Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 22 2024 18:01:47
Obecny adres IP
3.145.112.23
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 15
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
XXX JUBILEUSZOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W POEZJI Opoczno - Wąglany 7-8 maja 2011.
W 30 Jubileuszowych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Poezji - tym razem do walki o zaszczytne tytuły wystartowało 261 uczestników z 25 krajów z całej kuli ziemskiej! Z Polski 220 poetów - z Polonii 41 (188 pań i 73 panów). Najliczniejsza stawka – to 95 rywalizujących - całkiem na przyzwoitym poziomie literackim - w kategorii „Szukamy talentów wsi” i mniej liczniejsza - 83 „O złote gęsie pióro”, 42 „Dzieci i młodzież do lat 18” i 41 w polonijnej o „Najdroższe gniazdo rodzinne”. Z Mazowieckiego 28, z Łódzkiego 26, ze Śląskiego 15 i z Wielkopolskiego 14 - z Polonii: 14 z Litwy, i po 2 z Austrii, Hiszpanii, Niemiec i USA. Najstarsza uczestniczka - 82 letnia (ur. 23.04.1928.) pani Regina Adamowicz z Koszalina woj. zachodnio-pomorskie, najmłodsza – 10 letnia (ur. 29.09.1999.) Weronika Łazaj z miejscowości Żory woj. śląskie.
Wąglany (po 21 latach przymusowej banicji!?) będą – znowu u siebie świętowały - już perłowe gody wąglańskiej miłości do poezji! Najwyższy czas ku temu - by wszystko, co się wydarzyło w poprzednich chudych i tłustych latach, było rzetelnie wydobyte z bogatego archiwum koła Związku Młodzieży Wiejskiej i Towarzystwa Przyjaciół Wąglan, żeby nie uległo żadnemu zapomnieniu i dewaluacji - trzeba wszystko podsumować cyframi i zapisać potomnym wielkimi złotymi literami!
We wszystkich dotychczasowych 30 edycjach w latach 1983-2011 - w 4 całkowicie odrębnych kategoriach wystartowało już i aż 5 tys. 787 uczestników z 36 krajów z całego polskiego i polonijnego poetyckiego świata!!! Z takich krajów jak: Anglia, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Brazylia, Chiny - Tybet, Czechy, Dania, Estonia, Federacja Rosyjska, Finlandia, Francja, Grecja, Gwatemala, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Uzbekistan, Węgry i Włochy… Z Polski 5 tys. 290 poetów i z Polonii 497 - wśród nich 3 tys. 942 panie i 1 tys. 845 panów. W Wąglanach w każdym z 30 konkursów (licząc każdego uczestnika tylko jeden raz w historii wszystkich edycji!)) zadebiutowało średnio po 193 poetów. W Wąglanach organizatorzy we wszystkich 30 Konkursach i w Mistrzostwach Polski w Poezji - łącznie rozdali nagrody i wyróżnienia 928 uczestnikom, czyli co 12 uczestnik - w każdej z edycji był nagrodzony lub wyróżniony, niektórzy z nich mieli szczęście - nawet pięciokrotnie! A licząc jeszcze inaczej - spośród 5 tys. 787 poetów - co szósty z nich - w Wąglanach wywalczył nagrodę lub wyróżnienie!
Od 17 grudnia 1982 roku do 7 stycznia 2011 roku - nadesłali do Wąglan już i aż 10 tys. 934 prace (zestawy wierszy!) - z Polski 9 tys. 314 prac i z Polonii 1 tys. 620 - poetki nadesłały 7 tys. 443 prace, a poeci 3 tys. 491 prac.
W każdej z 30 edycji w Wąglanach startowało po około 364 uczestników (niektórzy startowali więcej niż jeden raz w historii wszystkich edycji! Absolutnym rekordzistą jest Tadeusz Wujek z miejscowości Gostyń z Wielkopolski - startował aż w 22 edycjach!
Jeszcze okazalszy jest bilans nadesłanych wierszy - których do tej pory poeci nadesłali w sumie - około 50 tys. 250 sztuk!
Nam organizatorom z Wąglan - zależy również najbardziej na tym, aby zachować swoją niezależność w organizowaniu tego typu imprez poetyckich, co najmniej do ZŁOTYCH GODÓW!? - I trzymać się również tego - o czym w Nr 79 Pisma Społeczno-Kulturalnego WŁASNYM GŁOSEM napisał świetny znawca słowa pisanego Leszek Żuliński w swoim artykule „Dekalog dobrego wiersza” - „Obowiązkiem” każdego pokolenia literackiego jest wniesienie do literatury własnego języka.” I dalej fragment „Prawdziwa sztuka poetycka bardziej musi przypominać budowanie zamków z piasku niż piaskowych babek - z foremek.”… I z pomocą Bożą - taką wytyczoną drogą - jeszcze długo jak legendarny Syzyf - pewnie będziemy kroczyć!?...

Przewodniczący Jury - Prof. Dr hab. Paweł Soroka

Sekretarz - Stanisław Dominiak

Członek - Bożena Świątek-Mazur

Członek - Krystyna Jóźwik

Członek - Waldemar Jóźwik
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes