Uczestnicy otrzymali na początek pamiątkowe znaczki i upominki, a następnie zaczęło się wspólne wędrowanie 10 kilometrową trasą Miedzna Murowana - Kowalów - Białaczów. Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła turystom, którzy większość drogi szli czerwono znakowanym "Piekielnym Szlakiem". Podczas odpoczynku przy leśniczówce Kowalów poszczególne grupy rajdowe otrzymały do rozwiązania krzyżówkę o tematyce przyrodniczej. Wykonane i niesione przez drużyny "Ekologiczne Marzanny" dodawały malowniczego kolorytu długiej kolumnie wędrujących turystów.
Na mecie rajdu w Gimnazjum w Białaczowie czekał na uczestników poczęstunek (soczek i pączek). Zakończenie imprezy rozpoczął występ zespołu gitarowego zespołu "Gamma" z Żarnowa, który zaprezentował kilka turystycznych utworów. W tzw. międzyczasie komisja złożona z radnych gminy Białaczów: Przewodniczącego Rady Gminy - Zdzisława Pruska oraz w-ce Przewodniczących: Beaty Wilk i Marka Jaworskiego, oceniała kukły Marzann i przyznała pierwsze miejsce drużynie Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Przedborzu, oraz wyróżnienie dla Gimnazjum w Białaczowie, a także pani Marzannie Paduszyńskiej - Przewodniczącej Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia. Ponieważ wszystkie złożone rozwiązania krzyżówek okazały się prawidłowe wylosowano zwycięzcę . Szczęście dopisało grupie z klasy Ia Gimnazjum w Białaczowie, która odebrała słodkie upominki.
Zakończenie rajdu stało się doskonałą okazją do wręczenia legitymacji nowym członkom PTTK. Otrzymali je uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Skroninie - ogółem 13 osób. Wręczone zostały również odznaki turystyki pieszej: srebrne odznaki "Siedmiomilowe Buty" Annie i Katarzynie Szołowskim z Białaczowa oraz Jakubowi Kozińskiemu z Żarnowa, "popularną" OTP otrzymała Lilla Fidelus, a srebrną OTP Elżbieta Ciszek - obie z Żarnowa. Ostatnim punktem zakończenia imprezy było rozdanie dyplomów uczestnictwa drużynom biorącym udział w rajdzie. Prezes Oddziału PTTK w Żarnowie podziękował za przygotowanie imprezy nauczycielom Gimnazjum w Białaczowie, za wsparcie władzom Gminy Białaczów, a także wszystkim opiekunom bez których udział dzieci i młodzieży nie byłby możliwy. Natomiast organizatorki podziękowały koleżankom Katarzynie Wiadernej, Marcie Kożuchowskiej i Ewelinie Stasiak, za pomoc w organizacji imprezy oraz wręczyły podziękowania dla pana Włodzimierza Szafińskiego oraz dla Jacka Reszelewskiego - Wójta Gminy Białaczów. Impreza dała możliwość poznania walorów krajoznawczych gminy Białaczów, przejścia fragmentem "Piekielnego Szlaku", promocji turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku. Była także dobrą okazją do integracji turystów z różnych szkół, zabawą i zdrowym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Rajd ,,Pierwszy Dzień Wiosny", odbywający się 21 marca już co roku będzie organizowany na terenie Gminy Białaczów i stanie się alternatywą dla uczniów ze wszystkich szkół gminnych popularnego ,,dnia wagarowicza".
Katarzyna Wiaderna |