakończyć relację z meczu, meczu bez wyrazu, chaotycznego i obfitującego w dużą ilość fauli i żółtych kartek. Wprawdzie piłkarzom z Białaczowa nie można zarzucić braku woli walki do ostatniej minuty, ale sama wola widać nie wystarczyła by pokonać w tym dniu drużynę przyjezdną, która w przeciwieństwie do gospodarzy miała pomysł na grę. Realizacja koncepcji, a więc dbałość o obronę własnej bramki i szybkie kontrataki przy błędach w defensywie gospodarzy, nie pozwoliła w żadnej minucie być drużyna słabszą. Trener LKS-u sam pewnie pogubił się w swej koncepcji taktycznej, gdyż raz za razem było widać chaos na boisku i częste zmiany pozycji zawodników w ofensywie i defensywie. Zawodnicy którzy kilka chwil temu byli napastnikami,za chwilę zostali przesunięci do defensywy. Przez brak umiejętności w obronie i parciu do ofensywy, ów tymczasowi obrońcy popełniali blędy, odsłaniając swoje przedpole bramkowe. Przez to dochodziło do szybkich kontrataków, co w konsekwencji przyniosło kolejne stracone bramki. Jak bardzo musiał być zdesperowany trener miejscowych, skoro w końcówce meczu sięgnął do rezerw i desygnował do ataku ,,weterana" Ireneusza Wilka. Ten odwdzięczył się strzelając z rzutu karnego bramkę za faul gości na Marcinie Malinowskim. Tak więc druga porażka w ostatnich dwóch meczach. Cieszy zaangażowanie i wola walki samych zawodników LKs-u do ostatniej minuty meczu. Tak było w meczu z Kasztelanem Żarnów a także w sobotnim spotkaniu.

Z.S.

Z listów do Redakcji
Informacje EKG,,Za pośrednictwem EKG Białaczów chciałbym zadać trzy pytania władzom gminnym zajmującym się nadzorem nad publikacją oświadczeń majątkowych urzędników i radnych.
1. DLACZEGO na oficjalnej stronie gminy nie ma publikacji oświadczeń majątkowych za 2016 rok, skoro termin składania tych oświadczeń minął 30 kwietnia tego roku?
2. DLACZEGO w oświadczeniach majątkowych za zeszły rok nie ma oświadczeń wszystkich których to obowiązuje np. kierownik działu promocji gminy Pani Kazimierczyk?
3.DLACZEGO tylko Przewodniczący Rady Gminy w swoim oświadczeniu wykazał że dostał pomoc finansową (dotację) na fotowoltaikę ,a pozostali którzy skorzystali z tej pomocy nie wykazali tego? Przecież to jest forma przychodu."


Ps. Autor tego listu prosił by nie zamieszczać inicjałów ani nick-u.
ZAPROSZENIE
Zarząd Klubu oraz zawodnicy LKS Białaczów zapraszają nie tylko miłośników futbolówki na kolejny mecz w ramach rozgrywek A-klasowych, grupy piotrkowskiej. Tym razem przeciwnikiem naszej drużyny będzie Pionier Baby. Mecz rozegrany zostanie w sobote o godz 17 oczywiście na naszym stadionie. Po ostatniej nikłej porażce z drużyna z Żarnowa liczymy na kontynuację zwycięstw na własnym boisku. Powinno być więc ciekawie.

Z.S.
Pytania do redakcji
Informacje EKGPytacie jak ustawić antenę siatkową by odbierać dodatkowe 5 programów. Pisałem wcześniej ze ustawiając antenę siatkową bądź kierunkową w kierunku Radomska (Miedzna Mur, Paradyz) łapiecie zasięg nadajnika MUX-3 i dodatkowo zyskujecie bezpłatne 4 programy muzyczne (ESKA,4FUN HITS, Stras TV i 4FUN TV, oraz telewizje loklaną z Radomska NTL, nadającą w wiadomościach lokalnych także relacje z naszego powiatu). W sumie na tym nadajniku są 33 bezpłatne programy cyfrowej telewizji naziemnej. Trzeba przy tym pamiętać że po przestawieniu anteny należy przeszukać ponownie kanały w tv lub dekoderze. Powodzenia w dostrajaniu.
73 lata temu na Łubach

Dla przypomnienia co wydarzyło się w maju 1944 roku przytoczę dwa fragmenty opisów. Pierwszy to praca autorska Roberta Rudnickiego pt ,,Historia Piotrkowa", drugi to relacja naocznego świadka Pani Danuty Olczyk, do dziś mieszkanki Sobienia
,, Partyzanci, których w oddziale było 25, przebywali na kwaterze w kolonii Ludwików, nazywanej przez miejscowych - Łuby Sobieńskie. Pewnego dnia, tj. 6 maja 1944 r., po zajęciach szkoleniowych, został przypadkowo postrzelony szef oddziału Stanisław Łaszewski „Długi”. Przyczyną był fakt, że brat jednego z partyzantów, listonosz, który przyszedł w odwiedziny, wziął do ręki pistolet maszynowy sten bez magazynka. Nie wiedział, że w lufie jest pocisk. Pod wpływem wstrząsu nastąpił samostrzał. To była największa wada tej broni. „Długi” został ranny w obydwie nogi, powyżej kolan. Od razu przewieziono go do lekarza.
Tego samego dnia „Szary”, dowiedziawszy się od przebywających w oddziale łączniczek z Piotrkowa, iż w mieście zapanował już względny spokój, poprosił „Mrówkę” o pozwolenie na wyjazd. Otrzymał zgodę, tym bardziej, że na nową melinę miały być przerzucone żona „Mrówki” i siostra „Szarego”. Wykonania zadania podjął się „Kogut”. Jak wkrótce się okazało, dzięki temu wszyscy oni uratowali życie, bo oddział „Błysk” z 8 na 9 maja 1944 r. został niespodziewanie zaatakowany przez Niemców i doszczętnie rozbity. Piotr Szymański „Mrówka” zginął podobno jako ostatni. Wystrzeliwszy amunicję z brena, rzucił go w ogień, a następnie ostatnim nabojem w pistolecie zastrzelił się. W starciu zginęło 16 żołnierzy, w tym także kpr. Antoni Jędrzejczyk „Sady” z Gościmowic, były żołnierz NOW.
Tak bardzo tragiczne w skutkach wydarzenie było prawdopodobnie skutkiem zdrady. Zwłoki partyzantów Niemcy dodatkowo podpalili. Po ich odjeździe mieszkańcy wioski ugasili ogień. Pochowaniem zwłok zajęli się nieuczestniczący w walce żołnierze OP „Błysk”. Tymczasowo pochowali ich w Łubach Sobieńskich, a pogrzeb partyzantów odbył się z 13 na 14 czerwca pod Zakrzowem. Po wojnie, 27 sierpnia 1945 r., ciała poległych ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Paradyżu."

Miałam 12 lat i dokładnie pamiętam obraz zagłady oddziału partyzanckiego, który stacjonował u nas w lesie na Łubach (sołectwo Sobień),wspomina Pani Danuta Olczyk. Wczesnym świtem zostaliśmy obudzeni waleniem do drzwi. Mój tata otworzył drzwi i zobaczył w progu trzech niemieckich oficerów, w tym jednego mówiącego po polsku. Zapytali o drogę w kierunku leśniczówki.


INAUGURACJA-IV Rajd ,,BSC"

Białaczowska Sekcja Cyklistów ,rajdem pod hasłem ,,Poznajemy i popieramy lokalną przedsiębiorczość", inauguruje cykliczne rajdy rowerowe dla amatorów, mieszkańców naszej gminy.Szlak rajdu, który przewidujemy odbyć w dniu 27 maja przebiegać bedzie po miejscowościach gminy ,w których prowadzona jest działalność usługowa, wytwórcza. Będziemy mieli okazję porozmawiać z pasjonatami, częstokroć amatorami tego co dziś nazywamy zanikającym zawodem.Redakcja ,,EKG-Białaczów" tym samym rozpocznie cykl reportaży promujących lokalną przedsiębiorczość.
Tak więc przypominamy. Aby wziąć udział w rajdzie trzeba przysłać na adres redakcji zgłoszenie tj Imię i Nazwisko,numer pesel oraz numer telefonu.
Na miejscu startu należy uregulować wpłatę rzędu 3-8 zł tytułem ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków.
O szczegółach będziemy informować na bieżąco, obserwując tegoroczną kapryśną prognozę pogody.

Ps. Kolejny V rajd odbędzie się w terminie uzgodnionym przez uczestników rajdu w dniu 27 maja i będzie to RAJD NOCNY.Z.S.
GŁOSUJEMY


Weź udział w głosowaniu i porusz swoją okolicę
Serdecznie zachęcamy do głosowania na lokalizację zgłoszoną przez Gminę Białaczów do konkursu „Nestlé Porusza Polskę!”. Jest to konkurs, w którym nagrodami są siłownie zewnętrzne o wartości ok. 17.000 zł. Już od 10 maja na stronie nestleporusza.pl rusza wielkie głosowanie. Wygrywa ta lokalizacja, która zdobędzie największą liczbę głosów w swoim województwie.

Weź udział w głosowaniu i porusz swoją okolicę

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu na stronie nestleporusza.pl jedna osoba będzie mogła każdego dnia trwania głosowania oddać 1 głos na wybraną lokalizację. Głosowanie potrwa od 10 maja do 30 czerwca. Nasza gmina zaproponowała do udziału w akcji miejsce odpoczynku przy Piekielnym Szlaku w Białaczowie.


Dzięki Państwa głosom w naszej gminie może powstać siłownia zewnętrzna.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.Zródło: UG Białaczów
Strona 1 z 73 1 2 3 4 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes