|
Gości Online: 17
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
|
|
Dalej możemy przeczytać :
"(...) Jan Długosz, wielki historyk Polski, opisując w XV w. uposażenia kapituł i parafii w Polsce, nadmienił w swym dziele, że w roku 1196 dziesięcina z ról dworskich położonych na terenie parafii Białaczów była przeznaczona dla prebendy żarnowskiej, która należała do kościoła Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Dziesięcina zaś snopowa z ról kmiecych była pobierana przez proboszcza w Białaczowie.(...)" (ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. II, s. 35)
[J. Długosz, "Liber beneficiorum", t. I, s. 376 ? 377; K. Potkański, "Pisma pośmiertne", Kraków 1929, t. I, s. 145 - 146]
W pracy ks. Karbownika możemy też znaleźć informacje o rodach, które były w średniowieczu właścicielami dóbr białaczowskich i samej miejscowości. Naturalnie interesują mnie czasy najdawniejsze czyli czasy, gdy dobra białaczowskie należały do wielkiego rodu Odrowążów.
"(...) Dwór białaczowski został wyodrębniony z posiadłości koneckich pod koniec XII w. Według kronikarskich zapisów Saul Odrowąż z Końskich, prawnuk lub wnuk Prędoty Starego przekazał swemu synowi Janowi posiadłości białaczowskie. Należy domniemywać, iż w ich skład wchodził nie tylko Białaczów lecz także okoliczne wioski, które stały się w latach późniejszych bazą dla powstającej parafii.(...)" (ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. I, s.18)
[S. Trawkowski, "Prędota Stary", Polski Słownik Biograficzny, t. XXVIII, Wrocław 1984 - 1985, s. 445 - 447; Archiwum Diecezjalne w Sandomierzu, "Akta parafii Białaczów", t. II, b. pag. Inwentarz z roku 1889]
Interesujące są też próby ustalenia daty powstania Białaczowa przez profesora Stanisława Arnolda, na które również powołuje się ks. H. Karbownik. Oto cytat z jego pracy.
"(...) W dokumentach źródłowych nie ma najmniejszej wzmianki o dawności Białaczowa. Jedynie profesor St. Arnold dowodzi w sposób pośredni, iż Białaczów i niektóre okoliczne wioski już istniały przy końcu XII w., a swoje stwierdzenia opiera na fakcie mającym miejsce w r. 1191, kiedy arcybiskup Piotr nadał kościołowi NMP w Sandomierzu wszystkie dochody należące do kaplicy w Żarnowie. Tymi dochodami były dziesięciny z ról kmiecych, którymi były obciążone wioski istniejące już w r. 1191. Do takich należały: Białaczów, Miedzna Drewniana, Parczów, Sędów, Radwan, Wąglany i Żelazowice.(...)
(...) Nazwa miejscowości Białaczów występuje w dokumentach po raz pierwszy w r. 1233. Jest w nim mowa Krzesławie Odrowążu jako komesie, możnowładcy pochodzącym z tejże miejscowości. (...)"
(ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. IV, s. 111)
[St. Arnold, "Terytoria plemienne w ustroju administracyjnym Polski Piastowskiej (XII - XIII)", W: Prace Komisji dla Atlasu Historycznego, Kraków 1927, z. 2, s. 87 - 89]
[J. Długosz, "Liber beneficiorum", t I, s. 425, 365 - 377]
[Kodeks dyplomatyczny Małopolski, t. II, wyd. F. Piekosiński. Monumenta Medii Aevi Historica, t. IX, Kraków, nr 403, s. 48 - 50]
Z tych informacji jasno wynika, że najdawniejszą datą, z którą mamy do czynienia jest rok 1191, gdzie można mówić już o istnieniu Białaczowa jako wioski dającej dziesięcinę do kaplicy w Żarnowie. Pozostałe fakty potwierdzają, że Białaczów już wtedy istniał. I choć pierwszy dokument, w którym miejscowość się wymienia jako siedzibę możnowładcy Krzesława Odrowąża pochodzi z roku 1233, to dla mnie osobiście nie ulega wątpliwości, że za datę istnienia Białaczowa należy przyjąć rok 1191. Z pewnością faktyczna data powstania to co najmniej kilka lub kilkanaście lat wcześniej, ale ustalenie tego obecnie jest niemożliwe.
A dlaczego to wszystko napisałem? Redakcja EKG chce zaproponować wszystkim, a szczególnie władzom gminy rozpoczęcie dyskusji w poruszonym temacie. Uważamy, że mieszkańcy miejscowości o tak długiej historii powinni postarać się o przyjęcie konkretnej daty jej powstania. Może to być data symboliczna, ale to przecież miłe móc powiedzieć, że mieszka się w miejscowości o ponad 800-letniej historii. Piotr Kolczyński
Informacje w nawiasach prostokątnych : źródła podawane przez ks H. Karbownika w "Białaczów i okolica w latach 1233 - 1914"
Piotr Kolczyński |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|