Najstarszy zachowany, wydany przez niego dokument datowany jest 07.01.1479 r., ostatni 04.07.1505 r.
Również wspomniane badania archeologiczne wykazały, że w miejscu pierwszego gródka w Wąglanach powstał w drugiej poł. XVI w. dość duży, murowany dwór szlachecki. Najprawdopodobniej kazał go wybudować najznamienitszy XVI-wieczny przedstawiciel rodu ? Leonard Strasz, burgrabia krakowski, sekretarz królewski, wielokrotny poseł na sejm, autentyczny przywódca szlachecki i kalwiński. Przeniósł się do Wąglan do wybudowanego przez siebie nowego reprezentacyjnego dworu. W 1577 r. posiadał cztery
łany i sześciu zagrodników z rolą, a jego sąsiad Mikołaj Dunin jeden łan. Postać Leonarda Strasza uwiecznił Jan Matejko na obrazie z cyklu ,,Dzieje cywilizacji w Polsce" zatytułowanym ,,Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota wolność. Elekcja. R.P. 1573". Matejko opublikował opis przedstawionej sceny. Oto fragment dotyczący Leonarda,,Zamoyski wymownie przekonawszy zebranych o wadze głosu jednostki, znalazł się w górę podniesiony silnemi dłoniami braci szlachty Płazy i Tarły, wśród wrzawy wichrowatych, Oleśnickiego z Pińczowa, szable migającego Drohojewskiego, Ligęzy, Przerębskiego, Siennickiego i Strasza, burgrabiego Zamku krakowskiego" - W XVII w. sukcesorami Wąglan byli: Krzysztof Strasz, Stanisław Skórkowski oraz Mąkolski. Wiemy ze źródeł, że w połowie XVII w., Wąglany z dworem należały już do Skórkowskich ze Skórkowic, herbu Jelita, gdyż w 1653 r. jako właściciel Wąglan występował Stanisław Skórkowski, sędzia ziemski stężycki, zmarły w 1667 r. Do Wąglan Straszowie już nie wrócili, chociaż stale obecni byli w ziemi białaczowskiej do XIX w. W XVIII w. Wąglany należały do Marszałka Stanisława Małachowskiego. W 1789 r.
w wykazie podatkowym wśród 21 dymów - chałup jest wymienione nasze nazwisko Jóźwik! Jednym z nich był Mikołaj Jóźwik, ławnik w sądzie, najprawdopodobniej potrafił pisać i czytać, o czym świadczą jego własnoręczne podpisy jako świadka pod testamentem. Drugi to Jan Jóźwik - najprawdopodobniej protoplasta naszego wąglańskiego rodu, być może ojciec Wawrzyńca Jóźwika i mojego pradziadka też Jana Jóźwika? W 1827 r. Wąglany obejmowały 28 domów i 234 mieszkańców. Z dokumentu,, Wpływy i Wydatki Szkoły w Białaczowie " Rozkład składki mieszkańców miasta Białaczowa i wiosek m.in. Wąglan na 1863 r. Wynika, że pod lp. 242 figuruje Marcin Jóźwik gospodarz, który miał uiścić 33 kopiejki. Na razie mi nie wiadomo kim był w stosunku do mojej rodziny W 1831 r. w księdze pokładnego odnotowano na terenie gm. Białaczów pierwsze przypadki epidemii , w tym najgroźniejszej wówczas choroby cholery! Otóż wszystkich zmarłych w tym roku było 166 osób, a z powodu cholery od 26.07. do 28.12.1931 r. zmarły aż 93 osoby, w tym 11 wWąglanach!
Opracował: Waldemar Józwik |