PŁONNE NADZIEJE
Dodane przez zbigniew dnia Grudzie� 02 2023 13:26:13

Kiedy pół roku temu zostałem zaproszony do grona tzw honorowego komitetu związanego z przygotowaniami Białaczowa do starania o odzyskanie praw miejskich, bardzo się ucieszyłem, i pomyślałem że jest to docenienie mojej siedmioletniej pracy dziennikarskiej, jaką włożyłem w to historyczne wydarzenie. Stało się!! W dniu 1 stycznia 2024 roku Białaczów odzyska prawa miejskie po 150 latach ( kroniki historyczne informują że ostatnim burmistrzem Białaczowa był Kwiatkowski Julian, a był to rok 1865). Odbyło się pierwsze a zarazem ostatnie spotkanie członków zasiadających w składzie tego komitetu. Nie czekając na kolejny termin spotkania, na ręce najważniejszej osoby w gminie (przewodniczący Rady Gminy jest organem zwierzchnim), złożyłem swój autorski scenariusz obchodów przywrócenia praw miejskich naszej miejscowości. To był czerwiec 2023 roku. W koncepcji opracowania scenariusza przyświecała mi świadomość doniosłości i rangi tego wydarzenia. W końcu prawa miejskie nie odzyskuje się co roku. Projekt mojego scenariusza w niedługim czasie wylądował na biurku Wójta Gminy. Minęło 5 miesięcy, i w tym czasie nie doszło do konsultacji nad scenariuszem, ani w gronie komitetu ani z gronie decydentów gminnych. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy zobaczyłem gminny, upubliczniony już w mediach społecznościowych ,program obchodów nadania praw miejskich. Nie będę w tym miejscu obiektywny, ale uważam że program, którego autorem jest Wójt Gminy, odbiega rangą od tego historycznego wydarzenia. Scenariusz obchodów w opracowaniu gminnym, to nic innego jak powielenie scenariusza cyklicznych imprez, jakie mają miejsce każdego roku (przemarsze ,przemówienia, występy dzieci i poczęstunek przygotowany przez Gospodynie Wiejskie).
Święto z okazji nadania praw miejskich powinno mieć charakter podniosły z przewagą elementów wspólnej radości i zabawy. Mój scenariusz przewidywał m.in.
-część oficjalną połączoną z wmurowaniem kapsuły czasu
-prezentację multimedialną pt,,Historia Białaczowa"

/ ciąg dalszy- wejdz w odnośnik ,,czytaj więcej"/
Rozszerzona zawartość newsa
-odsłonięcie tablicy upamiętniającej nadanie praw miejskich dla Białaczowa
-występ gwiazdy wieczoru czyli polskiej ,,ABBY" (zespół występował na ,,Sylwestrze marzeń " w TVP2)
-dyskotekę pod gwiazdami
-życzenia noworoczne Burmistrza oraz przedstawiciela władzy wykonawczej województwa lub rządu RP
-wciągnięcie flagi Białaczowa na maszt w Rynku
-pokaz sztucznych ogni

Impreza miała rozpocząć się od godz. 19 w dniu 31 grudnia a zakończyć o godz. 2,00 1 stycznia 2024 roku
*- Kapsuła czasu powinna zawierać szereg materiałów i dowodów bieżących wydarzeń. Gromadzeniem materiałów powinny zająć się uczniowie miejscowych szkół. Kapsułę należy umieścić w trwałym miejscu takim jak np. wnętrze Ratusza.

Zapytacie zapewne czy gminę byłoby stać na taką imprezę? Kosztorys realizacji tego scenariusza jest niewiele większy, niż jednomiesięczne wynagrodzenie Wójta Gminy. Czy to dużo? Oceńcie sami. (przypomnieć należy że przez 4 lata nie dane nam było bawić się na Dniach Białaczowa). Ponadto uznałem, że jest to także ten moment by uhonorować medalami zasługi tych wszystkich, którzy zasłużyli się dla dobra naszej gminy (działaczy społecznych i pracowników administracyjnych) Ostatnie takie wyróżnienia miało miejsce 20 lat temu.


Tytuł niniejszego felietonu odnosi się do nadziei, że w świadomościach lokalnego społeczeństwa, zaistnieją zmiany, które pozwolą na rozwój wartości niezbędnych do poczucia tożsamości i identyfikacji z czasami w jakich przyszło nam żyć, możliwości komunikacji międzyludzkiej, poczucia sensu niezbędnego do przetrwania i rozwoju cywilizacyjnego. A dziś, nadzieje te pozostają płonne.

Zbigniew Szpoton