Fontanna na Rynku?
Dodane przez zbigniew dnia Sierpie� 25 2023 08:55:28
Już wkrótce ( do końca września br) powinny się odbyć zebrania sołeckie z mieszkańcami, w sprawie propozycji rozdysponowania funduszy sołeckich. Jak już wcześniej pisaliśmy, każde z sołectw, ma do dyspozycji dość spore środki na ten cel. Nasza redakcja postanowiła powrócić do pomysłu zakupu dla Białaczowa, z tychże środków elementu dekoracyjnego, zdobiącego zabytkową część starego rynku, FONTANNY. Pomysł nasz, 4 lata temu nie zyskał uznania, wąskiej grupy decydentów z naszej miejscowości. W związku z tym że w przyszłym roku Białaczów odzyska prawa miejskie, widzimy potrzebę zmiany image naszej miejscowości. Poniżej przedstawiamy poglądowy obraz fontanny miejskiej wraz z iluminacjami, której koszt zakupu wynosi ok 12 tys zł.

Teraz kilka słów uzasadnienia naszej propozycji:

1.W części zachodniej parku przy Rynku istnieje do dziś, zakryta przez służby gminne, murowana, kamienna studnia o średnicy ok 1,5 m. Do lat 80 tych, ubiegłego wieku, istniała na tym miejscu pompa, z której mieszkańcy zamieszkujący w tej części Białaczowa, czerpali wodę dla własnych potrzeb. Zasoby tej studni były nieograniczone. Korzystając z tych zasobów,( fontanna funkcjonuje w obiegu zamkniętym), nie ponosimy kosztów związanych z eksploatacją wody.
2.Woda użytkowana w fontannie nie wymaga stałych badań sanepidu. Piszemy o tym, gdyż spotkaliśmy się z głosem przywrócenia w tym miejscu zabytkowej pompy.
3.Fontanna musi się jednak wkomponować w istniejącą architekturę zabytkowego Rynku.
4.Park w tej części stanie się całoroczną atrakcją nie tylko dla mieszkańców, a w miesiącach letnich, fontanna i okoliczne drzewa parkowe przyniosą ochłodę.


Zbigniew Szpoton