Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMarzec 28 2024 18:04:31
Obecny adres IP
34.227.191.136
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
OCHRONA ŚRODOWISKA-POKOLENIOWA ZMIANA ŚWIADOMOŚCI

,,Świat się zmienia, kraj się zmienia, zmieniamy się MY" slogan ten obowiązujący w czasach dawno minionych, potocznie nazwanych okresem propagandy sukcesu, może mieć odniesienie do postaw i świadomości współczesnego pokolenia w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Nabyta przez współczesne, młode pokolenie, wiedza jak chronić środowisko przed degradacją, jeśli nie teraz to za kilka lat przyniesie oczekiwane efekty. Wprawdzie tu i ówdzie daje się zauważyć przekorne postawy mieszkańców naszej gminy, ale i tak w skali ,,makro"można mówić o sukcesie edukacyjnym. Dziś, dzięki takim inwestycjom gminnym jak kanalizacja czy wybudowanie oczyszczalni ścieków,śmiało możemy stwierdzić że mieszkańcy naszej gminy nie zanieczyszczają środowiska a wszelkie nieczystości produkowane przez ich gospodarstwa w końcowej fazie, czyli w gminnej oczyszczalni są neutralizowane. Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, będąc pracownikiem opoczyńskiego ,,sanepidu" pobrałem do badania próbki wody ze studni zlokalizowanych w różnych częściach Białaczowa. Wynik był zatrważający. Z 11 próbek, tylko jedna studnia na ulicy Parczowskiej posiadała wodę zdatną do spożycia. Zdziwienie moje było ty większe, że mieszkańcy tej ulicy nagminnie swoje ścieki, a czasami szamba, odprowadzali do pobliskiego rowu. Jedynym uzasadnieniem takiego wyniku było to że studnia ta znajdowała się powyżej tegoż rowu i wszelakich zabudowań gospodarczych. Dziś, o takich zjawiskach nie ma mowy, choć zdarzają się wyjątki. Nasza redakcja dostała maila żeby zająć się problemem wypływających ścieków z ulicy Wąskiej i fetorem jaki wydobywa się ze studzienki kanalizacyjnej przed mostkiem,na ul. Szkolnej. No cóż, nie mamy takich kompetencji, ale myślimy, że ktoś odpowiedzialny za te sprawy w Urzędzie Gminy w Białaczowie nie przejdzie obok tego zgłoszenia obojętnie. We wcześniejszych felietonach pisałem o problemie spalania w domowych piecach odpadów,które powinny być utylizowane przez odpowiednie służby. Mam nadzieję że i tu świadomość mieszkańców z latami wzrośnie i podczas wieczornych spacerów będziemy swobodnie oddychać. Dbałość o środowisko jest jednym z ogniw łańcucha do zdrowego i dłuższego życia mieszkańców. Mam też wewnętrzne przekonanie że nasza gmina, nie mając większych atutów by stać się regionem przemysłowym czy rolniczym,poprzez dbałość o środowisko i powietrze, posiadając liczne zabytki i szlaki turystyczne,zachęci w przyszłości tzw mieszczuchów do osiedlania się w naszej gminie i budowania osiedli na wzór osiedla ,,Małachowskiego"

Ps. Zamieszczone zdjęcie przedstawia sytuacje w historii naszej gminy, kiedy tak cenny dar życia jak woda, z lokalnego wodociągu, nie była zdatna do spożycia.

Zbigniew Szpoton

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes