Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMaj 09 2021 08:13:53
Obecny adres IP
3.226.72.118
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 320
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: maciej jozwik
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
BIAŁACZÓW-MIASTO?
,,Już w 1233 r znany jest Krzesław comes de Balacow. Z Białaczowa pochodzi Prandota, biskup Krakowski (zm.1262r) założyciel miasteczka i parafii. Za Długosza,dziedzicem miasta był Odrowąż. Spalone w czasie pożaru przywileje miasta wznawia Piotr Odrowąż (dziedzic Białaczowa). Miasto miało przedmieścia: Ossę i Jeżów'' ,,Przywilej Kazimierza króla potwierdzili: w niedzielę kwietnia 1509 r w Piotrkowie król Zygmunt I, w piątek po Oczyszczeniu N.M.P 1563 r również w Piotrkowie Zygmunt August, dając miastu prawo magdeburskie. To samo Stefan Batory w dn.23 stycznia 1578 r. Zygmunt III dn.28 maja 1615r i Władysław IV dn 6 stycznia 1640 r w Warszawie. W tym samym czasie Białaczów w części należy do rodziny Straszów, herbu Odrowąż, w częśći zaś do Korwinów Kochanowskich.”,,W 1671 r w zameczku Białaczowskim dn. 12 grudnia między Antonim na Białaczowie Kochanowskim i Zofią Rudzińską, oraz innymi potomkami, następuje dział miasteczka Białaczowa.” W 1723 roku nabywcą części dóbr Białaczowa staje się Franciszek z Dębian Dembiński, kasztelan wojnicki.Po nim dziedziczy Ludwik Dembiński, kasztelaniec wojnicki. W 1727 roku nabyła Białaczów Jan Małachowski, starosta Opoczyński.,, W dniu 2 lipca 1787 roku Stanisław syn Jana hrabia Małachowski, marszałek wielkiego Sejmu, dziedzic Białaczowa, daje miastu przywilej, który wraz sześcioma poprzednimi w dniu 1788 roku potwierdza Stanisław August.” Przypomnijmy- przywilej między innymi uwalnia mieszczan od poddaństwa, potwierdza prawo magdeburskie i określa lokalizację miasta. „

Dotychczasowa konieczność posiadania przez daną miejscowość odpowiedniej liczby mieszkańców (powyżej 2 tys ) w praktyce nie jest przestrzegana (patrz nowe miasta w województwie świętokrzyskim).

Dlaczego o tym piszę. Otóż nie tylko ja uważam, że Białaczów powinien dołożyć wszelkich starań by wyjść z cienia miejscowości położonej na peryferiach województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Nie należymy do miejscowości ani rolniczych ani przemysłowych. Powinniśmy, poprzez uzyskanie praw miejskich postawić na rozwój turystyki , jako głównej gałęzi rozwoju społeczno-gospodarczego. Miejscowość na prawach miejskich to:

*WIEKSZY PRESTIŻ
*ZASPOKOJENIE SENTYMENTÓW I AMBICJI MIESZKAŃCÓW
*MOŻLIWOŚĆ POZYSKANIA ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA ROZWÓJ MIASTA I GMINY (dwa żródła)

Z góry też uprzedzam pytania związane z większymi kosztami zmian. Są znikome a wysokość podatków w dalszym ciągu będzie zależeć od włodarzy miasta i gminy.

TAK WIĘC DRODZY MIESZKAŃCY BIAŁACZOWA- SPEŁNIJMY POWINNOŚĆ WOBEC HISTORII.


Niniejszym artykułem chciałbym pobudzić społeczność do mądrej i rzeczowej dyskusji. Władze Gminy Białaczów proszę o ujęcie w przygotowywanym planie zagospodarowania przestrzennego zmiany związane ze staraniem się o prawa miejskie.
W przypadku pozytywnych opinii czytelników, jesienią tego roku powołamy społeczny komitet przywracający prawa miejskie dla Białaczowa

Zbigniew Szpoton
sierpień 2020r
Komentarze
Belfer dnia sierpie 03 2020 17:39:25
Serio juz nic lepszego Szanowny redaktor nie wymyslij!A moze Białaczow niech zostanie stolicą Polski A co? Nie moze!?
wieslaw dnia sierpie 03 2020 18:04:45
Władza funduje nam już podatki na miejskim poziomie wiec kolejny krok do spełnienia powinności wobec historii. Może w tej sprawie powołany zostanie komitet?
klemens dnia sierpie 03 2020 21:29:13
Dziwi mnie, że dwa komentarze pod artykułem są niechętne pomysłowi, aby Białaczów stał się miastem. Szczerze mówiąc ta operacja dałaby miejscowości dodatkowe możliwości starania się o pieniądze zarówno z budżetu państwa jak i UE. Bardzo często włodarze gmin nie chcą aby ich miejscowości stały się miastami motywując to niższymi dotacjami np. na oświatę. Obszary wiejskie rzeczywiście dostają większą subwencję oświatową. Szczęśliwie się jednak składa, że w Białaczowie mieszka mniej, niż 5000 osób, zatem nie utraci (po ewentualnym staniu się miastem) prawa do ubiegania się o fundusze na rozwój obszarów wiejskich. Wygląda więc na to, że Białaczów jako miasto mógłby finansowo zyskać.
degustator dnia sierpie 04 2020 10:08:29
Żeby pozyskiwać środki trzeba mieć wkład własny. Obecnie gmina jest już zadłużona na 17 lat do przodu i to wszystko po niespełna dwóch latach rządów obecnej pani włodarz wraz z tą radą i j ej przewodniczącą. Niebawem zabra knie kasy na długopisy i papier do ksero, a wam się miasto marzy. Zajmijcie sie ważnymi problemami tej gminy i stanem finansowym panie refaktorze, a nie fanaberiami. Podatki podniosła, woda i ścieki zdroż a ły, inwestycji zero ( podbno kanalliza w skroninie rusza bydowa), działki i budynki mierzą bo pieniedzy mało to ludzie więcej z s płacą, opłata adiacencka uchawalona to sędów skronina i Zakrzów zapłacąkasę od każdej działeczki. A miało być tak dobrze jak wybierzecie panią g na wójta. No to mata dobrze. He he. I fobrze wam t a k
zbigniew dnia sierpie 04 2020 10:51:17
Belfer,Wiesław,degustator,znacie to powiedzenie ,,kto stoi w miejscu , robi krok w tył,,.Pisząc artykuł czytałem wypowiedzi ludzi którzy przeszli te fazy zastoju do małego,aczkolwiek rozwoju po tym jak stali się miastem.Usmiechalem się jak malutkie miejscowości w woj. świętokrzyskim stały się miastami.Dzis pieniądze trafiają tam z dwóch źródeł.Poza tym ponawiam prośbę o merytoryczną dyskusję ,a nie krytykę bez argumentów.( Jak prezydent-,,nie bo nie,,).Nihilizm to ślepa droga.
Belfer dnia sierpie 04 2020 16:23:42
Ponieważ gmina tonie w długach i brak poprawy w najbliższych lata trzeba zająć się najważniejszymi sprawami jak budżet. Kolejny pański genialny pomysł typu fontanna itp.Krzyczał Pan już o tym jak to źle w gminie i nic Pan nie robi w tym kierunku pańskie obietnice są bez pokrycia!Obecna władza jes najgorsza jaka tylko była od czasów nastanie demokracji.Referendum miało być pańskie słowa i co?
klemens dnia sierpie 06 2020 12:01:06
Pan o nicku "Belfer" : wszyscy wiedzą, że sytuacja finansowa gminy jest kiepska. Dużo pan o tym pisze, ale nie podaje żadnych pomysłów, czy propozycji, które mogłyby pomóc gminie. Bardzo łatwo jest krytykować władze, gorzej włączyć się w jej wspieranie w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy, oszczędności i.t.p. Co ciekawe w każdej kadencji wójta i rady wszystko jest źle, nic nie działa. Portal funkcjonuje od 2009 roku. W tym czasie wójtami byli p. Jóźwik, p. Reszelewski, a obecnie pani Goworek. Zawsze, bez względu na to kto rządził gminą, słychać było wyłącznie narzekania. Czegoś nie rozumiem, czyżby w Białaczowie w wyborach głosowali Marsjanie? Przecież to pan panie "Belfrze", "degustatorze", "wiesławie"głosowaliście, więc o co chodzi?
degustator dnia sierpie 07 2020 10:02:11
Szanowny Klemensie.
Nigdy w hisorii tej gminy tj. BIAŁACZÓW nie było takiego zadłużenia .Wójt Jóźwik zadłużył gminę na 4 miliony złotych polskich ,wójt Reszelewski dołożył 1 milion złotych i gmina miała 5 milionów długu .Po roku rządów wójt Goworek mieliśmy już 7 milionow zadłużenia. Obecnie ,po zapoznaniu sie z wieloletnią prognozą gminy dowiadujemy się, że dług gminy będzie spłacany do 2037 roku czyli przez 17 lat , to daje zadłużenie na trzy i pół kasencji do przodu. Idąc dalej skoro gmina ze względu na dochody może spłacić porzyczki w kwocie max jeden milion rocznie , to mamy około 17 milionów zadłużenia gminy. Tak rządzi obecna wójt, obecna rada gminy(raczej bezradna rada), z przewodniczącą na czele. Rada daje z takim i wynikami jednogłośnie absolutorium. Gratuluję fantazji i myślę ,że wyborcy was rozliczą z waszej indolencji. Więc drogi Klemensie zastanów się,czy było kiedykolwiek z finansami gminy gorzej? A jeśrchodzi o pomoc ,to jest aparat pracowniczy z wójt gminy na czele, z panią wice wójt z Wolborza za kilka tysięcy miesięcznie wynagrodzenia,które to panie znają si na zamówieniach publicznych i nie tylko, są urzędnicy pozatrudniani ( część bez konkursów na stanowiska, brak informacji na bip o konkursach)za grube pieniądze. Jest wspaniała bezradna i niema rada ( był kiedyś taki sejm ,nazwano go niemym ).To oni czerpiąc korzyści z pracy w tutejszym urzędzie ,biorą odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie gminą. Nieieszkańcy mają pomagać. My mieszkańcy mamy żądać i wymagać od nich efektów.
klemens dnia sierpie 07 2020 12:39:15
Kolego "degustator", ostatnie zdanie twojego wpisu obnaża brak rozumienia demokracji i jej skutków (tych dobrych i tych złych). Demokracja nie będzie dobrze działać jeśli lokalna społeczność będzie bezczynna, nieaktywna. Właśnie z tym mamy do czynienia w Białaczowie. Część nie chodzi na wybory, nic nie robi, ale najgłośniej krzyczy, że władza niedobra, że długi, że na nic nie ma pieniędzy.
Drogi kolego, miast narzekać na braki w gminnej kasie, może lepiej znajdź receptę na znalezienie dodatkowych środków? Jeśli uważasz, że władza robi nadużycia i wiesz jak to robi, masz na to dowody, idź do prokuratury. Budżet gminy nie jest z gumy, państwowe dofinansowanie się kurczy, więc zaciąganie kredytów staje się w polskich gminach normą. Białaczów nie jest wyjątkiem, a jego zadłużenie, choć niemałe, do najwyższych nie należy.

Redaktor tej strony zaproponował próbę zmiany statusu miejscowości, co dałoby nowe możliwości finansowania. Mianowicie : dostęp do pieniędzy przeznaczonych na miasta bez utraty finansowania obszaru wiejskiego. I to tyle. Proszę pokazać, że to nie jest pomysł dobry. Na tym polega dyskusja.
Belfer dnia sierpie 07 2020 21:03:26
Redukcja etatów raz! Likwidacja szkół w Skroninie i Petrykozach dwa!Trzy po co nam wice sekretarz! Itd !
klemens dnia sierpie 07 2020 21:57:16
O, i to jest głos w dyskusji szanowny kolego "Belfer". To są konkrety i należy się zastanowić jakie będą skutki zaproponowanych zmian. Zwolnienie kilku etatów nie da dużych oszczędności, ale warto się temu przyjrzeć i sprawdzić kto i czym w urzędzie się zajmuje. Likwidacja szkół jest kusząca, ale nie zapominajmy, że likwidacja kosztuje, no i generuje zwolnienia. Nie chcę wypowiadać się wiążąco, ponieważ nie jestem mieszkańcem gminy i zbyt mało wiem. Warto zaprosić do dyskusji tutaj osoby, które znają sprawę. Ale zawsze należy pamiętać, żeby wyciszać emocje. Nie zakładajcie złej woli władz gminy. Ustalcie tutaj jakiś harmonogram oszczędności, spiszcie na papierze, idźcie na posiedzenie Rady i poproście o głos. Macie do tego prawo! I jeśli władze będą was sekować, nie dopuszczać do głosu zwróćcie się do mediów o wydrukowanie waszych racji, o wsparcie w informowaniu ludzi. Z pewnością będzie reakcja. Natomiast krzykiem, epitetami, napastliwością sami siebie kompromitujecie i nikt z wami nie będzie rozmawiał.
Belfer dnia sierpie 08 2020 12:15:53
Jeśli gmina ma taki potężny dług który trzeba spłacać przez 17 lat trzeba zadać sobie pytanie czemu i skąd on się wziął? Następnie jeśli jest jakaś wątpliwość W sprawie braku gospodarności przez wójta trzeba sprawę zgłosić do Rio!
zbigniew dnia sierpie 08 2020 12:29:47
O wysokich kosztach oświatowych pisałem nie raz.O przyroscie administracji również. Ale przypomnę że tematem wiodącym jest czy staranie się o prawa miejskie ma sens. Przeraża mnie że od wielu lat neguje się wszystko i wszędzie,przypomnę wiatraki, farmę kur,etc ,że wspomnę już o fontannie na rynku czy medal zasłużony dla gminy Białaczów. Dobrze że powstanie na prywatnym gruncie kolejny market.Tym sposobem to potencjalni inwestorzy będą nas omijać szerokim łukiem.Pewien burmistrz nowego,małego miasteczka w świętokrzyskim powiedział że w gminie ( wsi) nikt nie chciał inwestować, w miasteczku już tak.
Belfer dnia sierpie 08 2020 12:52:58
Co ma piernik do wiatraka .Wies czy miasteczko?Jak ma ktoś z tym problem to niech w....la i to w podskokach!Tu nie ma z kim rozmawiać wójt czy rada to stado baranów i tyle!
klemens dnia sierpie 08 2020 13:29:50
Wrócił kolega w stare koleiny. Jeśli wójt i rada, to stado baranów, to co powiesz "Belfrze" o tych, którzy ich wybrali? Co powiesz o Janie Jóźwiku i ówczesnej radzie, o Jacku Reszelewskim i poprzedniej radzie? To wszystko stado baranów??? Czy w ogóle ktoś kiedykolwiek był "dobry"?

O długu gminy już pisałem. W Polsce wszystkie bez wyjątku gminy są zadłużone, mniej lub więcej. Nie wynika to z złej woli wójta tylko z braku dochodu do budżetu.

Oczywiście można nie zgadzać się z pomysłem zmiany statusu Białaczowa, na miasto. Ale musisz podać argumenty, które podważą tą propozycję. Ja twierdzę, że jako miasto Białaczów dotrze do nowych źródeł finansowania. Może to też ułatwić (choć nie musi) znajdowanie inwestorów.
Belfer dnia sierpie 08 2020 13:58:15
Lepszego wójta niż Jan narazie nie było i niema ale bez tej obecnej wojtowej. Każdy widzi i wie co tą osóbka wypracowała! Jeśli kwestia finansowa przewazy w stronę miejską owszem czemu nie .Obecna rada i wójt jest bezradna jak kloc w sedesie nie ma pomysłu i jakiej kolwiek sugestii aby coś poprawić! Były wójt jeśli by mu nie uderzyła woda sodowa nadal by rządził w gminie ale Balon pękł!
karolswiatek dnia sierpie 08 2020 23:57:25
,,O wysokich kosztach oświatowych pisałem nie raz.O przyroscie administracji również. Ale przypomnę że tematem wiodącym jest czy staranie się o prawa miejskie ma sens. Przeraża mnie że od wielu lat neguje się wszystko i wszędzie,przypomnę wiatraki, farmę kur,etc ,że wspomnę już o fontannie na rynku czy medal zasłużony dla gminy Białaczów. Dobrze że powstanie na prywatnym gruncie kolejny market.Tym sposobem to potencjalni inwestorzy będą nas omijać szerokim łukiem.Pewien burmistrz nowego,małego miasteczka w świętokrzyskim powiedział że w gminie ( wsi) nikt nie chciał inwestować, w miasteczku już tak."

Szukam w tym wpisie jakiegokolwiek sensu i jakoś znaleźć nie mogę . Czy według szanownego Pana fontanna na rynku , czy tez medal dla zasłużonego dla gminy ma nam zapewnić tabuny inwestorów? .Czy też ten nowy market powstający ku Pana uciesze? ,który mi jako ,,tubylcowi" i oczywiście właścicielowi małego sklepiku raczej czkawką się odbije? . Sam człowieku namawiałeś ludzi do głosowania na obecną władzę a jak Cię zawiedli to się Pan żalisz ? Chłopie pokaż ,że masz jaja i powiedz otwarcie o Ci chodzi, bo jak na razie to tylko jątrzysz i nic z tego nie wynika .
Daj pomysł do działania ,pomysł który zachęci mieszkańców gminy do wspólnego wysiłku i pracy na rzecz naszej gminy . Ja z chęcią się przyłączę, nawet wtedy, gdy miałbym zamknąć swój sklepik nie wytrzymując walki z konkurencją . Pozdrawiam.
Belfer dnia sierpie 09 2020 05:21:53
Kolejna sieciówka wykończyć może małe sklepiki!Ale co tam powstanie duży sklep reszta się nie liczy.Ja zauważyłem że troska o sprawy gminny oferują ci co najmniej dla niej zrobili a jak wspomniał Karol tylko próbują moncić i robić zamieszanie!Od lat widać że pseudo politycy i nim podobni trenują kasę gminy i tyle
bozena dnia sierpie 13 2020 05:15:28
Proponuję powstrzymać się od wzajemnych animozji i rozważyć pomysł na chłodno.Wydaje mi się, że panu redaktorowi chodziło przede wszystkim o możliwość pozyskiwania funduszy na rozwój gminy z dodatkowych źródeł.Chociaż w wielu kwestiach światopoglądowych różnimy się diametralnie, to w tym przypadku staję w obronie pana redaktora. Nie można żądać od niego podejmowania inicjatyw, rozliczania z niespełnionych obietnic, ponieważ jest zwykłym mieszkańcem Białaczowa / Choć złośliwi twierdzą, że pochodzi z Krakowa/ to nie ma on żadnej siły sprawczej. Nie jest radnym, wójtem, czy pracownikiem UG.Prowadzi tylko portal. Mamy prawo oceniać prowadzony przez niego portal, ale dzięki niemu mamy również możliwość prezentowania swoich poglądów. Ja za to osobiście dziękuję. Dobrze byłoby, żebyśmy potrafili ze sobą kulturalnie dyskutować . Może spróbujemy się pięknie różnić.. Oceniać merytorycznie proponuję władze samorządowe, a przede wszystkim radnych Rady Gminy Białaczów, ich aktywność podczas sesji, zadawane pytania i składane interpelacje, troskę o mieszkańców gminy,oraz znajomość ich problemów.To oni podejmują uchwały i są opłacani z naszych podatków.
Diana dnia sierpie 16 2020 09:14:56
Klemens i P.Bożena głos rozsądku w końcu...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes