Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMarzec 02 2024 04:11:11
Obecny adres IP
44.192.15.251
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Można jak się chce.
Newsy

Głównym zadaniem projektu jest budowa GEOPARKU w kamieniołomie Owadów – Brzezinki, gdzie znajdują się skamieniałości sprzed 148 mln lat. W kamieniołomie znaleziono m.in. okaz niezwykle delikatnego skrzydła praważki, należącej do nieznanego nauce gatunku, szczękę gada morskiego, misternie ornamentowane, spiralnie skręcone muszle amonitów - pradawnych głowonogów, które osiągały niekiedy potężne rozmiary, szkielet ryby. Wśród skamieniałości są także skrzypłocze, krewetki, ryby, gady morskie, misternie ornamentowane muszle małżów, spiralnie zwinięte amonity o pięknie zdobionych drobnymi żeberkami muszlach, a także ważki, żuki oraz latające gady - pterozaury. Stanowisko jest na tyle bogate, że do jego badania w ramach inicjatywy władz Gminy Sławno powołany został międzynarodowy zespół badawczy. Obszar ten jest zwany w środowisku naukowych Polskim eldorado paleontologicznych i jest porównywany przez National Geographic do słynnego bawarskiego kamieniołomu Solnhofen przez co stanowi skarbnicę wiedzy o wymarłych organizmach oraz o środowisku i ewolucji górnojurajskiego morza, które pokrywało niegdyś znaczny obszar obecnego województwa łódzkiego i dużą część dzisiejszej Polski.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystykiGeopark z tarasem widokowym w Owadowie

W ramach budowy GEOPARKU wybudowany zostanie taras widokowy wyrobiska na którym znajdować się będzie olbrzymi odlew ichtiozaura, lunety widokowe, ławeczki, zadaszenie oraz atrakcje dla dzieci. Poniżej skarpy wybudowany będzie budynek, w którym zaplanowano mini salę konferencyjno-wystawienniczą. Dodatkowo całość będzie oświetlona energooszczędnymi lampami LED, ogrodzona i monitorowana. Wszystko dopełnią nasadzenia i odwodnienie terenu.

Owadów planuje się połączyć ze Sławnem nową ścieżką pieszo-rowerową o długości 1,6 km. i szerokości 2,5 m. Na jej trasie zaplanowano modernizację i budowę oświetlenia ulicznego typu LED oraz przebudowę istniejących linii elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Ścieżka stanowiłaby idealną trasę dla pieszych i rowerzystów, łączącą najatrakcyjniejsze turystycznie obszary w gminie.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystyki
Oświetlona ścieżka pieszo - rowerowa z Owadowa do Sławna

Założenia projektu obejmują także samo centrum Sławna, które ma szansę odmienić swoje oblicze. Planuje się przebudowę istniejącego w rejonie skrzyżowania centralnego skweru. Plac ten zostanie kompleksowo przebudowany. Począwszy od podłoża, które zostanie wyłożone kostką tak, aby wizualnie wydzielać poszczególne strefy, przebudowany zostanie obecny przystanek – nadana mu zostanie nowoczesna forma architektoniczna oraz wyposażony będzie w interaktywną tablice, stanowiąc tym samym Punkt Informacji Turystycznej w gminie. Dodatkową atrakcją będzie także nowoczesna podświetlana fontanna w centralnym punkcie skweru. Wyeksponowana zostanie również pamiątkowa figurka Matki Boskiej stanowiąca ważny element lokalnej tożsamości religijnej. Dodatkowo infrastruktura zostanie uzupełniona o ławeczki, oświetlenie, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystykiNowy skwer w centrum Sławna

Nowe oblicze zyska również skwer przed remizą OSP Sławno. Tu przewiduje się wykonanie utwardzeń nawierzchni, modernizację oświetlenia LED, ustawienie ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Atrakcją turystyczną będzie zlokalizowany w tym miejscu stacjonarny stół ping-pongowy oraz stacjonarne szachy.

Kolejnym miejscem, które zostanie zagospodarowanie pod kątem turystycznym będzie plac przed zabytkowym Kościołem Parafialnym w Sławnie. Prace polegające na utwardzeniu terenu, ułożeniu nowej kostki brukowej, wstawieniu oświetlenia oraz ławeczek, stojaków na rowery i koszy znacznie podniosą walory estetyczne miejscowości a także wyeksponują pięknie odrestaurowany zabytek. Dopełnieniem będą liczne nasadzenia, które szczególnie w okresie wiosenno-letnim będą „cieszyć oko” mieszkańców i turystów. Kościół w minionych latach przeszedł gruntowne odnowienie a zagospodarowanie terenu wokół stanowić będzie dopełnienie procesu rewitalizacji. Ponadto odwiedzający będą mieli kolejne miejsce na mapie punktów atrakcyjnych turystycznie.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystykiZagospodarowanie terenu przy zabytkowym kościele w Sławnie

Największy do zagospodarowania turystycznie obszar to teren przy Gminnym Ośrodku Kultury. Powstanie tu Centrum Informacji Turystycznej wraz z mini salą konferencyjną. W budynku będzie również wypożyczalnia rowerów, rolek, hulajnóg i deskorolek. Niepowtarzalną atrakcją turystyczna będzie skatepark z pumptrackiem (zamknięta pętla dla rowerzystów), plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Wszystko zostanie połączone ścieżkami pieszymi, oświetlone oraz wyposażone w ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystyki
Plac za GOK z skateparkiem z pumptrackiem, siłownią zewnętrzną i placem zabaw

Dla bardziej wymagających turystów zaprojektowana i utworzona zostanie ścieżka „NATURA”, na której będzie można sprawdzić swoje umiejętności rowerowe. Dzięki nowoczesnej i niepowtarzalnej infrastrukturze stanie się to kultowe i modne miejsce gdzie w aktywny sposób można rodzinnie spędzić czas.

Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystyki
Ścieżka rowerowa „NATURA”

W Gminie Sławno potencjałem turystycznym są niewątpliwie wykopaliska sprzed 148 mln. lat, walory przyrodnicze do uprawiania kolarstwa MTB oraz bogata tradycja i kultura opoczyńska. Niniejszy projekt zakłada wykorzystanie wszystkich trzech potencjałów regionu. Geopark rozpowszechni i wypromuje unikatowe skamieniałości sławieńskie. Ścieżka „NATURA” razem ze skateparkiem i ścieżkami rowerowymi uatrakcyjnią i rozpropaguje turystykę rowerową a prężnie działające KGW i zespoły folklorystyczne oraz twórcy ludowi będą zapoznawać turystów z pięknem ziemi opoczyńskiej. Aby udało się połączyć te wszystkie elementy należy zagospodarować tak przestrzeń publiczną, aby każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie. Rodziny z dziećmi będą mogli aktywnie spędzający czas wypożyczając rowery, którymi pojadą do GEOPARKU, zwiedzając i podziwiając piękne krajobrazy sławieńskie, zabawić się w centrum rekreacyjnym ze skateparkiem, placem zabaw i siłownią zewnętrzną, sprawdzić się na ścieżce rowerowej „NATURA” oraz wypocząć i zrelaksować się na odnowionych skwerkach w centrum miejscowości.

Zaplanowano, iż niniejsza infrastruktura turystyczna powstanie w przeciągu półtora roku i już w połowie 2018 roku mieszkańcy i sympatycy regionu sławieńskiego będą mogli z niej aktywnie korzystać.Wartość całkowita: 10 406 307,70 zł
Dofinansowanie EFRR: 7 151 796,33 zł
VAT: 1 884 019,33 zł
Wkład własny: 1 370 492,04 zł


Komentarze
msciciel dnia grudzie� 08 2016 11:09:44
Żarnów tez dostanie dotacje na zagospodarowanie zbiornika w Miedznej!!
zbigniew dnia grudzie� 08 2016 11:28:05
Brak bazy noclegowej w gminie spowodowało że ok 70 osób zatrudnionej przy produkcji filmu, który będzie kręcony we wnętrzach naszego pałacu,zostawi bardzo dużo kasy w Opocznie. Zbiornik w Miedznej,podziemia w Białaczowie, baza gastronomiczna, zagospodarowanie zgodnie z bardzo fajnym projektem, zbiornika koło świetlicy,informatyzacja gospodarstw domowych ,rewitalizacja podziemi pod ratuszem to cele które powinna sobie wyznaczyć władza gminna. Tak wiem, wodociągi i kanalizacja to priorytety. Zwiększenie mocy przerobowej oczyszczalni ścieków to bardzo ważny priorytet. Ale ile lat jeszcze władza gminna będzie używać argumentów że te priorytety uniemożliwiają realizację innych celów. Przecież ruszają kolejne transze unijne na realizację rozwoju obszarów wiejskich.
klemens dnia grudzie� 08 2016 19:45:22
"My są sobie, wy są sobie,
Każdy sobie rzepkę skrobie..."
Kizilyar dnia grudzie� 11 2016 12:11:42
Chyba już czas postawić sprawę jasno. Obraz jaki przedstawia gmina jest tragiczny. Sam fakt że głównym pracodawcą w gminie jest...urząd gminy woła o pomstę do nieba. Równocześnie władze nie robią ABSOLUTNIE nic żeby ten stan rzeczy odmienić. Rada gminy składa się głównie z pozbawionych kompetencji dyletantów, którzy z zasady działają we własnym interesie mając nas wyborców w przysłowiowej dupie. Wszystkie działania podejmowane przez naszych "włodarzy" to bardziej propagandowe "szopy" Więc dobrze, może jakieś przykłady. Tak jak jakiś czas temu zwróciłem uwagę na to że protokoły z posiedzeń rady są publikowane jak się komuś przypomni i w dodatku nie pełne i z błędami, owszem jest to niby drobnostka ale świadczy o tym że nawet w drobnostkach jest bajzel. Kolejna sprawa, która mnie osobiście bardzo wkurza, kiedy w gminnych drogach pojawiają się dziury (a pojawiają się częściej niż dobre inicjatywy) przyjeżdża jakaś firma i zasypuje je drobnym grysem, pomijając fakt że takie rozwiązanie daje rezultaty na krótką metę to co za imbecyl pozwala sypać ten grys na ostrym zakręcie w drodze z Białaczowa do Miedznej?? To jest zwyczajne niebezpieczne szczególnie dla kogoś kto nie zna naszych dróg. Dodatkowo taki proceder to zwykły brak gospodarności, nie lepiej zrobić to raz a przyzwoicie zamiast co chwile sypać kamyki? Kolejny aspekt, syf i bajzel jaki jest za cmentarzem nadaje się na dobry artykuł prasowy ale oczywiście klerowi nikt nie podskoczy bo relacji z czarnymi naganiaczami elektoratu władza psuć sobie nie będzie. Wszędzie się trąbi że mamy brudne powietrze i że straż miejska czy też policja będzie wlepiać mandaty za palenie substancjami toksycznymi, takimi jak np plastikowe butelki. Nikt jakoś nie kwapi się natomiast żeby ukarać naszych biednych duszpasterzy za to że dają przyzwolenie wypalania plastikowych wiązanek (i nie tylko) na tym cmentarnym wysypisku, może się mylę i na cmentarzu można wszak cały ten czarny dym pójdzie do nieba. Mogę tak pisać jeszcze ze dwie godziny ale to nie mam sensu. My jako elektorat musimy zacząć wymagać i to twardo, mamy swoje prawa, których nie egzekwujemy z irracjonalnych przyczyn. Na koniec i pod rozwagę przytoczę cytat z jednego utworów Kazimierza Staszewskiego "Czy to jest tak, że mądrzy rządzą głupimi
Czy tylko głupi rządzą tak samo głupimi"
msciciel dnia grudzie� 13 2016 05:21:46
Palenie wieńcu to nic a ty wiesz co leży tam w tym dole zasypanym ziemią spytaj byłej władzy oj jak to kiedyś wypłynie to nie będzie miło!!!
dariablue dnia stycze� 01 2017 23:39:57
Da sie! Ano da! Tylko trzeba CHCIEC! Poki jeszcze czas to trzeba "zdjac pantofle z nog" i zaczac odkrywac bialaczowska kopalnie zlota!
Od stawu zaczac i brnac przez muszle ku lasom i okolicy!
Do dziela droga wladzo! Niech zaczna o Was mowic!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes