Wczoraj mieliśmy 21 marca, a z mim pierwszy dzień wiosny. wiosna kalendarzowa i astronomiczna, czym się różnią?
Pierwszy dzień wiosny w kalendarzu widnieje pod datą 21 marca, a pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadł na 20 marca, czyli w momencie równonocy wiosennej, czyli w momencie, gdy noc i dzień mają taką sama długość i trwają w przybliżeni, po 12 godzin. od tego momentu wszystkie kolejne dni są dłuższe niż noce, aż do czerwcowego przesilenia letniego.
Pierwszy dzień wiosny, na to hasło każdemu pojawia się uśmiech na twarzy! wiosna, czyli ciepły wiatr, dużo słońca i coraz więcej zieleni wokół. zaczynają pojawiać się liście na drzewach i kwitnąć pierwsze kwiaty. przyroda budzi się do życia. najbardziej powszechnym i popularnym od wieków zwyczajem witania wiosny jest topienie lub palenie słomianej kukły, zwanej marzanną.
Również pierwszy dzień nowej pory roku jest dniem uznanym za dzień wagarowicza, który najbardziej podoba się uczniom i studentom. dla nich jest to czas bezkarnej nieobecności na zajęciach, który pozytywnie przyjął się do kanonu szkolnych obowiązków. bardzo często szkoły organizują w tym dniu ciekawe zajęcia np., wycieczki do lasu, aby tym zachęcić dzieci do przyjścia do szkoły.
Ze zmianą pory roku łączy się również zmianą czasu, ale zegarki przestawiamy dopiero 29 marca, z godz. 2. na 3., w nocy. zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
Sywia Chałubińska
|