Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAMarzec 02 2024 02:19:07
Obecny adres IP
44.192.15.251
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Na marginesie - Zwyczajny dzień humanisty.
Newsy

Całe dziesiątki informacji dociera do mnie na zasadzie wrażeniowej. Strzępki zdań, ocen, chwilowych odkryć. I mimo sekundowego zdziwienia, które czasem mnie olśni, a o którym wiem, że jest powierzchowne i zaraz przeminie, nadal pozostaję sobą, nadal kołyszę się na tym oceanie bezsensu i chaotyczności, skupiam się na tym by trwać, nie widząc dla siebie szansy odkrycia nadrzędnego motywu istnienia, jego uzasadnienia czy choćby uczucia pasji jego doświadczania.
Zagłuszanie potrzeby takowego osadzenia się w świecie zajmuje memu bliźniemu większość czasu, jaki oferuje mu życie. Dostępność środków, które są ku temu zużywane jest oszałamiająca. Przyglądam się temu, choć przecież nie od zawsze widziałam to z taką wyrazistością. Gdy lęk i przejęcie minęły, pozostała już chyba obojętność na cudzy los, na który, uważam, wpływ mamy minimalny, zwłaszcza jeśli posługujemy się różnymi językami, a kontakt wzrokowy jest rzadkością tak wielką, jak prawda wyznań, których znaczenia i głębi już dawno nie pojmujemy. Niemniej jednak zawsze pozostaje jakaś enklawa, jeśli nie pod postacią grupy przyjaciół, to może choćby w formie pisania wierszy, pieczenia chleba czy dziergania koronek. Wszystko jest dozwolone, myślę, prócz dopuszczania do siebie tego co powszechne, co masowe, łatwe, przyjemne, modne. Prócz stereotypu i newsu, dwóch skrajności, wśród których rozpięła swe sidła tandeta i fałsz, wszystko inne, to co zaniechane i archaiczne, wciąż jeszcze jest ratunkiem przed odczłowieczeniem.
Zastanowienie - niby oaza spokoju, przyczynek ku opamiętaniu, pozytyw, który, choć niewygodny, wypaczający współczesny poryw ku nowoczesności, niesie ze sobą niezniszczalną myśl, zalążek, przykrytego dziś plastikiem, rozsądku. Naczelna idea wielu pokoleń filozofów, będących przewodnią siłą swych czasów. Tylko że jeden jej aspekt nie daje mi spokoju - nie zawsze racjonalizacja sprzyja utrzymaniu ludzkiej godności: emocjonalności, ideowości, romantyczności, bohaterstwa, gdyż nie zawsze ją ona obejmuje w niezaprzeczalnej potędze ścisłego określania pojętego na swój sposób "dobra". Zastanowienie, raz jeszcze, - tak, ale tylko takie, które faktycznie uświadamia zło trwonienia czasu wyłącznie na pomnażanie swych włości, wyolbrzymiania problemów wynikłych z zamknięcia się w świecie materialności, a w konsekwencji - rozpaczania nad własną niemocą jako człowieka, któremu własny los jawi się jako pasmo potwornych cierpień, zsyłanych na jego barki niesprawiedliwym wyrokiem boskiej Opatrzności. Jeśli taki paradoks będziemy w stanie pojąć, być może ten moment będzie dla nas przełomowy.
Ale to dopiero pierwszy etap na drodze samorozwoju, ten, zdaje się, który utraciliśmy na rzecz oględnie rozumianego dobrobytu. Kolejnym, ważkim dokonaniem ma być zwrócenie się do drugiego człowieka, takie normalne, ludzkie, szczere i prawdziwe, o jakim kiedyś pisali poeci, zanim moderna odebrała im szlachetne poruszenie serc. Zwrot ku przeszłości - rzekną z drwiną głosiciele postępu. A owszem - odpowiem cicho, mając nadzieję, bo na przekór wszystkiemu, wciąż ją mam, że przecież ktoś to usłyszy, zrozumie, poczuje w głębi swego wnętrza jako coś, co już tam było, a tylko drgnęło w tej jednej, słodkiej chwili, przebudzone.
I. Urbańczyk

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes