Już wkrótce zakończenie prac wokół zbiornika w Białaczowie
Dodane przez zbigniew dnia Padziernik 29 2022 12:20:44
NARESZCIE!!!!!!!!! Już wkrótce doczekamy się zakończenia prac modernizacyjnych zbiornika wodnego a także terenu wokół zbiornika. Białaczów i jego mieszkańcy czekali bardzo długo na samą inwestycje, a w ostatnim okresie na zakończenie prac. Nie wnikając w powody przedłużające termin zakończenia modernizacji terenu, spieszymy poinformować że Białaczów, zyskuje na atrakcyjności i estetyce. Zostaje zagospodarowany teren wokół zbiornika wodnego poprzez trakt spacerowy ze stylowym oświetleniem, ławkami na odpoczynek, koszami na odpady i monitoringiem. Główną atrakcją staje się pomost, który ma stwarzać miejsce obserwacji żyjącej w zbiorniku fauny i flory. Przy okazji widzimy (tuż obok pomostu) że inwestor zadbał o zorganizowanie tzw ścieżki edukacyjnej, odnoszącej się do występującej na tych terenach przyrody, ale także ,,mieszkańców stawu".


<

Teraz trochę faktów:
Pomysł zagospodarowania zbiornika i terenu wokół zbiornika zrodził się w głowie byłemu Wójtowi Białaczowa, Panu Janowi Józwikowi, a bylo to prawie 12 lat temu. Wtedy wówczas opracowano i zakupiono plany zagospodarowania tego terenu. No, ale jak to bywa, od pomysłu do realizacji jest jeszcze dużo czasu. Głównym powodem zaniechania realizacji inwestycji, był brak wystarczających środków. Dopiero, aktualny samorząd, przy wydatnych staraniach radnego śp Andrzeja Martyki, postarał się o finanse z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Duża część środków z WFOŚ a także finanse gminne, pozwoliły inwestorowi i wykonawcy, przystąpić do realizacji dawno oczekiwanej atrakcji przy ulicy Piotrkowskiej. Całość inwestycji to koszt ok 460 tys zl. Czy inwestycja zostanie oddana mieszkańcom z ostatnim dniem pazdziernika?, zobaczymy.
Na koniec kwestia nazewnictwa tego miejsca, bo przecież musi się to jakoś nazywać .Poprzez spójność zbiornika z terenem wokół niego, powstaje miejsce relaksu, odpoczynku, spaceru.
Zwracamy się z prośbą do czytelników ,,EKG" o przysyłanie propozycji nazwy tego miejsca, a z apelem do władz lokalnych, by to miejsce było także pamiątką po inicjatorze tego pomysłu (Jan Józwik) bądż uczczeniem pamięci po zmarły radnym( Andrzej Martyka).

Zbigniew Szpoton