Pieniądze na termomodernizację
Dodane przez zbigniew dnia Luty 11 2016 21:24:31
Poniższym artykułem chcę zachęcić władze gminne ,przedsiębiorców ale przede wszystkim mieszkańców domów jednorodzinnych do starania się o pozyskiwanie dofinansowania na termomodernizację budynków. Co to jest termomodernizacja:Koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody są bardzo dużym obciążeniem budżetów domowych. Te wysokie koszty są rezultatem dużego zużycia energii - głównie ciepła. W przeszłości nie przywiązywano specjalnej uwagi do ilości zużywanej energii, gdyż była ona tania. Obecnie ceny energii i ciepła są wysokie i prawdopodobnie będą jeszcze wzrastać. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów ogrzewania ponoszonych dziś i w przyszłości jest zmniejszenie ilości zużywanej energii. Można to osiągnąć wykonując termomodernizację budynku.
Termomodernizacja polega na wprowadzeniu w budynku takich zmian, które spowodują, że ciepło nie będzie nadmiernie ,,uciekało" jak to się dzieje obecnie. Osiągnąć to można przez ograniczenie strat ciepła przenikającego przez ściany, dach, okna, drzwi i system wentylacyjny. Korzyści przyniesie też usprawnienie instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Termomodernizacja wymaga poniesienia nakładów finansowych, ale dzięki optymalizacji procesu, można ją wykonać w taki sposób, że związane z nią nakłady będą w perspektywie kolejnych lat spłacone z uzyskanych oszczędności.
Główną przyczyną dużej energochłonności są nadmierne straty ciepła. Większość budynków w Polsce jest niedostatecznie zabezpieczona (izolowana) przed ucieczką ciepła z pomieszczeń. Przepisy budowlane w ubiegłych latach stawiały niewielkie wymagania w tej dziedzinie, a nawet i te skromne wymagania często nie były dotrzymywane. Dlatego ,,skorupa budynku", czyli ściany zewnętrzne, dachy, podłogi na gruncie lub nad nieogrzewanymi piwnicami przepuszczają znacznie więcej ciepła niż określają to aktualne wytyczne.
Duże straty ciepła powodują także okna starego typu, które oprócz niskiej jakości termicznej są ponadto nieszczelne. Kolejnym problem jest często źle działający system wentylacji naturalnej. Może on prowadzić albo nadmiernego przewietrzania i dużych strat ciepła albo do niedostatecznej wymiany powietrza i pogorszenia jakości środowiska wewnętrznego w wyniku rozwój pleśni.
Drugą ważną przyczyną wysokiego zużycia energii jest niska sprawność instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przestarzałe technicznie kotły służą do spalania węgla, drewna lub śmieci. Wewnętrzne instalacje nie są zaizolowane, wiele z nich jest rozregulowanych i ma niską sprawność. Prowadzi to nie tylko do dużego zużycia energii ale i znacznej emisji zanieczyszczeń.
Zadaniem termomodernizacji jest nie tylko ograniczenie zużycia energii i kosztów użytkowania budynku ale również podniesienie jakości środowiska wewnętrznego i zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko zewnętrzne.

Rozszerzona zawartość newsa
Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z dofinansowania udzielanego w ramach programu Ryś. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 400 mln zł.Właściciele domów będą mogli otrzymać nawet 40 proc. dotacji na kompleksową termomodernizację. Program Ryś ma przyczynić się do ograniczenia strat energii, potrzebnej do ogrzewania domów i tym samym zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami, które emitowane są przy ogrzewaniu paliwami stałymi.
Dofinansowanie obejmie wykonanie remontów, które prowadzą do spełnienia przez budynek wyższych standardów energooszczędności. Właściciele domów będą mogli otrzymać dofinansowanie także na modernizację instalacji wewnętrznych, wymianę źródeł ciepła i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej. Celem programu jest także rozwój krajowego rynku urządzeń i usług, związanych z efektywnością energetyczną.Program jest skierowany do osób posiadających prawo własności domu jednorodzinnego. Do katalogu beneficjentów włączono także jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe, dysponujące takimi budynkami.
Dofinansowanie obejmie prace dociepleniowe, ale też modernizację instalacji wewnętrznych oraz wymianę źródeł ciepła. Będzie można uzyskać finansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym dla każdego przedsięwzięcia określono maksymalne, jednostkowe koszty kwalifikowane - czyli ile pieniędzy Narodowy Fundusz może na dane działanie wypłacić.
Inwestor może indywidualnie zdecydować o zakresie prac modernizacyjnych. Połączenie najważniejszych działań termoizolacyjnych będzie premiowane wyższą dotacją.
Najwyższa możliwa dotacja wyniesie 40 proc. przy kompleksowych inwestycjach, obejmujących ocieplenie ścian i dachu. W przypadku termoizolacji tylko niektórych elementów, a także zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy odnawialnych źródeł energii, właściciel budynku dostanie 20 proc. dotacji.
W programie wyodrębniono trzy grupy przedsięwzięć termomodernizacyjnych, przy realizacji których można uzyskać 20-procentową dopłatę:

Grupa I
Ściany (+ okna, + podłoga)
Dach (+ okna, + podłoga)
Grupa II
Wentylacja mechaniczna
Centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa 
Grupa III
Kocioł na biomasę
Pompa ciepła
Kolektory słoneczne
Plan masowej termomodernizacji w gminie może przynieść dodatkowe korzyści, np. nowe miejsca pracy i rozwój technologii.
W Polsce na gospodarkę niskoemisyjną w latach 2014-2020 zostanie przeznaczone 8 mld euro z funduszy UE. Sama termomodernizacja ma pochłonąć ponad 1,5 mld euro.
O dofinansowanie projektów będą się mogły ubiegać: jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i  wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, przedsiębiorcy, jednostki podległe JST, jednostki sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe, kościoły, podmioty wykonujące działalność leczniczą, szkoły wyższe, instytucje kultury, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych i osoby fizyczne.Instytucje publiczne uzyskają dofinansowanie na projekty dotyczące głębokiej modernizacji energetycznej budyn­ków, instalacji OZE, strategii niskoemisyjnych realizowanych przez samorządy, wysokosprawnej kogeneracji energii elektrycznej i ciepła, mo­dernizacji sieci przesyłowych i wdrażania sieci inteligentnych (smart grid).
Osobna pula środków będzie dla przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków, zastosowanie technologii efektywnych energetycznie, budowę lub przebudowę lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła na instalację OZE), zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego.
Osoby prywatne będą mogły uzyskać dofinansowanie na dokumentację oraz prace termomodernizacyjne,  instalacje wewnętrzne i  wymianę źródła ciepła, zastosowanie odnawialnych źródeł energii.


Zbigniew Szpoton