Artykuł ten dedykuję tym wszystkim, którym się NIE CHCE, a szczególnie moim znajomym, którzy poproszeni o przysługę czy pomoc, tłumaczą się tą przypadłością. Tłumacząc się, nie mają w ogóle świadomości jaka ich dopadła choroba. Współcześni naukowcy i lekarze zajmujący się psychiczną stroną człowieka, odkryli że w dobie komercji, pogoni za sukcesem, a ja dodam, wegetacji w warunkach polskich, odkryli chorobę którą nazwali ,,ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA"
Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Zmęczenie, które cały czas towarzyszy tej przypadłości nie ustepuje nawet po odpoczynku.
Jakie są przyczyny?
Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem tej przypadłości przechodzą infekcje grypopodobne).
Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?
Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są prawie wszystkie grupy zawodowe. Naukowcy uważają że jest to bezpośrednio związane z tzw wypaleniem zawodowym.I nie ma tu znaczenia wiek ani płeć
Jakie są objawy?
Głównym objawem Zespołu Chronicznego albo jak inni tłumaczą Przewlekłego Zmęczenia jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego. Objawy które towarzyszą tej przypadłości to:
ból gardła
bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
bóle mięśnia i stawów
bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
zaburzenia pamięci i koncentracji
zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)
Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie
Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę. Jednak zanim udamy się do lekarza, mówiąc o podejrzeniu tej przypadłości, musimy wykluczyć wiele chorób, które również objawiają się zmęczeniem. A jest ich, no właśnie. W takich czasach przyszło nam żyć,że każdy z nas narażony jest na ,,zakażenie tym wirusem" nawet jeśli będziemy o nim mówić w formie humorystycznej. Sam autor jest żywym przykładem że można w sposób naturalny przeciwstawić się tej przypadłości.
Zbigniew Szpoton