Raport o stanie gminy- Oświata
Dodane przez zbigniew dnia Czerwiec 27 2023 19:22:42
Po przeanalizowaniu informacji zawartych w ,,Raporcie o stanie Gminy Białaczów" za rok 2022, postanowiłem wrócić do tematu stanu oświaty , a konkretnie kosztów funkcjonowania placówek w Skroninie i Petrykozach.

Przeglądając corocznie raport o stanie gminy, zawsze zatrważają mnie kwoty oświatowe (własne subwencje) ,które jak wynika z mojej analizy, co roku ulegają zwiększeniu. Na terenie gminy liczącej ok 5.500 mieszkańców i 15 sołectw funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Dlaczego o tym nadmieniam? W tym miejscu chcę dać czytelnikom obraz zza miedzy, czyli gminy Żarnów. Gmina licząca ponad 6 tys mieszkańców i 30 sołectw, utrzymuje tylko 2 szkoły podstawowe. Jak nie trudno się domyśleć, nasi sąsiedzi, na utrzymanie placówek oświatowych, wydają corocznie o prawie połowę mniej pieniędzy z budżetu gminnego. Koszt utrzymania 4 placówek w naszej gminie rok do roku wzrasta, wraz z ogólnym wzrostem cen i usług, ale także z wynagrodzeniem nauczycieli i obsługi, i jest to prawie 1/3 całego budżetu w pozycji wydatki. ( w roku 2018 było to 8,5 mln, dziś sporo powyżej 10 mln) )Czy naszą gminę stać na taką rozrzutność? Jeśli zauważamy że w niektórych klasach na zajęcia uczęszcza 3 lub 6 uczniów(SP Skronina, SP Petrykozy) a stan zatrudnienia kadry nauczycielskiej musi spełniać wymogi rozporządzeń ministerialnych, to uważam że NIE.
Oto kolejne argumenty do mojej tezy:

W szkoła podstawowej w Skroninie funkcjonuje tylko 7 oddziałów (82 uczniów)
Kl. I – 7 uczniów
Kl. II 13 uczniów
Kl. III – 8 uczniów
kl. IV – 10 uczniów
kl. V – 16 uczniów
KLASY VI-BRAK
Kl. VII – 9 uczniów
kl. VIII – 19ucz.

Liczba pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych)- 18
Tak więc na jednego nauczyciele przypada (średnia) 4 uczniów. Można by pokusić się na sformułowanie że szkoła prowadzi indywidualne nauczania.
Trzeba też nadmienić że szkoła zatrudnia dodatkowy personel w obsłudze szkolnej stołówki

Subwencja oświatowa (środki celowe z budżetu państwa) – 1.211.434,78zł
Środki własne Gminy – 644.180zł

Szkoła Podstawowa w Petrykozach prowadzi już 8 oddziałów, ale za to jest mniejsza liczba uczniów. I tak

Kl. I – 3 uczniów
kl. II – 9 uczniów
kl. III – 9 uczniów
kl. IV – 9 uczniów
kl. V- 6 uczniów
kl. VI- 13 uczniów
kl. VII – 8 uczniów
kl.VIII – 21 uczniów.

Podobnie, jak w Skroninie, zatrudnionych jest 18 pracowników pedagogicznych (pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych), i podobnie na jednego nauczyciela przypada 4 uczniów.
Subwencja oświatowa wynosiła 1.322.092,78zł.
Środki własne Gminy – 556.764zł

Od lat zwracam się z apelem do władz gminnych by dokonać głębszej analizy edukacyjnej jak i ekonomicznej co do zasadności utrzymywania w tym kształcie takiej ilości szkól, tym bardziej że nie ma poprawy sytuacji

/czytaj więcej/
Rozszerzona zawartość newsa
demograficznej. Trzeba się tez liczyć, że po ,,epoce" rozdawniczej, prowadzonej przez rządzących, przyjdzie czas na zapłatę rachunków. W tym miejscu wspomnę o zadłużeniu naszej gminy. To zadłużenie to już przekroczone 5 mln zł.

Szanowni Radni, Szanowna Pani Wójt.

Wybory samorządowe już za kilka miesięcy. Czas na odpowiedzialne i odważne działania na rzecz ratowania gminnego budżetu. Działania te dziś mogą obniżyć wasze notowania u wyborców, ale jutro możecie odpowiedzieć że zrobiliście wszystko by gmina nie zbankrutowała. Ale czy w Was tyle odwagi? Obawiam się że nie. A może ktoś z radnych, po przeczytaniu tego artykułu, przynajmniej zwróci uwagę na problem? Zobaczymy. Najbliższa sesja Rady Gminy już jutro.

Ps.
Od wielu lat sugeruję zmniejszenie kosztów w oświacie poprzez połączenie szkół w Skroninie i Petrykozach .Ta forma restrukturyzacji plus decyzja o żywieniu cateringowym we wszystkich szkołach ( kuchnia w szkole w Białaczowie ma odpowiednie możliwości w tym względzie) spowodują oszczędności kilkuset tysiecy w skali roku.


Zbigniew Szpoton