DZIĘKUJEMY CI ANDRZEJU
Dodane przez zbigniew dnia Sierpie� 13 2022 13:32:09
W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ ANDRZEJA MARTYKI, ZASŁUŻONEGO DLA GMINY BIAŁACZÓW,przypominam wywiad jaki przeprowadziłem z Andrzejem w grudniu 2015 roku.


Rozmowa ,,EKG-Białaczów" z Panem Andrzejem Martyką-działaczem i radnym Gminy Białaczów
EKG- Witam Cię Andrzeju. Tak naprawdę to nikomu nie trzeba Cię przedstawiać, Jesteś ogólnie znaną postacią starszemu pokoleniu i temu trochę młodszemu. Mogę śmiało powiedzieć, bo znamy się już trochę, że jesteś na trwale wkomponowany w krajobraz gminny.
AM- Obecnie jestem Radnym Rady Gminy Białaczów, natomiast w latach ubiegłych byłem Przewodniczącym Gminnego Związku Młodzieży Wiejskiej, V - Ce Przewodniczącym do spraw społeczno - zawodowych Zarządu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Prezesem Ludowego Klubu Sportowego w Białaczowie. Mogę określić siebie jako mieszkańca kochającego Białaczów.

EKG- Zakładałeś gdzieś tam w swojej świadomości że zaraz po ukończeniu szkoły powrócisz w rodzinne strony i zajmiesz sie pracą na rzecz środowiska, gminy?
AM- Wyjazd w poszukiwaniu pracy do Bydgoszczy nie wróżył mi długiej emigracji. Tęsknota za domem rodzinnym, za Białaczowem była silniejsza niż piękno dużych miast i lepszej przyszłości. Po siedmiu latach wróciłem.

EKG-Ale poukładajmy te twoją pracę w sposób chronologiczny: Zaczęło się od?
AM- W roku 1973 ruszyła produkcja zakładu OPTEX w Opocznie. Zatrudniłem się w tym zakładzie i zamieszkałem z rodzicami w Białaczowie.

EKG-Dokładnie pamiętam jak wspólnie reaktywowaliśmy Związek Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie. Co z tamtego okresu wspominasz najmilej?
AM- Początek mojej pracy społecznej to Gminny Ośrodek Kultury w Białaczowie. Póżniej to wielka przygoda w Związku Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie, to chwile, których życzę młodzieży lubiącej robić coś dla otoczenia. Wspaniałe zloty biwakowe, dożynki wojewódzkie, konkursy rolnicze, topienie marzanny. Przez Wiele lat pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarządu Gminnego

EKG- Przeżyłeś już w swej działalności kilku włodarzy gminy. Nie wnikając w przynależność partyjną i pochodzenie, powiedz z kim najlepiej układała się współpraca?

Rozszerzona zawartość newsa
AM- Współpracowałem z wieloma włodarzami Gminy od Naczelników po Wójtów. Naczelnik Gminy Józef Gregorczyk oraz I Sekretarz Gminy PZPR Stanisław Pęczek to włodarze, na których zawsze można było liczyć.

EKG-Jak pamiętam, obszary twojego zainteresowania w działalności społecznej na rzecz gminy były: sport i kultura. Jeśli możesz dokonać oceny swojej działalności, to odpowiedz z czego (jakiego przedsięwzięcia) jesteś najbardziej zadowolony
AM- Niestety nie udało się przekazać młodemu pokoleniu wszystkich wartości. Młodzież z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to ludzie myślący i dbający o dobro gminy. Dzisiejsze spojrzenie młodzieży jest zupełnie inne. Pragniemy jedynie wymagać nie dając nic od siebie.

EKG-Dziś kierujesz komisją Kultury Oświaty, Zdrowia działającą przy Radzie Gminy. Z jakimi problemami borykasz się kierując komisją?
AM- Każdy z Radnych chce promować swoje sołectwo - i słusznie jednak każdy przewodniczący musi patrzeć na dobro gminy jako całości.
Ja najbardziej borykam się z problemem służby zdrowia, a najbardziej z brakiem lekarza pediatry, który codziennie przyjmowałby najmłodszych pacjentów a rodzice nie musieliby jeździć kilkudziesięciu kilometrów.
Pragnę również rozbudowy obiektu sportowego.

EKG-Jakie masz marzenia te osobiste i te zawodowe na najbliższy rok?
AM- Choć lat mi przybywa pragnę w dalszym ciągu pomagać mieszkańcom mojej gminy bo to jest najpiękniejsze
EKG-To spełnienia życzy nasza Redakcja. Dziękujemy za rozmowę.