Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLipiec 10 2020 16:57:45
Obecny adres IP
3.236.59.63
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 317
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: AniaSklep20-ik
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA

W styczniu 2018 roku wprowadzono kilka istotnych zmian w ustawach samorządowych. Zmiany te obowiązują od nowej kadencji JST. Wśród nowych rozwiązań za szczególnie ważne uznać należy wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, dzięki której mieszkańcy mogą mieć wpływ na zmianę gminnej rzeczywistości.
Przeanalizujmy tę procedurę w odniesieniu do naszej gminy.
Grupa mieszkańców, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Białaczów może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.
Procedurę należy zacząć od powołania komitetu złożonego z 5 osób Następnie komitet informuje Przewodniczącego Rady Gminy o inicjatywie i składa wniosek zawierający projekt uchwały, oświadczenie o utworzeniu komitetu, wskazuje pełnomocnika i jego zasętpcę oraz wykaz co najmniej 200 mieszkańców gminy popierających tę inicjatywę. Wskazani pełnomocnicy mają reprezentować grupę inicjatywną na posiedzeniach komisji i na sesji Rady Gminy. Projekt, który spełni wymogi formalne staje się przedmiotem obrad rady.Dokładną procedurę określa uchwała Rady Gminy w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stwarza możliwość kreowania gminnej rzeczywistości, jednak nie oznacza to automatycznego sukcesu grupy inicjatywnej. Aby projekty przeszły ze sfery marzeń i oczekiwań do rzeczywistości konieczne jest uzyskanie wsparcia radnych.To ich głosy decydują ostatecznie o sukcesie bądz niepowodzeniu danego przedsięwzięcia.
Inicjatywy mieszkańców są również korzystne dla radnych, gdyż wskazują na ważne ,a czasami niedostrzegane problemy mieszkańców. Mogą one również wpłynąć pozytywnie na aktywność radnych.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to budowanie społeczeństwa obywatelskiego, to istotne narzędzie zwiększania partycypacji mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu gminnego.
Jestem przekonana, że w gminie Białaczów jest wielu entuzjastów, którzy poprzez swoją aktywność wprowadzą szereg dobrych rozwiążań w dziedzinie kultury, turystyki, sportu i edukacji.

Bożena Wojewoda
Komentarze
Belfer dnia luty 23 2019 06:16:02
Szanowni użytkownicy EKGB czy wożenie gminnym samochodem tyłka pani przewodniczącej rady gminy pani Lasotowej to przestępstwo czy tylko nadużycie? Samochód kierowcą przyjeżdża po panią Radną i wozi do ug nowe porządki to ja zamawiam kurs do Opoczna bo w czwartek kury bym sobie zakupiłsmiley
anoniman dnia luty 23 2019 07:53:10
"Green taxi". nie wiedziałem o takim fakcie i nie powinno tak być. przecież można poprosić znajomego i dac za transport jakąś kwotę z nie małego uposażenia, które proporcjonalnie do budżetu gminy powinno być o połowę mniejsze. takie działania nie wpływają pozytywnie na wizerunek nowej władzy i nie budują zaufania
zbigniew dnia luty 23 2019 07:59:38
Jeszcze nie inicjatywa ale sugestia do sprawujących władzę w tej kadencji. W poprzedniej kadencji zasiadając w Radzie w grupie tzw opozycyjnej byliście przeciwni wyborowi dwóch wiceprzewodniczących Rady Gminy (zapisy w protokołach). Bądzcie więc konsekwentni i popracujcie nad zmianą zapisów Statutu gminy tj paragraf 5 pkt 3. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin,które,, stać" na dwóch przewodniczących.
Belfer dnia luty 23 2019 11:19:04
Taxi green Jest za nasze pieniądze ja się na to nie zgadzam.Szanowni państwo proponuję taką inicjatywę dzwonić w poniedziałek do pani Wójt i zamawiać taxi green przecież nam też się należy.
marbo dnia luty 23 2019 13:49:06
Dlaczego sesje Rady Gminy transmitowane na żywo różnią się od sesji zarchiwizowanych w BIP ?Te ostatnie składają się z wielu części,do których wprowadza się jeszcze modyfikacje.Całość jest nieczytelna.Czegoś takiego nie ma w innych gminach.
degustator dnia luty 24 2019 09:35:14
Odnosząc się do wpisu P.Zbigniewa. Za chwilę dowie się Pan i cała społeczność, że jesteśmy b.bogatą gminą, gdyż od marca w naszym urzędzie będzie Wice wójt. Pytanie komu i do czego jest potrzebna ta pani,która przybędzie do Białaczowa z Wolborza. Można domniemywać że musi zdobyć doświadczenie na kierowniczym stanowisku tego typu aby za5 lat wystartować w Wolborrzuna fotel burmistrza.
degustator dnia luty 24 2019 09:42:56
Odnośnie zielonej taxi która wozi panią przewodniczącą rady , pana jaroszyńskiego, po całej gminie to jest zakupiony z niezbędnych rzeczy nowy samochód do ważenia tych ludzi. Dla nich to niezbędne. Może faktycznie pani wójt zrobi taxi i mu mieszkańcy również będziemy mogli jeździć gdzie dusza zapragnie. z naszych podatków za te przyjemności naszych notatki płacimy więc nam teź powinno się należeć. A tak zupełnie poważnie- serce boli gdy widzimy w takie nadużycia. Wcześniej było to nie do pomyślenia, ale jaka władza takie prawo w naszej gminie
degustator dnia luty 24 2019 09:43:50
Odnośnie zielonej taxi która wozi panią przewodniczącą rady , pana jaroszyńskiego, po całej gminie to jest zakupiony z niezbędnych rzeczy nowy samochód do ważenia tych ludzi. Dla nich to niezbędne. Może faktycznie pani wójt zrobi taxi i mu mieszkańcy również będziemy mogli jeździć gdzie dusza zapragnie. z naszych podatków za te przyjemności naszych notatki płacimy więc nam teź powinno się należeć. A tak zupełnie poważnie- serce boli gdy widzimy w takie nadużycia. Wcześniej było to nie do pomyślenia, ale jaka władza takie prawo w naszej gminie
degustator dnia luty 24 2019 09:44:55
Słowo notatki powinno być wpisane NOTABLI. Przepraszam ale to słownik w komputerze.
OBSERWATOR dnia luty 24 2019 12:40:58
degustator, żeby zostać wybrany na burmistrza, wójta i prezydenta nie trzeba mieć żadnego wykształcenia ani żadnych stanowisk kierowniczych. Poczytaj lepiej ustawy a nie
jątrz. A propos podatków to płacimy wszyscy.
degustator dnia luty 24 2019 13:11:35
Obserwator obserwój dobrze i staraj się zrozumieć co inni piszą. Z twooch komentarzy można wnosić że po dobrej moskiewskim szkole jestś, ponieważ wszystkich wokół pouczasz, moralizujesz, informujesz,wskazuje kierunki w jakim wszyscy mamy zmierzać.
To tyle o tobie. Teraz powrót do meritum. Gdzie w tekście jest info że konieczne jest pod względem prawnym,czy też niezbędny warunek tego aby ubiegać się o to stanowisko. Chodzi o doświadczenie i obycie jak w tym środowisku należy się poruszać. Takie informacje drogi Obserwatorze o których wspominasz w swojej uwadze na ten temat wie każdy średnio rozgarnięty człowiek, więc nie myśl że zabłysnąłeś taką informacją smiley
A swoją drogą to uważam że próbujesz odwrócić uwagę od głównego zagadnienia czyli zatrudnienia Wice wójta w Białaczowie
. Jest to zupełnie zbędne stanowisko, za które my podatnicy zapłacimy kilka tysięcy złotych miesięcznie. Przypuszczam, że w skali roku może to być około 60 -80 tysięcy samej pensji. Należy dodać do tego premie kwartalne, dodatki stažowy, funkcyjny itp,itd. Zwracam uwagę że z Wolborza do Białaczowa jest około 70 km w jedną stronę. Dziennie 140 km, tygodniowo 700 km, więc na paliwo też musi zarobić. Pozdrawiam i na przyszłość zastanów się dwa razy zanim coś pełniejsze OBSERWATORZE smiley
Kizilyar dnia luty 24 2019 15:34:38
Co złego jest w dobrej moskiewskiejs szkole?? Po takiej pewnie pisze się poprawnie. Ile brednii jesteście jeszcze zdolni wygenerować??
Belfer dnia luty 25 2019 05:13:54
Bredni? Przecież to szczera prawda!Gmina wróciła na stare tory nepotyzmu i kolesiostwa.Jeszcze jedno czemu mąz Wojtowej pracuję 6godzin? Jakieś przywileje?
degustator dnia luty 25 2019 05:44:15
Kiziu,kiciu,czy jaki tam masz nick. Bardzo proszę odpowiadaj argumentem na argument,tezą na tezę. Tak powinna wyglądać dyskusja. To że rzucasz takie teksty świadczy o tym że argumentów przeciwko tym opiniom po prostu tobie i podobnym do Ciebie zabrakło.
Ps. Kaziu w wyrazie o którym mówisz - było to zamierzone smiley
wieslaw dnia luty 25 2019 07:38:34
Jaki książę Filip, takie przywileje smiley
OBSERWATOR dnia luty 25 2019 07:54:47
Jaki z ciebie Belfer skoro nie znasz znaczenia słów których używasz. Czemu ty pracujesz 4 godziny?
Belfer dnia luty 25 2019 10:41:31
Przepraszam bardzo niestety nie jestem tak wykształcony jak Prymuska z Sorbony nie skończyłem tez colegu w Miedznej.Obserwator twa frustracja pokazuje że zostałeś oszukany obietnicami i nadal myślisz że zostaną spełnione .Pracuję tyle ile wymaga karta nauczyciela a mąż Wojtowej powinien 8 h pracować i tyle!
marbo dnia luty 26 2019 18:27:00
Radni , przewodniczący Rady Gminy , wójt oraz pracownicy UG mogą korzystać z pojazdów urzędu ale tylko i wyłącznie w celach służbowych. Zasady i tryb wykorzystania pojazdów służbowych powinny być zawarte w regulaminie organizacyjnym urzędu , jak i w zarządzeniu wójta. Jeśli chodzi o pana Krzysztofa to przyjeżdża on do pracy swoim prywatnym samochodem .Wykonując swoją pracę w terenie ma prawo korzystać z samochodu służbowego. I to jest jasne. Przyjazdy samochodem służbowym pani przewodniczącej do urzędu gminy to nie cele służbowe.( jeśli to prawda ) A może to plotki, albo robota złych języków .Niech komisja rewizyjna to sprawdzi, czy rzeczywiście samochód urzędu gminy przywozi i odwozi panią przewodniczącą. W następnej kolejności RIO, która kontroluje gospodarkę finansową , za którą w całości odpowiedzialny jest wójt oraz NIK.
degustator dnia luty 26 2019 20:18:57
Szanowny "marbo". Ten pan podobnie jak kilka innych osób w tutejszym urzędzie pobiera pieniądze za używanie swojego prywatnego samochodu do celów służbowych. Ma zapewne tak jak w innych tego typu jednostkach do wykorzystania kwotę na przejechanie swoim prywatnym samochodem około 300 km miesięcznie. ( nie włączamy dojazdu do pracy i z pracy). Nie musi więc być wszędzie włożony jak udzielany książę. Ostatecznie są inne służbowe auta i sam też potrafi kierować więc niech sam jeździ , a nie wszędzie coąga kogoś kto musi Pana wozić. smiley
klemens dnia marzec 16 2019 19:21:18
Dla mnie jako nie mieszkańca gminy nurtuje jedno pytanie. Czego wy chcecie? Jestem na tym forum od wielu lat, władze w gminie się zmieniały, ale jeda rzecz była constans. Ciągle władza była zła.
Mam wrażenie, że wy Białaczowianie nie wiecie czego chcecie. Wasze wpisy zwyczajnie mnie śmieszą.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes