Historia Białaczowa cz.1- NAZWA
Dodane przez zbigniew dnia Sierpie� 26 2023 14:29:31Do powstania cyklu materiałów o historii i zabytkach Białaczowa, zainspirował mnie Pan Paweł Szafran, który w jednym ze swoich komentarzy odnosi się do potrzeby zapoznania czytelników z historią i zabytkami naszej miejscowości. Sugeruje również by zorganizować stałą ekspozycję historycznych zdjęć. Uważamy że pomysł Pana Pawła jest ze wszech miar zasadny, tym bardziej że od stycznia 2024 roku staniemy się gminą miejsko-wiejską, na terenie której Białaczów będzie posiadał status miasta. Wielokrotnie, na spotkaniach z osobami decyzyjnymi w gminie, podnosiłem temat opracowania monografii Białaczowa, ponieważ istnieją w przestrzeni publicznej różne informacje historyczne z dziejów naszej miejscowości, ale większość z nich nie jest potwierdzona przez tzw badaczy historii, ludzi którzy mają dostęp do archiwów i posiadają stosowną do tego wiedzę. Przez 15 lat, redagując ,,EKG", również opieram się na dostępnych w internecie zródłach historycznych, informujących o dziajach Białaczowa. Tak też będzie nie inaczej. W materiale pt ,,Poczet Burmistrzów, Naczelników i Wójtów Białaczowa" opierałem się na opracowaniach mojego brata Szymona. Dziś zajmę się problemem nazwy ,,Białaczów. I tak jak wcześniej sugerowałem, będą to informacje pochodzące z dostępnych zródeł, tak więc , nie jestem ich autorem.

NAZWA BIAŁCZÓW.

Od roku 1233, miejscowość znana jest jako ,,comes de Balacow", za sprawą komesa Krzesława Odrowąża. Pózniej możemy przeczytać że miejscowość w roku 1390 zmieniła nazwę na,, de Balaczew" ,w 1405 na ,,Byalaczow" by w roku 1577 stać się Białaczowem.
Nazwa Białaczów, prawdopodobnie wywodzi się od rośliny zwanej ,,białacz", lub od słowiańskiego imienia ,,Białacz", które nosił jeden z założycieli Białaczowa.


Zbigniew Szpoton