Wy pytacie-My odpowiadamy
Dodane przez zbigniew dnia Maj 17 2022 18:34:06
W ostatnim czasie na adres mailowy ,,EKG" wpłynęły pytania:

1. <b>Czemu ślimaczą się prace wokół zbiornika w Białaczowie i czy jest jakiś termin oddania tego obiektu do użytku?

EKG- Opóznienie prac rewitalizacyjnych zbiornika w Białaczowie związane jest ze zmianami projektowymi i decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wycinki kilku drzew wokół zbiornika. Z tego co dowiedzieliśmy się, projekt uległ korzystnym zmianom (oprócz deptaku powstanie od strony południowej molo) Z tym też związany jest termin oddania obiektu. Pierwotnie zakładano ze będzie to czerwiec br. Znając polskie realia, opóznienie wyniesie jeszcze kilka miesięcy.

2. Czy w tym roku będą Dni Białaczowa?

EKG- Z nieoficjalnych zródeł wiemy że i w tym roku nie odbędą się Dni Białaczowa. Tym razem to nie pandemia, a brak funduszy nie pozwalają zorganizować cyklicznej imprezy. Ale proszę się nie martwić. Przyszły rok to rok wyborczy.

3. Jak rozwija się temat strzelnicy w Sobieniu?

EKG-Nie rozwija się i nie zdążył się rozwinąć. Został zwinięty odpowiedzią o braku takiej inicjatywy w planie zagospodarowania przestrzennego gminy.

4. Czy zamierza Pan kontynuować autorski pomysł przywrócenia praw miejskich dla Białaczowa czy już się Pan poddał?

EKG- We wrześniu tego roku redakcja ,,EKG" planuje zorganizować otwartą konferencję z udziałem historyków i gości ( dziś burmistrzów, wczoraj wójtów) i społeczeństwa. Zostanie powołany społeczny komitet restytucyjny.

5. Pisaliście o tym że w tym roku zakończy się brazylijski serial pt pałac w Białaczowie ?

EKG- Rozumiem że autorowi chodzi o to czy pałac został przywrócony dawnym właścicielom? Otóż jeszcze nie. Jesteśmy w stałym kontakcie z pełnomocnikiem rodziny Platerów i wiemy ze pozostał do realizacji ostatni odcinek serialu czyli złożenie( via internet) zeznania w Sadzie administracyjnym w Warszawie, ostatniego ze spadkobierców mieszkającego stale poza granicami Polski. Niestety ,,scenarzyści" serialu nie mają wpływu na tempo prac sądów. A miało być lepiej i szybciej.